Interpretacja indywidualna - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zakresie uznania, że przedmiotem transferu w ramach Połączenia będzie przedsiębiorstwo i tym samym przeprowadzenie transakcji będzie podlegać wyłączeniu z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 w zw. z art. 2 pkt 27e ustawy (pytanie nr 1) - jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

4 listopada 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków w podatku od towarów i usług związanych z transgranicznym połączeniem spółek.

Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)  Zainteresowany będący stroną postępowania:

  • A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

2)  Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

  • B. Société

Opis zdarzenia przyszłego

B. Société anonyme (dalej: „Zainteresowany” lub „Spółka Przejmująca”) jest luksemburskim rezydentem podatkowym z siedzibą w Luksemburgu. Zainteresowany podlega w Luksemburgu nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Spółka Przejmująca posiada formę organizacyjną odpowiadającą polskiej spółce akcyjnej, według prawa luksemburskiego określanej jako „société anonyme”. Spółka Przejmująca jest w Luksemburgu zarejestrowana jako podatnik podatku od wartości dodanej. Spółka Przejmująca posiada właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez władze podatkowe Luksemburga, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, który Spółka Przejmująca ujawni przed Połączeniem Spółce Przejmowanej.

Natomiast spółka A. sp. z o.o. (dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka Przejmowana” lub „A.”) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi. A. pełni obecni rolę podmiotu holdingowego, który skupia w swych działaniach aktywność finansową skierowaną wobec podmiotów należących do Grupy oraz posiada udziały i akcje w innych spółkach z Grupy. Spółka Przejmowana jest zarejestrowana jako podatnik VAT UE.

Obecnie grupa, którą tworzy m.in. Spółka Przejmująca, planuje przeprowadzenie reorganizacji swojej struktury. Celem planowanej reorganizacji jest m.in. uproszczenie struktury grupy, ograniczenie kosztów zarządu, w szczególności kosztów o charakterze administracyjnym oraz otwarcie grupy na możliwość pozyskiwania nowych źródeł finansowania.

Obecnie zarówno działalność operacyjna (produkcyjna oraz handlowa), jak i działalność holdingowa rozproszona jest w ramach struktury grupy i wykonywana przez różne podmioty usytuowane na różnych szczeblach struktury. Model ten jest nieefektywny zarówno z powodu dublujących się funkcji na poziomie różnych podmiotów, jak i powielania stanowisk pracy i nieproduktywnego wykorzystania zasobów ludzkich.

Docelowo w ramach grupy ma zostać wprowadzony przejrzysty model zarządzania i finansowania, w ramach którego na czele Grupy stanie jedna spółka prowadząca działalność holdingowo-finansową. Taka konstrukcja Grupy z jednej strony ułatwi realizację funkcji właścicielskich w grupie przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów działalności, z drugiej umożliwi tańsze i bardziej efektywne finansowanie spółek zależnych dzięki obniżeniu kosztów pozyskiwania kapitału obcego (poprzez pozyskiwanie kapitału na poziomie spółki holdingowej).

Elementem planowanej reorganizacji jest połączenie transgraniczne (dalej „Połączenie”) w trybie art. 491 § 11 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 18; dalej: „KSH”) spółki A., obecnie pełniącej rolę podmiotu holdingowego dla (…) ze Spółką Przejmującą, która w ramach docelowej struktury grupy będzie pełniła rolę jedynej spółki holdingowej. W wyniku rejestracji Połączenia Spółka Przejmowana zostanie rozwiązana bez przeprowadzania likwidacji.

W skład majątku Spółki Przejmowanej, które zostaną przejęte w drodze Połączenia przez Zainteresowanego, będą wchodzić m.in.:

1.udziały oraz akcje w polskich oraz zagranicznych spółkach operacyjnych (dalej: „Instrumenty Udziałowe”),

2.wierzytelności z tytułu udzielanych w przeszłości pożyczek oraz obejmowanych obligacji, ewentualnie innych papierów dłużnych, (dalej: „Instrumenty Dłużne”),

3.środki trwałe w postaci sprzętu IT (dalej: „Środki Trwałe”).

Po rejestracji Połączenia środki trwałe zostaną wywiezione do Luksemburga, gdzie znajduje się siedziba Spółki Przejmującej.

Jeżeli odpowiedź na pytanie numer 1 okaże się nieprawidłowa, Spółka Przejmująca wystawi fakturę dokumentującą wewnątrzwspólnotową dostawę towaru, przy czym faktycznie faktura (dalej: „Faktura”) zostanie wystawiona przez zarząd Spółki Przejmującej, ponieważ od momentu rejestracji Połączenia spółka Przejmowana przestanie istnieć.

Ponadto, jeżeli odpowiedź na pytanie numer 1 okaże się nieprawidłowa, za miesiąc, w którym zostanie wystawiona Faktura, zostanie złożona przez Spółkę Przejmowaną Deklaracja VAT (dalej: „Deklaracja”) uwzględniająca dokonaną wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, przy czym samą deklarację w imieniu Spółki Przejmowanej podpisze zarząd Spółki Przejmującej, ponieważ - jak już zostało wskazane powyżej - od momentu rejestracji Połączenia spółka Przejmowana przestanie istnieć. Spółka Przejmująca działająca jako następca prawny Spółki Przejmowanej w momencie złożenia Deklaracji będzie posiadała dokumenty, o których mowa w art. 42 ust. 3 ustawy o VAT.

Dodatkowo, jeżeli odpowiedź na pytanie numer 1 okaże się nieprawidłowa, za miesiąc w którym zostanie wystawiona Faktura, Spółka Przejmowana złoży informacje podsumowującą VAT-UE, zgodnie z wymogami określonymi w art. 100 ust. 8 ustawy o VAT. Złożona informacja podsumowująca będzie uwzględniała dokonaną wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, przy czym samą informację podsumowującą w imieniu Spółki Przejmowanej podpisze zarząd Spółki Przejmującej, ponieważ - jak już zostało wskazane powyżej - od momentu rejestracji Połączenia Spółka Przejmowana przestanie istnieć.

Oprócz powyżej wskazanych, w skład majątku Spółki Przejmowanej wchodzą aktywa majątkowe służące bieżącemu funkcjonowaniu Spółki (np. akcesoria biurowe) oraz prawa i obowiązki wynikające z umów, w tym umów z kontrahentami, m.in. świadczącymi usługi doradcze.

Przejęcie Wnioskodawcy przez Spółkę Przejmującą będzie wiązało się z sukcesją uniwersalną praw i obowiązków, co w praktyce oznacza, że wszelkie prawa i obowiązki należące/ciążące na Spółce Przejmowanej przejdą na rzecz Spółki Przejmującą.

Cały majątek przedsiębiorstwa Spółki Przejmowanej przejdzie na własność Spółki Przejmującej. Należy jednak zaznaczyć, że w związku z Połączeniem wygasną umowy jakie Spółka Przejmowana zawarła z pracownikami oraz członkami zarządu wykonującymi swoje funkcje na podstawie powołania oraz kontraktów managerskich (z tymi osobami mogą zostać zawarte porozumienia o zakończeniu współpracy pod warunkiem dokonania Połączenia). Dalsza działalność Spółki Przejmowanej będzie kontynuowana z wykorzystaniem własnego personelu Spółki Przejmującej (dzięki temu zostanie osiągnięty efekt synergii).

Dodatkowo w ramach Połączenia na Spółkę Przejmującą przejdą prawa i obowiązki wynikające z umów najmu przestrzeni biurowej na terytorium Polski. W związku z tym, że działalność Spółki Przejmowanej będzie kontynuowana przez Spółkę Przejmującą z jej siedziby w Luksemburgu, Spółka Przejmująca będzie dążyła po Połączeniu do wygaszenia umów o wynajem powierzchni biurowych na terytorium Polski.

