Temat interpretacji
Dotyczy spełnienia przesłanek wymaganych dla utworzenia grupy VAT.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 sierpnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 22 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy spełnienia przesłanek wymaganych dla utworzenia grupy VAT.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
A. jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (…). Wnioskodawca jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT. Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania, działalność agentów i brokerów ubezpieczeniowych, działalność związana z oceną ryzyka i szacowaniem poniesionych strat oraz działalność wspomagająca ubezpieczenia i fundusze emerytalne.
Informacje o strukturze grupy kapitałowej
A pełni funkcje podmiotu holdingowego w grupie kapitałowej A (dalej: „Grupa A”, „Grupa”).
Aktualnie Wnioskodawca posiada 100% udziałów w spółkach:
- B sp. z o.o. z siedzibą w (…), dalej: „B”), która na dzień utworzenia grupy VAT wskazanej w zdarzeniu przyszłym objętym niniejszym wnioskiem będzie czynnym podatnikiem VAT, posiadającej 100% udziałów spółki G sp. z o.o. z siedzibą w (…), dalej: „G”), będącej czynnym podatnikiem VAT;
- C sp. z o.o. z siedzibą w (…) ((…), dalej: „C”), będącej czynnym podatnikiem VAT, która posiada 100% udziałów spółki H sp. z o.o. z siedzibą w (…)((…), dalej: „H”), będącej czynnym podatnikiem VAT;
- D sp. z o.o. z siedzibą w (…) ((…), dalej: „D”), będącej czynnym podatnikiem VAT;
- E sp. z o.o. z siedzibą w (…) ((…), dalej: „E”), będącej czynnym podatnikiem VAT;
- F sp. z o.o. z siedzibą w (…) ((…), dalej: „F”), będącej czynnym podatnikiem VAT.
Na potrzeby niniejszego Wniosku, wyżej wskazane podmioty będą dalej określane wspólnie jako „Spółki”.
Strukturę Grupy kapitałowej A przedstawia poniższa grafika:
Przedmiot działalności spółek z Grupy A
A
A pełni rolę podmiotu dominującego w Grupie A, który sprawuje nadzór nad działalnością całej Grupy, zarządza rozwojem biznesowym Grupy, podejmuje kluczowe decyzje strategiczne co do działalności Grupy oraz konsoliduje wyniki finansowe Spółek z Grupy A. Spółka prowadzi także działalność polegającą na świadczeniu usług na rzecz pozostałych Spółek - w ramach rozwoju struktury organizacyjnej i optymalizacji procesów biznesowych Grupy A, planowane jest rozszerzenie działalności Spółki w tym obszarze, na zasadzie centrum usług wspólnych dla Grupy w ramach spółki A. W Spółce zostaną skonsolidowane funkcje wspierające typu back office, tj. administracja, finanse, HR, departament prawny, wsparcie informatyczne (IT) oraz compliance, przeniesione z poziomu pozostałych spółek wchodzących w skład Grupy A. Ponadto, w systemie udostępnionym przez A dokonywane są rozliczenia prowizyjne dla G i H.
B
B pełni funkcję podmiotu subholdingowego w ramach Grupy A i posiada 100% udziałów w spółce G. Przedmiotem działalności B jest doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania, a także działalność firm centralnych (head offices).
G
Przedmiotem działalności G jest pośrednictwo ubezpieczeniowe (zawieranie umów ubezpieczenia na rzecz klienta, pomoc w zakresie likwidacji szkód oraz audyty ubezpieczeniowe).
C
C pełni funkcję podmiotu subholdingowego w ramach Grupy A i posiada 100% udziałów w spółce H. Przedmiotem działalności C jest doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania oraz działalność firm centralnych (head offices) i holdingów. Ponadto, w przyszłości planowane jest poszerzenie przedmiotu działalności spółki w zakresie akwizycji spółek.
H
Przedmiotem działalności H jest pośrednictwo ubezpieczeniowe (zawieranie umów ubezpieczenia na rzecz towarzystw ubezpieczeniowych oraz wystawianie polis na zlecenie towarzystw ubezpieczeniowych). H w ramach swojej działalności świadczy usługi na zlecenie towarzystw ubezpieczeniowych w zakresie dystrybucji ubezpieczeń w stosunku do klientów pozyskanych przez G.
D
Przedmiotem działalności spółki jest likwidacja szkód oraz działalność doradcza w zakresie zawierania umów gwarancji. D świadczy usługi dla klientów G oraz wpiera klientów E w zakresie umów gwarancyjnych (dokumentacji).
E
Przedmiotem działalności spółki jest pośrednictwo ubezpieczeniowe (zawieranie umów ubezpieczenia na rzecz klienta, pomoc w zakresie likwidacji szkód oraz audyty ubezpieczeniowe).
F
Przedmiotem działalności spółki jest pośrednictwo ubezpieczeniowe (zawieranie umów ubezpieczenia na rzecz klienta, pomoc w zakresie likwidacji szkód oraz audyty ubezpieczeniowe).
Relacje pomiędzy Spółkami
Każda z wymienionych wyżej spółek, wchodzących w skład Grupy A posiada siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Obecnie spółki D, E, F, G posiadają tych samych klientów, w stosunku do których H wykonuje czynności z zakresu dystrybucji ubezpieczeń. W przyszłości planowane jest utworzenie jednej wspólnej, centralnej bazy danych oraz unifikacja nazw. Planowana baza danych miałaby zostać utworzona na poziomie A.
Wraz z rozszerzaniem zakresu działalności centrum usług wspólnych spółki z Grupy planują także ujednolicenie polityk wewnętrznych przyjętych w ramach Grupy.
Dodatkowo, należy wskazać, że pomiędzy wszystkimi spółkami z A dochodzi do konsolidacji wyników finansowych poprzez przygotowanie przez A skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy A.
Ponadto, spółki B, C, D, E, F, G i H przystąpiły do wspólnego systemu zarządzania płynnością finansową w modelu cash poolingu. Celem systemu jest zwiększenie efektywności zarządzania środkami finansowymi podmiotów z Grupy A.
Jednocześnie, wszelkie kluczowe decyzje dotyczące planowania oraz rozwoju strategii Grupy A są podejmowane na poziomie spółki holdingowej. A pełni rolę podmiotu centralnego, który nadzoruje działalność całej Grupy A. Ponadto, spółki wchodzące w skład Grupy, konsekwentnie realizują przyjętą przez A strategię biznesową. Dodatkowo, spójność i zgodność w realizacji tej strategii wynika również z faktu, że w organach zarządczych spółek z Grupy A zasiadają osoby, które pełnią podobne funkcje również w innych spółkach z Grupy, przykładowo:
- Stanowisko wiceprezesa zarządu A, prezesa zarządu B, wiceprezesa zarządu G, członka zarządu ds. finansowych F oraz prokurenta D, a także dyrektora finansowego w D, E, F oraz G piastuje ta sama osoba,
- Ta sama osoba zasiada w zarządzie G oraz D,
- Dwie osoby zasiadają w zarządzie A oraz są członkami Rady Nadzorczej w E oraz F,
- Ta sama osoba pełni funkcję kierownika administracyjnego w E oraz G.
