Brak podlegania opodatkowaniu podatkiem VAT dostawy działek niezabudowanych. - Interpretacja - null

ShutterStock

Brak podlegania opodatkowaniu podatkiem VAT dostawy działek niezabudowanych. - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Brak podlegania opodatkowaniu podatkiem VAT dostawy działek niezabudowanych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

30 września 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 28 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych sprzedaży działek o numerach (…).

Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 8 listopada 2024 r. (wpływ 8 listopada 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawczyni (dalej w treści jako: Wnioskująca) jest osobą fizyczną mieszkającą w Polsce i będącą rezydentem Polski.

Wnioskująca wraz ze współmałżonkiem nabyła do majątku wspólnego małżonków (objętych ustawową wspólnością majątkową) docelowo dnia (…) prawo własności nieruchomości niezabudowanej, stanowiącej grunty orne, położonej w (…), dalej jako: Nieruchomość Wstępna. Nabycie Nieruchomości Wstępnej obejmowało umowy zawierane jako: pod warunkiem oraz przenoszące własność, a w treści dokumentów związanych z nabyciem gruntu wskazano, że Nieruchomość Wstępna objęta jest księgą wieczystą (…). Geodezyjnie w chwili nabycia, Nieruchomość Wstępna obejmowała część działki oznaczonej numerem (…).

Nabycie własności Nieruchomości Wstępnej nie było powiązane z pozarolniczą działalnością gospodarczą żadnego z małżonków, jak również nie stanowiło składnika takiej działalności gospodarczej. Nieruchomość Wstępna w trakcie jej posiadania nie była wykorzystywana w jakikolwiek sposób do działalności gospodarczej.

Nabycie Nieruchomości Wstępnej nie było opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Małżonkowie, nabywając Nieruchomość Wstępną, czynili to z myślą o wyłącznych potrzebach osobistych, prywatnych (niezwiązanych z działalnością gospodarczą), mieli bowiem zamiar wykorzystać Nieruchomość Wstępną dla potrzeb budowy domu jednorodzinnego, z ewentualną możliwością trzymania na nieruchomości (…).

Dnia (…) Wnioskująca wraz z małżonkiem przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego ustanowili rozdzielność majątkową w swoim małżeństwie, na skutek której Nieruchomość Wstępna stała się przedmiotem własności udziałowej każdego z małżonków (w 50%). W dalszej kolejności małżonkowie aktem notarialnym w dniu (…) potwierdzili przeniesienie do wyłącznej własności Wnioskującej prawa do Nieruchomości Wstępnej, w konsekwencji tej czynności – z perspektywy małżonków – od tej daty wyłącznie Wnioskująca posiadała prawo do Nieruchomości Wstępnej.

W międzyczasie okazało się, że Nieruchomość Wstępna posiada współwłaściciela w udziale 3/4 w prawie własności Nieruchomości Wstępnej. Była to osoba trzecia (dalej jako: Współwłaściciel Nieruchomości Wstępnej), obca względem małżonków, tj. niepowiązana w jakikolwiek sposób z Wnioskującą i jej współmałżonkiem. Okoliczność istnienia równoległego współwłaściciela wyszła na jaw dopiero po nabyciu przez Wnioskującą i jej małżonka w 2009 roku Nieruchomości Wstępnej, wskutek ujawnienia tego faktu przez sąd wieczystoksięgowy, który z opóźnieniem dokonał w tym zakresie wpisu w księdze wieczystej Nieruchomości Wstępnej, po przeprowadzeniu postępowania sądowego.

Współwłaściciel Nieruchomości Wstępnej nadto wystąpił do właściwego sądu rejonowego z wnioskiem o zniesienie współwłasności Nieruchomości Wstępnej. Sąd Rejonowy (…), postanowieniem z dnia (…) dokonał sądowego zniesienia współwłasności Nieruchomości Wstępnej przez jej fizyczny podział wg projektu sporządzonego w postępowaniu sądowym przez biegłego sądowego, który stanowił załącznik do wydanego postanowienia.

Na skutek sądowego podziału Nieruchomości Wstępnej, Wnioskującej przypadło na wyłączną własność prawo własności wydzielonych geodezyjnie działek, o numerach (…) oraz udział 1/4 w prawie własności wydzielonej geodezyjnie działki nr (…), przeznaczonej na potrzeby dojazdu do pozostałych wydzielonych działek (…). Prawo 3/4 udziału w działce (…) przypadło natomiast Współwłaścicielowi Nieruchomości Wstępnej, który nadto otrzymał na wyłączność prawo własności innych wydzielonych sądownie działek.

Tym samym, Wnioskująca w wyniku sądowego podziału nieruchomości dokonanego postanowieniem z (…) r. posiadała wyłączne prawo własności wydzielonych geodezyjnie działek o numerach (…) oraz udział 1/4 w prawie własności wydzielonej geodezyjnie działki nr (…), przeznaczonej na potrzeby dojazdu do pozostałych wydzielonych działek (dalej łącznie wszystkie działki zwane będą jako: Działki).

Działki, jako obszar gruntu, objęte zostały dwoma miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, zainicjowanymi przez Gminę (…) odpowiednio: (…).

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Działki posiadają poniższe przeznaczenie:

- działki o numerach ewidencyjnych nr (…) – przeznaczone są pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną, natomiast

- działka o numerze ewidencyjnym (…) – przeznaczona jest jako droga wewnętrzna i oznaczona jest symbolem (…).

W trakcie posiadania Działek przez Wnioskującą nie były one do dnia obecnego wykorzystywane w jakikolwiek sposób do działalności gospodarczej (nie były powiązane z pozarolniczą działalnością gospodarczą Wnioskującej, jak również nie stanowiły składnika takiej działalności). Ponadto, nie były przedmiotem jakiegokolwiek odpłatnego udostępnienia przez Wnioskującą osobom trzecim w trybie zobowiązaniowym. Dodatkowo, Działki są gruntami niezabudowanymi do dnia dzisiejszego o statusie gruntów ornych. Wnioskująca nie identyfikowała oraz nie wyrażała także woli zbywania jakichkolwiek nieruchomości wyodrębnionych z Działek w charakterze przedsiębiorcy, prowadzącego w tym zakresie działalność gospodarczą. Wnioskująca nie czyniła i nie zamierza czynić również przedsięwzięć, które miałyby na celu uatrakcyjnienie Działek (np. ich grodzenie, uzbrojenie, ubieganie się o warunki zabudowy).

Wnioskująca dnia (…) wystąpiła do Gminy (…) z wnioskiem o administracyjny (geodezyjny) podział posiadanych Działek, w zakresie gruntów nr (…).

Okoliczność taka wynikała z woli zbycia jedynie części z posiadanych Działek, z uwagi na potrzebę pozyskania środków finansowych na cele prywatne (…). Bez podziału geodezyjnego Działek (…), nie byłoby możliwe zbycie wyłącznie części posiadanych nieruchomości. Wnioskująca nie zamierzała natomiast wyzbywać się od razu całości posiadanych gruntów o obszarze ok. (…) ha. Dodatkowo okoliczność taka była wynikiem powzięcia przez Wnioskującą wiedzy o istnieniu Współwłaściciela Nieruchomości Wstępnej w 3/4 udziału, który doprowadził do podziału sądowego Nieruchomości Wstępnej oraz rozpoczął na wyodrębnionych i przyznanych mu działkach, sąsiadujących z gruntami Wnioskującej własną aktywność, uzbrajając działki w stosowną infrastrukturę wodociągową, energetyczną i gazową (w tym zakresie Wnioskująca nie posiada jednak szczegółowych informacji, gdyż nie była podmiotem zaangażowanym w te czynności). Takie działanie – zdaniem Wnioskującej – koliduje z możliwością obecnego trzymania (…) i zapewnienia im właściwych i bezpiecznych warunków życia na tym terenie. Wnioskująca do złożonego wniosku o administracyjny podział Działek załączyła wymaganą prawem dokumentację proponowanego podziału geodezyjnego działek, zgodnego z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, uwzględniającą także wyodrębnienie dróg dojazdowych do poszczególnych tworzonych działek (bez tego bowiem podział byłby niezgodny z obowiązującymi przepisami prawa i niemożliwy do przeprowadzenia). Wnioskująca nie załączała przy sporządzonym wniosku informacji dotyczących uzbrojenia proponowanych do wyodrębnienia działek w infrastrukturę energetyczną oraz wodociągowo-kanalizacyjną. Wnioskująca – w stosunku do Działek – nie ubiegała się o warunki ich zabudowy.

Decyzją z dnia (…) Wójt Gminy (…) dokonał podziału Działek (…) na działki o następujących nr ewidencyjnych: (…). Wyodrębnione z Działek grunty, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, posiadają poniższe przeznaczenie:

- działki o numerach ewidencyjnych (…) – przeznaczone są pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną zgodnie z symbolem (…);

- natomiast działki o numerach ewidencyjnych (…)– przeznaczone są na drogi wewnętrzne (…).

Decyzją z dnia (…) Wójt Gminy (…) dokonał podziału działki nr (…) na trzy działki odpowiednio o nr (…).

Wnioskująca planuje dokonać sprzedaży kilku wydzielonych z Działek gruntów, w celu pozyskania środków na potrzeby prywatne. Obecnie zawarte zostały umowy przedwstępne dotyczące sprzedaży poniższych działek ewidencyjnych: (…). Wnioskująca planuje również zawrzeć na dniach umowy sprzedaży dotyczące działek o numerach (…).

Wnioskująca nie podejmowała jakiejkolwiek aktywności w przedmiocie informowania o woli sprzedaży Działek, w tym nie prezentowała informacji w tym zakresie na stronach mediów społecznościowych, bądź stronach internetowych, również nie kierowała ogłoszeń w przedmiocie sprzedaży. Zainteresowani zgłosili się do Wnioskującej we własnym zakresie. Wnioskująca dokonuje zbycia Działek, ponieważ obecne i przyszłe czynności w tym zakresie związane są z zamiarem nabycia nieruchomości dla potrzeb rodziny Wnioskującej, a Wnioskująca nie posiada w obecnej chwili informacji o docelowej cenie takiej nieruchomości (bądź lokalu).

Wnioskująca nadto wyjaśnia, że prowadzi od (…) roku pozarolniczą działalność gospodarczą, ujawnioną we wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której przeważającym przedmiotem jest działalność w zakresie (…). Wnioskująca nie prowadzi działalności gospodarczej, której przedmiotem byłaby działalność deweloperska. Ponadto Wnioskująca, z uwagi na prowadzoną pozarolniczą działalność gospodarczą, posiada status podatnika VAT czynnego od (…) roku i nie jest rolnikiem ryczałtowym w rozumieniu uptu.

Wnioskująca, pismem z dnia 9 lipca 2024 r., wystąpiła do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie pytań:

1)  Czy planowana przez Wnioskującą sprzedaż wydzielonych gruntów z Działek stanowić będzie działalność gospodarczą na gruncie podatku od towarów i usług, która spowoduje, że Wnioskująca będzie zobowiązana z tego tytułu odprowadzić należny podatek VAT w charakterze podatnika VAT? Oraz

2)  Czy pozyskanie przez Wnioskującą przychodów ze sprzedaży wydzielonych gruntów z Działek stanowić będzie pozarolniczą działalność gospodarczą na gruncie podatku dochodowego?

