W zakresie uznania składników majątkowych związanych z wydzieloną częścią działalności za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt... - Interpretacja - null

ShutterStock
W zakresie uznania składników majątkowych związanych z wydzieloną częścią działalności za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt... - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

W zakresie uznania składników majątkowych związanych z wydzieloną częścią działalności za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy, a w konsekwencji wyłączenia planowanej transakcji aportu do nowo utworzonej Spółki z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.

Interpretacja indywidualna - stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

17 września 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 16 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania składników majątkowych związanych z wydzieloną częścią działalności za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy, a w konsekwencji wyłączenia planowanej transakcji aportu do nowo utworzonej Spółki z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.

Uzupełniła go Pani - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 23 października 2024 r. (wpływ 23 października 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegającą obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce ich osiągania.

Przedmiotem przeważającej działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę jest wynajem i dzierżawa samochodów osobowych i furgonetek.

Z uwagi na stale rosnące obroty firmy, a z drugiej strony konieczność pozyskiwania nowych kontraktów w celu maksymalizowania przychodów, Wnioskodawca zmierza do reorganizacji prowadzonej dotychczas działalności gospodarczej, która pozwoli zabezpieczyć jego prywatny majątek oraz zapewni możliwości rozwoju.

Wnioskodawca w celu poprawy formy prowadzonej działalności gospodarczej (dotychczas jednoosobowa działalność gospodarcza) zdecydował się na utworzenie nowego podmiotu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: spółka), w której jest jednym z dwojga wspólników.

Wnioskodawca zamierza wprowadzić do istniejącej już spółki, zespół składników materialnych i niematerialnych należący do prowadzonego dotychczas w formie jednoosobowej działalności gospodarczej przedsiębiorstwa.

Celem Wnioskodawcy jest potwierdzenie skutków podatkowych planowanego przedsięwzięcia, polegającego na wniesieniu wyodrębnionej części działalności gospodarczej należącej do Wnioskodawcy jako aportu do spółki.

Wnioskodawca zawrze ze spółką umowę aportową mającą skutek zobowiązujący do tej czynności, a zgromadzenie wspólników podejmie uchwałę w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego poprzez ustanowienie nowych udziałów. W zamian za wniesiony aport, Wnioskodawca (wspólnik spółki) otrzyma nowo utworzone udziały w spółce, które zostaną pokryte w całości wkładem niepieniężnym (aportem).

Przedmiotem aportu będzie wydzielona część działalności związanej z prowadzeniem przedsiębiorstwa pod nazwą: (…), obejmujące w szczególności:

1.własność ruchomości, w szczególności samochodów osobowych i ciężarowych lub dostawczych;

2.środki pieniężne dotychczas zgromadzone na rachunku firmowym;

3.infrastrukturę sieciową firmy wraz z oprogramowaniem;

4.logo wraz z szyldem i częścią nazwy „A.”;

5.stronę Internetową;

6.bazę klientów firmy w formie elektronicznej zgodnie z zestawieniem znajdującym się na płycie CD;

7.umowy ramowe z kontrahentami, zgodnie z zestawieniem oraz zgodą wyrażoną przez kontrahentów na cesję tych umów;

8.umowę o pracę z 1 października 2019 r. wraz ze zmieniającym ją aneksem z 30 listopada 2022 r., zawartą z pracownikiem oraz przejęcie pracownika na podstawie porozumienia;

9.tajemnicę handlową, tj. informacje techniczne, technologiczne oraz organizacyjne posiadające wartość gospodarczą, utrzymywane w poufności;

10.biznesowy oraz technologiczny know-how dotyczący prowadzenia działalności obejmującej wnoszoną aportem jej wydzieloną część

11.księgi i dokumenty oraz inne dokumenty źródłowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, a dotyczące w szczególności wnoszonych aportem do spółki środków trwałych.

Podstawą wyceny aportu, będzie wartość rynkowa wnoszonych do spółki składników majątku, a w przypadku wartości niematerialnych i prawnych wartość oszacowana.

Ponadto wycena zostanie powiększona o średniomiesięczny zysk osiągany przez dotychczas prowadzone przedsiębiorstwo przypadający na ilość wnoszonych do spółki (będących częścią aportu) samochodów w okresie pozostałym do zakończenia ich amortyzacji.

Spółka otrzymująca wkład przyjmie dla celów podatkowych składniki majątku wchodzące w skład aportu w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu wnoszącego.

Wydzielonemu w istniejącym przedsiębiorstwie zespołowi funkcjonalnie powiązanych składników materialnych i niematerialnych, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych nie został, ani nie zostanie nadana forma działu, wydziału, czy temu podobnej formalnej jednostki. Wydzielona część prowadzonej dotychczas działalności pozwoli spółce na kontynuowanie dotychczasowej działalności tego przedsiębiorstwa z wykorzystaniem nabytej części.

Jednocześnie pozostały majątek stanowiący część dotychczas prowadzonej działalności, pozwoli Wnioskodawcy kontynuować prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej.

W wyniku aportu nie przejdą na spółkę m.in. zobowiązania ani wierzytelności, zawarte przez Wnioskodawcę oraz nadal trwające w dniu wnoszenia aportu umowy leasingu samochodów wykorzystywanych przez Wnioskodawcę do prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Te wyłączenia nie wpłyną jednak w jakikolwiek sposób na możliwość kontynuowania działalności przez Spółkę z o.o., do której wniesiony zostanie aport. Wyłączenia te nie wpłyną także na funkcjonalny związek pomiędzy pozostałymi składnikami wchodzącymi w skład wydzielonej części przedsiębiorstwa, które pozwolą na dalsze jego prowadzenie w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Wnioskodawca wybierając opisaną powyżej drogę umożlwiającą mu osiągnięcie docelowego modelu biznesowego, chce mieć pewność, że dokonane przez niego czynności stanowią wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a co za tym idzie, że czynność ta będzie dla Wnioskodawcy neutralna podatkowo na gruncie podatku od towarów i usług.

Intencją Wnioskodawcy jest potwierdzenie skutków podatkowych planowanego przedsięwzięcia polegającego na wniesieniu wyodrębnionej części działalności gospodarczej Wnioskodawcy jako aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wnioskodawca ma na celu potwierdzić, że wnoszone przez niego aportem do spółki składniki majątkowe oraz niematerialne i prawne opisane powyżej, stanowić będą zorganizowaną część przedsiębiorstwa na gruncie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług. W zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych złożony zostanie osobny wniosek.

Uzupełnienie zdarzenia przyszłego

W nadesłanym uzupełnieniu w odpowiedzi na pytania:

1. Czy zespół składników materialnych i niematerialnych będący przedmiotem aportu do nowo utworzonej spółki będzie w chwili aportu wyodrębniony - w stosunku do reszty Pani przedsiębiorstwa - na płaszczyźnie:

a)finansowej, tj. czy będzie posiadał samodzielność finansową, pozwalającą na autonomiczne funkcjonowanie w obrocie gospodarczym oraz czy na podstawie prowadzonej ewidencji księgowej możliwe jest/będzie przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do wyodrębnionej działalności?

b)funkcjonalnej, tj. czy będzie stanowił na dzień sprzedaży potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze (w czym to wyodrębnienie będzie się przejawiało, proszę opisać)?

Odp. Wobec braku formalnej możliwości odrębnych rozliczeń podatkowych dla kilku przedsięwzięć gospodarczych – nie będzie możliwe przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do wyodrębnionej działalności. Niezależnie od powyższego wydzielona część przedsiębiorstwa, którą podatnik zamierza wnieść aportem do spółki, będzie posiadała samodzielność finansową, pozwalającą na autonomiczne funkcjonowanie składników materialnych i niematerialnych w obrocie gospodarczym.

Wydzielona część przedsiębiorstwa prowadzonego przez podatnika będzie zdolna do samodzielnego działania.

2. W jaki sposób wydzielony zespół składników majątkowych mający być przedmiotem aportu będzie wyodrębniony organizacyjnie w Pani przedsiębiorstwie?

Odp. Wyodrębnienie organizacyjne nie będzie miało sformalizowanego charakteru. Będzie jednak możliwe alokowanie składników materialnych i niematerialnych do działalności prowadzonej przez wydzieloną część przedsiębiorstwa.

3. Czy na moment wydzielenia w Pani przedsiębiorstwie będą istnieć zobowiązania związane ze składnikami majątkowymi, które zostaną przeniesione do nowo utworzonej spółki? Jeśli tak, to czy będą przedmiotem aportu, a jeśli nie proszę wskazać, dlaczego?

Odp. W wyniku aportu nie przejdą na spółkę m.in. zobowiązania i wierzytelności, ponieważ w ocenie podatnika nie wpłynie to w jakikolwiek sposób na możliwość kontynuowania działalności przez spółkę z o.o., do której wniesiony zostanie aport. W ocenie podatnika nie wpłynie to również na możliwość kontynuowania działalności przez spółkę z o.o.

4. Czy na moment aportu składniki majątku związane z wydzieloną częścią działalności będą posiadały potencjalną zdolność do samodzielnego funkcjonowania w zakresie prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej (tj. wynajem i dzierżawa samochodów osobowych i furgonetek)?

