Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

ShutterStock

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

30 września 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 25 września 2024 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:

-    braku prawa do odzyskania podatku VAT naliczonego od nabytych towarów i usług dotyczących modernizacji punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych dla lokatorów budynków mieszkalnych,

-    prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od nabycia pojazdu wolnobieżnego typu MELEX, z zastosowaniem proporcji z art. 90 ust. 2 i 3 ustawy o VAT,

-    prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od nabytych towarów i usług związanych z budową wiaty przeznaczonej na miejsce składowania (gromadzenia) odpadów o dużych gabarytach, opon, itp., usytuowanej na terenie zaplecza magazynowego i gospodarczego spółdzielni mieszkaniowej, z zastosowaniem proporcji z art. 90 ust. 2 i 3 ustawy o VAT.

Uzupełnili go Państwo pismem z 2 grudnia 2024 r. (data wpływu 6 grudnia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Spółdzielnia Mieszkaniowa jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Na pokrycie wydatków związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości Spółdzielnia pobiera opłaty zgodnie z art. 4 ust. 1-2,4 oraz ewidencję i rozliczenie wpływów i wydatków funduszu remontowego, o którym mowa w art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (załącznik do obwieszczenia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 marca 2024 r. Dz. U. poz. 558).

W związku ze złożeniem przez Spółdzielnię Mieszkaniową wniosku o dofinansowanie ze środków programu Regionalnego Fundusze Europejskie 2021-2027 na realizację projektu pod nazwą „…” Spółdzielnia planuje nabycie towarów i usług związanych z modernizacją punktów selektywnej zbiórki odpadów:

1)budowa pojemników półpodziemnych dla lokatorów budynków mieszkalnych znajdujących się w zasobach Spółdzielni,

2)zakup pojazdu wolnobieżnego typu MELEX o dopuszczalnej prędkości do 25 km/h służącego działalności opodatkowanej i zwolnionej,

3)budowa wiaty służącej magazynowaniu gabarytów, które będą dostarczane pojazdem wolnobieżnym typu MELEX na terenie zaplecza magazynowego i gospodarczego Spółdzielni, która prowadzi działalność opodatkowaną i zwolnioną.

W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku w odpowiedzi na poniższe pytania:

1.Na kogo będą wystawione faktury dokumentujące wydatki ponoszone w związku z realizacją projektu pn. „…”?

2.Do jakich czynności będą Państwo wykorzystywać towary i usługi, objęte zakresem postawionego we wniosku pytania nr 1 - dotyczące modernizacji punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych dla lokatorów budynków mieszkalnych, tj.  czy do czynności:

a.opodatkowanych podatkiem od towarów i usług,

b.zwolnionych od podatku od towarów i usług,

c.niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

3.Do jakich czynności będą Państwo wykorzystywać nabyty pojazd typu Melex,objęty zakresem postawionego we wniosku pytania nr 2, tj.  czy do czynności:

a.opodatkowanych podatkiem od towarów i usług,

b.zwolnionych od podatku od towarów i usług,

c.niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

4.Do jakich czynności będą Państwo wykorzystywać towary i usługi, objęte zakresem postawionego we wniosku pytania nr 3 - dotyczące budowy wiaty przeznaczonej na miejsce składowania odpadów, tj.  czy wybudowana wiata będzie wykorzystywana do czynności:

a.opodatkowanych podatkiem od towarów i usług,

b.zwolnionych od podatku od towarów i usług,

c.niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

5.W przypadku, gdy towary i usługi nabywane w związku z realizacją projektu pn. „…” będą wykorzystywane zarówno do czynności opodatkowanych podatkiem VAT oraz czynności zwolnionych od podatku VAT, to  należy wskazać, czy będą mieli Państwo obiektywną możliwość odrębnego przyporządkowania kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT i z czynnościami zwolnionymi od podatku VAT?

