Temat interpretacji
Uznania Wnioskodawcy, za odrębnego podatnika podatku VAT w związku z wynajmowaną przez Wnioskodawcę i jego małżonkę nieruchomością, należącą do majątku wspólnego, a także przysługującego odrębnego limitu zwolnienia podmiotowego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Pana wniosek z 28 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania Pana, za odrębnego podatnika podatku VAT w związku z wynajmowaną przez Pana i Pańską małżonkę nieruchomością, należącą do majątku wspólnego, a także przysługującego Panu odrębnego limitu zwolnienia podmiotowego, wpłynął 5 lipca 2024 r. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 3 września 2024 r. (wpływ 1 października 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą od dnia (...) roku pod firmą: Indywidualna Praktyka Lekarska, zarejestrowaną w CEIDG pod numerem NIP: (...). Przedmiotowa działalność to praktyka lekarska specjalistyczna oraz ogólna (PKD: 86.22.Z oraz 86.21.Z).
Wnioskodawca ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 2020 poz. 1426 ze zm., dalej zwana ustawa o PIT).
Ze względu na rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej (usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodu lekarza) Wnioskodawca nie jest czynnym podatnikiem VAT, korzysta ze zwolnienia przedmiotowego z VAT.
Wnioskodawca pozostaje w związku małżeńskim, wybrany ustrój majątkowy to małżeńska wspólność majątkowa. Małżonka Wnioskodawcy również jest lekarzem, nie jest czynnym podatnikiem VAT.
Wnioskodawca planuje rozszerzyć zakres obecnie prowadzonej działalności gospodarczej. Zamierza w tym celu założyć specjalistyczną klinikę, w ramach której wraz z innymi zatrudnionymi przez spółkę lekarzami będzie świadczył usługi medyczne. Wspólnikami nowo założonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będą Wnioskodawca oraz Jego Małżonka. Wnioskodawca jako sposób opodatkowania nowo założonej spółki rozważa wybór ryczałtu od dochodów spółek.
Kilka lat temu Wnioskodawca wraz z Małżonką zakupił do majątku wspólnego nieruchomość gruntową. Od (...) roku do dziś na działce trwają prace budowlane. Na działce tej powstanie budynek użytkowy, który ma zostać wynajęty do ww. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez Wnioskodawcę oraz jego Małżonkę.
Nieruchomość ta będzie służyła spółce do prowadzenia działalności medycznej (siedziba kliniki).
Nieruchomość będzie wynajmowana z zachowaniem aktualnych cen rynkowych. Stroną umowy najmu będą oboje małżonków jako podmioty oddające nieruchomość w najem. Oboje podpiszą umowę najmu i będą wynajmującymi nieruchomość.
Omawiana nieruchomość jest budynkiem trzy kondygnacyjnym, Wnioskodawca nie jest przekonany czy wszystkie piętra będą potrzebne klinice, rozważa również wynajem części nieruchomości na rzecz innych podmiotów, dlatego zależy mu, aby przedmiotowa nieruchomość pozostała w majątku wspólnym małżonków.
Ponadto wskazać należy, że spółka nie będzie posiadała (przynajmniej na początku) wystarczającego majątku, aby zakupić omawianą nieruchomość. Nie mniej, niewykluczone jest, że w przyszłości nabędzie ona własną nieruchomość, którą wykorzysta na cele prowadzonej działalności, o ile będzie to dla niej ekonomicznie opłacalne. Na ten moment spółka chcąc rozpocząć swoją działalność jest zmuszona do najmowania lokalu. Warto też zasygnalizować, że do najmu doszłoby niezależnie od tego, czy wynajmującym lokal będzie podmiot powiązany, czy też nie.
W uzupełnieniu wniosku w odpowiedzi na pytania Organu:
1.Kiedy planuje Pan założyć Spółkę z o.o. oraz wybrać ryczałt od dochodów spółek jako formę opodatkowania – odpowiedział Pan:
Spółka z o.o. została już założona, dnia (...) roku otrzymała ona wpis do rejestru przedsiębiorców KRS. Jeśli chodzi o ryczałt od dochodów spółek, Wnioskodawca zamierza wybrać ryczałt, gdy spółka zacznie wykonywać działalność operacyjną (osiągać pierwsze przychody i koszty).
2.Czy zawierana przez nowo powstałą Spółkę umowa o świadczenie usług najmu nieruchomości będzie wynikała z potrzeb biznesowych Spółki – odpowiedział Pan:
Zawarcie przedmiotowej umowy najmu będzie zdaniem Wnioskodawcy wynikać z faktycznych potrzeb Spółki.
Wybierając wynajmującego Wnioskodawca kierował się posiadaniem przez przyszłego kontrahenta przedmiotu najmu odpowiadającego wymogom narzuconym dla pomieszczeń tj. m.in. blok operacyjny, czy gabinet. Nieruchomość, która ma zostać najęta od podmiotu powiązanego spełnia niezbędne warunki do prowadzenia działalności medycznej.
W okolicy, w której Wnioskodawca zamierza prowadzić działalność gospodarczą nie jest możliwe najęcie podobnej nieruchomości, która byłaby przystosowana do utworzenia w niej wskazanych pomieszczeń, kluczowych z perspektywy działalności, którą Spółka będzie prowadzić.
3.Czy najem nieruchomości będzie dla Spółki korzystniejszy niż zakup nieruchomości – odpowiedział Pan:
Zdaniem Wnioskodawcy najem będzie dla Spółki korzystniejszym rozwiązaniem. Rozpoczynając swoją działalność Spółka będzie zmuszona do zainwestowania znacznych środków w aparaturę i wyposażenie (Wnioskodawca szacuje koszt na ok. ... złotych). Gdyby spółka zdecydowała się na zakup nieruchomości o podobnych właściwościach, wówczas nie byłaby ona w stanie ponieść wysokich wydatków na inwestycje, które są niezbędne w początkowej fazie prowadzenia działalności.
4.Kiedy zostanie zakończona budowa wskazanego we wniosku budynku użytkowego – odpowiedział Pan:
Omawiany budynek użytkowy zostanie ukończony najpewniej w obecnym miesiącu, tj. (...) roku.
5.Kto ponosi nakłady na budowę ww. budynku użytkowego? Czy nakłady te są ponoszone w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej – odpowiedział Pan:
Wnioskodawca traktuje ponoszone wydatki jako prywatne, a nieruchomość nie jest wprowadzona do działalności gospodarczej Wnioskodawcy.
Omyłkowo Wnioskodawca otrzymał kilka faktur z NIP prowadzonej działalność jednoosobowej, nie mniej nie odliczył z tych faktur podatku VAT (brak prawa do odliczenia VAT - Wnioskodawca świadczy wyłącznie usługi przedmiotowo zwolnione z VAT), wydatki te nie były również kosztem prowadzonej działalności (Wnioskodawca wybrał opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych).
6.Czy budynek użytkowy będzie wynajmowany w ramach Pana działalność gospodarczej, czy też poza tą działalnością przez Pana oraz Pana małżonkę – odpowiedział Pan:
Budynek będzie wynajmowany z majątku wspólnego Wnioskodawcy i jego małżonki. Nie będzie to zatem dokonywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
7.Czy i kiedy budynek zostanie wycofany z Pana działalności gospodarczej – odpowiedział Pan:
Budynek nie został nigdy wprowadzony do prowadzonej przez Wnioskodawcę jednoosobowej działalności gospodarczej.
8.Kiedy zostanie zawarta umowa najmu nieruchomości z nowo powstałą Spółką z o.o. – odpowiedział Pan:
Umowa najmu nieruchomości zostanie zawarta pomiędzy spółką, a Wnioskodawcą w momencie, gdy spółka podejmie decyzję o rozpoczęciu wykonywania działalności operacyjnej (tj. umowa zostanie podpisana w odpowiednim czasie, tak aby możliwe było przygotowanie nieruchomości do wykonywania działalności operacyjnej).