Połączenie przeprowadzone zostanie z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, natomiast ani głównym ani jednym z głównych celów Połączenia nie będzie chęć osiągnięcia korzyści podatkowej, uchylanie się ani unikanie od opodatkowania. Głównym celem Połączenia jest zapewnienie przejrzystości w funkcjonowaniu grupy i lepsze zarządzanie grupą. Dla uniknięcia wątpliwości, Wnioskodawca pragnie podkreślić, że celem uzyskania interpretacji nie jest potwierdzenie, czy Połączenie będzie przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych.

Po Połączeniu Spółka Przejmująca będzie kontynuowała prowadzenie działalności holdingowej w Luksemburgu. Spółka Przejmująca nie będzie posiadała istotnej formy obecności, np. nie będzie posiadała środków trwałych lub personelu, na terytorium Polski.

Spółka Przejmująca będzie miała faktyczną możliwość prowadzenia samodzielnie działalności gospodarczej w niezmienionym zakresie w oparciu o nabyte składniki majątku przedsiębiorstwa Spółki Przejmowanej, bez angażowania dodatkowych składników majątkowych nieobjętych transakcją, przy czym Spółka Przejmująca do dalszej działalności będzie wykorzystywała własny personel, natomiast obecny personel Spółki nie będzie wykorzystywany w ramach działalności Spółki (umowy z personelem wygasną w związku z dokonaniem Połączenia).

Pytania

1.Czy przedmiotem transferu w ramach Połączenia będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 KC, w związku z czym przeprowadzenie transakcji będzie neutralne na gruncie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT?

2.W przypadku gdyby odpowiedź na pytanie numer 1 była nieprawidłowa, czy transfer Instrumentów Udziałowych i Instrumentów Dłużnych w skutek Połączenia będzie stanowił świadczenie usług poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, w związku z czym pozostanie czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

3.W przypadku gdyby odpowiedź na pytanie numer 1 była nieprawidłowa, czy przeniesienie własności Środków Trwałych na skutek Połączenia wraz z następczym ich wywozem do Luksemburga będzie stanowiło wewnątrzwspólnotową dostawę towarów opodatkowaną stawką 0%?

Państwa stanowisko w sprawie

1.W ocenie Zainteresowanych, przedmiotem transferu w ramach Połączenia będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 KC, w związku z czym przeprowadzenie transakcji będzie neutralne na gruncie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

2.W ocenie Zainteresowanych, w przypadku gdyby odpowiedź na pytanie numer 1 była nieprawidłowa, transfer Instrumentów Udziałowych i Instrumentów Dłużnych w skutek Połączenia będzie stanowił świadczenie usług poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, w związku z czym pozostanie czynnością niepodlagającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

3.W ocenie Zainteresowanych, w przypadku gdyby odpowiedź na pytanie numer 1 była nieprawidłowa, przeniesie własności Środków Trwałych na skutek Połączenia wraz z następczym ich wywozem do Luksemburga, będzie stanowiło wewnątrzwspólnotową dostawę towarów opodatkowaną stawką 0%.

Uzasadnienie stanowiska Zainteresowanych

Część wspólna uzasadnienia

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

a)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

b)eksport towarów;

c)import towarów na terytorium kraju;

d)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

e)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy VAT ilekroć w przepisach ustawy VAT jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 1 ustawy VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy VAT, w tym również:

1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2)zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Jednocześnie, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy VAT, przepisów ustawy VAT nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zatem, jeżeli przedmiotem transakcji jest zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, czynność ta nie podlega przepisom ustawy VAT, nawet jeżeli mieszczą się w katalogu czynności wskazanym w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT.

Uzasadnienie do pytania numer 1

Zgodnie z art. 551 k.c. przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

1)oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2)własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3)prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4)wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5)koncesje, licencje i zezwolenia;

6)patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7)majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8)tajemnice przedsiębiorstwa;

9)księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zgodnie zaś z art. 552 k.c. czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba, że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Przedsiębiorstwo, jako przedmiot zbycia, musi zatem stanowić całość pod względem organizacyjnym, funkcjonalnym i materialnym. Składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, że można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

Jak wskazano w stanie faktycznym, w przedmiotowej sprawie dojdzie do połączenia Spółki Przejmowanej ze Spółką Przejmującą. W wyniku połączenia majątek spółki Przejmowanej zostanie przejęty (w całości) przez Spółką Przejmującą w drodze sukcesji uniwersalnej. Połączenie spółek nastąpi w trybie art. 5161 § 1 k.s.h.

