Interpretacja indywidualna z dnia 25 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.464.2024.2.RK
Temat interpretacji
Skutki podatkowe wycofania Nieruchomości i Samochodów Osobowych z majątku Spółki a następnie nieodpłatnego przekazania ich własności do majątku osobistego Wspoólników
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
12 lipca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych wycofania Nieruchomości i Samochodów Osobowych z majątku Spółki a następnie nieodpłatnego przekazania ich własności do majątku osobistego Wspólników. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 22 października 2024 r. (wpływ 22 października 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca (dalej jako: "Wnioskodawca" albo "Spółka") jest spółką jawną z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tj. spółką niebędącą osobą prawną w rozumieniu art. 5a pkt 26 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.; dalej jako: "uPIT"). Spółka nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, ani podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.
Spółka jest zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług (dalej jako: "VAT"). Przedmiotem przeważającej działalności Wnioskodawcy, zgodnie z danymi uwidocznionymi w informacji odpowiadającej odpisowi aktualnemu z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, jest sprzedaż hurtowa i detaliczna samochodów osobowych i furgonetek (PKD 45.11.Z). Stosownie do § 1 ust. 1 tekstu jednolitego umowy Spółki z dnia 31 października 2021 roku (dalej jako: "Umowa Spółki"), przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest m. in. wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (PKD 68.20.Z).
Wspólnikami Spółki są wyłącznie osoby fizyczne – A.A. (dalej jako: "Wspólnik 1") oraz B.B. (dalej jako: "Wspólnik 2"; dalej łącznie jako: "Wspólnicy"). Niezależnie od statusu wspólników Wnioskodawcy, Wspólnik 1 oraz Wspólnik 2 prowadzą działalność gospodarczą w formie jednoosobowych działalności gospodarczych. Pomiędzy Wspólnikiem 1 i Wspólnikiem 2 występują powiązania w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 5 uPIT.
Zgodnie z brzmieniem § 9 ust. 1 Umowy Spółki: „podział zysków następuje w miesiącu po upływie okresu obrachunkowego, po dokonaniu rozliczenia i spełnienia obowiązku podatkowego w proporcji:
1.Wspólnik 1 - 70%,
2.Wspólnik 2 - 30%”.
W braku odmiennych postanowień, stosownie do regulacji art. 51 § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 roku Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 18 ze zm.), Wspólnik 1 oraz Wspólnik 2 uczestniczą w stratach Spółki w udziale tożsamym do ich udziału w zysku, określonego w § 9 ust. 1 Umowy Spółki.
Wnioskodawca jest właścicielem m. in. następujących nieruchomości:
1.(...), działka nr 1, dla której Sąd Rejonowy (...), prowadzi księgę wieczystą o numerze: (...), nabytej na podstawie umowy sprzedaży oraz ustanowienia hipotek (dalej jako: "Umowa Sprzedaży 1"), zawartej w formie aktu notarialnego sporządzonego przez notariusza (...), Repertorium A nr (...) (dalej jako: "Nieruchomość 1");
2.(...), działka nr 2, dla której Sąd Rejonowy (...), prowadzi księgę wieczystą o numerze: (...), nabytej na podstawie umowy sprzedaży oraz ustanowienia hipotek (dalej jako: "Umowa Sprzedaży 2"), zawartej w formie aktu notarialnego sporządzonego przez notariusza (...), Repertorium A nr (...) (dalej jako: "Nieruchomość 2").
Stosownie do postanowień Umowy Sprzedaży 1 oraz Umowy Sprzedaży 2 (dalej łącznie jako: "Umowy Sprzedaży"), jak również danych uwidocznionych w treści ksiąg wieczystych prowadzonych dla Nieruchomości 1 oraz Nieruchomości 2 (dalej łącznie jako: "Nieruchomości"), Nieruchomości pozostają niezabudowane i stanowią grunty orne. Zgodnie z treścią miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zatwierdzonego uchwałą Rady Gminy (...) (dalej jako: "MPZP"), Nieruchomości znajdują się w strefie zabudowy usługowej (7.U).
Nieruchomości zostały nabyte od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, w związku z czym w ramach transakcji nie doszło do powiększenia ceny o podatek VAT. W ramach transakcji objętych Umowami Sprzedaży, notariusz pobrał podatek od czynności cywilnoprawnych, na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 1a ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych w brzmieniu obowiązującym w dacie zawarcia Umów Sprzedaży. Tym samym, w związku z nabyciem Nieruchomości Wnioskodawca nie uzyskał prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego.
Ponadto, Spółka jest właścicielem m.in. dwóch samochodów osobowych marki (...), nabytych w 2023 roku, o numerach VIN:
1.(...) (dalej jako: "Samochód Osobowy 1") oraz
2.(...) (dalej jako: "Samochód Osobowy 2";
dalej łącznie jako: "Samochody Osobowe").
Transakcja zakupu Samochodów Osobowych podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. W związku z ich nabyciem, Wnioskodawca dokonał obniżenia kwoty podatku należnego, o kwotę podatku naliczonego, w wysokości 50% podatku VAT od wydatków poniesionych na zakup Samochodów Osobowych. Wartość początkowa Samochodu Osobowego 1 oraz Samochodu Osobowego 2, w obu przypadkach przekraczała kwotę 15.000,00 zł (słownie złotych: piętnaście tysięcy 00/100).
Wspólnicy Spółki rozważają podjęcie uchwał, na mocy których Nieruchomości oraz Samochody Osobowe zostaną wycofane z majątku Wnioskodawcy do majątku osobistego Wspólników.
W związku z wycofaniem Nieruchomości do majątku osobistego Wspólników, każdemu ze Wspólników przyznany zostanie udział we własności Nieruchomości. Proces wycofania Nieruchomości z majątku Spółki zostanie przeprowadzony w następujący sposób:
1. wycofanie Nieruchomości nastąpi na podstawie stosownej uchwały Wspólników Spółki (w formie aktu notarialnego) w przedmiocie wycofania Nieruchomości z majątku Spółki oraz ich nieodpłatnego przeniesienia do majątku osobistego Wspólników (dalej jako: "Uchwała Wspólników");
2. w wykonaniu Uchwały Wspólników, pomiędzy Wnioskodawcą a Wspólnikami, dojdzie do zawarcia umowy nienazwanej w formie aktu notarialnego, w wyniku której dojdzie do nieodpłatnego przeniesienia własności Nieruchomości do majątku osobistego Wspólników na współwłasność, przy czym udział w prawie własności przyznany Wspólnikom w Nieruchomości 1 oraz Nieruchomości 2 odpowiadać będzie udziałowi Wspólnika 1 oraz Wspólnika 2 w zysku Spółki (dalej jako: "Umowa Przeniesienia Własności Nieruchomości").
W przypadku Samochodów Osobowych, Wspólnicy rozważają wycofanie ich ze Spółki przy wykorzystaniu jednej z opisanych poniżej metod, przy czym w obu przypadkach do wycofania Samochodów Osobowych dojdzie na podstawie stosownej uchwały Wspólników Spółki, w przedmiocie wycofania Samochodów Osobowych z majątku Spółki oraz nieodpłatnego przeniesienia ich do majątku osobistego Wspólników, w wykonaniu której:
1. pomiędzy Wnioskodawcą a Wspólnikami dojdzie do zawarcia umowy nienazwanej, w wyniku której dojdzie do nieodpłatnego przeniesienia własności Samochodów Osobowych do majątku osobistego Wspólników na współwłasność, przy czym udział przyznany Wspólnikom w Samochodzie Osobowym 1 oraz Samochodzie Osobowym 2 odpowiadać będzie udziałowi Wspólnika 1 oraz Wspólnika 2 w zysku Spółki (dalej jako: "Umowa Przeniesienia Własności Samochodów Osobowych 1"), albo
2. pomiędzy Wnioskodawcą a Wspólnikami dojdzie do zawarcia umowy nienazwanej, w wyniku której dojdzie do nieodpłatnego przeniesienia własności Samochodów Osobowych do majątku osobistego Wspólników, przy czym Wspólnikowi 1 przyznane zostanie prawo własności jednego z Samochodów Osobowych, a Wspólnikowi 2 przyznane zostanie prawo własności drugiego z Samochodów Osobowych, tj. każdy ze Wspólników otrzyma nieodpłatnie po jednym samochodzie osobowym na wyłączną własność, bez względu na przysługujący mu udział w zysku Spółki (dalej jako: "Umowa Przeniesienia Własności Samochodów Osobowych 2").
Wnioskodawca podkreśla, że Umowa Przeniesienia Własności Nieruchomości oraz Umowa Przeniesienia Własności Samochodów Osobowych 1 albo Umowa Przeniesienia Własności Samochodów Osobowych 2:
1.będą umowami nienazwanymi, zawartymi w granicach zasady swobody umów, przewidzianej w art. 3531 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.; dalej jako "KC");
2.będą miały charakter nieodpłatny;
3.nie zostaną zawarte w celu zwolnienia się przez Spółkę z zobowiązania albo zobowiązań ciążących na Spółce względem Wspólnika 1 lub Wspólnika 2;
4.ich zawarcie nie będzie wiązało się ze zmianą Umowy Spółki, w szczególności w zakresie obniżenia wysokości wkładów Wspólników do Spółki ani z likwidacją Spółki;
5.nie zostaną zawarte w ramach podziału wyniku finansowego osiągniętego przez Spółkę, jak również w związku z jakąkolwiek inną wypłatą zysku Wnioskodawcy na rzecz Wspólników, w formie rzeczowej.
Nieruchomości oraz Samochody Osobowe, po przeniesieniu ich własności na Wspólników, będą używane przez Wspólników w celach prywatnych, niezwiązanych z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą.
Pytania
1)Czy wycofanie Nieruchomości z majątku Spółki na podstawie Uchwały Wspólników, a następnie nieodpłatne przekazanie ich własności do majątku osobistego Wspólników na podstawie Umowy Przeniesienia Własności Nieruchomości, będzie stanowiło odpłatną dostawę towarów, w konsekwencji czego po stronie Wnioskodawcy powstanie obowiązek zapłaty podatku VAT z tytułu nieodpłatnego przekazania własności Nieruchomości?
2)Czy wycofanie Samochodów Osobowych z majątku Spółki na podstawie stosownej uchwały Wspólników Spółki, a następne nieodpłatne przekazanie ich własności do majątku osobistego Wspólników na podstawie Umowy Przeniesienia Własności Samochodów Osobowych 1 albo Umowy Przeniesienia Własności Samochodów Osobowych 2, będzie stanowiło odpłatną dostawę towarów, w konsekwencji czego po stronie Wnioskodawcy powstanie obowiązek zapłaty podatku VAT z tytułu nieodpłatnego przekazania własności Samochodów Osobowych?
3)Czy w przypadku wycofania Samochodów Osobowych z majątku Spółki na podstawie stosownej uchwały Wspólników Spółki, a następnie nieodpłatnego przekazania ich własności do majątku osobistego Wspólników na podstawie Umowy Przeniesienia Własności Samochodów Osobowych 1 albo Umowy Przeniesienia Własności Samochodów Osobowych 2, przed upływem 60 miesięcy od miesiąca ich nabycia przez Spółkę, Spółce przysługiwać będzie prawo do dokonania korekty kwoty podatku naliczonego, odliczonej przy nabyciu Samochodów Osobowych?
Państwa stanowisko w sprawie
1)W ocenie Wnioskodawcy, wycofanie Nieruchomości z majątku Spółki na podstawie Uchwały Wspólników, a następnie nieodpłatne przekazanie ich własności do majątku osobistego Wspólników na podstawie Umowy Przeniesienia Własności Nieruchomości, nie będzie stanowiło odpłatnej dostawy towarów. W konsekwencji, po stronie Wnioskodawcy nie powstanie obowiązek zapłaty podatku VAT z tytułu nieodpłatnego przekazania własności Nieruchomości.
2)W ocenie Wnioskodawcy, wycofanie Samochodów Osobowych z majątku Spółki na podstawie Uchwały Wspólników, a następnie nieodpłatne przekazanie ich własności do majątku osobistego Wspólników na podstawie Umowy Przeniesienia Własności Samochodów Osobowych 1 albo Umowy Przeniesienia Własności Samochodów 2, będzie stanowiło odpłatną dostawę towarów. W konsekwencji, po stronie Wnioskodawcy powstanie obowiązek zapłaty podatku VAT z tytułu nieodpłatnego przekazania własności Samochodów Osobowych.
3)W ocenie Wnioskodawcy, w przypadku wycofania Samochodów Osobowych z majątku Spółki na podstawie stosownej uchwały Wspólników Spółki, a następnie nieodpłatnego przekazania ich własności do majątku osobistego Wspólników na podstawie Umowy Przeniesienia Własności Samochodów Osobowych 1 albo Umowy Przeniesienia Własności Samochodów Osobowych 2, przed upływem 60 miesięcy od miesiąca ich nabycia przez Spółkę, Spółce przysługiwać będzie prawo do dokonania korekty kwoty podatku naliczonego, odliczonej przy nabyciu Samochodów Osobowych.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania 1):
Zgodnie z treścią art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361; "uVAT"): "Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o:
6) towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii".
Stosownie do brzmienia art. 5 ust. 1 pkt 1 uVAT:
"Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają:
1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju".
W myśl art. 7 ust. 1 uVAT:
"Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel".
Zgodnie z brzmieniem art. 7 ust. 2 uVAT:
"Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:
1)przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2)wszelkie inne darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych".
W myśl art. 15 ust. 1 uVAT:
"Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności". Stosownie do art. 15 ust. 2 uVAT:
"Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych".
Odnosząc powyżej powołane przepisy do sytuacji Wnioskodawcy podkreślenia wymaga, że Wnioskodawca nabył Nieruchomości od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, w związku z czym, w ramach transakcji nabycia Nieruchomości 1 albo Nieruchomości 2, nie doszło do powiększenia ceny o podatek VAT, a tym samym Wnioskodawca nie uzyskał również prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego.
Jednocześnie, stosownie do regulacji art. 7 ust. 2 uVAT, aby doszło do uznania czynności nieodpłatnego przekazania towarów za czynność zrównaną z odpłataną dostawą towarów, musi dojść do kumulatywnego spełnienia poniżej wymienionych przesłanek:
1)podmiotem dokonującym nieodpłatnego przekazania jest podatnik podatku VAT;
2)przekazane przez podatnika podatku VAT towary należą do jego przedsiębiorstwa;
3)przedmiotem nieodpłatnego przekazania jest towar (lub jego części składowe), w stosunku do którego podatnikowi podatku VAT przysługiwało w całości lub w części prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy jego nabyciu, imporcie lub wytworzeniu.
Z przytoczonego przepisu wynika zatem, że opodatkowaniu VAT podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów, ich imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych.
Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego, to wszelkie przekazanie towarów bez wynagrodzenia (nieodpłatne przekazania), pozostaje neutralne podatkowo (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania).
Mając na względzie fakt, że przedmiotem nieodpłatnego przekazania do majątku Wspólników będą Nieruchomości, w związku z nabyciem których Spółce nie przysługiwało w całości albo w części prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w okolicznościach sprawy nie dojdzie do łącznego spełnienia wymienionych wyżej przesłanek.
Tym samym, wycofanie Nieruchomości z majątku Spółki na podstawie Uchwały Wspólników, a następnie nieodpłatne przekazanie ich własności do majątku osobistego Wspólników na podstawie Umowy Przeniesienia Własności Nieruchomości, nie będzie stanowiło odpłatnej dostawy towarów, a tym samym nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania 2):
Argumentacja oraz przywołane przepisy w zakresie pytania nr 1), znajdują również zastosowanie w przypadku określenia obowiązków podatkowych w przypadku pytania nr 2).
W związku z tym, że Wnioskodawcy przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku naliczonego z tytułu nabycia Samochodu Osobowego 1 i Samochodu Osobowego 2, wycofanie Samochodów Osobowych z majątku Spółki na podstawie Uchwały Wspólników, a następnie nieodpłatne przekazanie ich własności do majątku osobistego Wspólników na podstawie Umowy Przeniesienia Własności Samochodów Osobowych 1 albo Umowy Przeniesienia Własności Samochodów 2, będzie stanowiło odpłatną dostawę towarów.
W konsekwencji po stronie Wnioskodawcy powstanie obowiązek zapłaty podatku VAT z tytułu nieodpłatnego przekazania własności Samochodów Osobowych.
