Konsorcjant będzie zobowiązany do wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż Liderowi. Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych ... - Interpretacja - null

ShutterStock

Konsorcjant będzie zobowiązany do wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż Liderowi. Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych ... - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Konsorcjant będzie zobowiązany do wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż Liderowi. Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez Konsorcjanta.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

10 lipca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 4 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania podatkiem VAT rozliczenia pomiędzy Liderem a Konsorcjantem dokonywanego w ramach umowy Konsorcjum oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez Konsorcjanta. Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 30 września 2024 r. (wpływ 30 września 2024 r.) oraz - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 23 października 2024 r. (wpływ 23 października 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) jest częścią Grupy (…), niezależnej europejskiej grupy w zakresie usług (…) w dziedzinie (…).

Działalność Spółki skupia się na wielu obszarach, w tym na obsłudze technicznej budynków. W zakres obsługi technicznej budynków wchodzą m.in.:

  • inspekcje,
  • przeglądy,
  • konserwacja,
  • usuwanie awarii, naprawy,
  • całodobowe pogotowie techniczne.

Obecnie Spółka planuje przystępować do przetargów uprzednio zawierając Umowy Konsorcjum, których celem będzie wykonanie zadania polegającego na wykonaniu na rzecz Zamawiającego Usług. Każdorazowo dla realizacji kontraktu na rzecz Zamawiającego Strony będą działać na zasadach określonych w Umowie Konsorcjum w oparciu o system rzeczowego podziału Usług.

Umowę Konsorcjum ma podpisać Lider (tj. Wnioskodawca) i Konsorcjant. Zarówno Wnioskodawca, jak i Konsorcjant to czynni zarejestrowani podatnicy podatku od towarów i usług.

Umowy Konsorcjum będą miały identyczne zapisy. W celu oddania treści planowanych zapisów Umów Konsorcjum zachowano ich oryginalną treść napisaną w czasie teraźniejszym bądź przyszłym. Najważniejsze zapisy planowanych Umów Konsorcjum przedstawiają się następująco.

1.Cel umowy

Na mocy Umowy Konsorcjum Strony zgodnie postanawiają, że zawiązują Konsorcjum w celu realizacji wspólnego przedsięwzięcia polegającego na złożeniu oferty i realizacji kontraktu na warunkach i zgodnie z wymogami przedstawionymi przez Zamawiającego. Dla realizacji powyższego celu Strony będą działać na zasadach określonych Umową Konsorcjum w oparciu o system podziału rzeczowego Usług, który został określony w Załączniku do Umowy Konsorcjum. Umowa zawiera zasady współpracy i odpowiedzialności Stron, nie stanowi ona jednak umowy spółki cywilnej w rozumieniu Kodeksu cywilnego.

2.Postanowienia ogólne

Strony zgodnie ustalają, że funkcję Lidera Konsorcjum pełnić będzie Wnioskodawca. W ramach Konsorcjum Strony udzielają pełnomocnictwa Wnioskodawcy do reprezentowania wobec Zamawiającego oraz osób trzecich, spółek wchodzących w skład Konsorcjum, w zakresie wszelkich czynności prawnych lub faktycznych, które związane są z złożeniem oferty, podpisaniem Kontraktu i realizowaniem wspólnie Kontraktu na rzecz Zamawiającego, w tym w szczególności do.

1)samodzielnego podpisania oferty Konsorcjum celem zawarcia Kontraktu oraz jej złożenia,

2)potwierdzania za zgodność z oryginałem wszystkich dokumentów wymaganych w procesie składania oferty i zawierania Kontraktu;

3)zawarcia Kontraktu z Zamawiającym w przypadku wybrania oferty Konsorcjum;

4)składania wszelkich oświadczeń przewidzianych w Kontrakcie;

5)składania wniosków waloryzacyjnych w oparciu o zmiany przepisów prawnych lub wniosków o zwiększenie wynagrodzenia;

6)składania wniosków oraz wyjaśnień, dokumentów lub oświadczeń w związku z realizacją Kontraktu;

7)negocjowania warunków wynagrodzenia oraz innych warunków w związku z realizacją Kontraktu;

8)zawierania z Zamawiającym ewentualnych Aneksów, porozumień i innych zmian do Kontraktu;

9)wszelkich czynności prawnych lub faktycznych, które okażą się pomocne przy realizacji celu pełnomocnictwa w związku z wykonaniem niniejszej Umowy;

10)dochodzenia roszczeń z tytułu realizacji Kontraktu oraz wszelkich świadczeń ubocznych, w imieniu i na rzecz członków Konsorcjum - w tym do samodzielnego występowania w tym zakresie przed organami administracji publicznej, sądami powszechnymi, Sądem Najwyższym, sądami administracyjnymi oraz organami egzekucji sądowej i/lub administracyjnej;

11)podejmowania wszelkich działań w zakresie ewentualnego rozwiązania umowy w imieniu Konsorcjum,

12)przyjmowania i dokonywania płatności w ramach zobowiązań wynikających z zawartego Kontraktu oraz rozliczenia Kontraktu z Zamawiającym w imieniu Konsorcjum;

13)koordynacji prac między Stronami.

