Niepodleganie opodatkowaniu czynności przeniesienia Nieruchomości do majątku Wspólnika spółki cywilnej oraz brak obowiązku dokonania korekty podatku n... - Interpretacja - null

ShutterStock

Niepodleganie opodatkowaniu czynności przeniesienia Nieruchomości do majątku Wspólnika spółki cywilnej oraz brak obowiązku dokonania korekty podatku n... - Interpretacja - 0114-KDIP4-1.4012.492.2024.2.MK

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Niepodleganie opodatkowaniu czynności przeniesienia Nieruchomości do majątku Wspólnika spółki cywilnej oraz brak obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w związku z ww. czynnością.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

23 września 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 19 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy niepodlegania opodatkowaniu czynności przeniesienia Nieruchomości do majątku Wspólnika spółki cywilnej oraz braku obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w związku z ww. czynnością.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 22 października 2024 r. (wpływ 28 października 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

A. spółka cywilna z siedzibą w (…) (dalej jako „Wnioskodawca”) stanowi spółkę cywilną, w której 95% praw do udziału w zysku przysługuje M. B., a 5% praw do udziału w zysku P. B. (dalej p. M. B. jako: „Wspólnik”, a oboje wspólnicy łącznie jako „Wspólnicy”). Wnioskodawca funkcjonuje od 2011 roku na rynku gospodarczym.

Wnioskodawca działa w charakterze czynnego, zarejestrowanego podatnika VAT w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej jako „ustawa o VAT”).

Dnia 20 stycznia 2020 roku, p. M. B. oraz p. P. B., działając jako wspólnicy Wnioskodawcy, nabyli samodzielny lokal niemieszkalny wraz z komórką lokatorską znajdujące się w (…) przy ul. (…) (dalej jako „Nieruchomość”). W wyniku nabycia, Wspólnicy stali się współwłaścicielami Nieruchomości (współwłasność łączna).

Przy sprzedaży naliczono podatek VAT w stawce 23%. Wnioskodawca przy nabyciu Nieruchomości skorzystał z prawa do odliczenia podatku VAT, o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.

Nieruchomość na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi środek trwały podlegający amortyzacji, a jego wartość początkowa przekroczyła 15 000 zł. Nieruchomość nie była (i do czasu dokonania czynności będących przedmiotem niniejszego wniosku nie będzie) przedmiotem ulepszeń, w związku z którymi wydatki stanowiłyby co najmniej 30% wartości początkowej środka trwałego.

Nieruchomość jest w całości wykorzystywana do wykonywania przez Wnioskodawcę czynności opodatkowanych podatkiem VAT, stanowi ona przedmiot umowy najmu (najemcą jest podmiot niepowiązany z Wnioskodawcą).

Obecnie planowane jest przeniesienie Nieruchomości z majątku spółki cywilnej do majątku osobistego Wspólnika, które ma zostać dokonane poprzez:

1)umowne zniesienie współwłasności łącznej Nieruchomości (skutkujące powstaniem w tym zakresie współwłasności ułamkowej w częściach odpowiadających udziałom Wspólników w zyskach spółki, tj. 95% i 5%), oraz

2)nieodpłatne zniesienie współwłasności w rozumieniu art. 1 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, w wyniku którego Wspólnik zostanie jedynym właścicielem Nieruchomości.

Wskutek zniesienia współwłasności nie dojdzie do zmiany udziału Wspólników w zyskach i stratach spółki cywilnej.

Wszystkie wskazane powyżej czynności zostaną dokonane co najmniej rok przed upływem 10-letniego okresu korekty, o którym mowa w art. 91 ust. 2 ustawy o VAT.

Następnie (po dokonaniu wyżej opisanych czynności), Wspólnik zamierza kontynuować najem Nieruchomości jako wynajmujący i będzie działał w tym zakresie w charakterze podatnika VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT.

