Ponoszone przez Wnioskodawcę wydatki na wyżywienie oraz opiekę weterynaryjną Psów nie spełniają podstawowego warunku wynikającego z art. 86 ust. 1 ust... - Interpretacja - null

ShutterStock

Ponoszone przez Wnioskodawcę wydatki na wyżywienie oraz opiekę weterynaryjną Psów nie spełniają podstawowego warunku wynikającego z art. 86 ust. 1 ust... - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Ponoszone przez Wnioskodawcę wydatki na wyżywienie oraz opiekę weterynaryjną Psów nie spełniają podstawowego warunku wynikającego z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zatem, Wnioskodawca nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z ponoszeniem wydatków na wyżywienie oraz opiekę weterynaryjną Psów.

Interpretacja indywidualna - stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 sierpnia 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 13 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących wyżywienie dla psów oraz opiekę weterynaryjną. Uzupełniła go Pani - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 1 października 2024 r. oraz - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 3 października 2024 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

(...) (dalej: „Wnioskodawczyni”) rozpoczyna 1 września 2024 r. działalność gospodarczą, której przedmiotem głównie będzie doradztwo podatkowe (PKD 69.20.Z). Usługi będą świadczone w szczególności na rzecz byłego pracodawcy, niemniej Wnioskodawczyni zakłada możliwość świadczenia usług doradczych (prawnych i podatkowych) również dla innych podmiotów, w szczególności osób fizycznych i małych firm. Rozpoczęcie działalności gospodarczej podyktowane jest zdobyciem dużego doświadczenia w zakresie doradztwa podatkowego i nabywanie kwalifikacji, które potwierdzają samodzielność w branży doradczej.

Wnioskodawczyni złożyła wniosek o rejestrację jako podatnik VAT czynny (VAT-R).

Wnioskodawczyni planuje również w niewielkim zakresie świadczyć usługi związane z pielęgnacją i groomingiem psów, co związane jest z posiadanym przez nią doświadczeniem w tym zakresie oraz sprzętem niezbędnym do wykonywania tych usług (np. nożyczki groomerskie, odżywki do sierści, cążki do pazurów, stół groomerski). W związku z tym Wnioskodawczyni zadeklarowała w CEIDG, że jej działalność będzie również wykonywana w mniejszym stopniu w zakresie PKD 96.09.Z. Niemniej, na chwilę obecną, Wnioskodawczyni nie jest w stanie określić w jak dużym zakresie będzie wykonywała te usługi oraz ilu klientów uda jej się pozyskać, ponieważ będzie to działalność dodatkowa.

Decyzję o rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej Wnioskodawczyni podjęła m.in. z uwagi na posiadanie podstawowych warunków do jej prowadzenia w lokalu mieszkalnym (dalej: „Mieszkanie”), którego jest właścicielką (wraz z małżonkiem - wspólność majątkowa).

W Mieszkaniu wydzielone jest pomieszczenie, które przystosowane jest do prowadzenia działalności (dalej: „Gabinet”). Na chwilę obecną Gabinet został wyposażony przede wszystkim w biurko, monitor, fotel biurowy oraz szafę na dokumenty. Ponadto Wnioskodawczyni nabyła do Gabinetu sofę oraz stolik kawowy, aby potencjalni Klienci mogli zostać komfortowo przyjęci. Zarówno wartościowy sprzęt biurowy, jak i wszelka dokumentacja będzie przechowywana w Gabinecie.

W pomieszczeniu brak jest monitoringu oraz nie znajdują się w nim żadne profesjonalne zabezpieczenia, co związane jest między innymi z brakiem środków finansowych na takie wyposażenie na początku prowadzenia działalności gospodarczej.

Wnioskodawczyni posiada trzy psy: dwa psy rasy hawańczyk oraz jeden mieszaniec (dalej również łącznie jako: „Psy”). Hawańczyki posiadają metrykę Związku Kynologicznego w Polsce a w umowie kupna-sprzedaży jako właściciel wpisana jest Wnioskodawczyni. Mieszaniec został zaadoptowany ze schroniska, a w umowie adopcyjnej jako opiekun również wskazana jest Wnioskodawczyni.

Hawańczyki, jako psy wysoko wrażliwe na dźwięki, generują głośne szczekanie za każdym razem, kiedy ktoś pojawi się na korytarzu w pobliżu drzwi wejściowych do Mieszkania. Mieszaniec również jest psem, który reaguje głośną wokalizacją na odgłosy zza drzwi Mieszkania, a ponadto trenuje sport węchowy, tzw. nosework. Sport ten polega na tropieniu zapachów i alarmowaniu opiekuna po ich wyczuciu. Mieszaniec posiada dwie książeczki potwierdzające przynależność do dwóch największych organizacji (lig) noseworku w Polsce.

W związku z posiadanymi Psami, Wnioskodawczyni ponosi wydatki związane z ich utrzymaniem. Są to przede wszystkim akcesoria takie jak: legowiska, miski, smycze, zabawki, jak również pożywienie oraz opieka weterynaryjna.

Wnioskodawczyni traktuje Psy zarówno jako członków rodziny, którzy stanowią jej codziennych towarzyszy, jak i zwierzęta, które znacznie zwiększają poczucie bezpieczeństwa – Psy generują bowiem hałas, jak i wyczuwają potencjalne zagrożenie znajdujące się w okolicy Mieszkania.