9.Czy nowo powstała Spółka z o.o. będzie wyposażona w aktywa niezbędne dla prowadzonej działalności gospodarczej – odpowiedział Pan:
Zdaniem Wnioskodawcy spółka z o.o. będzie wyposażona w niezbędne aktywa.
Między innymi, będą to:
-specjalistyczny sprzęt medyczny,
-elektronika,
-oprogramowanie,
-meble,
-przybory medyczne,
-mikroskopy,
-odzież zabezpieczająca.
10.Czy nowo powstała Spółka będzie posiadać aktywa w postaci nieruchomości, które będą stanowiły jej własność - jeżeli tak, to proszę wskazać jakie i w jakim celu będą one wykorzystywane oraz w jaki sposób zostaną nabyte – odpowiedział Pan:
Wnioskodawca wskazuje, że (na ten moment) Spółka nie planuje posiadać aktywów w postaci własnych nieruchomości.
11.Czy powiązania podmiotów będą pozostawać bez wpływu na charakter i warunki planowanej transakcji – odpowiedział Pan:
Zdaniem Wnioskodawcy powiązania podmiotów pozostaną bez wpływu na charakter i warunki planowanej transakcji. Warunki ustalone w umowie najmu pomiędzy analizowanymi podmiotami nie będą różniły się od warunków, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane.
12.Czy najmowana nieruchomość będzie wymagała doposażenia przez Spółkę (w jaki sposób) – odpowiedział Pan:
Nieruchomość będzie wymagała doposażenia przez spółkę. Przykładowe wydatki na zakup specjalistycznego sprzętu i pozostałych niezbędnych rzeczy wymienione zostały w odpowiedzi na pytanie 9. Wydatki te zostaną poniesione bezpośrednio przez Spółkę i będą służyły celom prowadzonej działalności operacyjnej (tj. usługi medyczne).
13.Jakie przesłanki ekonomiczne/biznesowe i potrzeby Spółki stoją za zawarciem transakcji z podmiotem powiązanym – odpowiedział Pan:
Główną przesłanką ekonomiczną/biznesową stojącą za zawarciem przedmiotowej transakcji jest bardzo korzystne położenie nieruchomości (w miejscu, w którym docelowo Spółka ma prowadzić działalność operacyjną).
Ze względu na to, że plan biznesowy spółki nie uwzględnia możliwości prowadzenia działalności w miejscu innym niż założone, nie jest możliwe zawarcie innej umowy najmu, z podmiotem niepowiązanym, której przedmiot (nieruchomość) spełniałby zarówno warunki, o których mowa w odpowiedzi na pytanie 2. jak i wymóg narzucony przez spółkę, związany z umiejscowieniem docelowej kliniki.
Wymaga zaznaczenia, że gdyby możliwe byłoby wynajęcie podobnego lokalu od innego podmiotu, Spółka z pewnością rozważyłaby taką opcję, gdyż musiałaby dokonać najmu z uwarunkowań ekonomicznych (w przeciwnym razie konieczny byłby zakup, co jak zostało wskazane w odpowiedzi na pytanie 3., nie byłoby dla Spółki opłacalnym biznesowo rozwiązaniem).
14.Czy nowo powstała Spółka ze względu na potrzeby biznesowe musiałaby dokonać najmu nieruchomości od innego podmiotu (powiązanego lub niepowiązanego) gdyby powyższa transakcja nie została zrealizowana – odpowiedział Pan:
Gdyby powyższa transakcja nie została zrealizowana, nowo powstała Spółka, ze względu na jej potrzeby biznesowe musiałaby dokonać najmu nieruchomości od innego podmiotu. Zakup nieruchomości byłby bowiem bardzo niekorzystny dla spółki ze względów ekonomicznych, co zostało już niejednokrotnie wskazane wyżej.
Pytanie w zakresie podatku od towarów i usług (sformułowane ostatecznie w uzupełnieniu wniosku z 3 września 2024 r.)
Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, w odniesieniu do wynajmowanej przez oboje małżonków nieruchomości należącej do ich majątku wspólnego na gruncie ustawy o VAT Wnioskodawca będzie posiadał status podatnika, a w związku z tym odrębny od swojej małżonki limit zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT?
Pana stanowisko w sprawie w zakresie podatku od towarów i usług (zmodyfikowane w uzupełnieniu wniosku z 3 września 2024 r.)
Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników u których wartość sprzedaży nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.
Należy zauważyć, że najem jest umową dwustronną obowiązującą i wzajemną, odpowiednikiem świadczenia wynajmującego, polegającego na oddaniu rzeczy do używania i pobierania pożytków oraz świadczenia najemcy polegającego na płaceniu umówionego czynszu. A zatem, umówiony między stronami czynsz jest wynagrodzeniom za możliwość korzystania z cudze, rzeczy i pobierania pożytków, w związku z czym stanowi świadczenie wzajemne należne za używanie przedmiotu najmu przez najemcę.
Zatem, najem jako usługa wypełnia określoną w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, definicję działalności gospodarczej, jeżeli wykonywana jest w sposób ciągły dla celów zarobkowych, bez względu na to. czy najem będzie prowadzony w ramach działalności gospodarczej, czy jako odrębne źródło przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W konsekwencji najem nieruchomości stanowi odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów usług na mocy przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 tej ustawy.
W tym miejscu należy wskazać, że ustawa o VAT nie wymienia małżonków jaka odrębnej kategorii podatników. Żaden z przepisów ustawy o VAT nie zabrania małżonkom prowadzania działalności gospodarczej jako odrębnym podatnikom. Nie ma przy tym przeszkód, aby pomiędzy małżonkami prowadzącymi odrębne działalności istniała ustawowa wspólność majątkowa.
W świetle art. 31 § 1 ustawy z 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. z 2020 r. poz. 1359 z późn. zm. („k.r.o.”) z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny).
Zatem, istotą wspólności majątkowej małżeńskiej, zarówno ustawowej jak i umownej jest to, że każdy z małżonków jest współwłaścicielem poszczególnych składników majątku wspólnego (dorobkowego) na zasadach współwłasności łącznej (bezudzlaiowej).
W konsekwencji w świetle ww. przepisów, podatnikiem podatku od towarów i usług jest ten z małżonków, który dokonał czynności podlegającej opodatkowaniu.
Wobec tego podmiot świadczący usługę najmu będzie podatnikiem podatku od towarów i usług wówczas, gdy najem będzie wykonywał we własnym imieniu i na własny rachunek. Jeżeli przedmiotem najmu jest rzecz stanowiąca majątek wspólny małżonków, to podatnikiem podatku od towarów i usług, w okolicznościach wskazanych w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, będzie ten małżonek, który dokonał czynności podlegającej opodatkowaniu, czyli ten, który dokonuje wynajmu we własnym imieniu (jest stroną czynności prawnej). Natomiast jeżeli małżonkowie dokonali czynności wspólnie, to każdy z nich z osobna jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Jak przedstawiono w opisie zdarzenia przyszłego, małżonkowie będą wynajmować należącą do ich majątku wspólnego nieruchomość na podstawie umowy zawartej z najemcą (spółką). Stroną wynajmującą na umowie będą oboje małżonków. Należy więc uznać, że oboje małżonkowie wykonują usługi najmu.
Jednocześnie, ponieważ ustawa VAT nie wymienia małżonków jako odrębnej kategorii podatników, to każdy z nich z osobna jest odrębnym podatnikiem podatku od towarów i usług, i każdemu z nich przysługuje odrębny limit 200.000 zł.
Powyższe stanowisko zostało zaprezentowane w interpretacja indywidualnych:
1)z dnia 29 grudnia 2021 r., sygn. 0111-KDIB3-1.4012.921.2021.1.ABU.
2)z dnia 19 kwietnia 2019 r., sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.81.2019.2.ALN.
3)z dnia 24 października 2017 r., sygn. 0114-KDIP1-3.4012.286.2017.1.MK.
Przenosząc powyższe na grunt przedmiotowej sprawy należy wskazać, że skoro będąca przedmiotem wniosku nieruchomość jest własnością obojga małżonków, podatnikiem będzie ten, który faktycznie dokonuje czynności związanych z najmem, np. zawarł umowę, otrzymuje czynsz.
Zatem, jeżeli w umowie jako wynajmujący będą figurowali oboje małżonkowie jako wynajmujący, to oboje będą również osobami dokonującymi najmu nieruchomości. Należy zatem stwierdzić, że Wnioskodawca, jako jeden z małżonków, będzie osobnym podatnikiem w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT.
W konsekwencji powyższego, małżonkowie będą zobowiązani do rozliczenia jedynie części przypadającego na każdego z nich z osobna wynagrodzenia za wykonanie przedmiotowej usługi najmu nieruchomości.
Oznacza to, że Wnioskodawca, jako jeden z małżonków, jest obowiązany do osobnego rozliczenia podatku VAT od otrzymanego wynagrodzenia z tytułu wykonywania czynności, której przedmiotem jest składnik majątkowy wchodzący w skład ich majątku wspólnego. Tym samym, Wnioskodawca jest zobowiązany do rozliczenia podatku VAT jedynie części przypadającego na niego wynagrodzenia otrzymanego w związku z oddaniem nieruchomości w najem.
W związku z powyższym limit zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy, przysługuje odrębnie Wnioskodawcy.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r., poz. 361), zwanej dalej ustawą:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, (...).
Z treści art. 15 ust. 1 ustawy wynika, że:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Na mocy art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Należy zauważyć, że ustawodawca przewiduje zwolnienie od podatku od towarów i usług dla pewnej grupy podatników. Regulacje w tym zakresie zawarte zostały w art. 113 ustawy.
Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy:
Zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.
Na podstawie art. 113 ust. 2 ustawy:
Do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się:
1)wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość, która nie podlega opodatkowaniu podatkiem na terytorium kraju;
1a) sprzedaży na odległość towarów importowanych, która nie podlega opodatkowaniu podatkiem na terytorium kraju;
2)odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3, z wyjątkiem:
a)transakcji związanych z nieruchomościami,
b)usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41,
c)usług ubezpieczeniowych
- jeżeli czynności te nie mają charakteru transakcji pomocniczych;
3)odpłatnej dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.
Pana wątpliwości dotyczą kwestii, czy w związku z wynajmowaną przez oboje małżonków nieruchomością należącą do ich majątku wspólnego, będzie posiadał Pan status podatnika, a w związku z tym odrębny od swojej małżonki limit zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.
Na podstawie art. 659 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (t.j. Dz.U. z 2024 r., poz. 1061, ze zm.) :
Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.
Należy zauważyć, że najem jest umową dwustronnie obowiązującą i wzajemną, odpowiednikiem świadczenia wynajmującego, polegającego na oddaniu rzeczy do używania i pobierania pożytków, jest świadczenie najemcy, polegające na płaceniu umówionego czynszu. A zatem, umówiony między stronami czynsz jest wynagrodzeniem za możliwość korzystania z cudzej rzeczy i pobierania pożytków, w związku z czym stanowi świadczenie wzajemne należne za używanie przedmiotu najmu przez najemcę.
Zatem, najem jako usługa, wypełnia określoną w art. 15 ust. 2 ustawy, definicję działalności gospodarczej, jeżeli wykonywana jest w sposób ciągły dla celów zarobkowych (zawierane umowy najmu mają zazwyczaj długotrwały charakter, a uzyskiwane korzyści z tego tytułu są w zasadzie stałe), bez względu na to, czy najem będzie prowadzony w ramach działalności gospodarczej, czy jako odrębne źródło przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W konsekwencji najem Nieruchomości stanowi odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.
