Interpretacja indywidualna z dnia 15 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.545.2024.4.AB
Temat interpretacji
Określenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu sprzedaży samochodu.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
9 września 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu sprzedaży samochodu.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jako osoba fizyczna planuje założenie jednoosobowej spółki z o.o. [dalej: Spółka], w ramach której będzie prowadzić działalność dealerską pod firmą „(…)”.
Wnioskodawca od lat ma styczność zawodową z dealerami samochodów. Dzięki temu pozyskał liczne kontakty w branży oraz szerokie know-how. Wnioskodawca ma nadzieję, że te aktywa pozwolą mu efektywnie prowadzić działalność dealerską.
Przy okazji swojej działalności, Wnioskodawca pozyskał także wiadomości o problemach podatkowych, które występują w biznesie dealerskim, w związku z czym Wnioskodawca uznał za zasadne, by zabezpieczyć pozycję podatkową Spółki w tym względzie jeszcze przed rozpoczęciem działalności.
Wnioskodawca po założeniu Spółki zamierza dokonać wyboru tzw. estońskiego CIT (nazwanego w ustawie „ryczałtem do dochodów spółek”) (dalej także jako: EC albo ryczałt albo estoński CIT). Jednakże wybór tej formy opodatkowania będzie możliwy dopiero po spełnieniu warunku zatrudnieniowego, stąd też Spółka nie wybierze estońskiego CIT od razu, ale np. w drugim roku działalności.
Aktualnie na rynku dealerskim występuje silna tendencja konsolidacyjna, tzn. odchodzi się stopniowo od prowadzenia jednosalonowych przedsiębiorstw, zaś ich miejsce zajmują spółki prowadzące wiele salonów. Wnioskodawca zakłada, że po rozwinięciu swojej działalności dokona zbycia udziałów w Spółce (względnie całego przedsiębiorstwa) na rzecz większego dealera. To zaś może skutkować utratą przez Spółkę prawa do stosowania EC.
Z uwagi na planowaną sprzedaż udziałów w Spółce po rozwinięciu biznesu, Wnioskodawca spodziewa się, że potencjalny nabywca w ramach tzw. podatkowego due dilligence będzie również weryfikował szczegółowo podejście Spółki do poszczególnych kwestii podatkowych, dlatego w uzasadnionym interesie Wnioskodawcy jest posiadanie przez Spółkę stosownej interpretacji indywidualnej w kluczowych sprawach.
Spółka będzie prowadzić typową działalność dealerską, a zatem w jej działalności wystąpią typowe dla tej działalności transakcje. Spółka będzie uzyskiwać przychody ze sprzedaży samochodów nowych i używanych, handlu częściami, serwisu, pośrednictwa w usługach oraz ze świadczenia usług np. gwarancyjnych na rzecz importera.
W związku z tym, w opisanym zdarzeniu przyszłym:
- Spółka będzie sprzedawać zarówno nowe, jak i używane samochody. Nowe auta Spółka będzie nabywać od importera.
- Nabywcami samochodów będą zarówno osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, jak i firmy.
- Po wystawieniu faktury, klient będzie mógł zarejestrować auto, a następnie je odbierze od Spółki. Zapłata należności nastąpi po wystawieniu faktury, ale przed wydaniem samochodu.
- Dla potrzeb prowadzonej działalności Spółka będzie wykorzystywać samochody osobowe. Niektóre z samochodów mogą być wykorzystywane do celów tzw. mieszanych - zarówno dla potrzeb Spółki, jak i celów niezwiązanych z działalnością, do celów prywatnych właściciela lub podmiotów trzecich.
- Ww. samochody Spółka będzie pozyskiwać poprzez ich zakup, na podstawie umowy leasingu finansowego albo umowy leasingu operacyjnego lub najmu.
- Spółka niektóre z wydatków dotyczących ww. samochodów poniesie przed zmianą formy opodatkowania na EC. Na przykład może być tak, że Spółka opłaci cenę samochodu na podstawie proformy, a fakturę za samochód otrzyma już po zmianie formy opodatkowania.
