Interpretacja indywidualna - Interpretacja - null
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zakresie podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
2 października 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 26 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, w zakresie ustalenia czy z tytułu dostawy udziału w nieruchomości składającej się z trzech działek będzie Pan zobowiązany do zapłacenia podatku VAT, a tym samym do jej dostawy zastosowanie znajdzie zwolnienie od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismem z 29 października 2024 r. (wpływ 31 października 2024 r.) oraz pismem z 15 listopada 2024 r. (wpływ 15 listopada 2024 r.)
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
17 kwietnia 2015 r. zakupił Pan na współwłasność z drugą osobą prywatnie - działkę rolno-zagrodową. Działki zostały zakupione przez Pana i współwłaściciela aktem notarialnym od osób prywatnych.
26 marca 2019 r. (wejście w życie 20 kwietnia 2019 r.) uchwałą Rady Miejskiej w (…) na wniosek Pana i współwłaściciela, działka rolno-zagrodowa - składająca się z trzech działek została przekształcona na działkę przemysłową.
Podpisał Pan wraz z współwłaścicielem notarialną umowę przedwstępną sprzedaży przedmiotowej działki - składającej się z trzech działek z przedsiębiorcą gospodarczym, gdzie prawo przeniesienia ma być zrealizowane włączenie z umową sprzedaży końcową do 31 grudnia 2024 r. Jako prywatni właściciele przedmiotowego gruntu dodatkowo Pan oraz współwłaściciel jesteście wspólnikami w spółkach jawnych. Jest Pan (oraz współwłaściciel) płatnikiem podatku VAT jako osoba prywatna, tj. najem prywatny od października 2022 r.
Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego
W odpowiedzi na pytania:
1.Czy prowadzi Pan działalność gospodarczą, w tym w zakresie obrotu nieruchomościami, a jeśli tak to, czy jest to działalność opodatkowana podatkiem VAT, zwolniona z tego podatku? – wskazał Pan:
Odp. Nie prowadzi Pan działalności w zakresie obrotu nieruchomościami.
2.Jaki udział posiada Pan w zakupionej w 2015 r. na współwłasność działce rolno-zagrodowej? – wskazał Pan:
Odp. Posiada Pan 50% udziału w działce. W 2015 r. aktem notarialnym zakupił Pan nieruchomość składającą się w sumie z trzech działek nr 1, 2, 3 – dla tej nieruchomości założona jest jedna księga wieczysta.
3.Do jakich celów zakupił Pan w 2015 r. na współwłasność działkę rolno-zagrodową (cel inwestycyjny, odsprzedaż, cel prywatny, inny)? Jeśli były to cele prywatne/własne – należy opisać sposób korzystania z działki? – wskazał Pan:
Odp. Zakupił Pan nieruchomość w celu prywatnym, aby w razie czego mieć działki na tzw. czarną godzinę (mieć coś wartościowego) niekoniecznie sprzedać, bardziej kiedyś zostawić dzieciom. Niestety musi Pan teraz dokonać przedmiotowej nieruchomości sprzedaży, ponieważ są Panu potrzebne środki. W Pana ocenie lepiej ją sprzedać niż wziąć w tym momencie kredyt w banku, który w obecnej chwili jest bardzo kosztowny.
4.Z czego wynikała i czym była podyktowana decyzja o przekształceniu m.in. na Pana wniosek działki rolno-zagrodowej na działkę przemysłową? – wskazał Pan:
Odp. Była taka możliwość, aby nieruchomość – składającą się z trzech działek - przekształcić, więc Pan z tej możliwości skorzystał. Zmiany przekształceń są co parę lat, więc była to może jedyna okazja w Pana życiu, aby zrobić takie przekształcenie.
5.Czy działka rolno-zagrodowa a po przekształceniu działka przemysłowa, którą zamierza Pan sprzedać była kiedykolwiek/jest obecnie przedmiotem odpłatnych umów, np. najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze? Prosimy wskazać, na jaki okres były/są zwarte umowy, kto był/jest stroną umów – Pan, współwłaściciel, każdy ze współwłaścicieli? – wskazał Pan:
6.Odp. Jeszcze przed zakupem przez Pana oraz współwłaściciela nieruchomość składająca się z trzech działek była nieodpłatnie użyczane umową ustną miejscowemu rolnikowi. Tak poinformował Pana oraz współwłaściciela sprzedający w 2015 r. i poprosił, jeżeli jest to możliwe, aby dalej udostępnić mu nieruchomość do działalności rolniczej. Na działce/działkach były zasiewane płody rolne (dokładnie Pan nie wie) ale na pewno jakieś rośliny typu: zboże, kukurydza. Pan oraz współwłaściciel postanowiliście dalej nieodpłatnie nieruchomość użyczać, tj. na zasadzie, że lepiej będzie, aby ktoś ten grunt obrabiał, niż miałaby on zarosnąć drzewostanem, chwastami, etc.