3.Rozliczenia i płatności

Z zastrzeżeniem przypadków, w których wynagrodzenie Konsorcjum zostanie zmniejszone (np. wskutek nienależytego wykonania usług), lub zwiększone, Lider i Konsorcjant akceptują miesięczny wartościowy podział Usług ryczałtowych, określający miesięczną wartość Usług ryczałtowych przydzielonych Liderowi i Konsorcjantowi w miesięcznym wynagrodzeniu ryczałtowym należnym Konsorcjum od Zamawiającego na podstawie Kontraktu.

Kwoty mogą ulec zmianie wobec zmiany zakresu Usług Konsorcjantów, tj. wystąpienia w danym miesiącu usług dodatkowych realizowanych na podstawie Kontraktu. W przypadku zlecenia Konsorcjum przez Zamawiającego usług dodatkowych wysokość wynagrodzenia powiększa miesięczne wynagrodzenie tego Konsorcjanta, który wykonuje te usługi dodatkowe.

Wszystkie płatności od Zamawiającego będą realizowane na rzecz Lidera, na podstawie faktury wystawionej przez Lidera w imieniu Konsorcjum. Do obowiązków Lidera będzie należało egzekwowanie wynagrodzenia od Zamawiającego i rozliczanie go pomiędzy Konsorcjantów.

Lider dokona płatności na rzecz Konsorcjanta przypadającej mu części wynagrodzenia na podstawie prawidłowo wystawionej faktury dotyczącej odpowiedniej części Usług wykonanych przez Konsorcjanta w danym okresie rozliczeniowym zgodnym z Kontraktem i zaakceptowanych przez Zamawiającego, pod warunkiem, że wcześniej Lider otrzyma płatność w tym zakresie od Zamawiającego.

Lider niezwłocznie zawiadomi Konsorcjanta o otrzymaniu płatności od Zamawiającego.

Płatności dokonywane przez Lidera na rzecz Konsorcjanta uwzględniać będą zatrzymania lub potrącenia dokonane przez Zamawiającego. Zatrzymania lub potrącenia zostaną dokonane przez Lidera z uwzględnieniem zasad odpowiedzialności Konsorcjantów wskazanych w Umowie Konsorcjum. Powyższe nie pozbawia Konsorcjanta prawa do kwestionowania zasadności i wysokości dokonanych potrąceń i zatrzymań oraz dochodzenia swoich roszczeń na zasadach ogólnych.

Zakłada się, że Konsorcjant będzie wystawiał faktury z tą samą datą, z jaką Lider będzie wystawiał faktury Zamawiającemu. Faktury wystawiane przez Lidera Zamawiającemu będą powiększone o należny podatek VAT. Konsorcjant wystawiać będzie faktury Liderowi powiększone o należny podatek VAT zgodnie z obowiązującymi przepisami.

4.Podział Usług i Kosztów

Lider i Konsorcjant zobowiązują się wykonać przyjęty na siebie zakres Usług określony w niniejszej Umowie na warunkach wskazanych w Kontrakcie. Lider i Konsorcjant jest wyłącznie odpowiedzialny za przydzielony mu zakres Usług zgodnie z zasadami odpowiedzialności przyjętymi w Umowie Konsorcjum.

Każdy z Konsorcjantów odpowiada za wszelkie koszty własne związane z realizacją swojego zakresu Usług (w tym m.in. koszty materiałów, dostawy, pracowników i podwykonawców) oraz za spowodowane przez siebie szkody, swój zysk lub stratę w ramach wykonywanego przez siebie zakresu Usług.

Każdy z Konsorcjantów ponosi wyłączną odpowiedzialność za swoich podwykonawców, dostawców, usługodawców a także za zapłatę wynagrodzenia wobec swoich podwykonawców, dostawców, usługodawców.

Zarówno Lider jak i Konsorcjant zobowiązują się wykonać swój zakres Usług terminowo, profesjonalnie, z najwyższą starannością i najlepszą wiedzą, z uwzględnieniem standardów wynikających z właściwych norm wynikających z przepisów prawa, na warunkach określonych w Kontrakcie.

5.Odpowiedzialność

W stosunkach zewnętrznych, odpowiedzialność wszystkich członków Konsorcjum wobec Zamawiającego jest solidarna, co nie wyklucza wzajemnych roszczeń regresowych pomiędzy Stronami.

