Interpretacja indywidualna - stanowisko nieprawidłowe - Interpretacja - null
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna - stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 listopada 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 29 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania podatkiem VAT dostawy działki nr 1. Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 25 listopada 2024 r. (wpływ 26 listopada 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Posiada Pan działkę budowlaną nr 1, (...). Identyfikator działki (...).
Działka ewidencyjna nr 1 z obrębu (...) znajduje się w strefie terenów usług „U”. Działka jest działką budowlaną, której sposób korzystania określony został jako „Dr - drogi”, dla której Sąd Rejonowy (...) prowadzi księgę wieczystą kw nr (...). W dziale III księgi wieczystej kw nr (...) wpisane jest ograniczone prawo rzeczowe - nieodpłatne i nieograniczone w czasie prawo służebności przesyłu na rzecz spółki pod firmą A. spółka z ograniczona odpowiedzialnością z siedzibą w (...) (umowa dotycząca prądu). Umowa ta jest zawarta na czas nieokreślony oraz można rozwiązać ją w każdym momencie.
Opisywana działka powstała w wyniku podziału działki nr 2, czyli udział wynoszący 1/10 (jedna dziesiąta) część - na podstawie umowy darowizny w celu uzyskania świadczeń emerytalno-rentowych w trybie przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz umową darowizny udokumentowanych aktem notarialnym sporządzonym przez (...) - Notariusza w (...), a także udział wynoszący 9/10 (dziewięć dziesiątych) części na podstawie umowy darowizny udokumentowanej aktem notarialnym sporządzonym przez (...) - Notariusza w (...).
W momencie nabycia działki był Pan już żonaty natomiast nie zawierał Pan żadnych umów majątkowych małżeńskich mających na celu rozszerzenie wspólności ustawowej, a zatem nieruchomość - jako nabyta na podstawie umów darowizn w obrębie pierwszej grupy podatkowej (po Pana tacie) - stanowi składnik Pana majątku osobistego.
Adres nieruchomości nie jest wpisany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej jako adres miejsca wykonywania działalności gospodarczej, ani jako adres do doręczeń oraz nie stanowi adresu podmiotów wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego.
Przed podpisaniem umowy przedwstępnej sprzedaży działki (która odbyła się 9 sierpnia 2024 r.) prowadził Pan na terenie działki myjnię samochodową. Wybudowana została na podstawie okazanej przy niniejszym akcie ostatecznej i niezaskarżonej decyzji nr (...) wydanej z upoważnienia (...).
Na terenie działki znajdują się urządzenia techniczne (grupa 6 wg Klasyfikacji Środków Trwałych) stanowiące samoobsługową myjnię samochodową. Urządzenia nie są związane stale z gruntem (mówią chociażby o tym wyroki sądu administracyjnego) oraz nie są już Pana własnością.
Celem sprzedaży jest dostawa niezabudowanego gruntu budowlanego.
Jest Pan w trakcie uzyskiwania pozwolenia na rozbiórkę by przed umową finalną sprzedaży nieruchomości (ustaloną na 1 kwietnia 2025 r.) dostarczyć „pusty” grunt budowalny, a zostawić jedynie utwardzenie terenu, na które zgodził się kupujący.
Na chwilę obecną nie jest Pan zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. Data rejestracji jako podatnika VAT – 21 lipca 2011 r. (wg wykazu podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT). Podatnikiem VAT stał się Pan na podstawie art. 113 ust. 5 ustawy o VAT (po przekroczeniu ustawowego limitu uprawniającego do zwolnienia od podatku VAT) na skutek osiągania przychodów z prowadzenia działalności gospodarczej (PKD 45.20.Z). Data wykreślenia rejestracji jako podatnika VAT-18 września 2023 r. na podstawie art. 96 ust. 9a ustawy.