6.W sytuacji, gdy towary i usługi nabywane przez Państwa w związku z realizacją ww. projektu będą wykorzystywane zarówno do celów prowadzonej działalności gospodarczej jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, należy wskazać czy istnieje możliwość przyporządkowania wydatków w całości do celów wykonywanej działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od  towarów i usług?

wskazali Państwo:

1.Faktury dokumentujące wydatki ponoszone w związku z realizacją projektu pn. „…” będą wystawiane na Spółdzielnię Mieszkaniową, tj.

Spółdzielnia Mieszkaniowa

2.Towary i usługi nabywane w związku z realizacją zadania polegającego na modernizacji punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych dotyczącego budowy pojemników półpodziemnych dla lokatorów budynków mieszkalnych będą wykorzystywane wyłącznie do czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług.

3.Pojazd wolnobieżny typu MELEX będzie wykorzystywany zarówno do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, jak i zwolnionych od podatku od towarów i usług.

4.Towary i usługi nabywane w związku z wybudowaniem wiaty przeznaczonej do składowania odpadów, jak i sama wiata będzie wykorzystywana zarówno do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, jak i zwolnionych od podatku od towarów i usług.

5.Towary i usługi nabywane w związku z realizacją projektu pn. „…” dotyczącego modernizacji punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, tj. budowy pojemników półpodziemnych dla lokatorów budynków mieszkalnych będą wykorzystywane wyłącznie do czynności zwolnionych od podatku VAT. W przypadku budowy modernizacji punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (budowy pojemników półpodziemnych) Spółdzielnia Mieszkaniowa będzie miała możliwość odrębnego przyporządkowania kwot podatku związanego wyłącznie z czynnościami zwolnionymi z VAT.

Zakupiony pojazd wolnobieżny typu MELEX będzie wykorzystywany zarówno do czynności opodatkowanych podatkiem VAT, jak i zwolnionych od podatku VAT.

Spółdzielnia Mieszkaniowa nie ma możliwości odrębnego przyporządkowania kwot podatku naliczonego związanego z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT i z czynnościami zwolnionymi od podatku VAT.

Towary i usługi nabywane w związku z wybudowaniem wiaty przeznaczonej do składowania odpadów, jak i sama wiata będzie wykorzystywana zarówno do czynności opodatkowanych podatkiem VAT, jak i zwolnionych od podatku VAT.

Spółdzielnia Mieszkaniowa nie ma możliwości odrębnego przyporządkowania kwot podatku naliczonego związanego z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT i z czynnościami zwolnionymi od podatku VAT.

Zgodnie z art. 90 ust. 1 Ustawy o VAT, w stosunku do towarów i usług, które wykorzystywane są przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, to zgodnie z art. 90 ust. 2 Ustawy o VAT podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo obniżenia kwoty podatku należnego. W myśl natomiast art. 90 ust. 3 Ustawy o VAT, proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi nie przysługuje takie prawo. Proporcję, o której mowa w ust. 3, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej (art. 90 ust. 4 Ustawy o VAT).

6.Towary i usługi nabywane w związku z realizacją projektu pn. „…” dotyczącego modernizacji punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, tj. budowy pojemników półpodziemnych dla lokatorów budynków mieszkalnych nie będą wykorzystywane celów działalności gospodarczej, w myśl art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Wydatki związane z budową pojemników półpodziemnych będą przyporządkowane w całości do działalności innej niż działalność gospodarcza, tj. wyłącznie do działalności zwolnionej od podatku VAT.

Zakupiony pojazd wolnobieżny typu MELEX będzie wykorzystywany zarówno do celów prowadzonej działalności gospodarczej jak i do celów innych niż działalność gospodarcza. Nie ma możliwości przyporządkowania wydatków w całości do celów wykonywanej działalności gospodarczej, w myśl art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. do czynności polegających na wykorzystywaniu towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Towary i usługi nabywane w związku z wybudowaniem wiaty przeznaczonej do składowania odpadów, jak i sama wiata będzie wykorzystywana zarówno do celów prowadzonej działalności gospodarczej jak i do celów innych niż działalność gospodarcza.

