Powiat, który zwrócił się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej realizował projekt zakupu niskoemisyjnych autobusów międzymiastowych w... - Interpretacja - null

ShutterStock

Powiat, który zwrócił się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej realizował projekt zakupu niskoemisyjnych autobusów międzymiastowych w... - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Odpłatna dzierżawa autobusów przez powiat a VAT

Powiat, który zwrócił się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej realizował projekt zakupu niskoemisyjnych autobusów międzymiastowych w ramach dofinansowania z Krajowego Planu Odbudowy. Zakupione autobusy miały być odpłatnie udostępniane na rzecz spółki powiatowej w formie dzierżawy. Spółka ta, będąca czynnym podatnikiem VAT, świadczyła odpłatne usługi transportu publicznego na terenie powiatu i prowadziła dodatkowe działania, takie jak wynajem autobusów czy reklama. Powiat zamierzał ustalić czynsz dzierżawny na poziomie równym amortyzacji autobusów, powiększonym o podatek VAT. Środki z dzierżawy miały stanowić przychód powiatu, a spółka miała ponosić koszty utrzymania autobusów, w tym przeglądów technicznych i ubezpieczeń.

Wnioskodawca chciał się dowiedzieć czy odpłatna dzierżawa autobusów na rzecz spółki powiatowej podlega opodatkowaniu VAT oraz czy powiat ma prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki związane z zakupem autobusów. Powiat uważał, że odpłatna dzierżawa autobusów będzie stanowiła czynność podlegającą VAT oraz, że będzie miał prawo do pełnego odliczenia VAT naliczonego związanego z zakupem autobusów, gdyż zostaną one wykorzystane wyłącznie do czynności opodatkowanych tj. dzierżawy.

Stanowisko organu podatkowego

Organ podatkowy w całości przychylił się do stanowiska wnioskodawcy. W uzasadnieniu wskazano, że zgodnie z art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT, podatnikami są podmioty wykonujące działalność gospodarczą, w tym odpłatne świadczenie usług. Powiat działał jako podatnik VAT, gdy realizował czynności na podstawie umów cywilnoprawnych.

Wskazano, że dzierżawa autobusów jest świadczeniem usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. Czynność ta spełnia warunek odpłatności, ponieważ spółka płaci czynsz dzierżawny. Organ podatkowy wyjaśnił, że przepisy ustawy o VAT nie przewidują zwolnienia dla dzierżawy autobusów. W związku z tym usługa podlega opodatkowaniu VAT według właściwej stawki.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, podatnik ma prawo do odliczenia VAT naliczonego, jeśli zakupione towary lub usługi są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Autobusy będą używane wyłącznie do dzierżawy, co spełnia ten warunek. Organ podkreślił, że już w momencie zakupu autobusów powiat zamierzał przeznaczyć je wyłącznie do odpłatnej dzierżawy, a więc do działalności opodatkowanej. W sprawie nie wystąpiły przesłanki negatywne wykluczające prawo do odliczenia VAT, określone w art. 88 ustawy o VAT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 6 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.835.2024.1.JM