Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie roweru, nabycie drugiego roweru oraz nabycie wymienionych w opis... - Interpretacja - 0114-KDIP4-2.4012.536.2024.4.MC

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 8 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.536.2024.4.MC

Temat interpretacji

Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie roweru, nabycie drugiego roweru oraz nabycie wymienionych w opisie sprawy towarów i usług związanych z tymi środkami transportu.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

29 sierpnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 29 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie roweru, nabycie drugiego roweru oraz nabycie wymienionych w opisie sprawy towarów i usług związanych z tymi środkami transportu.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 6 października 2024 r. (data wpływu 7 października 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca: 

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest osobą fizyczną i polskim rezydentem podatkowym, który zamierza rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na wykonywaniu zawodu adwokata i otwarcie własnej kancelarii adwokackiej (PKD: 69.10.Z - działalność prawnicza). Początkowo planuje wybrać jako formę opodatkowania zasady ogólne, nie wyklucza jednak zmiany tej formy opodatkowania w przyszłości. Ponadto od samego początku prowadzenia działalności będzie czynnym podatnikiem VAT.

W ramach prowadzenia planowanej działalności gospodarczej, w znacznym zakresie Wnioskodawca będzie dojeżdżać i świadczyć swoje usługi (m.in. doradztwo, konsultacje, audyty prawne, reprezentowanie stron) bezpośrednio w siedzibie swoich klientów, ich oddziałach, biurach czy innych miejscach spotkań przez nich wskazanych, jak również będzie występować w ich imieniu przed sądami lub innymi ciałami orzekającymi, przed urzędami i organami administracji publicznej czy w zakładach karnych.

Dla celów określonych powyżej, jako środek transportu Wnioskodawca zamierza nabyć rower. Wybór roweru ma na celu umożliwić omijanie korków w mieście i wszelkich utrudnień komunikacyjnych (co ma szczególne znaczenie, zwłaszcza w okresie wakacyjnym w turystycznym mieście, w jakim mieszka Wnioskodawca), poprawę punktualności poprzez przewidywalność czasu jazdy i brak konieczności poszukiwania miejsc parkingowych oraz ponoszenia za nie opłat, a także uniezależnienie się od rosnących i zmiennych kosztów paliwa. Porównując do samochodu, wybór roweru jest nie tylko bardziej korzystny z powodów ekonomicznych (zwłaszcza na początku rozpoczynania wykonywania działalności), ale również ekologicznych. Nie bez znaczenia jest również to, iż swoje usługi Wnioskodawca będzie świadczyć w przeważającej mierze w centrum miasta. Władze miasta prowadzą politykę proekologiczną rozbudowując sieć dróg rowerowych, co czyni rower jednym z najszybszych i najefektywniejszych środków transportu na terenie miasta.

Aby zagwarantować przewagę roweru nad samochodem jako głównego środka komunikacji, tj. aby rower ten był dobrej jakości, bezawaryjny i umożliwiał szybkie poruszanie się, Wnioskodawca szacuje, że w zależności od dostępnych przez niego środków, cena nabycia roweru wyniesie od 10.000 do 30.000 zł. Ma to znaczenie z tego względu, że podczas stanu epidemicznego spowodowanego pandemią wirusa SARS-CoV-2, ceny dobrych jakościowo rowerów mocno wzrosły i pomimo ustania tego stanu, ceny nie wróciły do tych sprzed pandemii. Cena będzie też zależeć od dostępności rowerów.

Jednocześnie Wnioskodawca oświadcza, że dla celów prywatnych (rekreacyjnych) posiada on własny rower. Nie posiada natomiast samochodu, lecz na ten moment nie zamierza jego nabycia, również do celów wykonywania planowanej działalności. Jeśli jednak działalność Wnioskodawcy się rozszerzy i będzie on świadczyć swoje usługi poza miejscem swego zamieszkania, nie wyklucza nabycia samochodu w przyszłości.

W związku z planowanym nabyciem roweru, Wnioskodawca zakłada, że będzie też ponosić wydatki na inne towary i usługi związane z tym środkiem transportu, takie jak: (i) części zamienne i eksploatacyjne, (ii) serwis, przegląd, naprawy, (iii) światła przednie i tylne, (iv) zabezpieczenia przed kradzieżą w postaci zamka oraz alarmu, (v) ubezpieczenia przed kradzieżą, (vi) urządzenia GPS, (vii) usługi polegającej na prawidłowym przygotowaniu i dostosowaniu roweru do jazdy, (viii) przedłużenia kierownicy (jej element konstrukcyjny), (ix) pedały, (x) zestawy naprawcze, małe narzędzia i pompka do samodzielnej naprawy bieżących usterek podczas jazdy.

Wnioskodawca planuje więc nabyć rower, który będzie jego jedynym środkiem transportu na początku wykonywania planowanej działalności. Z tego względu, Wnioskodawca rozważa również ewentualne nabycie w późniejszym okresie drugiego roweru, który miałby służyć jako rower zastępczy - w przypadku awarii pierwszego lub gdy ten byłby w serwisie podczas przeglądów czy napraw. Również z uwagi na planowanie wykorzystywanie roweru przez cały rok i na niekorzystne warunki atmosferyczne panujące w okresie jesienno-zimowym, ewentualny drugi rower byłby innego typu niż pierwszy, tj. dostosowany do jazdy w niekorzystnych warunkach i przez to poprawiający bezpieczeństwo. Wnioskodawca korzystałby z nich zamiennie, w zależności od panujących warunków, pory roku, eksploatacji i dostępności.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego

W uzupełnieniu wniosku, w odpowiedzi na poszczególne pytania, wskazał Pan następujące informacje.

1. Czy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej będzie Pan wykonywał wyłącznie czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług, które nie korzystają ze zwolnienia od podatku?

Tak, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej będzie Pan wykonywał wyłącznie czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług, które nie korzystają ze zwolnienia od podatku.

2. Czy zakupiony rower oraz rower zastępczy, będą przez Pana wykorzystywane wyłącznie na cele związane z działalnością gospodarczą, czy również na cele prywatne?

Rower oraz ewentualny rower zastępczy będą przez Pana wykorzystywane wyłącznie na cele związane z działalnością gospodarczą. Jak wskazano we wniosku, na cele prywatne (tj. rekreacyjne) posiada Pan własny rower innego typu.

3. Jeśli rower oraz rower zastępczy będzie wykorzystywany również na cele prywatne, czy w chwili nabycia będzie Pan w stanie obiektywnie określić w jakim zakresie zakupiony rower oraz rower zastępczy będzie wykorzystywany do celów opodatkowanej działalności gospodarczej a w jakim zakresie do celów prywatnych (osobistych), czy też takie określenie zakresu wykorzystania zakupionego roweru do tych celów nie będzie możliwe.

Rower oraz ewentualny rower zastępczy nie będą wykorzystywane przez Pana na cele prywatne.

4. Gdzie będzie przechowywany zakupiony rower oraz rower zastępczy w czasie gdy nie będą użytkowane przez Pana? Czy tylko Pan będzie miał do nich dostęp?

Rower oraz ewentualny rower zastępczy będą przechowywane w Pana siedzibie działalności gospodarczej, która jest jednocześnie Pana miejscem zamieszkania. Jednakże tylko Pan będzie miał do nich dostęp.

5. Czy w czasie użytkowania przez Pana jednego z zakupionych rowerów, rower zastępczy będzie mógł być użytkowany przez inne osoby (np. domowników)?

Nie, ewentualny rower zastępczy nie będzie mógł być użytkowany przez inne osoby.

Pytanie (w zakresie podatku od towarów i usług)

Czy Wnioskodawcy, jako czynnemu podatnikowi VAT, będzie przysługiwać prawo do obniżenia kwoty podatku należnego VAT o kwotę podatku naliczonego VAT w 100% od nabycia roweru, ewentualnego nabycia drugiego roweru oraz od nabytych towarów i usług związanych z tymi środkami transportu, wymienionych w opisie zdarzenia przyszłego, na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT?

Pana stanowisko w sprawie

W ocenie Wnioskodawcy, będzie przysługiwać mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego VAT o kwotę podatku naliczonego VAT w 100% od nabycia roweru, ewentualnego nabycia drugiego roweru oraz od nabytych towarów i usług związanych z tymi środkami transportu, wymienionych w opisie zdarzenia przyszłego, na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a)nabycia towarów i usług,

b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego, niezbędne jest m.in. istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów i usług, a prowadzoną działalnością. Jednakże ustawodawca nie precyzuje, w jakim zakresie i w jaki sposób towary i usługi muszą być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, aby pozwoliło to podatnikowi na odliczenie podatku naliczonego. Związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć zatem charakter pośredni lub bezpośredni.

O pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążąc się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa, mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym osiąganymi przez podatnika obrotami.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, sposób wykorzystania przez Wnioskodawcę roweru, tj. dojazdy do miejsca świadczenia swoich usług, do siedzib swoich klientów, ich oddziałów, biur czy innych miejsc spotkań przez nich wskazanych, sądów czy innych ciał orzekających, urzędów i organów administracji publicznej czy zakładów karnych, będzie świadczyć o wykorzystywaniu go w ramach działalności gospodarczej. Ww. działania będą wiązać się z całokształtem funkcjonowania prowadzonej działalności, przedmiotem której jest działalność prawnicza. Zakup roweru ułatwi Wnioskodawcy wykonywanie obowiązków związanych z prowadzoną działalnością, a zatem ma pośredni związek z działalnością gospodarczą - nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania obrotu, lecz przez wpływ na ogólne funkcjonowanie działalności przyczynia się do generowania przez Wnioskodawcę obrotu opodatkowanego.

W ocenie Wnioskodawcy, analogiczne rozważania należy odnieść do ewentualnego drugiego roweru, który będzie wykorzystywany w działalności gospodarczej. Jak już wskazano, ewentualny drugi rower miałby służyć jako rower zastępczy - w przypadku awarii pierwszego lub gdy ten byłby w serwisie podczas przeglądów czy napraw. Również z uwagi na planowanie wykorzystywanie roweru przez cały rok i na niekorzystne warunki atmosferyczne panujące w okresie jesienno-zimowym, ewentualny drugi rower byłby innego typu niż pierwszy, tj. dostosowany do jazdy w niekorzystnych warunkach i przez to poprawiający bezpieczeństwo. Wnioskodawca korzystałby z nich zamiennie, w zależności od panujących warunków, pory roku, eksploatacji i dostępności. Oba byłyby więc wykorzystywane w działalności gospodarczej i miały pośredni związek z tą działalnością.

Zdaniem Wnioskodawcy, powyższe należy również odnieść do podatku naliczonego z faktur otrzymanych przez Wnioskodawcę z tytułu nabycia towarów i usług bezpośrednio związanych z rowerem jako środkiem transportu, wymienionych w opisie zdarzenia przyszłego i szczegółowo opisanych w uzasadnieniu niniejszego wniosku (stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 3). Będą to bowiem towary i usługi bezpośrednio związane z przygotowaniem do używania, użytkowaniem czy eksploatacją roweru jako środka transportu Wnioskodawcy, a zatem pozostające w związku przyczynowo-skutkowym z planowanym prowadzeniem przez niego działalności gospodarczej. Będą więc mieć pośredni związek z działalnością gospodarczą - poprzez bezpośrednie związanie ze środkiem transportu i jego eksploatacją, umożliwią jego wykorzystywanie w prowadzonej działalności, a przez to przyczynią się pośrednio do generowania przez Wnioskodawcę obrotu opodatkowanego.