Tym samym, Nieruchomość po jej wycofaniu do majątku osobistego Wspólnika w dalszym ciągu będzie wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych (świadczenie usług najmu). Dla celów podatku dochodowego, przychody z najmu Nieruchomości traktowane będą jako „najem prywatny”, opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Pytania

1)Czy przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego czynności składające się na przeniesienie Nieruchomości z majątku spółki cywilnej do majątku osobistego Wspólnika Wnioskodawca powinien traktować jako czynność opodatkowaną podatkiem VAT, więc będzie on obowiązany do zapłaty podatku?

2)Czy w związku z przedstawionymi w opisie zdarzenia przyszłego czynnościami składającymi się na przeniesienie Nieruchomości z majątku spółki cywilnej do majątku osobistego Wspólnika Wnioskodawca powinien dokonać tzw. korekty wieloletniej w zgodzie z art. 91 ustawy o VAT?

Państwa stanowisko w sprawie

Ad. 1

W ocenie Wnioskodawcy, przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego czynności składające się na przeniesienie z majątku spółki cywilnej do majątku osobistego Wspólnika Nieruchomości (która w dalszym ciągu będzie wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych), nie stanowią czynności opodatkowanej podatkiem VAT.

Ad. 2

W ocenie Wnioskodawcy, w związku z przedstawionymi w opisie zdarzenia przyszłego czynnościami składającymi się na przeniesienie z majątku spółki cywilnej do majątku osobistego Wspólnika Nieruchomości (która w dalszym ciągu będzie wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych), Wnioskodawca nie jest zobowiązany do dokonania tzw. korekty wieloletniej na podstawie art. 91 ustawy o VAT.

Uzasadnienie:

Ad. 1

Jak wynika z przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu tym podatkiem podlega między innymi odpłatna dostawa towarów.

Zgodnie natomiast z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1)przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2)wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Z powołanego przepisu wynika, iż dla celów opodatkowania podatkiem VAT, z odpłatną dostawą towarów zrównane jest także nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele osobiste jego wspólników oraz wszelkie inne darowizny - jeżeli podatnikowi przy nabyciu tego towaru przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Wnioskodawca - spółka cywilna, działająca na podstawie przepisów art. 860 i nast. ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (dalej jako „KC”) wykonuje samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, więc jest on podatnikiem VAT w rozumieniu ww. przepisu.

Towarem z kolei, zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, jest rzecz oraz jej część a także wszelkie inne postacie energii. Tym samym, nieruchomości (w tym Nieruchomość opisana w niniejszym wniosku) stanowią towary w rozumieniu ustawy o VAT.

Prawo do odliczenia podatku VAT wynika z przepisu art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Wnioskodawca nabył Nieruchomość na cele jej wynajmowania i wykorzystywał ją do wykonywania czynności opodatkowanych (jako że nie miał w tym zakresie prawa do zwolnienia z VAT, z uwagi w szczególności na niemieszkalny charakter Nieruchomości). Skorzystał więc z przysługującego mu uprawnienia i odliczył podatek VAT naliczony przy nabyciu Nieruchomości.

W konsekwencji, jeżeli Wnioskodawca przekazałby Nieruchomość na cele osobiste Wspólników (lub dokonałby darowizny Nieruchomości), czynność tą należałoby zrównać z odpłatną dostawą towaru i uznać za czynność opodatkowaną podatkiem VAT.

Tymczasem, w ocenie Wnioskodawcy, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym nie będzie miało miejsca przekazanie Nieruchomości na cele osobiste Wspólników (ani też jej darowizna).

W szczególności należy podkreślić, iż w przedstawionym zdarzeniu przyszłym nie dojdzie do przekazania Nieruchomości „na cele osobiste” Wspólnika (M. B.), jako że Nieruchomość po przekazaniu będzie w dalszym ciągu przedmiotem najmu (na rzecz podmiotu niepowiązanego z Wnioskodawcą lub Wspólnikami) klasyfikowanego na gruncie ustawy o VAT jako czynność opodatkowana, a Wspólnik ten będzie działał w charakterze podatnika VAT w rozumieniu przepisu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT.

Wspólnik nie będzie więc wykorzystywał Nieruchomości w celach osobistych, lecz w celach wykonywania działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT. W ocenie Wnioskodawcy, przepisy ustawy o VAT wyraźnie rozgraniczają pojęcie „celów osobistych” od „celów związanych z działalnością gospodarczą”. W szczególności widoczne jest to rozróżnienie w przepisie art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT: „Za odpłatne świadczenie usług uznaje się również użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika (...)”.

Należy zatem podkreślić, iż cele związane z działalnością gospodarczą nie mogą stanowić celów osobistych, o których mowa w art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT.

W konsekwencji, w odniesieniu do planowanych czynności składających się na przeniesienie z majątku spółki cywilnej do majątku osobistego p. M. B. Nieruchomości (która w dalszym ciągu będzie wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych), nie znajdzie w ocenie Wnioskodawcy zastosowania przepis art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT.

Dodatkowo, podkreślić należy, iż przekazanie Nieruchomości do majątku osobistego Wspólnika nie stanowi „innej darowizny” w rozumieniu art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT.

Pojęcie darowizny nie zostało zdefiniowane w przepisach ustawy o VAT, a zatem należy przytoczyć jej definicję cywilistyczną: przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku (art. 888 § 1 KC).

Należy podkreślić, iż spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej, lecz stanowi umowę, przez którą jej wspólnicy zobowiązują się dążyć do wspólnego celu gospodarczego. Tym samym, spółka cywilna nie może być właścicielem majątku, lecz to jej wspólnicy są współwłaścicielami (współwłasność łączna) w ich majątku wspólnym.

W ocenie Wnioskodawcy, skutkuje to brakiem możliwości uznania przeniesienia Nieruchomości ze spółki cywilnej do majątku osobistego Wspólnika (przez umowne przekształcenie współwłasności łącznej w ułamkową i następcze nieodpłatne zniesienie współwłasności ułamkowej) za darowiznę w rozumieniu cytowanego przepisu. Nie można bowiem uznać Wnioskodawcy za darczyńcę, jako że nie może dokonać on darowizny kosztem swojego majątku (jako że takiego nie posiada).

Tym samym, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, w ocenie Wnioskodawcy nie znajdzie zastosowania także przepis art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT.

Wnioskodawca podkreśla, iż jego stanowisko znalazło aprobatę Dyrektora KIS, przykładowo w interpretacji indywidualnej z dnia 17 lutego 2023 r., sygn. 0112-KDIL1- 3.4012.556.2022.1.AKR: w odniesieniu do czynności wycofania Nieruchomości z działalności gospodarczej do majątku prywatnego wspólników Spółki Cywilnej, która następnie będzie przez nich wynajmowana na cele niemieszkalne, nie będzie miał zastosowania art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy, bowiem nie nastąpi tutaj dostawa towaru na cele osobiste wspólników, a co za tym idzie, czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Tożsame stanowisko Dyrektor KIS wyraził także w licznych innych interpretacjach indywidualnych, np.: interpretacji indywidualnej z dnia 24 stycznia 2022 r., sygn. 0111-KDIB3-3.4012.624.2021.1.WR, interpretacji indywidualnej z dnia 31 stycznia 2022 r., 0113-KDIPT1-3.4012.888.2021.2.MJ, interpretacji indywidualnej z dnia 1 czerwca 2023 r., sygn. 0114-KDIP4-3.4012.94.2023.1.IG, interpretacji indywidualnej z dnia 18 grudnia 2023 r., sygn. 0114-KDIP4-3.4012.399.2023.2.DS, interpretacji indywidualnej z dnia 19 kwietnia 2024 r., sygn. 0112-KDIL3.4012.125.2024.1.NS.

Ad. 2

Zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy o VAT: Po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-10a lub 10c-10g, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6, 10, 10a lub 10c-10g lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11 i 12, dla zakończonego roku podatkowego.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, Wnioskodawcy z tytułu nabycia Nieruchomości przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Jednakże, w ocenie Wnioskodawcy, przeniesienie Nieruchomości ze spółki cywilnej do majątku osobistego Wspólnika nie skutkuje koniecznością dokonania korekty, o której mowa w przepisach art. 91 ust. 1-12 ustawy o VAT, jako że w wyniku planowanych działań (tj. przeniesienia Nieruchomości ze spółki cywilnej do majątku osobistego Wspólnika) nie zmieni się przeznaczenie Nieruchomości - w dalszym ciągu będzie ona wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Nadmienić również należy, iż najem obecnie ani w przyszłości nie korzysta i nie będzie korzystał ze zwolnienia z podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT, jako że Nieruchomość ma charakter niemieszkalny.

Zatem, jako że w wyniku planowanych działań nie ulegnie zmianie przeznaczenie Nieruchomości, w ocenie Wnioskodawcy w zdarzeniu przyszłym nie znajdą zastosowania przepisy art. 91 ustawy o VAT.

Stanowisko Wnioskodawcy znalazło potwierdzenie między innymi w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora KIS z dnia 17 lutego 2023 r., sygn. 0112-KDIL1-3.4012.556.2022.1.AKR:

„Zatem mając na uwadze powyższe przepisy oraz przedstawione przez Wnioskodawcę (Spółkę Cywilną) zdarzenie przyszłe należy zauważyć, że Wnioskodawca nie będzie miał obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego, w odniesieniu do Nieruchomości mającej być przedmiotem planowanego najmu, gdyż:

  • przekazanie przedmiotowej Nieruchomości z działalności gospodarczej do majątku prywatnego wspólników Spółki celem jej wynajmu nie będzie stanowiło zmiany w sposobie jej wykorzystania, w szczególności nie będzie stanowiło czynności zwolnionej od podatku;
  • Nieruchomość nadal będzie wykorzystywana do działalności gospodarczej, do czynności opodatkowanych, tj. wynajmu na cele niemieszkalne.

Nie nastąpi więc w tym przypadku zmiana przeznaczenia tej Nieruchomości.

W świetle powyższych okoliczności, wycofanie z działalności gospodarczej Nieruchomości, w przypadku gdy w związku z wydatkami inwestycyjnymi na przedmiotową Nieruchomość Wnioskodawca odliczył podatek VAT nie spowoduje, że trzeba będzie naliczyć podatek należny od wycofanego majątku. W związku z czym nie zajdzie konieczność korekty odliczonego wcześniej podatku VAT w sytuacji, gdy ten najem prywatny będzie nadal czynnością opodatkowaną podatkiem VAT”.

Analogiczne stanowisko Dyrektor KIS wyraził także w następujących interpretacjach indywidualnych:

  • interpretacja indywidualna z dnia 24 stycznia 2022 r., sygn. 0111-KDIB3-3.4012.624.2021.1.WR,
  • interpretacja indywidualna z dnia 19 kwietnia 2024 r., sygn. 0112-KDIL3.4012.125.2024.1.NS.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku, jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zasady opodatkowania podatkiem od towarów i usług (podatkiem VAT) reguluje  ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwana dalej „ustawą”.

Art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (…) podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2)zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług co do zasady podlegają opodatkowaniu VAT jedynie wówczas, gdy czynności te są wykonywane odpłatnie. Ustawodawca jednakże przewidział od powyższej reguły wyjątki, które zostały zawarte – w przypadku dostawy towarów – w art. 7 ust. 2 ustawy.

Art. 7 ust. 2 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1)przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2)wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, w tym także wszelkie inne darowizny, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych.

Aby nieodpłatne przekazanie towarów – w świetle powołanego art. 7 ust. 2 ustawy – podlegało opodatkowaniu VAT konieczne jest łączne spełnienie następujących warunków:

  • nieodpłatne przekazanie dokonywane jest przez podatnika podatku VAT,
  • przekazane przez podatnika towary należą do jego przedsiębiorstwa,
  • przedmiotem nieodpłatnego przekazania jest towar, w stosunku do którego podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tego towaru lub jego części składowych.

Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego, to nieodpłatne przekazanie tych towarów pozostaje poza zakresem opodatkowania (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania), bez względu na cel, na który zostały one przekazane.

W przedstawionym opisie sprawy przedmiotem Państwa wątpliwości w pierwszej kolejności jest ustalenie, czy przeniesienie Nieruchomości z majątku spółki cywilnej do majątku osobistego Wspólnika powinni Państwo traktować jako czynność opodatkowaną podatkiem VAT, i będą Państwo obowiązani do zapłaty podatku.

Z opisu sprawy wynika, że będąc czynnym podatnikiem podatku VAT zamierzają Państwo dokonać przeniesienia Nieruchomości z majątku spółki cywilnej do majątku osobistego Wspólnika spółki celem dalszego najmu w ramach „najmu prywatnego”. Przysługiwało Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabytej Nieruchomości.

Z uwagi na przedstawiony opis sprawy oraz powołane przepisy prawa stwierdzam, że skoro przysługiwało Państwu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu nabycia Nieruchomości, to jej przeniesienie do majątku osobistego Wspólnika będzie de facto odpłatną dostawą składnika majątku spółki, która będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy w zw. z art. 7 ust. 2 ustawy.

Jednocześnie odnosząc się do kwestii przekazania przedmiotowej Nieruchomości do majątku osobistego Wspólnika spółki celem jej wynajmowania przez Wspólnika zaznaczyć należy, że najem Nieruchomości będzie związany z działalnością gospodarczą Wspólnika spółki, a nie samej spółki. Zatem, na opodatkowanie nieodpłatnego przekazania Nieruchomości przez spółkę na rzecz jej Wspólnika nie wpływa sposób wykorzystywania Nieruchomości nabytej przez Wspólnika (w tym najem).

Czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, może korzystać ze zwolnienia od podatku. Warunki stosowania zwolnień zawarte zostały zarówno w ustawie, jak i przepisach wykonawczych.

Art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Art. 2 pkt 14 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu – rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a)wybudowaniu lub

b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy stosuje się w odniesieniu do dostawy całości lub części budynków, budowli, jeżeli w stosunku do nich doszło do pierwszego zasiedlenia, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą nie jest krótszy niż 2 lata. Pierwszym zasiedleniem jest pierwsze zajęcie nieruchomości do używania, zarówno wtedy, gdy po wybudowaniu budynku sprzedano go lub oddano go w najem, jak i w przypadku wykorzystywania budynku na potrzeby własne – ponieważ w obydwu przypadkach doszło do korzystania z budynku.

Zwolnienie od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy jest fakultatywne, co wynika z art. 43 ust. 10 ustawy:

Podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1)są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

2)złożą:

a)przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego lub

b)w akcie notarialnym, do zawarcia którego dochodzi w związku z dostawą tych obiektów

- zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Art. 43 ust. 11 ustawy:

Oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

1)imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;

2)planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części – w przypadku, o którym mowa w ust. 10 pkt 2 lit. a;

3)adres budynku, budowli lub ich części.

W przypadku budynków lub budowli niespełniających przesłanek do zastosowania art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia od podatku, o którym stanowi art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

a)w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b)dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki zastosowania zwolnienia od podatku dla dostawy budynków, budowli lub ich części na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy, należy przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów – zarówno nieruchomości, jak i ruchomości – jeśli przy ich nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i podatnik wykorzystywał je wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT, w żadnym momencie ich posiadania nie zmieniając ich przeznaczenia oraz sposobu wykorzystywania.

Niespełnienie jednego ze wskazanych warunków daje podstawę do wyłączenia dostawy towarów ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w ww. art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

W celu ustalenia, czy w analizowanej sprawie dla czynności przeniesienia Nieruchomości zastosowanie znajdzie zwolnienie od podatku od towarów i usług, należy w pierwszej kolejności rozstrzygnąć, czy i kiedy w odniesieniu do Nieruchomości miało miejsce pierwsze zasiedlenie.