W ocenie Wnioskodawcy, całość składników majątkowych należących do Wnioskodawcy, która ma zostać przekazana Spółce Przejmującej w ramach Połączenia, stanowi przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 k.c. Skoro bowiem Spółka Przejmowana prowadziła swoją działalność o charakterze holdingowym z wykorzystaniem tych (i tylko tych składników majątku), z definicji całość tych składników majątku stanowi przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 k.c., nawet jeżeli nie zawiera wszystkich elementów zawartych w wyliczeniu zawartym w tym przepisie. Należy bowiem zaznaczyć, że wyliczenie to ma charakter przykładowy i brak poszczególnych elementów nie może przesądzać, że dany zespół aktywów nie stanowi przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 k.c.

Z uwagi na powyższe należy uznać, że przejęcie majątku Spółki Przejmowanej przez Spółkę Przejmowaną powinno być uznana za czynność wyłączoną spod opodatkowania VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy VAT.

Podsumowując, zdaniem Zainteresowanych, przejęcie majątku Spółki Przejmowanej przez Spółkę Przejmującą w wyniku Połączenia spółek nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT, zatem nie będzie prowadziło do powstania obowiązku podatkowego dla Spółki Przejmowanej ani Spółki Przejmującej.

Uzasadnienie do pytania numer 2

Zgodnie z przywołaną wyżej definicją świadczenia usług, przez świadczenie usług należy uznać każde świadczenie nie stanowiące dostawy towaru (art. 8 ust. 1 ustawy o VAT). Natomiast warunkiem koniecznym uznania danej czynności za dostawę towarów jest identyfikacja towaru, który mógłby być przedmiotem dostawy (art. 7 ust 1 ustawy o VAT).

Niewątpliwie w przypadku przeniesienia w związku z Połączeniem na Spółkę Przejmującą praw do Instrumentów Dłużnych i Instrumentów Udziałowych dochodzi do świadczenia. Świadczenie to nie może mieć jednak charakteru dostawy towarów, ponieważ zarówno Instrumenty Dłużne oraz Instrumenty Udziałowe nie mają formy materialnej, nie stanowią więc towarów na gruncie ustawy o VAT (art. 2 pkt 6 ustawy o VAT). Zatem w świetle art. 8 ust. 1 ustawy o VAT należy uznać, że przeniesienie w ramach Połączenia Instrumentów Dłużnych i Instrumentów Udziałowych stanowi świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT.

Aby świadczenie usług podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT musi mieć ono charakter odpłatny oraz mieć miejsce na terytorium kraju.

Określeniu miejsce świadczenia usług na gruncie ustawy o VAT służą przepisy art. 28a-28o ustawy o VAT.

Stosownie do art. 28a ustawy o VAT, na potrzeby stosowania Rozdziału 3 - ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:

1)podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,

2)osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;

3)podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.

Wskazany powyżej art. 28a ustawy o VAT wprowadza drugą definicję podatnika do ustawy o VAT. Definicja ta ma zastosowanie tylko w przypadku ustalenia miejsca świadczenia usług. Podatnikiem według tej regulacji jest osoba wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą. Ustawodawca odwołuje się w tym celu do definicji działalności gospodarczej ustalonej w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. Za podatników są uznawane również osoby prawne niebędące podatnikami, które są zidentyfikowane lub obowiązane do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej. Zatem Spółkę Przejmującą na mocy art. 28a ustawy o VAT należy traktować jako podatnika w ramach rozdziału 3 ustawy o VAT.

Zgodnie natomiast z ogólną zasadą wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n.

Ponieważ do transferu Instrumentów Udziałowych ani Instrumentów Dłużnych nie mają zastosowania art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n, a Spółka Przejmująca nie posiada i w wyniku Połączenia nie będzie posiadać w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, należy uznać, że miejscem świadczenia usługi transferu Instrumentów Udziałowych oraz Instrumentów Dłużnych będzie miejsce siedziby Spółki Przejmującej, tj. Luksemburg.

