Uznanie zespołów składników majątkowych przedsiębiorstwa Wnioskodawcy za zorganizowane części przedsiębiorstwa i wyłączenie ich darowizn z opodatkowan... - Interpretacja - null

ShutterStock

Uznanie zespołów składników majątkowych przedsiębiorstwa Wnioskodawcy za zorganizowane części przedsiębiorstwa i wyłączenie ich darowizn z opodatkowan... - Interpretacja - 0114-KDIP1-1.4012.720.2024.2.AWY

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Uznanie zespołów składników majątkowych przedsiębiorstwa Wnioskodawcy za zorganizowane części przedsiębiorstwa i wyłączenie ich darowizn z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 października 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 9 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:

  • uznania zespołu składników materialnych i niematerialnych, wchodzących w skład przedsiębiorstwa realizującego zadania produkcyjne w A., za zorganizowaną część przedsiębiorstwa i w konsekwencji wyłączenia darowizny ww. składników majątkowych na rzecz Pana syna z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy,
  • uznania zespołu składników materialnych i niematerialnych, wchodzących w skład przedsiębiorstwa prowadzącego obecnie działalność polegającą na wynajmie nieruchomości (a wcześniej realizującego zadania handlowe) w B., za zorganizowaną część przedsiębiorstwa i w konsekwencji wyłączenia darowizny ww. składników majątkowych na rzecz Pana córki z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 2 listopada 2024 r. (wpływ 7 listopada 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Działalność gospodarcza Wnioskodawcy A.A. wykonywana jest wyłącznie w formie prawnej jednoosobowego podmiotu gospodarczego, podlegającego wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej Rzeczypospolitej Polskiej.

Wnioskodawca nie jest wspólnikiem spółek, dla których mają zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego oraz kodeksu spółek handlowych.

Wnioskodawca jest osobą pozostającą w związku małżeńskim, pomiędzy małżonkami zachodzi małżeńska wspólnota majątkowa, zgodnie z art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Przedsiębiorca A.A. jest czynnym podatnikiem podatku VAT, natomiast dochody z tytułu wykonywanej działalności gospodarczej opodatkowane są podatkiem dochodowym wg skali podatkowej, na zasadach określonych w art. 27 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy A.A. prowadzonej od dnia 1 kwietnia 1990 r., zgodnie z informacjami zawartymi we wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, jest:

  • cięcie, formowanie i wykańczanie kamienia (kod PKD 23.70.Z), co stanowi przeważający profil prowadzonej działalności,
  • produkcja pozostałych wyrobów z betonu, gipsu i cementu (kod PKD 23.69.Z),
  • transport drogowy towarów (kod PKD 49.41.Z),
  • sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana (kod PKD 46.90.Z),
  • pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona poza siecią sklepową, straganami i targowiskami (kod PKD 47.99.Z).

Miejscem wykonywania zapisanej działalności gospodarczej jest:

a)nieruchomość położona w miejscowości A., ul. A1,

b)nieruchomość położona w miejscowości B., ul. B1.

Ad a)

Nieruchomość położona w miejscowości A. przy ul. A1 obejmuje:

  • działkę oznaczoną nr 1 o powierzchni 0,05 ha nabytą przez podatnika w dniu 9 lutego 1996 r. na mocy umowy kupna sprzedaży zawartej w formie aktu notarialnego, repertorium (…),
  • działki zabudowane budynkiem buchty, wyremontowanym i zaadoptowanym na potrzeby działalności produkcyjnej i usługowej, oznaczone nr 2, 3, 4, 5 o obszarze 0,23 ha oraz działkę oznaczoną nr 6 o obszarze 0,18 ha. Nieruchomość została nabyta przez podatnika w dniu 14 lutego 1996 r. na mocy umowy kupna sprzedaży zawartej w formie aktu notarialnego, repertorium A nr (…).

Dla nieruchomości tych Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych w C. prowadzi księgę wieczystą nr (…).

Na dzień złożenia wniosku o wydanie interpretacji podatkowej nieruchomość nie jest obciążona prawami osób trzecich.

  • przyległy do ww. nieruchomości plac o powierzchni 0,12 ha, wykorzystywany przez podatnika A.A. na potrzeby magazynowania surowców do produkcji, wynajmowany na podstawie umowy najmu zawartej w dniu 1 lipca 2019 r. na okres dziesięciu lat.

Na terenie przedmiotowej nieruchomości, wykorzystywanej na potrzeby zapisanej podstawowej działalności gospodarczej - cięcia i produkcji wyrobów kamieniarskich, zainstalowane są maszyny i urządzenia zaliczone do grupy środków trwałych oznaczonych symbolem KŚT 520. Nieruchomość ta jest również wykorzystywana na potrzeby parkowania środków transportu stanowiących własność podatnika, zaliczonych do grupy środków trwałych oznaczonych symbolem KŚT 742 (samochody ciężarowe) oraz składników majątkowych zaliczonych do grupy środków trwałych oznaczonych symbolem KŚT 760 (wózki jezdniowe). Wykaz tych składników przypisanych do działalności produkcyjnej i usługowej realizowanej w A. przy ul. A1 obejmuje:

  • zespół maszyn i urządzeń zainstalowanych na terenie zakładu, zaliczonych do grupy środków trwałych sklasyfikowanych pod symbolem KŚT 520, tj.:
  • piłę do cięcia (…),
  • piłę do cięcia (…),
  • boczkarkę (…),
  • boczkarkę (…),
  • boczkarkę (…),
  • mini automat polerski (…),
  • automat polerski (…),
  • automat polerski (…),
  • kolanówkę,
  • środki transportu zaliczone do grupy środków trwałych sklasyfikowanych pod symbolem KŚT 742 oraz KŚT 748, tj.:
  • samochód ciężarowy (…), rok produkcji 2007, nr rej. (…),
  • samochód ciężarowy marki (…), rok produkcji 2004, nr rej. (…),
  • samochód ciężarowy marki (…), rok produkcji 2008, nr rej. (…),
  • przyczepa ciężarowa, rok produkcji 2019, nr rej. (…),
  • środki transportu (wózki widłowe), oznaczone symbolem KŚT 760, tj.:
  • wózek widłowy marki (…),
  • wózek widłowy marki (…),
  • wózek widłowy marki (…),
  • wózek widłowy (…),
  • wózek widłowy (…).

Działki są terenem uzbrojonym, posiadającym w swoim obszarze przyłącza do wszystkich niezbędnych mediów (prąd elektryczny, przyłącze telekomunikacyjne, dostawa wody, odprowadzenie ścieków), podatnik A.A. posiada stosowne umowy na korzystanie z nich.

Na dzień złożenia wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej w miejscu wykonywania przeważającej działalności gospodarczej, tj. w A. przy ul. A1 przedsiębiorca A.A. zatrudnia sześciu pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku pracownika fizycznego - kamieniarza.

Opisane wyżej miejsce wykonywanej działalności gospodarczej, obejmujące nieruchomość zabudowaną budynkiem usługowo-produkcyjnym, stanowiące teren uzbrojony, wyposażone w maszyny i urządzenia oraz środki transportu, jak również zatrudnieni tam pracownicy na stanowiskach pracowników produkcyjnych, stanowi organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, stanowi zatem zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

Ad b)

Nieruchomość położona w miejscowości B., ul. B1 obejmuje:

  • działkę oznaczoną nr 7 zawierającą obszar 0,0666 ha, niezabudowaną, dla której Sąd Rejonowy dla D. w B. (...) Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (…). Nieruchomość została nabyta przez podatnika w dniu 11 stycznia 2012 r. na mocy umowy kupna sprzedaży zawartej w formie aktu notarialnego, repertorium A numer (…).

Na dzień złożenia wniosku o wydanie interpretacji podatkowej nieruchomość nie jest obciążona prawami osób trzecich.

Na przedmiotowej działce usytuowany jest pawilon handlowy (kontener) niezwiązany z gruntem. Działka jest terenem uzbrojonym, posiadającym w swoim obszarze przyłącza do wszystkich niezbędnych mediów (prąd elektryczny, przyłącze telekomunikacyjne, dostawa wody, odprowadzenie ścieków), podatnik A.A. posiada stosowne umowy na korzystanie z nich.