Nie ma możliwości przyporządkowania wydatków w całości do celów wykonywanej działalności gospodarczej, w myśl art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. do czynności polegających na wykorzystywaniu towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z art. 90 ust. 1 Ustawy o VAT, w stosunku do towarów i usług, które wykorzystywane są przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, to zgodnie z art. 90 ust. 2 Ustawy o VAT podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo obniżenia kwoty podatku należnego. W myśl natomiast art. 90 ust. 3 Ustawy o VAT, proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi nie przysługuje takie prawo. Proporcję, o której mowa w ust. 3, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej (art. 90 ust. 4 Ustawy o VAT).

Pytania

1)Czy Spółdzielni Mieszkaniowej będzie przysługiwało prawo odzyskania VAT naliczonego od nabytych towarów i usług dotyczących modernizacji punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych dla lokatorów budynków mieszkalnych?

2)Czy Spółdzielni Mieszkaniowej będzie przysługiwało prawo odzyskania VAT naliczonego od nabycia pojazdu wolnobieżnego typu MELEX, który będzie służył między innymi do przewożenia materiałów i gabarytów z terenu osiedla?

3)Czy Spółdzielni Mieszkaniowej będzie przysługiwało prawo do odzyskania VAT naliczonego od nabytych towarów i usług związanych z budową wiaty przeznaczonej na miejsce składowania (gromadzenia) odpadów o dużych gabarytach, opon itp., usytuowanej na terenie zaplecza magazynowego i gospodarczego Spółdzielni Mieszkaniowej, która dokonuje czynności zwolnionych z VAT jak również czynności opodatkowanych?

Państwa stanowisko w sprawie

1)Zdaniem Spółdzielni Mieszkaniowej nabywanie towarów i usług dotyczących planowanej realizacji projektu - modernizacji punktów selektywnej zbiórki odpadów będzie związane z czynnościami zwolnionymi z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku od towarów i usług, to jest z czynnościami, za które pobierane są opłaty zgodnie z art. 4 ust. 1-2,4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ponieważ nabycie tych towarów i usług związane będzie wyłącznie z czynnościami zwolnionymi od VAT. Stosownie więc do zapisów art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług Spółdzielni nie będzie przysługiwało prawo do odzyskania VAT naliczonego.

2)Zdaniem Spółdzielni Mieszkaniowej przy nabyciu pojazdu wolnobieżnego typu MELEX, Spółdzielni przysługuje jedynie proporcjonalne odliczenie podatku VAT naliczonego, ustalonego procentowo w stosunku rocznym, na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy w wysokości 6%.

Spółdzielnia zamierza zakupić pojazd typu MELEX wolnobieżny o dopuszczalnej prędkości do 25 km/h. Zakupiony pojazd będzie służył do przewożenia różnych materiałów oraz gabarytów na terenie osiedla w obrębie zarządzanych nieruchomości. Pojazd będzie służył czynnościom zwolnionym z podatku VAT i opodatkowanym.

Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy o VAT, w stosunku do towarów i usług, które wykorzystywane są przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, to zgodnie z art. 90 ust. 2 ustawy o VAT podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo obniżenia kwoty podatku należnego. W myśl natomiast art. 90 ust. 3 ustawy o VAT, proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi nie przysługuje takie prawo. Proporcję, o której mowa w ust. 3, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej (art. 90 ust. 4 ustawy o VAT).

3)Zdaniem Spółdzielni przy nabyciu towarów i usług związanych z budową wiaty przeznaczonej na miejsce składowania (gromadzenia) odpadów o dużych gabarytach, opon itp., usytuowanej na terenie zaplecza magazynowego i gospodarczego Spółdzielni Mieszkaniowej, która dokonuje czynności zwolnionych z VAT jak również czynności opodatkowanych, przysługuje prawo do częściowego obniżenia VAT należnego o podatek naliczony w wysokości 6%.

Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy o VAT, w stosunku do towarów i usług, które wykorzystywane są przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, to zgodnie z art. 90 ust. 2 ustawy o VAT podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo obniżenia kwoty podatku należnego. W myśl natomiast art. 90 ust. 3 ustawy o VAT, proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi nie przysługuje takie prawo. Proporcję, o której mowa w ust. 3, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej (art. 90 ust. 4 ustawy o VAT).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a) nabycia towarów i usług,

b) dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Art. 87 ust. 1 ustawy stanowi, że:

W przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Jak stanowi art. 88 ust. 4 ustawy:

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Należy również podkreślić, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego, jako integralna część systemu VAT, w zasadzie nie może być ograniczane, ani pod względem czasu, ani też pod względem zakresu przedmiotowego. Nie jest to bowiem wyjątkowy przywilej podatnika, lecz jego fundamentalne prawo. Możliwość wykonania tego prawa powinna być zapewniona niezwłocznie i względem wszystkich kwot podatku, które zostały pobrane (naliczone) od transakcji związanych z zakupami. Decydujące znaczenie dla oceny istnienia prawa do odliczenia ma zamierzony (deklarowany) związek podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi.

W przypadku, gdy podatnik dokonuje zakupów związanych zarówno wykonywaniem w ramach działalności gospodarczej czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług oraz zwolnionych z opodatkowania tym podatkiem, zastosowanie znajdują przepisy art. 90 ustawy, które stanowią uzupełnienie regulacji art. 86 ustawy.

Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy:

W stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku, z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku, z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określania kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami w stosunku, do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Na mocy art. 90 ust. 2 ustawy:

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Stosownie do dyspozycji art. 90 ust. 3 ustawy:

Proporcję, o której mowa w ust. 2 ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Przepis art. 90 ust. 4 ustawy stanowi, że:

Proporcję, o której mowa w ust. 3, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej.

W świetle art. 90 ust. 5 ustawy:

Do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z dostawy towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli są zaliczane do środków trwałych podatnika – używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności.

Natomiast, stosownie do art. 90 ust. 6 ustawy:

Do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących:

1)pomocniczych transakcji w zakresie nieruchomości i pomocniczych transakcji finansowych;

2)usług wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41, w zakresie, w jakim transakcje te mają charakter pomocniczy.

Zgodnie z art. 90 ust. 8 ustawy:

Podatnicy, którzy w poprzednim roku podatkowym nie osiągnęli obrotu, o którym mowa w ust. 3, lub u których obrót ten w poprzednim roku podatkowym był niższy niż 30.000 zł, do obliczenia kwoty podatku naliczonego podlegającej odliczeniu od kwoty podatku należnego przyjmują proporcję wyliczoną szacunkowo, według prognozy uzgodnionej z naczelnikiem urzędu skarbowego, w formie protokołu.

Stosownie do przepisu art. 90 ust. 9 ustawy:

Przepis art. 90 ust. 8, stosuje się również, gdy podatnik uzna, że w odniesieniu do niego kwota obrotu, o której mowa w tym przepisie, byłaby niereprezentatywna.

W myśl art. 90 ust. 9a ustawy:

Przy ustalaniu proporcji zgodnie z ust. 2-6, do obrotu nie wlicza się kwoty podatku.

Zgodnie z art. 90 ust. 10 ustawy:

W przypadku gdy proporcja określona zgodnie z ust. 2-8:

1)przekroczyła 98% oraz kwota podatku naliczonego niepodlegająca odliczeniu, wynikająca z zastosowania tej proporcji, w skali roku, była mniejsza niż 10 000 zł – podatnik ma prawo uznać, że proporcja ta wynosi 100%;

2)nie przekroczyła 2% – podatnik ma prawo uznać, że proporcja ta wynosi 0%.