- W związku z faktem, że Wnioskodawca przewiduje, że w pewnym momencie Spółka może utracić prawo do korzystania z ryczałtu, zaistnieje też sytuacja odwrotna, tzn. Spółka zaksięguje fakturę dotyczącą samochodu jeszcze w czasie opodatkowania EC, ale opłaci ją już po zmianie formy opodatkowania.
- W toku działalności Spółka będzie ponosić różne wydatki dotyczące samochodów użytkowanych w sposób mieszany. Będą to przede wszystkim wydatki na paliwo i ubezpieczenie samochodu. Zdarzy się również, że do samochodów użytkowanych w sposób mieszany (np. zostanie wykonana wymiana oleju w samochodzie), Spółka wykorzysta części lub materiały (np. świece, żarówki, oleje), zgromadzone na magazynie i przeznaczone zasadniczo do sprzedaży na rzecz klienta. Jeśli takie części zostaną zużyte do samochodów używanych również prywatnie (gdzie nie ma zastosowania 100% odliczenie VAT), Spółka skoryguje uprzednio odliczony VAT z poziomu 100% do poziomu 50%.
- W przypadku poniesienia tego rodzaju wydatków, niekiedy ulegnie zmianie wartość poniesionego kosztu. Na przykład Spółka może otrzymać rabat od stacji paliw albo ubezpieczyciel może zwrócić Spółce część niewykorzystanej składki ubezpieczeniowej.
- Spółka będzie też zmieniać przeznaczenie pojazdów. Samochód użytkowany w sposób mieszany zostanie w pewnym momencie przeznaczony do sprzedaży lub wcześniej zostanie on przekwalifikowany na pojazd typu demo, pojazd zastępczy albo pojazd służący do najmu.
- Oprócz samochodów nowych, Spółka będzie też sprzedawać samochody używane. Samochody takie mogą być skupowane z rynku albo pozyskiwane poprzez przyjęcie w rozliczeniu, tzn. klient nabywający od Spółki samochód (przeważnie nowy) spłaci część lub całość ceny za ten samochód poprzez przeniesienie na Spółkę własności posiadanego już samochodu. Klient może zdecydować o pozostawieniu samochodu w rozliczeniu już podczas zawierania transakcji zakupu samochodu od Spółki albo po tym, jak zawrze umowę sprzedaży. Bazując na rynkowych standardach organizacji tego typu transakcji, Spółka wdroży jeden z trzech modeli przyjęcia samochodu w rozliczeniu (na potrzeby wniosku Wnioskodawca określa, że używany będzie każdy z tych modeli):
a)brak oddzielnej umowy o przeniesienie własności samochodu używanego przez klienta - w umowie sprzedaży samochodu na rzecz klienta znajdzie się klauzula przenosząca własność pojazdu klienta na rzecz Spółki;
b)umowa zamiany z dopłatą - strony wymienią się samochodami, jedna ze stron dopłaci różnicę ceny za samochód droższy;
c)umowa o świadczenie w miejsce wykonania - strony zawrą umowę sprzedaży samochodu z obowiązkiem zapłaty ceny przez klienta, po czym klient podejmie decyzję o pozostawieniu swojego samochodu w rozliczeniu. W tym celu zawarta zostanie osobna umowa, na mocy której Spółka wyrazi zgodę na przyjęcie używanego samochodu klienta jako zapłaty części ceny za samochód zamiast środków pieniężnych, przewidzianych pierwotnie w umowie.
Powyższe modele będą mieć zastosowanie do klientów każdego typu - zarówno instytucjonalnych, jak i indywidualnych, prowadzących działalność gospodarczą lub nie.
W uzupełnieniu wskazał Pan, że:
1.W którym momencie samochód będzie stawiany do dyspozycji klienta?
Pojazd będzie stawiany fizycznie do dyspozycji klienta dopiero w momencie wydania samego pojazdu. Jak wskazano we wniosku o wydanie interpretacji, również ciężary i ryzyka związane ze sprzedawanym pojazdem przechodzą na nabywcę dopiero z momentem wydania samego pojazdu.