Nieruchomość w okresie od daty jej nabycia 11 stycznia 2012 r. do dnia 30 kwietnia 2023 r. wykorzystywana była jako miejsce hurtowej sprzedaży surowca do produkcji wyrobów kamieniarskich oraz ekspozycji wyrobów gotowych, od dnia 1 stycznia 2023 r. stanowi przedmiot umowy dzierżawy.

Mając na uwadze fakt, iż nieruchomość wykorzystywana była wcześniej wyłącznie do działalności handlowej i stanowiła miejsce ekspozycji wyrobów gotowych, to stanowi ona organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, stanowi zatem część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

Działalność gospodarcza podatnika A.A. nie jest finansowana kredytem bankowym, natomiast podatnik zawarł trzy umowy leasingu operacyjnego:

  • umowa leasingu operacyjnego z 29 grudnia 2021 r., finansujący: A. sp. z o.o., przedmiot leasingu: urządzenie do obróbki kamienia - piła mostowa (...), okres trwania umowy 48 miesiące;
  • umowa leasingu operacyjnego z 1 sierpnia 2023 r., finansujący: B. sp. z o.o., przedmiot umowy leasingu: samochód osobowy marki (…), okres trwania umowy leasingu 24 miesiące;
  • umowa leasingu operacyjnego z 27 sierpnia 2024 r., finansujący: C. sp. z o.o., okres trwania umowy leasingu 24 miesiące.

Wnioskodawca zamierza dokonać przeniesienia własności każdej z tych nieruchomości prezentowanych w części opisującej stan faktyczny, tj.:

  • nieruchomości położonej w miejscowości A., ul. A1, dla której Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych w C. prowadzi księgę wieczystą nr (…),
  • nieruchomości położonej w miejscowości B., ul. B1, dla której Sąd Rejonowy dla D. w B. (...) Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (…)

w formie darowizny na rzecz zstępnych w sposób następujący:

I.Zakład produkcyjny wyrobów kamieniarskich i świadczenia usług kamieniarskich zlokalizowany w miejscowości A., przy ul. A1, w skład którego wchodzą:

A)Składniki materialne:

  • nieruchomość składająca się z działek oznaczonych nr 1, 2, 3, 4, 5, zabudowanych budynkiem usługowo produkcyjnym, dla których Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych w C. prowadzi księgę wieczystą nr (…);
  • zespół maszyn i urządzeń zainstalowanych na terenie zakładu, zaliczonych do grupy środków trwałych sklasyfikowanych pod symbolem KŚT 520 obejmujący:
  • piłę do cięcia (…),
  • piłę do cięcia (…),
  • boczkarkę (…),
  • boczkarkę (…),
  • boczkarkę (…),
  • mini automat polerski (…),
  • automat polerski (…),
  • automat polerski (…),
  • kolanówkę,
  • środki transportu zaliczone do grupy środków trwałych sklasyfikowanych pod symbolem KŚT 742 oraz KŚT 748 obejmujące:
  • samochód ciężarowy (…), rok produkcji 2007, nr rej. (…),
  • samochód ciężarowy marki (…), rok produkcji 2004, nr rej. (…),
  • samochód ciężarowy marki (…), rok produkcji 2008, nr rej. (…),
  • przyczepa ciężarowa, rok produkcji 2019, nr rej. (…),
  • środki transportu (wózki widłowe), oznaczone symbolem KŚT 760 obejmujące:
  • wózek widłowy marki (…),
  • wózek widłowy marki (…),
  • wózek widłowy marki (…),
  • wózek widłowy (…),
  • zapas magazynowych surowców do produkcji wyrobów z kamienia (bloków granitowych) oraz wyrobów gotowych przeznaczonych do dalszej odsprzedaży wg stanu na dzień dokonania darowizny,
  • środki pieniężne znajdujące się w kasie i na rachunku bankowym, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą w ramach produkcji wyrobów kamieniarskich,
  • należności od odbiorców wyrobów i usług kamieniarskich.

B)Składniki niematerialne:

  • prawa i obowiązki wynikające z umów o pracę zawartych przez Wnioskodawcę A.A., na zasadach określonych w art. 231 Kodeksu pracy - przejęcia zakładu pracy w ramach zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, co w praktyce oznacza że przejęcie zakładu nie pociąga za sobą obowiązku zawierania nowych umów z dotychczasowymi pracownikami firmy, z zachowaniem wszelkich rygorów (w szczególności art. 231 § 3) przepisów Kodeksu Pracy odnoszących się przejęcia zakładu pracy przez innego pracodawcę;
  • prawa i obowiązki wynikające z umów o współpracy handlowej zawartych przez Wnioskodawcę, którzy wyrazili lub wyrażą w terminie do dnia wejścia w życie umowy darowizny zgodę na dokonanie cesji przysługujących mu praw i obowiązków wynikających z przedmiotowych umów (umowy dostaw materiałów, umowa najmu przyległego do ww. nieruchomości placu o powierzchni 0,12 ha, wykorzystywanego na potrzeby magazynowania surowców do produkcji);
  • prawa i obowiązki wynikające z umów innych niż umów o współpracy handlowej zawartych przez Wnioskodawcę, którzy wyrazili lub wyrażą w terminie do dnia wejścia w życie umowy darowizny na dokonanie cesji przysługujących mu praw i obowiązków:
  • umowy leasingu operacyjnego z 29 grudnia 2021 r. - finansujący: A. sp. z o.o. (przedmiot umowy leasingu - piła mostowa (...) z 5 osiami 625, KRŚT 520, urządzenie fabrycznie nowe w dniu podpisania umowy leasingu,
  • umowy leasingu operacyjnego z 1 sierpnia 2023 r. - finansujący: B. (przedmiot umowy leasingu - samochód osobowy marki (…)),
  • umowy leasingu operacyjnego z 27 sierpnia 2024 r. - finansujący C. sp. z o.o. (przedmiot umowy leasingu - samochód osobowy marki (…));
  • informacje techniczne, handlowe, ekonomiczne, finansowe związane z produkcją i sprzedażą wyrobów z kamienia;
  • niematerialna wartość firmy wynikająca z jej reputacji, pozycji na rynku, uznania produktów przez klientów na rynku, wysokiej marki firmy w zakresie prowadzonej przez nią produkcji i sprzedaży wyrobów kamieniarskich.

W skład składników majątkowych przypisanych do Zakładu Kamieniarskiego zlokalizowanego w A. przy ul. A1 wchodzą również zobowiązania prywatnoprawne (wobec dostawców, pracowników) wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej, a nie zobowiązania publicznoprawne, takie jak zobowiązania podatkowe.

Zakreślony wyżej zespół składników materialnych i niematerialnych obejmuje cały majątek przypisany do działalności produkcyjnej prowadzonej w zakładzie kamieniarskim zlokalizowanym w miejscowości A., ul. A1.

Opisane wyżej składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład Zakładu Produkcyjnego stanowić będą przedmiot odrębnej darowizny dla jednego zstępnego (syna – B.B.), który niezwłocznie po otrzymaniu darowizny kontynuować będzie jednoosobową działalność gospodarczą o przedmiocie: cięcie, formowanie i wykańczanie kamienia (PKD.23.70.Z), na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej, bez angażowania dodatkowych składników majątkowych lub podejmowania dodatkowych działań faktycznych i prawnych, za wyjątkiem oczywiście podpisania umów na dostawę mediów (energia elektryczna, dostawa wody, odprowadzenie ścieków).

Obdarowany od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie będzie korzystał ze zwolnienia przysługującego w art. 113 ust. 1 ustawy VAT.

II.Zespół składników majątkowych materialnych i niematerialnych wykorzystywanych do działalności handlowej, a obecnie stanowiącej przedmiot umowy najmu, prowadzonej w miejscowości B., ul. B1:

A)Składniki materialne:

  • nieruchomość składająca się z działki oznaczonej nr 7, zawierającej obszar 0,0666 ha, niezabudowanej, dla której Sąd Rejonowy dla D. w B. (...) Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (…),
  • kontener handlowy, niezwiązany trwale z gruntem, sklasyfikowany pod symbolem KŚT 806, Obecnie składniki te nie są wykorzystywane przez Wnioskodawcę do działalności handlowej, stanowią natomiast od 1 stycznia 2023 r. przedmiot umowy najmu.
  • środki pieniężne znajdujące się w kasie i na rachunku bankowym, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą w ramach wynajmu nieruchomości położonej w B. przy ul. B1,
  • należności od odbiorcy usługi wynajmu nieruchomości.

B)Składniki niematerialne:

  • z uwagi na fakt, iż Wnioskodawca nie zatrudnia pracowników, dla których miejscem wykonywania pracy jest nieruchomość położona w B. przy ul. B1, nie zachodzi przejęcie pracowników na zasadach określonych w art. 231 Kodeksu pracy,
  • prawa i obowiązki wynikające z umowy najmu nieruchomości zawartej przez Wnioskodawcę, który wyraził lub wyrazi w terminie do dnia wejścia w życie umowy darowizny zgodę na dokonanie cesji praw i obowiązków wynikających z przedmiotowej umowy.

W skład składników majątkowych przypisanych do działalności handlowej, a obecnie stanowiących przedmiot umowy najmu nieruchomości wykonywanej w miejscowości B. przy ul. B1, wchodzą również zobowiązania prywatnoprawne (wobec dostawców) wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej a nie zobowiązania publicznoprawne, takie jak zobowiązania podatkowe.

Zakreślony wyżej zespół składników materialnych i niematerialnych obejmuje cały majątek przypisany do działalności handlowej, a od dnia 1 stycznia 2023 r. działalności, której przedmiotem jest wynajem nieruchomości prowadzonej w B. przy ul. B1.

Opisane wyżej składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład działalności handlowej, a od dnia 1 stycznia 2023 r. działalności polegającej na wynajmie nieruchomości prowadzonej w miejscowości B., ul. B1 stanowić będą przedmiot odrębnej darowizny dla jednego zstępnego (córki – C.C. z domu D.), która niezwłocznie po otrzymaniu darowizny kontynuować będzie jednoosobową działalność gospodarczą o przedmiocie:

  • wynajem i zarządzanie nieruchomościami (PKD 68.20.Z),
  • pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach (PKD 47.19.Z)

na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej, bez angażowania dodatkowych składników majątkowych lub podejmowania dodatkowych działań faktycznych i prawnych, za wyjątkiem oczywiście podpisania umów na dostawę mediów (energia elektryczna, dostawa wody, odprowadzenie ścieków)

Obdarowana od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie będzie korzystała ze zwolnienia przysługującego w art. 113 ust. 1 ustawy VAT.

Po dokonaniu dwóch odrębnych od siebie darowizn:

  • składników majątkowych materialnych i niematerialnych przypisanych do działalności produkcyjnej prowadzonej w miejscowości A. ul. A1 na rzecz obdarowanego - zstępnego B.B.,
  • składników majątkowych materialnych i niematerialnych przypisanych do działalności handlowej, a od dnia 1 stycznia 2023 r. stanowiących przedmiot wynajmu nieruchomości na rzecz obdarowanego - zstępnej C.C. (z domu D.)

Wnioskodawca A.A. zakończy prowadzenie działalności gospodarczej.

Uzupełnienie opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w dwóch obszarach, pierwszym związanym z szeroko pojętą działalnością związaną z produkcją wyrobów kamieniarskich wykonywaną w miejscowości A., ul. A1 oraz działalnością polegającą obecnie na wynajmie nieruchomości zlokalizowanej w miejscowości B., ul. B1, wykorzystywanej wcześniej wyłącznie na potrzeby handlu detalicznego i hurtowego.

Do każdej z tych form działalności przypisane są składniki majątkowe pozwalające na realizację określonych celów gospodarczych, odrębnie produkcji wyrobów kamieniarskich i odrębnie do czerpania pożytków z najmu nieruchomości.

I tak, w przypadku zakładu produkcyjnego w A. są to:

  • nieruchomości zlokalizowane w A. przy ul. A1 (szczegółowy opis zawarto we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej),
  • maszyny i urządzenia zaliczone do grupy środków oznaczonych symbolem KŚT 520 (szczegółowy opis zawarto we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej),
  • środki transportu zaliczone do grupy środków trwałych sklasyfikowanych pod symbolem KŚT 742 oraz KŚT 748 (szczegółowy opis zawarto we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej),
  • środki transportu (wózki widłowe), oznaczone symbolem KŚT 760 (szczegółowy opis zawarto we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej),
  • wyposażenie znajdujące się w pomieszczeniu biurowym oraz w pomieszczeniach produkcyjnych (meble biurowe, narzędzia szlifierskie niezaliczone do środków trwałych).

W przypadku składników majątkowych związanych z realizacją celu gospodarczego, jakim jest czerpanie pożytków z wynajmu nieruchomości, są to:

  • nieruchomość położona w B. przy ul. B1 (szczegółowy opis zawarto we wniosku w wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej),
  • pawilon handlowy niezwiązany trwale z gruntem.

Wyodrębnienie składników majątkowych nie zostało dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu w strukturze organizacyjnej działalności gospodarczej Wnioskodawcy. Jedynie prowadzona przez Wnioskodawcę ewidencja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wskazuje miejsce lokalizacji, a co za tym idzie użytkowania składników majątkowych, na te elementy majątku które służą bezpośrednio działalności produkcyjnej prowadzonej w A. oraz te stanowiące obecnie przedmiot umowy najmu, a wcześniej działalności handlowej, realizowanej w B. Podobnie rzecz się ma w przypadku składników majątkowych nie zaliczonych do środków trwałych, których sposób wykorzystania jednoznacznie określa ich przypisanie do działalności produkcyjnej.

Stąd też wyodrębnienie organizacyjne przejawia się nie w dokumentach konstytuujących przedsiębiorstwo prowadzone przez Wnioskodawcę, ile w faktycznym przypisaniu ich do niezależnych działów jednego podmiotu gospodarczego, realizującego odmienne od siebie cele gospodarcze, tj. produkcję i sprzedaż wyrobów z kamienia prowadzoną w miejscowości A. oraz niezwiązanym z nią komercyjnym wynajmem nieruchomości realizowanym w B.

Prowadzonym przez Wnioskodawcę narzędziem służącym do ewidencjonowania osiągniętych przychodów i poniesionych kosztów uzyskania przychodów w przedsiębiorstwie jest podatkowa księga przychodów i rozchodów, w której przychody i koszty uzyskania przychodów ewidencjonowane są bez stosowania planu kont wynikającego z art. 83 ust. 1 ustawy o rachunkowości.

I tak, w przypadku działalności produkcyjnej prowadzonej w A. przy ul. A1 są to:

  • faktury sprzedaży wyrobów gotowych oraz usług kamieniarskich;
  • raporty fiskalne z kasy fiskalnej dokumentujące sprzedaż towarów i usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej;
  • faktury dokumentujące zakup surowców i materiałów do wykonywanej działalności produkcyjnej oraz koszty ich transportu, kosztów odpraw celnych i innych zakwalifikowanych do kosztów ubocznych zakupu;
  • dokumenty kosztów wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w zakładzie produkcyjnym wraz z narzutami na wynagrodzenia;
  • faktury dokumentujące koszty eksploatacji samochodów ciężarowych, wózków widłowych wykorzystywanych do transportu surowców i wyrobów gotowych;
  • faktury dokumentujące inne wydatki jednoznacznie przyporządkowane do zakładu położonego w A., tj. kosztów podatku od nieruchomości, kosztów zużycia energii elektrycznej, dostawy wody, odprowadzenia ścieków, innych usług komunalnych.

W przypadku nieruchomości położonej w B., przy ul. B1, wykorzystywanej wcześniej na potrzeby działalności handlowej i ekspozycyjnej, stanowiącej obecnie przedmiot umowy dzierżawy są to:

  • faktury za czynsz dzierżawny oraz refaktury dostaw mediów;
  • faktury dokumentujące inne wydatki jednoznacznie przyporządkowane nieruchomości położonej w B., tj. kosztów podatku od nieruchomości, kosztów zużycia energii elektrycznej, dostawy wody, odprowadzenia ścieków, innych usług komunalnych.