Wnioskująca wyraziła w złożonym wniosku stanowisko, zgodnie z którym:

1)  zdaniem Wnioskującej, planowana sprzedaż wydzielonych gruntów z Działek nie będzie stanowić działalności gospodarczej na gruncie podatku od towarów i usług, ponieważ działania te czynione będą przez Wnioskującą w ramach zarządu majątkiem osobistym (prywatnym), niezwiązanym z działalnością gospodarczą Wnioskującej. W konsekwencji, sprzedaż gruntów wyodrębnionych spośród Działek nie spowoduje, że Wnioskująca zobowiązana będzie z tego tytułu odprowadzić należny podatek VAT, ponieważ nie nabędzie w tym zakresie statusu podatnika VAT; oraz

2)  zdaniem Wnioskującej, planowane pozyskanie przez Wnioskującą przychodów ze sprzedaży wydzielonych gruntów z Działek nie będzie stanowić pozarolniczej działalności gospodarczej na gruncie podatku dochodowego, ponieważ będzie odpłatnym zbyciem nieruchomości prywatnych Wnioskującej, realizowanym po upływie 5 lat od daty ich nabycia.

Dyrektor wezwał pismem z dnia 21 sierpnia 2024 r. nr 0112-KDIL1-2.4012.406.2024.2.NF Wnioskującą do udzielenia dodatkowych wyjaśnień.

Wnioskująca, pismem z dnia 27 sierpnia 2024 r., wskazała między innymi, że:

1.  Zapytania Wnioskującej koncentrowały się przede wszystkim na tym, czy: (1) w zakresie VAT – Wnioskująca dokonując określonych czynności oraz zbycia działek, nabywa w konsekwencji całokształtu tych zdarzeń status podatnika prowadzącego działalność gospodarczą oraz czy działania takie obligują Wnioskującą do odprowadzenia VAT z tego tytułu oraz (2) w zakresie PIT – czy pozyskanie przez Wnioskującą przychodów ze zbycia nieruchomości, w opisanych okolicznościach zdarzenia przyszłego, stanowić będzie pozarolniczą działalność gospodarczą.

2.  (...) Wnioskująca potwierdziła jednocześnie – w odpowiedzi na skonkretyzowane zapytanie Dyrektora, że przedmiotem wniosku oraz ujętych okoliczności zdarzenia przyszłego jest także sprzedaż działek o nr (…) oraz części gruntów w zakresie działki (…), bowiem są one elementem ujętych kompleksowo zdarzeń przyszłych.

3.  Wnioskująca, wobec zapytania Dyrektora o warunki sprzedaży działek nr (…) oraz części gruntów działki nr (…), a także w zakresie wszelkich pozostałych działek ewidencyjnych zdefiniowanych we wniosku jako „Działki” wyjaśniła łącznie, że:

-    nie były, nie są i wg wiedzy Wnioskującej nie będą one wykorzystywane w jakikolwiek sposób do działalności gospodarczej, nie były również powiązane z pozarolniczą działalnością gospodarczą Wnioskującej oraz nie stanowiły składnika takiej działalności,

-    nie były, nie są i wg posiadanej wiedzy Wnioskującej nie będą one przedmiotem jakiegokolwiek odpłatnego udostępnienia przez Wnioskującą osobom trzecim w trybie zobowiązaniowym (np. w trybie najmu, dzierżawy),

-    nie są one użytkowane przez Wnioskującą w inny sposób,

-    sprzedaż działek ewidencyjnych stanowi element zdarzenia przyszłego w kontekście opisanych planowanych działań zdarzenia przyszłego,

-    działki są porośnięte zielskiem i krzewami.

4.  Wnioskująca, na skonkretyzowane przez Dyrektora zapytanie nadto wyjaśniła, że zawarte dotychczas umowy przedwstępne sprzedaży działek (…) zawierają zasadniczo tożsame warunki umowne regulujące treść umowy oraz określające prawa i obowiązki Wnioskującej – jako sprzedawcy, oraz kupującego, a następnie Wnioskująca wyjaśniła: (…).

5.  Dodatkowo Wnioskująca – na sformułowane w wezwaniu przez Dyrektora zapytania – przedstawiła informacje odnoszące się do dotychczasowego zbycia przez Wnioskującą nieruchomości (…).

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, uwzględniając stan faktyczny zdarzenia przyszłego opisany we wniosku z 9 lipca 2024 r. oraz dodatkowe szczegółowe wyjaśnienia Wnioskującej ujęte w piśmie z 27 sierpnia 2024 r., wydał Wnioskującej interpretacje indywidualne z 13 września 2024 r. nr 0112-KDIL1-2.4012.406.2024.3.NF oraz nr 0112-KDSL1-1.4011.381.2024.4.JB z 16 września 2024 r., w których uznał stanowisko Wnioskującej za prawidłowe w zakresie sformułowanych pytań.

Jednocześnie Dyrektor w treści wydanych interpretacji indywidualnych, uznających w pełni stanowisko Wnioskującej za prawidłowe zarówno w kwestii braku statusu podatnika VAT z tytułu zbycia Działek, jak i braku rozpoznania pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu zbycia Działek, na końcu sporządzonego uzasadnienia tychże interpretacji wskazał odpowiednio, że:

1)  (...) tym samym, przychody ze sprzedaży wydzielonych gruntów z Działek, tj. (…), nie kwalifikują się jako przychód z działalności gospodarczej, tj. ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tak wskazano w interpretacji nr 0112-KDSL1-1.4011.381.2024.4.JB) oraz

2)  (...) sprzedaż (...) działek nr (…) nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług; w konsekwencji, Wnioskująca nie będzie zobowiązana z tego tytułu do odprowadzenia podatku VAT (tak wskazano w interpretacji nr 0112-KDIL1-2.4012.406.2024.3.NF).

W związku z wyrażoną oceną stanowiska Wnioskującej w interpretacjach nr 0112-KDSL1-1.4011.381.2024.4.JB oraz nr 0112-KDIL1-2.4012.406.2024.3.NF – jako prawidłowego – z jednoczesnym zawarciem przez Dyrektora w ich uzasadnieniu wskazań jedynie do wybranych działek ewidencyjnych wchodzących w skład Działek, Wnioskująca formułuje poniższe – dalsze – pytania.

Doprecyzowanie i uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego

Pismem z 8 listopada 2024 r. (wpływ 8 listopada 2024 r.) uzupełniła Pani opis sprawy, udzielając odpowiedzi na poniższe pytania:

1.  W jaki dokładnie sposób wykorzystywała/wykorzystuje/będzie Pani wykorzystywała działki mające być przedmiotem sprzedaży (o numerach …) od momentu nabycia do momentu planowanej sprzedaży?

Odpowiedź:

Wnioskująca, w celu wyeliminowania jakichkolwiek podstaw pozostawienia wniosku Wnioskującej przez Dyrektora bez rozpatrzenia, a także w celu jednoznacznego udzielenia odpowiedzi, Wnioskująca wyjaśnia jak poniżej:

1) w zakresie działki nr (…): w trakcie posiadania tej działki przez Wnioskującą:

-   nie była, nie jest i według obecnej wiedzy Wnioskującej nie będzie ona wykorzystywana w jakikolwiek sposób do działalności gospodarczej Wnioskującej, nie była również powiązana z pozarolniczą działalnością gospodarczą Wnioskującej oraz nie stanowiła składnika takiej działalności,

-   nie była, nie jest i według obecnie posiadanej wiedzy Wnioskującej nie będzie przedmiotem jakiegokolwiek odpłatnego udostępnienia przez Wnioskującą osobom trzecim w trybie zobowiązaniowym (np. w trybie najmu, dzierżawy),

-   nie jest użytkowana przez Wnioskującą w inny sposób,

-   jest porośnięta zielskiem i krzewami;

2) w zakresie działki nr (…): w trakcie posiadania tej działki przez Wnioskującą:

-   nie była, nie jest i według obecnej wiedzy Wnioskującej nie będzie ona wykorzystywana w jakikolwiek sposób do działalności gospodarczej Wnioskującej, nie była również powiązana z pozarolniczą działalnością gospodarczą Wnioskującej oraz nie stanowiła składnika takiej działalności,

-   nie była, nie jest i według obecnie posiadanej wiedzy Wnioskującej nie będzie przedmiotem jakiegokolwiek odpłatnego udostępnienia przez Wnioskującą osobom trzecim w trybie zobowiązaniowym (np. w trybie najmu, dzierżawy),

-   nie jest użytkowana przez Wnioskującą w inny sposób,

-   jest porośnięta zielskiem i krzewami;

3) w zakresie działki nr (…): w trakcie posiadania tej działki przez Wnioskującą:

-   nie była, nie jest i według obecnej wiedzy Wnioskującej nie będzie ona wykorzystywana w jakikolwiek sposób do działalności gospodarczej Wnioskującej, nie była również powiązana z pozarolniczą działalnością gospodarczą Wnioskującej oraz nie stanowiła składnika takiej działalności,

-   nie była, nie jest i według obecnie posiadanej wiedzy Wnioskującej nie będzie przedmiotem jakiegokolwiek odpłatnego udostępnienia przez Wnioskującą osobom trzecim w trybie zobowiązaniowym (np. w trybie najmu, dzierżawy),

-   nie jest użytkowana przez Wnioskującą w inny sposób,

-   jest porośnięta zielskiem i krzewami;

4) w zakresie działki nr (…): w trakcie posiadania tej działki przez Wnioskującą:

-   nie była, nie jest i według obecnej wiedzy Wnioskującej nie będzie ona wykorzystywana w jakikolwiek sposób do działalności gospodarczej Wnioskującej, nie była również powiązana z pozarolniczą działalnością gospodarczą Wnioskującej oraz nie stanowiła składnika takiej działalności,

-   nie była, nie jest i według obecnie posiadanej wiedzy Wnioskującej nie będzie przedmiotem jakiegokolwiek odpłatnego udostępnienia przez Wnioskującą osobom trzecim w trybie zobowiązaniowym (np. w trybie najmu, dzierżawy),

-   nie jest użytkowana przez Wnioskującą w inny sposób,

-   jest porośnięta zielskiem i krzewami;

5) w zakresie działki nr (…): w trakcie posiadania tej działki przez Wnioskującą:

-   nie była, nie jest i według obecnej wiedzy Wnioskującej nie będzie ona wykorzystywana w jakikolwiek sposób do działalności gospodarczej Wnioskującej, nie była również powiązana z pozarolniczą działalnością gospodarczą Wnioskującej oraz nie stanowiła składnika takiej działalności,

-   nie była, nie jest i według obecnie posiadanej wiedzy Wnioskującej nie będzie przedmiotem jakiegokolwiek odpłatnego udostępnienia przez Wnioskującą osobom trzecim w trybie zobowiązaniowym (np. w trybie najmu, dzierżawy),

-   nie jest użytkowana przez Wnioskującą w inny sposób,

-   jest porośnięta zielskiem i krzewami;

6) w zakresie działki nr (…): w trakcie posiadania tej działki przez Wnioskującą:

-   nie była, nie jest i według obecnej wiedzy Wnioskującej nie będzie ona wykorzystywana w jakikolwiek sposób do działalności gospodarczej Wnioskującej, nie była również powiązana z pozarolniczą działalnością gospodarczą Wnioskującej oraz nie stanowiła składnika takiej działalności,

-   nie była, nie jest i według obecnie posiadanej wiedzy Wnioskującej nie będzie przedmiotem jakiegokolwiek odpłatnego udostępnienia przez Wnioskującą osobom trzecim w trybie zobowiązaniowym (np. w trybie najmu, dzierżawy),

-   nie jest użytkowana przez Wnioskującą w inny sposób,

-   jest porośnięta zielskiem i krzewami;

7) w zakresie działki nr (…): w trakcie posiadania tej działki przez Wnioskującą:

-   nie była, nie jest i według obecnej wiedzy Wnioskującej nie będzie ona wykorzystywana w jakikolwiek sposób do działalności gospodarczej Wnioskującej, nie była również powiązana z pozarolniczą działalnością gospodarczą Wnioskującej oraz nie stanowiła składnika takiej działalności,

-   nie była, nie jest i według obecnie posiadanej wiedzy Wnioskującej nie będzie przedmiotem jakiegokolwiek odpłatnego udostępnienia przez Wnioskującą osobom trzecim w trybie zobowiązaniowym (np. w trybie najmu, dzierżawy),

-   nie jest użytkowana przez Wnioskującą w inny sposób,

-   jest porośnięta zielskiem i krzewami;

8) w zakresie działki nr (…): w trakcie posiadania tej działki przez Wnioskującą:

-   nie była, nie jest i według obecnej wiedzy Wnioskującej nie będzie ona wykorzystywana w jakikolwiek sposób do działalności gospodarczej Wnioskującej, nie była również powiązana z pozarolniczą działalnością gospodarczą Wnioskującej oraz nie stanowiła składnika takiej działalności,

-   nie była, nie jest i według obecnie posiadanej wiedzy Wnioskującej nie będzie przedmiotem jakiegokolwiek odpłatnego udostępnienia przez Wnioskującą osobom trzecim w trybie zobowiązaniowym (np. w trybie najmu, dzierżawy),

-   nie jest użytkowana przez Wnioskującą w inny sposób,

-   jest porośnięta zielskiem i krzewami;

9) w zakresie działki nr (…): w trakcie posiadania tej działki przez Wnioskującą:

-   nie była, nie jest i według obecnej wiedzy Wnioskującej nie będzie ona wykorzystywana w jakikolwiek sposób do działalności gospodarczej Wnioskującej, nie była również powiązana z pozarolniczą działalnością gospodarczą Wnioskującej oraz nie stanowiła składnika takiej działalności,

-   nie była, nie jest i według obecnie posiadanej wiedzy Wnioskującej nie będzie przedmiotem jakiegokolwiek odpłatnego udostępnienia przez Wnioskującą osobom trzecim w trybie zobowiązaniowym (np. w trybie najmu, dzierżawy),

-   nie jest użytkowana przez Wnioskującą w inny sposób,

-   jest porośnięta zielskiem i krzewami.

2. Czy zostały lub zostaną podpisane umowy przedwstępne sprzedaży działek objętych wnioskiem (o numerach …)? Jeśli tak, proszę wskazać:

a)  jakie warunki zawierają dane umowy przedwstępne sprzedaży, zawarte z nabywcami, które należy spełnić, aby doszło do zawarcia ostatecznych umów sprzedaży? Proszę o szczegółowe opisanie, jakie postanowienia dotyczące planowanej transakcji sprzedaży ww. działek wynikają z zawartych umów przedwstępnych (np. uzyskanie zgód, pozwoleń, opinii, decyzji itp.).

b)  jakie prawa i obowiązki wynikające z postanowień umów przedwstępnych ciążą na Pani, a jakie na stronie kupującej? Proszę o szczegółowe opisanie.

c)  czy w ramach zawartych umów przedwstępnych udzieliła Pani jakichkolwiek pełnomocnictw dla kupujących? Jeżeli odpowiedź na pytanie jest twierdząca, to proszę o wskazanie w jakim zakresie (do jakich czynności) udzieliła Pani pełnomocnictwa dla kupujących (proszę o enumeratywne wymienienie zakresu) w związku z zamierzoną sprzedażą.

d)  czy po zawarciu umów przedwstępnych strony kupujące na ww. działkach dokonają inwestycji infrastrukturalnych, które zwiększą ich atrakcyjność, jak np. uzbrojenie terenu w media, ogrodzenie itp.? Jeżeli tak, to proszę o podanie jakich?

e)  czy nabywcy ponoszą/będą ponosili jakiekolwiek nakłady finansowe związane z ww. działkami od momentu podpisania umów przedwstępnych do zawarcia umów finalnych?

Odpowiedź:

W celu wyeliminowania jakichkolwiek podstaw pozostawienia wniosku Wnioskującej przez Dyrektora bez rozpatrzenia, a także w celu jednoznacznego udzielenia odpowiedzi, mimo szerokiego zakresu zapytania, Wnioskująca wyjaśnia jak poniżej: zawarte umowy przedwstępne zawierają zasadniczo tożsame warunki umowne regulujące treść umowy oraz określające prawa i obowiązki Wnioskującej – jako sprzedawcy, oraz kupującego:

1) w zakresie działki nr (…) umowa przedwstępna:

 I.  zawiera: (a) poniższe warunki, które należy spełnić, aby doszło do zawarcia ostatecznych umów sprzedaży, (b) określa poniższe prawa i obowiązki Wnioskującej oraz kupującego, przytoczone z treści aktu:

-   Wnioskująca oświadcza, że zobowiązuje się najpóźniej do dnia zawarcia pierwszej przyrzeczonej umowy sprzedaży w wykonaniu niniejszych umów przedwstępnych przedłożyć [kupującemu] interpretację podatkową wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, z której wynikać będzie, czy transakcje dokumentowane przyrzeczonymi umowami sprzedaży podlegać będą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług VAT;

-   Wnioskująca oświadcza, że zobowiązuje się do wydania Spółce w posiadanie przedmiotowych nieruchomości w terminie 1 (jednego) dnia roboczego, licząc od dnia zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży dotyczącej poszczególnych nieruchomości oraz odnośnie wykonania tego zobowiązania zobowiązuje się poddać w przyrzeczonej umowie sprzedaży egzekucji na podstawie art. 777 § 1 pkt 4 Kodeksu postępowania cywilnego;

-   Wnioskująca oświadcza, że zobowiązuje się do nieobciążania do dnia zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży przedmiotów niniejszych umów przedwstępnych ograniczonymi prawami rzeczowymi (…), jak również zobowiązuje się nie zawierać do tego terminu bez zgody [kupującego] jakichkolwiek umów dotyczących przedmiotów tych umów oraz zobowiązuje się nie podejmować jakichkolwiek czynności, które uniemożliwiłyby wykonanie niniejszych umów przedwstępnych;[x w imieniu kupującego] oświadcza, że wyraża zgodę na powyższy termin i sposób wydania przedmiotów umowy;

-   Wnioskująca oświadcza, że poza interpretacją podatkową (...) oraz ostateczną Decyzją zatwierdzającą podział działki gruntu numer (…), o której mowa w akcie, zobowiązuje się przedłożyć do umowy przyrzeczonej sprzedaży następujące dokumenty: (…);

-   umowa zawiera oświadczenie kupującego, że znany jest mu obecny stan prawny i fizyczny przedmiotu umowy;

-   umowa zawiera oświadczenie stron umowy, że zobowiązują się zawrzeć przyrzeczoną umowę sprzedaży w określonym w akcie terminie;

-   umowa zawiera oświadczenie stron umowy dotyczące ustalenia wysokości ceny tytułem sprzedaży oraz sposobu uregulowania należności;

-   umowa zawiera zobowiązanie Wnioskującej do wydania w posiadanie nieruchomości kupującemu najpóźniej w dniu zawarcia umowy przyrzeczonej oraz zgodę kupującego na ten termin i sposób wydania;

-   umowa zawiera zobowiązanie kupującego do zapłaty na rzecz Wnioskującej należności publicznoprawnych (np. opłaty adiacenckiej, renty planistycznej, VAT, gdyby wg interpretacji był należny);

-   umowa zawiera zobowiązanie notariusza do dokonania stosownych czynności wieczystoksięgowych;

-   umowa zobowiązuje kupującego (zakreśla obowiązki), że działkę gruntu zobowiązuje się kupić;

-   umowa zobowiązuje strony umowy (zakreśla obowiązki) do zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży w określonym w akcie terminie;

-   umowa zobowiązuje Wnioskującą (zakreśla obowiązki) do pozyskania interpretacji indywidualnej prawa podatkowego w zakresie VAT w przedmiocie opodatkowania zbycia nieruchomości;

-   zobowiązuje notariusza do dokonania stosownych czynności wieczystoksięgowych;

 II. w ramach zawartej umowy przedwstępnej nie zostały udzielone przez Wnioskującą jakiekolwiek pełnomocnictwa dla kupującego (kupujących);

 III. umowa przedwstępna nie zawiera regulacji określających, czy po jej zawarciu kupujący na ww. działkach dokonają inwestycji infrastrukturalnych, które zwiększą ich atrakcyjność, jak np. uzbrojenie terenu w media, ogrodzenie itp.; nadto Wnioskująca nie posiada w tym zakresie informacji, a po sprzedaży działki nie będzie już posiadała do niej tytułu prawnego umożliwiającego wykonywanie jakichkolwiek czynności w tym zakresie;

 IV. umowa przedwstępna nie zawiera regulacji na temat ponoszenia przez kupującego jakichkolwiek nakładów finansowych związanych z nabytą działką (działkami) od momentu podpisania umów przedwstępnych do zawarcia umów finalnych; nadto Wnioskująca nie posiada w tym zakresie informacji, a po sprzedaży działki nie będzie już posiadała do niej tytułu prawnego umożliwiającego wykonywanie jakichkolwiek czynności w tym zakresie;

2) w zakresie działki nr (…) umowa przedwstępna:

I.  zawiera: (a) poniższe warunki, które należy spełnić, aby doszło do zawarcia ostatecznych umów sprzedaży, (b) określa poniższe prawa i obowiązki Wnioskującej oraz kupującego, przytoczone z treści aktu:

-   Wnioskująca oświadcza, że zobowiązuje się najpóźniej do dnia zawarcia pierwszej przyrzeczonej umowy sprzedaży w wykonaniu niniejszych umów przedwstępnych przedłożyć [kupującemu] interpretację podatkową wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, z której wynikać będzie, czy transakcje dokumentowane przyrzeczonymi umowami sprzedaży podlegać będą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług VAT;

-   Wnioskująca oświadcza, że zobowiązuje się do wydania Spółce w posiadanie przedmiotowych nieruchomości w terminie 1 (jednego) dnia roboczego, licząc od dnia zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży dotyczącej poszczególnych nieruchomości oraz odnośnie wykonania tego zobowiązania zobowiązuje się poddać w przyrzeczonej umowie sprzedaży egzekucji na podstawie art. 777 § 1 pkt 4 Kodeksu postępowania cywilnego;

-   Wnioskująca oświadcza, że zobowiązuje się do nieobciążania do dnia zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży przedmiotów niniejszych umów przedwstępnych ograniczonymi prawami rzeczowymi (…), jak również zobowiązuje się nie zawierać do tego terminu bez zgody [kupującego] jakichkolwiek umów dotyczących przedmiotów tych umów oraz zobowiązuje się nie podejmować jakichkolwiek czynności, które uniemożliwiłyby wykonanie niniejszych umów przedwstępnych;[x w imieniu kupującego] oświadcza, że wyraża zgodę na powyższy termin i sposób wydania przedmiotów umowy;

-   Wnioskująca oświadcza, że poza interpretacją podatkową (...) oraz ostateczną Decyzją zatwierdzającą podział działki gruntu numer (…), o której mowa w akcie, zobowiązuje się przedłożyć do umowy przyrzeczonej sprzedaży następujące dokumenty: (…);

-   umowa zawiera oświadczenie kupującego, że znany jest mu obecny stan prawny i fizyczny przedmiotu umowy;

-   umowa zawiera oświadczenie stron umowy, że zobowiązują się zawrzeć przyrzeczoną umowę sprzedaży w określonym w akcie terminie;

-   umowa zawiera oświadczenie stron umowy dotyczące ustalenia wysokości ceny tytułem sprzedaży oraz sposobu uregulowania należności;

-   umowa zawiera zobowiązanie Wnioskującej do wydania w posiadanie nieruchomości kupującemu najpóźniej w dniu zawarcia umowy przyrzeczonej oraz zgodę kupującego na ten termin i sposób wydania;