Wszystkie Spółki z Grupy A, działają w porozumieniu, pod wspólnym kierownictwem tworząc funkcjonalną całość. Działalność poszczególnych Spółek wzajemnie się uzupełnia i jest wobec siebie komplementarna, poprzez wykonywanie przez określone Spółki czynności na rzecz innych Spółek z Grupy, czy też wykonywanie określonych, powiązanych ze sobą czynności na rzecz podmiotów trzecich - klientów Spółek lub w stosunku do klientów innych Spółek, co zapewnia świadczenie przez Grupę A kompleksowej obsługi w zakresie sektora ubezpieczeniowego.
Planowane utworzenie grupy VAT
W związku z wejściem w życie od dnia 1 stycznia 2023 r. nowelizacji przepisów Ustawy o VAT w zakresie grupy VAT rozumianej w myśl art. 2 pkt 47 Ustawy o VAT jako grupa podmiotów powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, zarejestrowaną jako podatnik podatku, Wnioskodawca rozważa utworzenie takiej grupy VAT, w skład której miałyby wejść spółki wchodzące w skład Grupy A, tj. A, B, C, G, H, D, E oraz F.
Za strategiczne przywództwo w planowanej grupie VAT odpowiadać będzie Wnioskodawca, który będzie też pełnił funkcję przedstawiciela grupy VAT.
Podmioty planujące utworzenie grupy VAT nie są i nie będą w przyszłości członkami innych grup VAT.
W przypadku uznania, że warunki materialne utworzenia grupy VAT zostaną spełnione, podmioty te planują zawrzeć umowę o utworzeniu grupy VAT oraz dokonać niezbędnej rejestracji.
Legitymacja Wnioskodawcy do złożenia niniejszego wniosku.
Zgodnie z art. 14n § 1 pkt 1b Ordynacji podatkowej, przepisy art. 14k i art. 14m stosuje się odpowiednio w przypadku: zastosowania się przez grupę VAT w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług do interpretacji indywidualnej wydanej przed powstaniem grupy, na wniosek podmiotu planującego utworzenie tej grupy, w zakresie działalności tej grupy VAT. Tym samym ustawodawca dopuszcza możliwość złożenia wniosku o wydanie interpretacji, przez podmiot planujący utworzenie grupy VAT, w zakresie działalności tej grupy VAT.
Mając powyższe na uwadze, Wnioskodawca ma interes prawny w wystąpieniu z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, bowiem jego wątpliwości dotyczą sytuacji w jego indywidualnej sprawie, jak i indywidualnej sprawy grupy VAT, którą zamierza utworzyć wraz ze spółkami ze swojej grupy kapitałowej.
Pytanie
Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż pomiędzy wskazanymi we wniosku Spółkami spełnione są warunki do utworzenia grupy VAT z uwagi na istniejące między nimi powiązania finansowe, ekonomiczne i organizacyjne w rozumieniu art. 15a ust. 1 ustawy o VAT?
Państwa stanowisko w sprawie
Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż pomiędzy wskazanymi we wniosku Spółkami spełnione są warunki do utworzenia grupy VAT z uwagi na istniejące między nimi powiązania finansowe, ekonomiczne i organizacyjne w rozumieniu art. 15a ust. 1 ustawy o VAT.
Zgodnie z art. 15a ust. 1 ustawy o VAT podatnikiem, o którym mowa w art. 15, może być również grupa podmiotów powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, które zawrą umowę o utworzeniu grupy VAT.
Zgodnie z art. 15a ust. 3 ustawy o VAT, podatników uważa się za powiązanych finansowo, jeżeli jeden z podatników będących członkiem grupy VAT posiada bezpośrednio ponad 50% udziałów (akcji) w kapitale zakładowym lub ponad 50% praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub ponad 50% prawa do udziału w zysku, każdego z pozostałych podatników będących członkami tej grupy.
W myśl art. 15a ust. 4 ustawy o VAT, podatników uważa się za powiązanych ekonomicznie, jeżeli:
1)przedmiot głównej działalności członków grupy VAT ma taki sam charakter lub
2)rodzaje działalności prowadzonej przez członków grupy VAT uzupełniają się i są współzależne, lub
3)członek grupy VAT prowadzi działalność, z której w całości lub w dużej mierze korzystają inni członkowie grupy VAT.
Z kolei zgodnie z art. 15a ust. 5 ustawy o VAT, podatników uważa się za powiązanych organizacyjnie, jeżeli:
1)prawnie lub faktycznie, bezpośrednio lub pośrednio, znajdują się pod wspólnym kierownictwem, lub
2)organizują swoje działania całkowicie lub częściowo w porozumieniu.
Co istotne, w myśl art. 15a ust. 6 ustawy o VAT, warunek istnienia powiązań finansowych, ekonomicznych i organizacyjnych pomiędzy członkami grupy VAT musi być spełniony nieprzerwanie przez okres, w jakim ta grupa posiada status podatnika.
Zgodnie z brzmieniem art. 15a ust. 1 ustawy o VAT, dopiero łączne spełnienie wszystkich zawartych w tym przepisie warunków i powiązań pozwala na utworzenie grupy VAT. Tym samym, do utworzenia grupy VAT niezbędne jest istnienie podmiotów:
1)posiadających siedzibę na terytorium kraju (co do zasady);
2)powiązanych finansowo;
3)powiązanych ekonomicznie;
4)powiązanych organizacyjnie
oraz zawarcie pomiędzy tymi podmiotami umowy o utworzeniu grupy VAT.
Mając na względzie powyższe regulacje ustawy o VAT oraz przedstawiony opis zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że zachodzą wszystkie przesłanki uprawniające Spółkę do utworzenia grupy VAT wraz z pozostałymi Spółkami z Grupy A.
Poniżej zaprezentowane są poszczególne warunki, których spełnienie jest niezbędne do utworzenia grupy VAT, wraz z analizą ich spełnienia przez Spółki.
Warunek siedziby
Wszystkie Spółki, które mają wejść w skład planowanej grupy VAT (tj. A, B, G, C, H, D, E oraz F) posiadają siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.
W związku z powyższym, warunek wynikający z art. 15a ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT należy jednoznacznie uznać za spełniony.
Warunek powiązań finansowych
Mając na względzie treść art. 15a ust. 3 ustawy o VAT, należy wskazać, że ustawa o VAT przewiduje trzy aspekty dotyczące stosunków finansowych istniejących pomiędzy podmiotami, których występowanie potwierdza spełnienie przesłanki powiązań finansowych. Takie powiązanie występuje pomiędzy podmiotami na skutek posiadania przez jeden z podmiotów będących członkiem grupy VAT w stosunku do pozostałych podmiotów z tej grupy VAT:
- bezpośrednio ponad 50% udziałów (akcji) w kapitale zakładowym lub
- ponad 50% praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub
- ponad 50% prawa do udziału w zysku, każdego z pozostałych podatników będących członkami tej grupy.
Z uwagi na brzmienie powyższego przepisu do spełnienia warunku istnienia powiązań finansowych wystarczające jest spełnienie jednej z trzech powyższych przesłanek, ze względu na zastosowanie spójnika "lub". Tak wynika również z treści Objaśnień podatkowych w zakresie grup VAT wydanych przez Ministra Finansów z 11 października 2022 r. (dalej: "Objaśnienia"). Zgodnie z Objaśnieniami spełnienie przewidzianego limitu daje pewność co do występowania powiązań finansowych. Poniżej Spółka prezentuje fragment Objaśnień (str. 6 dokumentu) w zakresie kryterium powiązań finansowych:
Wnioskodawca posiada bezpośrednio 100% udziałów kapitale zakładowym spółek B, C, D, E oraz F. Tym samym, mając na względzie fakt, że Wnioskodawca posiada całość udziałów w tych spółkach, warunek posiadania bezpośrednio ponad 50% udziałów w kapitale zakładowym względem tych spółek należy uznać za spełniony.
Należy wskazać, że zgodnie z literalnym brzmieniem przepisu art. 15a ust. 3 ustawy o VAT oraz zgodnie z wytycznymi wynikającymi z Objaśnień, warunek bezpośredniości ma zastosowanie wyłącznie do przesłanki posiadania ponad 50% udziałów (akcji) w kapitale zakładowym. Tym samym, pozostałe przesłanki dotyczące kryterium powiązania finansowego mogą być spełnione w sposób pośredni.
Jednocześnie, wskazane w art. 15a ust. 3 ustawy o VAT kryterium dotyczące ponad 50% praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających należy rozumieć jako „posiadanie decydującego (tj. kontrolnego, większościowego) wpływu przez jeden podmiot na drugi w takich aspektach jak zarządzanie, kontrola tego podmiotu czy też stanowienie”. Tak wynika m.in. z interpretacji indywidulnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 marca 2023 r. (sygn. 0114-KDIP4-1.4012.602.2022.3.RMA).
Ze względu na przyjętą strukturę własnościową oraz sposób zorganizowania działalności Grupy A, w ocenie Spółki należy uznać, że Wnioskodawca posiada decydujący wpływ na działalność wszystkich Spółek - B, C, G, H, D, E oraz F w obszarach zarządzania, kontroli oraz stanowienia.
A posiada 100% udziałów w spółkach B i C, które z kolei posiadają po 100% udziałów w spółkach G i H. Jednocześnie, w Spółkach G i H, Wnioskodawca pośrednio posiada 100% udziałów. Tym samym, należy uznać, że w przypadku spółek G i H, prawo głosu Wnioskodawca realizuje w sposób pośredni, na skutek przyjętej w Grupie struktury własnościowej udziałów.
Dodatkowo, struktura udziałowa Grupy kapitałowej oraz fakt realizowania wspólnej strategii, ustalonej na poziomie A skutkuje posiadaniem przez Spółkę decydującego wpływu na zarządzanie, kontrolę i stanowienie tych podmiotów.
Tym samym, Wnioskodawca posiada w tych spółkach, w sposób pośredni 100% praw głosu, czyli ponad 50% praw głosu.
Ponadto, prawo głosu A realizuje względem pozostałych spółek z Grupy również z uwagi na fakt, że te same osoby zasiadają w organach różnych spółek z Grupy A i działają zgodnie z przyjętą przez A strategią, konsekwentnie ją realizując. Powyższe sprawia, że Wnioskodawca ma kontrolę nad działalnością całej Grupy, pomimo pośredniego charakteru realizowania prawa głosu w przypadku G i H.
Konsekwentnie, warunek posiadania ponad 50% praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających należy uznać za spełniony względem wszystkich spółek, które mają wejść w skład planowanej grupy VAT.
Co więcej, zgodnie z przepisami odrębnymi, jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej to zysk przypadający wspólnikom dzieli się w stosunku do udziałów. Konsekwentnie, prawo do udziału w zysku wynika wprost z wielkości posiadanego udziału kapitałowego.
Z uwagi na fakt, że Wnioskodawca posiada 100% udziałów w spółkach B, C, D, E oraz F to posiada również 100% prawa do udziału w zysku tych spółek.
Natomiast, podobnie jak w przypadku przesłanki dotyczącej praw głosu, również w przypadku kryterium prawa do zysku literalne brzmienie przepisu art. 15a ust. 3 oraz treść Objaśnień, wskazują, że kryterium te może być spełnione w sposób pośredni.
Jednocześnie, mając na względzie fakt, że w spółkach G i H Wnioskodawca pośrednio posiada 100% udziałów to należy uznać, że w tych spółkach Wnioskodawca posiada w sposób pośredni również 100% prawa do udziału w zysku.
Mając na względzie powyższe, w ocenie Wnioskodawcy warunek istnienia powiązań finansowych, wynikający z art. 15a ust. 3 ustawy o VAT pomiędzy Wnioskodawcą a wszystkimi spółkami z Grupy A, które docelowo mają wejść w skład planowanej grupy VAT należy uznać za spełniony.
Warunek powiązań ekonomicznych
W kontekście powiązań ekonomicznych ustawa o VAT w art. 15a ust. 4 wskazuje na trzy warianty tych powiązań:
1)przedmiot głównej działalności członków grupy VAT ma taki sam charakter lub
2)rodzaje działalności prowadzonej przez członków grupy VAT uzupełniają się i są współzależne, lub
3)członek grupy VAT prowadzi działalność, z której w całości lub w dużej mierze korzystają inni członkowie grupy VAT.
Z uwagi na strukturę logiczną powyższego przepisu, do spełnienia warunku istnienia powiązań ekonomicznych wystarczające jest spełnienie jednej z trzech powyższych przesłanek ze względu na zastosowanie spójnika "lub".
Zgodnie z treścią Objaśnień, jeśli chodzi o pierwszy wariant, powiązanie ekonomiczne istnieje, jeśli główna działalność członków grupy VAT ma taki sam charakter. Natomiast pojęcie “charakter” zgodnie z definicją zawartą w słowniku języka polskiego definiowane jest jako zespół cech właściwych danemu przedmiotowi lub zjawisku, odróżniających je od innych przedmiotów i zjawisk tego samego rodzaju. Oznacza to, że przesłanka ta jest spełniona, kiedy przedmiot głównej działalności poszczególnych podmiotów posiada taki sam zespół cech. W powyższym rozumieniu dla spełnienia wskazanego warunku wystarczające jest, że poszczególne spółki prowadzą działalność w tym samym sektorze.
Zgodnie z treścią Objaśnień, odnosząc się do przesłanki uzupełniania i współzależności należy wskazać, że zgodnie ze słownikiem języka polskiego „uzupełnić” oznacza uczynić kompletnym; dopełnić, natomiast „współzależny” oznacza pozostający we wzajemnej zależności; zależny od czegoś wraz z czymś albo kimś innym. W konsekwencji przesłanka ta powinna być rozumiana, jako prowadzenie różnej działalności przez podmioty, ale w sposób powodujący, że działalność ta staje się kompletna, pozostająca we wzajemnej zależności”.
Natomiast, zgodnie z Objaśnieniami trzeci wariant odnosi się do działalności podmiotów, które całkowicie lub częściowo działają na korzyść innych.
Mając na względzie powyższe, należy wskazać, że A pełni funkcję podmiotu holdingowego, zapewniając strategiczne kierownictwo oraz koordynację działań operacyjnych w ramach całej Grupy A. Ponadto, w związku z planowanym rozszerzeniem działalności centrum usług wspólnych Spółka będzie prowadziła dodatkową działalność wspierającą, z której będą korzystały inne podmioty z Grupy. Podobnie w przypadku spółek B i C, które jako podmioty subholdingowe, prowadzą działalność firm centralnych oraz działalność doradczą w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania, należy wskazać, że prowadzą działalność, z której korzystają i od której są zależne inne podmioty z Grupy A.
Spółki G, H, E oraz F prowadzą działalność w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego, tym samym bez wątpienia prowadzą działalność o tym samym charakterze i w tym samym sektorze. D prowadzi działalność w zakresie likwidacji szkód oraz doradztwa w zakresie umów gwarancji i świadczy usługi na rzecz klientów pozyskanych przez inne podmioty z Grupy. Podobnie, H wykonuje czynności agencyjne w stosunku do klientów pozyskanych przez G. Tym samym, wszystkie spółki z Grupy prowadzą działalność w tym samym sektorze, która to działalność się uzupełnia i jest wobec siebie komplementarna.
Ponadto, Spółki Grupy A mają tych samych klientów lub wykonują czynności w stosunku do klientów innych Spółek (a w przyszłości planują utworzenie wspólnej bazy danych).
Pomiędzy wszystkimi spółkami z Grupy A dochodzi również do konsolidacji wyników finansowych.
Konsekwentnie, działalność poszczególnych spółek z Grupy jest nie tylko wzajemnie uzupełniająca, ale również współzależna, co pozwala na efektywną realizację kompleksowych usług w zakresie ubezpieczeniowym dla klientów Grupy. Podmioty działające w Grupie są od siebie zależne oraz razem prowadzą działalność we wspólnym sektorze, która jest kompletna i całościowa. Co więcej wszystkie spółki z Grupy działają pod wspólną marką A, która odróżnia je od innych podmiotów działających w tym samym sektorze. O współzależności podmiotów z Grupy świadczy również fakt, że pomiędzy spółkami występuje istotna liczba transakcji międzygrupowych.
Mając na względzie powyższe, w ocenie Wnioskodawcy warunek istnienia powiązań ekonomicznych, wynikający z art. 15a ust. 4 ustawy o VAT pomiędzy Wnioskodawcą a wszystkimi Spółkami z Grupy A, które docelowo mają wejść w skład planowanej grupy VAT należy uznać za spełniony.
Warunek powiązań organizacyjnych
Zgodnie z art. 15a ust. 5 ustawy o VAT, podatników uważa się za powiązanych organizacyjnie, jeżeli:
1)prawnie lub faktycznie, bezpośrednio lub pośrednio, znajdują się pod wspólnym kierownictwem, lub
2)organizują swoje działania całkowicie lub częściowo w porozumieniu.
Zgodnie z Objaśnieniami całkowicie lub częściowo dzielone struktury zarządzania skutkują podejmowaniem decyzji w grupie VAT przez jeden podmiot, który zapewnia strategiczne przywództwo dla całej grupy VAT będącej już w rozumieniu VAT pojedynczym podatnikiem. Obecność takiego podmiotu zarządzającego działającego poprzecznie w całej grupie VAT można ustalić na podstawie jego miejsca w hierarchii (np. dzielone kierownictwo najwyższego szczebla) lub rodzaju działań, o których ma prawo decydować (np. wspólnego zarządzania sprawami prawnymi lub zagadnieniami finansowymi). Podmiot taki powinien być w stanie narzucić swoją wolę innym członkom grupy VAT podlegającym jakiejś formie nadzoru i weryfikacji.
W tym kontekście, w pierwszej kolejności należy wskazać, że A jako podmiot holdingowy, sprawuje bezpośrednią kontrolę nad spółkami wchodzącymi w skład Grupy A poprzez posiadanie całości udziałów w spółkach zależnych. Niewątpliwie, Wnioskodawca posiada w Grupie strategiczne przywództwo i ma możliwość narzucenia swojej woli pozostałym podmiotom znajdującym się w strukturach Grupy A.
Ponadto, struktura zarządzania w Grupie A odzwierciedla wspólne kierownictwo, gdyż osoby pełniące funkcje zarządcze w A zajmują również kluczowe stanowiska w innych spółkach Grupy A.
Powyższe oznacza, iż spółki z Grupy A są zintegrowane poprzez strukturę właścicielską i zarządczą. Oznacza to, że podmioty z Grupy pozostają pod wspólnym kierownictwem.
Dodatkowo, podmioty z Grupy A organizują swoje działania w porozumieniu również w zakresie współpracy operacyjnej. Przemawia za tym fakt posiadania wspólnych klientów lub wykonywania czynności w stosunku do klientów innych Spółek oraz zamiar utworzenia wspólnej dla spółek z Grupy bazy danych a także ujednolicenie polityk wewnętrznych w ramach Grupy. Ponadto, planowane rozszerzenie działalności centrum usług wspólnych w ramach A, w którym zostaną skonsolidowane funkcje wspierające o charakterze back office dla całej Grupy, jest wyraźnym dowodem na organizowanie działań przez Spółki w ścisłym porozumieniu.
Mając na względzie powyższe, w ocenie Wnioskodawcy warunek istnienia powiązań organizacyjnych, wynikający z art. 15a ust. 5 ustawy o VAT pomiędzy Wnioskodawcą a wszystkimi spółkami z Grupy A, które docelowo mają wejść w skład planowanej grupy VAT należy uznać za bezsprzecznie spełniony.
Podsumowując, Spółka wnosi o potwierdzenie prawidłowości jej stanowiska, że pomiędzy wskazanymi we wniosku Spółkami spełnione są warunki do utworzenia grupy VAT z uwagi na istniejące między nimi powiązania finansowe, ekonomiczne i organizacyjne w rozumieniu art. 15a ust. 1 ustawy o VAT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku, jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:
1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2)eksport towarów;
3)import towarów na terytorium kraju;
4)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Jak stanowi art. 8 ust. 1 ustawy o VAT:
Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2)zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Pojęcia „podatnik” i „działalność gospodarcza”, na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i 2 ustawy.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
W myśl art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Analizując powyższe przepisy stwierdzić należy, że dostawa towarów lub świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywane są przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy towarów lub świadczenia usług mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.
