Podatniczka, prowadząca działalność gospodarczą w zakresie organizacji kolonii i półkolonii dla dzieci w wieku 6–17 lat, zwróciła się do KIS z wnioski... - Interpretacja - null
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Organizacja kolonii i półkolonii a zwolnienie z VAT
Podatniczka, prowadząca działalność gospodarczą w zakresie organizacji kolonii i półkolonii dla dzieci w wieku 6–17 lat, zwróciła się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej. Kolonie organizowane były jako pobyty wyjazdowe, podczas których zapewnia się dzieciom opiekę, zakwaterowanie, wyżywienie, transport, a także dodatkowe zajęcia sportowe i edukacyjne. Półkolonie miały natomiast charakter lokalny i odbywały się w godzinach dziennych bez zapewniania zakwaterowania. Wnioskodawczyni zapytała organ podatkowy czy organizacja kolonii i półkolonii może korzystać ze zwolnienia z VAT.
Stanowisko organu podatkowego
Krajowa Informacja Skarbowa w odpowiedzi na postawione pytanie uznała, że usługi organizacji kolonii nie mogą korzystać ze zwolnienia z VAT przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy o VAT. W ocenie organu podatkowego, kolonie, mimo że obejmują opiekę nad dziećmi, zawierają elementy typowe dla usług turystyki, takie jak zakwaterowanie, transport czy wyżywienie. Głównym celem tych usług jest organizacja wypoczynku, a nie wyłącznie opieka nad dziećmi, co wyklucza zastosowanie wskazanego zwolnienia. Organ uznał także, że usługi te powinny być rozliczane według procedury VAT-marża, zgodnie z art. 119 ustawy o VAT.
W odniesieniu do półkolonii organ potwierdził możliwość zwolnienia tych usług z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy o VAT. Wskazano, że świadczone usługi organizacji półkolonii będą stanowiły usługi opieki nad dziećmi a opieka ta będzie sprawowana w formach i na zasadach określonych w przepisach o pomocy społecznej, o systemie oświaty oraz w przepisach ustawy prawo oświatowe, co uprawnia do skorzystania ze zwolnienia z VAT.