W stosunkach pomiędzy Liderem i Konsorcjantem każdy z nich odpowiadać będzie za jakość i terminowość wykonania przydzielonego mu zakresu Usług, dostaw oraz innych obowiązków wynikających z Umowy i Kontraktu, w tym również, usług i dostaw realizowanych przez jego podwykonawców, dostawców lub usługodawców.

Lider i Konsorcjant odpowiadają za szkody wyrządzone swym działaniem lub zaniechaniem Zamawiającemu, osobom trzecim i Stronie (zarówno z przyczyn, za które Lider lub Konsorcjant ponoszą odpowiedzialność, lub za które ponoszą odpowiedzialność jego podwykonawcy, dostawcy lub usługodawcy). Wymóg naprawienia szkody Stronie nie będącej odpowiedzialną zgodnie ze zdaniami poprzednimi, dotyczy w szczególności zwrotu Stronie poniesionych kosztów i wydatków lub też zaspokojenia innych uzasadnionych roszczeń, w tym roszczeń Zamawiającego lub osób trzecich.

Strony ponoszą odpowiedzialność z tytułu gwarancji jakości i rękojmi za wady w stosunku do przydzielonego danej Stronie zakresu Usług. W przypadku pociągnięcia przez Zamawiającego do odpowiedzialności z tego tytułu Strony nie będącej odpowiedzialną zgodnie ze zdaniem poprzednim, Strona ta jest uprawniona do dochodzenia od drugiej Strony pełnego odszkodowania z tego tytułu.

W stosunkach wewnętrznych każda ze Stron odpowiada za zgodne z Kontraktem wykonanie przyjętego przez siebie zakresu Usług.

Podstawową zasadą jest działanie każdej Strony na swój rachunek oraz ponoszenie ryzyka i odpowiedzialności za prawidłowe i terminowe wykonanie swoich zobowiązań wynikających z przydzielonego mu zakresu Usług, zgodnie z Kontraktem. Każda ze Stron przyjmuje na siebie całe ryzyko techniczne, ekonomiczne, finansowe, podatkowe i prawne dla swojego zakresu rzeczowego Kontraktu. W przypadku wadliwego, nienależytego świadczenia Usług bądź opóźnień w wykonywaniu Usług, każda ze Stron ponosi pełną odpowiedzialność w zakresie wykonywanych przez siebie Usług i zobowiązana jest wadliwość usunąć lub ponieść konsekwencje finansowe nienależytego wykonywania Usług, w tym zapłacić karę umowną.

6.Czas obowiązywania

Umowa zawarta jest na czas określony, tj. od dnia zawarcia aż do zrealizowania i rozliczenia wszystkich świadczeń i obowiązków wynikających z Kontraktu oraz zakończenia rozliczeń pomiędzy Stronami wynikających lub będących w związku z Kontraktem.

Zgodnie z wyżej wskazanymi planowanymi zapisami Umów Konsorcjum, faktyczny podział prac pomiędzy Wnioskodawcą a Konsorcjantem może przedstawiać się przykładowo następująco.

Zgodnie z podziałem prac Wnioskodawca będzie odpowiedzialny za m.in..

a)zapewnienie Przedstawiciela do reprezentowania przed Zamawiającym obu stron umowy konsorcjum,

b)wykonania przyjętego na siebie zakres Usług zgodnie z umową Konsorcjum na warunkach wskazanych w Kontrakcie z Zamawiającym, tj. za:

  • techniczne zarządzanie obiektami,
  • obsługę wyposażenia technicznego i instalacji, utrzymanie/konserwację całego wyposażenia technicznego, instalacji i budynków oraz infrastruktury zewnętrznej,
  • naprawę całego wyposażenia technicznego, instalacji i budynków oraz infrastruktury zewnętrznej,
  • gospodarkę częściami zamiennymi,
  • gospodarkę energetyczną (względy techniczne),
  • dokumentację techniczną,
  • zarządzanie reklamacjami i roszczeniami gwarancyjnymi z wyłączeniem działań o charakterze formalno-prawnym,
  • drobne naprawy,
  • dostarczanie części zamiennych do instalacji technicznych.

Zgodnie z podziałem prac Konsorcjant będzie zajmował się wykonaniem przyjętego na siebie zakresu Usług zgodnie z umową Konsorcjum na warunkach wskazanych w Kontrakcie z Zamawiającym. Przykładowo Konsorcjant może się zajmować:

  • usługami porządkowymi,
  • sprzątaniem lokalizacji,
  • utrzymaniem zieleni i terenów zewnętrznych na terenie wszystkich lokalizacji,
  • odśnieżaniem na terenie lokalizacji,
  • gospodarką odpadami w lokalizacjach,
  • dostarczaniem w ramach swojego zakresu na własny koszt materiałów niezbędnych do wykonywania usługi (m.in.: sól i piasek, środki do odchwaszczania czy pielęgnacji roślin, środki chemiczne, higieniczne, maty wejściowe, pojemniki lady care, przenośne toalety).

