Możliwość korzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, pod warunkiem nieprzekroczenia ustawowego li... - Interpretacja - null
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Możliwość korzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, pod warunkiem nieprzekroczenia ustawowego limitu przychodów z działalności.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 września 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 27 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości korzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, pod warunkiem nieprzekroczenia ustawowego limitu przychodów z działalności.
Uzupełniła go Pani pismem z 13 listopada 2024 r. (data wpływu 14 listopada 2024 r.), pismami z 15 listopada 2024 r. (data wpływu 15 listopada 2024 r.) oraz pismem z 20 listopada 2024 r. (data wpływu 20 listopada 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
... jest osobą fizyczną, prowadzącą od dnia ... roku jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą ... (dalej również jako „Wnioskodawczyni”) nie jest zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawczyni obecnie świadczy i w przyszłości nadal planuje oferować usługi coachingowe na rzecz Klientów indywidualnych oraz grupowych w formie online oraz stacjonarnie. Świadczone usługi stanowią dla Klienta proces, który pozwala na rozwój osobisty oraz zawodowy. Podczas pracy z Klientem, dążąc do maksymalizowania potencjału osoby coachowanej, Wnioskodawczyni bazuje na jego mocnych stronach. Wnioskodawczyni prowadzi wywiad z Klientem i w oparciu o jego wynik doprowadza do sytuacji, w której Klient dochodzi do własnych rozwiązań i podejmuje samodzielną decyzję w zgodzie z samym sobą. Wnioskodawczyni nie przedstawia gotowych rozwiązań, ale przy użyciu takich technik jak dialog, ćwiczenia interaktywne, zadania do samodzielnego wykonania oraz przekazanie informacji zwrotnej pomaga Klientowi w odkryciu jego talentów i zasobów, wspierając go w dążeniu i osiągnięciu wybranego celu.
Wnioskodawczyni jako coach ma na celu podnoszenie świadomości osoby poddawanej procesowi. Wnioskodawczyni nie przekazuje wiedzy uczestnikowi procesu coachingowego, a pomaga stworzyć odpowiednie warunki do pożądanej zmiany oraz wesprzeć w podjęciu najlepszej decyzji.
Wnioskodawczyni nie jest jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 737) w zakresie kształcenia i wychowania.
Świadczone przez Wnioskodawczynię usługi prowadzenia zajęć/warsztatów nie będą finansowane ze środków publicznych w całości lub w co najmniej 70%.
Zakres usług świadczonych przez Wnioskodawczynię obejmuje w szczególności czynności takie jak:
‒coaching w celu ustalenia i realizacji celów osobistych i zawodowych
usługa coachingu polega na wspieraniu Klientów w procesie ustalania ich osobistych i zawodowych celów oraz w dążeniu do ich osiągnięcia. Proces obejmuje identyfikację zasobów, przeszkód oraz potencjalnych ścieżek realizacji tych celów. Wnioskodawczyni stosuje różnorodne techniki, takie jak zadawanie pytań otwartych, aktywne słuchanie i zadania domowe, aby stymulować Klienta do refleksji i akcji, które są kluczowe dla efektywnego osiągania ustalonych celów.
‒wsparcie w samopoznaniu i zrozumieniu potrzeb osobistych
w tym zakresie Wnioskodawczyni współpracuje z Klientami poszukującymi głębszej wiedzy na temat własnej osoby, swoich wartości i potrzeb. Usługa obejmuje różnorodne metody pracy, takie jak wywiady, kwestionariusze samooceny i narzędzia refleksyjne, które wspierają Klientów w procesie samorozwoju i poprawiają ich zdolność do podejmowania świadomych decyzji. Wnioskodawczyni stymuluje Klienta do refleksji i akcji, które są kluczowe dla efektywnego osiągania ustalonych celów.
‒wsparcie w analizie i rozwoju predyspozycji oraz kompetencji Klienta
Wnioskodawczyni wspiera Klienta w identyfikacji naturalnych talentów, mocnych stron oraz cech i zachowań, które mogą stanowić przeszkodę do pełnego rozwoju. W ramach usługi wykorzystywane są narzędzia psychometryczne, takie jak badanie .... Proces ten obejmuje stosowanie metod aktywizujących, takich jak m.in. specjalnie zaprojektowane ćwiczenia. Wnioskodawczyni pomaga Klientowi zidentyfikować istniejące talenty i umiejętności. Wnioskodawczyni stymuluje Klienta do refleksji i akcji, które są kluczowe dla efektywnego osiągania ustalonych celów.
