Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
10 października 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 7 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania transakcji zbycia Projektu za zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy i tym samym za transakcję wyłączoną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.
Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 6 listopada 2024 r. (wpływ 12 listopada 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych z siedzibą w Polsce, podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu oraz czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej jako: „Wnioskodawca”).
Wspólnikami Spółki są osoby fizyczne, tj. A.A. posiadający (…) udziałów o łącznej wartości (…), B.B. posiadający (…) udziałów o łącznej wartości (…) oraz C.C. posiadający (…) udziałów o łącznej wartości (…) (dalej łącznie jako: „Wspólnicy”).
Wspólnicy są rezydentami podatkowymi Rzeczpospolitej Polskiej.
Działalnością główną Spółki są roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych. Ponadto Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie realizacji projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków, a także roboty związane z budową dróg kołowych i szynowych, rurociągów, linii telekomunikacyjnych i elektroenergetycznych, obiektów inżynierii lądowej i wodnej, a ponadto prace związane z rozbiórką i przygotowaniem terenu pod budowę.
Ze względu na różny charakter obu obszarów działalności oraz chęć zabezpieczenia części majątku poprzez jego odseparowanie, Wnioskodawca rozważa dokonanie formalnego wyodrębnienia ze struktury spółki jej zorganizowanej części.
W wyniku wyodrębnienia powstaną dwie odrębne działalności - działalność w zakresie wznoszenia budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz działalność związana z projektem budowlanym polegającym na (…) (dalej jako: „Projekt”).
Wyżej wyodrębnione działalności, prowadzić będą działalność w oparciu o inne, niezależne od siebie modele biznesowe. Do każdej z działalności wykorzystywane będą inne składniki majątku Spółki. Zatrudnieni w Spółce pracownicy będą funkcjonalnie związani z jedną albo drugą działalnością. Prowadzenie działalności będą generować innego rodzaju ryzyka oraz koszty ich utrzymania. Każda z działalności będzie posiadać własne rachunki bankowe.
Celem gospodarczym planowanego wyodrębnienia jest odseparowanie Projektu pozwalające na dywersyfikację ryzyka w odniesieniu do majątków dwóch odrębnych spółek.
W skład podlegającej wydzieleniu zorganizowanej części przedsiębiorstwa wejdą składniki materialne i niematerialne, które obejmować będą w szczególności następujące składniki majątkowe i niemajątkowe funkcjonalnie związane z tą jednostką, w szczególności prawo własności nieruchomości położonej w (…), przy ulicy (…), stanowiącej działki gruntu o numerach ewidencyjnych 1/1 oraz 1/2 obręb ewidencyjny numer (…), o obszarze (…), dla której Sąd Rejonowy (…) Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą KW numer (…) („Nieruchomość").
Należy podkreślić, że do Projektu będą przyporządkowane określone składniki majątku, tj. Nieruchomość, należności, zobowiązania, środki pieniężne, itp., bezpośrednio związane z działalnością Projektu, które umożliwiają prowadzenie działalności samodzielnie i w sposób niezależny od pozostałej części przedsiębiorstwa, tj.:
- zgody administracyjne (w szczególności decyzja o pozwoleniu na budowę nr (…) z (…) wydane przez (…) sygnatura: (…), pozwolenia lub inne decyzje, w tym niezbędne do prowadzenia działalności ZCP;
- umowy najmu oraz pozostałe umowy gospodarcze wraz ze wszelkimi wynikającymi z nich rozliczeniami - w zakresie w jakim ich przeniesienie będzie możliwe na podstawie przepisów prawa oraz przepisów przedmiotowych umów;
- elementy wyposażenia związane z Nieruchomością;
- dedykowany rachunek bankowy wraz ze znajdującymi się na nim środkami pieniężnymi;
- własność Nieruchomości;
- prawa własności maszyn i sprzętów związanych z Nieruchomością;
- należności i zobowiązania związane z Nieruchomością;
- dokumentacja i know-how związane ze świadczonymi usługami.
Ponadto, działalność i zakres funkcji pełnionych przez Projekt będzie opisana w regulaminie organizacyjnym oraz uchwale Zarządu, w świetle którego Projekt będzie stanowił samodzielną jednostkę organizacyjną.
Co istotne, po dokonaniu sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa nabywca Projektu przejmie wszelkie prawa i wierzytelności wynikające z umów związanych z Nieruchomością.
Lista składników podlegających przeniesieniu w ramach Projektu obejmuje:
1)prawa i obowiązki wynikające z umów na dostawę mediów (prąd, woda itp.);
2)prawa i obowiązki wynikające z umowy ubezpieczenia Nieruchomości;
3)prawa i obowiązki wynikające z umów serwisowych, umów o roboty budowlane, etc.;
4)prawa i obowiązki wynikające z umów o zarządzanie (w tym bieżącego administrowania, monitoringu).
Oba rodzaje prowadzonej obecnie przez Spółkę działalności nie są ze sobą bezpośrednio związane, a ich prowadzenie może odbywać się niezależnie. Działalność w ramach Projektu może być wyodrębniona w oparciu o posiadane składniki materialne i niematerialne.
Projekt, funkcjonujący obecnie w strukturach Spółki, został wyodrębniony na płaszczyźnie finansowej, co przejawia się prowadzeniem ewidencji zdarzeń gospodarczych w sposób umożliwiający przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do Projektu. W praktyce wyodrębnienie finansowe opiera się na: dysponowaniu własnymi zasobami finansowymi przez Projekt, gromadzonymi na rachunku bankowym, wyodrębnieniu rachunkowym w postaci wyodrębnienia w księgach rachunkowych Spółki kont pozwalających na identyfikację kosztów i przychodów związanych z Projektem.
Zbycie Projektu ma nastąpić z uwagi na inne cele niż podatkowe. Ani głównym, ani jednym z głównych celów nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Uzupełnienie opisu stanu faktycznego
Na pytanie: „Czy zespół składników majątkowych składający się na Projekt w momencie jego zbycia będzie posiadał potencjalną zdolność do działania jako niezależne przedsiębiorstwo realizujące określone zadania gospodarcze?” wskazali Państwo, że zespół składników majątkowych składający się na Projekt w momencie jego zbycia będzie posiadał potencjalną zdolność do działania jako niezależne przedsiębiorstwo realizujące określone zadania gospodarcze. Wyodrębnione działalności, prowadzić będą działalność w oparciu o inne, niezależne od siebie modele biznesowe. Do każdej z działalności wykorzystywane będą inne składniki majątku Spółki. Zatrudnieni w Spółce pracownicy będą funkcjonalnie związani z jedną albo drugą działalnością. Prowadzenie działalności będą generować innego rodzaju ryzyka oraz koszty ich utrzymania. Każda z działalności będzie posiadać własne rachunki bankowe.
Na pytanie: „Czy Nabywca będzie miał faktyczną możliwość kontynuowania działalności, w takim samym zakresie jak Państwo, wyłącznie w oparciu o składniki będące przedmiotem transakcji zbycia Projektu, czy też dla kontynuowania działalności gospodarczej koniecznym będzie angażowanie innych składników majątku (niebędących przedmiotem transakcji) lub podejmowanie dodatkowych działań? W przypadku kiedy Nabywca będzie musiał takie działania podjąć, to należy je wskazać i opisać” wskazali Państwo, że do Projektu będą przyporządkowane określone składniki majątku, tj. Nieruchomość, należności, zobowiązania, środki pieniężne, itp. bezpośrednio związane z działalnością Projektu, które umożliwiają prowadzenie działalności samodzielnie i w sposób niezależny od pozostałej części przedsiębiorstwa. Po dokonaniu sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa nabywca Projektu przejmie wszelkie prawa i wierzytelności wynikające z umów związanych z Nieruchomością i będzie mieć faktyczną możliwość kontynuowania działalności, w takim samym zakresie, wyłącznie w oparciu o składniki będące przedmiotem transakcji zbycia Projektu.