Ostatnia sprzedaż opodatkowana podatkiem VAT nastąpiła w lipcu 2024 r. w czasie zawieszania działalności. Dokonano sprzedaży środków trwałych (URZĄDZEŃ) używanych w czasie prowadzenia działalności:
1)Myjnia samochodowa - grupa 6 wg KŚT URZĄDZENIA TECHNICZNE (podgrupa 65 - Urządzenia przemysłowe, rodzaj 659 - Pozostałe urządzenia przemysłowe),
2)Rozmieniarka banknotów - grupa 6 wg KŚT URZĄDZENIA TECHNICZNE (podgrupa 66 - Urządzenia nieprzemysłowe, rodzaj 669 - Pozostałe urządzenia nieprzemysłowe).
Ostatni plik JPK_VAT został złożony 5 sierpnia 2024 r. za okres 07/2024.
Data zaprzestania wykonywania czynności - (...) lipca 2024 r. (VAT-Z wpłynął do US (...)) Ostatni dzień prowadzenia działalności (trwałe zamknięcie) - (...) lipca 2024 r. (CEIDG-1 wpłynął do urzędu (...) (...) lipca 2024 r.).
Tak jak Pan wspomniał wyżej, właścicielem działki stał się Pan na mocy umowy darowizny w obrębie pierwszej grupy podatkowej. Nie przysługiwało Panu prawo do odliczenia VAT naliczonego. Działka nigdy nie została wprowadzona do ewidencji środków trwałych. Nie stanowi oraz nigdy nie stanowiła środka trwałego w prowadzonej działalności gospodarczej.
Doprecyzowanie i uzupełnienie opisu sprawy
Podkreśla Pan, że działka zawsze stanowiła składnik majątku prywatnego. Nigdy nie została przekazana do majątku działalności/wprowadzona do ewidencji środków trwałych działalności gospodarczej.
Prosi Pan o wydanie interpretacji na temat uznania/braku uznania jako podatnika podatku VAT dla dostawy działki 1 oraz na temat możliwości skorzystania ze zwolnienia od podatku VAT.
W skład rozbiórki będą wchodzić wszystkie obiekty budowlane i instalacje techniczne związane z funkcjonowaniem myjni samoobsługowej, takie jak wiaty, budynki techniczne, stanowiska mycia i urządzenia wspierające, które nie są trwale związane z gruntem, z wyjątkiem utwardzenia terenu (wylewki betonowej i kostki brukowej), które zostaje na działce zgodnie z uzgodnieniem z kupującym.
Prace rozbiórkowe budynków / budowli / ich części rozpoczną oraz zakończą się przed ostateczną sprzedażą działki.
W ostatnich 2 latach przed sprzedażą nie poniesiono wydatków na ulepszenie ww. budynków / budowli / ich części stanowiących co najmniej 30% wartości początkowej. Myjnia sama w sobie jest uznawana jako urządzenie techniczne wg klasyfikacji środków trwałych. Nie doszło również do obniżenia podatku naliczonego.
Budowla to obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. Zatem utwardzenie terenu, które pozostanie na działce stanowi budowlę w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 725 ze zm.).
W ostatnich 2 latach przed sprzedażą nie poniesiono wydatków na jej ulepszenie stanowiących co najmniej 30% wartości początkowej. Nie doszło również do obniżenia podatku naliczonego.
Pytania
1)Czy planowana sprzedaż działki nr 1, przeznaczonej pod usługi i sklasyfikowanej jako grunt budowlany, która nie była składnikiem działalności gospodarczej, będzie podlegała obowiązkowi opodatkowania podatkiem VAT?
2)Czy użytkownik, niebędący czynnym podatnikiem VAT od 18 września 2023 r. (na podstawie art. 96 ust. 9a ustawy o VAT), a działający w charakterze osoby fizycznej w odniesieniu do zbycia tej działki, będzie traktowany jako podatnik VAT w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT w związku z tą transakcją?
3)Czy zachowanie utwardzenia terenu na działce (zgodnie z ustaleniami z kupującym) wpływa na obowiązek opodatkowania transakcji VAT, biorąc pod uwagę, że pozostałe urządzenia i obiekty techniczne zostaną usunięte przed sprzedażą?