Zgodnie z art. 15a ust. 1 ustawy:
Podatnikiem, o którym mowa w art. 15, może być również grupa podmiotów powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, które zawrą umowę o utworzeniu grupy VAT.
Na podstawie art. 2 pkt 47 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o grupie VAT - rozumie się przez to grupę podmiotów powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, zarejestrowaną jako podatnik podatku.
Stosownie do art. 2 pkt 48 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o przedstawicielu grupy VAT rozumie się przez to podmiot reprezentujący grupę VAT w zakresie obowiązków tej grupy.
W świetle art. 15a ust. 2 ustawy:
Grupę VAT mogą utworzyć podatnicy:
1)posiadający siedzibę na terytorium kraju lub
2)nieposiadający siedziby na terytorium kraju, w zakresie, w jakim prowadzą działalność gospodarczą na terytorium kraju za pośrednictwem oddziału położonego na terytorium kraju.
Powyższe przepisy przewidują możliwość uzyskania statusu podatnika podatku od towarów i usług przez grupę podatników ściśle powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie. Regulacja ta implementuje do krajowego porządku prawnego art. 11 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L z 2006 r. nr 347/1 ze zm.), zgodnie z którym:
Po konsultacji z komitetem doradczym ds. podatku od wartości dodanej (zwanym dalej "Komitetem ds. VAT"), każde państwo członkowskie może uznać za jednego podatnika osoby mające siedzibę na terytorium tego samego państwa członkowskiego, które będąc niezależnymi pod względem prawnym, są ściśle powiązane pod względem finansowym, ekonomicznym i organizacyjnym.
Głównym skutkiem wprowadzenia systemu grupowego rozliczania VAT, przewidzianego w Dyrektywie 2006/112/WE jest umożliwienie traktowania podmiotów, które są ściśle powiązane pod względem finansowym, ekonomicznym i organizacyjnym, nie jako odrębnych podatników VAT, lecz jako jednego podatnika. Innymi słowy, pewna liczba ściśle powiązanych ze sobą podatników ulega połączeniu w jednego nowego podatnika do celów podatku VAT.
Jak wynika z art. 15a ust. 1 ustawy, w celu założenia przez dwa lub więcej podmiotów grupy VAT, konieczne jest, aby podmioty te były powiązane finansowo, ekonomicznie, organizacyjnie oraz, aby zawarły umowę o utworzeniu grupy VAT. Warunki utworzenia grupy VAT zostały szczegółowo wymienione w art. 15a ust. 3 – ust. 5 ustawy. W przepisach tych wskazano jak należy interpretować wymagane powiązania finansowe, ekonomiczne i organizacyjne.
W myśl art. 15a ust. 3 ustawy:
Podatników uważa się za powiązanych finansowo, jeżeli jeden z podatników będących członkiem grupy VAT posiada bezpośrednio ponad 50% udziałów (akcji) w kapitale zakładowym lub ponad 50% praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub ponad 50% prawa do udziału w zysku, każdego z pozostałych podatników będących członkami tej grupy.
Zgodnie z art. 15a ust. 4 ustawy:
Podatników uważa się za powiązanych ekonomicznie, jeżeli:
1) przedmiot głównej działalności członków grupy VAT ma taki sam charakter lub
2) rodzaje działalności prowadzonej przez członków grupy VAT uzupełniają się i są współzależne, lub
3) członek grupy VAT prowadzi działalność, z której w całości lub w dużej mierze korzystają inni członkowie grupy VAT.
Przez powiązania o charakterze ekonomicznym należy rozumieć nie tylko taki sam charakter głównej działalności członków grupy, ale także uzupełnianie się i współzależność prowadzonej działalności czy też prowadzenie działalności w całości lub w dużej mierze wykorzystywanej przez członków grupy.
Powiązanie ekonomiczne należy uznać za istniejące, jeśli działalność członków grupy VAT jest tego samego rodzaju, nawet jeżeli ich działania są prowadzone w różnych sektorach gospodarki.
Komplementarna lub wzajemna działalność członków, może natomiast obejmować przypadki, gdy towary lub usługi wytwarzane przez członka grupy VAT są niezbędne do działania dla innych członków oraz przypadki, w których towary lub usługi są konsumowane wspólnie.
Natomiast działalność członków grupy VAT, którzy całkowicie lub częściowo działają na korzyść innych członków, może obejmować przypadki, w których podmiot bezpośrednio dostarcza towary lub usługi innemu członkowi, nawet jeśli działalność tego ostatniego nie jest koniecznie zależna od tych dostaw lub usług.
Stosownie do art. 15a ust. 5 ustawy:
Podatników uważa się za powiązanych organizacyjnie, jeżeli:
1)prawnie lub faktycznie, bezpośrednio lub pośrednio, znajdują się pod wspólnym kierownictwem, lub
2)organizują swoje działania całkowicie lub częściowo w porozumieniu.
Całkowicie lub częściowo dzielone struktury zarządzania skutkują podejmowaniem decyzji w grupie VAT przez jeden podmiot, który zapewnia strategiczne przywództwo dla całej grupy VAT będącej już w rozumieniu VAT pojedynczym podatnikiem. Obecność takiego podmiotu zarządzającego działającego poprzecznie w całej grupie VAT można ustalić na podstawie jego miejsca w hierarchii (np. dzielone kierownictwo najwyższego szczebla) lub rodzaju działań, o których ma prawo decydować (np. wspólnego zarządzania sprawami prawnymi lub zagadnieniami finansowymi). Podmiot taki powinien być w stanie narzucić swoją wolę innym członkom grupy VAT podlegającym jakiejś formie nadzoru i rozliczalności. Organizacja działań w porozumieniu to taka, która np. zmierza do osiągnięcia wspólnego celu w postaci, np. zaoferowania klientowi usługi, która finalnie ma wspólne określone cechy.
W myśl art. 15a ust. 6 ustawy:
Warunek istnienia powiązań finansowych, ekonomicznych i organizacyjnych pomiędzy członkami grupy VAT musi być spełniony nieprzerwanie przez okres, w jakim ta grupa posiada status podatnika.
Podczas całego okresu istnienia grupy VAT zachodzić muszą wszystkie trzy typy powiązań. Należy mieć na względzie, że grupa VAT jest specjalnym rodzajem podatnika, który powstaje w oparciu o wyjątkowe podstawy obwarowane ściśle określonymi warunkami, co można osiągnąć przez łączne spełnienie powyższych wymogów. Łączne spełnienie warunków stwarza dodatkową gwarancję, że w ramach działalności grup VAT nie będą popełniane nadużycia, ponieważ zapewnia ono wykluczenie sztucznych struktur pozbawionych jakiegokolwiek znaczenia gospodarczego.
Kolejne warunki, które winna spełnić grupa VAT zostały określone w art. 15a ust. 7-9 ustawy, zgodnie z którym:
Podmiot może być członkiem tylko jednej grupy VAT.