Odp. W ocenie podatnika składniki majątku związane z wydzieloną częścią działalności będą posiadały potencjalną zdolność do samodzielnego funkcjonowania w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej (tj. wynajem i dzierżawa samochodów osobowych i furgonetek).

5. Czy zatrudnia Pani pracowników w związku z prowadzoną jednoosobową działalnością gospodarczą, a jeśli tak, to czy w ramach aportu składników majątkowych do nowo utworzonej spółki nastąpi przejęcie pracowników przez nowo utworzoną spółkę w trybie art. 231 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks Pracy (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1465)?

Odp. Podatnik zatrudnia jednego pracownika w zw. z prowadzoną jednoosobową działalnością gospodarczą i w ramach aportu składników majątkowych do spółki nastąpi przejęcie pracowników przez spółkę w trybie art. 23 z indeksem 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy.

6. Czy w oparciu o nabyte w drodze aportu składniki majątkowe nowo utworzona spółka będzie miała w momencie transakcji faktyczną możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w niezmienionym zakresie, bez angażowania dodatkowych składników majątkowych lub podejmowania dodatkowych działań faktycznych i prawnych?

  • jeśli nowo utworzona spółka będzie musiała jednak takie działania podjąć, to należy je w sposób niebudzący wątpliwości wskazać i opisać.

Odp. W ocenie podatnika w oparciu o nabyte w drodze aportu składniki majątkowe nowo utworzona spółka będzie miała w momencie transakcji faktyczną możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w niezmienionym zakresie, bez angażowania dodatkowych składników majątkowych lub podejmowania dodatkowych działań faktycznych i prawnych.

7. Czy z tytułu prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej pod nazwą (...) jest Pani czynnym podatnikiem podatku VAT?

Odp. Z tytułu prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej pod nazwą (...) jest czynnym podatnikiem podatku VAT.

Pytania

1.Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, opis wydzielonej części działalności związanej z prowadzeniem przedsiębiorstwa w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa zgodnie z art. 2 pkt 27e ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT)?

2.Czy planowane wniesienie aportu w postaci wydzielonej części działalności związanej z prowadzeniem przedsiębiorstwa w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, stanowić będzie wniesienie do spółki w formie wkładu niepieniężnego zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT i w konsekwencji, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, czynność ta nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT?

Pani stanowisko w sprawie

Ad 1

W ocenie Wnioskodawcy, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym wydzielona część działalności związanej z prowadzeniem przedsiębiorstwa w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu  art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, tzn. stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa poprzez to, że jest to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Ad 2

W ocenie Wnioskodawcy, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym dokonana zostanie czynność prawna polegająca na wniesieniu do spółki w formie aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa na gruncie ustawy o VAT i w konsekwencji, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zgodnie z art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Mając na względzie ww. definicję oraz orzecznictwo sądów administracyjnych, należy przyjąć, że aby ustalić istnienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa (dalej również: ZCP), konieczne jest spełnienie następujących przesłanek:

1)musi istnieć zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,

2)zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

3)składniki te muszą być przeznaczone do realizacji określonych zadań gospodarczych,

4)zespół tych składników może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze.

Wskazać należy, że zgodnie z treścią wyroku NSA z 14 marca 2023 r., sygn. akt I FSK 2093/18, LEX nr 3555890: wydzielony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół funkcjonalnie powiązanych składników materialnych i niematerialnych, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, może być uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, nawet jeśli nie nadano mu formy działu, wydziału czy temu podobnej formalnej jednostki (tak m.in. NSA w wyroku z 21 stycznia 2020 r., sygn. akt I FSK 1343/17, NSA w wyroku z 20 kwietnia 2018 r., sygn. akt I FSK 1113/16, WSA w Poznaniu w wyroku  z 23 marca 2017 r., sygn. akt I SA/Po 1261/16, WSA w Warszawie w wyroku z 27 marca  2011 r., sygn. akt III SA/Wa 2995/10).

Tym samym wskazać należy, że dla celów podatkowych wydzielona część działalności związanej z prowadzeniem przedsiębiorstwa w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, będzie mogła zostać uznana za jego zorganizowaną część, pod warunkiem, że składniki ZCP będą mogły (lub mogłyby) stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służą w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy.

W każdym natomiast przypadku do uznania składników zbywanego majątku za zorganizowaną część przedsiębiorstwa dochodzi w sytuacji, kiedy na nabywcę (tu - na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością) przejdą składniki majątku konieczne do podjęcia przez tego nabywcę takiej działalności gospodarczej, jaką prowadził zbywca. Taki też pogląd utrwalony został m.in. w orzecznictwie sądów administracyjnych.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 18 marca 2011 r. (sygn. akt III SA/Wa 1765/10) zważył, że zorganizowana część przedsiębiorstwa musi charakteryzować się odpowiednim stopniem wyodrębnienia finansowego i organizacyjnego, gdzie przez wyodrębnienie organizacyjne należy rozumieć umieszczenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w strukturze organizacyjnej przedsiębiorcy przykładowo jako oddział, zakład lub dział spółki zajmujący się prowadzeniem określonego rodzaju działalności, ale także każdą inną formę wyodrębnienia organizacyjnego (nie musi ono mieć nawet sformalizowanego charakteru). Bardziej istotne jednak niż kryterium ilościowe, dot. przejścia wszystkich składników majątku na inny podmiot, jest zatem kryterium funkcjonalne wskazujące, że zorganizowana część przedsiębiorstwa powinna stanowić część przedsiębiorstwa, prowadzonego przez podatnika, zdolną do samodzielnego działania. Natomiast wyodrębnienie finansowe nie musi koniecznie oznaczać, że zorganizowana część przedsiębiorstwa jest zobowiązana do samodzielnego sporządzania bilansu. Wystarczające jest wyodrębnienie danej części przedsiębiorstwa dla celów np. rachunkowości zarządczej, polegające w szczególności na odrębnym ewidencjonowaniu przychodów i kosztów związanych z prowadzeniem danej części przedsiębiorstwa, co - jak rozumie Wnioskodawca - nie musi oczywiście oznaczać takiej konieczności, zwłaszcza wobec braku formalnej możliwości odrębnych rozliczeń podatkowych dla kilku przedsięwzięć gospodarczych prowadzonych w ramach jednej, tzw. jednoosobowej działalności gospodarczej.

W myśl wyroku NSA z 23 listopada 2017 r., sygn. akt I FSK 327/16, zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest przy tym jedynie sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 12 lutego 2014 r., sygn. akt II FSK 607/12 uznał,

„(…) że dopuszczalne jest nawet wyłączenie z transakcji zbycia przedsiębiorstwa pewnych elementów, także wymienionych wprost w art. 55 (1) Kodeksu cywilnego, a mimo to czynność prawna może być uznana za mającą za przedmiot przedsiębiorstwo, a pogląd ten należy na zasadzie analogii zastosować dla zorganizowanej części przedsiębiorstwa. O ile istota przedsiębiorstwa zostanie zachowana, to w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie muszą nawet wchodzić wszelkie zobowiązania przedsiębiorstwa, bowiem z definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa wynika jedynie, że zespół składników materialnych i niematerialnych musi być na tyle zorganizowany i kompletny, aby mógł funkcjonować jako samodzielne przedsiębiorstwo, prowadzące określony rodzaj działalności gospodarczej. Z tych względów nie ma podstaw do uznania, że co do zasady utraci on tę samodzielność poprzez wyłączenie ze składników majątkowych zobowiązań”.

Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z 7 czerwca 2024 r. sygn. akt I SA/Lu 164/24:

„(…) W sytuacji, gdy braki w określonych nabytych składnikach majątku nie mają istotnego znaczenia dla funkcjonowania przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, dla zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części wystarczające jest przeniesienie na nabywcę minimum środków pozwalających na kontynuowanie realizowanej działalności gospodarczej.”

Mając na względzie przytaczane powyżej stanowisko sądów administracyjnych, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest zatem jedynie sumą poszczególnych składników, lecz zorganizowanym zespołem tych składników z punktu widzenia ich roli  w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa, to nawet ewentualne wyłączenie danego składnika nie przekreśla statusu zespołu składników majątkowych jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, o ile zbycie obejmuje istotne  i podstawowe elementy, które umożliwią nabywcy możliwość dalszego prowadzenia przedsiębiorstwa za pomocą tych składników, pozbawiając przy okazji zbywcę (Wnioskodawcę) takiej możliwości. Decydujące jest więc znaczenie funkcjonalne dla tożsamości i zdolności do dalszego działania zorganizowanej część i przedsiębiorstwa, więc nawet w przypadku wniesienia aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa z pewnymi włączeniami, o ile zbywane ZCP nadal mogłoby funkcjonować jako przedsiębiorstwo i prowadzić niezależną działalność gospodarczą, należy uznać, że składniki te stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa w myśl art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

Mając na względzie powyższe o tym, że w konkretnej sprawie mamy do czynienia z aportem ZCP, decydują zatem okoliczności faktyczne (zdarzenie przyszłe), szczegółowo opisane wyżej w niniejszym wniosku, które - zdaniem Wnioskodawcy niewątpliwie świadczą o tym, że przedmiot analizowanego aportu może stanowić i łącznie współtworzyć nawet niezależnie działające przedsiębiorstwo.

Reasumując powyższe, sądy administracyjne powszechnie przyjmują stanowisko, że dla uznania zorganizowanego zespołu składników materialnych i niematerialnych, (w tym zobowiązań) za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, konieczne jest wydzielenie zespołu składników majątkowych w istniejącym przedsiębiorstwie na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

W uzasadnionym przekonaniu Wnioskodawcy, opisany jako zdarzenie przyszłe aport - niewątpliwie obejmie zorganizowaną część przedsiębiorstwa, stanowiącą wydzieloną część działalności polegającej w przeważającej części na wynajmie samochodów i furgonetek. Opisany w tej sprawie jako zdarzenie przyszłe aport, obejmie swoim zakresem zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym praw i obowiązków, którego przedmiotem będzie:

1)własność ruchomości, w szczególności samochodów osobowych i ciężarowych lub dostawczych,

2)środki pieniężne dotychczas zgromadzone na rachunku firmowym,

3)infrastruktura sieciowa firmy wraz z oprogramowaniem,

4)logo wraz z szyldem i częścią nazwy w miejscu prowadzonej działalności,

5)strona Internetowa,

6)baza klientów firmy w formie elektronicznej,

7)umowy ramowe z kontrahentami,

8)pracownik, który zostanie przejęty na podstawie porozumienia,

9)tajemnica handlowa,

10)księgi i dokumenty oraz inne dokumenty źródłowe związane z prowadzoną działalnością, a dotyczące w szczególności wnoszonych aportem do spółki środków trwałych, które mogłyby być zarządzane w istocie jako odrębne od pozostałej działalności gospodarczej Wnioskodawcy przedsiębiorstwo.

Opisany ZCP - wydzielona część prowadzonej działalności jest zespołem aktywów, składników materialnych i niematerialnych, który został organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie i służyć będzie do realizacji określonych zadań gospodarczych jako niezależne przedsiębiorstwo.

Jednocześnie pozostały majątek stanowiący część dotychczas prowadzonej działalności, pozwoli Wnioskodawcy kontynuować prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. W wyniku aportu nie przejdą na spółkę m.in. zobowiązania ani wierzytelności, zawarte przez Wnioskodawcę oraz trwające w dniu składania wniosku umowy leasingu samochodów za pomocą m.in. których Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą. Te wyłączenia nie wpłyną jednak w jakikolwiek sposób na możliwość kontynuowania działalności przez Spółkę z o. o., do której wniesiony zostanie aport. Wyłączenia te nie wpłyną także na funkcjonalny związek pomiędzy pozostałymi składnikami wchodzącymi w skład przedsiębiorstwa, które pozwolą na dalsze jego prowadzenie w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że opisane w stanie faktycznym składniki majątku, a będące przedmiotem aportu nie są niezbędne do samodzielnego funkcjonowania na rynku dotychczas prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej i jest ona bez nich w stanie realizować swoje zadania. Niezależnie od powyższego, stanowią one dla spółki, która zostanie nabywcą opisanego aportu, zespół składników materialnych oraz niematerialnych, dzięki którym będzie w stanie kontynuować działalność dotychczas prowadzoną przez Wnioskodawcę z wykorzystaniem składników majątkowych będących przedmiotem tego aportu.

Wniesienie aportu jest w tej sprawie podyktowane względami ekonomicznymi oraz uzasadnionymi celami gospodarczymi.

Zdaniem Wnioskodawcy, planowana transakcja aport ZCP do spółki stanowić będzie wniesienie w formie wkładu niepieniężnego zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, co w konsekwencji oznacza, że powyższe nie będzie skutkować po stronie Wnioskodawcy powstaniem przychodu do opodatkowania na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Ustawowe definicje zorganizowanej części przedsiębiorstwa przyjmują identyczne brzmienie zarówno na gruncie ustawy o VAT, jak też ustawy o PIT - stąd też uzasadnienie stanowiska w tym zakresie zostało sporządzone w sposób łączny i równoległy dla obu kategorii podatków.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.) – zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Jednocześnie przepis art. 6 ustawy o VAT wskazuje na wyłączenia określonych czynności spod zakresu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Są w nim wskazane czynności, które co do zasady należą do grupy czynności podlegających opodatkowaniu, mieszczące się w zakresie odpłatnej dostawy towarów czy też odpłatnego świadczenia usług, z uwagi jednak na stosowne wyłączenie, czynności te nie podlegają opodatkowaniu.

I tak, na mocy art. 6 pkt 1 ustawy:

Przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zatem w przypadku, gdy przedmiotem transakcji jest zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, czynność ta nie podlega przepisom ustawy  o podatku od towarów i usług.

Pojęcie „transakcja zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawy towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji „przedsiębiorstwa”, zatem dla potrzeb przepisów podatkowych należy stosować definicję zawartą w art. 551 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r., poz. 1061 ze zm.), zgodnie z którym:

Przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

1.oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.koncesje, licencje i zezwolenia;

6.patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.tajemnice przedsiębiorstwa;

9.księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Sformułowanie zawarte w zacytowanym art. 55¹ Kodeksu cywilnego „obejmuje ono w szczególności”, pozwala uznać, że definicja wymienia tylko przykładowe elementy przedsiębiorstwa. W rezultacie przedsiębiorstwo może obejmować także inne, niewymienione w tym przepisie składniki, jak również może składać się z niektórych tylko elementów wyliczenia zawartego w art. 55¹ Kodeksu cywilnego.

Kluczowym dla uznania, że przedmiot transakcji stanowi przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55¹ Kodeksu cywilnego (a co za tym idzie, ustawy o VAT) jest więc to, że stanowi on „zespół” składników materialnych i niematerialnych o cechach „zorganizowania” oraz „przeznaczenia do prowadzenia działalności gospodarczej”.

Potwierdza to z art. 552 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym:

Czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba, że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Przedsiębiorstwo jako przedmiot zbycia, musi zatem stanowić całość pod względem organizacyjnym, funkcjonalnym i materialnym. Składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, że można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy, powinien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia  (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.

W myśl art. 2 pkt 27e ustawy:

Ilekroć w przepisach ustawy jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa - rozumie się przez to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Podstawowym wymogiem wynikającym z powyższego przepisu jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań).

Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki, czyli kadra pracownicza.

Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

W wyroku z 11 kwietnia 2019 r., sygn. akt II FSK 79/17, który choć dotyczył ustaleń w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, NSA przedstawił wskazówki, co należy rozumieć jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Należy zaznaczyć, że definicja tego pojęcia jest identyczna w dwóch podatkach (podatku VAT i podatku dochodowym od osób prawnych). I tak:

1)w przypadku wyodrębnienia organizacyjnego należy mieć m.in. na uwadze, czy zorganizowana część przedsiębiorstwa występuje w strukturze podatnika w sposób, w który pozwoli samodzielnie realizować określone zadania gospodarcze;

2)wyodrębnienie finansowe oznacza możliwość prawidłowego przyporządkowania do tej zorganizowanej części przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań. Ponadto, wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie;

3)wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa powinna stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. (…) Składniki majątkowe materialne i niematerialne, wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa, powinny zatem umożliwić podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego samodzielnego przedsiębiorstwa. Przy ocenie wyodrębnienia określonych składników majątkowych pod uwagę należy brać sytuację istniejącą w podmiocie wnoszącym wkład, w którym winny one stanowić pewną całość.

Zatem, aby w rozumieniu przepisów podatkowych określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Reasumując, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

1.istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania;

2.zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;

3.składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;

4.zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.

Ponadto, przy ocenie czy składniki majątku powinny być uznane za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy, uwzględnić należy następujące okoliczności:

1.zamiar kontynuowania przez nabywcę działalności prowadzonej dotychczas przez zbywcę przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem transakcji oraz

2.faktyczną możliwość kontynuowania tej działalności w oparciu o składniki będące przedmiotem transakcji.

Zaznaczenia wymaga, że definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta  w przepisie art. 2 pkt 27e ustawy, nie jest definicją samoistną, lecz należy rozpatrywać ją m.in. w kontekście uregulowań art. 6 pkt 1 ustawy, który wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie składników majątkowych i niemajątkowych uprzednio wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, nie dotyczy natomiast zbycia poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa.

Zakres powyższego wyłączenia zdefiniował w wyrokach Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W wyroku z 27 listopada 2003 r. sprawa C-497/01, Zita Modes Sarl stwierdził, że:

„(…) Celem ww. opcji jest uproszczenie rozliczeń związanych z przeniesieniem majątku przedsiębiorstwa lub jego części, bądź wniesieniem ich aportem. W wyroku tym przyjęto, że jeżeli państwo członkowskie wprowadziło do swojego systemu VAT opcję zawartą w pierwszym zdaniu art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy uznając, że w przypadku wydania całości majątku nie ma miejsca dostawa towarów w rozumieniu regulacji VAT, to zasada ta ma zastosowanie - nie wyłączając możliwości ograniczenia jej stosowania do okoliczności zawartych w zdaniu drugim tego samego paragrafu - do każdego wydania przedsiębiorstwa lub samodzielnej części przedsiębiorstwa, włączając składniki materialne i niematerialne, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa, mogącego samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą. Nabywca musi jednak wyrazić zamiar dalszego prowadzenia nabytego przedsiębiorstwa lub jego części, a nie jego bezpośredniej likwidacji     i sprzedaży zapasów”.

W wyroku z 10 listopada 2011 r., w sprawie C-444/10 Finanzamt Ludenscheid przeciwko Christel Schriever, TSUE wywiódł, że:

„(…) regulacja art. 5(8) VI Dyrektywy Rady (obecnie art. 19 Dyrektywy 112) obejmuje przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części, w tym składników materialnych i ewentualnie niematerialnych, łącznie składających się na przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa zdolną prowadzić samodzielną działalność gospodarczą, nie obejmuje natomiast samego zbycia towarów, jak sprzedaż zapasu produktów. Jak wskazuje Trybunał, stwierdzenie, że nastąpiło przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części w rozumieniu art. 19 Dyrektywy 112, wymaga, by całość przekazanych składników pozwalała na prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej”.

W wyroku tym Trybunał wywiódł, że jeżeli działalność gospodarcza tego nie wymaga, przedmiotem zbycia nie muszą być wszystkie składniki z nią związane, aby czynność ta wyłączona była z opodatkowania na podstawie art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy.

Mając na uwadze powyższe orzeczenia TSUE należy stwierdzić, że zawarta w art. 2 pkt 27e ustawy definicja legalna zorganizowanej części przedsiębiorstwa musi być interpretowana przez pryzmat treści art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE i w powiązaniu z rozumieniem pojęcia „przekazania całości lub części majątku”, wyłożonym przez Trybunał w ww. orzeczeniu. Trybunał Sprawiedliwości główny nacisk kładzie na badanie konkretnego przypadku, dopuszczając w pewnych przypadkach zbycie samych składników rzeczowych. Tym samym, w myśl orzecznictwa Trybunału, składniki niematerialne nie stanowią konstytutywnego elementu uznania części majątku za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w każdym przypadku. Trybunał uznał, że pojęcie zbycia całości lub części majątku należy interpretować tak, że obejmuje ono zbycie przedsiębiorstwa lub niezależnej części przedsiębiorstwa, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub jego część zdolną do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej.

W złożonym wniosku wskazała Pani, że

  • prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie wynajmu i dzierżawy samochodów osobowych i furgonetek, i jest Pani czynnym podatnikiem podatku VAT,
  • w celu poprawy prowadzonej działalności zdecydowała Pani o utworzeniu nowego podmiotu - spółki z o.o., do której zamierza Pani wnieść w formie aportu zespół składników materialnych i niematerialnych wchodzących w skład Pani przedsiębiorstwa,
  • przedmiot aportu obejmować ma następujące składniki:
  • własności ruchomości (samochód osobowy i ciężarowy);
  • środki pieniężne dotychczas zgromadzone na rachunku firmowym;
  • infrastrukturę sieciową firmy wraz z oprogramowaniem;
  • logo wraz z szyldem i częścią nazwy „A.”;
  • stronę internetową
  • bazę klientów firmy w formie elektronicznej
  • umowy ramowe z kontrahentami,
  • umowę o pracę z 1 października 2019 r. wraz z aneksem do niej z 30 listopada 2022 r. zawartą z pracownikiem;
  • tajemnicę handlową, tj. informacje techniczne, technologiczne oraz organizacyjne;
  • biznesowy oraz technologiczny know-how; oraz
  • księgi i dokumenty oraz inne dokumenty źródłowej związane z prowadzoną działalnością gospodarczą;
  • wydzielona część przedsiębiorstwa - będzie posiadała samodzielność finansową,
  • w wyniku aportu dojdzie do przejęcia pracowników na podstawie Kodeksu pracy,
  • nowo utworzona spółka będzie miała w momencie transakcji faktyczną możliwość prowadzenia działalności w tym samym zakresie.

Z wniosku oraz jego uzupełnienia wynika, że:

  • w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej - nie będzie miała Pani - możliwości przyporządkowania przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań,
  • w wyniku aportu nie przejdą na nowo utworzoną spółkę zobowiązania i wierzytelności, ani umowy leasingu samochodów, które Pani obecnie wykorzystuje w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej,

Przy tak przedstawionym opisie sprawy Pani wątpliwości dotyczą kwestii uznania wydzielonej części działalności przedsiębiorstwa za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy, a w konsekwencji wyłączenia planowanej transakcji aportu do Spółki z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.