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego

Czynności wykonywane przez Lidera oraz Konsorcjanta na rzecz Zamawiającego będą podlegały opodatkowaniu właściwą stawką podatku VAT.

Konsorcjant będzie wykonywać czynności w ramach określonego stosunku prawnego (Umowy Konsorcjum) w świetle której obowiązany będzie do świadczenia usług, a Lider do zapłaty wynagrodzenia. Konsorcjant nie uzyska wynagrodzenia z tytułu podziału zysków Konsorcjum, ale z tytułu wynagrodzenia za wykonywane usługi. W związku z czym w pierwszej kolejności to Lider będzie beneficjentem świadczenia, natomiast ostatecznym beneficjentem świadczenia będzie Zlecający.

Czynności wykonywane przez Konsorcjanta na rzecz Lidera w ramach Umowy Konsorcjum w celu realizacji przedsięwzięcia będą stanowić odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu VAT. Wnioskodawca nie jest w stanie wskazać katalogu zamkniętego usług, które nabywane będą przez Lidera od Konsorcjanta. Dla każdej ze stron Umowy Konsorcjum przypisano realizację określonych zadań i zostały one przedstawione w złożonym wniosku o interpretację. Konsorcjant będzie zatem świadczył usługi niezbędne do zrealizowania przedmiotu Umowy.

Przyjęty przez strony sposób dokumentowania czynności wykonywanych przez poszczególnych uczestników w ramach Konsorcjum wskazuje na istniejący łańcuch świadczeń - Konsorcjant będzie obciążał Lidera wynagrodzeniem należnym mu za wykonane usługi, natomiast faktury dokumentujące wynagrodzenie należne od Zamawiającego za wykonane usługi będą wystawiane wyłącznie przez Lidera.

W przedmiotowej sprawie wynagrodzenie otrzymane przez Konsorcjanta od Lidera stanowić będzie zapłatę za podlegające opodatkowaniu VAT świadczenia określone w Umowie Konsorcjum. W konsekwencji czynności te zostaną udokumentowane fakturami wystawionymi przez Konsorcjanta na rzecz Lidera.

Czynności wykonywane przez Konsorcjanta na rzecz Lidera służące realizacji przedmiotu Umowy Konsorcjum zostaną opodatkowane właściwą stawką podatku VAT.

Jak wykazano powyżej, czynności wykonywane przez Konsorcjanta na rzecz Lidera stanowią czynności opodatkowane VAT. Jednocześnie, nabyte przez Lidera od Konsorcjanta usługi będą wykorzystane w celu świadczenia usług podlegających opodatkowaniu VAT (realizacji przedsięwzięcia w ramach Umowy Konsorcjum).

Pytanie

1.Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym wynagrodzenie, otrzymane przez Konsorcjanta od Lidera Konsorcjum, odnoszące się do rzeczywiście wykonanych przez Konsorcjanta usług związanych z realizacją przedsięwzięcia, powinno zostać udokumentowane przez Konsorcjanta fakturą wystawioną na rzecz Lidera Konsorcjum, wyłącznie odpowiedzialnego za rozliczenia z Zamawiającym?

2.Czy Wnioskodawcy będzie przysługiwać prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego wykazanego na fakturach wystawionych na jego rzecz przez Konsorcjanta?

Państwa stanowisko w sprawie

1.Zdaniem Wnioskodawcy wynagrodzenie, które zostanie otrzymane przez Konsorcjanta od Lidera Konsorcjum, odnoszące się do zadań rzeczywiście wykonanych w ramach realizacji przedsięwzięcia, powinno zostać udokumentowane fakturą wystawioną na rzecz Lidera Konsorcjum.

2.W ocenie Wnioskodawcy, będzie przysługiwać mu pełne prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego wykazanego na fakturach wystawionych na jego rzecz przez Konsorcjanta.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy:

Ad. 1

W ocenie Wnioskodawcy wynagrodzenie, które zostanie otrzymane przez Konsorcjanta od Lidera Konsorcjum, odnoszące się do zadań rzeczywiście wykonanych w ramach realizacji przedsięwzięcia, powinno zostać udokumentowane fakturą wystawioną na rzecz Lidera Konsorcjum wyłącznie odpowiedzialnego za rozliczenia z Zamawiającym.

Przepisy ustawy o VAT nie regulują w żaden sposób rozliczeń we wspólnym przedsięwzięciu.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Podatnikami, w rozumieniu ustawy o VAT są zatem wyłącznie Konsorcjant i Lider Konsorcjum, którzy jako równorzędne podmioty zobowiązali się do wykonania wspólnego przedsięwzięcia.