W konsekwencji, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w odniesieniu do zakupu pierwszego roweru, jak i ewentualnego drugiego roweru oraz wymienionych towarów i usług z tymi rowerami związanymi, Wnioskodawcy jako czynnemu podatnikowi podatku VAT będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy, gdyż jak wskazano powyżej, będą one wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej, a działalność ta jest co do zasady opodatkowana.

Powyższe potwierdzają również wydane interpretacje podatkowe, przykładowo z 9 grudnia 2020 r., 0114-KDIP4-2.4012.465.2020.4.AA.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy:

kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy:

nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Na podstawie art. 88 ust. 4 ustawy:

obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Z opisu sprawy wynika, że zamierza Pan rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na wykonywaniu zawodu adwokata i otwarcie własnej kancelarii adwokackiej. Od samego początku prowadzenia działalności będzie Pan czynnym podatnikiem VAT. W ramach prowadzenia planowanej działalności gospodarczej, w znacznym zakresie będzie Pan dojeżdżać i świadczyć swoje usługi (m.in. doradztwo, konsultacje, audyty prawne, reprezentowanie stron) bezpośrednio w siedzibie swoich klientów, ich oddziałach, biurach czy innych miejscach spotkań przez nich wskazanych, jak również będzie występować w ich imieniu przed sądami lub innymi ciałami orzekającymi, przed urzędami i organami administracji publicznej czy w zakładach karnych.

Dla celów określonych powyżej, jako środek transportu zamierza Pan nabyć rower. Wybór roweru ma na celu umożliwić omijanie korków w mieście i wszelkich utrudnień komunikacyjnych (co ma szczególne znaczenie, zwłaszcza w okresie wakacyjnym w turystycznym mieście, w jakim Pan mieszka), poprawę punktualności poprzez przewidywalność czasu jazdy i brak konieczności poszukiwania miejsc parkingowych oraz ponoszenia za nie opłat, a także uniezależnienie się od rosnących i zmiennych kosztów paliwa. Porównując do samochodu, wybór roweru jest nie tylko bardziej korzystny z powodów ekonomicznych (zwłaszcza na początku rozpoczynania wykonywania działalności), ale również ekologicznych. Nie bez znaczenia jest również to, iż swoje usługi będzie Pan świadczyć w przeważającej mierze w centrum miasta. Władze miasta prowadzą politykę proekologiczną rozbudowując sieć dróg rowerowych, co czyni rower jednym z najszybszych i najefektywniejszych środków transportu na terenie miasta.

Dla celów prywatnych (rekreacyjnych) posiada Pan własny rower. Nie posiada Pan natomiast samochodu, lecz na ten moment nie zamierza jego nabycia, również do celów wykonywania planowanej działalności. Jeśli jednak Pana działalność się rozszerzy i będzie Pan świadczyć swoje usługi poza miejscem swego zamieszkania, nie wyklucza Pan nabycia samochodu w przyszłości.

W związku z planowanym nabyciem roweru, zakłada Pan, że będzie też ponosić wydatki na inne towary i usługi związane z tym środkiem transportu, takie jak: (i) części zamienne i eksploatacyjne, (ii) serwis, przegląd, naprawy, (iii) światła przednie i tylne, (iv) zabezpieczenia przed kradzieżą w postaci zamka oraz alarmu, (v) ubezpieczenia przed kradzieżą, (vi) urządzenia GPS, (vii) usługi polegającej na prawidłowym przygotowaniu i dostosowaniu roweru do jazdy, (viii) przedłużenia kierownicy (jej element konstrukcyjny), (ix) pedały, (x) zestawy naprawcze, małe narzędzia i pompka do samodzielnej naprawy bieżących usterek podczas jazdy.