Grupa VAT nie może być członkiem innej grupy VAT.
Grupa VAT nie może być rozszerzona o innych członków, ani pomniejszona o któregokolwiek z członków wchodzących w jej skład.
Dodatkowo, stosownie do art. 15a ust. 10 ustawy:
Umowa o utworzeniu grupy VAT jest sporządzana na piśmie i zawiera co najmniej:
1)nazwę grupy VAT z dodatkowym oznaczeniem „grupa VAT” lub „GV”;
2)dane identyfikacyjne podatników tworzących grupę VAT, w tym dane dotyczące oddziału w przypadku podatnika nieposiadającego siedziby na terytorium kraju, oraz wysokość kapitału zakładowego każdego z tych podatników;
3)wskazanie przedstawiciela grupy VAT, wyznaczonego spośród jej członków;
4)dane identyfikacyjne udziałowców (akcjonariuszy) i wysokość ich udziału w kapitale zakładowym podatników tworzących grupę VAT, posiadających ponad 50% udziałów (akcji) w kapitale zakładowym tych podatników;
5)wskazanie okresu, na jaki grupa VAT została utworzona, nie krótszego niż 3 lata.
Grupa VAT traci status podatnika w przypadku, gdy przestanie spełniać warunki, od których uzależnione jest jej funkcjonowanie lub upłynie termin na jaki została utworzona.
Jak już zostało wspomniane, grupę VAT będą mogły utworzyć podmioty spełniające jednocześnie warunki wszystkich trzech powiązań (finansowych, ekonomicznych i organizacyjnych) pomiędzy sobą, które zostały wymienione w art. 15a ust. 3, ust. 4 i ust. 5 ustawy. Powiązania finansowe, ekonomiczne i organizacyjne muszą istnieć w trakcie zawiązywania grupy VAT oraz trwać nieprzerwanie przez okres, na jaki grupa VAT została powołana. Co ważne, jeden podmiot może być członkiem tylko jednej grupy VAT. Z kolei, grupa VAT nie może być członkiem innej grupy VAT.
Aby możliwe było utworzenie grupy VAT pomiędzy podmiotami tworzącymi grupę VAT będą musiały więc istnieć łącznie następujące powiązania:
1.finansowe - występują, gdy jeden z podmiotów będących członkiem grupy VAT posiada bezpośrednio ponad 50% udziałów (akcji) w kapitale zakładowym lub ponad 50% praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub ponad 50% prawa do udziału w zysku, każdego z pozostałych podmiotów będących członkami tej grupy;
2.ekonomiczne - występują, jeżeli przedmiot głównej działalności członków grupy VAT ma taki sam charakter lub rodzaje działalności prowadzonej przez członków grupy VAT uzupełniają się i są współzależne, lub członek grupy VAT prowadzi działalność, z której w całości lub w dużej mierze korzystają inni członkowie grupy VAT;
3.organizacyjne - występują, jeżeli prawnie lub faktycznie, bezpośrednio lub pośrednio, podmioty w grupie VAT znajdują się pod wspólnym kierownictwem, lub organizują swoje działania całkowicie lub częściowo w porozumieniu.
Z okoliczności sprawy wynika, że są Państwo („A”) spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Głównym przedmiotem Państwa działalności jest doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania, działalność agentów i brokerów ubezpieczeniowych, działalność związana z oceną ryzyka i szacowaniem poniesionych strat oraz działalność wspomagająca ubezpieczenia i fundusze emerytalne. Pełnią Państwo funkcje podmiotu holdingowego w grupie kapitałowej A („Grupa A”, „Grupa”).
Aktualnie posiadają Państwo 100% udziałów w spółkach:
- B Sp. z o. o. z siedzibą w (…), która na dzień utworzenia grupy VAT wskazanej w zdarzeniu przyszłym objętym niniejszym wnioskiem będzie czynnym podatnikiem VAT, posiadającej 100% udziałów spółki G sp. z o. o. z siedzibą w (…) („G”), będącej czynnym podatnikiem VAT;
- C Sp. z o. o. z siedzibą w (…), będącej czynnym podatnikiem VAT, która posiada 100% udziałów spółki H Sp. z o. o. z siedzibą w (…) („H”), będącej czynnym podatnikiem VAT;
- D Sp. z o. o. z siedzibą w (…) („D”), będącej czynnym podatnikiem VAT;
- E Sp. z o. o. z siedzibą w (…) („E”), będącej czynnym podatnikiem VAT;
- F Sp. z o. o. z siedzibą w (…) („F”), będącej czynnym podatnikiem VAT.
Pełnią Państwo rolę podmiotu dominującego w Grupie A, który sprawuje nadzór nad działalnością całej Grupy, zarządza rozwojem biznesowym Grupy, podejmuje kluczowe decyzje strategiczne co do działalności Grupy oraz konsoliduje wyniki finansowe Spółek z Grupy A. Prowadzą Państwo także działalność polegającą na świadczeniu usług na rzecz pozostałych Spółek - w ramach rozwoju struktury organizacyjnej i optymalizacji procesów biznesowych Grupy A, planowane jest rozszerzenie działalności Spółki w tym obszarze, na zasadzie centrum usług wspólnych dla Grupy w ramach spółki A. W Spółce zostaną skonsolidowane funkcje wspierające typu back office, tj. administracja, finanse, HR, departament prawny, wsparcie informatyczne (IT) oraz compliance, przeniesione z poziomu pozostałych spółek wchodzących w skład Grupy A. Ponadto, w systemie udostępnionym przez A dokonywane są rozliczenia prowizyjne dla G i H.
B pełni funkcję podmiotu subholdingowego w ramach Grupy A i posiada 100% udziałów w spółce G. Przedmiotem działalności B jest doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania a także działalność firm centralnych (head offices).
Przedmiotem działalności G jest pośrednictwo ubezpieczeniowe (zawieranie umów ubezpieczenia na rzecz klienta, pomoc w zakresie likwidacji szkód oraz audyty ubezpieczeniowe).
C pełni funkcję podmiotu subholdingowego w ramach Grupy A i posiada 100% udziałów w spółce H. Przedmiotem działalności C jest doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania oraz działalność firm centralnych (head offices) i holdingów. Ponadto, w przyszłości planowane jest poszerzenie przedmiotu działalności spółki w zakresie akwizycji spółek.
Przedmiotem działalności H jest pośrednictwo ubezpieczeniowe (zawieranie umów ubezpieczenia na rzecz towarzystw ubezpieczeniowych oraz wystawianie polis na zlecenie towarzystw ubezpieczeniowych). H w ramach swojej działalności świadczy usługi na zlecenie towarzystw ubezpieczeniowych w zakresie dystrybucji ubezpieczeń w stosunku do klientów pozyskanych przez G.
Przedmiotem działalności spółki D jest likwidacja szkód oraz działalność doradcza w zakresie zawierania umów gwarancji. D świadczy usługi dla klientów G oraz wpiera klientów E w zakresie umów gwarancyjnych (dokumentacji).
