Wnioskodawczyni planuje założyć działalność gospodarczą w zakresie doradztwa wizerunkowego, realizowanego głównie online, a czasem stacjonarnie. W ram... - Interpretacja - null

Shutterstock

Wnioskodawczyni planuje założyć działalność gospodarczą w zakresie doradztwa wizerunkowego, realizowanego głównie online, a czasem stacjonarnie. W ram... - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Usługi doradztwa wizerunkowego a obowiązek rejestracji VAT

Wnioskodawczyni planuje założyć działalność gospodarczą w zakresie doradztwa wizerunkowego, realizowanego głównie online, a czasem stacjonarnie. W ramach spotkań online podatniczka rozmawia z klientką, omawia jej oczekiwania i ustala, w jakim zakresie potrzebuje doradztwa. Klientka określa, na jakie okazje potrzebuje konkretnych stylizacji, co aktualnie znajduje się w jej szafie oraz jakie ma preferencje ubioru. Celem tych konsultacji jest dobranie odpowiednich stylizacji w życiu prywatnym i zawodowym oraz pomoc w uporządkowaniu garderoby.

Zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy świadcząc usługi doradztwa wizerunkowego, będzie musiała od razu zarejestrować się jako podatnik podatku VAT. W swoim stanowisku podkreśliła, że jej usługi mają charakter bardziej szkoleniowy, opierają się na przekazywaniu wiedzy i psychologii mody, której celem jest poprawa samopoczucia klientek i wsparcie ich rozwoju. W związku z tym podatniczka twierdziła, że powinna móc korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT na podstawie art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług.

Rejestracja wraz z początkiem działalności — stanowisko KIS

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że usługi doradztwa wizerunkowego nie kwalifikują się do zwolnienia z opodatkowania VAT.

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do przepisów ustawy o VAT, a w szczególności do art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. b. Zgodnie z tym przepisem, zwolnień z opodatkowania VAT nie stosuje się do podatników świadczących usługi doradztwa, z wyjątkiem wyraźnie określonych wyjątków, jak doradztwo rolnicze. W związku z tym, skoro wnioskodawczyni zamierza świadczyć usługi doradztwa wizerunkowego, które obejmują ocenę garderoby i udzielanie wskazówek stylistycznych, nie może ona skorzystać z podmiotowego zwolnienia.

Następnie KIS wskazała, że w potocznym rozumieniu doradztwo obejmuje udzielanie fachowych zaleceń oraz porad, co znajduje potwierdzenie w wykładni językowej tego pojęcia. Usługi doradztwa wizerunkowego, które mają na celu pomoc w doborze stylizacji i uporządkowaniu garderoby, spełniają kryteria doradztwa. Organ podkreślił, że w takich przypadkach samo wykonywanie czynności o charakterze doradczym – nawet bez sporządzania odrębnych dokumentów – przesądza o konieczności wyłączenia ich ze zwolnienia z opodatkowania VAT.

„Podsumowując, w odniesieniu do opisanych we wniosku usług, które zamierza Pani świadczyć (które będą stanowić usługi w zakresie doradztwa) nie będzie miała Pani prawa do korzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 113 ust. 1 w zw. z ust. 9 ustawy. Zatem, w związku ze świadczeniem przez Panią usług doradczych obowiązuje Panią rejestracja jako podatnika podatku VAT przed dniem wykonania pierwszej czynności w zakresie usług doradczych” - zakończył dyrektor KIS.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 6 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.497.2024.2.AKR