Podatnik, który zwrócił się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej, prowadził działalność gospodarczą jako czynny podatnik VAT, świadcz... - Interpretacja - null

shutterstock

Czy świadczenie usług nieodpłatnej pomocy prawnej podlega opodatkowaniu VAT?

Temat interpretacji

Świadczenie usług nieodpłatnej pomocy prawnej i mediacji a VAT

Podatnik, który zwrócił się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej, prowadził działalność gospodarczą jako czynny podatnik VAT, świadcząc usługi na rzecz indywidualnych klientów. Oprócz tego, świadczył usługi mediacji i poradnictwa w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej, zgodnie z przepisami ustawy z 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. Usługi te były realizowane na podstawie umowy zlecenia, w ramach której zleceniobiorca korzystał z infrastruktury oraz zaplecza technicznego zleceniodawcy. Podatnik nie ponosił ryzyka ekonomicznego jak i odpowiedzialności wobec osób trzecich za wykonywane w ramach umowy czynności.

Wnioskodawca chciał się dowiedzieć czy jest zobowiązany odprowadzać podatek VAT od wynagrodzenia za usługi z zakresu nieodpłatnej pomocy prawnej oraz mediacji. W jego ocenie przychody uzyskiwane z tytułu tej umowy powinny być wyłączone z VAT.

Stanowisko organu podatkowego

Krajowa Informacja Skarbowa uznała stanowisko podatnika za słuszne, uznając, że świadczenie usług nieodpłatnej pomocy prawnej oraz mediacji w sposób wskazany w stanie faktycznym rzeczywiście nie wypełnia przesłanek działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT. Organ podatkowy podkreślił, że w sytuacji, gdy zleceniobiorca nie ponosi ryzyka ekonomicznego ani odpowiedzialności wobec osób trzecich oraz korzysta z infrastruktury oraz zaplecza technicznego zleceniodawcy, brak jest podstaw do traktowania tych działań jako działalności gospodarczej.

Organ stwierdził, że w tym przypadku stosunek prawny pomiędzy zleceniobiorcą a zleceniodawcą jest podobny do stosunku pracy. Taki układ, spełnia przesłanki wskazane w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT, wyłączając go tym samym spod opodatkowania VAT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 30 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.497.2024.2.MG