4)Czy wcześniejsze wykreślenie rejestracji VAT, sprzedaż myjni i rozmieniarki jako środków trwałych przed zamknięciem działalności oraz zakończenie działalności gospodarczej w lipcu 2024 r., wykluczają konieczność naliczania VAT od sprzedaży tej działki jako sprzedaży prywatnego majątku?
5)Czy w związku z przedstawionym stanem faktycznym oraz przyszłym - w tym zamknięciem działalności gospodarczej, wykreśleniem z rejestru VAT oraz brakiem powiązania działki nr 1 z działalnością gospodarczą - sprzedaż tej działki jako niezabudowanego gruntu (z pozostawieniem utwardzenia terenu) będzie traktowana jako transakcja podlegająca opodatkowaniu podatkiem VAT?
6)Czy przygotowania do sprzedaży jako „niezabudowany grunt budowlany”, w tym planowane uzyskanie pozwolenia na rozbiórkę, wpływają na opodatkowanie VAT transakcji?
7)Czy fakt, że działka jest przeznaczona na cele usługowe oraz nie stanowiła składnika działalności gospodarczej, może być podstawą do zwolnienia transakcji z VAT?
8)Czy sprzedaż opisanej działki względem opisanej wyżej sytuacji będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług?
Pana stanowisko w sprawie
Pana zdaniem, planowana sprzedaż działki nr 1, będącej składnikiem majątku osobistego, nie powinna być traktowana jako transakcja podlegająca opodatkowaniu podatkiem VAT.
Swoje stanowisko opiera Pan na następujących przesłankach:
1)Charakter majątkowy działki - działka nr 1 nigdy nie była związana z działalnością gospodarczą. Była wykorzystywana wyłącznie w celach prywatnych i nie została wprowadzona do ewidencji środków trwałych. Pana zdaniem, posiada status nieruchomości w Pana majątku osobistym, a nie składnika majątku związanego z działalnością gospodarczą.
2)Brak rejestracji VAT - zakończył Pan działalność gospodarczą (...) lipca 2024 r., co zostało zgłoszone do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. 18 września 2023 r. złożył Pan deklarację VAT-Z i został Pan wykreślony z rejestru VAT na podstawie art. 96 ust. 9a ustawy o VAT. W Pana opinii, transakcje realizowane po tej dacie są podejmowane w ramach majątku prywatnego, nie zaś działalności gospodarczej.
3)Rozliczenie majątku ruchomego - w lipcu 2024 r. przed zamknięciem działalności sprzedał Pan urządzenia myjni oraz rozmieniarkę banknotów jako środki trwałe wykorzystywane w działalności gospodarczej. Od tamtej pory działalność była zawieszona, a następnie zakończona. Działka nr 1, nigdy nie stanowiła majątku trwałego przedsiębiorstwa, co Pana zdaniem potwierdza, że jest elementem majątku osobistego, niezwiązanego z działalnością gospodarczą.
4)Stan niezabudowany działki przy sprzedaży - mimo, że działka była wcześniej zabudowana obiektami technicznymi myjni samochodowej, zgodnie z umową przedwstępną - biorąc pod uwagę, że myjnia samochodowa nie jest trwale związana z gruntem. Planuje Pan przeprowadzić prace rozbiórkowe, aby w momencie sprzedaży dostarczyć niezabudowany grunt. Jedynym pozostałym elementem będzie utwardzenie terenu, zgodnie z ustaleniami z kupującym, co jednak nie zmienia charakteru działki jako gruntu budowlanego w stanie niezabudowanym.
5)Brak działalności zawodowej w zakresie obrotu nieruchomościami - nie prowadzi Pan działalności gospodarczej związanej ze sprzedażą nieruchomości, w związku z czym uważa Pan, że sprzedaż tej konkretnej działki nie jest działaniem zawodowym w rozumieniu ustawy o VAT.
Mając na uwadze powyższe jest Pan zdania, że planowana sprzedaż działki nr 1 stanowi jedynie sprzedaż majątku osobistego, a nie działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT. Wobec tego nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.) zwanej dalej ustawą:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Stosownie do treści art. 2 pkt 6 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Należy więc przyjąć, że w oparciu o definicję zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy, zbycie nieruchomości zabudowanych jak i niezabudowanych (gruntów), traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.