W świetle art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, każdy z członków konsorcjum jest odrębnym podatnikiem zobowiązanym do stosowania ogólnych zasad w zakresie rozliczania i wystawiania faktur VAT dokumentujących wykonywane czynności.

Stosownie do art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.

Jak wynika ze stanu faktycznego będącego przedmiotem niniejszego wniosku, w ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca planuje zawierać Umowy Konsorcjum, których celem będzie realizacja wspólnego przedsięwzięcia polegającego na złożeniu oferty i realizacji kontraktu na warunkach i zgodnie z wymogami przedstawionymi przez Zamawiającego.

Strony Umowy Konsorcjum zakładają przy tym, iż każda ze stron wykona rzeczowy zakres prac za ustaloną kwotą wynagrodzenia.

Wzajemne rozliczenie Partnerów Konsorcjum odbędzie się na podstawie wystawionej faktury przez Konsorcjanta na rzecz Lidera tytułem rozliczenia za wykonane usługi.

W dalszej kolejności łącząc zakresy prac wykonanych przez siebie i Konsorcjanta, Lider dokona rozliczenia z inwestorem wystawiając na jego rzecz fakturę sprzedaży VAT potwierdzającą wykonanie zadania. Zgodnie z treścią Umów Konsorcjum faktury dokumentujące wynagrodzenie należne od Zlecającego za wykonanie prac w ramach Projektu będą wystawione wyłącznie przez Lidera Konsorcjum.

W opisanym stanie faktycznym mamy do czynienia z sytuacją, w której występują skonkretyzowane świadczenia w zamian za określone wynagrodzenie. Przyjęty przez Strony sposób dokumentowania czynności wykonywanych w ramach Konsorcjum wskazuje na istniejący łańcuch świadczeń.

W konsekwencji pomiędzy Konsorcjantem a Liderem wystąpią czynności podlegające opodatkowaniu, o których mowa w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT - odpłatne świadczenie usług (sprzedaż w myśl definicji określonej w art. 2 pkt 22 ustawy o VAT).

Stosownie do wyżej wskazanego art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT Konsorcjant zobowiązany będzie udokumentować fakturą świadczenia na rzecz Lidera usług za wynagrodzeniem.

Ad. 2

Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT przysługuje mu pełne prawo do odliczenia kwot podatku naliczonego wynikających z faktur wystawionych na jego rzecz przez Konsorcjanta dokumentujących świadczenie usług realizowanych w ramach zaplanowanych przedsięwzięć.

Zgodnie zaś z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w zakresie, w jakim nabywane towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych.

Z kolei, na podstawie art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

W świetle przywołanych przepisów, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazanego na fakturach otrzymanych przez podatnika przysługuje wówczas, gdy odliczenia tego dokonuje podatnik VAT, a nabywane towary i usługi wykorzystywane są do wykonywanych przez niego czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Przedstawiona zasada wyklucza zatem możliwość dokonania odliczenia naliczonego podatku VAT związanego z nabyciem towarów i usług, wyłącznie wówczas, gdy nabywane usługi wykorzystywane są do czynności zwolnionych lub niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.

W analizowanym stanie faktycznym spełnione są przesłanki uprawniające do odliczenia podatku naliczonego, o których mowa w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.

Konsorcjant będzie wystawiać na rzecz Lidera faktury, które dokumentują odpłatne świadczenie usług. Jednocześnie czynności wykonywane na rzecz Zlecającego, które będą wykonywane w ramach Konsorcjum (fakturowane wyłącznie przez Lidera), będą podlegały opodatkowaniu VAT i nie będą zwolnione od tego podatku.

W rezultacie, w ocenie Wnioskodawcy, Liderowi Konsorcjum (Wnioskodawcy) będzie przysługiwać prawo do odliczenia w pełnej wysokości podatku VAT naliczonego z wystawionych przez Konsorcjanta na Wnioskodawcę faktur z tytułu wykonanych przez niego usług (faktury dokumentujące usługi wykonane przez Konsorcjanta na rzecz Wnioskodawcy).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy:

przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 w tym również:

1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2)zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Na podstawie art. 8 ust. 2a ustawy:

w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi.

Pod pojęciem usługi (świadczenia) należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś na rzecz innej osoby), jak i zaniechanie (nieczynienie bądź też tolerowanie). Przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy mieć na względzie, że ustawa zalicza do katalogu usług każde świadczenie, które nie jest dostawą w myśl art. 7 ustawy.

Zauważyć jednak należy, że usługą będzie tylko takie świadczenie, w przypadku którego istnieje bezpośredni konsument, odbiorca świadczenia odnoszący korzyść o charakterze majątkowym. W związku z powyższym czynność podlega opodatkowaniu jedynie wówczas, gdy wykonywana jest w ramach umowy zobowiązaniowej, a jedna ze stron transakcji może zostać uznana za bezpośredniego beneficjenta tej czynności. Przy czym związek pomiędzy otrzymywaną płatnością a świadczeniem na rzecz dokonującego płatności musi mieć charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można powiedzieć, że płatność następuje w zamian za to świadczenie.