7.Czy do momentu sprzedaży działki/działek podjął/będzie podejmował Pan jakiekolwiek czynności wymagające zaangażowania własnych środków finansowych, zmierzające do podniesienia wartości działki np. doprowadzenie mediów, uzbrojenie, ogrodzenie terenu, wytyczenie dróg dojazdowych, itp. – wskazał Pan:
Odp. Do momentu sprzedaży, jak i do tej pory nie podejmował Pan oraz współwłaściciel tego gruntu żadnych innych czynności zaangażowania środków własnych ani innych związanych z nieruchomością składającej się z trzech działek. Działki pozostają niezmienione cały czas.
8.Czy do momentu podpisania umowy przedwstępnej z potencjalnym nabywcą podejmował Pan aktywne działania marketingowe w zakresie obrotu nieruchomościami, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, mające na celu znalezienie tego nabywcy (np. reklama w prasie, internecie, skorzystanie z usług biura nieruchomości, itp.), czy też nabywca zgłosił się do Pana sam? – wskazał Pan:
Odp. Nie podejmował Pan żadnych innych profesjonalnych działań poza ogłoszeniem na platformie (...) oraz (...).
9.Czy dla sprzedawanej działki obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a jeśli tak, to jakie przeznaczenie podstawowe i uzupełniające wynika z niego dla tej działki? – wskazał Pan:
Odp. Dla działek obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Załączył Pan do przedmiotowego pisma szczegółowe przeznaczenia podstawowe oraz uzupełniające rozgraniczające przeznaczenie dla poszczególnych działek osobno.
10.Jeżeli natomiast działka nie jest objęta obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, to czy na dzień sprzedaży działki będzie dla niej wydana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu? – wskazał Pan:
Odp. Działka/działki jest/są objęta/objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
11. Jakie warunki wynikają z zawartej przez Pana z przedsiębiorcą gospodarczym umowy przedwstępnej, od spełnienia których zależeć będzie zawarcie ostatecznej umowy sprzedaży, proszę opisać:
- jakie warunki zawiera ta umowa oraz w jakim celu została zawarta?
- jakie prawa i obowiązki wynikają z niej dla przedsiębiorcy gospodarczego, a jakie dla Pana? – wskazał Pan:
Odp. Umowa została zawarta w celu sprzedaży nieruchomości a warunkiem jej dotrzymania jest zawarcie umowy w terminie 31 grudnia 2024 r., tj. do końca tego roku.
12.Czy w ramach umowy przedwstępnej udzielił Pan bądź planuje udzielić przedsiębiorcy jakichkolwiek pełnomocnictw, upoważnień czy zgód do działania na Pana rzecz i w Pana imieniu - jeżeli tak, to należy wskazać:
- jaki jest zakres tego pełnomocnictwa (wymienić należy czynności, których przedsiębiorca gospodarczy już dokonał bądź dokona w Pana imieniu i na Pana rzecz do dnia sprzedaży)? wskazał Pan:
Odp. Nie udzielił Pan żadnych pełnomocnictw, zgód, upoważnień kupującemu/nabywcy do działania w Pana imieniu.
13.Czy w związku z zawartą umową przedwstępną udostępnił Pan nabywcy działkę przemysłową na cele budowlane? – wskazał Pan:
Odp. Nie udostępnił Pan kupującemu/nabywcy w związku z zawartą umową działki/działek na cele budowlane.
14.Czy posiada Pan jeszcze inne nieruchomości przeznaczone w przyszłości do sprzedaży (oprócz objętej zakresem Pana wniosku)? Jeśli tak, to ile i jakie? – wskazał Pan:
Odp. Nie posiada Pan innych gruntów przeznaczonych do sprzedaży, nie zajmuje się Pan handlem nieruchomościami. Sprzedaje Pan działkę (składającą się z trzech działek), ponieważ są Panu w tym momencie potrzebne środki.