Doprecyzowanie i uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego

W prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej Psy pełnią rolę ostrzegawczą i obronną: generują one głośny hałas za każdym razem gdy ktoś przechodzi w pobliżu drzwi wejściowych do Mieszkania oraz wyszkolone są w sposób, który - po wydaniu przez Panią odpowiedniej komendy - pozwala na fizyczną obronę Mieszkania przed złodziejem. W sytuacji zagrożenia Psy mogą podjąć odpowiednie działania, znacznie zwiększając szanse na uniknięcie zniszczeń, strat materialnych czy kradzieży w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej.

Psy mieszkają w Mieszkaniu, gdzie spędzają zasadniczo 24h na dobę. Sprawowana przez nie funkcja obronna oraz ostrzegawcza pełniona jest przez cały ten czas, ponieważ potencjalne zagrożenie (w szczególności złodzieje), nie istnieje tylko w godzinach wykonywanej działalności (którą wykonuje Pani średnio 8h na dobę). Psy są więc wykorzystywane do celów działalności gospodarczej przez całą dobę.

Jednocześnie Psy są domownikami, więc w trakcie doby pełnią również funkcję towarzyszy życia codziennego. Trudno jednak precyzyjnie rozdzielić kiedy są bardziej towarzyszami a kiedy bardziej ochroną Mieszkania i Gabinetu, ponieważ rola ostrzegawcza/obronna jest pełniona przez Psy przez całą dobę niezależnie od tego, czy jednocześnie służą do celów prywatnych, takich jak np. wspólny odpoczynek. Psy są bowiem cały czas w trybie „czuwania”, co wynika z ich naturalnych uwarunkowań biologicznych.

W momencie nabycia/adopcji Psów planowała Pani w przyszłości rozpoczęcie działalności gospodarczej, natomiast nie był to jedyny powód nabycia psów, ponieważ są one również towarzyszami codziennego życia. Cel nabycia był więc mieszany. Jednocześnie fakt, że posiada Pani Psy, przyczynił się do decyzji o rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej, ponieważ zapewniają Pani one poczucie ochrony i bezpieczeństwa Mieszkania (w tym Gabinetu) przed zewnętrznymi zagrożeniami (np. złodzieje).

Data zakupu pierwszego psa: 11 lipca 2021 r., data zakupu drugiego psa: 12 lutego 2023 r., data adopcji psa: 26 października 2018 r.

Wyżywienie Psów oraz ich opieka weterynaryjna to podstawowe potrzeby życiowe, bez których nie byłyby w stanie żyć oraz funkcjonować. Są to zatem wydatki, które są absolutnym minimum niezbędnym do tego, aby Psy przez 24 godziny na dobę mogły spełniać swoją funkcję obronną oraz ostrzegawczą. Bez ponoszenia tych wydatków Psy nie mogłyby przeżyć, a zatem pełnić swojej roli w prowadzonej działalności gospodarczej.

Psy są kluczowym elementem do zachowania bezpieczeństwa Mieszkania oraz Gabinetu, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza. Z uwagi na to, że są stadem, są hałaśliwe i ich reakcje na jakiekolwiek szelesty w pobliżu drzwi wejściowych są bardzo donośne. Taka ochrona Mieszkania, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza, może okazać się skuteczniejsza niż np. alarm. Psy mogą szybciej wyczuć zagrożenie niż sprzęt elektroniczny, który często nie radzi sobie z technikami złodziei. Jeżeli nie wykorzystywałaby Pani funkcji obronnej i ostrzegawczej, którą Psy zapewniają w prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej, musiałaby Pani ponieść duże wydatki na zamontowanie dodatkowych zabezpieczeń w Mieszkaniu, co spowodowałoby konieczność dużej inwestycji. Dzięki obecności Psów w Mieszkaniu nie musi Pani ponosić kosztów takich inwestycji.

Wydatki na opiekę weterynaryjną oraz wyżywienie są przyporządkowane do działalności gospodarczej w ten sposób, że stanowią minimum do pełnienia przez Psy funkcji obronnej/ostrzegawczej Mieszkania i Gabinetu. Są to wydatki, które musi Pani ponieść aby Psy były w ogóle w stanie przeżyć - bez ich przeżycia utracona zostanie ww. funkcja obronna/ostrzegawcza. Funkcja ta będzie pełniona przez Psy 24 godziny na dobę. Nie jest możliwe wydzielenie wydatków na wyżywienie Psów oraz ich opiekę weterynaryjną proporcjonalnie do godzin prowadzonej działalności gospodarczej i godzin wolnych, ponieważ mienie ochraniane jest znacznie dłużej niż czas wykonywania przez Panią działalności.

Natomiast wszelkie inne wydatki, które nie są minimum bytowym, czyli np. smycze, szelki, przysmaki treningowe, zabawki, to wydatki, które zamierza Pani traktować jako prywatne i przyporządkowywać je wyłącznie do celów innych niż działalność gospodarcza.

Na pytanie: Czy jest/będzie Pani w stanie obiektywnie określić w jakim zakresie Psy wykorzystywane są/będą do celów opodatkowanej działalności gospodarczej, a w jakim zakresie do celów prywatnych (osobistych), czy też takie określenie nie jest możliwe? Odpowiedziała Pani, że: Psy będą wykorzystywane do celów działalności gospodarczej (funkcja obronna i ostrzegawcza) całą dobę, natomiast w międzyczasie będą również pełniły funkcję towarzyską. Niemniej, jak wskazała Pani wyżej, funkcja obronna/ostrzegawcza Psów nie jest uzależniona od godzin wykonywania przez Panią działalności gospodarczej (średnio 8h dziennie), ponieważ Psy przebywają w Mieszkaniu co do zasady 24 godziny na dobę. W związku z tym nie jest możliwe wyszczególnienie czasu, który Psy poświęcają na funkcję towarzyską i czasu, który poświęcają na funkcję ochronną i obronną - przykładowo podczas oglądania wieczorem filmu, Psy Pani towarzyszą, więc spełniają funkcję prywatną, ale jednocześnie cały czas (czyli niezmiennie 24 godziny na dobę) są w trakcie pełnienia swojej roli ostrzegawczej/obronnej w razie zagrożenia. Psy są bowiem stworzeniami, które niezależnie od tego, co aktualnie robią (śpią, jedzą, odpoczywają), po wyczuciu zagrożenia alarmują właściciela.