Wskazać należy, że nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Pojęcia „podatnik” i „działalność gospodarcza”, na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i 2 ustawy.
Według zapisu art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Przy czym, w świetle przytoczonych wyżej przepisów, status podatnika podatku od towarów i usług wynika z okoliczności dokonania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.
Tym samym, nie jest działalnością handlową, a zatem i gospodarczą, sprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty ani też wykorzystany w trakcie jego posiadania w celu jego odsprzedaży i nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.
W tym miejscu należy zaznaczyć, że pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie analizowanych przepisów ustawy, jednakże wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy, w której zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen v. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego. Przykładem takiego wykorzystania nieruchomości mogłoby być np. wybudowanie domu dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Potwierdzone to zostało również w wyroku TSUE z 21 kwietnia 2005 r., sygn. akt C-25/03 Finanzamt Bergisch Gladbach v. HE, który stwierdził, że majątek prywatny to mienie wykorzystywane dla zaspokojenia potrzeb własnych.
Ponadto, z orzeczenia TSUE z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych Jarosław Słaby przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) oraz Emilian Kuć i Halina Jeziorska-Kuć przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C-181/10) wynika, że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży nie mogą stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 z 11 grudnia 2006 r. s. 1 ze zm.), zwanej dalej Dyrektywą 2006/112/WE, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą. Podobnie - zdaniem Trybunału - okoliczność, że przed sprzedażą zainteresowany dokonał podziału gruntu na działki w celu osiągnięcia wyższej ceny łącznej sama z siebie nie jest decydująca. Całość powyższych elementów może bowiem odnosić się do zarządzania majątkiem prywatnym zainteresowanego.
Inaczej jest natomiast – jak wyjaśnił Trybunał – w wypadku, gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy 2006/112/WE. Przykładowo podane zostały działania polegające na uzbrojeniu terenu albo na działaniach marketingowych. Działania takie nie należą do zakresu zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.
Pana wątpliwości dotyczą kwestii, czy sprzedaż działki nr 1 podlega opodatkowaniu podatkiem VAT oraz czy dostawa ta może korzystać ze zwolnienia od tego podatku.
Aby ustalić, czy będzie Pan zobowiązany do opodatkowania sprzedaży ww. działki, należy dokonać analizy, czy w okolicznościach opisanych we wniosku z tytułu jej sprzedaży będzie Pan podatnikiem w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy.
Z opisu sprawy wynika, że działkę nr 1, którą zamierza Pan sprzedać, otrzymał Pan na podstawie umów darowizny do majątku osobistego. 9 sierpnia 2024 r. zawarł Pan umowę przedwstępną sprzedaży ww. działki, na terenie której prowadził Pan myjnię samochodową. Myjnia została wybudowana na podstawie upoważnienia wydanego w 2011 r. W 2011 r. został Pan zarejestrowany jako czynny podatnik podatku VAT ze względu na przekroczenie limitu sprzedaży uprawniającego do korzystania ze zwolnienia podmiotowego. W lipcu 2024 r. dokonał Pan sprzedaży myjni samochodowej oraz rozmieniarki banknotów. Ostatecznie (…) lipca 2024 r. zaprzestał Pan prowadzenia działalności gospodarczej. Działka nr 1 nie stanowi ani nie stanowiła środka trwałego w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej.
Jak już wcześniej wskazano nie jest działalnością handlową, a zatem i gospodarczą, sprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty ani też wykorzystany w trakcie jego posiadania w celu jego odsprzedaży i nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Mając na uwadze przywołane wyżej przepisy należy stwierdzić, że w analizowanej sprawie dla rozstrzygnięcia Pana wątpliwości kluczowe jest wskazanie, że działka nr 1 była wykorzystywana przez Pana do działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem VAT. Na działce była bowiem prowadzona myjnia samochodowa. Bez znaczenia pozostaje fakt, że działka ta nie stanowi ani nie stanowiła w niej środka trwałego, jak również, że działka została nabyta do Pana majątku osobistego. Jak wynika z okoliczności sprawy, ww. działka nie była przez Pana wykorzystywana na użytek osobisty / prywatny. Sprzedając nieruchomość, która jest lub była wykorzystywana w działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, nie zbywa Pan majątku osobistego, ale majątek wykorzystywany do prowadzenia ww. działalności gospodarczej, w Pana przypadku opodatkowanej podatkiem VAT.