Z opisu sprawy wynika, że 20 stycznia 2020 r. nabyli Państwo samodzielny lokal niemieszkalny wraz z komórką lokatorską (Nieruchomość). Nieruchomość nie była (i do czasu dokonania czynności będących przedmiotem wniosku nie będzie) przedmiotem ulepszeń, w związku z którymi wydatki stanowiłyby co najmniej 30% wartości początkowej środka trwałego. Nieruchomość jest w całości wykorzystywana do wykonywania przez Państwa czynności opodatkowanych podatkiem VAT, stanowi ona przedmiot umowy najmu (najemcą jest podmiot niepowiązany z Państwem).

W konsekwencji powyższego dla czynności przeniesienia na rzecz Wspólnika spółki Nieruchomości zostanie spełniona przesłanka do zastosowania zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, gdyż ww. czynność nie zostanie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia, jak również pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą ww. Nieruchomości minie okres dłuższy niż dwa lata. A zatem czynność przeniesienia na rzecz Wspólnika spółki Nieruchomości będzie korzystała ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Ponadto, jeżeli przeniesienie ww. Nieruchomości będzie mogło korzystać ze zwolnienia od podatku z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy oraz art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy stanie się bezzasadne.

Przy czym, przeniesienie Nieruchomości będzie podlegało zwolnieniu od podatku VAT, o ile strony transakcji nie wybiorą opcji opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy w związku z art. 43 ust. 11 ustawy (po spełnieniu warunków określonych w tych przepisach).

W konsekwencji, czynność przeniesienia na rzecz Wspólnika spółki Nieruchomości będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy w zw. z art. 7 ust. 2 ustawy, jednakże korzystającą ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 jest nieprawidłowe.

Mają również Państwo wątpliwości dotyczące obowiązku dokonania korekty naliczonego podatku VAT.

Podstawowe zasady odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje gdy:

  • podatek odlicza podatnik podatku od towarów i usług,
  • towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Warunkiem, który daje podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od nabywanych towarów i usług, których nie będzie wykorzystywał do wykonywania czynności opodatkowanych (czyli czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi).

Zasady dotyczące sposobu i terminu dokonywania korekt podatku naliczonego oraz podmiotu zobowiązanego do ich dokonania zostały określone w art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług.

Art. 91 ust. 1 ustawy:

Po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-10a lub 10c-10g, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6, 10, 10a lub 10c-10g lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11 i 12, dla zakończonego roku podatkowego.

Art. 91 ust. 2 ustawy:

W przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - w ciągu 10 lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - jednej dziesiątej kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, z tym że korekty dokonuje się po zakończeniu roku, w którym zostały oddane do użytkowania.

Art. 91 ust. 3 ustawy:

Korekty, o której mowa w ust. 1 i 2, dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty, a w przypadku zakończenia działalności gospodarczej - w deklaracji podatkowej za ostatni okres rozliczeniowy.

Art. 91 ust. 4 ustawy:

W przypadku gdy w okresie korekty, o której mowa w ust. 2, nastąpi sprzedaż towarów lub usług, o których mowa w ust. 2, lub towary te zostaną opodatkowane zgodnie z art. 14, uważa się, że te towary lub usługi są nadal wykorzystywane na potrzeby czynności podlegających opodatkowaniu u tego podatnika, aż do końca okresu korekty.

Art. 91 ust. 5 ustawy:

W przypadku, o którym mowa w ust. 4, korekta powinna być dokonana jednorazowo w odniesieniu do całego pozostałego okresu korekty. Korekty dokonuje się w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż, a w przypadku opodatkowania towarów zgodnie z art. 14 - w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym w stosunku do tych towarów powstał obowiązek podatkowy.