15.Czy w przeszłości dokonywał Pan sprzedaży nieruchomości? Jeżeli tak to należy podać odrębnie do każdej sprzedanej nieruchomości:
a) kiedy i w jaki sposób wszedł Pan w posiadanie tych nieruchomości?
b) w jakim celu nieruchomości te zostały nabyte przez Pana?
c) w jaki sposób nieruchomości były wykorzystywane przez Pana od momentu wejścia w ich posiadanie do chwili sprzedaży?
d) kiedy dokonał Pan ich sprzedaży i co było przyczyną ich sprzedaży?
e) ile nieruchomości zostało sprzedanych i jakich (niezabudowanych czy zabudowanych, jeśli zabudowanych to czy były to nieruchomości mieszkalne czy użytkowe)?
f) czy z tytułu ich sprzedaży odprowadzał Pan podatek VAT, składał deklaracje VAT-7 oraz zgłoszenie rejestracyjne VAT-R? – wskazał Pan:
Odp. Nie dokonywał Pan w przeszłości sprzedaży nieruchomości.
16.Czy jest Pan czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT, w tym również z tytułu świadczonych od października 2022 r. usług najmu prywatnego? – wskazał Pan:
Odp. Jest Pan czynnym podatnikiem podatku VAT, w tym również od października 2022 r. jest Pan podatnikiem podatku VAT z tytułu usług najmu prywatnego.
17.Czy nabycie przez Pana na współwłasność działki rolno-zagrodowej było transakcją opodatkowaną podatkiem VAT, udokumentowaną fakturą z wykazaną kwotą podatku? – wskazał Pan:
Odp. Nabycie gruntu nie było transakcją opodatkowaną podatkiem VAT. Nabycie nastąpiło od osób prywatnych.
18.Czy z tytułu nabycia ww. działki przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku VAT? – wskazał Pan:
Odp. Z tytułu nabycia działek/działki nie przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku VAT.
19.Czy wykorzystywał Pan działkę rolno-zagrodową do działalności rolniczej, a jeśli tak, to, czy:
- był/jest Pan rolnikiem ryczałtowym w myśl art. 2 pkt 19 ustawy z 11 marca 2004 r. od podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.)?
- czy dokonywane były z tej działki zbiory i dostawa (sprzedaż) produktów rolnych opodatkowanych podatkiem VAT (jeśli tak, w jakim okresie sprzedaż ta miała miejsce),
- czy też produkty rolne były wykorzystywane na Pana własne potrzeby? – wskazał Pan:
Odp. Nie wykorzystywał Pan tej działki/działek do działalności rolniczej.
W odpowiedzi na pytania przedstawione w drugim wezwaniu, tj.:
1.Czy przedmiotem sprzedaży będzie cała Nieruchomość składająca się z trzech działek o nr 1, 2, 3, dla której założona jest jedna księga wieczysta, czy też dokona Pan dostawy jednej z ww. działek, jeżeli jednej, to której (proszę wskazać jej numer ewidencyjny)? - wskazał Pan:
Odp. Sprzedaż będzie dotyczyć całości Nieruchomości składającej się z trzech działek.
2.Czy przedmiotowa Nieruchomość (działki/działka) była przez Pana (oraz współwłaściciela) od momentu jej nabycia w 17 kwietnia 2015 r. wykorzystywana w spółce jawnej, w której jest Pan oraz współwłaściciel wspólnikami? – wskazał Pan:
Odp. Nigdy działki te nie były wykorzystywane w spółkach jawnych, w których jest Pan wspólnikiem.
3.W jakim konkretnie celu rozpoczął Pan proces przekształcenia działki/działek (nieruchomości) w działkę przemysłową, prosimy wskazać, czy proces ten był związany z zamiarem realizacji na nieruchomości (działce/działkach) inwestycji budowalnej, czy były to cele przemysłowe, produkcyjne, magazynowe? – wskazał Pan:
Odp. Nieruchomość została przekształcona z racji możliwości innych przyszłych inwestycji dla dzieci, Pana i wspólnika.
Pytanie w zakresie podatku od towarów i usług
Czy przy sprzedaży przedmiotowej nieruchomości składającej się z trzech działek będzie Pan musiał zapłacić podatek od towarów i usług?
Pana stanowisko w zakresie podatku od towarów i usług
Pana zdaniem 31 grudnia 2024 r. upłynie 5 lat od czasu przekształcenia działki w działkę przemysłową, i podatek VAT nie będzie należny, gdyż nie został on naliczony przy zakupie.
Działka nie została zakupiona w ramach działalności gospodarczej, nie została podzielona na działki. Pana zdaniem, sprzedaż działki bedzie zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Na podstawie definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy, zbycie udziału w nieruchomości, dokonywane przez podatnika, traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, podlegającej opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.