Konsekwentnie należy stwierdzić, że transfer Instrumentów Udziałowych i Instrumentów Dłużnych na skutek Połączenia nie będzie stanowił świadczenia usług na terytorium kraju, opodatkowanego podatkiem VAT na mocy art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

Podsumowując, zdaniem Zainteresowanych, transfer Instrumentów Udziałowych i Instrumentów Dłużnych na skutek Połączenia będzie stanowił świadczenie usług poza terytorium Rzeczpospolitej Polskie, w związku z czym pozostanie czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Uzasadnienie do pytania numer 3

Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy o VAT przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Zgodnie natomiast z art. 13 ust. 1 pkt 2, przepis ustępu pierwszego stosuje się jeżeli nabywcą towaru jest osoba prawna niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, która jest zidentyfikowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Mając na uwadze powyższe należy uznać, że transfer Środków Trwałych w ramach Połączenia i następujący po nim wywóz Środków Trwałych do Luksemburga należy uznać za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, ponieważ dochodzi do wywozu towarów z terytorium kraju w związku z przeniesieniem prawa do rozporządzania Środkami Trwałymi ze Spółki Przejmowanej na Spółkę Przejmującą, która jest podatnikiem podatku od wartości dodanej w Luksemburgu.

Natomiast, zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy o VAT, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem że:

1)podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, który nabywca podał podatnikowi;

2)podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju;

3)podatnik składając deklarację podatkową, w której wykazuje tę dostawę towarów, jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE.

Dodatkowo, zgodnie z ust. 1a ustawy, stawka podatku, o której mowa w ust. 1, nie ma zastosowania, jeżeli:

1)podatnik nie dopełnił obowiązku, o którym mowa w art. 100 ust. 1 pkt 1 lub ust. 3 pkt 1, lub

2)złożona informacja podsumowująca nie zawiera prawidłowych danych dotyczących wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów zgodnie z wymogami, o których mowa w art. 100 ust. 8

- chyba że podatnik należycie na piśmie wyjaśnił uchybienie naczelnikowi urzędu skarbowego.

Mając na uwadze, że w związku z Połączeniem i późniejszym wywozem Środków Trwałych do Luksemburga będą spełnione warunki, o których mowa w art. 42 ust. 1 i nie będą spełnione negatywne przesłanki określone w art. 42 ust. 1a, należy uznać, że wewnątrzwspólnotowa dostawa Środków Trwałych, która nastąpi w związku z Połączeniem, będzie mogła korzystać z opodatkowania stawką 0%.

Podsumowując, zdaniem Zainteresowanych, przeniesienie własności Środków Trwałych na skutek Połączenia wraz z następczym ich wywozem do Luksemburga, będzie stanowiło wewnątrzwspólnotową dostawę towarów opodatkowaną stawką 0%.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie uznania, że przedmiotem transferu w ramach Połączenia będzie przedsiębiorstwo i tym samym przeprowadzenie transakcji będzie podlegać wyłączeniu z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 w zw. z art. 2 pkt 27e ustawy (pytanie nr 1) - jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają:

1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2)eksport towarów;

3)import towarów na terytorium kraju;

4)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Jak stanowi art. 2 pkt 6 ustawy:

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Natomiast stosownie do treści art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej,

2)zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji,

3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Jednocześnie przepis art. 6 ustawy wskazuje na wyłączenia określonych czynności spod zakresu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Są w nim wskazane czynności, które co do zasady należą do grupy czynności podlegających opodatkowaniu, mieszczące się w zakresie odpłatnej dostawy towarów czy też odpłatnego świadczenia usług, z uwagi jednak na stosowne wyłączenie, czynności te nie podlegają opodatkowaniu.

Stosownie do postanowień art. 6 pkt 1 ustawy:

Przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pojęcie „transakcja zbycia” użyte przez ustawodawcę w art. 6 pkt 1 ustawy należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawy towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego (aportu).