Opieką nad Psami zasadniczo zajmuje się tylko Pani, tj. zamawia Pani psom wyżywienie, karmi je, wyprowadza na spacery, szkoli etc. W sytuacjach, w których z przyczyn losowych nie jest możliwe dopełnienie przez Panią któregoś z powyższych obowiązków (np. przebywanie przez Panią na spotkaniu służbowym poza domem), ww. sprawami może zająć się sporadycznie inny domownik, tj. mąż, z którym ma Pani wspólność majątkową.

Funkcja obronna/ostrzegawcza będzie pełniona przez Psy 24 godziny na dobę, ponieważ nie jest ona uzależniona od czasu wykonywania przez Panią działalności (czyli średnio 8h na dobę).

Gabinet nie posiada dodatkowych zamków/zabezpieczeń, ponieważ ich montaż wymagałby remontu, który jest dużą inwestycją, na którą na obecnym etapie prowadzenia działalności nie może Pani sobie pozwolić. Gabinet „korzysta” zatem z zabezpieczenia, które jest w całym Mieszkaniu, czyli dwóch zamków znajdujących się w drzwiach wejściowych do Mieszkania. Jednocześnie sprzęt oraz dokumentacja zamykane są przez Panią w regale w Gabinecie, którego drzwiczki zabezpiecza Pani kłódką.

Wykorzystywanie trzech Psów w celu zabezpieczenia Gabinetu przed potencjalnymi zagrożeniami jest istotne w prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej z tego względu, że każdy z nich posiada inne, osobliwe cechy, które – poprzez utworzenie stada – wzajemnie się uzupełniają. Pies, który został zaadoptowany, jest wyspecjalizowany w węszeniu, co pozwala na potencjalne wyczucie zagrożenia. Pozostałe dwa psy generują bardzo głośny hałas w przypadku usłyszenia dźwięków przy drzwiach do Mieszkania, co spowodowane jest głównie tym, że są stadem: jeżeli jeden pies usłyszy zagrożenie, drugi pies automatycznie dołącza do ostrzegania. W przypadku, w którym jeden z Psów by zachorował lub nie usłyszał niepokojących dźwięków, zawsze istnieje drugie zabezpieczenie, jakim jest drugi pies. Ponadto trzy Psy, będące skoordynowanym stadem, znacznie bardziej odstraszają potencjalnych intruzów niż jeden pies. Stado Psów czuje się w swojej obecności znacznie silniejsze oraz skore do ataku, ponieważ z przyczyn naturalnych stanowią one większe zagrożenie. Trzy Psy stanowią uzupełniające się, cząstkowe cechy obronne/ostrzegawcze, które są istotne do zapewnienia Pani poczucia bezpieczeństwa prowadzonej działalności gospodarczej.

Wydatki na podstawowe potrzeby bytowe Psów będą niezbędne do pełnienia przez nie funkcji obronnej/ostrzegawczej miejsca prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej (Gabinetu i Mieszkania), która to działalność będzie stanowiła wyłącznie czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług wg właściwej stawki.

Wydatki na podstawowe potrzeby bytowe Psów są konieczne do pełnienia przez nie funkcji obronnej/ostrzegawczej w prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej. Są one niezbędne do ich przeżycia, zatem zarówno do pełnienia swojej roli w prowadzonej działalności 24 godziny na dobę, jak i codziennego funkcjonowania, co jest ze sobą nierozłącznie skorelowane.

Nie jest możliwe precyzyjne ustalenie w jakim zakresie pożywienie oraz opieka weterynaryjna są konieczne do sprawowania przez Psy funkcji obronnej / ostrzegawczej prowadzonej działalności gospodarczej: przeżycie Psów jest bowiem jednocześnie niezbędne do tego, by przez 24 godziny na dobę strzegły miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, jak i do samego faktu by mogły funkcjonować w codziennym życiu.

Nie zamierza Pani wykonywać działalności zwolnionej od podatku VAT.

Pytanie

Czy Wnioskodawczyni będzie przysługiwać prawo do odliczenia VAT (o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT) z faktur dokumentujących wyżywienie dla Psów oraz opiekę weterynaryjną?

Pani stanowisko w sprawie

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, Wnioskodawczyni złożyła już wniosek o rejestrację jako podatnik VAT czynny (VAT-R). Z uwagi na fakt, że będzie wykonywała czynności opodatkowane VAT w ramach prowadzonej przez siebie działalności, należy uznać, że będzie podatnikiem o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT (ustawa o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r., Dz.U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.; dalej: „ustawa o VAT”).

W myśl zasady wyrażonej w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, którą stanowi w szczególności suma kwot podatku VAT określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Prawo do odliczenia VAT jest naczelnym prawem podatnika i nie powinno być ograniczane jeśli nie ma ku temu przesłanek. Dla zaistnienia prawa podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony istotne jest wyłącznie zaistnienie związku ponoszonych wydatków z wykonywaniem czynności opodatkowanych, lecz związek ten może być nie tylko bezpośredni, ale też pośredni.

Stanowisko takie potwierdza również Trybunał Sprawiedliwości. W orzeczeniu z 27 września 2001 r., C-16/00, Cibo Participations SA przeciwko Directeur régional des impôts du Nord-Pas-de-Calais, LEX nr 83388, czytamy, że nawet jeśli nie występuje bezpośredni związek pomiędzy różnymi usługami zakupionymi w związku z nabyciem spółek, a jakąkolwiek transakcją opodatkowaną, w stosunku do której VAT jest odliczany, to i tak przysługuje prawo do odliczenia VAT. Trybunał Sprawiedliwości stwierdził jednak, że koszt tych usług jest częścią kosztów ogólnych, składnikiem kosztowym wytworów podatnika. Usługi takie pozostają zatem w bezpośrednim związku z działalnością podatnika jako całością.

W ocenie Wnioskodawczyni, mając na względzie fakt, że zapewnienie podstawowych potrzeb bytowych Psów przyczynia się do bezpieczeństwa miejsca pracy (Gabinetu), będzie ona miała prawo do odliczenia VAT od nabycia pożywienia oraz usług weterynaryjnych dla Psów - wystąpi bowiem pośredni związek tych zakupów z działalnością gospodarczą Wnioskodawczyni.

W omawianej sprawie Psy można porównać do systemu ochrony miejsca pracy, takiego jak np. alarm. W związku z tym zapewnienie im możliwości funkcjonowania (tj. zaspokojenie podstawowych potrzeb bytowych), jest nierozerwalnie związane z bezpieczeństwem miejsca pracy, a więc służy wykonywaniu czynności opodatkowanych.

Dodatkowym argumentem przemawiającym za powyższą tezą jest to, że obecność Psów w Mieszkaniu, w którym wykonywana jest działalność gospodarcza, powoduje redukcję poziomu stresu i znacznie zmniejsza poczucie osamotnienia w trakcie wykonywania pracy samodzielnie (niezespołowo). Okoliczności te zwiększają efektywność pracy, co może przełożyć się na zwiększenie obrotu z tytułu wykonywania czynności opodatkowanych.

Powyższe stanowisko potwierdził Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dębicy w piśmie z 28 stycznia 2005 r., PO III 443/1/05, niepubl.: „(...) wydatek na zakup żywności dla psa może być uznany, zgodnie z ustawą z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), za koszt uzyskania przychodu. W takim też zakresie podatnik jest uprawniony do pomniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tego towaru. Zatem przedstawione przez podatnika stanowisko dotyczące zarówno uznania za koszt uzyskania przychodu opisanego wydatku, jak i możliwości odliczenia VAT związanego z tym nabyciem, należy uznać za właściwe”.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.) zwanej dalej „ustawą”:

w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:

kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a) nabycia towarów i usług,

b) dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z powyższych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Ponadto podkreślić należy, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, zgodnie z którym:

nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Natomiast zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy:

obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy:

podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ustawy:

działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z powołanymi przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane przez zarejestrowanego, czynnego podatnika podatku VAT w ramach działalności gospodarczej do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Podstawowym warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Należy zauważyć przy tym, że formułując w art. 86 ust. 1 ustawy warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną, ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej.

Jak wskazano powyżej, najistotniejszym warunkiem umożliwiającym czynnemu podatnikowi VAT realizację prawa do odliczenia, jest związek dokonanych zakupów z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Jednocześnie oceny, czy związek ten istnieje lub będzie istniał w przyszłości, należy dokonać w momencie realizowania zakupów, zgodnie z zasadą niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik - aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego - nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.

W każdym przypadku należy dokonać oceny, czy intencją podatnika wykonującego określone czynności, z którymi łączą się skutki podatkowo-prawne, było wykonywanie czynności opodatkowanych. Zatem niezwykle istotny jest charakter związku występującego między zakupami, a prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą. Związek ten może mieć charakter bezpośredni lub pośredni.

O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą można mówić wówczas, gdy nabywane towary lub usługi służą np. dalszej odsprzedaży lub też są niezbędne do wytworzenia towarów lub wykonania usług będących przedmiotem sprzedaży. Bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

Natomiast o związku pośrednim można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania firmy (przedsiębiorstwa) - mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganymi przez podatnika przychodami. Aby jednak można było wskazać, iż określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do obrotu osiąganego przez podatnika, np. poprzez odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości.

Związek z czynnościami opodatkowanymi, jako przesłanka prawa do odliczenia, opisany został w orzecznictwie TSUE (np. wyrok z 6 kwietnia 1994 r. w sprawie C-4/94 BLP Group PLC przeciwko Commissioners of Customs and Excise, z 8 czerwca 2000 r. w sprawie C-98/98 Commissioners of Customs and Excise przeciwko Midland Bank plc, z 27 września 2001 r. w sprawie C-16/00 CIBO Participations S.A. przeciwko Directeur régional des impas du Nord-Pas-de-Calais, z 26 maja 2005 r. w sprawie C-465/03 Kretztechnik AG przeciwko Finanzamt Linz).

W świetle tych orzeczeń, na gruncie art. 86 ust. 1 ustawy, tak samo jak na gruncie art. 168 Dyrektywy 2006/112/WE, co do zasady, niezbędnym warunkiem odliczenia podatku naliczonego jest istnienie bezpośredniego związku pomiędzy zakupami (wydatkami), a konkretną transakcją opodatkowaną. Wydatki te powinny stanowić część składową kosztów świadczenia, uwzględnioną w cenie. Przyjmuje się również, że związek pośredni, występuje w przypadku wydatków zaliczanych do tzw. kosztów ogólnych, jeżeli stanowią one element cenotwórczy produktów podatnika. W odniesieniu właśnie do tego rodzaju wydatków podatnikowi powinno przysługiwać prawo do odliczenia z tytułu tych zakupów (wydatków) w takim zakresie, w jakim ogólna działalność daje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego (por. J. Zubrzycki Leksykon VAT 2013; Oficyna Wydawnicza UNIMEX; Wrocław 2013, s. 664 i n.).

Z informacji, które Pani przedstawiła wynika, że:

  • rozpoczyna Pani działalność gospodarczą, której przedmiotem głównie będzie doradztwo podatkowe;
  • złożyła Pani wniosek o rejestrację jako podatnik VAT czynny;
  • w Pani mieszkaniu wydzielone jest pomieszczenie, które przystosowane jest do prowadzenia działalności - Gabinet;
  • w pomieszczeniu brak jest monitoringu oraz nie znajdują się w nim żadne profesjonalne zabezpieczenia, co związane jest między innymi z brakiem środków finansowych na takie wyposażenie na początku prowadzenia działalności gospodarczej;
  • posiada Pani trzy psy: dwa psy rasy hawańczyk oraz jeden mieszaniec;
  • ponosi Pan wydatki związane z utrzymaniem Psów. Są to przede wszystkim akcesoria takie jak: legowiska, miski, smycze, zabawki, jak również pożywienie oraz opieka weterynaryjna;
  • Psy traktuje Pani zarówno jako członków rodziny, którzy stanowią Pani codziennych towarzyszy, jak i zwierzęta, które znacznie zwiększają poczucie bezpieczeństwa – Psy generują bowiem hałas, jak i wyczuwają potencjalne zagrożenie znajdujące się w okolicy mieszkania;
  • w prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej Psy pełnią rolę ostrzegawczą i obronną: generują one głośny hałas za każdym razem gdy ktoś przechodzi w pobliżu drzwi wejściowych do Mieszkania oraz wyszkolone są w sposób, który - po wydaniu przez Panią odpowiedniej komendy – pozwala na fizyczną obronę Mieszkania przed złodziejem. W sytuacji zagrożenia Psy mogą podjąć odpowiednie działania, znacznie zwiększając szanse na uniknięcie zniszczeń, strat materialnych czy kradzieży w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej;
  • Psy mieszkają w Mieszkaniu, gdzie spędzają zasadniczo 24h na dobę. Sprawowana przez nie funkcja obronna oraz ostrzegawcza pełniona jest przez cały ten czas, ponieważ potencjalne zagrożenie (w szczególności złodzieje), nie istnieje tylko w godzinach wykonywanej działalności (którą wykonuje Pani średnio 8h na dobę). Psy są więc wykorzystywane do celów działalności gospodarczej przez całą dobę;
  • jednocześnie Psy są domownikami, więc w trakcie doby pełnią również funkcję towarzyszy życia codziennego. Trudno jednak precyzyjnie rozdzielić kiedy są bardziej towarzyszami a kiedy bardziej ochroną Mieszkania i Gabinetu, ponieważ rola ostrzegawcza/obronna jest pełniona przez Psy przez całą dobę niezależnie od tego, czy jednocześnie służą do celów prywatnych, takich jak np. wspólny odpoczynek. Psy są bowiem cały czas w trybie „czuwania”, co wynika z ich naturalnych uwarunkowań biologicznych;
  • wydatki na opiekę weterynaryjną oraz wyżywienie są przyporządkowane do działalności gospodarczej w ten sposób, że stanowią minimum do pełnienia przez Psy funkcji obronnej/ostrzegawczej Mieszkania i Gabinetu. Są to wydatki, które musi Pani ponieść aby Psy były w ogóle w stanie przeżyć - bez ich przeżycia utracona zostanie ww. funkcja obronna/ostrzegawcza. Funkcja ta będzie pełniona przez Psy 24 godziny na dobę. Nie jest możliwe wydzielenie wydatków na wyżywienie Psów oraz ich opiekę weterynaryjną proporcjonalnie do godzin prowadzonej działalności gospodarczej i godzin wolnych, ponieważ mienie ochraniane jest znacznie dłużej niż czas wykonywania przez Panią działalności;
  • natomiast wszelkie inne wydatki, które nie są minimum bytowym, czyli np. smycze, szelki, przysmaki treningowe, zabawki, to wydatki, które zamierza Pani traktować jako prywatne i przyporządkowywać je wyłącznie do celów innych niż działalność gospodarcza;
  • Psy będą wykorzystywane do celów działalności gospodarczej (funkcja obronna i ostrzegawcza) całą dobę, natomiast w międzyczasie będą również pełniły funkcję towarzyską. Funkcja obronna/ostrzegawcza Psów nie jest uzależniona od godzin wykonywania przez Panią działalności gospodarczej, ponieważ Psy przebywają w mieszkaniu, co do zasady, 24 godziny na dobę. W związku z tym nie jest możliwe wyszczególnienie czasu, który Psy poświęcają na funkcję towarzyską i czasu, który poświęcają na funkcję ochronną i obronną;
  • Gabinet nie posiada dodatkowych zamków/zabezpieczeń, ponieważ ich montaż wymagałby remontu, który jest dużą inwestycją, na którą na obecnym etapie prowadzenia działalności nie może Pani sobie pozwolić. Gabinet „korzysta” zatem z zabezpieczenia, które jest w całym Mieszkaniu, czyli dwóch zamków znajdujących się w drzwiach wejściowych do Mieszkania. Jednocześnie sprzęt oraz dokumentacja zamykane są przez Panią w regale w Gabinecie, którego drzwiczki zabezpiecza Pani kłódką;
  • wydatki na podstawowe potrzeby bytowe Psów będą niezbędne do pełnienia przez nie funkcji obronnej/ostrzegawczej miejsca prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej (Gabinetu i Mieszkania), która to działalność będzie stanowiła wyłącznie czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług wg właściwej stawki;
  • Nie zamierza Pani wykonywać działalności zwolnionej od podatku VAT.

Odnosząc się do kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego należy stwierdzić, że dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów i usług z czynnościami opodatkowanymi. Przy czym, tak jak już wskazano, związek dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą może mieć charakter pośredni lub bezpośredni.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym ocenie podlega, czy zachodzi bezsporny i oczywisty związek przy nabyciu towarów i usług mających służyć utrzymaniu Psów z prowadzoną przez Panią działalnością gospodarczą w zakresie doradztwa podatkowego oraz groomingu. W świetle opisu sprawy stwierdzić należy, że posiadanie Psów miałoby stanowić rozwiązanie ułatwiające zachowanie bezpieczeństwa - Psy mają pełnić rolę ostrzegawczą i obronną Gabinetu znajdującego się w Pani prywatnym mieszkaniu. Nie wskazała Pani innego sposobu wykorzystania Psów, np. w zakresie działalności groomerskiej.

Odnosząc się do powyższego należy wskazać, że posiadanie Psów nie jest okolicznością niezbędną do uniknięcia zniszczeń, strat materialnych czy kradzieży w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej. Wydatki ponoszone na opiekę weterynaryjną i wyżywienie Psów, będących jednocześnie Pani towarzyszami życia codziennego, nie są przedmiotem dalszego obrotu i nie są wydatkami, które można bezpośrednio powiązać z przychodami uzyskiwanymi z działalności w zakresie doradztwa podatkowego.

W opisanych okolicznościach sprawy nie zachodzi również związek pośredni, występujący w przypadku wydatków zaliczanych do tzw. kosztów ogólnych, jeżeli stanowią one element cenotwórczy produktów podatnika. Wydatki dotyczące utrzymania Psów nie stanowią elementu cenotwórczego świadczonych przez Panią usług w zakresie doradztwa podatkowego, nie można ich zatem powiązać z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem, jakie wykonuje Pani w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Zauważyć należy, że istnieje grupa zakupów, które nie mogą być uznane za związane z działalnością gospodarczą, gdyż ponoszą je osoby fizyczne niezależnie od tego, czy prowadzą działalność gospodarczą, czy też takiej działalności nie prowadzą. Każdy, niezależnie od tego jaki wykonuje zawód, dokonuje zakupu tego typu towarów. Są to typowe zakupy osobiste, konsumpcyjne, np. dotyczące zaspokajania własnych potrzeb. Zakupy o charakterze osobistym mogą również dotyczyć funkcjonowania domu, bądź wydzielonych w nim pomieszczeń na cele prywatne. Prywatnego charakteru takiego rodzaju zakupów przeznaczonych na zaspokojenie własnych potrzeb nie zmienia również okoliczność korzystania z części domu również do działalności gospodarczej.

W opisie sprawy wskazała Pani, że Psy są także domownikami, więc w trakcie doby pełnią również funkcję towarzyszy życia codziennego. Trudno jednak precyzyjnie rozdzielić kiedy są bardziej towarzyszami a kiedy bardziej ochroną Mieszkania i Gabinetu, ponieważ rola ostrzegawcza/obronna jest pełniona przez Psy przez całą dobę niezależnie od tego, czy jednocześnie służą do celów prywatnych, takich jak np. wspólny odpoczynek. Psy są bowiem cały czas w trybie „czuwania”, co wynika z ich naturalnych uwarunkowań biologicznych. Zatem, zgodnie z Pani wskazaniem, funkcje obronne i „towarzyskie” psów przenikają się i nie jest możliwe ich rozdzielenie i przyporządkowanie w części do działalności gospodarczej i w części do czynności pozostających poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej.

W odniesieniu do Pani wskazań, charakter wydatków opisanych we wniosku wskazuje niewątpliwie na ich prywatny użytek. Należy zauważyć, że w sytuacji, w której Gabinet znajduje się w Pani prywatnym mieszkaniu nie sposób uznać, że posiadane Psy są związane wyłącznie z prowadzoną przez Panią działalnością gospodarczą. Jak wskazała Pani w opisie sprawy, Psy czuwają 24 godziny na dobę, w związku z czym nie jest możliwe wydzielenie wydatków na wyżywienie Psów oraz ich opiekę weterynaryjną proporcjonalnie do godzin prowadzonej działalności gospodarczej i godzin wolnych, ponieważ mienie ochraniane jest znacznie dłużej niż czas wykonywania przez Panią działalności. Należy jednak zauważyć, że w tym samym czasie Psy ochraniają także pozostałą część prywatnego mieszkania oraz są Pani towarzyszami. W takiej sytuacji nie sposób pominąć prywatnego charakteru posiadania Psów. Jednocześnie wskazała Pani, że w stosunku do pomieszczenia stanowiącego Gabinet nie podjęła Pani żadnych innych działań mających na celu zapewnienie ochrony, poza zabezpieczeniem drzwi regału kłódką. Należy również zwrócić uwagę, że Psy zostały przez Panią kupione/zaadoptowane znacznie wcześniej, niż rozpoczęła Pani działalność gospodarczą, co może wskazywać na posiadanie Psów przede wszystkim w celu zaspokojenia Pani potrzeb osobistych. Należy zauważyć, że niezależnie od rozpoczęcia działalności gospodarczej i tak ponosiłaby Pani wydatki dotyczące utrzymania posiadanych już Psów, co wskazuje na prywatny charakter tych wydatków.