Problematyka współwłasności została uregulowana w art. 195-221 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.), zwanej dalej: Kodeks cywilny.
Zgodnie z art. 195 ww. ustawy Kodeks cywilny:
Własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność).
Współwłasność nie jest instytucją samodzielną, lecz stanowi odmianę własności i charakteryzuje się tym, że własność rzeczy (ruchomej lub nieruchomej) przysługuje kilku podmiotom. Do współwłasności stosuje się – jeśli co innego nie wynika z przepisów poświęconych specjalnie tej instytucji – przepisy odnoszące się do własności. Należy zatem uznać, że udział każdego ze współwłaścicieli jest ze swej istoty szczególną postacią prawną własności.
Zaznaczenia wymaga, że na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług również zbycie udziału w towarze (np. współwłasność nieruchomości), stanowi odpłatną dostawę towarów. Powyższe potwierdził NSA w uchwale 7 sędziów z 24 października 2011 r. sygn. akt I FPS 2/11.
Jak wynika z art. 196 § 1 ustawy Kodeks cywilny:
Współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną.
W myśl art. 198 ustawy Kodeks cywilny:
Każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli.
Podkreślić więc należy, że współwłaściciel ma względem swego udziału pozycję wyłącznego właściciela, a rozporządzanie udziałem polega na tym, że współwłaściciel może zbyć swój udział.
Wskazać należy, że nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Pojęcia „podatnik” i „działalność gospodarcza”, na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i 2 ustawy.
Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Zgodnie z treścią art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Powyższe przepisy pozwalają stwierdzić, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji.
Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie o podatku od towarów i usług ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Tym samym, nie jest działalnością handlową, a zatem i gospodarczą sprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty ani też wykorzystany w trakcie jego posiadania w celu jego odsprzedaży i nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Wobec tego, właściwe jest wykluczenie osób fizycznych z grona podatników podatku VAT w przypadku, gdy dokonują sprzedaży, przekazania bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży, bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej. W tym kontekście, nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych, okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej działalności gospodarczej. Jednakże każdy, kto dokonuje czynności, które zmierzają do wykorzystania nieruchomości dla celów działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy jest uznany za podatnika podatku od towarów i usług.
W zakresie opodatkowania transakcji sprzedaży nieruchomości wypowiedział się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w orzeczeniu z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych C-180/10 i C-181/10. TSUE orzekł, że:
„(…) czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży nie mogą stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania Dyrektywy, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą”.
Podobnie – zdaniem Trybunału – okoliczność, że przed sprzedażą zainteresowany dokonał podziału gruntu na działki w celu osiągnięcia wyższej ceny łącznej. Całość powyższych elementów może bowiem odnosić się do zarządzania majątkiem prywatnym zainteresowanego.
Inaczej jest natomiast – wyjaśnił Trybunał – w wypadku, gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy. Zatem za podatnika należy uznać osobę, która w celu dokonania sprzedaży gruntów angażuje podobne środki wykazując aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem, tj. działania wykraczające poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym. Chodzi tu przykładowo o nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy terenu, czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług deweloperskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg powyżej przykładowo przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu wystąpienia pojedynczych z nich.
Jak wyjaśniono wyżej – odwołując się zarówno do treści przepisów ustawy, jak i stanowiska judykatury – w przypadku osób fizycznych, które dokonują sprzedaży, przekazania, bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej, należy szczególnie wnikliwie przeanalizować okoliczności w jakich będzie realizowana transakcja. Co do zasady bowiem osoby fizyczne, które dokonują transakcji w ramach zarządu majątkiem prywatnym, wykluczone są z grona podatników VAT.
W kontekście niniejszej sprawy, należy zwrócić uwagę na treść definicji pojęcia „działalność gospodarcza”, w której mówi się o wykorzystywaniu m.in. towarów w sposób ciągły do celów zarobkowych. Takie wykorzystywanie towarów ma miejsce poprzez oddanie ich w stosunki obligacyjne (najem, dzierżawa, leasing itp.).
Z okoliczności wskazanych przez Pana we wniosku wynika, że:
- jest Pan współwłaścicielem nieruchomości w skład, której wchodzą trzy działki rolno-zagrodowe - zakupionej aktem notarialnym 17 kwietnia 2015 r. od osób prywatnych,
- nabycie przez Pana ww. działek nie było transakcją opodatkowaną podatkiem VAT i z tytułu ich nabycia nie przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku,
- nie prowadzi Pan działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami, jest Pan wspólnikiem w spółce jawnej oraz jest Pan czynnym podatnikiem podatku VAT, a od października 2022 r. jest Pan podatnikiem podatku VAT z tytułu usług najmu prywatnego,
- nieruchomość, w skład której wchodzą trzy działki zakupił Pan na współwłasność jako osoba prywatna, w celu zabezpieczenia przyszłości (zostawić kiedyś dzieciom, na tzw. czarną godzinę), jednak sytuacja spowodowała, że musi Pan dokonać jej sprzedaży (lepiej działkę sprzedać niż wziąć kredyt, który jest bardzo kosztowny),
- przedmiotowa nieruchomość nie była przez Pana (ani współwłaściciela) wykorzystywana w działalności rolniczej, ani też nie była wykorzystywana w spółce jawnej, której jest Pan wspólnikiem,
- nieruchomość była jeszcze przed zakupem użyczana nieodpłatnie (umowa ustna) miejscowemu rolnikowi do działalności rolniczej (zasiewane płody rolne typu: zboże, kukurydza), po jej zakupie pozostawił ją Pan wraz ze współwłaścicielem w dalszym ciągu do nieodpłatnego użyczania – jak Pan wskazał – lepiej, aby ktoś ją obrabiał niż miałaby zarosnąć drzewostanem, chwastem,
- nie podejmował Pan (ani współwłaściciel) innych czynności zaangażowania środków własnych lub innych, działki od momentu zakupu pozostały nie zmienione, nie podejmował Pan także profesjonalnych działań poza ogłoszeniem na platformie (...), (...),
- na Pana oraz współwłaściciela wniosek 26 marca 2019 r. przedmiotowa nieruchomość, w skład której wchodzą trzy działki została przekształcona w działkę przemysłową – jak Pan wskazał – była taka okazja, która mogłaby się nie powtórzyć, a także przekształcenia nieruchomości dokonał Pan w celu inwestycji dla swoich dzieci oraz dzieci wspólnika,
- nie udzielił Pan przyszłemu kupującemu/nabywcy pełnomocnictw, zgód, upoważnień do działania w Pana imieniu, a także nie udostępnił Pan działek w związku z zawartą umową na cele budowlane,
- nie posiada Pan innych gruntów przeznaczonych do sprzedaży i nie dokonywał Pan w przeszłości sprzedaży innych nieruchomości,
- nieruchomość składająca się z trzech działek objęta jest planem zagospodarowania przestrzennego.
Przy tak przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego, Pana wątpliwości dotyczą kwestii, czy z tytułu dostawy udziału w nieruchomości składającej się z trzech działek będzie Pan zobowiązany do zapłacenia podatku VAT, a tym samym do jej dostawy zastosowanie znajdzie zwolnienie od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.
Aby w analizowanej sprawie móc Panu odpowiedzieć na ww. wątpliwości w pierwszej kolejności należy ustalić, czy w związku z dostawą udziału w nieruchomości składającej się z trzech działek będzie Pan występował w roli podatnika podatku VAT.
Uznanie, że dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jak podatnik podatku od towarów i usług, wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.
Jak wyjaśniono wyżej – odwołując się zarówno do treści przepisów ustawy, jak i stanowiska judykatury – w przypadku osób fizycznych, które dokonują sprzedaży, przekazania, bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej, należy szczególnie wnikliwie przeanalizować okoliczności w jakich będzie realizowana transakcja. Co do zasady bowiem osoby fizyczne, które dokonują transakcji w ramach zarządu majątkiem prywatnym, wykluczone są z grona podatników VAT.
Analiza sprawy w kontekście powołanych przepisów oraz wyroków TSUE prowadzi do wniosku, że dostawa przez Pana udziału w nieruchomości składającej się z trzech działek nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż brak jest przesłanek, aby w związku z tą transakcją uznać Pana za podatnika tego podatku.
