Firma, która bezpłatnie przewozi nie tylko własnych, lecz także cudzych pracowników, nie zapłaci podatku, jeśli ich praca ma związek... - Interpretacja - null

shutterstock
Dowóz cudzej załogi do zakładu pracy może być bez daniny dla fiskusa

Temat interpretacji

Firma, która bezpłatnie przewozi nie tylko własnych, lecz także cudzych pracowników, nie zapłaci podatku, jeśli ich praca ma związek z jej działalnością gospodarczą - wynika z wyroków NSA.

Chodziło o spółkę, której zakład produkcyjny znajdował się na obrzeżach miasta. Firma wynajęła przewoźnika, by zapewnić pracownikom bezpłatny dowóz do pracy. Przy okazji podwoziła także pracowników innych firm, które z nią współpracowały (ochroniarskiej i logistycznej). Nie pobierała od nich żadnej opłaty, a za autobus płaciła przewoźnikowi zryczałtowaną stawkę, niezależnie od liczby osób.

Spółka uważała, że usługi świadczone przez nią na rzecz pracowników innych współpracujących z nią firm są bez VAT. Powołała się na art. 8 ust. 2 ustawy o tym podatku, który nakazuje płacić daninę tylko wtedy, gdy nieodpłatne usługi są świadczone dla celów innych niż działalność gospodarcza podatnika. W tym wypadku natomiast - twierdziła - przewozy mają związek z jej działalnością gospodarczą. A ponieważ są nieodpłatne, nie powinny być opodatkowane.

Z drugiej strony spółka uważała, że może w całości odliczać podatek wynikający z faktur wystawianych jej przez przewoźnika. Właśnie ze względu na związek przewozów z jej działalnością gospodarczą. Nie widziała potrzeby różnicowania pracowników na swoich i cudzych. Jedni i drudzy byli jej potrzebni.

Organy podatkowe zgodziły się ze spółką, że może ona odliczyć VAT od usługi przewoźnika, ale nakazały jej zapłacić podatek od przewozów cudzych zatrudnionych. Uznały, że związek z jej działalnością gospodarczą ma wyłącznie przewożenie włas- nych pracowników - w tym zakresie zatem nie podlega opodatkowaniu. Natomiast w stosunku do pracowników innych firm jest to działalność opodatkowana.

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu zgodził się z fiskusem, że nie można uznać usług świadczonych na rzecz pracowników innych firm za własną działalność gospodarczą. W związku z tym jest to nieodpłatne świadczenie usług - orzekł.

NSA był innego zdania. Uznał, że dowóz na teren zakładu pracowników innych firm współpracujących ze spółką ma związek z jej działalnością gospodarczą. Pracownicy ci są bowiem potrzebni, by zapewnić jej normalne funkcjonowanie. Odległość i brak możliwości dojazdu świadczą o tym, że nie jest to świadczenie usług na rzecz pracownika, tylko konieczność związana z działaniami spółki. Nie ma podstaw do tego, żeby odrębnie traktować pracowników firm współpracujących - wyjaśniła sędzia Małgorzata Niezgódka-Medek.

Patrycja Dudek

 patrycja.dudek@infor.pl

ORZECZNICTWO

Wyroki NSA z 8 października 2014 r., sygn. akt I FSK 1513/13; I FSK 1514/13. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia