Dzielnicowy dom kultury, jako samorządowa instytucja wpisana do rejestru instytucji kultury, prowadzi odpłatne zajęcia sekcji brydża sportowego dla do... - Interpretacja - null

ShutterStock

Dzielnicowy dom kultury, jako samorządowa instytucja wpisana do rejestru instytucji kultury, prowadzi odpłatne zajęcia sekcji brydża sportowego dla do... - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Zajęcia brydża jako element działalności kulturalnej

Dzielnicowy dom kultury, jako samorządowa instytucja wpisana do rejestru instytucji kultury, prowadzi odpłatne zajęcia sekcji brydża sportowego dla dorosłych. Spotkania mają formę treningowych turniejów w trakcie, których uczestnicy doskonalą swoje umiejętności oraz poznają zasady i wartości związane z kulturą brydżową. Zajęcia są prowadzone przez instruktora zatrudnionego na podstawie umowy cywilnoprawnej, a pobierane od uczestników opłaty pokrywają wyłącznie jego wynagrodzenie. Działalność sekcji, obejmująca również okazjonalne turnieje z nagrodami, sprzyja rozwijaniu aktywności umysłowej i wzmacnianiu więzi społecznych.

W związku z prowadzoną działalnością instytucja zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem o możliwość zwolnienia od podatku VAT opłat za uczestnictwo w zajęciach sekcji brydża na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy o VAT. W swoim stanowisku wskazała, że zajęcia te należy uznać za usługi kulturalne, które spełniają warunki do zwolnienia podatkowego. Podkreślono, że dom kultury działa jako podmiot prawa publicznego, a uzyskiwane przychody przeznaczane są wyłącznie na pokrycie kosztów działalności, co wyklucza ich zarobkowy charakter. Argumentacja ta opierała się na zgodności działalności sekcji z misją instytucji i regulacjami ustawy.

Opłaty za zajęcia zwolnione od podatku VAT — KIS

Dyrektor KIS potwierdził, że usługi związane z prowadzeniem sekcji brydża sportowego przez dzielnicowy dom kultury korzystają ze zwolnienia od podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy o VAT.

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do przepisów ustawy o VAT oraz o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Podkreślił, że dzielnicowy dom kultury, jako samorządowa instytucja kultury wpisana do rejestru instytucji kultury, spełnia przesłanki podmiotowe niezbędne do zastosowania zwolnienia. Jednocześnie, prowadzenie zajęć brydża sportowego wpisuje się w definicję usług kulturalnych, które ustawodawca objął zwolnieniem w celu wspierania działalności mającej na celu rozwój i ochronę kultury.

Następnie KIS szczegółowo przeanalizowała charakter świadczonych usług. Zajęcia brydża, organizowane jako treningowe turnieje, promują aktywność umysłową, rozwijają umiejętności społeczne uczestników i przyczyniają się do ochrony oraz popularyzacji tradycji kulturowych związanych z grą w brydża. Organ zauważył również, że działalność ta nie jest prowadzona w celu osiągania zysku, a wszystkie przychody przeznaczane są na pokrycie kosztów wynagrodzenia instruktora, co wyklucza zarobkowy charakter działalności.

„W konsekwencji należy stwierdzić, że świadczone przez Państwa - samorządową instytucję kultury – usługi kulturalne polegające na prowadzeniu zajęć sekcji brydża tj. turniejów brydża sportowego dla dorosłych korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy” - podsumował dyrektor KIS.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 27 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.476.2024.2.DK