Planuje Pan nabyć rower, który będzie jego jedynym środkiem transportu na początku wykonywania planowanej działalności. Z tego względu, rozważa Pan również ewentualne nabycie w późniejszym okresie drugiego roweru, który miałby służyć jako rower zastępczy - w przypadku awarii pierwszego lub gdy ten byłby w serwisie podczas przeglądów czy napraw. Również z uwagi na planowanie wykorzystywanie roweru przez cały rok i na niekorzystne warunki atmosferyczne panujące w okresie jesienno-zimowym, ewentualny drugi rower byłby innego typu niż pierwszy, tj. dostosowany do jazdy w niekorzystnych warunkach i przez to poprawiający bezpieczeństwo. Korzystałby Pan z nich zamiennie, w zależności od panujących warunków, pory roku, eksploatacji i dostępności.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej będzie Pan wykonywał wyłącznie czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług, które nie korzystają ze zwolnienia od podatku. Rower oraz ewentualny rower zastępczy będą wykorzystywane przez Pana wyłącznie na cele związane z działalnością gospodarczą. Na cele prywatne (tj. rekreacyjne) posiada Pan własny rower innego typu. Rower oraz ewentualny rower zastępczy nie będą wykorzystywane przez Pana na cele prywatne.

Rower oraz ewentualny rower zastępczy będą przechowywane w siedzibie Pana działalności gospodarczej, która jest jednocześnie Pana miejscem zamieszkania. Jednakże tylko Pan będzie będę miał do nich dostęp. Ewentualny rower zastępczy nie będzie mógł być użytkowany przez inne osoby.

Pana wątpliwości dotyczą ustalenia, czy będzie Panu przysługiwać pełne prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od nabycia roweru, ewentualnego nabycia drugiego roweru oraz od nabytych towarów i usług związanych z tymi środkami transportu, na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy.

W odniesieniu do Pana wątpliwości wskazać należy, że stosownie do cytowanych wyżej przepisów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Prawo do odliczenia podatku naliczonego, jako integralna część systemu VAT, w zasadzie nie może być ograniczane ani pod względem czasu, ani też pod względem zakresu przedmiotowego. Nie jest to bowiem wyjątkowy przywilej podatnika, lecz jego fundamentalne prawo. Możliwość wykonania tego prawa powinna być zapewniona niezwłocznie i względem wszystkich kwot podatku, które zostały pobrane (naliczone) od transakcji związanych z zakupami.

Ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.

Istotna jest intencja nabycia – jeśli dany towar (usługa) ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych wówczas, po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy wymogów formalnych, odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych.

Decydujące znaczenie dla oceny istnienia prawa do odliczenia ma zamierzony (deklarowany) związek podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Przy czym związek ten może mieć charakter bezpośredni lub pośredni.

O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży (towary handlowe) lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy. Bezpośrednio wiążą się więc z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością przedsiębiorcy można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa – mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganym przez podatnika obrotem opodatkowanym. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością podmiotu, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podmiot obrotu. Najczęściej do wydatków mających pośredni wpływ na wykonywanie czynności opodatkowanych zalicza się koszty reprezentacji i reklamy, wydatki związane z udziałem w targach, konferencjach, koszty doradztwa podatkowego itp.

Podkreślić należy, iż ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zatem mając na uwadze przedstawione we wniosku okoliczności sprawy oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że w analizowanym przypadku będzie Panu przysługiwać pełne prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy. W rozpatrywanej sprawie będzie spełniony podstawowy warunek uprawniający do odliczenia podatku od towarów i usług zawartego w fakturach dokumentujących nabycie roweru, nabycie drugiego roweru oraz nabycie wymienionych w opisie sprawy towarów i usług związanych z tymi środkami transportu, tj. związek nabywanych towarów i usług ze sprzedażą opodatkowaną.

W rozpatrywanej sprawie zakupiony rower, ewentualny drugi rower oraz towary i usługi związane z tymi środkami transportu nie będą bezpośrednio związane z wykonywaniem przez Pana czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, bowiem nabyte towary i usługi nie będą podlegały dalszej odsprzedaży ani będą służyły do wytworzenia towarów i usług będących przedmiotem sprzedaży. Wystąpi natomiast związek pośredni między nabyciem roweru, ewentualnego drugiego roweru oraz towarów i usług związanych z tymi środkami transportu a wykonywaniem czynności opodatkowanych.