-   umowa zawiera zobowiązanie kupującego do zapłaty na rzecz Wnioskującej należności publicznoprawnych (np. opłaty adiacenckiej, renty planistycznej, VAT, gdyby wg interpretacji był należny);

-   umowa zawiera zobowiązanie notariusza do dokonania stosownych czynności wieczystoksięgowych;

-   umowa zobowiązuje kupującego (zakreśla obowiązki), że działkę gruntu zobowiązuje się kupić;

-   umowa zobowiązuje strony umowy (zakreśla obowiązki) do zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży w określonym w akcie terminie;

-   umowa zobowiązuje Wnioskującą (zakreśla obowiązki) do pozyskania interpretacji indywidualnej prawa podatkowego w zakresie VAT w przedmiocie opodatkowania zbycia nieruchomości;

-   zobowiązuje notariusza do dokonania stosownych czynności wieczystoksięgowych;

II.  w ramach zawartej umowy przedwstępnej nie zostały udzielone przez Wnioskującą jakiekolwiek pełnomocnictwa dla kupującego (kupujących);

III. umowa przedwstępna nie zawiera regulacji określających, czy po jej zawarciu kupujący na ww. działkach dokonają inwestycji infrastrukturalnych, które zwiększą ich atrakcyjność, jak np. uzbrojenie terenu w media, ogrodzenie itp.; nadto Wnioskująca nie posiada w tym zakresie informacji, a po sprzedaży działki nie będzie już posiadała do niej tytułu prawnego umożliwiającego wykonywanie jakichkolwiek czynności w tym zakresie;

IV.       umowa przedwstępna nie zawiera regulacji na temat ponoszenia przez kupującego jakichkolwiek nakładów finansowych związanych z nabytą działką (działkami) od momentu podpisania umów przedwstępnych do zawarcia umów finalnych; nadto Wnioskująca nie posiada w tym zakresie informacji, a po sprzedaży działki nie będzie już posiadała do niej tytułu prawnego umożliwiającego wykonywanie jakichkolwiek czynności w tym zakresie;

3) w zakresie działki nr (…) umowa przedwstępna:

I.   zawiera: (a) poniższe warunki, które należy spełnić, aby doszło do zawarcia ostatecznych umów sprzedaży, (b) określa poniższe prawa i obowiązki Wnioskującej oraz kupującego, przytoczone z treści aktu:

-   Wnioskująca oświadcza, że zobowiązuje się najpóźniej do dnia zawarcia pierwszej przyrzeczonej umowy sprzedaży w wykonaniu niniejszych umów przedwstępnych przedłożyć [kupującemu] interpretację podatkową wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, z której wynikać będzie, czy transakcje dokumentowane przyrzeczonymi umowami sprzedaży podlegać będą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług VAT;

-   Wnioskująca oświadcza, że zobowiązuje się do wydania Spółce w posiadanie przedmiotowych nieruchomości w terminie 1 (jednego) dnia roboczego, licząc od dnia zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży dotyczącej poszczególnych nieruchomości oraz odnośnie wykonania tego zobowiązania zobowiązuje się poddać w przyrzeczonej umowie sprzedaży egzekucji na podstawie art. 777 § 1 pkt 4 Kodeksu postępowania cywilnego;

-   Wnioskująca oświadcza, że zobowiązuje się do nieobciążania do dnia zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży przedmiotów niniejszych umów przedwstępnych ograniczonymi prawami rzeczowymi (…), jak również zobowiązuje się nie zawierać do tego terminu bez zgody [kupującego] jakichkolwiek umów dotyczących przedmiotów tych umów oraz zobowiązuje się nie podejmować jakichkolwiek czynności, które uniemożliwiłyby wykonanie niniejszych umów przedwstępnych;[x w imieniu kupującego] oświadcza, że wyraża zgodę na powyższy termin i sposób wydania przedmiotów umowy;

-   Wnioskująca oświadcza, że poza interpretacją podatkową (...) oraz ostateczną Decyzją zatwierdzającą podział działki gruntu numer (…), o której mowa w akcie, zobowiązuje się przedłożyć do umowy przyrzeczonej sprzedaży następujące dokumenty: (…);

-   umowa zawiera oświadczenie kupującego, że znany jest mu obecny stan prawny i fizyczny przedmiotu umowy;

-   umowa zawiera oświadczenie stron umowy, że zobowiązują się zawrzeć przyrzeczoną umowę sprzedaży w określonym w akcie terminie;

-   umowa zawiera oświadczenie stron umowy dotyczące ustalenia wysokości ceny tytułem sprzedaży oraz sposobu uregulowania należności;

-   umowa zawiera zobowiązanie Wnioskującej do wydania w posiadanie nieruchomości kupującemu najpóźniej w dniu zawarcia umowy przyrzeczonej oraz zgodę kupującego na ten termin i sposób wydania;

-   umowa zawiera zobowiązanie kupującego do zapłaty na rzecz Wnioskującej należności publicznoprawnych (np. opłaty adiacenckiej, renty planistycznej, VAT, gdyby wg interpretacji był należny);

-   umowa zawiera zobowiązanie notariusza do dokonania stosownych czynności wieczystoksięgowych;

-   umowa zobowiązuje kupującego (zakreśla obowiązki), że działkę gruntu zobowiązuje się kupić;

-   umowa zobowiązuje strony umowy (zakreśla obowiązki) do zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży w określonym w akcie terminie;

-   umowa zobowiązuje Wnioskującą (zakreśla obowiązki) do pozyskania interpretacji indywidualnej prawa podatkowego w zakresie VAT w przedmiocie opodatkowania zbycia nieruchomości;

-   zobowiązuje notariusza do dokonania stosownych czynności wieczystoksięgowych;

II.  w ramach zawartej umowy przedwstępnej nie zostały udzielone przez Wnioskującą jakiekolwiek pełnomocnictwa dla kupującego (kupujących);

III. umowa przedwstępna nie zawiera regulacji określających, czy po jej zawarciu kupujący na ww. działkach dokonają inwestycji infrastrukturalnych, które zwiększą ich atrakcyjność, jak np. uzbrojenie terenu w media, ogrodzenie itp.; nadto Wnioskująca nie posiada w tym zakresie informacji, a po sprzedaży działki nie będzie już posiadała do niej tytułu prawnego umożliwiającego wykonywanie jakichkolwiek czynności w tym zakresie;

IV. umowa przedwstępna nie zawiera regulacji na temat ponoszenia przez kupującego jakichkolwiek nakładów finansowych związanych z nabytą działką (działkami) od momentu podpisania umów przedwstępnych do zawarcia umów finalnych; nadto Wnioskująca nie posiada w tym zakresie informacji, a po sprzedaży działki nie będzie już posiadała do niej tytułu prawnego umożliwiającego wykonywanie jakichkolwiek czynności w tym zakresie;

4) w zakresie działki nr (…) umowa przedwstępna:

I.   zawiera: (a) poniższe warunki, które należy spełnić, aby doszło do zawarcia ostatecznych umów sprzedaży, (b) określa poniższe prawa i obowiązki Wnioskującej oraz kupującego, przytoczone z treści aktu:

-   Wnioskująca oświadcza, że zobowiązuje się najpóźniej do dnia zawarcia pierwszej przyrzeczonej umowy sprzedaży w wykonaniu niniejszych umów przedwstępnych przedłożyć [kupującemu] interpretację podatkową wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, z której wynikać będzie, czy transakcje dokumentowane przyrzeczonymi umowami sprzedaży podlegać będą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług VAT;

-   Wnioskująca oświadcza, że zobowiązuje się do wydania Spółce w posiadanie przedmiotowych nieruchomości w terminie 1 (jednego) dnia roboczego, licząc od dnia zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży dotyczącej poszczególnych nieruchomości oraz odnośnie wykonania tego zobowiązania zobowiązuje się poddać w przyrzeczonej umowie sprzedaży egzekucji na podstawie art. 777 § 1 pkt 4 Kodeksu postępowania cywilnego;

-   Wnioskująca oświadcza, że zobowiązuje się do nieobciążania do dnia zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży przedmiotów niniejszych umów przedwstępnych ograniczonymi prawami rzeczowymi (…), jak również zobowiązuje się nie zawierać do tego terminu bez zgody [kupującego] jakichkolwiek umów dotyczących przedmiotów tych umów oraz zobowiązuje się nie podejmować jakichkolwiek czynności, które uniemożliwiłyby wykonanie niniejszych umów przedwstępnych;[x w imieniu kupującego] oświadcza, że wyraża zgodę na powyższy termin i sposób wydania przedmiotów umowy;

-   Wnioskująca oświadcza, że poza interpretacją podatkową (...) oraz ostateczną Decyzją zatwierdzającą podział działki gruntu numer (…), o której mowa w akcie, zobowiązuje się przedłożyć do umowy przyrzeczonej sprzedaży następujące dokumenty: (…);

-   umowa zawiera oświadczenie kupującego, że znany jest mu obecny stan prawny i fizyczny przedmiotu umowy;

-   umowa zawiera oświadczenie stron umowy, że zobowiązują się zawrzeć przyrzeczoną umowę sprzedaży w określonym w akcie terminie;

-   umowa zawiera oświadczenie stron umowy dotyczące ustalenia wysokości ceny tytułem sprzedaży oraz sposobu uregulowania należności;

-   umowa zawiera zobowiązanie Wnioskującej do wydania w posiadanie nieruchomości kupującemu najpóźniej w dniu zawarcia umowy przyrzeczonej oraz zgodę kupującego na ten termin i sposób wydania;

-   umowa zawiera zobowiązanie kupującego do zapłaty na rzecz Wnioskującej należności publicznoprawnych (np. opłaty adiacenckiej, renty planistycznej, VAT, gdyby wg interpretacji był należny);

-   umowa zawiera zobowiązanie notariusza do dokonania stosownych czynności wieczystoksięgowych;

-   umowa zobowiązuje kupującego (zakreśla obowiązki), że działkę gruntu zobowiązuje się kupić;

-   umowa zobowiązuje strony umowy (zakreśla obowiązki) do zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży w określonym w akcie terminie;

-   umowa zobowiązuje Wnioskującą (zakreśla obowiązki) do pozyskania interpretacji indywidualnej prawa podatkowego w zakresie VAT w przedmiocie opodatkowania zbycia nieruchomości;

-   zobowiązuje notariusza do dokonania stosownych czynności wieczystoksięgowych;

II.  w ramach zawartej umowy przedwstępnej nie zostały udzielone przez Wnioskującą jakiekolwiek pełnomocnictwa dla kupującego (kupujących);

III. umowa przedwstępna nie zawiera regulacji określających, czy po jej zawarciu kupujący na ww. działkach dokonają inwestycji infrastrukturalnych, które zwiększą ich atrakcyjność, jak np. uzbrojenie terenu w media, ogrodzenie itp.; nadto Wnioskująca nie posiada w tym zakresie informacji, a po sprzedaży działki nie będzie już posiadała do niej tytułu prawnego umożliwiającego wykonywanie jakichkolwiek czynności w tym zakresie;

IV. umowa przedwstępna nie zawiera regulacji na temat ponoszenia przez kupującego jakichkolwiek nakładów finansowych związanych z nabytą działką (działkami) od momentu podpisania umów przedwstępnych do zawarcia umów finalnych; nadto Wnioskująca nie posiada w tym zakresie informacji, a po sprzedaży działki nie będzie już posiadała do niej tytułu prawnego umożliwiającego wykonywanie jakichkolwiek czynności w tym zakresie;

5) w zakresie działki nr (…) umowa przedwstępna:

I.  zawiera: (a) poniższe warunki, które należy spełnić, aby doszło do zawarcia ostatecznych umów sprzedaży, (b) określa poniższe prawa i obowiązki Wnioskującej oraz kupującego, przytoczone z treści aktu:

-   Wnioskująca oświadcza, że zobowiązuje się najpóźniej do dnia zawarcia pierwszej przyrzeczonej umowy sprzedaży w wykonaniu niniejszych umów przedwstępnych przedłożyć [kupującemu] interpretację podatkową wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, z której wynikać będzie, czy transakcje dokumentowane przyrzeczonymi umowami sprzedaży podlegać będą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług VAT;

-   Wnioskująca oświadcza, że zobowiązuje się do wydania Spółce w posiadanie przedmiotowych nieruchomości w terminie 1 (jednego) dnia roboczego, licząc od dnia zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży dotyczącej poszczególnych nieruchomości oraz odnośnie wykonania tego zobowiązania zobowiązuje się poddać w przyrzeczonej umowie sprzedaży egzekucji na podstawie art. 777 § 1 pkt 4 Kodeksu postępowania cywilnego;

-   Wnioskująca oświadcza, że zobowiązuje się do nieobciążania do dnia zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży przedmiotów niniejszych umów przedwstępnych ograniczonymi prawami rzeczowymi (…), jak również zobowiązuje się nie zawierać do tego terminu bez zgody [kupującego] jakichkolwiek umów dotyczących przedmiotów tych umów oraz zobowiązuje się nie podejmować jakichkolwiek czynności, które uniemożliwiłyby wykonanie niniejszych umów przedwstępnych;[x w imieniu kupującego] oświadcza, że wyraża zgodę na powyższy termin i sposób wydania przedmiotów umowy;

-   Wnioskująca oświadcza, że poza interpretacją podatkową (...) oraz ostateczną Decyzją zatwierdzającą podział działki gruntu numer (…), o której mowa w akcie, zobowiązuje się przedłożyć do umowy przyrzeczonej sprzedaży następujące dokumenty: (…);

-   umowa zawiera oświadczenie kupującego, że znany jest mu obecny stan prawny i fizyczny przedmiotu umowy;

-   umowa zawiera oświadczenie stron umowy, że zobowiązują się zawrzeć przyrzeczoną umowę sprzedaży w określonym w akcie terminie;

-   umowa zawiera oświadczenie stron umowy dotyczące ustalenia wysokości ceny tytułem sprzedaży oraz sposobu uregulowania należności;

-   umowa zawiera zobowiązanie Wnioskującej do wydania w posiadanie nieruchomości kupującemu najpóźniej w dniu zawarcia umowy przyrzeczonej oraz zgodę kupującego na ten termin i sposób wydania;

-   umowa zawiera zobowiązanie kupującego do zapłaty na rzecz Wnioskującej należności publicznoprawnych (np. opłaty adiacenckiej, renty planistycznej, VAT, gdyby wg interpretacji był należny);

-   umowa zawiera zobowiązanie notariusza do dokonania stosownych czynności wieczystoksięgowych;

-   umowa zobowiązuje kupującego (zakreśla obowiązki), że działkę gruntu zobowiązuje się kupić;

-   umowa zobowiązuje strony umowy (zakreśla obowiązki) do zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży w określonym w akcie terminie;

-   umowa zobowiązuje Wnioskującą (zakreśla obowiązki) do pozyskania interpretacji indywidualnej prawa podatkowego w zakresie VAT w przedmiocie opodatkowania zbycia nieruchomości;

-   zobowiązuje notariusza do dokonania stosownych czynności wieczystoksięgowych;

II.  w ramach zawartej umowy przedwstępnej nie zostały udzielone przez Wnioskującą jakiekolwiek pełnomocnictwa dla kupującego (kupujących);

III. umowa przedwstępna nie zawiera regulacji określających, czy po jej zawarciu kupujący na ww. działkach dokonają inwestycji infrastrukturalnych, które zwiększą ich atrakcyjność, jak np. uzbrojenie terenu w media, ogrodzenie itp.; nadto Wnioskująca nie posiada w tym zakresie informacji, a po sprzedaży działki nie będzie już posiadała do niej tytułu prawnego umożliwiającego wykonywanie jakichkolwiek czynności w tym zakresie;

IV. umowa przedwstępna nie zawiera regulacji na temat ponoszenia przez kupującego jakichkolwiek nakładów finansowych związanych z nabytą działką (działkami) od momentu podpisania umów przedwstępnych do zawarcia umów finalnych; nadto Wnioskująca nie posiada w tym zakresie informacji, a po sprzedaży działki nie będzie już posiadała do niej tytułu prawnego umożliwiającego wykonywanie jakichkolwiek czynności w tym zakresie;

6) w zakresie działki nr (…) umowa przedwstępna:

I.   zawiera: (a) poniższe warunki, które należy spełnić, aby doszło do zawarcia ostatecznych umów sprzedaży, (b) określa poniższe prawa i obowiązki Wnioskującej oraz kupującego, przytoczone z treści aktu:

-   Wnioskująca oświadcza, że zobowiązuje się najpóźniej do dnia zawarcia pierwszej przyrzeczonej umowy sprzedaży w wykonaniu niniejszych umów przedwstępnych przedłożyć [kupującemu] interpretację podatkową wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, z której wynikać będzie, czy transakcje dokumentowane przyrzeczonymi umowami sprzedaży podlegać będą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług VAT;

-   Wnioskująca oświadcza, że zobowiązuje się do wydania Spółce w posiadanie przedmiotowych nieruchomości w terminie 1 (jednego) dnia roboczego, licząc od dnia zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży dotyczącej poszczególnych nieruchomości oraz odnośnie wykonania tego zobowiązania zobowiązuje się poddać w przyrzeczonej umowie sprzedaży egzekucji na podstawie art. 777 § 1 pkt 4 Kodeksu postępowania cywilnego;

-   Wnioskująca oświadcza, że zobowiązuje się do nieobciążania do dnia zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży przedmiotów niniejszych umów przedwstępnych ograniczonymi prawami rzeczowymi (…), jak również zobowiązuje się nie zawierać do tego terminu bez zgody [kupującego] jakichkolwiek umów dotyczących przedmiotów tych umów oraz zobowiązuje się nie podejmować jakichkolwiek czynności, które uniemożliwiłyby wykonanie niniejszych umów przedwstępnych; [x w imieniu kupującego] oświadcza, że wyraża zgodę na powyższy termin i sposób wydania przedmiotów umowy;

-   Wnioskująca oświadcza, że poza interpretacją podatkową (...) oraz ostateczną Decyzją zatwierdzającą podział działki gruntu numer (…), o której mowa w akcie, zobowiązuje się przedłożyć do umowy przyrzeczonej sprzedaży następujące dokumenty: (…);

-   umowa zawiera oświadczenie kupującego, że znany jest mu obecny stan prawny i fizyczny przedmiotu umowy;

-   umowa zawiera oświadczenie stron umowy, że zobowiązują się zawrzeć przyrzeczoną umowę sprzedaży w określonym w akcie terminie;

-   umowa zawiera oświadczenie stron umowy dotyczące ustalenia wysokości ceny tytułem sprzedaży oraz sposobu uregulowania należności;

-   umowa zawiera zobowiązanie Wnioskującej do wydania w posiadanie nieruchomości kupującemu najpóźniej w dniu zawarcia umowy przyrzeczonej oraz zgodę kupującego na ten termin i sposób wydania;

-   umowa zawiera zobowiązanie kupującego do zapłaty na rzecz Wnioskującej należności publicznoprawnych (np. opłaty adiacenckiej, renty planistycznej, VAT, gdyby wg interpretacji był należny);

-   umowa zawiera zobowiązanie notariusza do dokonania stosownych czynności wieczystoksięgowych;

-   umowa zobowiązuje kupującego (zakreśla obowiązki), że działkę gruntu zobowiązuje się kupić;

-   umowa zobowiązuje strony umowy (zakreśla obowiązki) do zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży w określonym w akcie terminie;

-   umowa zobowiązuje Wnioskującą (zakreśla obowiązki) do pozyskania interpretacji indywidualnej prawa podatkowego w zakresie VAT w przedmiocie opodatkowania zbycia nieruchomości;

-  zobowiązuje notariusza do dokonania stosownych czynności wieczystoksięgowych;

II.  w ramach zawartej umowy przedwstępnej nie zostały udzielone przez Wnioskującą jakiekolwiek pełnomocnictwa dla kupującego (kupujących);

III. umowa przedwstępna nie zawiera regulacji określających, czy po jej zawarciu kupujący na ww. działkach dokonają inwestycji infrastrukturalnych, które zwiększą ich atrakcyjność, jak np. uzbrojenie terenu w media, ogrodzenie itp.; nadto Wnioskująca nie posiada w tym zakresie informacji, a po sprzedaży działki nie będzie już posiadała do niej tytułu prawnego umożliwiającego wykonywanie jakichkolwiek czynności w tym zakresie;

IV. umowa przedwstępna nie zawiera regulacji na temat ponoszenia przez kupującego jakichkolwiek nakładów finansowych związanych z nabytą działką (działkami) od momentu podpisania umów przedwstępnych do zawarcia umów finalnych; nadto Wnioskująca nie posiada w tym zakresie informacji, a po sprzedaży działki nie będzie już posiadała do niej tytułu prawnego umożliwiającego wykonywanie jakichkolwiek czynności w tym zakresie;

7) w zakresie działki nr (…) umowa przedwstępna:

I.  zawiera: (a) poniższe warunki, które należy spełnić, aby doszło do zawarcia ostatecznych umów sprzedaży, (b) określa poniższe prawa i obowiązki Wnioskującej oraz kupującego, przytoczone z treści aktu:

-   Wnioskująca oświadcza, że zobowiązuje się najpóźniej do dnia zawarcia pierwszej przyrzeczonej umowy sprzedaży w wykonaniu niniejszych umów przedwstępnych przedłożyć [kupującemu] interpretację podatkową wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, z której wynikać będzie, czy transakcje dokumentowane przyrzeczonymi umowami sprzedaży podlegać będą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług VAT;

-   Wnioskująca oświadcza, że zobowiązuje się do wydania Spółce w posiadanie przedmiotowych nieruchomości w terminie 1 (jednego) dnia roboczego, licząc od dnia zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży dotyczącej poszczególnych nieruchomości oraz odnośnie wykonania tego zobowiązania zobowiązuje się poddać w przyrzeczonej umowie sprzedaży egzekucji na podstawie art. 777 § 1 pkt 4 Kodeksu postępowania cywilnego;

-   Wnioskująca oświadcza, że zobowiązuje się do nieobciążania do dnia zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży przedmiotów niniejszych umów przedwstępnych ograniczonymi prawami rzeczowymi (…), jak również zobowiązuje się nie zawierać do tego terminu bez zgody [kupującego] jakichkolwiek umów dotyczących przedmiotów tych umów oraz zobowiązuje się nie podejmować jakichkolwiek czynności, które uniemożliwiłyby wykonanie niniejszych umów przedwstępnych;[x w imieniu kupującego] oświadcza, że wyraża zgodę na powyższy termin i sposób wydania przedmiotów umowy;

-   Wnioskująca oświadcza, że poza interpretacją podatkową (...) oraz ostateczną Decyzją zatwierdzającą podział działki gruntu numer (…), o której mowa w akcie, zobowiązuje się przedłożyć do umowy przyrzeczonej sprzedaży następujące dokumenty: (…);

-   umowa zawiera oświadczenie kupującego, że znany jest mu obecny stan prawny i fizyczny przedmiotu umowy;

