Prawo do odliczenia bądź zwrotu podatku VAT w jakiejkolwiek formie w związku z dokonywanymi zakupami i usługami dotyczącymi realizacji projektu. - Interpretacja - null

ShutterStock

Prawo do odliczenia bądź zwrotu podatku VAT w jakiejkolwiek formie w związku z dokonywanymi zakupami i usługami dotyczącymi realizacji projektu. - Interpretacja - 0114-KDIP4-1.4012.566.2024.1.BS/IT

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Prawo do odliczenia bądź zwrotu podatku VAT w jakiejkolwiek formie w związku z dokonywanymi zakupami i usługami dotyczącymi realizacji projektu.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 października 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 22 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia bądź zwrotu podatku VAT w jakiejkolwiek formie w związku z dokonywanymi zakupami i usługami dotyczącymi realizacji projektu pn. (...).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Spis oznaczeń:

uOP - Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2023 poz. 1336 ze zm.)

uFP - Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2023 poz. 1270 ze zm.)

uVAT - Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.).

(...), zwany dalej (...), jest państwową osobą prawną w rozumieniu art. 9 pkt 14 uFP. Działalność (...) obejmuje realizację zadań statutowych (ustawowych) w zakresie ochrony przyrody.

Do zadań (...) należy w szczególności:

1) prowadzenie działań ochronnych w ekosystemach (...), zmierzających do zachowania różnorodności biologicznej, zasobów, tworów i składników przyrody nieożywionej oraz odtworzenia zniekształconych siedlisk przyrodniczych, siedlisk roślin, siedlisk zwierząt lub siedlisk grzybów,

2) udostępnianie obszaru (...) na zasadach określonych w planie ochrony lub zadaniach ochronnych i w zarządzeniach dyrektora (...),

3) prowadzenie działań związanych z edukacją przyrodniczą.

(...) w procesie realizacji zadań, o których mowa w pkt. 1-3 dokonuje sprzedaży towarów i usług i jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w myśl art. 15 ust. 1 uVAT. Wykonywane przez (...) czynności są zarówno opodatkowane stawkami VAT, jak również korzystają ze zwolnień przedmiotowych przewidzianych w art. 43 uVAT.

(...) prowadzi samodzielną gospodarkę finansową, pokrywając z posiadanych środków i uzyskiwanych przychodów wydatki na finansowanie zadań określonych w uOP, w tym zadań (...), oraz koszty działalności bieżącej. Przychodami (...) są: dotacje z budżetu państwa, dotacje z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dotacje z funduszu leśnego (...), dotacje na realizacje projektów w ramach środków europejskich, przychody z najmu obiektów na cele mieszkaniowe i inne niż mieszkaniowe, przychody ze sprzedaży drewna, ryb, tusz zwierzyny, przychody ze sprzedaży usług i towarów w zakresie działalności edukacyjnej, przychody z udostępniania (...) w celach turystycznych oraz inne przychody z działalności bieżącej.

(...) planuje realizację przedsięwzięcia pn. (...) w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 Priorytet FEPW II. Energia i klimat Działanie: 2.3. Bioróżnorodność.

Muzeum (...) to jeden z najważniejszych ośrodków edukacji (...). Wystawa stała została wykonana w roku 2009. Wystawa ma charakter narracyjny. Składa się z wielu elementów multimedialnych i interaktywnych. Po 14 latach korzystania z wystawy w ramach prowadzonych zajęć edukacyjnych i udostępniania jej turystom, wystawa wymaga gruntownej modernizacji i wymiany wielu jej elementów. Konieczny jest też remont sal wystawowych muzeum. W ramach przedsięwzięcia planowany jest zakup usług remontowych (demontaż, malowanie ścian i sufitów), zakup elementów wystaw edukacyjnych (dłubanka, zdjęcia, oświetlenie, plansze, narzędzia do renowacji wystaw i inne), wykonanie malatur naściennych, zakup sprzętu komputerowego, zakup i zabudowa gablot, zakup elementów interaktywnej edukacji oraz działania informacyjne. Zakupione zostaną monitory dotykowe, akwarium do (...), rzutniki, laptop z oprogramowaniem, platforma dla osób z niepełnosprawnościami oraz system monitorowania. W ramach modernizacji przewiduje się m.in. stworzenie nowych akwariów prezentujących ichtiofaunę jeziora (...), wykonanie interaktywnych makiet i modeli (poświęconych m.in. przyrodzie (...), czy historii zlodowaceń mających ogromny wpływ na ukształtowanie terenu (...)), częściową wymianę instalacji elektrycznej i internetowej, zakup nowego, specjalistycznego sprzętu multimedialnego i komputerowego, wymianę/remont podłóg.

Planowana modernizacja muzeum pozwoli na lepsze wypełnienie roli edukacyjnej w (...) oraz sprawi, że będzie chętniej odwiedzane przez turystów, czym przyczyni się do zwiększenia świadomości ekologicznej zwiedzających.

Towary i usługi zakupione w ramach prowadzonych działań będą wykorzystywane przez (...) do wykonywania czynności opodatkowanych. Faktury dokumentujące wydatki poniesione w związku z realizacją projektu wystawiane będą na (...).