Należy zauważyć, iż przepis art. 174 (1) Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej – (Dz. Urz. UE.L. Nr 347 z 11.12.2006 s. 1, z późn. zm.), wskazuje, w jaki sposób w oparciu o dane dotyczące struktury wszystkich transakcji podatnika, należy obliczyć kwotę odliczeń przysługujących podatnikowi wykonującemu czynności wywierające różne skutki w zakresie prawa do odliczenia podatku.

Natomiast zgodnie z przepisami art. 174 (2) Dyrektywy:

Niektóre kategorie przychodów wyłączane są z obrotów uwzględnianych przy obliczeniu proporcji, o której mowa w ust. 1. Oznacza to, że dokonywanie niektórych transakcji zarówno opodatkowanych, jak i zwolnionych od podatku nie wpływa na wysokość podatku naliczonego podlegającego proporcjonalnemu rozliczeniu.

Analiza powołanych wyżej przepisów wskazuje, że na podstawie art. 90 ust. 1 ustawy, występuje obowiązek wyodrębnienia podatku naliczonego związanego z czynnościami, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz kwot podatku naliczonego związanego z czynnościami, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje. Z tym, że przez „czynności, w związku z którymi nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego” należy rozumieć czynności zwolnione od podatku.

Natomiast w sytuacji, gdy nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot podatku związanego z czynnościami, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz kwot podatku naliczonego związanego z czynnościami, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do proporcjonalnego rozliczenia podatku naliczonego, zgodnie z art. 90 ust. 2 ustawy.

Proporcja wyliczana jest jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z  którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Z opisu sprawy wynika, że Spółdzielnia Mieszkaniowa jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. W związku z realizacją projektu pn. „…” Spółdzielnia planuje nabycie towarów i usług związanych z modernizacją punktów selektywnej zbiórki odpadów:

1)budowa pojemników półpodziemnych dla lokatorów budynków mieszkalnych znajdujących się w zasobach Spółdzielni,

2)zakup pojazdu wolnobieżnego typu MELEX o dopuszczalnej prędkości do 25 km/h,

3)budowa wiaty służącej magazynowaniu gabarytów, które będą dostarczane pojazdem wolnobieżnym typu MELEX na terenie zaplecza magazynowego i gospodarczego Spółdzielni.

Faktury dokumentujące wydatki ponoszone w związku z realizacją projektu będą wystawiane na Spółdzielnię Mieszkaniową.

Towary i usługi nabywane w związku z realizacją projektu pn. „…” dotyczącego modernizacji punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, tj. budowy pojemników półpodziemnych dla lokatorów budynków mieszkalnych będą wykorzystywane wyłącznie do czynności zwolnionych od podatku VAT. W przypadku budowy modernizacji punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (budowy pojemników półpodziemnych) Spółdzielnia Mieszkaniowa będzie miała możliwość odrębnego przyporządkowania kwot podatku związanego wyłącznie z czynnościami zwolnionymi z VAT.

Zakupiony pojazd wolnobieżny typu MELEX będzie wykorzystywany zarówno do czynności opodatkowanych podatkiem VAT, jak i zwolnionych od podatku VAT. Spółdzielnia Mieszkaniowa nie ma możliwości odrębnego przyporządkowania kwot podatku naliczonego związanego z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT i z czynnościami zwolnionymi od podatku VAT.

Towary i usługi nabywane w związku z wybudowaniem wiaty przeznaczonej do składowania odpadów, jak i sama wiata będzie wykorzystywana zarówno do czynności opodatkowanych podatkiem VAT, jak i zwolnionych od podatku VAT. Spółdzielnia Mieszkaniowa nie ma możliwości odrębnego przyporządkowania kwot podatku naliczonego związanego z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT i z czynnościami zwolnionymi od podatku VAT.

W analizowanej sprawie w pierwszej kolejności należy zauważyć, że wykonywane czynności, które korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, stanowią czynności wykonywane w ramach działalności gospodarczej, o której mowa art. 15 ust. 2 ustawy. Z opisu sprawy nie wynika, aby efekty projektu były wykorzystywane do celów innych niż działalność gospodarcza (czynności niepodlegających podatkowaniu podatkiem VAT).

