Temat interpretacji
Szkoła teatralna musi płacić VAT od sprzedaży biletów na przedstawienia dyplomowe swoich studentów. To nie działalność edukacyjna - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Sprawa dotyczyła Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, którą każdy student musi zakończyć spektaklem dyplomowym. Jest on odgrywany nie tylko przed nauczycielami i studentami, ale przed szerszą publicznością. PWST sprzedaje bilety na takie spektakle, a dochód przeznacza na przygotowanie kolejnych.
Już w sierpniu 2011 r. PWST uzyskała interpretację, z której wynikało, że sprzedaż biletów na spektakle dyplomowe podlega opodatkowaniu VAT, bo nie jest to usługa na rzecz studentów. W związku z tym PWST zwróciła się do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi z pytaniem, czy usługi polegające na prezentacji spektaklu dyplomowego zrealizowanego przez studentów, na które uczelnia prowadzi sprzedaż biletów wstępu, są usługami edukacyjnymi w świetle nowej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.
Ośrodek odpowiedział, że zgodnie z PKWiU są to "usługi zakładów kształcenia nauczycieli, kolegiów pracowników służb specjalnych oraz usługi szkół wyższych".
Po otrzymaniu tej odpowiedzi PWST ponownie złożyła wniosek o interpretację podatkową. Napisała w nim, że jej zdaniem sprzedaż biletów na spektakle dyplomowe jest zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b ustawy o VAT, bo jest to usługa świadczona przez uczelnię w zakresie kształcenia na poziomie wyższym.
Izba Skarbowa w Katowicach była jednak innego zdania. Odpowiedziała, że sprzedaż biletów na przedstawienia dyplomowe nie jest usługą świadczoną na rzecz studentów, tylko na rzecz widzów, dlatego nie można jej uznać za usługę w zakresie kształcenia na poziomie wyższym. Nie jest też usługą edukacyjną, ani usługą pomocniczą związaną z usługą edukacyjną, o których mowa w art. 43 ust 17a ustawy o VAT.
PWST zaskarżyła tę interpretację do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Sąd uznał jednak interpretację izby za prawidłową. Wyjaśnił, że sprzedaż biletów to nie to samo, co usługi kształcenia studentów, nie jest ona z nimi ściśle związana i nie jest niezbędna dla ich wykonania.
Skargę kasacyjną PWST oddalił także Naczelny Sąd Administracyjny. W ustnym uzasadnieniu sędzia Artur Mudrecki wyjaśnił, że sprzedaż biletów na spektakl dyplomowy jest usługą świadczoną na rzecz widzów, a nie studentów i dlatego nie jest objęta zwolnieniem z VAT. Sędzia dodał, że jeśli PWST nie chce płacić podatku, to zamiast sprzedawać bilety na spektakle dyplomowe, może rozdawać zaproszenia na nie.
Sędzia przypomniał, że od 2011 r. o zwolnieniu usługi z podatku decyduje jej ekonomiczny charakter, a nie klasyfikacja PKWiU, więc PWST niepotrzebnie się na nią powoływała.
Elżbieta Delert
ORZECZNICTWO
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 28 maja 2014 r., sygn. akt I FSK 946/13. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia