Podmiot leczniczy, który zwrócił się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej prowadził działalność medyczną, która w 99,99% korzystała z... - Interpretacja - null

ShutterStock
Czy podmiot leczniczy może odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Temat interpretacji

Odliczenie VAT od zakupu samochodu elektrycznego

Podmiot leczniczy, który zwrócił się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej prowadził działalność medyczną, która w 99,99% korzystała ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT. Jednostka zakupiła nowy osobowy samochód elektryczny, który był wykorzystywany wyłącznie do celów związanych z działalnością zwolnioną z VAT. 

Wnioskodawca chciał się dowiedzieć czy w związku z zakupem samochodu elektrycznego przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Podmiot stwierdził, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, nie przysługuje mu prawo do odliczenia VAT od zakupu samochodu elektrycznego, ponieważ proporcja sprzedaży opodatkowanej wynosi jedynie 0,01%, a zgodnie z art. 90 ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT, uznał ją za równą 0%.

Stanowisko organu podatkowego

Organ podatkowy potwierdził stanowisko podmiotu leczniczego, uznając je za prawidłowe. W uzasadnieniu interpretacji wskazano, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, prawo do odliczenia VAT przysługuje jedynie w zakresie, w jakim nabywane towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych VAT. W przypadku towarów i usług wykorzystywanych zarówno do czynności opodatkowanych, jak i zwolnionych, podatnik stosuje proporcję, zgodnie z art. 90 ust. 1-2 ustawy o VAT.

Proporcja wyliczana jest jako udział rocznego obrotu z czynności opodatkowanych w całkowitym obrocie. Zgodnie z art. 90 ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT, w przypadku proporcji poniżej 2%, podatnik ma prawo uznać, że wynosi ona 0% i nie dokonywać odliczeń podatku naliczonego. Podmiot leczniczy wyliczył proporcję na poziomie 0,01% i uznał, że wynosi ona 0%. Z tego względu nie mógł skorzystać z prawa do odliczenia VAT.

Organ podkreślił, że nawet w przypadku bardzo niskiej proporcji, podatnik może zdecydować się na proporcjonalne odliczenie VAT. Niemniej, decyzja podmiotu o przyjęciu proporcji równej 0% wyklucza możliwość takiego odliczenia.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 3 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.805.2024.2.MWJ