Zbycie przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej. Podkreślenia wymaga, że ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy, powinien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.

Zaznaczyć należy, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji przedsiębiorstwa. Dlatego też dla potrzeb tych przepisów należy posłużyć się definicją sformułowaną w art. 551 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem:

Przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

1)oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2)własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3)prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4)wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5)koncesje, licencje i zezwolenia;

6)patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7)majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8)tajemnice przedsiębiorstwa;

9)księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 552 Kodeksu cywilnego:

Czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba, że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Przedsiębiorstwo, jako przedmiot zbycia, musi zatem stanowić całość pod względem organizacyjnym, funkcjonalnym i materialnym. Składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, że można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej. Należy jednocześnie podkreślić, że o tym, czy nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją.

Przepisy regulujące prawną instytucję łączenia spółek zawiera ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 18 ze zm.), zwanej dalej „KSH”.

Połączeniom transgranicznym poświęcony jest Rozdział 21 Działu I – Łączenie się spółek (Tytuł IV Łączenie, podział i przekształcanie spółek) tej ustawy. Stanowią one implementację do polskiego prawa Dyrektywy 2005/56/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 26 października 2005 r. w sprawie transgranicznego łączenia się spółek kapitałowych (Dz. U. UE L Nr 310, str. 1, z późn. zm.).

Przepisy tej Dyrektywy znalazły odzwierciedlenie w regulacjach zawartych w Kodeksie spółek handlowych, a dotyczących połączenia transgranicznego spółek kapitałowych – art. 5161 KSH i następne oraz przepisy art. 491 i następne. W konsekwencji, przepisy te mają zastosowanie do połączeń spółek kapitałowych, w tym również połączeń transgranicznych.

Nadmienić należy, że ww. Dyrektywę zastąpiła Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1132 z dnia 14 czerwca 2017 r. w sprawie niektórych aspektów prawa spółek (Dz. U. UE L Nr 169, str. 46 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 5161 KSH:

Połączenie transgraniczne spółek kapitałowych podlega przepisom rozdziału 2, jeżeli przepisy niniejszego rozdziału nie stanowią inaczej.

W myśl art. 5162 KSH:

W połączeniu transgranicznym nie może uczestniczyć:

1) zagraniczna spółdzielnia, choćby spełniała kryteria spółki zagranicznej, o której mowa w art. 491 § 11;

2) spółka, której celem jest zbiorowe inwestowanie kapitału pozyskanego w drodze emisji publicznej, działająca na zasadzie dywersyfikacji ryzyka oraz której jednostki uczestnictwa są na żądanie ich posiadaczy odkupywane lub umarzane bezpośrednio lub pośrednio z aktywów tej spółki; działania podjęte przez taką spółkę w celu zapewnienia, aby giełdowa wartość jednostek uczestnictwa nie różniła się w znaczny sposób od wartości netto aktywów, uważa się za równoznaczne z takim odkupieniem lub umorzeniem jednostek.

Z treści art. 491 § 1 KSH wynika, że:

Spółki kapitałowe mogą się łączyć ze sobą oraz ze spółkami osobowymi; spółka osobowa, z wyłączeniem spółki komandytowo-akcyjnej, nie może jednakże być spółką przejmującą albo spółką nowo zawiązaną.

Na podstawie art. 491 § 11 KSH:

Spółka kapitałowa oraz spółka komandytowo-akcyjna mogą się łączyć ze spółką zagraniczną, o której mowa w art. 119 pkt 1 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1132 z dnia 14 czerwca 2017 r. w sprawie niektórych aspektów prawa spółek (Dz. Urz. UE L 169 z 30.06.2017, str. 46-127, z późn. zm.), utworzoną zgodnie z prawem państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa-strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym i mającą siedzibę statutową, zarząd główny lub główny zakład na terenie Unii Europejskiej lub państwa-strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym (połączenie transgraniczne).

Z art. 492 § 1 pkt 1 KSH wynika, że:

Połączenie może być dokonane przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca przyznaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie).