Przedmiotem działalności spółki E jest pośrednictwo ubezpieczeniowe (zawieranie umów ubezpieczenia na rzecz klienta, pomoc w zakresie likwidacji szkód oraz audyty ubezpieczeniowe).
Przedmiotem działalności spółki F jest pośrednictwo ubezpieczeniowe (zawieranie umów ubezpieczenia na rzecz klienta, pomoc w zakresie likwidacji szkód oraz audyty ubezpieczeniowe).
Każda z wymienionych wyżej spółek, wchodzących w skład Grupy A posiada siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Obecnie spółki D, E, F, G posiadają tych samych klientów w stosunku do których H wykonuje czynności z zakresu dystrybucji ubezpieczeń. W przyszłości planowane jest utworzenie jednej wspólnej, centralnej bazy danych oraz unifikacja nazw. Planowana baza danych miałaby zostać utworzona na poziomie A.
Wraz z rozszerzaniem zakresu działalności centrum usług wspólnych spółki z Grupy planują także ujednolicenie polityk wewnętrznych przyjętych w ramach Grupy.
Dodatkowo, pomiędzy wszystkimi spółkami z Grupy A dochodzi do konsolidacji wyników finansowych poprzez przygotowanie przez A skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy A.
Ponadto, spółki B, C, D, E, F, G i H przystąpiły do wspólnego systemu zarządzania płynnością finansową w modelu cash poolingu. Celem systemu jest zwiększenie efektywności zarządzania środkami finansowymi podmiotów z Grupy A.
Wszelkie kluczowe decyzje dotyczące planowania oraz rozwoju strategii Grupy A są podejmowane na poziomie spółki holdingowej. Pełnią Państwo rolę podmiotu centralnego, który nadzoruje działalność całej Grupy A. Ponadto, spółki wchodzące w skład Grupy, konsekwentnie realizują przyjętą przez Państwa strategię biznesową. Dodatkowo, spójność i zgodność w realizacji tej strategii wynika również z faktu, że w organach zarządczych spółek z Grupy A zasiadają osoby, które pełnią podobne funkcje również w innych spółkach z Grupy.
Wszystkie Spółki z Grupy A, działają w porozumieniu, pod wspólnym kierownictwem tworząc funkcjonalną całość. Działalność poszczególnych Spółek wzajemnie się uzupełnia i jest wobec siebie komplementarna, poprzez wykonywanie przez określone Spółki czynności na rzecz innych Spółek z Grupy, czy też wykonywanie określonych, powiązanych ze sobą czynności na rzecz podmiotów trzecich - klientów Spółek lub w stosunku do klientów innych Spółek, co zapewnia świadczenie przez Grupę A kompleksowej obsługi w zakresie sektora ubezpieczeniowego.
Rozważają Państwo utworzenie grupy VAT, w skład której miałyby wejść spółki wchodzące w skład Grupy A, tj. A, B, C, G, H, D, E oraz F. Za strategiczne przywództwo w planowanej grupie VAT odpowiadać będą Państwo i będą Państwo pełnić funkcję przedstawiciela grupy VAT. Podmioty planujące utworzenie grupy VAT nie są i nie będą w przyszłości członkami innych grup VAT. W przypadku uznania, że warunki materialne utworzenia grupy VAT zostaną spełnione, podmioty te planują zawrzeć umowę o utworzeniu grupy VAT oraz dokonać niezbędnej rejestracji.
Państwa wątpliwości budzi kwestia, czy pomiędzy Spółkami wskazanymi w opisie sprawy spełnione są warunki do utworzenia grupy VAT z uwagi na istniejące między nimi powiązania finansowe, ekonomiczne i organizacyjne w rozumieniu art. 15a ust. 1 ustawy o VAT.
Powołane wyżej przepisy stanowią, że grupę VAT mogą tworzyć podmioty powiązane finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, które zawrą umowę o utworzeniu grupy VAT. Warunkami dla podatników chcących utworzyć taką grupę jest posiadanie siedziby na terytorium kraju lub nieposiadanie siedziby na terytorium kraju w zakresie, w jakim prowadzą działalność gospodarczą na terytorium kraju za pośrednictwem oddziału położonego na terytorium kraju.
Przechodząc na grunt niniejszej sprawy, należy wskazać, że w świetle powołanych przepisów w analizowanej sprawie będą zachodziły powiązania finansowe, ekonomiczne i organizacyjne pomiędzy podmiotami, które planują utworzyć grupę VAT.
Jak wskazano powyżej, aby uznać że dochodzi do spełnienia warunku powiązania finansowego jeden z członków grupy VAT powinien posiadać bezpośrednio ponad 50% udziałów (akcji) w kapitale zakładowym lub ponad 50% praw głosy w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających pozostałych członków grupy.
Państwo posiadają bezpośrednio 100% udziałów w Spółkach: B Sp. z o.o., C Sp. z o.o., D Sp. z o.o., E Sp. z o.o., F Sp. z o.o. Zatem spełniony będzie warunek powiązań finansowych pomiędzy Państwem a tymi Spółkami.
Z kolei w stosunku do Spółek: G Sp. z o.o. i H Sp. z o.o. warunek ten nie zostanie spełniony, gdyż posiadane przez Państwa udziały mają charakter pośredni. Skoro ww. warunek nie został spełniony, przeanalizować należy, czy posiadają Państwo 50% praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających.
Jak stanowi art. 152 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 18 ze zm.) dot. spółek z ograniczoną odpowiedzialnością:
Kapitał zakładowy spółki dzieli się na udziały o równej albo nierównej wartości nominalnej.
Zgodnie z art. 242 § 1 i 2 ww. ustawy Kodeks spółek handlowych:
Na każdy udział o równej wartości nominalnej przypada jeden głos, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.
Jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, na każde 10 złotych wartości nominalnej udziału o nierównej wysokości przypada jeden głos.
Jeśli udziały w Spółce są równe to na każdy udział przypada jeden głos, chyba że umowa spółki zawiera inny zapis. Jeśli umowa spółki stanowi inaczej (udziały nie są równe) to na każde 10 złotych wartości nominalnej udziału o nierównej wysokości przypada jeden głos.
Z uwagi na to, że Spółka B Sp. z o.o. posiada 100% udziałów w spółce G Sp. z o.o. uznać należy, że Spółka B Sp. z o.o. posiada 100% głosów w tej spółce, natomiast Państwo posiadają 100% udziałów w B Sp. z o.o., a tym samym posiadają Państwo 100% głosów zarówno w B Sp. z o.o. jak i 100% głosów w G Sp. z o.o. Analogiczna sytuacja będzie miała miejsce względem C Sp. z o.o. i H Sp. z o. o, czyli posiadając 100% udziałów w spółce C Sp. z o.o., która to posiada 100% udziałów w H Sp. z o. o., zatem posiadają Państwo 100% głosów w C Sp. z o.o. i 100% głosów w H Sp. z o.o. Pełnią Państwo rolę podmiotu dominującego w Grupie. Sprawują Państwo nadzór nad działalnością całej Grupy, posiadane przez Państwa 100% udziałów w G Sp. z o.o. i H Sp. z o. o. za pośrednictwem odpowiednio B Sp. z o.o. i C Sp. z o.o. dają Państwu 100% głosów w organach zarządzających. Zatem spełniony będzie warunek powiązań finansowych pomiędzy Państwem a G Sp. z o.o. i H Sp. z o. o.