W przedstawionym stanie faktycznym nie budzi bowiem wątpliwości, że:
1)Spółka jest czynnym podatnikiem podatku VAT;
2)Samochody Osobowe, których własność zostanie przekazana do majątku osobistego Wspólników, należą do składników majątkowych Spółki;
3)w związku z nabyciem Samochodów Osobowych, których własność zostanie przekazana do majątku osobistego Wspólników, Spółce przysługiwało prawo do obniżenia w części kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego
- tym samym, dojdzie do kumulatywnego spełnienia przesłanych przewidzianych w art. 7 ust. 2 uVAT, a wycofanie Samochodów Osobowych z majątku Spółki i przeniesieniem ich własności na rzecz Wspólników podlegać będzie opodatkowaniu VAT.
Jedynie na marginesie wskazać należy, że w opinii Wnioskodawcy irrelewantny na gruncie podatku VAT pozostaje sposób przeniesienia własności Samochodów Osobowych na Wspólników, tj. czy nastąpi on na podstawie Umowy Przeniesienia Własności Samochodów Osobowych 1, czy też Umowy Przeniesienia Własności Samochodów 2.
W obu bowiem przypadkach wykonane świadczenie będzie stanowiło odpłatną dostawę towarów w rozumieniu uVAT
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania 3):
Zgodnie z treścią art. 86a ust. 1 pkt 1 uVAT:
"W przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, stanowi 50% kwoty podatku:
1)wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika".
W myśl art. 86a ust. 2 pkt 1 uVAT:
"Do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, o których mowa w ust. 1, zalicza się wydatki dotyczące:
1)nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów oraz nabycia lub importu ich części składowych".
Stosownie do brzmienia art. 86a ust. 3 uVAT:
"Przepis ust. 1 nie ma zastosowania:
1)w przypadku gdy pojazdy samochodowe są:
a)wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika lub
b)konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie;
2)do towarów montowanych w pojazdach samochodowych i do związanych z tymi towarami usług montażu, naprawy i konserwacji, jeżeli przeznaczenie tych towarów wskazuje obiektywnie na możliwość ich wykorzystywania wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika".
Jak stanowi art. 86a ust. 4 uVAT:
"Pojazdy samochodowe są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli:
1)sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub
2)konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne".
Zgodnie z brzmieniem art. 86a ust. 12 uVAT:
"Podatnicy wykorzystujący wyłącznie do działalności gospodarczej pojazdy samochodowe, dla których są obowiązani prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, mają obowiązek złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego informację o tych pojazdach w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym poniosą pierwszy wydatek związany z tymi pojazdami, nie później jednak niż w dniu przesłania ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3".
Stosownie do regulacji art. 86a ust. 13 uVAT:
"W przypadku niezłożenia w terminie informacji, o której mowa w ust. 12, uznaje się, że pojazd samochodowy jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika dopiero od pierwszego dnia miesiąca, w którym podatnik złoży tę informację".
Ciąg dalszy uzasadnienia stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania 3):
W myśl art. 90b ust. 1 uVAT:
"W przypadku gdy w ciągu 60 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym odpowiednio nabyto, dokonano importu lub oddano do używania pojazd samochodowy:
1)o którym mowa w art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a, nastąpi zmiana jego wykorzystywania na wykorzystywanie do celów działalności gospodarczej i do celów innych niż działalność gospodarcza, podatnik jest obowiązany do dokonania korekty kwoty podatku naliczonego odliczonej przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tego pojazdu;
2)w odniesieniu do którego kwotę podatku naliczonego stanowiła kwota, o której mowa w art. 86a ust. 1, nastąpi zmiana jego wykorzystywania na wykorzystywanie wyłącznie do działalności gospodarczej, podatnik jest uprawniony do dokonania korekty kwoty podatku naliczonego odliczonej przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tego pojazdu".
Ponadto, zgodnie z treścią art. 90b ust. 2 uVAT:
"W przypadku gdy w okresie korekty, o której mowa w ust. 1, nastąpi sprzedaż pojazdu samochodowego, uznaje się, że wykorzystanie tego pojazdu zostało zmienione na wykorzystanie wyłącznie do działalności gospodarczej, aż do końca okresu korekty".
Na mocy art. 90b ust. 3 uVAT:
"Przepis ust. 1 pkt 2 stosuje się odpowiednio również w przypadku, o którym mowa w art. 86a ust. 13".
Stosownie do brzmienia art. 90b ust. 4 uVAT:
"Na potrzeby korekty, o której mowa w ust. 1, uznaje się, że pojazd samochodowy odpowiednio nie jest już wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej albo jest wykorzystywany wyłącznie do takiej działalności począwszy od miesiąca, w którym nastąpiła zmiana jego wykorzystywania. Korekty tej dokonuje się w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła zmiana, w kwocie proporcjonalnej do pozostałego okresu korekty".
Jak stanowi natomiast art. 90b ust. 6 uVAT:
"W przypadku pojazdów samochodowych o wartości początkowej nieprzekraczającej 15 000 zł korekty, o której mowa w ust. 1, dokonuje się, jeżeli zmiana ich wykorzystywania nastąpiła w okresie 12 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym odpowiednio nabyto, dokonano importu lub oddano do używania ten pojazd samochodowy. Przepisy ust. 2-5 stosuje się odpowiednio".