-   umowa zawiera oświadczenie stron umowy, że zobowiązują się zawrzeć przyrzeczoną umowę sprzedaży w określonym w akcie terminie;

-   umowa zawiera oświadczenie stron umowy dotyczące ustalenia wysokości ceny tytułem sprzedaży oraz sposobu uregulowania należności;

-   umowa zawiera zobowiązanie Wnioskującej do wydania w posiadanie nieruchomości kupującemu najpóźniej w dniu zawarcia umowy przyrzeczonej oraz zgodę kupującego na ten termin i sposób wydania;

-   umowa zawiera zobowiązanie kupującego do zapłaty na rzecz Wnioskującej należności publicznoprawnych (np. opłaty adiacenckiej, renty planistycznej, VAT, gdyby wg interpretacji był należny);

-   umowa zawiera zobowiązanie notariusza do dokonania stosownych czynności wieczystoksięgowych;

-   umowa zobowiązuje kupującego (zakreśla obowiązki), że działkę gruntu zobowiązuje się kupić;

-   umowa zobowiązuje strony umowy (zakreśla obowiązki) do zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży w określonym w akcie terminie;

-   umowa zobowiązuje Wnioskującą (zakreśla obowiązki) do pozyskania interpretacji indywidualnej prawa podatkowego w zakresie VAT w przedmiocie opodatkowania zbycia nieruchomości;

-   zobowiązuje notariusza do dokonania stosownych czynności wieczystoksięgowych;

II. w ramach zawartej umowy przedwstępnej nie zostały udzielone przez Wnioskującą jakiekolwiek pełnomocnictwa dla kupującego (kupujących);

III. umowa przedwstępna nie zawiera regulacji określających, czy po jej zawarciu kupujący na ww. działkach dokonają inwestycji infrastrukturalnych, które zwiększą ich atrakcyjność, jak np. uzbrojenie terenu w media, ogrodzenie itp.; nadto Wnioskująca nie posiada w tym zakresie informacji, a po sprzedaży działki nie będzie już posiadała do niej tytułu prawnego umożliwiającego wykonywanie jakichkolwiek czynności w tym zakresie;

IV. umowa przedwstępna nie zawiera regulacji na temat ponoszenia przez kupującego jakichkolwiek nakładów finansowych związanych z nabytą działką (działkami) od momentu podpisania umów przedwstępnych do zawarcia umów finalnych; nadto Wnioskująca nie posiada w tym zakresie informacji, a po sprzedaży działki nie będzie już posiadała do niej tytułu prawnego umożliwiającego wykonywanie jakichkolwiek czynności w tym zakresie;

8) w zakresie działki nr (…) umowa przedwstępna:

I.  zawiera: (a) poniższe warunki, które należy spełnić, aby doszło do zawarcia ostatecznych umów sprzedaży, (b) określa poniższe prawa i obowiązki Wnioskującej oraz kupującego, przytoczone z treści aktu:

-   Wnioskująca oświadcza, że zobowiązuje się najpóźniej do dnia zawarcia pierwszej przyrzeczonej umowy sprzedaży w wykonaniu niniejszych umów przedwstępnych przedłożyć [kupującemu] interpretację podatkową wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, z której wynikać będzie, czy transakcje dokumentowane przyrzeczonymi umowami sprzedaży podlegać będą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług VAT;

-   Wnioskująca oświadcza, że zobowiązuje się do wydania Spółce w posiadanie przedmiotowych nieruchomości w terminie 1 (jednego) dnia roboczego, licząc od dnia zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży dotyczącej poszczególnych nieruchomości oraz odnośnie wykonania tego zobowiązania zobowiązuje się poddać w przyrzeczonej umowie sprzedaży egzekucji na podstawie art. 777 § 1 pkt 4 Kodeksu postępowania cywilnego;

-   Wnioskująca oświadcza, że zobowiązuje się do nieobciążania do dnia zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży przedmiotów niniejszych umów przedwstępnych ograniczonymi prawami rzeczowymi (…), jak również zobowiązuje się nie zawierać do tego terminu bez zgody [kupującego] jakichkolwiek umów dotyczących przedmiotów tych umów oraz zobowiązuje się nie podejmować jakichkolwiek czynności, które uniemożliwiłyby wykonanie niniejszych umów przedwstępnych; [x w imieniu kupującego] oświadcza, że wyraża zgodę na powyższy termin i sposób wydania przedmiotów umowy;

-   Wnioskująca oświadcza, że poza interpretacją podatkową (...) oraz ostateczną Decyzją zatwierdzającą podział działki gruntu numer (…), o której mowa w akcie, zobowiązuje się przedłożyć do umowy przyrzeczonej sprzedaży następujące dokumenty: (…);

-   umowa zawiera oświadczenie kupującego, że znany jest mu obecny stan prawny i fizyczny przedmiotu umowy;

-   umowa zawiera oświadczenie stron umowy, że zobowiązują się zawrzeć przyrzeczoną umowę sprzedaży w określonym w akcie terminie;

-   umowa zawiera oświadczenie stron umowy dotyczące ustalenia wysokości ceny tytułem sprzedaży oraz sposobu uregulowania należności;

-   umowa zawiera zobowiązanie Wnioskującej do wydania w posiadanie nieruchomości kupującemu najpóźniej w dniu zawarcia umowy przyrzeczonej oraz zgodę kupującego na ten termin i sposób wydania;

-   umowa zawiera zobowiązanie kupującego do zapłaty na rzecz Wnioskującej należności publicznoprawnych (np. opłaty adiacenckiej, renty planistycznej, VAT, gdyby wg interpretacji był należny);

-   umowa zawiera zobowiązanie notariusza do dokonania stosownych czynności wieczystoksięgowych;

-   umowa zobowiązuje kupującego (zakreśla obowiązki), że działkę gruntu zobowiązuje się kupić;

-   umowa zobowiązuje strony umowy (zakreśla obowiązki) do zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży w określonym w akcie terminie;

-   umowa zobowiązuje Wnioskującą (zakreśla obowiązki) do pozyskania interpretacji indywidualnej prawa podatkowego w zakresie VAT w przedmiocie opodatkowania zbycia nieruchomości;

-   zobowiązuje notariusza do dokonania stosownych czynności wieczystoksięgowych;

II. w ramach zawartej umowy przedwstępnej nie zostały udzielone przez Wnioskującą jakiekolwiek pełnomocnictwa dla kupującego (kupujących);

III. umowa przedwstępna nie zawiera regulacji określających, czy po jej zawarciu kupujący na ww. działkach dokonają inwestycji infrastrukturalnych, które zwiększą ich atrakcyjność, jak np. uzbrojenie terenu w media, ogrodzenie itp.; nadto Wnioskująca nie posiada w tym zakresie informacji, a po sprzedaży działki nie będzie już posiadała do niej tytułu prawnego umożliwiającego wykonywanie jakichkolwiek czynności w tym zakresie;

IV. umowa przedwstępna nie zawiera regulacji na temat ponoszenia przez kupującego jakichkolwiek nakładów finansowych związanych z nabytą działką (działkami) od momentu podpisania umów przedwstępnych do zawarcia umów finalnych; nadto Wnioskująca nie posiada w tym zakresie informacji, a po sprzedaży działki nie będzie już posiadała do niej tytułu prawnego umożliwiającego wykonywanie jakichkolwiek czynności w tym zakresie;

9) w zakresie działki nr (…) umowa przedwstępna:

I.  zawiera: (a) poniższe warunki, które należy spełnić, aby doszło do zawarcia ostatecznych umów sprzedaży, (b) określa poniższe prawa i obowiązki Wnioskującej oraz kupującego, przytoczone z treści aktu:

-   Wnioskująca oświadcza, że zobowiązuje się najpóźniej do dnia zawarcia pierwszej przyrzeczonej umowy sprzedaży w wykonaniu niniejszych umów przedwstępnych przedłożyć [kupującemu] interpretację podatkową wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, z której wynikać będzie, czy transakcje dokumentowane przyrzeczonymi umowami sprzedaży podlegać będą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług VAT;

-   Wnioskująca oświadcza, że zobowiązuje się do wydania Spółce w posiadanie przedmiotowych nieruchomości w terminie 1 (jednego) dnia roboczego, licząc od dnia zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży dotyczącej poszczególnych nieruchomości oraz odnośnie wykonania tego zobowiązania zobowiązuje się poddać w przyrzeczonej umowie sprzedaży egzekucji na podstawie art. 777 § 1 pkt 4 Kodeksu postępowania cywilnego;

-   Wnioskująca oświadcza, że zobowiązuje się do nieobciążania do dnia zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży przedmiotów niniejszych umów przedwstępnych ograniczonymi prawami rzeczowymi (…), jak również zobowiązuje się nie zawierać do tego terminu bez zgody [kupującego] jakichkolwiek umów dotyczących przedmiotów tych umów oraz zobowiązuje się nie podejmować jakichkolwiek czynności, które uniemożliwiłyby wykonanie niniejszych umów przedwstępnych;[x w imieniu kupującego] oświadcza, że wyraża zgodę na powyższy termin i sposób wydania przedmiotów umowy;

-   Wnioskująca oświadcza, że poza interpretacją podatkową (...) oraz ostateczną Decyzją zatwierdzającą podział działki gruntu numer (…), o której mowa w akcie, zobowiązuje się przedłożyć do umowy przyrzeczonej sprzedaży następujące dokumenty: (…);

-   umowa zawiera oświadczenie kupującego, że znany jest mu obecny stan prawny i fizyczny przedmiotu umowy;

-   umowa zawiera oświadczenie stron umowy, że zobowiązują się zawrzeć przyrzeczoną umowę sprzedaży w określonym w akcie terminie;

-   umowa zawiera oświadczenie stron umowy dotyczące ustalenia wysokości ceny tytułem sprzedaży oraz sposobu uregulowania należności;

-   umowa zawiera zobowiązanie Wnioskującej do wydania w posiadanie nieruchomości kupującemu najpóźniej w dniu zawarcia umowy przyrzeczonej oraz zgodę kupującego na ten termin i sposób wydania;

-   umowa zawiera zobowiązanie kupującego do zapłaty na rzecz Wnioskującej należności publicznoprawnych (np. opłaty adiacenckiej, renty planistycznej, VAT, gdyby wg interpretacji był należny);

-   umowa zawiera zobowiązanie notariusza do dokonania stosownych czynności wieczystoksięgowych;

-   umowa zobowiązuje kupującego (zakreśla obowiązki), że działkę gruntu zobowiązuje się kupić;

-   umowa zobowiązuje strony umowy (zakreśla obowiązki) do zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży w określonym w akcie terminie;

-   umowa zobowiązuje Wnioskującą (zakreśla obowiązki) do pozyskania interpretacji indywidualnej prawa podatkowego w zakresie VAT w przedmiocie opodatkowania zbycia nieruchomości;

-   zobowiązuje notariusza do dokonania stosownych czynności wieczystoksięgowych;

II. w ramach zawartej umowy przedwstępnej nie zostały udzielone przez Wnioskującą jakiekolwiek pełnomocnictwa dla kupującego (kupujących);

III. umowa przedwstępna nie zawiera regulacji określających, czy po jej zawarciu kupujący na ww. działkach dokonają inwestycji infrastrukturalnych, które zwiększą ich atrakcyjność, jak np. uzbrojenie terenu w media, ogrodzenie itp.; nadto Wnioskująca nie posiada w tym zakresie informacji, a po sprzedaży działki nie będzie już posiadała do niej tytułu prawnego umożliwiającego wykonywanie jakichkolwiek czynności w tym zakresie;

IV. umowa przedwstępna nie zawiera regulacji na temat ponoszenia przez kupującego jakichkolwiek nakładów finansowych związanych z nabytą działką (działkami) od momentu podpisania umów przedwstępnych do zawarcia umów finalnych; nadto Wnioskująca nie posiada w tym zakresie informacji, a po sprzedaży działki nie będzie już posiadała do niej tytułu prawnego umożliwiającego wykonywanie jakichkolwiek czynności w tym zakresie.