Wydatki ponoszone w związku z posiadaniem Psów nie spełniają warunków do uznania za wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, która generuje podatek VAT, bowiem nie są istotnie związane z planowaną przez Panią działalnością gospodarczą. Choć Psy mogą generować hałas, to nie są niezbędne ani bezpośrednio związane z prowadzeniem konkretnej działalności generującej przychody opodatkowane podatkiem VAT, nie wpływają też istotnie na efektywność ani opłacalność prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej.

Ponadto, trudno uznać wskazaną przez Panią funkcję obronną, która w pośredni sposób mogłaby mieć związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, z uwagi na cechy charakterologiczne zwierząt.

Z informacji o rasie hawańczyk (https://www.psy.pl/rasy/hawanczyk) wynika, że:

Hawańczyki to psy niezwykle wesołe, przyjacielskie, bystre i skore do zabawy. Mocno przywiązują się do właścicieli i kiedy ci są w domu, bezustannie im towarzyszą i wymagają od nich zainteresowania, a w szczególności pieszczot. Kiedy właściciel odpoczywa, one też odpoczywają, kiedy jest czas na aktywność, bawią się.

Bardzo lubią dzieci i są niestrudzone w zabawach z nimi. Wobec obcych osób zazwyczaj są otwarte i przyjazne, choć zdarzają się zwierzaki bardziej nieśmiałe. Mogą zasygnalizować szczekaniem pojawienie się intruza, ale gości witają przyjaźnie. Jako pozbawione agresji zarówno w stosunku do ludzi, jak i pobratymców bez problemu zaakceptują w domu inne zwierzęta.

Informacja, że hawańczyki są psami pozbawionymi agresji, przyjaźnie nastawionymi do otoczenia, pojawiają się we wszystkich opisach tej rasy. Skoro trzeci pies - mieszaniec - wchodzi w skład skoordynowanego stada, najprawdopodobniej ma podobne cechy. Zatem, trudno zgodzić się z Panią, że tego rodzaju psy mogą pełnić rolę obronną lub ostrzegawczą. Nie można obiektywnie uznać, że wydatki ponoszone na wyżywienie oraz opiekę weterynaryjną Psów, które - jak wynika z opisu rasy - są psami przyjaźnie nastawionymi do ludzi, mogą przyczynić się do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa w prowadzonej działalności gospodarczej. A skoro Psy szczekają za każdym razem, kiedy ktoś pojawi się na korytarzu w pobliżu drzwi wejściowych do Mieszkania, to nie można uznać, że pełnią skuteczną rolę ostrzegawczą.

Mając na uwadze całokształt okoliczności sprawy należy stwierdzić, że opisane przez Panią zachowania Psów, są zwyczajnymi reakcjami, którym przypisywanie funkcji obronnych i ostrzegawczych jest zbyt daleko idące. Podała Pani, że Psy generują głośny hałas za każdym razem, gdy ktoś przechodzi w pobliżu drzwi wejściowych do mieszkania oraz wyszkolone są w sposób, który – po wydaniu przez Panią odpowiedniej komendy – pozwala na fizyczną obronę mieszkania przed złodziejem. W sytuacji zagrożenia Psy mogą podjąć odpowiednie działania, znacznie zwiększając szanse na uniknięcie zniszczeń, strat materialnych czy kradzieży w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej. Wskazała Pani również, że z uwagi na to, że Psy są stadem - są hałaśliwe i ich reakcje na jakiekolwiek szelesty w pobliżu drzwi wejściowych są bardzo donośne. Z powyższego wynika, że pełnienie przez Psy funkcji obronnej i ostrzegawczej w prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej jest pozorne. W sytuacji, kiedy Psy reagują na każdy ruch w pobliżu drzwi wejściowych, nie sposób uznać, że pełnią one funkcję ostrzegawczą, w odniesieniu do Gabinetu. Ponadto, funkcja ostrzegawcza i obronna może być skutecznie wypełniona jedynie w przypadku, kiedy Pani również będzie przebywać w mieszkaniu. Dodatkowo, należy mieć na uwadze, że nie są to psy ras typowo stróżujących, lecz hawańczyki oraz mieszaniec. Zatem, nie sposób zgodzić się z Pani wskazaniem, że taka ochrona mieszkania może okazać się skuteczniejsza niż alarm i Psy bez Pani obecności i podjęcia przez Panią działania są w stanie skutecznie ochronić Gabinet oraz znajdującą się w nim dokumentację i majątek firmy.

Ponadto, we własnym stanowisku wskazała Pani, że obecność Psów w Mieszkaniu powoduje redukcję poziomu stresu i znacznie zmniejsza poczucie osamotnienia w trakcie wykonywania pracy. Pani zdaniem, okoliczności te zwiększają efektywność pracy, co może przełożyć się na zwiększenie obrotu z tytułu wykonywania czynności opodatkowanych.