Na pytanie: „Czy przeniesienie składników majątkowych Projektu będzie wiązało się z tzw. „przejściem zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę” w myśl art. 231 ust. 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1465)? Jeśli nie, kto będzie realizował zadania związane z prowadzeniem działalności związanej z Projektem” wskazali Państwo, że przeniesienie składników majątkowych Projektu będzie wiązało się z tzw. „przejściem zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę” w myśl art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1465).
Pytanie
Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że transakcja zbycia przez Spółkę Projektu będzie zbyciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT i w związku z tym transakcja będzie stanowić zbycie, do którego nie mają, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, zastosowania przepisy ustawy o podatku od towarów i usług?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, zbycie Projektu przez Spółkę będzie zbyciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT i jako takie będzie zbyciem, do którego nie mają, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, zastosowania przepisy ustawy o podatku od towarów i usług.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy:
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
W świetle art. 2 pkt 22 ustawy o VAT sprzedaż to odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Na mocy art. 6 pkt 1 ustawy o VAT przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W przypadku, gdy przedmiotem transakcji jest zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa - czynność ta nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.
Użyte w przepisie sformułowanie „transakcja zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawy towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu. Zbycie przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej.
Wyłączenie stosowania ustawy o podatku od towarów i usług przewidziane w przepisie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT obejmuje jednakże tylko te czynności zrównane z pojęciem dostawy towarów, których przedmiotem jest przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa. Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, winien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.
W myśl art. 2 pkt 27e ustawy o VAT przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Podstawowym wymogiem wynikającym z powyższego przepisu jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie.
Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych). Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki, czyli kadra pracownicza.
Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące „część przedsiębiorstwa” powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w „istniejącym przedsiębiorstwie”, a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa.
Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona - obiektywnie oceniając - posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą umożliwić podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.
Wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.
Zatem, aby w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym. Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki będące we wzajemnych relacjach takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.
Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:
1.istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania;
2.zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;
3.składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;
4.zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.
Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.
Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest uznanie, że przedmiot transakcji, obejmujący Nieruchomość oraz wszystkie wymienione w stanie faktycznym składniki materialne i niematerialne należy kwalifikować jako „zespół” składników. W analizowanym przypadku zajdzie przesłanka wyodrębnienia organizacyjnego, finansowego oraz funkcjonalnego zbywanych „zespołów” składników majątkowych.
Odnosząc powyższe do analizowanego stanu faktycznego trzeba wskazać, że zbywane składniki majątku będą wyodrębnione w powyższy sposób w strukturze odpowiednio Spółki, co umożliwi zakwalifikowanie ich jako ZCP w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.
Jak bowiem wynika z przedstawionych informacji Projekt jest i na datę transakcji zbycia będzie wyodrębniona w przedsiębiorstwie Spółki finansowo, organizacyjnie oraz funkcjonalnie.
Przy ocenie czy składniki majątku powinny być uznane za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT spełnione są następujące okoliczności: nabywca Projektu będzie kontynuował działalności prowadzonej dotychczas przez zbywcę przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem transakcji oraz istnieje faktyczna możliwość kontynuowania tej działalności w oparciu o składniki Projektu.
Formalne wyodrębnienie Projektu dokonane zostanie na podstawie uchwał, zostaną formalnie przypisane do Projektu odpowiednie składniki niezbędne do prowadzenia przez nią działalności. Do Projektu zostaną przyporządkowane zespoły składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, wyodrębnione w strukturze wewnętrznej obejmujące m.in. środki trwałe będące własnością Spółki, które są wykorzystywane w działalności w ramach Projektu; sprzęt i wyposażenie, w tym urządzenia używane przez Spółkę na podstawie umów najmu, dzierżawy, leasingu lub podobnej umowy; wartości niematerialne i prawne wykorzystywane w działalności Projektu, prawa i obowiązki z umów z dostawcami oraz usługodawcami świadczącymi dostawy i/lub usługi na rzecz Projektu, środki pieniężne na rachunku bankowym (subkoncie) prowadzonym dla Projektu.
Zdaniem Wnioskodawcy, majątek Spółki wyodrębniony w formie Projektu będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, a zbycie Projektu nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Jednocześnie wskazuję, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywać się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.