Prowadzony zatem sposób ewidencjonowania zapisów księgowych, mimo faktu rejestracji ich w jednym urządzeniu, jakim jest podatkowa księga przychodów i rozchodów, w sposób jednoznaczny pozwala na wydzielenie przychodów i kosztów oddzielnie do działalności produkcyjnej wykonywanej w A. i działalności handlowej (od 1 stycznia 2023 r. wynajmu nieruchomości) wykonywanej w B. Brak jest bowiem w pozycji przychodów i kosztów uzyskania przychodów dokumentów zdarzeń wspólnych dla zakładu produkcyjnego i przedsiębiorstwa handlowego. Zachodzi zatem sytuacja, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych następuje przyporządkowanie przychodów i kosztów, należności i zobowiązań do każdej z odrębnych zorganizowanych części przedsiębiorstwa. W oparciu o prowadzone zapisy księgowe istnieje zatem możliwość sporządzenia bilansu i rachunku zysków i strat odzwierciedlających sytuację majątkową prowadzonych działalności, odrębnie produkcyjnej i odrębnie związanej z wynajmem nieruchomości.

Zdarzenie przyszłe polega na:

I.Zbyciu w formie darowizny na rzecz zstępnego - syna Wnioskodawcy B.B. zorganizowanej części przedsiębiorstwa - zakładu produkcyjnego zlokalizowanego w A., ul. A1, która to czynność obejmuje w konsekwencji przeniesienie własności następujących składników materialnych i niematerialnych:

  • nieruchomości zabudowanej zlokalizowanej w A. przy ul. A1;
  • zespołu maszyn i urządzeń produkcyjnych zaliczonych do środków trwałych, zainstalowanych na terenie zakładu oraz wyposażenia zakładu produkcyjnego (niskocennych elektronarzędzi) i wyposażenia pomieszczenia biurowego, tj. mebli biurowych, komputera;
  • środków transportu, tj. samochodów ciężarowych, wózków widłowych;
  • zapasów surowców i materiałów oraz wyrobów gotowych, wg ich stanu remanentowego na dzień dokonania czynności darowizny;
  • środków pieniężnych znajdujących się w kasie i na rachunku bankowym, związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą w ramach produkcji wyrobów kamieniarskich;
  • należności od odbiorców wyrobów i usług kamieniarskich;
  • praw i obowiązków wynikających z umów o pracę zawartych przez Wnioskodawcę, na zasadach określonych w art. 231 Kodeksu pracy;
  • praw i obowiązków wynikających z umów o współpracy handlowej zawartych przez Wnioskodawcę, którzy wyrazili lub wyrażą w terminie do dnia wejścia w życie umowy darowizny zgodę na dokonanie cesji przysługujących mu praw i obowiązków wynikających z przedmiotowych umów;
  • praw i obowiązków wynikających z umów innych niż umów o współpracy handlowej zawartych przez Wnioskodawcę, którzy wyrazili lub wyrażą w terminie do dnia wejścia w życie umowy darowizny na dokonanie cesji przysługujących mu praw i obowiązków;
  • informacji technicznych, handlowych, ekonomicznych, finansowych związanych z produkcją i sprzedażą wyrobów z kamienia;
  • niematerialnej wartości firmy wynikającej z jej reputacji, pozycji na rynku, uznania produktów przez klientów na rynku, wysokiej marki firmy w zakresie prowadzonej przez nią produkcji i sprzedaży wyrobów kamieniarskich;
  • zobowiązań prywatnoprawnych (wobec dostawców, pracowników) wynikających z prowadzenia działalności gospodarczej, a nie zobowiązań publicznoprawnych, takich jak zobowiązania podatkowe.

Opisany, przeniesiony w formie darowizny zespół składników majątkowych zlokalizowanych w miejscowości A. stanowi:

  • zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  • organizacyjnie wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, choć nie zawarty w żadnym akcie konstytucyjnym przedsiębiorstwo, to takie wyodrębnienie jest wyraźne i funkcjonuje jako odrębny oddział zlokalizowany w innej miejscowości niż wynajem komercyjny,
  • wyodrębniony finansowo poprzez taki sposób rejestrowania zdarzeń gospodarczych, który w sposób jednoznaczny pozwala przyporządkować przychody i koszty prowadzonej działalności produkcyjnej, oraz sporządzić bilans i rachunek zysków i strat odzwierciedlający sytuację majątkową prowadzonego rodzaju działalności produkcyjnej,
  • zespół tych składników może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.

II.Zbyciu w formie darowizny na rzecz zstępnej - córki Wnioskodawcy C.C. następujących składników materialnych i niematerialnych:

  • nieruchomości (działki) zlokalizowanej w B. przy ul. B1,
  • kontenera handlowego niezwiązanego z gruntem,
  • środków pieniężnych znajdujących się w kasie i na rachunku bankowym, związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą w ramach wynajmu nieruchomości położonej w B. przy ul. B1,
  • należności od odbiorcy usługi wynajmu nieruchomości,
  • praw i obowiązków wynikających z umowy najmu nieruchomości zawartej przez Wnioskodawcę, który wyraził lub wyrazi w terminie do dnia wejścia w życie umowy darowizny zgodę na dokonanie cesji praw i obowiązków wynikających z przedmiotowej umowy,
  • zobowiązań prywatnoprawnych (wobec dostawców) wynikających z prowadzenia działalności gospodarczej, a nie zobowiązań publicznoprawnych, takich jak zobowiązania podatkowe.

Zakreślony wyżej zespół składników materialnych i niematerialnych obejmuje całość aktywów oraz źródeł ich finansowania wyodrębniony z całości prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, a przypisany do działalności polegającej na wynajmie komercyjnym nieruchomości zlokalizowanej w miejscowości B., ul. B1. Osoba obdarowana - córka Wnioskodawcy nie potrzebuje zatem zaangażowania innych, dodatkowych środków materialnych lub niematerialnych ani podejmowania żadnych dodatkowych działań, prócz uzyskania wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej, w której przedmiot wykonywania działalności gospodarczej zostanie określony jako wynajem i zarządzanie nieruchomościami (PKD 68.20.Z)

Obdarowana od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie będzie korzystała ze zwolnienia przysługującego w art. 113 ust. 1 ustawy VAT.

Opisany, przeniesiony w formie darowizny zespół składników majątkowych zlokalizowanych w miejscowości B. stanowi:

  • zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  • organizacyjnie wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, choć nie zawarty w żadnym akcie konstytucyjnym przedsiębiorstwo, to takie wyodrębnienie jest wyraźne i funkcjonuje jako odrębny oddział zlokalizowany w innej miejscowości niż zakład produkcyjny,
  • wyodrębniony finansowo poprzez taki sposób rejestrowania zdarzeń gospodarczych, który w sposób jednoznaczny pozwala przyporządkować przychody i koszty prowadzonej działalności związanej z wynajmem nieruchomości oraz sporządzić bilans i rachunek zysków i strat odzwierciedlający sytuację majątkową prowadzonej tej formy działalności,
  • zespół tych składników może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze - komercyjny wynajem nieruchomości.

Pytania

1.Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym opisany szczegółowo zakres składników materialnych i niematerialnych wchodzących w skład przedsiębiorstwa realizującego wyłącznie zadania produkcyjne (A., ul. A1) stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e Ustawy z dnia 11 marca 2024 o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054, z późn. zm., dalej jako: „ustawa o VAT”)?

2.Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym opisany szczegółowo zakres składników materialnych i niematerialnych wchodzących w skład przedsiębiorstwa realizującego wyłącznie zadania handlowe (B., ul. B1) stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e Ustawy z dnia 11 marca 2024 o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054, z późn. zm., dalej jako: „ustawa o VAT”)?

3.Jeśli odpowiedź na powyższe zapytanie byłaby pozytywna, to czy wyodrębnienie z całości przedsiębiorstwa zorganizowanej części - przedsiębiorstwa produkcyjnego i w dalszej kolejności przeniesienie jego własności w formie darowizny dla zstępnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w związku z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT?

4.Jeśli odpowiedź na powyższe zapytanie byłaby pozytywna, to czy wyodrębnienie z całości przedsiębiorstwa zorganizowanej części - przedsiębiorstwa handlowego i w dalszej kolejności przeniesienie jego własności w formie darowizny dla zstępnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w związku z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT?

Pana stanowisko w sprawie

Na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zgodnie z art. 2 pkt 27e ustawy, przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Przedmiot opisanej powyżej transakcji stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu tej ustawy, w związku z czym jej przepisy nie znajdą zastosowania do tejże czynności.

I tak:

1)W przypadku zbycia w formie darowizny zorganizowanej części przedsiębiorstwa - zakładu produkcyjnego zlokalizowanego w A., ul. A1 czynność ta obejmuje w konsekwencji przeniesienie własności składników materialnych i niematerialnych:

  • nieruchomości składającej się z działek oznaczonych nr 1, 2, 3, 4, 5, zabudowanych budynkiem usługowo-produkcyjnym, dla których Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych w C. prowadzi księgę wieczystą nr (…);
  • zespołu maszyn i urządzeń zainstalowanych na terenie zakładu, zaliczonych do grupy środków trwałych sklasyfikowanych pod symbolem KŚT 520 (szczegółowo wymienionych w części opisującej stan faktyczny);
  • środków transportu (samochodów ciężarowych), zaliczonych do grupy środków trwałych sklasyfikowanych pod symbolem KŚT 742 (szczegółowo wymienionych w części opisującej stan faktyczny);
  • środków transportu (wózków widłowych), oznaczonych symbolem KŚT 760 (szczegółowo wymienionych w części opisującej stan faktyczny);
  • zapasów magazynowych surowców do produkcji wyrobów z kamienia (bloków granitowych) oraz wyrobów gotowych przeznaczonych do dalszej odsprzedaży;
  • środków pieniężnych znajdujących się w kasie i na rachunku bankowym, związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą w ramach produkcji wyrobów kamieniarskich;
  • należności od odbiorców wyrobów i usług kamieniarskich;
  • praw i obowiązków wynikających z umów o pracę zawartych przez Wnioskodawcę A.A., na zasadach określonych w art. 231 Kodeksu pracy;
  • praw i obowiązków wynikających z umów o współpracy handlowej zawartych przez Wnioskodawcę, którzy wyrazili lub wyrażą w terminie do dnia wejścia w życie umowy darowizny zgodę na dokonanie cesji przysługujących mu praw i obowiązków wynikających z przedmiotowych umów (umowy dostaw materiałów, umowa najmu przyległego do w/w nieruchomości placu o powierzchni 0,12 ha, wykorzystywanego na potrzeby magazynowania surowców do produkcji);
  • praw i obowiązków wynikających z umów innych niż umów o współpracy handlowej zawartych przez Wnioskodawcę, którzy wyrazili lub wyrażą w terminie do dnia wejścia w życie umowy darowizny na dokonanie cesji przysługujących mu praw i obowiązków:
  • umowy leasingu operacyjnego z 29 grudnia 2021 r. - finansujący: A. sp. z o.o.,
  • umowy leasingu operacyjnego z 1 sierpnia 2023 r. - finansujący: B.,
  • umowy leasingu operacyjnego z 27 sierpnia 2024 r. - finansujący: C. sp. z o.o.
  • informacji technicznych, handlowych, ekonomicznych, finansowych związanych z produkcją i sprzedażą wyrobów z kamienia;
  • niematerialnej wartość firmy wynikającej z jej reputacji, pozycji na rynku, uznania produktów przez klientów na rynku, wysokiej marki firmy w zakresie prowadzonej przez nią produkcji i sprzedaży wyrobów kamieniarskich;

2)W przypadku zbycia w formie darowizny zorganizowanej części przedsiębiorstwa - nieruchomości położonej w miejscowości B., ul. B1, dla której Sąd Rejonowy dla D. w B. (...) Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (…), stanowiącej działkę, na której jest usytuowany pawilon sprzedażowy, służące wcześniej wyłącznie do działalności handlowej Wnioskodawcy, a od dnia 1 stycznia 2023 r. stanowi przedmiot dzierżawy.

Opisywany zespół składników majątkowych i niemajątkowych został wyodrębniony organizacyjnie, funkcjonalnie i finansowo i tak zakład produkcyjny zlokalizowany w A. przy ul. A1, jak i działka wraz z usytuowanym na niej pawilonem handlowym zlokalizowanym z B. przy ul. B1, zgodnie ze strukturą organizacyjną działalności gospodarczej Wnioskodawcy, tj. działalnością produkcyjną oraz działalnością handlową mimo braku formalnego wydzielenia stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa.

A)Wyodrębnienie funkcjonalne

W zakresie wyodrębnienia funkcjonalnego dla uznania danego zespołu składników za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, składniki te muszą pozostawać między sobą we wzajemnych interakcjach w taki sposób, że należy je traktować, jako zorganizowany, autonomiczny zespół składników powiązanych funkcjonalnie, nie zaś zespół przypadkowych elementów, których jedyną cechą jest to, że stanowią własność jednego podmiotu.

Powyższe podejście znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych wydawanych w indywidualnych sprawach podatników. Przykładowo, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 2 października 2012 r. (nr IBPB1/2/423-795/12/SD) wskazał, że: „(...) zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie całość)”.

Podobne stanowisko znaleźć można w innych interpretacjach prawa podatkowego (np. w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach 15 grudnia 2011 r., nr IBPB1/2/423-1159/11/CzP), wyrokach sądów administracyjnych na przestrzeni ostatnich lat (np. w wyroku Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego w Warszawie z 21 czerwca 2012 r., sygn. akt III SA/Wa 2836/11).

Co do zasady, zespół składników powinien zawierać elementy materialne (np. wyposażenie) oraz niematerialne (np. umowy, zobowiązania), które są konieczne do prowadzenia działalności gospodarczej. W wydanych w tym zakresie indywidualnych interpretacjach przepisów prawa podatkowego czytamy, że elementami zespołu składników stanowiących ZCP powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki (np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 26 października 2011 r., nr IPPB5/423-790/11-2/AS).

Pomiędzy składnikami majątkowymi wykorzystywanymi w działalności gospodarczej zorientowanej na działalność produkcyjną oraz działalność handlową, które będą przedmiotem wyodrębnienia, a dalej stanowić będą przedmiot darowizn istnieć będzie wyraźny podział funkcjonalny. Działalność Wnioskodawcy polegająca na produkcji wyrobów kamieniarskich w zakładzie produkcyjnym zlokalizowanym w A. oraz działalność handlowa prowadzona w B., mimo że prowadzone były w ramach jednego przedsiębiorstwa, funkcjonowały w sposób samodzielny i autonomiczny. Wskazany zespół składników majątkowych nie stanowi zbioru przypadkowych elementów, lecz stanowi zespół składników powiązanych ze sobą w sposób funkcjonalny i celowy. Składniki te zatem tworzą zorganizowaną całość, za pomocą których możliwe jest niezależne prowadzenie działalności produkcyjnej oraz handlowej przez dwa różne podmioty gospodarcze.

Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność gospodarcza - produkcja wyrobów kamieniarskich realizowana w zakładzie położonym w A. przy ul. A1 oraz działalność handlowa wykonywana w B. przy ul. B1 (nieruchomości stanowiącej obecnie przedmiot umowy najmu) w oparciu o niematerialne i materialne składniki majątkowe ma wyraźne wyodrębnienie funkcjonalne. Każda z tych jednostek samodzielnie realizuje swe zadania w oparciu o odrębne źródło przychodów - sprzedaż produktów kamieniarskich w przypadku działalności produkcyjnej (A., ul. A1), przychód z tytułu sprzedaży towarów handlowych (obecnie przychód z tytułu wynajmu nieruchomości) w przypadku działalności prowadzonej w B. przy ul. B1. Składniki majątkowe przypisane każdej z tych działalności stanowią zorganizowany zespół tych składników przeznaczony do realizacji określonych zadań, zatem stanowią niezależne przedsiębiorstwa samodzielnie realizujące zadania gospodarcze we własnym zakresie.

B)Wyodrębnienie organizacyjne

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza zazwyczaj wyodrębnienie części majątku przedsiębiorstwa (wraz ze składnikami niematerialnymi) w strukturze organizacyjnej całego podmiotu. Takie wyodrębnienie może przybrać formę np. oddziału, biura, zakładu, wydziału, departamentu, działu. Zwraca się również uwagę na posiadanie struktury zarządzającej, pracowników, istnienie przepisów regulujących stosunki z pozostałymi częściami przedsiębiorstwa. Organy podatkowe rozumieją wyodrębnienie organizacyjne jako dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu wyodrębnienie w strukturze organizacyjnej podatnika. Jednocześnie należy uznać, że nawet w przypadku, gdy fakt wyodrębnienia składników nie wynika z żadnych zapisów zawartych w dokumentach konstytuujących dany podmiot lub też regulujących jego funkcjonowanie, a takie wyodrębnienie w praktyce jest dostrzegalne i ono, chociaż nie ma oparcia w dokumentach podatnika, faktycznie istnieje - możemy mieć do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa.

W opisanej sytuacji gospodarczej Wnioskodawca wyodrębnił wewnętrznie dwie jednostki organizacyjne, przy czym nie odbyło się to w oparciu o statut, regulamin lub inny akt wewnętrzny.

Przedmiotem działalności pierwszej jednostki - zakładu produkującego wyroby kamieniarskie, zlokalizowanego w miejscowości A. przy ul. A1 jest cięcie, formowanie i wykańczanie kamienia natomiast drugiej jednostki - nieruchomości położonej w B. przy ul. B1 - jest działalność handlowa, a od dnia 1 stycznia 2023 r. stanowi przedmiot umowy najmu.

Do każdej z tych jednostek zostały przypisane odrębnie:

  • zestawienie materialnych i niematerialnych składników przedsiębiorstwa (w tym zobowiązań), obejmujące własność nieruchomości, ruchomości, urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów,
  • w przypadku zakładu produkcyjnego - lista pracowników wykonujących zadania bezpośrednio produkcyjne.

Występuje zatem wyraźna odrębność organizacyjna pionu handlowego i pionu produkcyjnego. Odrębność ta to przede wszystkim zupełnie różna lokalizacja miejsc wykonywania poszczególnych rodzajów działalności gospodarczej - działalności produkcyjnej zlokalizowanej w A. przy ul. A1 oraz działalności handlowej zlokalizowanej w B. przy ul. B1. Nadto wskazany wcześniej zespół składników majątkowych - materialnych i niematerialnych przynależny każdej z tych rodzajów wykonywanej działalności gospodarczej świadczy o tym, iż każdy z nich może stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące określone zadania gospodarcze - prowadzenia działalności handlowej i niezależnej od niej działalności produkcyjnej.

C)Wyodrębnienie finansowe

Prowadzonym przez Wnioskodawcę narzędziem służącym do ewidencjonowania osiągniętych przychodów i poniesionych kosztów uzyskania przychodów w przedsiębiorstwie jest podatkowa księga przychodów i rozchodów, w której przychody i koszty uzyskania przychodów ewidencjonowane są bez stosowania planu kont wynikającego z art. 83 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Mimo to w opisywanej sytuacji dokumenty księgowe w sposób jednoznaczny i bezsprzeczny pozwalają przypisanie ich do poszczególnych rodzajów działalności.

I tak, w przypadku działalności produkcyjnej prowadzonej w A. przy ul. A1 są to:

  • faktury sprzedaży wyrobów gotowych oraz usług kamieniarskich;
  • faktury dokumentujące zakup surowców i materiałów do wykonywanej działalności produkcyjnej oraz koszty ich transportu, kosztów odpraw celnych i innych zakwalifikowanych do kosztów ubocznych zakupu;
  • dokumenty kosztów wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w zakładzie produkcyjnym wraz z narzutami na wynagrodzenia;
  • faktury dokumentujące koszty eksploatacji samochodów ciężarowych, wózków widłowych wykorzystywanych do transportu surowców i wyrobów gotowych;
  • faktury dokumentujące inne wydatki jednoznacznie przyporządkowane do zakładu położonego w A., tj. kosztów podatku od nieruchomości, kosztów zużycia energii elektrycznej, dostawy wody, odprowadzenia ścieków, innych usług komunalnych.

W przypadku nieruchomości położonej w B., przy ul. B1, wykorzystywanej wcześniej na potrzeby działalności handlowej i ekspozycyjnej, stanowiącej obecnie przedmiot umowy dzierżawy są to:

  • faktury za czynsz dzierżawny oraz refaktury dostaw mediów;
  • faktury dokumentujące inne wydatki jednoznacznie przyporządkowane nieruchomości położonej w B., tj. kosztów podatku od nieruchomości, kosztów zużycia energii elektrycznej, dostawy wody, odprowadzenia ścieków, innych usług komunalnych.

Prowadzony zatem sposób ewidencjonowania zapisów księgowych, mimo faktu rejestracji ich w jednym urządzeniu, jakim jest podatkowa księga przychodów i rozchodów, w sposób jednoznaczny pozwala na wydzielenie przychodów i kosztów oddzielnie do działalności produkcyjnej wykonywanej w A. i działalności handlowej (od dnia 1 stycznia 2023 r. wynajmu nieruchomości) wykonywanej w B. Brak jest bowiem w pozycji przychodów i kosztów uzyskania przychodów dokumentów zdarzeń wspólnych dla zakładu produkcyjnego i przedsiębiorstwa handlowego.

Przedstawiając powyższe, stanowisko Wnioskodawcy – A.A. jest następujące:

1)Zakres składników materialnych i niematerialnych wchodzących w skład przedsiębiorstwa realizującego wyłącznie zadania produkcyjne (A., ul. A1) stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e Ustawy z dnia 11 marca 2024 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054, z późn. zm., dalej jako: „ustawa o VAT”).

2)Zakres składników materialnych i niematerialnych wchodzących w skład przedsiębiorstwa realizującego wyłącznie zadania handlowe (B., ul. B1) stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e Ustawy z dnia 11 marca 2024 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054, z późn. zm., dalej jako: „ustawa o VAT”).

3)Wyodrębnienie z całości przedsiębiorstwa zorganizowanej części - przedsiębiorstwa produkcyjnego i w dalszej kolejności przeniesienie jego własności w formie darowizny dla zstępnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie będzie podlegało opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług w związku z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

4)Wyodrębnienie z całości przedsiębiorstwa zorganizowanej części - przedsiębiorstwa handlowego i w dalszej kolejności przeniesienie jego własności w formie darowizny dla zstępnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie będzie podlegało opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług w związku z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Jednocześnie przepis art. 6 ustawy o VAT wskazuje na wyłączenia określonych czynności spod zakresu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Są w nim wskazane czynności, które co do zasady należą do grupy czynności podlegających opodatkowaniu, mieszczące się w zakresie odpłatnej dostawy towarów czy też odpłatnego świadczenia usług, z uwagi jednak na stosowne wyłączenie, czynności te nie podlegają opodatkowaniu.

I tak, na mocy art. 6 pkt 1 ustawy:

Przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zatem w przypadku, gdy przedmiotem transakcji jest zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, czynność ta nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

Pojęcie „transakcja zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawy towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy, powinien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.

W myśl art. 2 pkt 27e ustawy:

Ilekroć w przepisach ustawy jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa - rozumie się przez to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Podstawowym wymogiem wynikającym z powyższego przepisu jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań).

Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki, czyli kadra pracownicza.

Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

W wyroku z 11 kwietnia 2019 r., sygn. akt II FSK 79/17, który choć dotyczył ustaleń w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, NSA przedstawił wskazówki, co należy rozumieć jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Należy zaznaczyć, że definicja tego pojęcia jest identyczna w dwóch podatkach (podatku VAT i podatku dochodowym od osób prawnych). I tak:

1)w przypadku wyodrębnienia organizacyjnego należy mieć m.in. na uwadze, czy zorganizowana część przedsiębiorstwa występuje w strukturze podatnika w sposób, w który pozwoli samodzielnie realizować określone zadania gospodarcze;

2)wyodrębnienie finansowe oznacza możliwość prawidłowego przyporządkowania do tej zorganizowanej części przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań. Ponadto, wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie;

3)wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa powinna stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. (…) Składniki majątkowe materialne i niematerialne, wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa, powinny zatem umożliwić podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego samodzielnego przedsiębiorstwa. Przy ocenie wyodrębnienia określonych składników majątkowych pod uwagę należy brać sytuację istniejącą w podmiocie wnoszącym wkład, w którym winny one stanowić pewną całość.

Zatem, aby w rozumieniu przepisów podatkowych określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Reasumując, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

1.istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania;

2.zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;

3.składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;

4.zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.

Ponadto, przy ocenie czy składniki majątku powinny być uznane za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy, uwzględnić należy następujące okoliczności:

1.zamiar kontynuowania przez nabywcę działalności prowadzonej dotychczas przez zbywcę przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem transakcji oraz

2.faktyczną możliwość kontynuowania tej działalności w oparciu o składniki będące przedmiotem transakcji.