‒wsparcie rozwoju osobistego i zawodowego Klienta
usługa ta polega na udzieleniu pomocy w zastąpieniu negatywnych, niewspierających postaw, które blokują osiągnięcie wyznaczonych celów, przez nowe, pozytywne nawyki. Wnioskodawczyni stosuje różnorodne narzędzia, takie jak ćwiczenia praktyczne, kwestionariusze samooceny, a także prowadzenie głębokich wywiadów i zadawanie kluczowych pytań. Usługa ta pomaga Klientowi zrozumieć i przekształcić aspekty ich postępowania, utrudniające osiągnięcie osobistego i zawodowego sukcesu. Wnioskodawczyni stymuluje Klienta do refleksji i akcji, które są kluczowe dla efektywnego osiągania ustalonych celów.
‒wsparcie w zmianie zawodowej
w tym zakresie, jeżeli celem Klienta jest zmiana zawodowa, Wnioskodawczyni udziela wsparcia identyfikacji predyspozycji („talentów”) i kompetencji Klienta. W ramach usługi przeprowadzany jest wywiad behawioralno-kompetencyjny, mający na celu głębsze zrozumienie unikalnych cech osobowości przez Klienta, jego umiejętności i predyspozycji. Wnioskodawczyni stymuluje Klienta do refleksji i akcji, które są kluczowe dla efektywnego osiągania ustalonych celów.
‒coaching kariery
usługa ta skierowana jest do osób poszukujących wsparcia w planowaniu i realizacji swojej ścieżki zawodowej. Wnioskodawczyni wspiera Klienta w identyfikacji jego unikalnych talentów i mocnych stron, a następnie wykorzystaniu tych atutów do wyboru najlepszych kroków zawodowych. Wnioskodawczyni stymuluje Klienta do refleksji i akcji, które są kluczowe dla efektywnego osiągania ustalonych celów.
‒mentoring kariery
w tym zakresie usługa obejmuje kompleksowe wsparcie dla osób poszukujących sposobu optymalizacji swojej ścieżki zawodowej. Wnioskodawczyni stymuluje Klienta do refleksji i akcji, w szczególności poprzez zadawanie pytań dotyczących scenariuszy rozwoju kariery, potencjalnych ryzyk i korzyści, które dostrzega Klient.
Działalność Wnioskodawczyni polega zatem na udzielaniu wsparcia Klientowi w lepszym poznaniu siebie i zrozumieniu własnych potrzeb. Pierwszorzędnym celem podejmowanych czynności jest zwiększenie poczucia własnej wartości Klienta, tak by lepiej wykorzystywał swoje wewnętrzne zasoby, zwiększał swoją motywację do działania oraz niwelował swoje obawy. Coaching ma za zadanie pomóc stworzyć Klientowi odpowiednie warunki do pożądanej zmiany oraz wesprzeć w podjęciu najlepszej decyzji.
Ponadto, w uzupełnieniu wniosku wskazała Pani odpowiednio:
1.Czy przewidywana wartość sprzedaży za … r., w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym … r., przekroczy kwotę 200.000 zł?
„Przewidywana wartość sprzedaży za … rok w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym … nie przekroczy kwoty 200.000 zł.”
2.Czy w prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej wykonuje/będzie Pani wykonywała usługi w zakresie doradztwa?
„Ustawodawca w treści ustawy o VAT ani w przepisach wykonawczych do tejże ustawy nie definiuje pojęcia „usługi doradztwa”. Rozumiejąc usługi w sposób zgodny z definicją słownikową wskazaną w Słowniku Języka Polskiego PWN, „doradzić” oznacza „udzielać porady, wskazywać sposób postępowania w jakiejś sprawie”.
W prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca nie wykonuje i nie będzie wykonywał usług polegających na udzielaniu porad, wskazywaniu sposobu postępowania w sprawie. Tak jak wskazywano w treści wniosku, coaching skupia się na innych elementach niż rozumiane w powyższy sposób usługi. Coaching rozumieć należy bowiem jako metodę, której celem jest efektywne wytyczenie celów, podniesienie satysfakcji z życia zawodowego i prywatnego. Jest on procesem, który pomaga rozwijać się i polepszyć efekty podejmowanych działań. W konsekwencji Wnioskodawca w relacjach z Klientami występuje jako Partner, a nie jako konsultant czy doradca. Celem wszelkich podejmowanych w procesie coachingu zadań jest bowiem wsparcie Klienta przy wypracowywaniu prawidłowych postaw, pomoc w zrozumieniu potrzeb, zdobycie świadomości co do mocnych stron Klienta, jego kompetencji czy talentów. Wszystkie te elementy przekładają się następnie na samodzielne podejmowanie decyzji przez Klienta.”
3.Czy w prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej wykonuje/będzie Pani wykonywała - inne niż usługi w zakresie doradztwa - czynności, o których mowa w art. 113 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług? Jeśli tak, należy wskazać jakie to czynności?
„W prowadzonej działalności Wnioskodawca nie wykonuje i nie będzie wykonywał innych czynności, o których mowa w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT.”
Pytanie
Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawczyni, zgodnie z którym prowadząc przedstawioną w opisie stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego działalność Wnioskodawczyni może i będzie mogła korzystać z podmiotowego zwolnienia z podatku VAT wynikającego z art. 113 ust. 1 Ustawy o VAT, pod warunkiem, że nie przekroczy ustawowego limitu przychodów z tej działalności określonych w art. 113 ust. 1 oraz art. 113 ust. 9 Ustawy o VAT?
Pani stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawczyni, prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym prowadząc przedstawioną w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego działalność Wnioskodawczyni może i będzie mogła korzystać z podmiotowego zwolnienia z podatku VAT wynikającego z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, pod warunkiem, że nie przekroczy ustawowego limitu przychodów z tej działalności określonych w art. 113 ust. 1 oraz art. 113 ust. 9 ustawy o VAT.
Uzasadnienie Wnioskodawcy
Stosownie do art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361, dalej: „Ustawa o VAT”), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Z kolei stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT.
Art. 15 ustawy o VAT wprowadza definicję pojęcia podatnika, zgodnie z którym podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Stosownie z kolei do art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.
Art. 113 ust. 2 ustawy o VAT stanowi z kolei, że do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się:
1.wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju;
2.odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3, z wyjątkiem:
a.transakcji związanych z nieruchomościami,
b.usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41,
c.usług ubezpieczeniowych
- jeżeli czynności te nie mają charakteru transakcji pomocniczych;
3.odpłatnej dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.
Zgodnie z art. 113 ust. 5 ustawy o VAT, jeżeli wartość sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie ust. 1 przekroczy kwotę, o której mowa w ust. 1, zwolnienie traci moc począwszy od czynności, którą przekroczono tę kwotę.
Stosownie do art. 113 ust. 9 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatnika rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności określonych w art. 5, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty określonej w ust. 1.
Zgodnie z art. 113 ust. 10 ustawy o VAT, jeżeli faktyczna wartość sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie ust. 9, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej, przekroczy w trakcie roku podatkowego kwotę określoną w ust. 1, zwolnienie traci moc począwszy od czynności, którą przekroczono tę kwotę.
Z kolei przepis art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. b ustawy o VAT stanowi, że zwolnień, o których mowa w ust. 1 i 9, nie stosuje się do podatników świadczących usługi w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego.
To właśnie treść art. 113 ust. 1 i 9 w zw. z art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. b ustawy o VAT stanowi przedmiot wątpliwości Wnioskodawczyni, tj. czy usługi coachingu, które świadczy i zamierza świadczyć w przyszłości nie stanowią usług doradczych, które wyłączają możliwość korzystania ze zwolnienia podmiotowego.
Ustawa o VAT ani przepisy wykonawcze do tej ustawy nie definiuje pojęcia „doradztwo”, wobec czego zgodnie z dyrektywami wykładni prawa podatkowego należy posiłkowo odwołać się do wykładni językowej. W potocznym rozumieniu termin „doradztwo” obejmuje szereg usług doradczych, tj.: podatkowe, prawne, finansowe, techniczne, inżynierskie i inne, w tym także udzielanie porad, opinii i wyjaśnień. Z kolei zgodnie z definicją wskazaną w Słowniku Języka Polskiego PWN (https://sjp.pwn.pl/) „doradzić - doradzać” znaczy tyle co „udzielić porady, wskazać sposób postępowania w jakiejś sprawie”, przez „doradztwo” rozumie się „udzielanie fachowych porad”, natomiast „doradcą” jest „ten, kto udziela porad”. Wobec powyższych, sformułowanie „usługi w zakresie doradztwa” użyte w ustawie o VAT należy rozumieć szeroko, z położeniem głównego nacisku na czynność udzielania porad, wskazywania rozwiązań, sposobów postępowania w jakiejś sprawie.