3. Czy posiada Pani jeszcze inne nieruchomości, które będą przedmiotem sprzedaży (oprócz gruntów powstałych z Działek)?

Odpowiedź:

Wnioskująca wyjaśnia jak poniżej:

1) Wnioskująca dokonała wcześniej sprzedaży Lokalu użytkowego (…);

2) Wnioskująca dokonała uprzedniej sprzedaży udziału we współwłasności lokalu mieszkalnego;

3) Wnioskująca dokonała uprzedniej sprzedaży domu mieszkalnego (…);

4) Wnioskująca dokonała uprzedniej sprzedaży domu mieszkalnego (…);

5) Wnioskująca dokonała uprzedniej sprzedaży działki gruntu (…).

Poza Działkami nie posiada Pani innych nieruchomości gruntowych (niezabudowanych).

4. Czy dla wyodrębnionych z Działek gruntów będących przedmiotem sprzedaży (…) występowała Pani o uchwalenie lub zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego? Jeśli tak, to w jakim celu? Proszę wyjaśnić.

Odpowiedź:

Wnioskująca wystosowała do właściwej Gminy pismo z prośbą o naniesienie w planie zmian odzwierciedlających rzeczywiste usadowienie trafostacji energetycznej, stanowiącej własność przedsiębiorcy energetycznego i przez niego posadowionej, zlokalizowanej w pobliżu nieruchomości Wnioskującej. Czynność ta została dokonana z uwagi na wskazania przedstawicieli Urzędu Gminy (…), informujących o konieczności wyjaśnienia i naniesienia w planie (MPZP) rzeczywistej lokalizacji trafostacji wyłącznie na wniosek. Innych inicjatyw w zakresie zmiany bądź uchwalenia MPZP Wnioskująca nie podejmowała, w tym Wnioskująca nie występowała o uchwalenie lub zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działek o numerach (…).

5. Czy z tytułu dotychczasowej sprzedaży działek w ramach zarządzania majątkiem prywatnym była Pani zobowiązana odprowadzić podatek VAT?

Odpowiedź:

(…) Wnioskująca wyjaśnia, że z tytułu dotychczasowej sprzedaży działek w ramach zarządzania majątkiem prywatnym nie była zobowiązana odprowadzić VAT.

Pytanie

Czy planowana przez Wnioskującą sprzedaż wydzielonych gruntów z Działek – ujmujących działki ewidencyjne nr (…), uprzednio pominięte w interpretacji nr 0112-KDIL1-2.4012.406.2024.3.NF wydanej przez Dyrektora, podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? (pytanie oznaczone we wniosku numerem 1)

Pani stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskującej, planowana przez Wnioskującą sprzedaż wydzielonych gruntów z Działek – ujmujących działki ewidencyjne nr (…) uprzednio pominięte w interpretacji nr 0112-KDIL1-2.4012.406.2024.3.NF wydanej przez Dyrektora – nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wnioskująca także i w tym uzupełniającym zakresie nie będzie zobowiązana z tego tytułu do odprowadzenia należnego podatku VAT, ponieważ nie nabędzie w tym zakresie statusu podatnika VAT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

W zakresie podatku o towarów i usług Wnioskująca zauważa jak poniżej:

Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 i 2 uptu, podatnikami są między innymi osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Jednocześnie ustawodawca wskazuje, że działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Przepisy uptu na swój własny użytek definiują pojęcie działalności gospodarczej prowadzonej przez podatnika VAT. Nie można więc utożsamiać działalności gospodarczej w rozumieniu VAT z działalnością gospodarczą, zdefiniowaną w Prawie przedsiębiorców, czy też w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Regulacja uptu kładzie nacisk przede wszystkim na ekonomiczne aspekty czynności, odrywając ją od jej skutków konwencjonalnych na gruncie prawa cywilnego, wprowadzając jako kryterium decydujące o istnieniu działalności gospodarczej przede wszystkim stałość, ciągłość i zarobkowość wykorzystywania swego majątku. Z tego powodu podkreśla się, że nie jest działalnością handlową sprzedaż majątku osobistego (prywatnego), który nie został nabyty w celach odprzedaży (w celach handlowych). W każdym przypadku zatem istotne znaczenie powinien mieć zamiar nabycia przedmiotowych gruntów (które są później sprzedawane przez takiego nabywcę). Jeśli zamiarem nabycia było późniejsze odprzedanie gruntów, to – zasadniczo – należałoby takiego sprzedawcę uznać za podatnika VAT w zakresie tych sprzedaży (zob. także wyrok WSA w Białymstoku z 27 czerwca 2007 r., I SA/Bk 399/06, LEX nr 940160).

Jeśli natomiast sprzedawca gruntów nabywał te grunty do majątku prywatnego, dopuszczając wprawdzie możliwość odprzedaży, lecz nie było to jego głównym celem, to w zakresie dokonywanej sprzedaży gruntów nie powinien być traktowany jako podatnik VAT. Także gdy sprzedane działki zostały wydzielone z gruntu stanowiącego majątek osobisty sprzedawcy, który nie został nabyty w celu prowadzenia działalności gospodarczej, sprzedawca nie może i nie powinien być uznany za podatnika w tym zakresie (zob. także wyrok NSA z 12 stycznia 2010 r., I FSK 1626/08, LEX nr 558842).

Polska nie skorzystała z możliwości określonej w art. 12 dyrektywy VAT (w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej) i nie uznała w przepisach krajowych, że każdy sprzedawca okazjonalnie dokonujący dostawy terenu budowlanego działa jako podatnik. W przypadku działalności gospodarczej w zakresie handlu, zamiar częstotliwego wykonywania czynności ujawniony być musi już w momencie nabycia towaru, a nie w momencie jego sprzedaży. Nie można bowiem pominąć, że pod pojęciem „handel” należy rozumieć dokonywanie w sposób zorganizowany zakupów towarów w celu ich odsprzedaży. Brak zamiaru prowadzenia działalności gospodarczej potwierdzony obiektywnymi dowodami wyklucza możliwość uznania danego podmiotu za podatnika VAT (zob. wyrok TSUE z dnia 8 czerwca 2000 r. w sprawie C-400/98 Breitsohl, EU:C:2000:304).

W orzecznictwie sądowym wskazuje się, że największe znaczenie dla uznania danego podmiotu za podatnika (prowadzącego działalność) w zakresie sprzedaży działek ma to, że podmiot ten w zakresie tej sprzedaży angażuje pewne środki, aktywa, w związku z czym działa jak handlowiec (ewentualnie usługodawca, producent). Takimi działaniami mogą być przykładowo: uzbrojenie terenu albo działania marketingowe, podejmowanie starań o uchwalenie jak najkorzystniejszych przepisów planu miejscowego (finansowa partycypacja w kosztach sporządzenia planu miejscowego) czy udział w kosztach budowy przez gminę infrastruktury technicznej i drogowej w pobliżu danych gruntów.

W wyroku z 3 marca 2015 r. (I FSK 1859/13, LEX nr 1651672) NSA podkreślił, że na działalność gospodarczą zbywcy wskazywać mogą w szczególności takie łączne okoliczności, jak:

- doprowadzenie z własnej inicjatywy do podziału zakupionego niezabudowanego gruntu rolnego o powierzchni kilku hektarów na kilkadziesiąt niezabudowanych działek;

- wydzielenie dróg wewnętrznych;

- podjęcie czynności w celu uzyskania decyzji o warunkach zabudowy;

- wybudowanie sieci wodno-kanalizacyjnej, dostępnej dla wydzielonych działek, oraz

- podjęcie działań informacyjnych o sprzedaży działek.

Realizowany łącznie kompleks powyższych czynności decyduje o uznaniu podmiotu za podatnika, przy czym największe znaczenie ma tutaj rzeczywiste i fizyczne uzbrojenie terenu. Podjęcie pojedynczych czynności spośród wyżej wymienionych (np. tylko podział działek z wydzieleniem koniecznych dróg wewnętrznych oraz podjęcie zwyczajowych działań informacyjnych o sprzedaży) powoduje, że zbywca nie będzie uznawany automatycznie za podatnika VAT. Od okoliczności sprawy będzie zależało, czy faktycznie mamy do czynienia z zarządem majątkiem prywatnym, czy ze sprzedażą w ramach wykonywanej działalności gospodarczej. Niewątpliwie sam fakt podziału działki na mniejsze nie świadczy sam w sobie

o działalności gospodarczej właściciela (por. wyrok WSA w Gdańsku z 5 lipca 2022 r., I SA/Gd 76/22, LEX nr 3365085; wyrok WSA w Warszawie z 10 listopada 2022 r.,

III SA/Wa 334/22).

Podział nieruchomości w celu umożliwienia sprzedaży jest działaniem, które mieści się w zarządzie majątkiem prywatnym i może być w okolicznościach konkretnego stanu faktycznego uzasadniony, gdy podmiot jeszcze nie wie, czy sprzeda jedną nieruchomość, czy więcej (por. wyrok NSA z 9 maja 2014 r. I FSK 811/13, LEX nr 1504236). Sam podział gruntów wymaga podjęcia określonej czynności, jednakże jest niewystarczający do tego, aby uznać, że spełniona jest jedna z cech wykonywania działalności gospodarczej – wykonywanie jej w sposób zorganizowany (por. WSA we Wrocławiu, orzeczenie z 10 czerwca 2016 r. I SA/Wr 235/16, LEX nr 2101112). Również zamieszczenie ogłoszenia o sprzedaży w prasie i Internecie nie świadczy automatycznie o konieczności uznania aktywności strony w zakresie obrotu nieruchomościami za zawodową. W przypadku takich ogłoszeń istotne znaczenie ma to, czy wykraczają one poza zwykłe formy ogłoszeń, czy przybierają postać reklamy, stanowiąc formę marketingu. Samo zamieszczenie ogłoszenia w prasie czy Internecie (środkach przekazu będących w powszechnym użyciu) bez wskazania, że miało ono cechy wykraczające poza zwykłe ogłoszenie (np. wielkość, grafikę, formułę) i wymagało większych od zwyczajowo przyjętych nakładów, nie pozwala na stwierdzenie, że osoba je zamieszczająca zachowuje się jak handlowiec (por. np. wyrok NSA z 9 maja 2014 r. I FSK 811/13, LEX nr 1504236).

Wnioskująca – w zakresie elementów zdarzenia przyszłego ujętych w treści wniosku – nie dokonała nabycia gruntów w celu prowadzenia działalności gospodarczej, nie stanowiły one również składnika takiej działalności Wnioskującej. Grunty Wnioskującej, nabyte jako rolnicze bez VAT (jako Nieruchomość Wstępna), miały służyć jej prywatnym potrzebom rodzinnym związanym z posadowieniem nieruchomości mieszkaniowej oraz trzymaniem zwierząt dla własnych potrzeb.

Okoliczność ujawnienia po nabyciu przez Wnioskującą Nieruchomości Wstępnej dodatkowego Współwłaściciela Nieruchomości Wstępnej (w 3/4 udziału w prawie własności) – z uwagi na opóźnione działanie sądu wieczystoksięgowego – a także dalszy sądowy podział Nieruchomości Wstępnej zainicjowany przez Współwłaściciela Nieruchomości Wstępnej, w istotny sposób wpłynęły na możliwość korzystania z nieruchomości gruntowych.