Zaznaczenia wymaga, że definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta w przepisie art. 2 pkt 27e ustawy, nie jest definicją samoistną, lecz należy rozpatrywać ją m.in. w kontekście uregulowań art. 6 pkt 1 ustawy, który wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie składników majątkowych i niemajątkowych uprzednio wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, nie dotyczy natomiast zbycia poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa.

Zakres powyższego wyłączenia zdefiniował w wyrokach Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W wyroku z 27 listopada 2003 r. sprawa C-497/01, Zita Modes Sarl stwierdził, że:

„(…) celem ww. opcji jest uproszczenie rozliczeń związanych z przeniesieniem majątku przedsiębiorstwa lub jego części, bądź wniesieniem ich aportem. W wyroku tym przyjęto, że jeżeli państwo członkowskie wprowadziło do swojego systemu VAT opcję zawartą w pierwszym zdaniu art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy uznając, że w przypadku wydania całości majątku nie ma miejsca dostawa towarów w rozumieniu regulacji VAT, to zasada ta ma zastosowanie - nie wyłączając możliwości ograniczenia jej stosowania do okoliczności zawartych w zdaniu drugim tego samego paragrafu - do każdego wydania przedsiębiorstwa lub samodzielnej części przedsiębiorstwa, włączając składniki materialne i niematerialne, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa, mogącego samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą. Nabywca musi jednak wyrazić zamiar dalszego prowadzenia nabytego przedsiębiorstwa lub jego części, a nie jego bezpośredniej likwidacji i sprzedaży zapasów.”

W wyroku z 10 listopada 2011 r., w sprawie C-444/10 Finanzamt Ludenscheid przeciwko Christel Schriever, TSUE wywiódł, że regulacja art. 5 (8) VI Dyrektywy Rady (obecnie art. 19 Dyrektywy 112) obejmuje przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części, w tym składników materialnych i ewentualnie niematerialnych, łącznie składających się na przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa zdolną prowadzić samodzielną działalność gospodarczą, nie obejmuje natomiast samego zbycia towarów, jak sprzedaż zapasu produktów. Jak wskazuje Trybunał, stwierdzenie, że nastąpiło przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części w rozumieniu art. 19 Dyrektywy 112, wymaga, by całość przekazanych składników pozwalała na prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej. W wyroku tym Trybunał wywiódł, że jeżeli działalność gospodarcza tego nie wymaga, przedmiotem zbycia nie muszą być wszystkie składniki z nią związane, aby czynność ta wyłączona była z opodatkowania na podstawie art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy.

Mając na uwadze powyższe orzeczenia TSUE należy stwierdzić, że zawarta w art. 2 pkt 27e ustawy definicja legalna zorganizowanej części przedsiębiorstwa musi być interpretowana przez pryzmat treści art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE i w powiązaniu z rozumieniem pojęcia „przekazania całości lub części majątku”, wyłożonym przez Trybunał w ww. orzeczeniu. Trybunał Sprawiedliwości główny nacisk kładzie na badanie konkretnego przypadku, dopuszczając w pewnych przypadkach zbycie samych składników rzeczowych. Tym samym, w myśl orzecznictwa Trybunału, składniki niematerialne nie stanowią konstytutywnego elementu uznania części majątku za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w każdym przypadku. Trybunał uznał, że pojęcie zbycia całości lub części majątku należy interpretować tak, że obejmuje ono zbycie przedsiębiorstwa lub niezależnej części przedsiębiorstwa, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub jego część zdolną do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że od 1 kwietnia 1990 r. prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą, której przedmiotem jest:

  • cięcie, formowanie i wykańczanie kamienia (kod PKD 23.70.Z), co stanowi przeważający profil prowadzonej działalności,
  • produkcja pozostałych wyrobów z betonu, gipsu i cementu (kod PKD 23.69.Z),
  • transport drogowy towarów (kod PKD 49.41.Z),
  • sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana (kod PKD 46.90.Z),
  • pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona poza siecią sklepową, straganami i targowiskami (kod PKD 47.99.Z).

Miejscem wykonywania zapisanej działalności gospodarczej jest:

a)nieruchomość położona w miejscowości A., ul. A1,

b)nieruchomość położona w miejscowości B., ul. B1.

Nieruchomość położona w miejscowości A. wykorzystywana jest na potrzeby podstawowej działalności gospodarczej – cięcia i produkcji wyrobów kamieniarskich. Składniki przypisane do działalności produkcyjnej i usługowej realizowanej w A. to:

A)Składniki materialne:

  • nieruchomość składająca się z działek oznaczonych nr 1, 2, 3, 4, 5, zabudowanych budynkiem usługowo produkcyjnym, dla których Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych w C. prowadzi księgę wieczystą nr (…);
  • zespół maszyn i urządzeń zainstalowanych na terenie zakładu, zaliczonych do grupy środków trwałych sklasyfikowanych pod symbolem KŚT 520 obejmujący:
  • piłę do cięcia (…),
  • piłę do cięcia (…),
  • boczkarkę (…),
  • boczkarkę (…),
  • boczkarkę (…),
  • mini automat polerski (…),
  • automat polerski (…),
  • automat polerski (…),
  • kolanówkę,
  • środki transportu zaliczone do grupy środków trwałych sklasyfikowanych pod symbolem KŚT 742 oraz KŚT 748 obejmujące:
  • samochód ciężarowy (…), rok produkcji 2007, nr rej. (…),
  • samochód ciężarowy marki (…), rok produkcji 2004, nr rej. (…),
  • samochód ciężarowy marki (…), rok produkcji 2008, nr rej. (…),
  • przyczepa ciężarowa, rok produkcji 2019, nr rej. (…),
  • środki transportu (wózki widłowe), oznaczone symbolem KŚT 760 obejmujące:
  • wózek widłowy marki (…),
  • wózek widłowy marki (…),
  • wózek widłowy marki (…),
  • wózek widłowy (…),
  • zapas magazynowych surowców do produkcji wyrobów z kamienia (bloków granitowych) oraz wyrobów gotowych przeznaczonych do dalszej odsprzedaży wg stanu na dzień dokonania darowizny,
  • środki pieniężne znajdujące się w kasie i na rachunku bankowym, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą w ramach produkcji wyrobów kamieniarskich,
  • należności od odbiorców wyrobów i usług kamieniarskich.

B)Składniki niematerialne:

  • prawa i obowiązki wynikające z umów o pracę zawartych przez Wnioskodawcę A.A., na zasadach określonych w art. 231 Kodeksu pracy - przejęcia zakładu pracy w ramach zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, co w praktyce oznacza że przejęcie zakładu nie pociąga za sobą obowiązku zawierania nowych umów z dotychczasowymi pracownikami firmy, z zachowaniem wszelkich rygorów (w szczególności art. 231 § 3) przepisów Kodeksu Pracy odnoszących się przejęcia zakładu pracy przez innego pracodawcę;
  • prawa i obowiązki wynikające z umów o współpracy handlowej zawartych przez Wnioskodawcę, którzy wyrazili lub wyrażą w terminie do dnia wejścia w życie umowy darowizny zgodę na dokonanie cesji przysługujących mu praw i obowiązków wynikających z przedmiotowych umów (umowy dostaw materiałów, umowa najmu przyległego do w/w nieruchomości placu o powierzchni 0,12 ha, wykorzystywanego na potrzeby magazynowania surowców do produkcji);
  • prawa i obowiązki wynikające z innych niż umów o współpracy handlowej zawartych przez Wnioskodawcę, którzy wyrazili lub wyrażą w terminie do dnia wejścia w życie umowy darowizny na dokonanie cesji przysługujących mu praw i obowiązków:
  • umowy leasingu operacyjnego z 29 grudnia 2021 r. - finansujący: A. sp. z o.o. (przedmiot umowy leasingu - piła mostowa (...) z 5 osiami 625, KRŚT 520, urządzenie fabrycznie nowe w dniu podpisania umowy leasingu,
  • umowy leasingu operacyjnego z 1 sierpnia 2023 r. - finansujący: B. (przedmiot umowy leasingu - samochód osobowy marki (…)),
  • umowy leasingu operacyjnego z 27 sierpnia 2024 r. - finansujący C. sp. z o.o. (przedmiot umowy leasingu - samochód osobowy marki (…));
  • informacje techniczne, handlowe, ekonomiczne, finansowe związane z produkcją i sprzedażą wyrobów z kamienia;
  • niematerialna wartość firmy wynikająca z jej reputacji, pozycji na rynku, uznania produktów przez klientów na rynku, wysokiej marki firmy w zakresie prowadzonej przez nią produkcji i sprzedaży wyrobów kamieniarskich.