Zgodnie z definicją ICF (International Coach Federation) „coaching jest metodą pozwalającą w sposób efektywny wytyczyć i osiągnąć ważne cele, podnieść satysfakcję z życia zawodowego i prywatnego, stać się bardziej świadomym liderem, managerem, czy rodzicem. W pełni wykorzystuje potencjał, kompetencje i umiejętności klienta. Identyfikuje trudności. Przygotowuje do ich pokonania. Często przekłada się na motywację i większą determinację w działaniu.” ICF definiuje coaching dalej jako „towarzyszenie klientowi w kreatywnym procesie, który skłania do myślenia i inspiruje do maksymalizacji zawodowego i osobistego potencjału”. Coaching w brzmieniu definicji ustanowionej przez Izbę Coachingu „jest metodą wspierania rozwoju, realizowaną w formie cyklu spotkań pomiędzy coachem a klientem. Coach, poprzez aktywne słuchanie, zadawanie pytań oraz stosowanie innych specyficznych narzędzi i zadań rozwojowych, towarzyszy klientowi w wyznaczaniu ważnych dla niego celów, odnajdywaniu wewnętrznych zasobów potrzebnych do ich realizacji oraz ustalaniu i wdrażaniu planów działań. Coach wspiera klienta w odkrywaniu i efektywnym wykorzystaniu swojego potencjału, w celu podnoszenia jakości życia. Coaching najczęściej jest pracą indywidualną; może także przybierać formę pracy z grupą lub zespołem.” EMCC, tj. międzynarodowa, renomowana organizacja branżowa łącząca coachów i mentorów, przez coaching rozumie „profesjonalnie prowadzony proces, który inspiruje klientów do maksymalizacji ich potencjału osobistego i zawodowego. Jest to ustrukturyzowany, celowy i transformacyjny proces, pomagający klientom zobaczyć i przetestować alternatywne sposoby poprawy kompetencji, podejmowania decyzji i poprawy jakości życia. Coach i mentor oraz klient współpracują ze sobą na zasadach ściśle poufnych. W tej relacji klienci są ekspertami w zakresie poziomu treści i podejmowania decyzji; coach i mentor jest ekspertem w profesjonalnym prowadzeniu procesu.”
Przytoczone powyżej definicje nakazują stwierdzić, że coaching pozwala na lepsze poznanie siebie, odblokowanie i uwolnienie potencjału oraz możliwości, które są w każdym człowieku. Coaching jest interaktywnym procesem, który pomaga rozwijać się i polepszyć efekty podejmowanych działań.
Nawiązując do opisu stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że rola Wnioskodawczyni sprowadza się do bycia partnerem w relacji z Klientem. Wnioskodawczyni udziela pomocy Klientowi w klarownym zdefiniowaniu celów życiowych i zawodowych oraz w wypracowaniu strategii ich osiągnięcia. Ma na celu zwiększenie motywacji, poprawę skuteczności działań oraz umożliwienie osiągnięcia trwałej zmiany i realizacji aspiracji. Motywem wszystkich usług świadczonych przez Wnioskodawczynię jest wsparcie Klienta w wypracowaniu prawidłowych postaw na przyszłość, pomoc w zrozumieniu jego potrzeb oraz zdobycie świadomości w zakresie mocnych stron Klienta, talentów oraz kompetencji, które stanowić będą podstawę podejmowania samodzielnych decyzji i umiejętności analizowania naturalnych predyspozycji w obecnych i przyszłych wyzwaniach stawianych przed Klientem w codziennym życiu.