Zgodnie z art. 493 § 1 i 2 Kodeksu spółek handlowych:

§ 1. Spółka przejmowana albo spółki łączące się przez zawiązanie nowej spółki zostają rozwiązane, bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego, w dniu wykreślenia z rejestru.

§ 2. Połączenie następuje z dniem wpisania połączenia do rejestru właściwego według siedziby, odpowiednio spółki przejmującej albo spółki nowo zawiązanej (dzień połączenia). Wpis ten wywołuje skutek wykreślenia spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki, z uwzględnieniem art. 507.

Z kolei, zgodnie z art. 494 § 1 i § 2 ww. Kodeksu:

§ 1. Spółka przejmująca albo spółka nowo zawiązana wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki.

§ 2. Na spółkę przejmującą albo spółkę nowo zawiązaną przechodzą z dniem połączenia w szczególności zezwolenia, koncesje oraz ulgi, które zostały przyznane spółce przejmowanej albo którejkolwiek ze spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji lub ulgi stanowi inaczej.

Art. 494 § 1 i § 2 Kodeksu spółek handlowych, jako główny skutek połączenia spółek, w tym również łączenia przez przejęcie, wskazuje zasadę sukcesji generalnej, ustanawiając spółkę przejmującą następcą prawnym spółki przejmowanej.

Z opisu sprawy wynika, że obecnie grupa, którą tworzy m.in. Spółka Przejmująca, planuje przeprowadzenie reorganizacji swojej struktury. Celem planowanej reorganizacji jest m.in. uproszczenie struktury grupy, ograniczenie kosztów zarządu, w szczególności kosztów o charakterze administracyjnym oraz otwarcie grupy na możliwość pozyskiwania nowych źródeł finansowania.

Elementem planowanej reorganizacji jest połączenie transgraniczne w trybie art. 491 § 11 ustawy Kodeks spółek handlowych Spółki Przejmowanej, obecnie pełniącej rolę podmiotu holdingowego dla (…) ze Spółką Przejmującą, która w ramach docelowej struktury grupy będzie pełniła rolę jedynej spółki holdingowej. W wyniku rejestracji Połączenia Spółka Przejmowana zostanie rozwiązana bez przeprowadzania likwidacji.

W skład majątku Spółki Przejmowanej, który zostanie przejęty w drodze Połączenia przez Zainteresowanego, będą wchodzić m.in. udziały oraz akcje w polskich oraz zagranicznych spółkach operacyjnych, wierzytelności z tytułu udzielanych w przeszłości pożyczek oraz obejmowanych obligacji, ewentualnie innych papierów dłużnych oraz środki trwałe w postaci sprzętu IT.

Po rejestracji Połączenia środki trwałe zostaną wywiezione do Luksemburga, gdzie znajduje się siedziba Spółki Przejmującej.

Oprócz powyżej wskazanych, w skład majątku Spółki Przejmowanej wchodzą aktywa majątkowe służące bieżącemu funkcjonowaniu Spółki (np. akcesoria biurowe) oraz prawa i obowiązki wynikające z umów, w tym umów z kontrahentami, m.in. świadczącymi usługi doradcze.

Przejęcie Wnioskodawcy przez Spółkę Przejmującą będzie wiązało się z sukcesją uniwersalną praw i obowiązków, co w praktyce oznacza, że wszelkie prawa i obowiązki należące/ciążące na Spółce Przejmowanej przejdą na rzecz Spółki Przejmującą.

Cały majątek przedsiębiorstwa Spółki Przejmowanej przejdzie na własność Spółki Przejmującej. W związku z Połączeniem wygasną umowy jakie Spółka Przejmowana zawarła z pracownikami oraz członkami zarządu wykonującymi swoje funkcje na podstawie powołania oraz kontraktów managerskich (z tymi osobami mogą zostać zawarte porozumienia o zakończeniu współpracy pod warunkiem dokonania Połączenia). Dalsza działalność Spółki Przejmowanej będzie kontynuowana z wykorzystaniem własnego personelu Spółki Przejmującej (dzięki temu zostanie osiągnięty efekt synergii).