W skład składników majątkowych przypisanych do Zakładu Kamieniarskiego zlokalizowanego w A. przy ul. A1 wchodzą również zobowiązania prywatnoprawne (wobec dostawców, pracowników) wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej, a nie zobowiązania publicznoprawne, takie jak zobowiązania podatkowe.

Opisane wyżej składniki materialne i niematerialne obejmują cały majątek przypisany do działalności produkcyjnej prowadzonej w zakładzie kamieniarskim w A. i będą stanowić przedmiot odrębnej darowizny dla Pana syna – B.B.

Z kolei nieruchomość położona w B. od daty jej nabycia 11 stycznia 2012 r. do 30 kwietnia 2023 r. wykorzystywana była jako miejsce hurtowej sprzedaży surowca do produkcji wyrobów kamieniarskich oraz ekspozycji wyrobów gotowych. Od 1 stycznia 2023 r. stanowi przedmiot umowy najmu.

Składniki majątkowe wykorzystywane do działalności handlowej prowadzonej w B., a obecnie stanowiące przedmiot umowy najmu, to:

A)Składniki materialne:

  • nieruchomość składająca się z działki oznaczonej nr 7 zawierającej obszar 0,0666 ha, niezabudowanej, dla której Sąd Rejonowy dla D. w B. (...) Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (…),
  • kontener handlowy, niezwiązany trwale z gruntem, sklasyfikowany pod symbolem KŚT 806,
  • środki pieniężne znajdujące się w kasie i na rachunku bankowym, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą w ramach wynajmu nieruchomości położonej w B. przy ul. B1,
  • należności od odbiorcy usługi wynajmu nieruchomości.

B)Składniki niematerialne:

  • z uwagi na fakt, iż nie zatrudnia Pan pracowników, dla których miejscem wykonywania pracy jest nieruchomość położona w B. przy ul. B1 nie zachodzi przejęcie pracowników na zasadach określonych w art. 231 Kodeksu pracy,
  • prawa i obowiązki wynikające z umowy najmu nieruchomości zawartej przez Wnioskodawcę, który wyraził lub wyrazi w terminie do dnia wejścia w życie umowy darowizny zgodę na dokonanie cesji praw i obowiązków wynikających z przedmiotowej umowy.

W skład składników majątkowych przypisanych do działalności handlowej, a obecnie stanowiących przedmiot umowy najmu nieruchomości wykonywanej w miejscowości B. przy ul. B1 wchodzą również zobowiązania prywatnoprawne (wobec dostawców) wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej, a nie zobowiązania publicznoprawne, takie jak zobowiązania podatkowe.

Zakreślony wyżej zespół składników materialnych i niematerialnych obejmuje cały majątek przypisany do działalności handlowej, a od dnia 1 stycznia 2023 r. działalności, której przedmiotem jest wynajem nieruchomości prowadzonej w B. przy ul. B1.

Opisane wyżej składniki majątkowe wchodzące w skład działalności handlowej, a od 1 stycznia 2023 r. działalności, której przedmiotem jest wynajem nieruchomości, stanowić będą przedmiot odrębnej darowizny dla Pana córki – C.C.

Zgodnie z Pana wskazaniem, po dokonaniu dwóch odrębnych od siebie darowizn zakończy Pan prowadzenie działalności gospodarczej.

Pana wątpliwości w sprawie dotyczą tego, czy ww. zespoły składników majątkowych będące przedmiotami darowizn stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa i w konsekwencji, czy darowizny będą wyłączone z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.

Dla uznania, że zbywana część przedsiębiorstwa stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa istotne znaczenie ma ocena, czy ta zbywana część jest zdolna do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej. Oznacza to, że zespół składników materialnych i niematerialnych pozwala z uwagi na swoje zorganizowanie, infrastrukturę, itp., na prowadzenie określonej działalności gospodarczej. Podkreśla się przy tym, że możliwość stanowienia przez ten zespół składników niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego zadania gospodarcze, powinna mieć wymiar rzeczywisty, a nie jedynie potencjalny. Oznacza to, że majątek ten powinien stanowić już u Zbywcy zorganizowany zespół składników gotowy realizować określone zadania gospodarcze jako samodzielne przedsiębiorstwo, a po przeniesieniu powinno być możliwe kontynuowanie działalności gospodarczej przez Nabywcę, w oparciu o nabyte składniki.

Analiza przedstawionego opisu, który zaprezentował Pan we wniosku, prowadzi do wniosku, że zespoły składników materialnych i niematerialnych związane z działalnością prowadzoną w A. oraz z działalnością prowadzoną w B. stanowić będą na dzień ich darowizn zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy, ponieważ odznaczać się będą odrębnością organizacyjną, finansową i funkcjonalną z możliwością samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym oraz będą obejmowały zobowiązania.

Jak wynika bowiem z wniosku, do każdej z ww. działalności przypisane są składniki majątkowe pozwalające na realizację określonych celów gospodarczych – odrębnie do produkcji wyrobów kamieniarskich i odrębnie do czerpania pożytków z najmu nieruchomości. Wyodrębnienie składników majątkowych nie zostało wprawdzie dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu w strukturze organizacyjnej Pana działalności gospodarczej, jednak prowadzona przez Pana ewidencja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wskazuje miejsce lokalizacji, a co za tym idzie użytkowania składników majątkowych. Stąd też wyodrębnienie organizacyjne przejawia się nie w dokumentach konstytuujących przedsiębiorstwo prowadzone przez Pana, lecz w faktycznym przypisaniu ich do niezależnych działów jednego podmiotu gospodarczego, realizującego odmienne od siebie cele gospodarcze. Tym samym warunek wyodrębnienia organizacyjnego przenoszonych składników majątkowych (przypisanych do działalności prowadzonej w A., jak i do działalności prowadzonej w B.) należy uznać za spełniony.

O wyodrębnieniu finansowym świadczyć będzie natomiast fakt, że prowadzony przez Pana sposób ewidencjonowania zapisów księgowych w sposób jednoznaczny pozwala na wydzielenie przychodów i kosztów oddzielnie do działalności produkcyjnej wykonywanej w A. i działalności handlowej (obecnie wynajmu nieruchomości) wykonywanej w B. Zachodzi zatem sytuacja, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych następuje przyporządkowanie przychodów i kosztów, należności i zobowiązań do każdej z odrębnych zorganizowanych części przedsiębiorstwa.

Zespoły składników materialnych i niematerialnych, mające być przedmiotem darowizn, będą również wyodrębnione funkcjonalnie w Pana przedsiębiorstwie – mogą bowiem stanowić niezależne przedsiębiorstwa samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.

Ponadto, zgodnie z Pana wskazaniem, w ramach darowizn na rzecz Pana syna i Pana córki przeniesione zostaną zobowiązania prywatnoprawne (wobec dostawców) wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej odpowiednio w A. oraz w B.

Co istotne w sprawie, po dokonaniu darowizn, Pana syn – B.B. niezwłocznie będzie kontynuować jednoosobową działalność gospodarczą o przedmiocie cięcie, formowanie i wykańczanie kamienia, bez angażowania dodatkowych działań faktycznych i prawnych, za wyjątkiem podpisania umów na dostawę mediów, natomiast Pana córka – C.C. niezwłocznie będzie kontynuować jednoosobową działalność gospodarczą o przedmiocie wynajem i zarządzanie nieruchomościami oraz pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach, bez angażowania dodatkowych składników majątkowych lub podejmowania dodatkowych działań faktycznych i prawnych, za wyjątkiem podpisania umów na dostawę mediów.

Tym samym należy zgodzić się z Panem, że zarówno zespół składników materialnych i niematerialnych związany z działalnością prowadzoną w A., jak i zespół składników materialnych i niematerialnych związany z działalnością prowadzoną w B., spełniać będzie przesłanki do uznania go za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.

W związku z powyższym, darowizny ww. składników majątkowych, odpowiednio na rzecz Pana syna i Pana córki, stosownie do art. 6 pkt 1 ustawy, nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Pana stanowisko w sprawie uznaję za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia oraz zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie wskazuję, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy stan faktyczny/zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywać się będzie ze stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).