Usługi świadczone przez Wnioskodawczynię w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, które zostały przedstawione w opisie stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego nie mają zatem charakteru usług doradczych, a jedynie usług wspierających i umożliwiających rozwój Klientów, który przy wsparciu Wnioskodawczyni samodzielnie znajdują własne rozwiązanie na swoje problemy czy pomysły. Wnioskodawczyni jako coach nie doradza, nie pełni roli konsultanta. Wnioskodawczyni, wykorzystując potencjał Klienta, wspomaga rozwój osobisty i zawodowy oraz nadzoruje proces, którego skutkiem jest podjęcie ostatecznej i indywidualnej decyzji przez Klienta. Wnioskodawczyni nie ponosi odpowiedzialności za dokonaną decyzję, nie daje Klientom gotowych rozwiązań. Jej rola w rzeczywistości sprowadza się do zadawania pytań, dawania Klientowi przestrzeni tak, by to Klient znalazł najdogodniejsze dla niego rozwiązanie oraz ustalił kroki działania. Można zatem wskazać, że Wnioskodawczyni nie działa jako ekspert mający rozwiązać problem Klienta.
W ocenie Wnioskodawczyni należy rozróżniać pojęcie coachingu od pojęcia usług doradztwa. Coaching, ze względu na jego charakterystyczny sposób działania zbliżony jest do usług związanych z edukacją lub rozwijaniem umiejętności osobistych i zawodowych. Nie należy utożsamiać go z tradycyjnym doradztwem, które to dostarcza konkretnych rekomendacji i rozwiązań. Coaching to proces rozwoju osobistego, który realizowany jest poprzez zadawanie pytań, słuchanie i dostarczanie konstruktywnych informacji zwrotnych. Coach nie dostarcza bezpośrednich rozwiązań ani nie sugeruje konkretnych działań, ale pomaga Klientowi odkryć i wypracować własne odpowiedzi i strategie.
Reasumując, w opinii Wnioskodawczyni należy uznać, że prowadząc przedstawioną w opisie stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego działalność Wnioskodawczyni będzie mogła skorzystać z podmiotowego zwolnienia z podatku VAT wynikającego z art. 113 ust. 1 Ustawy o VAT, pod warunkiem, że nie przekroczy ustawowego limitu przychodów z tej działalności określonych w art. 113 ust. 1 oraz art. 113 ust. 9 Ustawy o VAT.
Prawidłowość stanowiska Wnioskodawczyni potwierdza także ugruntowana linia interpretacyjna organów podatkowych przedstawiona między innymi w przytoczonych poniżej interpretacjach indywidualnych.
1)Pismo z dnia 9.07.2020 r., wydane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, 0111-KDIB3-3.4012.202.2020.1.WR:
„(...) O zwolnieniu, o którym mowa w art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. b ustawy, decyduje kwalifikacja, bądź istota wykonywanych czynności.
Z opisu analizowanej sprawy nie wynika, że Strona w ramach działalności gospodarczej, będzie świadczyć usługi doradcze. Przedmiotowe usługi coachingu, które Wnioskodawczyni zamierza świadczyć będą dotyczyć pracy z postawą i polegać będzie na mentalnym wspieraniu ludzi, aby lepiej wykorzystywali swoje wewnętrzne zasoby, zwiększali swoją motywację do działania oraz niwelowali swoje obawy, strach przed ważnymi dla nich zmianami życiowymi/zawodowymi. Coaching ma za zadanie pomóc im stworzyć odpowiednie warunki do pożądanej zmiany, wesprzeć ich w podjęciu najlepszej decyzji i zapewnić im dość szybkie osiągnięcie postawionych sobie celów.
Zatem, mając na uwadze przedstawione okoliczności sprawy oraz obowiązujące przepisy należy stwierdzić, że w sytuacji, gdy Wnioskodawca wykonuje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej czynności, podczas których, jak wynika z opisu sprawy, nie będzie dawać gotowych rozwiązań ani doradzać to w przedstawionym zdarzeniu przyszłym nie znajdzie zastosowania wyłączenie określone w art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług. Tym samym Wnioskodawczyni będzie mogła korzystać ze zwolnienia określonego w art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, pod warunkiem, że Wnioskodawczyni nie przekroczy limitów określonych w art. 113 ust. 1 i ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług.”
2)Pismo z dnia 7.04.2021 r., wydane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, 0113-KDIPT1-1.4012.99.2021.1.JK:
„Przedmiotowe usługi coachingu, które Wnioskodawczyni świadczy/zamierza świadczyć będą polegać na mentalnym wspieraniu ludzi, aby lepiej wykorzystywali swoje wewnętrzne zasoby, zwiększali swoją motywację do działania oraz niwelowali swoje obawy, strach przed ważnymi dla nich zmianami życiowymi/zawodowymi. Coaching ma za zadanie pomóc im stworzyć odpowiednie warunki do pożądanej zmiany, wesprzeć ich w podjęciu najlepszej decyzji i zapewnić im dość szybkie osiągnięcie postawionych sobie celów.