Mając na względzie powołane wyżej przepisy należy zauważyć, że uVAT przewiduje system korekt podatku naliczonego stosowany w sytuacji, gdy podatnik nabył pojazd samochodowy:
1)z pełnym prawem do odliczenia, w związku z przeznaczeniem go do wykorzystywania wyłącznie w działalności gospodarczej, a następnie, w okresie 60 miesięcy od nabycia, zmienia jego przeznaczenie i będzie wykorzystywał ten pojazd również do innych celów niż działalność gospodarcza;
2)z ograniczonym do 50% prawem do odliczenia, a następnie w okresie 60 miesięcy od nabycia dokonuje sprzedaży opodatkowanej tego pojazdu lub przeznacza ten pojazd do użytku wyłącznie w działalności gospodarczej.
W pierwszym z wymienionych wyżej przypadków, system korekt nakłada obowiązek zmniejszenia odliczonego podatku naliczonego, w drugim umożliwia natomiast podatnikowi zwiększenie podatku do odliczenia, jednakże w odpowiedniej proporcji do pozostałego okresu korekty.
Stosownie do regulacji art. 90b ust. 1 pkt 2 uVAT, podatnik ma możliwość dokonania korekty podatku naliczonego VAT z tytułu nabycia pojazdu samochodowego, który został odliczony w wysokości 50% w sytuacji, gdy w okresie 60 miesięcy od dnia nabycia, podatnik dokona zmiany wykorzystywania pojazdu samochodowego z użytku mieszanego, na wyłączne wykorzystywanie samochodu do działalności gospodarczej podatnika. Korekcie w tym przypadku podlega podatek nieodliczony przy nabyciu pojazdu samochodowego, w wysokości proporcjonalnej do pozostałego okresu korekty.
Przenosząc powyżej poczynione uwagi na grunt zaprezentowanego zdarzenia przyszłego wskazać należy, że w związku z nabyciem Samochodu Osobowego 1 oraz Samochodu Osobowego 2, Wnioskodawca dokonał obniżenia kwoty podatku należnego, o kwotę podatku naliczonego, w wysokości 50% podatku VAT od wydatków poniesionych na zakup wymienionych Samochodów Osobowych.
Mając na względzie stanowisko Wnioskodawcy przedstawione w odniesieniu do pytania nr 2), w związku z wycofaniem Samochodów Osobowych z majątku Spółki i przeniesieniem ich własności na rzecz Wspólników, dojdzie do zmiany wykorzystania Samochodów Osobowych z użytku mieszanego, na wyłączne wykorzystywanie ich do działalności gospodarczej Spółki, stosownie do art. 90b ust. 2 uVAT.
Tym samym, zgodnie z brzmieniem art. 90b ust. 1 uVAT, w miesiącu wycofania Samochodów Osobowych z majątku Spółki i przeniesieniem ich własności na rzecz Wspólników, Spółka będzie uprawniona do dokonania korekty kwoty podatku naliczonego, odliczonej uprzednio w wysokości 50% przy nabyciu Samochodów Osobowych, w wysokości proporcjonalnej do pozostałego okresu korekty. Mając na względzie art. 90b ust. 4 uVAT, Spółka będzie zobowiązana do dokonania korekty w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła zmiana wykorzystania Samochodów Osobowych na wyłączne wykorzystywanie ich do działalności gospodarczej Spółki.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W świetle art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy:
Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).
W świetle powołanych powyżej przepisów nieruchomość spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jej zbycie stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT.
Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy jednoznacznie wynika, że dostawa towarów, co do zasady, podlega opodatkowaniu VAT jedynie wówczas, gdy czynność ta jest wykonywana odpłatnie.
Ustawodawca przewidział od powyższej reguły wyjątki, które zostały zawarte – w przypadku dostawy towarów – w art. 7 ust. 2 ustawy.
Stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:
1)przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2)wszelkie inne darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.
Z przytoczonego przepisu wynika zatem, że opodatkowaniu VAT podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, a także darowizny, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów, ich imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych.
Zatem aby nieodpłatne przekazanie towarów – w świetle powołanego art. 7 ust. 2 ustawy – podlegało opodatkowaniu VAT konieczne jest łączne spełnienie następujących warunków:
- nieodpłatne przekazanie dokonywane jest przez podatnika podatku VAT,
- przekazane przez podatnika towary należą do jego przedsiębiorstwa,
- przedmiotem nieodpłatnego przekazania jest towar, w stosunku do którego podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tego towaru lub jego części składowych.
Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego, to wszelkie przekazanie towarów bez wynagrodzenia (nieodpłatne przekazania), pozostaje neutralne podatkowo (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania).
Nie każda jednak czynność stanowiąca dostawę towarów w rozumieniu art. 5 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podatnika.
Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Według art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
W świetle powyższego stwierdzić należy, że każdy kto dokonuje czynności dla celów działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, powinien być uznany, co do zasady, za podatnika podatku od towarów i usług.
Z przytoczonych wyżej przepisów wynika ponadto, iż dla uznania danego podmiotu za podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług nie ma znaczenia rezultat prowadzonej działalności. Oznacza to, że aby uznać działalność podmiotu za działalność gospodarczą nie jest konieczne, aby przyniosła ona jakiekolwiek efekty. Podatnikiem jest zatem również podmiot prowadzący działalność generującą straty, a nawet podmiot, który w ogóle nie dokona żadnej sprzedaży. O tym czy dany podmiot jest podatnikiem podatku VAT, czy też nie decydują kryteria obiektywne. Zatem, co do zasady, odpłatna dostawa towaru podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, jeżeli towar ten jest w posiadaniu i stanowi majątek podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą.
Zatem dostawa towarów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana jest przez podmiot mający status podatnika, działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji.
Z opisu sprawy wynika, że są Państwo spółką jawną z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Są Państwo właścicielem m. in. następujących nieruchomości:
1.przy ul. (...), działka nr 1, nabytej na podstawie umowy sprzedaży oraz ustanowienia hipotek ("Umowa Sprzedaży 1") (...), ("Nieruchomość 1");
2.przy ul. (...), działka nr 2, nabytej na podstawie umowy sprzedaży oraz ustanowienia hipotek ("Umowa Sprzedaży 2") (...) ("Nieruchomość 2").
Przedmiotowe Nieruchomości pozostają niezabudowane i stanowią grunty orne. Zgodnie z treścią miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, Nieruchomości znajdują się w strefie zabudowy usługowej (7.U).
Nieruchomości zostały nabyte od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, w związku z czym w ramach transakcji nie doszło do powiększenia ceny o podatek VAT. W związku z nabyciem Nieruchomości nie uzyskali Państwo prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego.
Ponadto, są Państwo właścicielem m.in. dwóch samochodów osobowych marki (...), nabytych w 2023 roku ("Samochód Osobowy 1" oraz "Samochód Osobowy 2"). Transakcja zakupu Samochodów Osobowych podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. W związku z ich nabyciem, dokonali Państwo obniżenia kwoty podatku należnego, o kwotę podatku naliczonego, w wysokości 50% podatku VAT od wydatków poniesionych na zakup Samochodów Osobowych. Wartość początkowa Samochodu Osobowego 1 oraz Samochodu Osobowego 2, w obu przypadkach przekraczała kwotę 15.000,00 zł.
Wspólnicy Spółki rozważają podjęcie uchwał, na mocy których Nieruchomości oraz Samochody Osobowe zostaną wycofane z Państwa majątku do majątku osobistego Wspólników.
W związku z wycofaniem Nieruchomości do majątku osobistego Wspólników, każdemu ze Wspólników przyznany zostanie udział we własności Nieruchomości. Proces wycofania Nieruchomości z majątku Spółki zostanie przeprowadzony w następujący sposób:
1. wycofanie Nieruchomości nastąpi na podstawie stosownej uchwały Wspólników Spółki (w formie aktu notarialnego) w przedmiocie wycofania Nieruchomości z majątku Spółki oraz ich nieodpłatnego przeniesienia do majątku osobistego Wspólników ("Uchwała Wspólników");
2. w wykonaniu Uchwały Wspólników, pomiędzy Państwem a Wspólnikami, dojdzie do zawarcia umowy nienazwanej w formie aktu notarialnego, w wyniku której dojdzie do nieodpłatnego przeniesienia własności Nieruchomości do majątku osobistego Wspólników na współwłasność, przy czym udział w prawie własności przyznany Wspólnikom w Nieruchomości 1 oraz Nieruchomości 2 odpowiadać będzie udziałowi Wspólnika 1 oraz Wspólnika 2 w zysku Spółki ("Umowa Przeniesienia Współwłasności Nieruchomości").
W przypadku Samochodów Osobowych, Wspólnicy rozważają wycofanie ich ze Spółki przy wykorzystaniu jednej z opisanych poniżej metod, przy czym w obu przypadkach do wycofania Samochodów Osobowych dojdzie na podstawie stosownej uchwały Wspólników Spółki, w przedmiocie wycofania Samochodów Osobowych z majątku Spółki oraz nieodpłatnego przeniesienia ich do majątku osobistego Wspólników, w wykonaniu której:
1. pomiędzy Państwem a Wspólnikami dojdzie do zawarcia umowy nienazwanej, w wyniku której dojdzie do nieodpłatnego przeniesienia własności Samochodów Osobowych do majątku osobistego Wspólników na współwłasność, przy czym udział przyznany Wspólnikom w Samochodzie Osobowym 1 oraz Samochodzie Osobowym 2 odpowiadać będzie udziałowi Wspólnika 1 oraz Wspólnika 2 w zysku Spółki (dalej jako: "Umowa Przeniesienia Własności Samochodów Osobowych 1"), albo
2. pomiędzy Państwem a Wspólnikami dojdzie do zawarcia umowy nienazwanej, w wyniku której dojdzie do nieodpłatnego przeniesienia własności Samochodów Osobowych do majątku osobistego Wspólników, przy czym Wspólnikowi 1 przyznane zostanie prawo własności jednego z Samochodów Osobowych, a Wspólnikowi 2 przyznane zostanie prawo własności drugiego z Samochodów Osobowych, tj. każdy ze Wspólników otrzyma nieodpłatnie po jednym samochodzie osobowym na wyłączną własność, bez względu na przysługujący mu udział w zysku Spółki.
Umowa Przeniesienia Własności Nieruchomości oraz Umowa Przeniesienia Własności Samochodów Osobowych 1 albo Umowa Przeniesienia Własności Samochodów Osobowych 2:
1.będą umowami nienazwanymi, zawartymi w granicach zasady swobody umów, przewidzianej w art. 3531 ustawy Kodeks cywilny;
2.będą miały charakter nieodpłatny;
3.nie zostaną zawarte w celu zwolnienia się przez Spółkę z zobowiązania albo zobowiązań ciążących na Spółce względem Wspólnika 1 lub Wspólnika 2;
4.ich zawarcie nie będzie wiązało się ze zmianą Umowy Spółki, w szczególności w zakresie obniżenia wysokości wkładów Wspólników do Spółki ani z likwidacją Spółki;
5.nie zostaną zawarte w ramach podziału wyniku finansowego osiągniętego przez Spółkę, jak również w związku z jakąkolwiek inną wypłatą zysku Wnioskodawcy na rzecz Wspólników, w formie rzeczowej.