W ramach prowadzenia planowanej działalności gospodarczej, w znacznym zakresie będzie Pan dojeżdżać i świadczyć swoje usługi (m.in. doradztwo, konsultacje, audyty prawne, reprezentowanie stron) bezpośrednio w siedzibie swoich klientów, ich oddziałach, biurach czy innych miejscach spotkań przez nich wskazanych, jak również będzie występować w ich imieniu przed sądami lub innymi ciałami orzekającymi, przed urzędami i organami administracji publicznej czy w zakładach karnych. Wybór roweru ma na celu umożliwić omijanie korków w mieście i wszelkich utrudnień komunikacyjnych (co ma szczególne znaczenie, zwłaszcza w okresie wakacyjnym w turystycznym mieście, w jakim Pan mieszka), poprawę punktualności poprzez przewidywalność czasu jazdy i brak konieczności poszukiwania miejsc parkingowych oraz ponoszenia za nie opłat, a także uniezależnienie się od rosnących i zmiennych kosztów paliwa. Planuje Pan nabyć rower, który będzie jego jedynym środkiem transportu na początku wykonywania planowanej działalności. Z tego względu, rozważa Pan również ewentualne nabycie w późniejszym okresie drugiego roweru, który miałby służyć jako rower zastępczy - w przypadku awarii pierwszego lub gdy ten byłby w serwisie podczas przeglądów czy napraw. Ponadto, w związku z planowanym nabyciem roweru, zakłada Pan, że będzie też ponosić wydatki na inne towary i usługi związane z tym środkiem transportu, takie jak: (i) części zamienne i eksploatacyjne, (ii) serwis, przegląd, naprawy, (iii) światła przednie i tylne, (iv) zabezpieczenia przed kradzieżą w postaci zamka oraz alarmu, (v) ubezpieczenia przed kradzieżą, (vi) urządzenia GPS, (vii) usługi polegającej na prawidłowym przygotowaniu i dostosowaniu roweru do jazdy, (viii) przedłużenia kierownicy (jej element konstrukcyjny), (ix) pedały, (x) zestawy naprawcze, małe narzędzia i pompka do samodzielnej naprawy bieżących usterek podczas jazdy.

Na cele prywatne (tj. rekreacyjne) posiada Pan własny rower innego typu. Rower oraz ewentualny rower zastępczy nie będą wykorzystywane przez Pana na cele prywatne. Rower oraz ewentualny rower zastępczy będą przechowywane w siedzibie Pana działalności gospodarczej, która jest jednocześnie Pana miejscem zamieszkania. Jednakże tylko Pan będzie miał do nich dostęp. Ewentualny rower zastępczy nie będzie mógł być użytkowany przez inne osoby.

Rower oraz ewentualny rower zastępczy będą wykorzystywane przez Pana wyłącznie na cele związane z działalnością gospodarczą. Przy czym, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej będzie Pan wykonywał wyłącznie czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług, które nie korzystają ze zwolnienia od podatku.

Ponadto wskazał Pan, że od samego początku prowadzenia działalności będzie Pan czynnym podatnikiem VAT.

W konsekwencji, będzie Panu przysługiwało pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie roweru, nabycie drugiego roweru oraz nabycie wymienionych w opisie sprawy towarów i usług związanych z tymi środkami transportu, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy, o ile nie zaistnieją przesłanki negatywne określone w art. 88 ustawy.

Zatem zgodzić należy się z Panem, że będzie Panu przysługiwać prawo do obniżenia kwoty podatku należnego VAT o kwotę podatku naliczonego VAT w 100% od nabycia roweru, ewentualnego nabycia drugiego roweru oraz od nabytych towarów i usług związanych z tymi środkami transportu, wymienionych w opisie zdarzenia przyszłego, na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy.

Tym samym Pana stanowisko należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej:

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Stosownie do art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej:

składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego oraz do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego.

Zatem organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.

Interpretacja rozstrzyga wyłącznie w zakresie podatku od towarów i usług, natomiast w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).