Kwestie dotyczące dokumentowania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług uregulowane są w dziale XI ustawy.

W myśl art. 106a ustawy, przepisy niniejszego rozdziału stosuje się do:

1)sprzedaży, z wyjątkiem:

a)przypadków, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 i 5 oraz ust. 1a, w których usługodawca lub dokonujący dostawy towarów nie rozlicza podatku należnego i faktura dokumentująca te transakcje nie jest wystawiana przez usługobiorcę lub nabywcę towarów w imieniu i na rzecz usługodawcy lub dokonującego dostawy towarów,

b)czynności rozliczanych w procedurach szczególnych, o których mowa w dziale XII w rozdziałach 6a, 7 i 9, dla których państwem członkowskim identyfikacji w rozumieniu przepisów tych rozdziałów jest państwo członkowskie inne niż Rzeczpospolita Polska;

2)dostawy towarów i świadczenia usług dokonywanych przez podatnika posiadającego na terytorium kraju siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, z którego dokonywane są te czynności, a w przypadku braku na terytorium kraju siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej - posiadającego na terytorium kraju stałe miejsce zamieszkania albo zwykłe miejsce pobytu, z którego dokonywane są te czynności, w przypadku gdy miejscem świadczenia jest terytorium:

a)państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, a osobą zobowiązaną do zapłaty podatku od wartości dodanej jest nabywca towaru lub usługobiorca i faktura dokumentująca te czynności nie jest wystawiana przez tego nabywcę lub usługobiorcę w imieniu i na rzecz podatnika,

b)państwa trzeciego;

3)dostawy towarów i świadczenia usług rozliczanych w procedurach szczególnych, o których mowa w dziale XII w rozdziałach 6a i 7, przez podatników zidentyfikowanych na potrzeby tych procedur, dla których państwem członkowskim identyfikacji w rozumieniu przepisów tych rozdziałów jest Rzeczpospolita Polska;

4)sprzedaży na odległość towarów importowanych, rozliczanej w procedurze szczególnej, o której mowa w dziale XII w rozdziale 9, przez podatników zidentyfikowanych na potrzeby tej procedury, dla których państwem członkowskim identyfikacji w rozumieniu przepisów tego rozdziału jest Rzeczpospolita Polska.

Stosownie natomiast do art. 106b ust. 1 ustawy:

podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:

1)sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem;

2)wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość, chyba że podatnik korzysta z procedury szczególnej, o której mowa w dziale XII w rozdziale 6a;

3)wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;

4)otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy:

a)wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,

b)czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4,

c)dostaw towarów, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 1b.

W myśl art. 2 pkt 22 ustawy:

ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży, rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Należy podkreślić, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania, podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. Jednocześnie, aby dana czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług musi być wykonana przez podatnika.

Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy:

podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie do art. 15 ust. 2 ustawy:

działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Należy zauważyć, że ani w prawie podatkowym, ani w prawie cywilnym nie występuje definicja pojęcia „konsorcjum”, jednakże przyjmuje się, że zawarcie umowy konsorcjum możliwe jest na podstawie art. 3531 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.), w ramach tzw. swobody umów.

W konsekwencji, strony zawierające umowę konsorcjum mogą ją ukształtować w sposób dowolny, byleby jej treść lub cel nie sprzeciwiały się ustawie, zasadom współżycia społecznego oraz właściwości takiego stosunku. Konsorcjum nie jest podmiotem gospodarczym, nie posiada osobowości prawnej ani podmiotowości prawnej, nie musi być rejestrowane, ani mieć odrębnej nazwy czy też siedziby. Podmioty tworzące konsorcjum są, co do zasady, niezależne w swoich dotychczasowych działaniach (czyli w działaniach niezwiązanych z konsorcjum), a w działaniach związanych z konsorcjum realizują wspólne przedsięwzięcie objęte porozumieniem. Zawierając umowę konsorcyjną podmioty mogą określić, kto będzie reprezentował konsorcjum na zewnątrz (może to być także osoba trzecia). Co do zasady, konsorcja nie mają też wspólnego majątku (chociaż mogą mieć wspólne konto rozliczeniowe), a wszelkie formy płatności regulowane są przez firmę lub osobę reprezentującą konsorcjum.

W analizowanym przypadku Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia, czy wynagrodzenie otrzymane przez Konsorcjanta powinno zostać udokumentowane fakturą wystawioną na Państwa rzecz oraz czy przysługuje Państwu prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego wykazanego na fakturach wystawionych przez Konsorcjanta.