Nieruchomości oraz Samochody Osobowe, po przeniesieniu ich własności na Wspólników, będą używane przez Wspólników w celach prywatnych, niezwiązanych z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą.
Państwa wątpliwości dotyczą w pierwszej kolejności ustalenia, czy wycofanie Nieruchomości z majątku Spółki, a następnie nieodpłatne przekazanie ich własności do majątku osobistego Wspólników będzie stanowiło odpłatną dostawę towarów, w konsekwencji czego po Państwa stronie powstanie obowiązek zapłaty podatku VAT z tytułu nieodpłatnego przekazania własności Nieruchomości.
Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy jednoznacznie wynika, że dostawa towarów, co do zasady, podlega opodatkowaniu VAT wówczas, gdy jest wykonywana odpłatnie (za wynagrodzeniem). Jednocześnie ustawodawca zrównał niektóre dostawy towarów dokonywane nieodpłatnie z odpłatną dostawą towarów, a więc z czynnościami, które podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.
Z powołanego art. 7 ust. 2 ustawy, wynika że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega nieodpłatne przekazanie towarów należących do przedsiębiorstwa, a także wszelkie inne darowizny, z którymi wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, ale wówczas, gdy podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych. Niespełnienie ww. warunku jest podstawą do traktowania nieodpłatnego przekazania towarów jako wyłączonego spod zakresu działania ustawy, bez względu na cel, na który zostały one przekazane.
Z opisu sprawy wynika, że nabyli Państwo Nieruchomości od osób fizycznych, bez podatku VAT. W związku z tym, że transakcja nabycia nie była opodatkowana podatkiem od towarów i usług, nie przysługiwało Państwu prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego. W konsekwencji, wycofanie ww. Nieruchomości z Państwa majątku a następnie nieodpłatne przekazanie do majątku osobistego Wspólników, nie będzie spełniało definicji odpłatnej dostawy towarów, w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy.
Tym samym nie będą Państwo zobowiązani do zapłaty podatku VAT z tytułu nieodpłatnego przekazania własności Nieruchomości.
Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 jest prawidłowe.
Państwa wątpliwości budzi również kwestia, czy wycofanie Samochodów Osobowych z majątku Spółki, a następne nieodpłatne przekazanie ich własności do majątku osobistego Wspólników będzie stanowiło odpłatną dostawę towarów, w konsekwencji czego po stronie Wnioskodawcy powstanie obowiązek zapłaty podatku VAT z tytułu nieodpłatnego przekazania własności Samochodów Osobowych.
Odnosząc się do Państwa wątpliwości stwierdzić należy, że wycofanie Samochodów Osobowych i ich nieodpłatne przeniesienie do majątku osobistego Wspólników będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy. W przedmiotowej sprawie zakup Samochodów Osobowych podlegał opodatkowaniu podatkiem VAT. W związku z ich nabyciem dokonali Państwo obniżenia kwoty podatku należnego, o kwotę podatku naliczonego w wysokości 50% podatku VAT od wydatków poniesionych na zakup Samochodów Osobowych. Zatem, spełnione zostaną przesłanki do zrównania nieodpłatnej dostawy towarów z transakcją odpłatną w myśl art. 7 ust. 2 ustawy, gdyż - jak Państwo wskazali - przysługiwało Państwu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w części – 50%. Co więcej, Samochody Osobowe będą wykorzystywane przez Wspólników w celach prywatnych, niezwiązanych z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą. W konsekwencji, wycofanie Samochodów Osobowych z majątku Spółki będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem przekazane towary (Samochody Osobowe) będą służyły celom osobistym Wspólników oraz przysługiwało Państwu prawo do odliczenia podatku VAT w związku z zakupem tych Samochodów.
Podsumowując, wycofanie Samochodów Osobowych z majątku Spółki, a następnie nieodpłatne ich przekazanie do majątku osobistego Wspólników będzie stanowiło odpłatną dostawę towarów w myśl art. 7 ust. 2 ustawy, podlegającą opodatkowaniu VAT na mocy art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. W konsekwencji będą Państwo zobowiązani do zapłaty podatku VAT z tytułu nieodpłatnego przekazania Samochodów Osobowych do majątku prywatnego Wspólników.
Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2 jest prawidłowe.
Państwa wątpliwości dotyczą również kwestii, czy w przypadku wycofania Samochodów Osobowych z majątku Spółki, a następnie nieodpłatnego przekazania ich własności do majątku osobistego Wspólników przed upływem 60 miesięcy od miesiąca ich nabycia przez Spółkę, Spółce przysługiwać będzie prawo do dokonania korekty kwoty podatku naliczonego, odliczonej przy nabyciu Samochodów Osobowych.
Odnosząc się do kwestii obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w związku z ww. przekazaniem wskazać należy, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy:
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:
Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
a)nabycia towarów i usług,
b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.
Stosownie do cytowanych wyżej przepisów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.
Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Kwestie dotyczące prawa do odliczenia podatku związanego z pojazdami samochodowymi są uregulowane w art. 86a ustawy.
Jak stanowi art. 86a ust. 1 pkt 1 ustawy:
W przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, stanowi 50% kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika.
Stosownie do art. 86a ust. 2 pkt 1 ustawy:
Do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, o których mowa w ust. 1, zalicza się wydatki dotyczące nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów oraz nabycia lub importu ich części składowych.
Przywołane wyżej przepisy art. 86a ustawy regulują kwestię prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem i eksploatacją pojazdów samochodowych. Natomiast kwestie związane z korektą podatku naliczonego w związku z nabyciem pojazdu samochodowego zostały unormowane w art. 90b ustawy.