Wnioskująca, jak wskazano w treści wniosku, nie doprowadziła z własnej inicjatywy do podziału zakupionej Nieruchomości Wstępnej, a także wyodrębnienia w jej ramach dróg wewnętrznych, lecz miała obowiązek zaakceptować stan rzeczy wynikający z rozstrzygnięcia sądowego, wydanego na wniosek Współwłaściciela Nieruchomości Wstępnej, będącego osobą obcą wobec Wnioskującej. Okoliczność ta spowodowała również, że Wnioskująca nie mogła korzystać z Nieruchomości Wstępnej w sposób pierwotnie obrany, ponieważ do jej dyspozycji pozostały jedynie wyodrębnione sądowo Działki.

W takiej sytuacji całkowicie naturalnym było zweryfikowanie pierwotnych założeń osobistych Wnioskującej oraz celu nabycia nieruchomości gruntowej oraz rozpoznanie dalszych w tym zakresie realnych możliwości działania. Podział Działek dokonany przez Wnioskującą następnie, spowodowany był wolą zapewnienia środków pieniężnych na dalsze działania związane z potrzebami rodzinnymi, w tym zapewnienie rodzinie Wnioskującej potrzeb mieszkaniowych (…).

Co istotne, również Wnioskująca nie podejmowała czynności związanych z zainicjowaniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz uzbrojeniem działek w infrastrukturę wodociągowo-kanalizacyjną.

W tej sytuacji Wnioskująca uważa, że planowana sprzedaż wydzielonych gruntów z Działek – ujmujących działki ewidencyjne nr (…) uprzednio pominięte w interpretacji nr 0112-KDIL1-2.4012.406.2024.3.NF wydanej przez Dyrektora – nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wnioskująca także i w tym uzupełniającym zakresie nie będzie zobowiązana z tego tytułu do odprowadzenia należnego podatku VAT, ponieważ nie nabędzie w tym zakresie statusu podatnika VAT.

Nadto Wnioskująca zauważa, że stan faktyczny niniejszego wniosku jest identyczny jak przy wniosku o wydanie interpretacji nr 0112-KDIL1-2.4012.406.2024.3.NF, w której stanowisko Wnioskującej uznane zostało za prawidłowe, w konsekwencji odmienna ocena stanowiska Wnioskującej w niniejszej sprawie nie znajduje jakiegokolwiek uzasadnienia.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej ustawą:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W oparciu o art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach − rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Jak stanowi art. 2 pkt 22 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży − rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Zgodnie z przedstawionymi wyżej przepisami, grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy, podlega jednak opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Według art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Na mocy art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności, konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto, działalność gospodarczą stanowi wykorzystywanie towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Przez ciągłe wykorzystywanie składników majątku należy rozumieć takie wykorzystywanie majątku, które charakteryzuje się powtarzalnością lub długim okresem trwania. Zatem, czerpanie dochodów ze składnika majątku wskazuje na prowadzenie działalności gospodarczej.

Analizując powyższe przepisy należy stwierdzić, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Z przytoczonych regulacji wynika, że podatnikiem podatku od towarów i usług może być każda osoba, która okazjonalnie dokonuje czynności opodatkowanych, przy czym czynności te powinny być związane z działalnością zdefiniowaną jako działalność gospodarcza, tj. wszelką działalnością producentów, handlowców i osób świadczących usługi, włącznie z działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie.

Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług w świetle powyższych przepisów, jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie – czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Właściwym zatem jest wykluczenie osób fizycznych z grona podatników w przypadku, gdy dokonują sprzedaży, przekazania bądź darowizny towarów stanowiących część majątku prywatnego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej.

W kontekście powyższych rozważań nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej, czy zarejestrowanej działalności gospodarczej, a tylko np. wyzbywa się majątku prywatnego. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

Przyjęcie, że dany podmiot sprzedając grunt działa w charakterze podatnika prowadzącego handlową działalność gospodarczą (jako handlowiec) wymaga ustalenia, czy jego działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną). Przejawem natomiast takiej aktywności określonej osoby w zakresie obrotu nieruchomościami, która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną może być np.: nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy terenu, czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług deweloperskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym, na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg powyżej przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu wystąpienia pojedynczych z nich.

Zatem, w kwestii opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży działek istotne jest, czy sprzedający w celu dokonania sprzedaży gruntów podjął/podejmie aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producenta, handlowca i usługodawcę w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, co skutkuje koniecznością uznania zbywcy nieruchomości za podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku od towarów i usług, czy też sprzedaż nastąpi w ramach zarządu majątkiem prywatnym.

Zwykłe nabycie lub sprzedaż rzeczy nie stanowi wykorzystywania w sposób ciągły majątku rzeczowego w celu uzyskania z tego tytułu dochodu w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy jako, że jedynym przychodem z takich transakcji może być ewentualny zysk ze sprzedaży tej rzeczy.

Dodatkowo należy wskazać, że działalność gospodarcza powinna cechować się stałością, powtarzalnością i niezależnością jej wykonywania, bowiem związana jest z profesjonalnym obrotem gospodarczym. Nie jest natomiast działalnością handlową, a zatem i gospodarczą, sprzedaż majątku prywatnego, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży i nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych Jarosław Słaby przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) oraz Emilian Kuć i Halina Jeziorska-Kuć przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C-181/10) wynika, że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży nie mogą stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania Dyrektywy, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą. Podobnie – zdaniem Trybunału – okoliczność, że przed sprzedażą zainteresowany dokonał podziału gruntu na działki w celu osiągnięcia wyższej ceny łącznej. Całość powyższych elementów może bowiem odnosić się do zarządzania majątkiem prywatnym zainteresowanego.

Inaczej jest natomiast – jak wyjaśnił Trybunał – w przypadku gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy. Zatem za podatnika należy uznać osobę, która w celu dokonania sprzedaży gruntów angażuje podobne środki wykazując aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem, tj. działania wykraczające poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.

W rozumieniu powyższych twierdzeń pomóc mogą zapisy orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 29 października 2007 r., sygn. akt I FPS 3/07, w myśl którego formalny status danego podmiotu jako podatnika zarejestrowanego, a także okoliczność, że dana czynność została wykonana wielokrotnie lub jednorazowo, lecz z zamiarem częstotliwości nie mogą przesądzać o opodatkowaniu tej czynności bez każdorazowego ustalenia, czy w odniesieniu do konkretnej czynności podmiot ten występował w charakterze podatnika podatku VAT.

W tym miejscu podkreślić należy, że pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie analizowanych przepisów ustawy, jednakże wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy, w której zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen v. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę, będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego. Przykładem takiego wykorzystania nieruchomości mogłoby być, np. wybudowanie domu dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Potwierdzone to zostało również w wyroku TSUE z 21 kwietnia 2005 r., sygn. akt C-25/03 Finanzamt Bergisch Gladbach v. HE, który stwierdził, że majątek prywatny to mienie wykorzystywane dla zaspokojenia potrzeb własnych.

Z opisu sprawy wynika, że jest Pani czynnym podatnikiem podatku VAT. Nie prowadzi Pani działalności gospodarczej, której przedmiotem byłaby działalność deweloperska. Planuje Pani dokonać sprzedaży działek o numerach (…). Działki te powstały wskutek geodezyjnego podziału działek nr (…), o który Pani wystąpiła. Działki objęte są miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, jednak nie występowała Pani o zmiany bądź uchwalenie tego planu. Nie występowała Pani również o warunki ich zabudowy. Działki nie były, nie są i nie będą wykorzystywane w jakikolwiek sposób do działalności gospodarczej, nie były one powiązane z Pani pozarolniczą działalnością gospodarczą oraz nie stanowiły składnika tej działalności. Działki nie były, nie są i nie będą przedmiotem jakiegokolwiek odpłatnego udostępnienia przez Panią osobom trzecim w trybie zobowiązaniowym. Nie czyniła Pani i nie zamierza Pani również czynić przedsięwzięć, które miałyby na celu uatrakcyjnienie działek (np. ich grodzenie, uzbrojenie, ubieganie się o warunki zabudowy). Nie podejmowała Pani aktywności w przedmiocie informowania o woli sprzedaży działek, w tym nie prezentowała informacji w tym zakresie na stronach mediów społecznościowych, bądź stronach internetowych, również nie kierowała Pani ogłoszeń w przedmiocie sprzedaży. Zainteresowani zgłosili się do Pani we własnym zakresie. Zawarła Pani z nabywcami umowy przedwstępne sprzedaży. W ramach tych umów nie udzielała Pani jakichkolwiek pełnomocnictw dla kupującego (kupujących). Wcześniej dokonywała Pani sprzedaży innych nieruchomości, jednak środki pozyskane z tego tytułu przeznaczyła Pani na prywatne potrzeby.

Pani wątpliwości w analizowanej sprawie dotyczą ustalenia, czy sprzedaż działek o numerach (…) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Aby wyjaśnić Pani wątpliwości należy ustalić, czy w okolicznościach niniejszej sprawy będzie działała Pani w charakterze podatnika zdefiniowanego w art. 15 ust. 1 ustawy.

Uznanie, że dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług, wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.

Jak wyjaśniono wyżej – odwołując się zarówno do treści przepisów ustawy, jak i stanowiska judykatury – w przypadku osób fizycznych, które dokonują sprzedaży, przekazania, bądź darowizny towarów stanowiących część majątku prywatnego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej, należy szczególnie wnikliwie przeanalizować okoliczności w jakich będzie realizowana transakcja. Co do zasady bowiem osoby fizyczne, które dokonują transakcji w ramach zarządu majątkiem prywatnym, wykluczone są z grona podatników podatku VAT.

W niniejszej sprawie brak jest przesłanek pozwalających uznać, że w związku z dostawą działek o numerach (…) będzie występowała Pani w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą w myśl art. 15 ust. 2 ustawy. Z przedstawionego opisu sprawy nie wynika taka Pani aktywność, która wykraczałaby poza ramy czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. Nie podejmowała Pani aktywnych działań w zakresie obrotu nieruchomościami, które świadczyłyby o angażowaniu środków w sposób podobny do wykorzystywanych przez handlowców. Zatem nie wystąpi ciąg zdarzeń, które jednoznacznie przesądzałyby, że sprzedaż działek będzie wypełniała przesłanki działalności gospodarczej.

Wobec powyższego, w rozpatrywanej sprawie podjęte działania, a w konsekwencji sprzedaż działek o numerach (…) należy uznać za czynność związaną ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. Dokonując ww. dostawy będzie korzystała Pani z przysługującego prawa do rozporządzania własnym majątkiem, co oznacza, że nie będzie Pani wypełniała przesłanek zdefiniowanych w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy. Tym samym, dostawa działek o numerach (…) będzie działaniem w sferze prywatnej, do której nie będą miały zastosowania przepisy ustawy. Skutkiem powyższego, transakcja sprzedaży przedmiotowych działek nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podsumowując stwierdzam, że w opisanych okolicznościach sprzedaż działek o numerach (…) nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. Dokonując sprzedaży wymienionych działek będzie Pani korzystała z przysługującego prawa do rozporządzania własnym majątkiem, co oznacza, że nie wypełni Pani przesłanek zdefiniowanych w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy. Tym samym, nie wystąpi Pani w roli podatnika podatku od towarów i usług w stosunku do tej transakcji.

Zatem, Pani stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1 uznałem za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena Pani stanowiska w zakresie pytania dotyczącego podatku od towarów i usług. Natomiast w zakresie pytania dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Jestem ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego, ponosi Pani ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym jego przedstawieniem. Zatem, wydając przedmiotową interpretację oparłem się na wynikającym z treści wniosku opisie sprawy. W przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych. Ponadto, w sytuacji zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·   Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·   Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·   Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·    w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·    w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).