Podatniczka, która zwróciła się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej świadczyła usługi coachingowe na rzecz klientów. Coaching obejmo... - Interpretacja - null
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Świadczenie usług coachingowych a zwolnienie z VAT
Podatniczka, która zwróciła się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej świadczyła usługi coachingowe na rzecz klientów. Coaching obejmował wsparcie w realizacji celów osobistych i zawodowych, analizę mocnych stron, rozwój kompetencji oraz wsparcie w procesach zmian zawodowych. W ramach swojej działalności wnioskodawczyni działała jako partner klienta, bazując na jego potencjale i wspierając go w osiąganiu samodzielnych decyzji. Nie przedstawiała gotowych rozwiązań ani nie pełniła roli konsultanta.
Podatniczka chciała się dowiedzieć czy usługi coachingowe mogą korzystać ze zwolnienia z VAT. W jej ocenie prowadzone przez nią usługi coachingowe nie miały charakteru usług doradczych w rozumieniu art. 113 ust. 13 ustawy o VAT. Z tego względu uważała, że może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT, o ile jej przychody nie przekroczą limitu określonego w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.
Stanowisko organu podatkowego
Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła stanowisko wnioskodawczyni. W interpretacji wskazano, że ustawa o VAT nie definiuje pojęcia „usługi doradcze”. Zgodnie z wykładnią językową i stanowiskiem doktryny doradztwo oznacza udzielanie fachowych porad, wskazywanie sposobów postępowania lub rozwiązań w konkretnej sprawie. Coaching, zgodnie z definicjami organizacji branżowych takimi jak ICF, czy EMCC, ma charakter wspierający, a nie doradczy. Jego celem jest stworzenie warunków, w których klient samodzielnie podejmuje decyzje.
Organ podatkowy uznał, że skoro coaching opisany przez wnioskodawczynię różni się od doradztwa, nie podlega wyłączeniu określonemu w art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. b ustawy o VAT. W związku z tym wnioskodawczyni, zgodnie z art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT mogła korzystać ze zwolnienia podatkowego, o ile przychody z jej działalności nie przekraczały rocznego limitu 200 000 zł.