W tym miejscu należy jednak wskazać, że ustawa o podatku od towarów i usług nie wymienia małżonków jako odrębnej kategorii podatników. Powyższe stwarza dla małżonków prowadzących działalność gospodarczą szczególną sytuację prawną. Należy zauważyć, że żaden z przepisów ustawy nie zabrania małżonkom prowadzenia działalności gospodarczej jako odrębnym podatnikom. Nie ma przy tym przeszkód, aby pomiędzy małżonkami prowadzącymi odrębne działalności istniała ustawowa wspólność majątkowa.
W świetle art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2809, ze zm.), zwany dalej Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym:
Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
Zatem, istotą wspólności majątkowej małżeńskiej, zarówno ustawowej, jak i umownej jest to, że każdy z małżonków jest współwłaścicielem poszczególnych składników majątku wspólnego (dorobkowego) na zasadach współwłasności łącznej (bezudziałowej).
Zgodnie z treścią art. 36 § 1 oraz § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:
Oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym, w szczególności udzielać sobie wzajemnie informacji o stanie majątku wspólnego, o wykonywaniu zarządu majątkiem wspólnym i o zobowiązaniach obciążających majątek wspólny.
W konsekwencji ww. przepisów, podatnikiem podatku od towarów i usług jest ten z małżonków, który dokonał czynności podlegającej opodatkowaniu.
Wobec tego podmiot świadczący usługę najmu będzie podatnikiem podatku od towarów i usług wówczas, gdy najem ten będzie wykonywał we własnym imieniu i na własny rachunek. Jeżeli przedmiotem najmu jest rzecz stanowiąca majątek wspólny małżonków, to podatnikiem podatku od towarów i usług, w okolicznościach wskazanych w art. 15 ust. 1 ustawy, będzie ten małżonek, który dokonał czynności podlegającej opodatkowaniu, czyli ten, który dokonuje wynajmu we własnym imieniu (jest stroną czynności prawnej). Natomiast jeżeli małżonkowie dokonali czynności wspólnie, to każdy z nich z osobna jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Przenosząc powyższe na grunt przedmiotowej sprawy należy wskazać, że skoro będąca przedmiotem wniosku nieruchomość jest własnością obojga małżonków, podatnikiem będzie ten, który faktycznie dokonuje czynności związanych z najmem, np. zawarł umowę, otrzymuje czynsz. Zatem ponieważ w opisie sprawy wskazano, że Stronami umowy najmu będą oboje małżonkowie jako podmioty oddające nieruchomość w najem, oboje podpiszą umowę najmu i będą wynajmującymi nieruchomość, to oboje małżonkowie będą również osobami dokonującymi najmu nieruchomości, zatem – odnosząc sie do Pana wątpliwości – wskazać należy, że w odniesieniu do świadczonej usługi najmu wspólnej nieruchomości, będzie Pan – odrębnym od Pana małżonki – podatnikiem w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT.
W konsekwencji powyższego, skoro wraz z małżonką dokonuje Pan najmu wspólnej nieruchomości, to będzie Pan zobowiązany do rozliczenia jedynie części przypadającego na Pana z osobna wynagrodzenia za wykonanie przedmiotowej usługi najmu nieruchomości.
W takiej sytuacji limit zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy przysługuje Panu osobno.
Pana stanowisko jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja dotyczy wyłącznie podatku od towarów i usług. W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Należy wskazać, że niniejsza interpretacja rozstrzyga kwestie uznania za podatnika podatku VAT w związku z wynajmowaną nieruchomością, należącą do majątku wspólnego, oraz przysługującego odrębnego limitu zwolnienia podmiotowego wyłącznie dla Pana, natomiast nie rozstrzyga powyższych kwestii dla Pana małżonki.
Ponadto podkreślić należy, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania). Inne kwestie przedstawione we wniosku, które nie zostały objęte pytaniem, nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.
Zauważam, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Ponosi Pan ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu zdarzenia przyszłego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383, ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383, ze zm.).