2.Czy postawienie samochodu do dyspozycji klienta będzie odbywać się przed fizycznym wydaniem pojazdu?
Nie. Pojazd nie będzie stawiany fizycznie do dyspozycji nabywcy przed wydaniem pojazdu. W szczególności, pojazd nie będzie stawiany do dyspozycji klienta w chwili wydania faktury VAT oraz karty pojazdu. Nabywca nie może w takiej sytuacji korzystać z pojazdu, może jednak na podstawie otrzymanych dokumentów dokonać np. jego rejestracji. Z chwilą wydania faktury VAT oraz karty pojazdu, nabywca uzyskuje możliwość rejestracji pojazdu, ale nie uzyskuje prawa własności. Z chwilą wydania faktury VAT oraz karty pojazdu na nabywcę nie przechodzą również korzyści i ciężary związane z Pojazdem oraz ryzyko przypadkowej utraty lub uszkodzenia Pojazdu.
Pytanie w zakresie podatku od towarów i usług
Czy w sytuacji wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż samochodu osobowego na terytorium kraju, na podstawie której klient rejestruje samochód, obowiązek podatkowy w VAT powstanie w dacie wystawienia faktury, czy w momencie faktycznego wydania samochodu?
Pana stanowisko w sprawie w zakresie podatku od towarów i usług
Zdaniem Wnioskodawcy, obowiązek podatkowy powstanie w dacie dostawy rozumianej jako wydanie samochodu. W przypadku otrzymania całości lub części zapłaty przed wydaniem pojazdu, obowiązek podatkowy w podatku VAT powstanie w dacie otrzymania zapłaty.
Uzasadnienie
Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku sprzedaży samochodów nowych, obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstanie - co do zasady - na zasadach ogólnych, tj. w dacie dostawy towaru, zgodnie z art. 19a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. 2024 poz. 361 z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą o VAT”.
Ustawa o VAT nie wskazuje odmiennego momentu powstania obowiązku podatkowego dla dostawy tego rodzaju towarów. Tym samym, obowiązek podatkowy z tytułu dostawy samochodów powstaje z chwilą dokonania ich dostawy, czyli zgodnie z definicją zawartą w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, tj. z chwilą przeniesienia prawa do rozporządzania samochodem jak właściciel.
Zdaniem Wnioskodawcy, samo wystawienie faktury nie jest wystarczające dla powstania obowiązku podatkowego. Co prawda, na podstawie takiej faktury można już zarejestrować samochód, ale tak długo, jak samochód nie zostanie fizycznie wydany, na Spółce spoczywać będą wszelkie ryzyka np. uszkodzenia samochodu.
Jednocześnie, w przypadku, w którym Wnioskodawca otrzyma całość lub część zapłaty przed terminem wydania pojazdu, obowiązek podatkowy, zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT, powstanie z chwilą jej otrzymania, w odniesieniu jedynie do otrzymanej kwoty.
Powyższe potwierdzają wydane interpretacje indywidualne, np. interpretacja indywidualna z 14.08.2023 roku, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.672.2018.11.S.LK; interpretacja indywidualna z 12.02.2018 roku, sygn. 0114-KDIP4.4012.695.2017.3.AS; interpretacja indywidualna z 2.11.2017 roku, sygn. 0114-KDIP4.4012.496.2017.2.MP; interpretacja indywidualna z 19.08.2016 roku, sygn. ILPP1/4512-1-136/15/16-S/AS.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które Pan przedstawił we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r., poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą” lub „ustawą o VAT”:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:
1) przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;
2) wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;
3) wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;
4) wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;
5) ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;
6) oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;
7) zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.
Art. 2 pkt 6 ustawy stanowi, że:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
W myśl art. 2 pkt 22 ustawy:
Sprzedaż to odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Z treści art. 19a ust. 1 ustawy wynika, że:
Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 1a, 1b, 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20, art. 21 ust. 1 i art. 138f.