Tym samym, spełniony będzie warunek powiązań finansowych wszystkich Spółek wchodzących w skład planowanej Grupy, o których mowa w art. 15a ust. 3 ustawy.
Zgodnie z przedstawionym opisem, działalność Państwa i pozostałych Spółek nie mają jednolitego charakteru. Głównym przedmiotem Państwa działalności jest doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania, działalność agentów i brokerów ubezpieczeniowych, działalność związana z oceną ryzyka i szacowaniem poniesionych strat oraz działalność wspomagająca ubezpieczenia i fundusze emerytalne. Prowadzą Państwo też działalność polegającą na świadczeniu usług na rzecz pozostałych Spółek - w ramach rozwoju struktury organizacyjnej i optymalizacji procesów biznesowych Grupy A, planowane jest rozszerzenie działalności Spółki w tym obszarze, na zasadzie centrum usług wspólnych dla Grupy w ramach spółki A. Przedmiotem działalności B Sp. z o.o. jest doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania, a także działalność firm centralnych (head offices). Przedmiotem działalności G Sp. z o.o. jest pośrednictwo ubezpieczeniowe (zawieranie umów ubezpieczenia na rzecz klienta, pomoc w zakresie likwidacji szkód oraz audyty ubezpieczeniowe). Przedmiotem działalności C Sp. z o.o. jest doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania oraz działalność firm centralnych (head offices) i holdingów. Przedmiotem działalności H Sp. z o.o. jest z kolei pośrednictwo ubezpieczeniowe (zawieranie umów ubezpieczenia na rzecz towarzystw ubezpieczeniowych oraz wystawianie polis na zlecenie towarzystw ubezpieczeniowych), w ramach swojej działalności spółka ta świadczy usługi na zlecenie towarzystw ubezpieczeniowych w zakresie dystrybucji ubezpieczeń w stosunku do klientów pozyskanych przez G. Przedmiotem działalności D Sp. z o.o. jest likwidacja szkód oraz działalność doradcza w zakresie zawierania umów gwarancji, spółka ta świadczy usługi dla klientów G Sp. z o.o. oraz wpiera klientów E Sp. z o.o. w zakresie umów gwarancyjnych (dokumentacji). Przedmiotem działalności E Sp. z o.o. jest pośrednictwo ubezpieczeniowe (zawieranie umów ubezpieczenia na rzecz klienta, pomoc w zakresie likwidacji szkód oraz audyty ubezpieczeniowe). Natomiast przedmiotem działalności F Sp. z o.o. jest pośrednictwo ubezpieczeniowe (zawieranie umów ubezpieczenia na rzecz klienta, pomoc w zakresie likwidacji szkód oraz audyty ubezpieczeniowe).
Uznać zatem należy, że rodzaje działalności prowadzonej przez Państwa oraz pozostałe Spółki mające tworzyć Grupę VAT uzupełniają się i są ze sobą powiązane, a nawet od siebie zależne. Pełnią Państwo rolę podmiotu holdingowego sprawującego nadzór nad działalnością Grupy, zarządzającego rozwojem biznesowym Grupy ponadto planują Państwo rozszerzenie działalności na zasadzie centrum usług wspólnych dla Grupy. Spółka B Sp. z o.o. oraz C Sp. z o.o. pełnią funkcję podmiotów subholdingowych, prowadzą działalność doradczą w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania oraz działalność firm centralnych. Spółki G Sp. z o.o., H Sp. z o.o., E Sp. z o.o. i F Sp. z o.o. prowadzą działalność o tym samym charakterze – działalność w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego. Spółka D Sp. z o.o. prowadzi natomiast działalność w zakresie likwidacji szkód oraz działalność doradczą w zakresie zawierania umów gwarancji.
Podkreślić należy także, że spółki D Sp. z o.o., E Sp. z o.o., F Sp. z o.o., G Sp. z o.o. posiadają tych samych klientów, w stosunku do których H Sp. z o.o. wykonuje czynności z zakresu dystrybucji ubezpieczeń. W przyszłości planowane jest utworzenie jednej wspólnej, centralnej bazy danych oraz unifikacja nazw. Planowana baza danych miałaby zostać utworzona na poziomie A.
Powyższe okoliczności prowadzą do wniosku, że pomiędzy ww. podmiotami będą istniały powiązania ekonomiczne, o których mowa w art. 15a ust. 4 ustawy.
W przedmiotowej sprawie będą spełnione także przesłanki organizacyjne, o których mowa w art. 15a ust. 5 ustawy. Członkowie Grupy VAT będą znajdowali się pod Państwa kierownictwem. Państwo są podmiotem, który będzie sprawował nadzór nad działalnością całej Grupy. Jak już wskazano posiadają Państwo 100% udziałów w Spółkach: D Sp. z o.o., E Sp. z o.o., F Sp. z o.o. i 100% udziałów w spółce B Sp. z o.o., która posiada 100% udziałów w spółce G Sp. z o.o. oraz 100 % udziałów w spółce C Sp. z o.o, która posiada 100% udziałów w spółce H Sp. z o.o. Zatem są Państwo podmiotem dominującym i wyznaczającym cele prowadzonej przez grupę VAT działalności poprzez posiadanie całości udziałów w Spółkach wchodzących w skład grupy VAT. Niewątpliwie to Państwo organizują kierunek i rozwój grupy, mają Państwo możliwość narzucenia swojej woli pozostałym podmiotom tworzącym grupę. Zauważalnym jest również posiadanie przez Spółki wchodzące w skład grupy wspólnych klientów lub realizowanie czynności na rzecz klientów innych Spółek mających tworzyć grupę VAT. Wskazali Państwo, że planowane jest ujednolicenie polityk wewnętrznych przyjętych w ramach grupy oraz utworzenie jednej wspólnej, centralnej bazy danych na Państwa poziomie jako przedstawiciela grupy.
Mając na uwadze powyższy opis sprawy oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa uznać należy, że pomiędzy: A Sp. z o.o., B Sp. z o.o., C Sp. z o.o, D Sp. z o.o., E Sp. z o.o., F Sp. z o.o., G Sp. z o.o. i H Sp. z o. o. będą istniały powiązania finansowe, ekonomiczne oraz organizacyjne, których mowa w art. 15a ust. 1 ustawy, wymagane do utworzenia grupy VAT.
Państwa stanowisko jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego. Ponoszą Państwo ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu zdarzenia przyszłego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny/zdarzenie przyszłe będący przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. Ponadto, w sytuacji zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).