W odniesieniu do wytycznych wskazanych w powołanym wyżej orzeczeniu TSUE w sprawach połączonych C-180/10 i C-181/10, należy zauważyć, że w przedmiotowej sprawie nie znajdują one zastosowania, gdyż działka nr 1 wykorzystywana była przez Pana do działalności gospodarczej – prowadzenia na niej myjni samochodowej - opodatkowanej podatkiem VAT.
W konsekwencji, biorąc pod uwagę opis sprawy oraz przywołane orzeczenia TSUE C-291/92 oraz C-25/03 należy stwierdzić, że nie wykazał Pan zamiaru wykorzystywania działki nr 1 wyłącznie do celów osobistych. Działka nr 1, choć nie została wprowadzona do ewidencji środków trwałych, to stanowić będzie w momencie dostawy składnik majątkowy służący prowadzeniu działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem VAT. Powyższe oznacza, że dostawa ww. działki nie nastąpi w ramach zarządu Pana majątkiem prywatnym, lecz stanowi zbycie majątku wykorzystywanego w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy.
Z uwagi na powyższe okoliczności, w tej konkretnej sytuacji nie można zgodzić się z Panem, że przedmiotem dostawy będzie składnik Pana majątku osobistego, a sprzedaż działki nr 1 będzie stanowiła realizację prawa do rozporządzania Pana majątkiem osobistym. Sprzedaż ww. działki wykorzystywanej do prowadzenia myjni samochodowej w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, zgodnie z art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy, będzie dostawą dokonywaną przez Pana jako podatnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT jako odpłatna dostawa towarów, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy. Tym samym bez znaczenia dla sprawy są wymienione przez Pana okoliczności wyrejestrowana Pana jako podatnika VAT czynnego przez sprzedażą działki nr 1, uzyskanie pozwolenia na rozbiórkę urządzeń i obiektów technicznych znajdujących się na działce nr 1 oraz ich usunięcie, natomiast zachowanie na działce jedynie utwardzenia terenu oraz sprzedaż myjni i rozmieniarki jako środków trwałych przed zamknięciem prowadzonej działalności gospodarczej w lipcu 2024 r.
Zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych towarów i czynności stawkami preferencyjnymi oraz zwolnienie od podatku. Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dla dostawy towarów zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.
Dokonując analizy opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży działki nr 1 należy mieć na względzie, że działka w dniu sprzedaży będzie działką zabudowaną utwardzeniem terenu, który stanowi budowlę.
W przypadku dostawy budynków, budowli lub ich części zwolnienie od podatku przysługuje na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 oraz pkt 10a ustawy.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.
Stosownie do treści art. 2 pkt 14 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu - rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:
a) wybudowaniu lub
b) ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.
Z powyższego przepisu wynika, że pierwszym zasiedleniem jest pierwsze zajęcie nieruchomości do używania. „Pierwsze zasiedlenie” budynku, budowli lub jego części ma więc miejsce zarówno w sytuacji, w której po wybudowaniu budynku/budowli oddano go w najem, jak i w przypadku wykorzystywania budynku na potrzeby własnej działalności gospodarczej podatnika, bowiem w obydwu przypadkach doszło do korzystania z budynku/budowli.
Zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy stosuje się zatem w odniesieniu do dostawy całości lub części budynków, budowli, jeżeli w stosunku do nich miało miejsce pierwsze zasiedlenie, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą nie jest krótszy niż 2 lata. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży nie minęły co najmniej 2 lata.
Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że zwolnienie uregulowane w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy ma charakter zwolnienia fakultatywnego, gdyż w myśl art. 43 ust. 10 ustawy:
Podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:
1) są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
2) złożą:
a) przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego lub
b) w akcie notarialnym, do zawarcia którego dochodzi w związku z dostawą tych obiektów
- zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.
Zgodnie z art. 43 ust. 11 ustawy:
Oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:
1) imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;
2) planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części - w przypadku, o którym mowa w ust. 10 pkt 2 lit. a;
3) adres budynku, budowli lub ich części.
Po spełnieniu ww. warunków podatnik ma zatem możliwość zrezygnowania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy i opodatkowania transakcji na zasadach ogólnych.
W przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom - po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.
W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:
a) w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
b) dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.
Aby dostawa budynków, budowli lub ich części mogła korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, muszą być spełnione łącznie dwa warunki występujące w tym artykule.
Przy czym, jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 lub 10a ustawy, należy przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów tj. zarówno nieruchomości, jak i ruchomości, przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT oraz wykorzystywanych niezależnie od okresu ich używania przez podatnika wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.
W odniesieniu do dostaw budynków, budowli lub ich części może zatem wystąpić jedna z kilku podstaw do zastosowania zwolnienia od tego podatku. Istotne jest wobec tego każdorazowe kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących dostawie ww. obiektów. Jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części będzie mogła korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy oraz art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy stanie się bezzasadne.
Stosownie do treści art. 29a ust. 8 ustawy:
W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.
Wobec powyższego, przy sprzedaży budynków lub budowli bądź ich części, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków, budowli lub ich części w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.
Pana wątpliwości dotyczą także kwestii, czy przy dostawie działki nr 1 będzie Pan uprawniony do skorzystania ze zwolnienia z podatku VAT dla tej dostawy.
Odpowiadając na Pana wątpliwości, przeanalizować należy, czy i kiedy w odniesieniu do budynków / budowli znajdujących się na ww. działce miało miejsce pierwsze zasiedlenie.
Działkę nr 1 nabył Pan w 2007 r. Obecnie jest Pan w trakcie uzyskiwania pozwolenia na rozbiórkę obiektów budowlanych i instalacji technicznych związanych z funkcjonowaniem myjni samochodowej. Prace rozbiórkowe rozpoczną i zakończą się przed ostateczną sprzedażą działki nr 1. Na działce pozostanie jednakże utwardzenie terenu stanowiące budowlę. W konsekwencji, wbrew Pana stanowisku działka nr 1, na której w dniu dostawy znajdować będzie się budowla w postaci utwradzenia terenu, nie będzie działką niezabudowaną.
Utwardzony teren był wykorzystywany w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. Na utwardzenie terenu (wylewka betonowa i kostka brukowa) w ostatnich dwóch latach przed sprzedażą nie ponosił Pan wydatków na ulepszenie. W konsekwencji doszło do pierwszego zasiedlenia budowli znajdującej się na działce nr 1. Ponadto od pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży minie okres co najmniej 2 lat.
Zostaną zatem spełnione warunki uprawniające do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług do dostawy budowli znajdującej się na działce nr 1, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
Tym samym, dostawa przez Pana działki gruntu nr 1, na której znajduje się budowla tj. utwardzenie terenu, stosownie do art. 29a ust. 8 w zw. z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, również będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT.
W związku z tym, że planowana przez Pana sprzedaż działki nr 1 będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy dalsza analiza zwolnień wynikająca z przepisów art. 43 ust. 1 pkt 10a lub pkt 2 ustawy jest bezzasadna.
Podsumowując, sprzedaż przez Pana działki nr 1, nie będzie stanowić dostawy Pana majątku osobistego. Zgodnie z art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy, dostawa ww. działki wykorzystywanej do prowadzenia myjni samochodowej w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej będzie dostawą dokonywaną przez Pana jako podatnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT jako odpłatna dostawa towarów, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy. Jednocześnie transkacja dostawy działki nr 1 będzie mogła korzystać ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
Pana stanowisko uznaję zatem za nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia oraz zdarzenia przyszłego i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz.2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).