Natomiast stosownie do art. 19a ust. 8 ustawy:
Jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, z wyjątkiem:
1) dostaw towarów, w stosunku do których obowiązek podatkowy powstaje w sposób, o którym mowa w ust. 1b;
2) dostaw towarów i świadczenia usług, w stosunku do których obowiązek podatkowy powstaje w sposób, o którym mowa w ust. 5 pkt 4.
W myśl cyt. wyżej przepisów art. 19a ust. 1 i ust. 8 ustawy, obowiązek podatkowy z tytułu dostawy towarów powstaje z chwilą dokonania dostawy tych towarów, tj. z chwilą przeniesienia prawa do rozporządzania nimi jak właściciel. Natomiast jeżeli przed dokonaniem dostawy zostanie uiszczona całość lub część należnej zapłaty, obowiązek powstanie z tą chwilą i w części otrzymanej zapłaty.
Zgodnie z art. 106i ust. 2 ustawy,
Jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4, fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy.
Jednocześnie w ust. 7 ww. artykułu wskazano, że:
faktury nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed:
1.dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi;
2.otrzymaniem, przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, całości lub części zapłaty.
Powyższe oznacza, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług – co do zasady – nie sprzeciwiają się wystawieniu faktury przed dokonaniem dostawy towarów lub wykonaniem usługi oraz otrzymaniem zapłaty (całości lub części). Należy mieć jednakże na względzie, że wystawienie faktury nie może nastąpić wcześniej niż 30 dni przed ww. czynnościami.
Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że jako osoba fizyczna planuje Pan założenie jednoosobowej spółki z o.o., w ramach której będzie prowadzić działalność dealerską. Spółka będzie prowadzić typową działalność dealerską, a zatem w jej działalności wystąpią typowe dla tej działalności transakcje. Spółka będzie uzyskiwać przychody ze sprzedaży samochodów nowych i używanych, handlu częściami, serwisu, pośrednictwa w usługach oraz ze świadczenia usług np. gwarancyjnych na rzecz importera. Spółka będzie sprzedawać zarówno nowe, jak i używane samochody. Nowe auta Spółka będzie nabywać od importera. Nabywcami samochodów będą zarówno osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, jak i firmy. Po wystawieniu faktury, klient będzie mógł zarejestrować auto, a następnie je odbierze od Spółki. Zapłata należności nastąpi po wystawieniu faktury, ale przed wydaniem samochodu. Pojazd będzie stawiany fizycznie do dyspozycji klienta dopiero w momencie wydania samego pojazdu. Również ciężary i ryzyka związane ze sprzedawanym pojazdem przechodzą na nabywcę dopiero z momentem wydania samego pojazdu. Pojazd nie będzie stawiany fizycznie do dyspozycji nabywcy przed wydaniem pojazdu. W szczególności, pojazd nie będzie stawiany do dyspozycji klienta w chwili wydania faktury VAT oraz karty pojazdu. Nabywca nie może w takiej sytuacji korzystać z pojazdu.
Pana wątpliwości dotyczą kwestii czy w sytuacji wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż samochodu osobowego na terytorium kraju, na podstawie której klient rejestruje samochód, obowiązek podatkowy w VAT powstanie w dacie wystawienia faktury, czy w momencie faktycznego wydania samochodu.
Jak wynika z cytowanych wyżej przepisów, w przypadku dostawy samochodów obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z zasadą ogólną wynikającą z art. 19a ust. 1 ustawy. W ustawie brak jest szczególnego przepisu odnoszącego się do momentu powstania obowiązku podatkowego w tym zakresie. Oznacza to, że obowiązek podatkowy z tytułu dostawy samochodów powstaje z chwilą dokonania ich dostawy, czyli zgodnie z definicją zawartą w art. 7 ust. 1 ustawy – z chwilą przeniesienia prawa do rozporządzania samochodem jak właściciel.
Natomiast jeśli przed dokonaniem dostawy zostanie uiszczona całość lub część należnej zapłaty – w myśl art. 19a ust. 8 ustawy – obowiązek podatkowy powstanie z tą chwilą i w części otrzymanej zapłaty.