Odnosząc się zatem do Państwa wątpliwości, dotyczących kwestii prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od wydatków ponoszonych w związku realizacją projektu dotyczących modernizacji punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, tj. budowy pojemników półpodziemnych dla lokatorów budynków mieszkalnych, należy stwierdzić, że w stosunku tych wydatków warunek uprawniający do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie będzie spełniony, ponieważ – jak wynika z opisu sprawy – wydatki będą związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi od podatku VAT. W związku z powyższym, od ww. wydatków dotyczących modernizacji punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych dla lokatorów budynków mieszkalnych, nie będzie Państwu przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Tym samym, z tego tytułu nie będzie Państwu przysługiwało prawo do zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1 ustawy o VAT.

W zakresie ww. wydatków nie będą Państwo mieć również możliwości uzyskania zwrotu podatku na zasadach określonych w rozdziale 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2013 r. w sprawie miejsca świadczenia usług oraz zwrotu kwoty podatku naliczonego jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1328). Ewentualny zwrot na podstawie tych przepisów obwarowany jest pewnymi warunkami, które podatnik winien spełnić. Wśród warunków tych ustawodawca wymienia m.in. pochodzenie środków finansowych ze źródeł określonych w § 8 ust. 3 i 4 ww. rozporządzenia, a w zakresie środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej podpisanie umowy o dofinansowanie przed dniem 1 maja 2004 r. Ponieważ Państwo nie spełniają tego warunku, nie będziecie Państwo mieć możliwości ubiegania się o zwrot podatku VAT na podstawie przepisów rozdziału 4 cyt. rozporządzenia.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego jako nr 1, uznałem za prawidłowe.

Państwa wątpliwości dotyczą również prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego wg proporcji z art. 90 ust. 2 i 3 ustawy VAT od wydatków ponoszonych w związku z nabyciem pojazdu wolnobieżnego typu MELEX oraz w związku z budową wiaty przeznaczonej na miejsce składowania (gromadzenia) odpadów o dużych gabarytach, opon itp., usytuowanej na terenie zaplecza magazynowego i gospodarczego Spółdzielni Mieszkaniowej. Wskazali Państwo, że ww. pojazd oraz towary i usługi nabywane w związku z wybudowaniem wiaty, jak i sama wiata będą wykorzystywane zarówno do czynności opodatkowanych jak i zwolnionych od podatku oraz nie mają Państwo możliwości przyporządkowania kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT i czynnościami zwolnionymi od podatku VAT. Wobec powyższego od ww. wydatków ponoszonych w związku z nabyciem pojazdu wolnobieżnego typu MELEX oraz w związku z budową wiaty, będzie Państwu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego według proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 2 i ust. 3 ustawy. Prawo do odliczenia podatku VAT będzie przysługiwać, pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego jako nr 2 i nr 3, uznałem za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Państwa zapytania. Inne kwestie, które nie zostały objęte pytaniem wskazanym we wniosku, nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Podkreślenia wymaga, że Organ nie dokonywał oceny prawidłowości wskazanych wyliczeń wartości proporcji. Rolą Organu jest wyłącznie interpretacja przepisów prawa podatkowego, a nie badanie i ocena prawidłowości dokonanych rozliczeń.

Zauważam, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Ponoszą Państwo ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu zdarzenia przyszłego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. Interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy, z którego wynika, że towary i usługi nabywane w związku z realizacją zadania polegającego na modernizacji punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych dotyczącego budowy pojemników półpodziemnych dla lokatorów budynków mieszkalnych będą wykorzystywane wyłącznie do czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług, natomiast pojazd typu MELEX oraz wiata przeznaczona do składowania odpadów będą wykorzystywane zarówno do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, jak i zwolnionych od podatku od towarów i usług. Zatem w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, w szczególności wykorzystywania efektów projektu do celów innych niż działalność gospodarcza, wydana interpretacja traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).