Z okoliczności sprawy nie wynika bowiem taka Pana aktywność, która wykraczałaby poza ramy czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. Jak wskazał Pan w opisie zdarzenia przyszłego, działkę rolno-zagrodową (nieruchomość składającą się z trzech działek) zakupił Pan, aby kiedyś mógł Pan ją pozostawić dzieciom. Zakup przedmiotowej nieruchomości wiązał się z celami prywatnymi. Od momentu jej nabycia 2015 r. (a także przed jej zakupem) nieruchomość była użyczana nieodpłatnie na cele rolnicze miejscowemu rolnikowi – jak Pan wskazał - na działce/działkach zasiewane były płody rolne typu zboże, kukurydza. Nie angażował Pan żadnych innych środków własnych poza umieszczeniem na platformie (...) i (...). Nie dokonywał Pan sprzedaży innych gruntów oraz nie posiada Pan innych gruntów na sprzedaż. W 2019 r. wraz ze współwłaścicielem wystąpił Pan z wnioskiem o zmianę przeznaczenia działki rolno-zagrodowej na działkę przemysłową. Jak Pan wskazał w uzupełnieniu – była tak możliwość, aby ją przekształcić i z tej możliwości Pan skorzystał. Przekształcenia dokonał Pan w celu inwestycji dla swoich dzieci i dzieci wspólnika. Wola sprzedaży przez Pana nieruchomości (w skład której wchodzą trzy działki) podyktowana jest wysokimi kosztami wzięcia kredytu, gdyż są Panu potrzebne środki więc w Pana ocenie lepiej ją sprzedać. Wprawdzie zawarł Pan z przyszłym kupującym/nabywcą umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości (w skład której wchodzą trzy działki), jednak nie udzielił Pan żadnych pełnomocnictw, zgód, upoważnień do działania w Pana imieniu. Nie udostępnił Pan również działki na cele budowlane w związku z zawartą umową.
Wszystko to oznacza, że planowana przez Pana sprzedaż udziału we współwłasności nieruchomości (w skład której wchodzą trzy działki) nie jest i nie będzie dla Pana źródłem uzyskiwania potencjalnych korzyści majątkowych i że Pan, w celu jej sprzedaży nie zaangażuje środków podobnych do tych, jakie wykorzystują podmioty zajmujące się profesjonalnie obrotem nieruchomościami, o których mowa we wskazanym orzeczeniu w sprawach C-180/10 i C-181/10, tj. nie wykaże Pan aktywności w przedmiocie jej zbycia porównywalnej do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem. Czynności podejmowane przez Pan odnośnie nieruchomości, w skład której wchodzą trzy działki nie wykracza poza zakres zarządu majątkiem prywatnym i nie można jej porównać z działaniami podmiotów prowadzących działalność w zakresie obrotu nieruchomościami.
Przy sprzedaży udziału w nieruchomości składającej się z trzech działek skorzysta więc Pan z przysługującego Mu prawa do rozporządzania własnym majątkiem, która to czynność oznacza działanie w sferze prywatnej, do której unormowania ustawy o podatku od towarów i usług nie mają zastosowania.
W przedmiotowej sprawie zatem, sprzedaż udziału w nieruchomości w składającej się z trzech działek nie będzie przejawem działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż brak jest przesłanek do uznania, że mamy tu do czynienia z działalnością o charakterze zawodowym, stałym i zorganizowanym.
Mając zatem na uwadze okoliczności sprawy oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy należy stwierdzić, że w sprawie z tytułu dostawy udziału w nieruchomości składającej się z trzech działek - nie będzie Pan występował w charakterze podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy. Tym samym sprzedaż udziału we współwłasności nieruchomości – działek nr 1, 2 i 3 nie będzie stanowiła czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy w zw. z art. 7 ust. 1 ustawy. W konsekwencji, nie będzie Pan w związku z jej dostawą zobowiązany do zapłacenia podatku należnego.
Końcowo, należy wskazać, że jak wskazano powyżej przedmiotowa transakcja będzie stanowiła czynność, która nie będzie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zatem w sprawie nie znajdzie zastosowania zwolnienia od podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.
Zatem oceniając całościowo Pana stanowisko uznaję je za nieprawidłowe.
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Niniejsza interpretacja rozstrzyga wyłącznie w zakresie podatku od towarów i usług, natomiast w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa:
Składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem stanu faktycznego.
Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu zdarzenia przyszłego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność. Interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Ponadto, stosownie do art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej:
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).
Zatem przedmiotowa interpretacja rozstrzyga w zakresie zastosowania przepisów regulujących podatek od towarów i usług względem Pana, a nie wywiera skutku prawnego dla współwłaściciela.
W sprawie będącej przedmiotem wniosku należy zwrócić również uwagę, że analiza załączników dołączonych do uzupełnienia nie mieści się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W związku z powyższym Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie jest uprawniony do oceny prawnej załączników dołączonych przez Pana.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i musi się Pan zastosować do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935, dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).