Na podstawie art. 14 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L z 2006 r. nr 347/1) „dostawa towarów” oznacza przeniesienie prawa do rozporządzania rzeczą jak właściciel. Z brzmienia tego przepisu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wynosi, że pojęcie dostawy towaru nie odnosi się do przeniesienia własności w formach przewidzianych w prawie krajowym, lecz obejmuje każdą czynność polegającą na przeniesieniu dobra materialnego przez stronę, która przyznaje drugiej stronie prawo do faktycznego rozporządzania nim, jak gdyby była właścicielem tego dobra. Jak wskazał TSUE – cel szóstej dyrektywy mógłby zostać zagrożony, gdyby stwierdzenie dostawy towaru, która jest jedną z czynności podlegających opodatkowaniu, zależało od spełnienia warunków zmieniających się w zależności od prawa cywilnego danego państwa członkowskiego. (wyroki w sprawie C-20/88 Shipping and Forwarding Enterprise Safe, pkt 7 i 8; w sprawie C-291/92 Armbrecht, pkt 13 i 14; w sprawie C-185/01 Auto Lease Holland, pkt 32 i 33, w sprawie C-25/03 HE, pkt 64).
Pojęcie dostawy towarów jest zatem pojęciem szerokim i obejmuje wszystkie transakcje, w których dochodzi do przeniesienia faktycznego lub ekonomicznego władztwa nad towarem i na skutek których nabywca będzie miał swobodę w dysponowaniu tym towarem tak jakby był jego właścicielem.
Aby zatem wyjaśnić Pana wątpliwości należy ustalić, w którym momencie dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarem (samochodem) jak właściciel.
Wskazać należy, że samo wydanie faktury i karty pojazdu nie stanowi czynności, w której dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Dostawa towarów ma miejsce w chwili przeniesienia na klienta prawa do dysponowania samochodem jak właściciel i zasadniczo nie ma związku z wystawieniem faktury. Otrzymanie faktury może wyprzedzić czasowo przeniesienie owego prawa lub też nastąpić po nim. Należy przy tym zauważyć, że o przeniesieniu prawa do rozporządzania towarem jak właściciel nie decyduje również fizyczne wydanie towaru, ponieważ przeniesienie prawa do towaru może nastąpić przed wydaniem towaru.
W ocenie tut. Organu, moment, w którym dochodzi do dostawy towaru, rozumianej jako przeniesienie do rozporządzania towarem jak właściciel będzie miał miejsce z chwilą przekazania samochodu do dysponowania przez klienta.
Jak wynika z opisu sprawy, pojazd będzie stawiany do dyspozycji klienta w momencie wydania samego pojazdu, nie będzie on stawiany fizycznie do dyspozycji nabywcy przed wydaniem pojazdu.
W konsekwencji, stosownie do art. 19a ust. 1 ustawy, momentem powstania obowiązku podatkowego z tytułu sprzedaży samochodu będzie dzień fizycznego wydania pojazdu nabywcy, ponieważ wówczas samochód zostaje postawiony do dyspozycji klienta i zostaje przeniesione na klienta prawo do rozporządzania samochodem jak właściciel. Przy czym w sytuacji, gdy przed dokonaniem dostawy towaru (rozumianej jak wyżej) zostanie uiszczona całość lub część należnej zapłaty, wówczas zgodnie z art. 19a ust. 8 ww. ustawy, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą zapłaty w odniesieniu do otrzymanej kwoty.
Tym samym Pana stanowisko w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja rozstrzyga wyłącznie w zakresie podatku od towarów i usług. W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od czynności cywilnoprawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Ponadto ze względu na autonomiczność prawa podatkowego i odrębność uregulowań prawnych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, podatku od czynności cywilnoprawnych i podatku od towarów i usług, rozstrzygnięcie przyjęte w wydanej interpretacji dotyczące określenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu sprzedaży samochodu, pozostaje bez wpływu na rozstrzygnięcie przyjęte w tym zakresie na gruncie przepisów podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od czynności cywilnoprawnych.
Zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym albo opisem zdarzenia przyszłego. Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem sprawy podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2383, ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszlego i zastosuje się Pan do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.