W tym kontekście, nie sposób dopatrzeć się związku pomiędzy wydatkami ponoszonymi na wyżywienie i opiekę weterynaryjną Psów, a prowadzoną działalnością gospodarczą. Nie sposób nie doceniać wpływu obecności zwierzęcia na własne samopoczucie, niemniej przełożenie tego wpływu na wzrost efektywności pracy oraz zwiększenia przychodów jest niemożliwe do uchwycenia i przekonującego uzasadnienia, o czym również świadczy treść wniosku.

Aby ocenić związek wydatków ponoszonych na utrzymanie Psów z prowadzoną przez Panią działalnością gospodarczą należy uwzględnić charakter prowadzonej działalności gospodarczej, jej profil oraz rzeczywiste funkcje jakie w działalności pełnią Psy. W przedstawionych okolicznościach sprawy, należy dostrzec brak racjonalnego związku z prowadzoną przez Panią działalnością gospodarczą w zakresie doradztwa podatkowego. Jak wynika z powyższej analizy, wskazane przez Panią funkcje, jakie mają pełnić Psy w działalności gospodarczej – ostrzegawcza, obronna oraz poprawiająca samopoczucie - są pozorne i nie wpływają na poprawę funkcjonowania Pani przedsiębiorstwa. Posiadanie Psów nie przekłada się realnie na jakiekolwiek aspekty prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej w zakresie doradztwa podatkowego. W tej sytuacji należy uznać, że wydatki ponoszone na utrzymanie Psów mają wyłącznie prywatny charakter.

Mając na uwadze powyższe, należy wskazać, że posiadanie przez Panią Psów, służy realizacji Pani potrzeb osobistych, a ich ewentualny związek z prowadzoną działalnością gospodarczą jest iluzoryczny. Wskazane przez Panią okoliczności, że Psy generują głośny hałas za każdym razem gdy ktoś przechodzi w pobliżu drzwi wejściowych oraz że obecność Psów powoduje redukcję stresu to przesłanki niewystarczające, aby powiązać wydatki związane z wyżywieniem i opieką weterynaryjną posiadanych przez Panią Psów z prowadzoną działalnością gospodarczą.

W opisanej przez Panią sytuacji, nie zachodzi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy wydatkami ponoszonymi na utrzymanie Psów a powstaniem obrotu. Nie sposób dostrzec ścisłego i niebudzącego wątpliwości związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Opisane wydatki nie wiążą się również z całokształtem funkcjonowania Pani firmy. Zatem nie występuje tu związek podatku naliczonego z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

Należy ponownie podkreślić, że każdy wydatek, poza wyraźnie wskazanymi w ustawie, wymaga indywidualnej oceny pod kątem adekwatnego związku z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi i racjonalnością działania podmiotu. W sprawie nie zostało wykazane, aby wydatki ponoszone na wyżywienie oraz opiekę weterynaryjną Psów - będą miały wpływ na funkcjonowanie Pani działalności gospodarczej i przyczynią się do generowania obrotu. W analizowanej sytuacji nie sposób nie dostrzec prywatnego charakteru posiadania przez Panią trzech Psów. Posiadanie Psów nie ma związku (nawet pośredniego) z wykonanymi przez Panią czynnościami opodatkowanymi w ramach prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej.

Dodać należy, że w szerokim ujęciu każdy wydatek może mieć wpływ na Pani działalność gospodarczą. Każdy mógłby więc pośrednio podlegać odliczeniu. Jednakże przypisanie związku określonych wydatków z czynnościami opodatkowanymi musi następować w oparciu o racjonalne kryteria i obiektywną analizę okoliczności towarzyszących określonym czynnościom.

W tym kontekście należy zauważyć, że Pani działalność nie jest uzależniona od posiadania Psów. Opisane zastosowanie Psów nie świadczy o tym, że są one wykorzystywane dla celów prywatnych w sposób znikomy/marginalny, a tym samym nieistotny dla prawa do odliczenia. Zakupy pożywienia oraz opieki weterynaryjnej są generalnie wydatkami związanymi z faktem funkcjonowania Psów w Pani życiu prywatnym i w konsekwencji zaspokojeniem Pani prywatnych potrzeb. W takiej sytuacji dochodzi do przerwania bezpośredniego i ścisłego związku pomiędzy poniesionymi przez Panią wydatkami powodującymi naliczenie podatku a działalnością gospodarczą skutkującą powstaniem podatku należnego.

W konsekwencji ponoszone przez Panią wydatki na wyżywienie oraz opiekę weterynaryjną Psów nie spełniają podstawowego warunku wynikającego z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zatem, nie ma Pani prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z ponoszeniem wydatków na wyżywienie oraz opiekę weterynaryjną Psów.

Dodatkowo należy zaznaczyć, że jeżeli Psy miałyby służyć zarówno do ochrony Gabinetu jak i do celów prywatnych, to obowiązek wykazania w jakiej części wydatki te miałyby związek z prowadzoną działalnością gospodarczą (czynnościami opodatkowanymi) ciąży na Pani. Należy przy tym wskazać, że błędne jest Pani założenie, że skoro Psy czuwają 24 godziny na dobę, to wydatki na wyżywienie i opiekę weterynaryjną należałoby przyporządkować w całości do działalności gospodarczej.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja dotyczy wniosku wyłącznie w zakresie podatku od towarów i usług. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Odnosząc się do wskazanego przez Panią pisma PO III 443/1/05 należy zaznaczyć, że rozstrzyga ono w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Zatem, nie może ono stanowić podstawy do rozstrzygnięcia w niniejszej sprawie, w zakresie podatku VAT.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).