Spółka akcyjna z branży chemicznej, będąca czynnym podatnikiem VAT, prowadzi sprzedaż na rzecz swoich pracowników, obejmującą m.in. komputery, laptopy... - Interpretacja - null

ShutterStock

Czy pracodawca może zrezygnować z rejestrowania sprzedaży na rzecz pracowników na kasie fiskalnej?

Temat interpretacji

Sprzedaż na rzecz pracowników – obowiązki pracodawcy

Spółka akcyjna z branży chemicznej, będąca czynnym podatnikiem VAT, prowadzi sprzedaż na rzecz swoich pracowników, obejmującą m.in. komputery, laptopy, telefony oraz inne towary wymienione w § 4 ust. 1 pkt 1 lit. b-k Rozporządzenia. Sprzedaż ta była ewidencjonowana za pomocą kasy rejestrującej. Spółka, kierując się zasadą ostrożności, kontynuowała ewidencjonowanie także po 2018 roku, mimo zmian w przepisach. Obecnie rozważa zaprzestanie stosowania kasy fiskalnej w odniesieniu do sprzedaży na rzecz pracowników.

Firma zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy może zrezygnować z ewidencjonowania na kasie fiskalnej sprzedaży towarów na rzecz swoich pracowników, w tym także towarów wymienionych w § 4 ust. 1 pkt 1 lit. b-k Rozporządzenia, na podstawie zwolnienia przewidzianego w pkt 34 załącznika do Rozporządzenia. W swoim stanowisku wskazała, że obecne przepisy umożliwiają takie rozwiązanie, gdyż zwolnienie obejmuje również towary wymienione w § 4 ust. 1 pkt 1 lit. b-k, jeśli sprzedaż jest dokonywana na rzecz pracowników.

Rezygnacja z kasy fiskalnej – interpretacja dyrektora KIS

Dyrektor KIS potwierdził możliwość rezygnacji z ewidencjonowania sprzedaży na rzecz pracowników za pomocą kas rejestrujących, pod warunkiem spełnienia określonych wymagań.

Organ podatkowy odwołał się do art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, który wskazuje na obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy użyciu kas rejestrujących dla sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Jednakże na mocy art. 111 ust. 8 ustawy oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 listopada 2023 r., możliwe jest zwolnienie z tego obowiązku w określonych przypadkach, w tym dla dostaw realizowanych na rzecz pracowników, wymienionych w poz. 34 załącznika do rozporządzenia.

W dalszej części interpretacji KIS zwróciła uwagę, że towary, takie jak komputery, laptopy czy aparaty fotograficzne, wymienione w § 4 ust. 1 pkt 1 lit. b-k rozporządzenia, podlegają zasadniczo obowiązkowi ewidencjonowania na kasie rejestrującej. Jednakże zgodnie z § 4 ust. 3 pkt 1 lit. a rozporządzenia, sprzedaż tych towarów na rzecz pracowników może być zwolniona z obowiązku ewidencjonowania, o ile spełnia warunki określone w poz. 34 załącznika do rozporządzenia. Pracownicy są w tym kontekście definiowani zgodnie z przepisami Kodeksu pracy.

„Zatem w odniesieniu do sprzedaży towarów takich jak komputery, laptopy, notebooki, telefony, aparaty fotograficzne, pendrive, karty do aparatów fotograficznych oraz pozostałych towarów niewymienionych w § 4 ust. 1 rozporządzenia na rzecz pracowników (osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę) mogą/będą mogli Państwo korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej na podstawie § 2 ust. 1 rozporządzenia w sprawie zwolnienia z kas w powiązaniu z poz. 34 załącznika do tego rozporządzenia” - podsumował dyrektor KIS.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 18 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.783.2024.1.JM