Zatem, mając na uwadze przedstawione okoliczności sprawy oraz obowiązujące przepisy należy stwierdzić, że w sytuacji, gdy Wnioskodawczyni wykonuje/będzie wykonywać w ramach prowadzonej działalności gospodarczej czynności w zakresie opisanym we wniosku, podczas których - jak wynika z opisu sprawy - nie daje/nie będzie dawać gotowych rozwiązań ani doradzać, to w przedstawionym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym nie znajdzie zastosowania wyłącznie określone w art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług. Tym samym Wnioskodawczyni może/będzie mogła korzystać ze zwolnienia określonego w art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, pod warunkiem, że nie przekroczy limitów określonych w art. 113 ust. 1 i ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług.”
3)Pismo z dnia 10.02.2023 r., wydane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, 0114-KDIP1-3.4012.12.2023.2.PRM
„Odnosząc się do Pani wątpliwości należy wskazać, że - jak z wniosku wynika - w 2023 r. zamierza Pani rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. Głównym przedmiotem ww. działalności będzie tzw. coaching kariery polegający na wspieraniu klientów indywidualnych i grupowych w zmianie zawodu (przekwalifikowanie, zmiana pracodawcy, poszukiwanie zatrudnienia, podwyższenie kwalifikacji). Wsparcie klientów indywidualnych polegać będzie na: analizie sytuacji zawodowej i wsparciu w sformułowaniu celu do zmiany zawodowej; wsparciu w analizie potencjału, mocnych stron i kompetencji klienta - poprzez proponowanie ćwiczeń, kwestionariuszy, zadawanie pytań, wywiad; pomocy w dopasowaniu kompetencji i profilu klienta do ról zawodowych na rynku pracy - omówienie opcji zawodowych interesujących dla klienta, analiza ich specyfiki pod kątem zgodności z oczekiwaniami i profilem - poprzez wywiad, zadawanie pytań, omawianie dylematów i wątpliwości klienta; wsparciu w podjęciu decyzji dotyczącej wyboru opcji - poprzez zadawanie pytań, klaryfikacje, odzwierciedlenie, podsumowanie (nie będzie Pani rekomendować wprost żadnego rozwiązania, klient na bazie dyskusji z Panią sam dokona wyboru); pomocy w zaplanowaniu kroków przygotowania do zmiany - omówienie możliwych scenariuszy, potencjalnych ryzyk i sposobu autoprezentacji klienta.
Wsparcie klientów grupowych będzie opierać na ww. działaniach lecz prowadzone będzie w formie pracy grupowej np. poprzez warsztaty, szkolenia na żywo lub on-line. (...)
Tym samym, skoro w ramach prowadzonej działalności nie będzie Pani wykonywała czynności charakterystycznych dla doradztwa polegających na udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień oraz, że nie zamierza Pani wykonywać innych czynności, o których mowa w art. 113 ust. 13 ustawy, a wartość sprzedaży usług opisanych we wniosku nie przekroczy w roku podatkowym 2023 w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej kwoty 200.000 zł, to będzie Pani mogła korzystać ze zwolnienia podmiotowego od podatku VAT, na podstawie art. 113 ust. 9 w zw. z art. 113 ust. 1 ustawy.
W konsekwencji, Pani stanowisko, zgodnie z którym może Pani skorzystać ze zwolnienia podmiotowego w prowadzonej działalności gospodarczej opisanej we wniosku należało uznać za prawidłowe. Może Pani skorzystać ze zwolnienia podmiotowego dla świadczonych przez Panią usług, jednakże z uwagi na to, że zamierza Pani zacząć działalność gospodarczą w roku 2023, to nie na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy lecz na podstawie art. 113 ust. 9 w zw. z art. 113 ust. 1 ustawy.”
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku, jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej ustawą:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Natomiast art. 8 ust. 1 ustawy stanowi, że:
Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2)zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Nie każda jednak czynność stanowiąca dostawę towarów lub świadczenie usług w rozumieniu art. 7 ust. 1 oraz art. 8 ust. 1 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, musi być wykonana przez podatnika.