Dodatkowo w ramach Połączenia na Spółkę Przejmującą przejdą prawa i obowiązki wynikające z umów najmu przestrzeni biurowej na terytorium Polski. W związku z tym, że działalność Spółki Przejmowanej będzie kontynuowana przez Spółkę Przejmującą z jej siedziby w Luksemburgu, Spółka Przejmująca będzie dążyła po Połączeniu do wygaszenia umów o wynajem powierzchni biurowych na terytorium Polski.

Po Połączeniu Spółka Przejmująca będzie kontynuowała prowadzenie działalności holdingowej w Luksemburgu. Spółka Przejmująca nie będzie posiadała istotnej formy obecności, np. nie będzie posiadała środków trwałych lub personelu, na terytorium Polski.

Spółka Przejmująca będzie miała faktyczną możliwość prowadzenia samodzielnie działalności gospodarczej w niezmienionym zakresie w oparciu o nabyte składniki majątku przedsiębiorstwa Spółki Przejmowanej, bez angażowania dodatkowych składników majątkowych nieobjętych transakcją, przy czym Spółka Przejmująca do dalszej działalności będzie wykorzystywała własny personel, natomiast obecny personel Spółki nie będzie wykorzystywany w ramach działalności Spółki (umowy z personelem wygasną w związku z dokonaniem Połączenia).

Państwa wątpliwości w pierwszej kolejności dotyczą kwestii, czy przedmiotem transferu w ramach Połączenia będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 KC, w związku z czym przeprowadzenie transakcji będzie wyłączone z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.

Należy mieć na uwadze, że na mocy powołanego art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Ponadto, jak już wyżej wspomniano, pojęcie „transakcja zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawa towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, w tym również łączenie się przez przejęcie w trybie przepisów Kodeksu spółek handlowych.

W przypadku łączenia się osób prawnych mamy do czynienia - co do zasady – z czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Należy jednak zauważyć, że transakcje, których przedmiotem jest przedsiębiorstwo - z uwagi na wyłączenie przewidziane w art. 6 pkt 1 ustawy - nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem.

W opisanej sprawie należy stwierdzić, że planowana transakcja połączenia Spółek dokonana na podstawie art. 491 § 11 Kodeksu spółek handlowych, którego skutkiem jest przejęcie całego majątku Spółki Przejmowanej przez Spółkę Przejmującą, będzie mieściła się w pojęciu „zbycia przedsiębiorstwa”.

W konsekwencji powyższego, planowana transakcja Połączenia będzie czynnością wyłączoną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy, bowiem przedmiotem transakcji będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego.

Zatem Państwa stanowisko w zakresie pytanie nr 1 uznaje za prawidłowe.

Wskazuję, że w związku z uznaniem Państwa stanowiska w zakresie pytania nr 1 za prawidłowe, odstąpiłem od odpowiedzi na pytania nr 2 i 3 dotyczące tego:

  • czy transfer Instrumentów Udziałowych i Instrumentów Dłużnych w skutek połączenia będzie stanowił świadczenie usług poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, w związku z czym pozostanie czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT,
  • czy przeniesienie własności Środków Trwałych na skutek Połączenia wraz z następczym ich wywozem do Luksemburga będzie stanowiło wewnątrzwspólnotową dostawę towarów opodatkowaną stawką 0%

ponieważ ww. pytania zostały zadane pod warunkiem uznania, że do opisanej transakcji nie znajdzie zastosowania wyłączenie z opodatkowania na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

W tym miejscu wskazuję, że Państwa wniosek wypełnia znamiona wniosku wspólnego, gdyż przedstawiony we wniosku problem (pytania) dotyczą praw i obowiązków podatkowych wszystkich zainteresowanych uczestniczących w tym samym zdarzeniu przyszłym pomimo uznania w wydanej interpretacji, że przedmiotem transferu w ramach Połączenia będzie przedsiębiorstwo i tym samym przeprowadzenie transakcji będzie podlegać wyłączeniu z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 w zw. z art. 2 pkt 27e ustawy.

Jednocześnie wskazuję, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)  z zastosowaniem art. 119a;

2)  w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)  z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).