I tak, zgodnie z art. 90b ust. 1 pkt 2 ustawy:
W przypadku gdy w ciągu 60 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym odpowiednio nabyto, dokonano importu lub oddano do używania pojazd samochodowym w odniesieniu do którego kwotę podatku naliczonego stanowiła kwota, o której mowa w art. 86a ust. 1, nastąpi zmiana jego wykorzystywania na wykorzystywanie wyłącznie do działalności gospodarczej, podatnik jest uprawniony do dokonania korekty kwoty podatku naliczonego odliczonej przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tego pojazdu.
Według art. 90b ust. 2 ustawy:
W przypadku gdy w okresie korekty, o której mowa w ust. 1, nastąpi sprzedaż pojazdu samochodowego, uznaje się, że wykorzystanie tego pojazdu zostało zmienione na wykorzystanie wyłącznie do działalności gospodarczej, aż do końca okresu korekty.
W myśl art. 90b ust. 4 ustawy:
Na potrzeby korekty, o której mowa w ust. 1, uznaje się, że pojazd samochodowy odpowiednio nie jest już wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej albo jest wykorzystywany wyłącznie do takiej działalności począwszy od miesiąca, w którym nastąpiła zmiana jego wykorzystywania. Korekty tej dokonuje się w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła zmiana, w kwocie proporcjonalnej do pozostałego okresu korekty.
Z powyższych przepisów wynika, że ustawa wprowadza system korekt podatku naliczonego, który będzie stosowany w sytuacji, gdy m.in. podatnik nabył pojazd samochodowy z ograniczonym do 50% prawem do odliczenia, a następnie w okresie 60 miesięcy od nabycia dokonuje sprzedaży opodatkowanej tego pojazdu lub przeznacza ten pojazd do użytku wyłącznie w działalności gospodarczej.
W tym przypadku system korekt umożliwia podatnikowi zwiększenie podatku do odliczenia, jednakże w odpowiedniej proporcji do pozostałego okresu korekty. Zgodnie bowiem z cyt. wyżej przepisami art. 90b ustawy, podatnik ma możliwość dokonania korekty podatku naliczonego VAT z tytułu nabycia pojazdu, który został odliczony w wysokości 50% w sytuacji, gdy w okresie 60 miesięcy od dnia nabycia, podatnik dokona zmiany wykorzystywania tego pojazdu z użytku mieszanego na użytek wyłącznie do działalności gospodarczej.
Korekcie w tym przypadku podlega podatek nieodliczony przy nabyciu samochodu, w wysokości proporcjonalnej do pozostałego okresu korekty.
W analizowanej sprawie nabyli Państwo dwa Samochody Osobowe marki (…) w 2023 r. i z tytułu ich nabycia dokonali Państwo odliczenia podatku VAT w wysokości 50% tego podatku. Zakupione Samochody Osobowe zostaną wycofane z Państwa majątku i nieodpłatnie przekazane do majątku osobistego Wspólników. Wartość początkowa każdego z Samochodów Osobowych przekraczała kwotę 15.000 zł.
Jak wyżej wykazano, nieodpłatne przekazanie Samochodów Osobowych do majątku osobistego Wspólników będzie stanowiło dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 7 ust. 2 ustawy.
Zatem, stosownie do art. 90b ust. 2 ustawy należy uznać, że wykorzystywanie Samochodów Osobowych zostanie zmienione na wykorzystywanie wyłącznie do działalności gospodarczej.
Wobec tego, zgodnie z art. 90b ust. 1 ustawy, w miesiącu nieodpłatnego przeniesienia Samochodów Osobowych do majątku Wspólników będą Państwo uprawnieni do dokonania korekty kwoty podatku naliczonego odliczonej uprzednio w wysokości 50% przy nabyciu tych Samochodów, w wysokości proporcjonalnej do pozostałego okresu korekty. Z uwagi na fakt, że okres korekty wynosi 60 miesięcy, a Samochody Osobowe były/są przez Państwa wykorzystywane do działalności „mieszanej” od momentu ich nabycia do momentu przekazania ich na rzecz Wspólników, zatem okres korekty wyniesie pozostałą część miesięcy.
Zauważyć należy, że dla potrzeb korekty – zgodnie z art. 90b ust. 4 – uznaje się, że ww. Samochody będą wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej począwszy od miesiąca, w którym nastąpi zmiana ich wykorzystywania (tj. od miesiąca przekazania ich na rzecz Wspólników). Korekty tej, zgodnie z ww. przepisem dokonać należy w deklaracji składanej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpi zmiana wykorzystywania Samochodów Osobowych na wykorzystywanie wyłącznie do działalności gospodarczej.
A zatem z uwagi na fakt, że w zaistniałej sytuacji nieodpłatne przekazanie Samochodów Osobowych na cele osobiste Wspólników będzie zrównane z odpłatną dostawą towarów opodatkowaną podatkiem VAT, to Państwo – na podstawie art. 90b ust. 1 i ust. 2 ustawy – będą uprawnieni do dokonania korekty (kwoty podatku VAT odliczonej wcześniej w wysokości 50%) poprzez zwiększenie podatku VAT do odliczenia, proporcjonalnie do pozostałego okresu korekty.
Podsumowując, wycofując Samochody Osobowe z Państwa majątku i przekazując je do majątku osobistego Wspólników przed upływem 60 miesięcy od miesiąca ich nabycia, będą Państwo mieli możliwość dokonania korekty kwoty podatku naliczonego, odliczonej przy nabyciu tych Samochodów Osobowych.
Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 3 jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Jestem ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego. Ponoszą Państwo ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu zdarzenia przyszłego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).