W kontekście uregulowań wspólnotowych oraz orzecznictwa TSUE należy wskazać, że nie ma podstaw do przyjęcia, że tylko przeniesienie wszystkich składników materialnych  i niematerialnych jest okolicznością decydującą o uznaniu danego zespołu składników materialnych i niematerialnych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, ponieważ, jeśli dany zespół składników będzie zdolny do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej, to spełnione zostaną przesłanki pozwalające uznać, z punktu widzenia charakteru prowadzonej działalności, że doszło do wydzielenia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Jak wskazano powyżej, kryterium uznania za zorganizowaną część przedsiębiorstwa przenoszonych składników, jest ich zorganizowany charakter, dzięki któremu mogą one realizować zadania gospodarcze. Kluczowa zatem jest ich wzajemna funkcjonalność oraz organizacyjna odrębność. Wskazać także należy, że muszą być to składniki zarówno materialne, jak i niematerialne ściśle związane z przedsiębiorstwem. Przy czym, sama czynność przeniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa dotyczy głównie kompletnego objęcia fizycznych elementów umożliwiających określone działanie, a jeśli z taką działalnością związane są także składniki niematerialne, wówczas także i one powinny zostać przeniesione na nowego nabywcę.

Podstawowym wymogiem do uznania dostawy majątku za zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań, należności oraz środków pieniężnych), podlegający wydzieleniu w istniejącym przedsiębiorstwie na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz opis sprawy należy stwierdzić, że wskazane składniki majątkowe, które zamierza Pani wnieść aportem do nowo utworzonej spółki nie będą stanowiły zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy.

Jak wskazała Pani w opisie zdarzenia przyszłego, wydzielony zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczony do realizacji określonych zadań nie jest i nie będzie wyodrębniony finansowo ani organizacyjnie w strukturze Pani przedsiębiorstwa. Należy zauważyć, że przedmiotem aportu nie będą zobowiązania i wierzytelności. Zgodnie z Pani wskazaniem - nie będzie możliwe przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań. Ponadto, zespół składników majątkowych będący przedmiotem aportu do nowoutworzonej spółki nie będzie miał sformalizowanego charakteru - w formie działu, wydziału, czy też innej podobnej jednostki.

Należy w tym miejscu raz jeszcze podkreślić, że brak zaistnienia którejkolwiek z przesłanek zawartych w art. 2 pkt 27e ustawy wyklucza uznanie składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu ww. przepisu.

Wprawdzie wydzielone składniki majątkowe w Pani przedsiębiorstwie mające być przedmiotem aportu do nowo utworzonej spółki - jak Pani wskazała - będą posiadały potencjalną zdolność do samodzielnego funkcjonowania oraz będą miały faktyczną możliwość prowadzenia działalności w zakresie wynajmu i dzierżawy samochodów osobowych i furgonetek, ale przedmiotu planowanego aportu nie można uznać za dostawę zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Przede wszystkim dlatego, że wydzielone składniki majątkowe, które zamierza Pani wnieść aportem do nowo utworzonej spółki nie cechują się wyodrębnieniem finansowym, ani organizacyjnym. Należy podkreślić, że zgodnie z definicją ustawową, ZCP obejmuje m.in. zarówno zespół składników materialnych i niematerialnych, jak i zobowiązania odnoszące się do przenoszonych składników. Tym samym, aby zespół składników mógł być uznany za ZCP konieczne jest, aby obejmował zobowiązania - co w przedmiotowej sprawie nie będzie miało miejsca.

Jako że definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta w przepisie art. 2 pkt 27e ustawy nie jest definicją samoistną i należy rozpatrywać ją m.in. w kontekście uregulowań art. 6 pkt 1 ustawy, który wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie składników majątkowych i niemajątkowych uprzednio wyodrębnionych organizacyjnie  i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, to nie dotyczy ona zbycia poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa.

W konsekwencji, skoro zbywane przez Panią składniki majątkowe nie będą stanowiły zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy, to transakcja aportu tych składników do nowo utworzonej spółki nie będzie mogła być wyłączona z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.

Tym samym, aport wydzielonej części działalności Pani przedsiębiorstwa będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Pani stanowisko uznaję za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto wskazuję, że powołane przez Panią orzeczenia sądów administracyjnych zawierają tożsame rozstrzygniecie jak przyjęte w przedmiotowej interpretacji, bowiem w ocenie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nie jest konieczne przeniesienie wszystkich składników majątkowych, tylko tych niezbędnych do kontynuowania działalności w takim samym zakresie przy spełnieniu pozostałych warunków wynikających z definicji ZCP z art. 2 pkt 27e ustawy, a zatem również zobowiązań.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa:

Składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem stanu faktycznego.

Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu zdarzenia przyszłego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Panią w złożonym wniosku.

Jednocześnie wskazujemy, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywało się będzie ze zdarzeniem przyszłym opisanym przez Panią w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Pani do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).