Wnioskodawca prowadzi szkołę tenisa ziemnego, oferując indywidualne i grupowe lekcje dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Zajęcia odbywają się na wyn... - Interpretacja - null

Shutterstock
Czy prywatne lekcje gry w tenisa ziemnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Temat interpretacji

Prywatne lekcje nauki gry w tenisa ziemnego a VAT

Wnioskodawca prowadzi szkołę tenisa ziemnego, oferując indywidualne i grupowe lekcje dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Zajęcia odbywają się na wynajmowanych kortach, a wynagrodzenie jest ustalane indywidualnie z uczniami lub ich opiekunami. Przedsiębiorca posiada licencję trenerską oraz tytuł magistra wychowania fizycznego, jednak nie jest zatrudniony w systemie oświaty. Obecnie korzysta ze zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.

Podatnik uważał, że jego usługi nauki gry w tenisa spełniają warunki zwolnienia podatkowego określonego w art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT, ponieważ są formą prywatnego nauczania i mieszczą się w podstawie programowej wychowania fizycznego. Jego zdaniem, wartość sprzedaży tych usług nie powinna być wliczana do limitu określonego w art. 113 ust. 1 tej ustawy. Aby potwierdzić swoje stanowisko, złożył wniosek o interpretację indywidualną do organu podatkowego.

KIS: usługi nie spełniają przesłanek zwolnienia VAT

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że usługi nauki gry w tenisa ziemnego nie spełniają przesłanek zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT.

Organ podatkowy powołał się na przepisy ustawy o VAT oraz orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE. Podkreślił, że zwolnienie podatkowe dla usług prywatnego nauczania, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 27, dotyczy wyłącznie nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, ponadpodstawowym lub wyższym, realizowanego przez nauczycieli na własny rachunek i odpowiedzialność. Jednocześnie wskazał, że zakres świadczonych usług nie może być ograniczony do nauczania specjalistycznego o charakterze rekreacyjnym.

KIS odniosła się do opisu działalności wnioskodawcy, wskazując, że prowadzone przez niego lekcje gry w tenisa ziemnego, choć spełniają przesłankę podmiotową, tj. wnioskodawca posiada odpowiednie kwalifikacje jako nauczyciel, nie spełniają przesłanki przedmiotowej. Organ stwierdził, że świadczone usługi mają charakter specjalistyczny, nie wpisują się w ramy kształcenia powszechnego ani wyższego i są świadczeniami o charakterze rekreacyjnym, co wyklucza możliwość ich zwolnienia od podatku VAT.

„W konsekwencji, skoro usługi nauczania prywatnego gry w tenisa ziemnego świadczone przez Pana nie korzystają/nie będą korzystały ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy, ich wartość należy wliczać do limitu przewidzianego w art. 113 ust. 1 ustawy” - podsumował dyrektor KIS.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 9 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.606.2024.2.KS