Art. 91 ust. 6 ustawy:

W przypadku gdy towary lub usługi, o których mowa w ust. 4, zostaną:

1) opodatkowane - w celu dokonania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru lub usługi jest związane z czynnościami opodatkowanymi;

2) zwolnione od podatku lub nie podlegały opodatkowaniu - w celu dokonania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru lub usługi jest związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi od podatku lub niepodlegającymi opodatkowaniu.

Art. 91 ust. 7 ustawy:

Przepisy ust. 1-6 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.

Art. 91 ust. 7a ustawy:

W przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł, korekty, o której mowa w ust. 7, dokonuje się na zasadach określonych w ust. 2 zdanie pierwsze i drugie oraz ust. 3. Korekty tej dokonuje się przy każdej kolejnej zmianie prawa do odliczeń, jeżeli zmiana ta następuje w okresie korekty.

Art. 91 ust. 7b ustawy:

W przypadku towarów i usług innych niż wymienione w ust. 7a, wykorzystywanych przez podatnika do działalności gospodarczej, korekty, o której mowa w ust. 7, dokonuje się na zasadach określonych w ust. 1, ust. 2 zdanie trzecie i ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 7c.

Art. 91 ust. 7c ustawy:

Jeżeli zmiana prawa do obniżenia podatku należnego wynika z przeznaczenia towarów lub usług, o których mowa w ust. 7b, wyłącznie do wykonywania czynności, w stosunku do których nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, lub wyłącznie do czynności, w stosunku do których takie prawo przysługuje – korekty, o której mowa w ust. 7, dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy, w którym wystąpiła ta zmiana. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli od końca okresu rozliczeniowego, w którym wydano towary lub usługi do użytkowania, upłynęło 12 miesięcy.

Art. 91 ust. 8 ustawy:

Korekty, o której mowa w ust. 5-7, dokonuje się również, jeżeli towary i usługi nabyte do wytworzenia towaru, o którym mowa w ust. 2, zostały zbyte lub zmieniono ich przeznaczenie przed oddaniem tego towaru do użytkowania.

Przepisy art. 91 ustawy wprowadzają konstrukcję korekty podatku naliczonego dokonywaną z uwagi na zmianę struktury sprzedaży albo na zmianę pierwotnego przeznaczenia towaru lub usługi (z którą związany jest podatek naliczony).

Podatnik jest zobowiązany, dokonać korekty podatku naliczonego w sytuacji, gdy zmienia się przeznaczenie środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych nabywcy (np. ze związanych z czynnościami niedającymi prawa do odliczenia na związane z czynnościami opodatkowanymi lub na odwrót, lub podatnik dokonał odliczenia podatku naliczonego w wyższej lub niższej wartości niż wyliczona na dany rok).

W analizowanej sprawie wskazali Państwo, że 20 stycznia 2020 r. nabyli Nieruchomość, która jest wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, stanowi ona przedmiot umowy najmu. Nieruchomość na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi środek trwały podlegający amortyzacji, a jego wartość początkowa przekroczyła 15 000 zł. Nieruchomość nie była (i do czasu dokonania czynności będących przedmiotem niniejszego wniosku nie będzie) przedmiotem ulepszeń, w związku z którymi wydatki stanowiłyby co najmniej 30% wartości początkowej środka trwałego. Od nabytej Nieruchomości odliczyli Państwo podatek naliczony VAT.

Jak wyżej wskazano, transakcja przeniesienia Nieruchomości na rzecz Wspólnika spółki będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

W sytuacji, gdy transakcja przeniesienia Nieruchomości na rzecz Wspólnika spółki będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT, nastąpi zmiana przeznaczenia ww. Nieruchomości - zmieni się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zatem, w przypadku kiedy na moment przeniesienia na rzecz Wspólnika spółki Nieruchomości nie upłynie 10-letni okres korekty, o której mowa w art. 91 ust. 2 ustawy, będą Państwo zobowiązani do dokonania korekty odliczonego podatku naliczonego z tytułu zakupu Nieruchomości, na podstawie art. 91 ustawy.

Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2 jest nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)  z zastosowaniem art. 119a;

2)  w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)  z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).