Pytanie

Czy (...) w związku z realizacją przedsięwzięcia pn. (...) w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 Priorytet FEPW II. Energia i klimat Działanie: 2.3. Bioróżnorodność przysługuje prawo do odliczenia bądź zwrotu podatku VAT w jakiejkolwiek formie w związku z dokonywanymi zakupami i usługami dotyczącymi realizacji projektu opisanego we wniosku?

Państwa stanowisko w sprawie

(...) ma prawo do odliczenia bądź zwrotu podatku VAT naliczonego od towarów i usług zakupionych w ramach planowanego do realizacji projektu dotyczącego modernizacji Muzeum (...).

Zakupy towarów i usług związane z realizacją projektu są związane ze sprzedażą opodatkowaną, którą prowadzi (...), w szczególności odpłatny (bilet) wstęp do muzeum, odpłatne zajęcia edukacyjne dla grup zorganizowanych. W związku z tym, że czynności wykonywane w budynku Muzeum (...) mają związek z działalnością opodatkowaną, (...) może odzyskać podatek VAT poniesiony na zakupy w trakcie realizacji projektu.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 uVAT obniżenie kwoty podatku lub zwrot różnicy podatku należnego uzależnione jest od zakresu w jakim nabywane towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W ocenie (...), istnieje możliwości odzyskania podatku od towarów i usług zawartego w cenie nabywanych towarów i usług związanych z realizacją projektu dotyczącego modernizacji Muzeum (...).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.) - zwanej dalej „ustawą”. W myśl tego przepisu:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

W myśl art. 87 ust. 1 ustawy:

W przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Zasady dokonywania zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy podatnika określone zostały w art. 87 ust. 2-6n ustawy.

Z art. 86 ust. 1 ustawy wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego.

Zasada ta wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających podatkowi.

Prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części przysługuje podatnikowi pod warunkiem spełnienia przez niego przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy, oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Aby podmiot mógł skorzystać z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z dokonanym nabyciem towarów i usług, w pierwszej kolejności winien spełnić przesłanki umożliwiające uznanie go - dla tej czynności - za podatnika podatku od towarów i usług, działającego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Pojęcia „podatnik” i „działalność gospodarcza”, na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały zdefiniowane w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy:

1.Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

2.Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Państwa wątpliwości dotyczą prawa do odliczenia bądź zwrotu podatku VAT w jakiejkolwiek formie w związku z dokonywanymi zakupami i usługami dotyczącymi realizacji projektu opisanego we wniosku.

Podstawowym warunkiem, którego spełnienie należy analizować w kontekście prawa do odliczenia podatku VAT, jest związek dokonywanych nabyć towarów i usług ze sprzedażą uprawniającą do dokonywania takiego odliczenia, czyli sprzedażą generującą podatek należny. W omawianej sprawie związek taki nie występuje.

Planują Państwo realizację przedsięwzięcia pn. (...).

W ramach przedsięwzięcia planują Państwo zakup usług, zakup elementów wystaw edukacyjnych, wykonanie malatur naściennych, zakup sprzętu komputerowego, zakup i zabudowa gablot, zakup elementów interaktywnej edukacji oraz działania informacyjne. Zakupione zostaną monitory dotykowe, akwarium do (...), rzutniki, laptop z oprogramowaniem, platforma dla osób z niepełnosprawnościami oraz system monitorowania. W ramach modernizacji przewidują Państwo m.in. stworzenie nowych akwariów prezentujących ichtiofaunę jeziora (...), wykonanie interaktywnych makiet i modeli, częściową wymianę instalacji elektrycznej i internetowej, zakup nowego, specjalistycznego sprzętu multimedialnego i komputerowego, wymianę/remont podłóg.

Według Państwa planowana modernizacja muzeum pozwoli na lepsze wypełnienie roli edukacyjnej w (...) oraz sprawi, że będzie chętniej odwiedzane przez turystów, czym przyczyni się do zwiększenia świadomości ekologicznej zwiedzających.

Towary i usługi zakupione w ramach prowadzonych działań będą wykorzystywane przez Państwa do wykonywania czynności opodatkowanych (odpłatny (bilet) wstęp do muzeum, odpłatne zajęcia edukacyjne dla grup zorganizowanych). Faktury dokumentujące wydatki poniesione w związku z realizacją projektu wystawiane będą na Państwa.

W opisanej sprawie zostanie spełniona podstawowa pozytywna przesłanka warunkująca prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek nabywanych towarów i usług z czynnościami opodatkowanymi, o której mowa w art. 86 ust. 1 ustawy.

Zatem będzie Państwu przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z planowaną realizacją opisanego przedsięwzięcia.

Wynika to z faktu, że są Państwo zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT, a wydatki będą mieć związek z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług. Tym samym, będzie Państwu przysługiwało również prawo do otrzymania zwrotu podatku, o którym mowa w art. 87 ust. 1 ustawy.

Przy czym, prawo to będzie Państwu przysługiwało pod warunkiem niewystąpienia przesłanek negatywnych wymienionych w art. 88 ustawy.

Państwa stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania). Inne kwestie, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być rozpatrzone.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu opisu sprawy przedstawionego we wniosku, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Jednocześnie należy podkreślić, że interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy, tj. że „towary i usługi zakupione w ramach prowadzonych działań będą wykorzystywane przez Państwa do wykonywania czynności opodatkowanych”. Jeśli w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).