W oparciu o art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Stosownie do art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Należy zauważyć, że ustawodawca przewidział zwolnienie od podatku dla pewnej grupy podatników. Regulacje w tym zakresie zawarte zostały w art. 113 ustawy.
Według art. 113 ust. 1 ustawy:
Zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.
Na mocy art. 113 ust. 2 ustawy:
Do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się:
1)wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość, która nie podlega opodatkowaniu podatkiem na terytorium kraju;
1a)sprzedaży na odległość towarów importowanych, która nie podlega opodatkowaniu podatkiem na terytorium kraju;
2)odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3, z wyjątkiem:
a)transakcji związanych z nieruchomościami,
b)usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41,
c)usług ubezpieczeniowych
– jeżeli czynności te nie mają charakteru transakcji pomocniczych;
3)odpłatnej dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.
Na podstawie art. 113 ust. 5 ustawy:
Jeżeli wartość sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie ust. 1 przekroczy kwotę, o której mowa w ust. 1, zwolnienie traci moc począwszy od czynności, którą przekroczono tę kwotę.
Jak stanowi art. 113 ust. 9 ustawy:
Zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatnika rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności określonych w art. 5, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty określonej w ust. 1.
Zgodnie z art. 113 ust. 10 ustawy:
Jeżeli faktyczna wartość sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie ust. 9, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej, przekroczy w trakcie roku podatkowego kwotę określoną w ust. 1, zwolnienie traci moc począwszy od czynności, którą przekroczono tę kwotę.
W myśl art. 113 ust. 11 ustawy:
Podatnik, który utracił prawo do zwolnienia sprzedaży od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może, nie wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1.
W świetle art. 113 ust. 13 ustawy:
Zwolnień, o których mowa w ust. 1 i 9, nie stosuje się do podatników:
1)dokonujących dostaw:
a)towarów wymienionych w załączniku nr 12 do ustawy,
b)towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, z wyjątkiem:
‒energii elektrycznej (CN 2716 00 00),
‒wyrobów tytoniowych,
‒samochodów osobowych, innych niż wymienione w lit. e, zaliczanych przez podatnika, na podstawie przepisów o podatku dochodowym, do środków trwałych podlegających amortyzacji,
c)budynków, budowli lub ich części, w przypadkach, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a i b,
d)terenów budowlanych,
e)nowych środków transportu,
f)następujących towarów, w związku z zawarciem umowy w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość, bez jednoczesnej fizycznej obecności stron, z wyłącznym wykorzystaniem jednego lub większej liczby środków porozumiewania się na odległość do chwili zawarcia umowy włącznie:
‒preparatów kosmetycznych i toaletowych (PKWiU 20.42.1),
‒komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (PKWiU 26),
‒urządzeń elektrycznych (PKWiU 27),
‒maszyn i urządzeń, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 28),
g)hurtowych i detalicznych części i akcesoriów do:
‒pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli (PKWiU 45.3),
‒motocykli (PKWiU ex 45.4);
2)świadczących usługi:
a)prawnicze,
b)w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego,
c)jubilerskie,
d)ściągania długów, w tym factoringu;
3)nieposiadających siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju.
Biorąc pod uwagę powołany powyżej przepis art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. b) ustawy stwierdzić należy, że ze zwolnienia podmiotowego od podatku nie korzystają m.in. usługi w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego.
Z opisu sprawy wynika, że ... r. rozpoczęła Pani prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej obecnie świadczy Pani i w przyszłości nadal Pani planuje oferować usługi coachingowe na rzecz Klientów indywidualnych oraz grupowych w formie online oraz stacjonarnie. W prowadzonej działalności gospodarczej nie wykonuje Pani i nie będzie Pani wykonywała usług polegających na udzielaniu porad, wskazywaniu sposobu postępowania w sprawie. Coaching skupia się na innych elementach niż rozumiane w powyższy sposób usługi. Coaching rozumieć należy bowiem jako metodę, której celem jest efektywne wytyczenie celów, podniesienie satysfakcji z życia zawodowego i prywatnego. Jest on procesem, który pomaga rozwijać się i polepszyć efekty podejmowanych działań.
W prowadzonej działalności gospodarczej nie wykonuje Pani i nie zamierza Pani wykonywać innych czynności, o których mowa w art. 113 ust. 13 ustawy.
W przedmiotowej sprawie Pani wątpliwości dotyczą kwestii, czy w związku ze świadczeniem ww. usług może Pani korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy, pod warunkiem, że nie przekroczy Pani ustawowego limitu sprzedaży określonego w art. 113 ust. 1 oraz art. 113 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług.
W tym miejscu podkreślić należy, że ani ustawa o podatku od towarów i usług, ani przepisy wykonawcze do niej, nie definiują pojęcia doradztwa. Skoro jednak ustawa o podatku od towarów i usług w art. 113 ust. 13 pkt 2 ustawy zastrzega, że do osób świadczących usługi doradztwa nie stosuje się zwolnienia określonego w ust. 1 i 9 należy – wobec braku w ustawie definicji doradztwa – posłużyć się znaczeniem językowym. W potocznym rozumieniu termin „doradztwo” obejmuje szereg usług doradczych, tj. np.: podatkowe, prawne, finansowe. Zgodnie z definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego PWN 2006, pod pojęciem „doradcy” należy rozumieć „tego, kto doradza”. Natomiast „doradzać”, w myśl powołanego wyżej Słownika Języka Polskiego PWN 2006, oznacza „udzielić porady, wskazać sposób postępowania w jakiejś sprawie”. Doradztwo jest zatem udzieleniem fachowych zaleceń, porad, np. ekonomicznych czy finansowych. Użyty w ustawie o podatku od towarów i usług termin „usługi w zakresie doradztwa” należy rozumieć w związku z tym szeroko.
W świetle powołanych wyżej przepisów należy zauważyć, że o zwolnieniu, o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub ust. 9 ustawy, w kontekście art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. b) ustawy, decyduje kwalifikacja, bądź istota wykonywanych czynności.
Z opisu analizowanej sprawy nie wynika, że w ramach działalności gospodarczej, świadczy Pani/będzie Pani świadczyć usługi doradcze. Jak bowiem Pani wskazała, w ramach usług coachingowych na rzecz Klientów, które Pani świadczy/zamierza świadczyć, w relacjach z Klientami występuje Pani jako Partner, a nie jako konsultant czy doradca. Celem wszelkich podejmowanych w procesie coachingu zadań jest bowiem wsparcie Klienta przy wypracowywaniu prawidłowych postaw, pomoc w zrozumieniu potrzeb, zdobycie świadomości co do mocnych stron Klienta, jego kompetencji czy talentów. Wszystkie te elementy przekładają się następnie na samodzielne podejmowanie decyzji przez Klienta.
Tym samym, skoro w ramach prowadzonej działalności nie wykonuje Pani i nie będzie Pani wykonywała czynności charakterystycznych dla doradztwa polegających na udzielaniu porad, wskazywaniu sposobu postępowania w sprawie oraz nie wykonuje Pani i nie zamierza Pani wykonywać innych czynności, o których mowa w art. 113 ust. 13 ustawy, a wartość sprzedaży za … r., w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym … r., nie przekroczy kwoty 200.000 zł, to w … roku może Pani korzystać ze zwolnienia podmiotowego od podatku VAT, na podstawie art. 113 ust. 9 w zw. z art. 113 ust. 1 ustawy.
Ponadto, skoro wskazała Pani, że nie zamierza Pani wykonywać innych czynności, o których mowa w art. 113 ust. 13 ustawy, to wykonując opisane usługi coachingowe, w kolejnych latach będzie Pani mogła nadal korzystać z ww. zwolnienia, jeżeli wartość Pani sprzedaży w prowadzonej działalności gospodarczej nie przekroczy kwoty 200.000 zł.
Jednocześnie podkreślić należy, że utraci Pani prawo do korzystania z ww. zwolnienia, w przypadku przekroczenia w prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym wartości sprzedaży wskazanej w art. 113 ust. 1 ustawy, tj. 200.000 zł lub gdy zacznie Pani wykonywać jakiekolwiek czynności, o których mowa w art. 113 ust. 13 ustawy.
Tym samym, Pani stanowisko uznałem za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy:
̶stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia,
̶zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Pani wniosku (zapytania). Inne kwestie wynikające z opisu sprawy, które nie zostały objęte pytaniem, nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.
Publikator ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług wskazany przez Panią we wniosku, tj. Dz. U. z 2024 r. poz. 361, jest nieaktualny. Obecnie tekst jednolity ww. ustawy opublikowany został w Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
‒Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
‒Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
‒Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
‒w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
‒w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).