W opisie sprawy podali Państwo informacje, z których wynika, że:

  • zawiązali Państwo Konsorcjum w celu realizacji wspólnego przedsięwzięcia polegającego na złożeniu oferty i realizacji kontraktu na warunkach i zgodnie z wymogami przedstawionymi przez Zamawiającego;
  • funkcję Lidera Konsorcjum pełnić będą Państwo;
  • wszystkie płatności od Zamawiającego będą realizowane na Państwa rzecz, jako Lidera, na podstawie faktury wystawionej w imieniu Konsorcjum;
  • Państwo - jako Lider - dokonają płatności na rzecz Konsorcjanta przypadającej mu części wynagrodzenia na podstawie prawidłowo wystawionej faktury dotyczącej odpowiedniej części Usług wykonanych przez Konsorcjanta w danym okresie rozliczeniowym zgodnym z Kontraktem i zaakceptowanych przez Zamawiającego, pod warunkiem, że wcześniej otrzymają Państwo płatność w tym zakresie od Zamawiającego;
  • Konsorcjant będzie wystawiał faktury z tą samą datą, z jaką Państwo będą wystawiać faktury Zamawiającemu;
  • czynności wykonywane przez Lidera oraz Konsorcjanta na rzecz Zamawiającego będą podlegały opodatkowaniu właściwą stawką podatku VAT;
  • Konsorcjant będzie wykonywać czynności w ramach określonego stosunku prawnego (Umowy Konsorcjum), w świetle której obowiązany będzie do świadczenia usług, a Lider do zapłaty wynagrodzenia;
  • Konsorcjant nie uzyska wynagrodzenia z tytułu podziału zysków Konsorcjum, ale z tytułu wynagrodzenia za wykonywane usługi. W związku z czym w pierwszej kolejności to Państwo będą beneficjentem świadczenia, natomiast ostatecznym beneficjentem świadczenia będzie Zlecający;
  • czynności wykonywane przez Konsorcjanta na rzecz Lidera w ramach Umowy Konsorcjum w celu realizacji przedsięwzięcia będą stanowić odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu VAT. Konsorcjant będzie zatem świadczył usługi niezbędne do zrealizowania przedmiotu Umowy;
  • Konsorcjant będzie obciążał Lidera wynagrodzeniem należnym mu za wykonane usługi, natomiast faktury dokumentujące wynagrodzenie należne od Zamawiającego za wykonane usługi będą wystawiane wyłącznie przez Lidera;
  • wynagrodzenie otrzymane przez Konsorcjanta od Państwa stanowić będzie zapłatę za podlegające opodatkowaniu VAT świadczenia określone w Umowie Konsorcjum;
  • czynności wykonywane przez Konsorcjanta na Państwa rzecz służące realizacji przedmiotu Umowy Konsorcjum zostaną opodatkowane właściwą stawką podatku VAT;
  • jednocześnie, nabyte przez Państwa od Konsorcjanta usługi będą wykorzystane w celu świadczenia usług podlegających opodatkowaniu VAT (realizacji przedsięwzięcia w ramach Umowy Konsorcjum).

W odniesieniu do przedstawionych wątpliwości wskazać należy, że konsorcjum - w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego - nie może być uznane za podatnika VAT. Oznacza to, że relacji zachodzących pomiędzy stronami umowy konsorcjum (podatnikami VAT), dla potrzeb podatku od towarów i usług, nie należy oceniać na zasadach wewnętrznych rozliczeń konsorcjum. Powyższego nie zmienia okoliczność, że w przypadku umów konsorcjum dopuszczalne jest zawarcie ustaleń, że rozliczenia gospodarcze i księgowe, w tym dotyczące podpisywania umów i wystawiania faktur za prace wykonane przez uczestników konsorcjum na rzecz podmiotów zamawiających te prace na podstawie zawartego z nimi kontraktu - będzie dokonywał wytypowany przez uczestników konsorcjum podmiot wiodący.

Zatem przedsiębiorcy działający w ramach konsorcjum są odrębnymi podatnikami podatku od towarów i usług. Powyższe oznacza, że działając w ramach konsorcjum, powinni oni do wzajemnych rozliczeń stosować ogólne reguły wynikające z ustawy o podatku od towarów i usług oraz aktów wykonawczych do niej, w tym także w zakresie wystawiania faktur dokumentujących wykonywane przez nich czynności.

Jednocześnie, należy zwrócić uwagę, że to strony konsorcjum określają w umowie konsorcjum sposób rozliczeń między sobą, jak i zamawiającym (inwestorem), tj. sposób wystawiania faktur, należnego wynagrodzenia, terminów wykonania prac oraz kwestii odpowiedzialności za przydzielone im zadania z tytułu realizacji celu nałożonego na nich przez inwestora (zamawiającego) w ramach zlecenia/przetargu. W praktyce, w umowie konsorcjum strony mogą wyznaczyć lidera konsorcjum (który m.in. pełni funkcję reprezentacyjną oraz prowadzi rozliczenia z inwestorem), a także mogą ustanowić, że każdy podmiot - jako uczestnik konsorcjum - świadczy usługi bezpośrednio na rzecz inwestora.

Biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy prawa oraz zasady funkcjonowania konsorcjum, w tym zasadę odrębności podatników, którzy występują wobec siebie w relacji lider konsorcjum - partner konsorcjum, stwierdzić należy, że uczestnicy konsorcjum zobowiązani są do dokumentowania wzajemnych świadczeń oraz wyboru podmiotu, który będzie odpowiedzialny za rozliczenia ze zleceniodawcą.

W świetle powyższego stwierdzić należy, że w analizowanym przypadku na gruncie podatku od towarów i usług uczestników konsorcjum, tj. Lidera oraz Konsorcjanta należy traktować jako odrębnych podatników podatku od towarów i usług, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy.

Jednocześnie wskazać należy, że w opisanej sprawie mamy do czynienia z sytuacją, w której występuje skonkretyzowane świadczenie (świadczenie usług) w zamian za określone wynagrodzenie. Z opisu sprawy wynika, że Konsorcjant będzie obciążał Państwa wynagrodzeniem należnym za wykonane na Państwa rzecz usługi. Jednocześnie, nabyte przez Państwa od Konsorcjanta usługi będą wykorzystane w celu świadczenia usług na rzecz Zamawiającego. Wskazali Państwo, że Konsorcjant nie uzyska wynagrodzenia z tytułu podziału zysków Konsorcjum, ale z tytułu wynagrodzenia za wykonywane usługi. W pierwszej kolejności to Państwo będą beneficjentem świadczenia, natomiast ostatecznym beneficjentem świadczenia będzie Zlecający. Przyjęty przez strony sposób dokumentowania czynności wykonywanych przez poszczególnych uczestników w ramach Konsorcjum wskazuje na istniejący łańcuch świadczeń – Konsorcjant będzie obciążał Państwa (Lidera) wynagrodzeniem należnym mu za wykonane usługi, natomiast faktury dokumentujące wynagrodzenie należne od Zamawiającego za wykonane usługi będą wystawiane wyłącznie przez Państwa, jako Lidera.

W konsekwencji, pomiędzy Państwem a Konsorcjantem będzie występować czynność podlegająca opodatkowaniu, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy – odpłatne świadczenie usług (sprzedaż w myśl definicji określonej w art. 2 pkt 22 ustawy).

Zatem Konsorcjant, stosownie do art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy, będzie zobowiązany do wystawienia na Państwa rzecz faktury dokumentującej tę sprzedaż.

Przechodząc do Państwa wątpliwości w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez Konsorcjanta, należy wskazać, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy:

w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy:

kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z powyższych regulacji wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Ponadto należy podkreślić, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy, jak i niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jeden z nich wynika z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, zgodnie z którym:

nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

W odniesieniu zatem do kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego stwierdzić należy, że w rozpatrywanej sprawie względem nabytych usług, przysługuje Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez Konsorcjanta, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy.

W analizowanym przypadku, jak ustalono powyżej, Konsorcjant będzie świadczył na Państwa rzecz usługi, które podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy oraz będzie zobowiązany do wystawiania faktur dokumentujących wykonanie tych usług. Przy czym, w opisie sprawy podali Państwo, że czynności wykonywane przez Konsorcjanta na Państwa rzecz, służące realizacji przedmiotu Umowy Konsorcjum, zostaną opodatkowane właściwą stawką podatku VAT. Ponadto, nabyte od Konsorcjanta usługi będą przez Państwa wykorzystane w celu świadczenia usług podlegających opodatkowaniu VAT. W opisie sprawy podali Państwo również, że są Państwo zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Tym samym w rozpatrywanej sprawie będzie przysługiwać Państwu - Liderowi, prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez Konsorcjanta, dokumentujących wykonanie przydzielonego mu zakresu Usług na Państwa rzecz, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy. Prawo to będzie przysługiwać pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych wymienionych w art. 88 ustawy.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja dotyczy wniosku wyłącznie w zakresie podatku od towarów i usług. W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. Wydana interpretacja została oparta w szczególności na Państwa wskazaniach, że Konsorcjant nie uzyska wynagrodzenia z tytułu podziału zysków Konsorcjum, ale z tytułu wynagrodzenia za wykonywane usługi. W związku z czym w pierwszej kolejności to Lider będzie beneficjentem świadczenia, natomiast ostatecznym beneficjentem świadczenia będzie Zlecający.

W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy udzielona odpowiedź traci swą aktualność. Równocześnie w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).