Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości przed pierwszym zasiedleniem. - Interpretacja - 0114-KDIP1-2.4012.494.2024.1.MW
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości przed pierwszym zasiedleniem.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
23 września 2024 r. za pośrednictwem ePUAP wpłynął Państwa wniosek z 23 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy kwestii czy sprzedaż 3 budynków wraz z gruntami nr 1, 2 oraz 3 nie będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego:
1.A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: A., Spółka) posiada w Polsce siedzibę działalności gospodarczej oraz jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT).
2.Spółka działa w branży deweloperskiej. Przeważającym przedmiotem działalności gospodarczej Spółki jest kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek (PKD 68.10.Z).
3.W 2022 r. Spółka zrealizowała przedsięwzięcie deweloperskie polegające na wybudowaniu (...) budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej wraz z infrastrukturą towarzyszącą (dalej: Przedsięwzięcie Deweloperskie).
4.Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z budową (wytworzeniem) (...) budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Wydatki te były bowiem związane z przyszłą opodatkowaną VAT dostawą tych budynków mieszkalnych.
5.Przedmiotowe budynki zostały zaklasyfikowane w księgach podatkowych Spółki jako towary przeznaczone do sprzedaży.
6.Powyżej opisane budynki zostały wybudowane na nieruchomościach stanowiących działki ewidencyjne o numerach 4, 1, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 2, 12, 3, 13, 14, których Spółka była właścicielem na moment budowy i sprzedaży budynków.
7.W najbliższych miesiącach Spółka planuje dokonać sprzedaży trzech nieruchomości, tj. działki ewidencyjnej nr 1 zabudowanej budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym w zabudowie bliźniaczej o powierzchni użytkowej 149,21 m2 (adres: (...)), działki ewidencyjnej nr 2 zabudowanej budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym w zabudowie bliźniaczej o powierzchni użytkowej 148,84 m2 (adres: (...)) oraz działki ewidencyjnej nr 3 zabudowanej budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym w zabudowie bliźniaczej o powierzchni użytkowej 149,04 m2 (adres: (...)). Tym samym przedmiotem sprzedaży będą trzy budynki wraz z gruntami, na których te budynki są posadowione. Sprzedaż ta zostanie dokonana na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (dalej: Kupujących).
8.Przedmiotem niniejszego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej jest opodatkowanie sprzedaży trzech budynków wraz z gruntami, na których te budynki są posadowione (dalej: Przedmiot wniosku) na gruncie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity: Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.).
9.W 2022 r. Spółka złożyła do (...) Inspektora Nadzoru Budowlanego (dalej: (...)INB) zawiadomienie o zakończeniu budowy (...) budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej wraz z infrastrukturą towarzyszącą, w tym budynków będących Przedmiotem wniosku. Zawiadomienie do (...)INB zostało uzupełnione (...) 2022 r.
10.W dniu (...) 2022 r. (...)INB wydał zaświadczenie, iż zgodnie z art. 54 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jednolity: Dz. U. z 2021 r. poz. 2351 ze zm.) organ ten nie wniósł sprzeciwu do złożonego (...) 2022 r. i uzupełnionego (...) 2022 r. zawiadomienia o zakończeniu budowy (...) budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej wraz z infrastrukturą towarzyszącą, w tym zakończeniu budowy budynków będących Przedmiotem wniosku.
11.Na zaświadczeniu wydanym przez (...)INB z (...) 2024 r. znajduje się informacja, iż budynki wybudowane w ramach Przedsięwzięcia Deweloperskiego, w tym budynki będące Przedmiotem wniosku nadają się do użytkowania zgodnie z przeznaczeniem.
12.W stosunku do budynków będących Przedmiotem wniosku Spółka ponosiła wydatki związane z ich utrzymaniem, tj. m.in. koszty podatku od nieruchomości, ogrzewania gazem, energii elektrycznej, utrzymania terenu wokół budynków, drobnych napraw i polepszeń. Koszty te Spółka będzie ponosić aż do momentu sprzedaży budynków będących Przedmiotem wniosku.
13.Po wybudowaniu budynków będących Przedmiotem wniosku do momentu ich sprzedaży:
a)nie były i nie będą one użytkowane na potrzeby własne przez Spółkę ani nie były i nie będą oddane do użytkowania innym osobom lub podmiotom,
b)Spółka nie ponosiła i nie poniesie wydatków na ulepszenie budynków będących Przedmiotem wniosku, które stanowiłyby co najmniej 30% ich wartości początkowej.
14.Przedmiot wniosku, tj. trzy budynki wraz z gruntami, na których te budynki są posadowione nie są wykorzystywane przez Spółkę wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.
Pytanie
Czy transakcja sprzedaży Przedmiotu wniosku, tj. trzech budynków wraz z gruntami, na których te budynki są posadowione podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 lub pkt 10a ustawy VAT?
Państwa stanowisko
W ocenie Spółki, transakcja sprzedaży Przedmiotu wniosku, tj. trzech budynków wraz z gruntami, na których te budynki są posadowione nie podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 lub pkt 10a ustawy VAT.
Uzasadnienie stanowiska.
1.Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
2.W myśl art. 7 ust. 1 ustawy VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
3.Przez towary należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy VAT).
4.Zgodnie z powyższą definicją towarem są również budynki oraz ich części. Zatem należy uznać, iż budynki będące Przedmiotem wniosku stanowią towar.
6.Przedmiotem sprzedaży poza budynkami będącymi Przedmiotem wniosku są również grunty (działki ewidencyjne nr 1, 2, 3), na których te budynki są położone.
7.W myśl art. 29a ustawy VAT podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5 tej ustawy, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.
8.Zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy VAT w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.
9.Powyższe oznacza, iż z podstawy opodatkowania dostawy budynku nie wyodrębnia się wartości gruntu, z którym ten budynek jest trwale związany.
10.Wobec powyższego:
a)zapłata za budynek związany trwale z gruntem oraz
b)zapłata za grunty na którym ten budynek jest posadowiony będzie stanowiła łącznie zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy VAT jedną podstawę opodatkowania na potrzeby podatku VAT.
11.Zatem sprzedaż:
a)gruntu (działka ewidencyjna nr 1) podlega opodatkowaniu podatkiem VAT według takiej samej stawki jak sprzedaż budynku związanego trwale z tym gruntem,
b)gruntu (działka ewidencyjna nr 2) podlega opodatkowaniu podatkiem VAT według takiej samej stawki jak sprzedaż budynku związanego trwale z tym gruntem,
c)gruntu (działka ewidencyjna nr 3) podlega opodatkowaniu podatkiem VAT według takiej samej stawki jak sprzedaż budynku związanego trwale z tym gruntem.
12.Stosownie do przepisu art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
13.W celu zastosowania powyższego zwolnienia spełnione muszą być łącznie dwa warunki wskazane w tym przepisie, tj.:
a)towary od momentu ich nabycia do momentu ich zbycia muszą służyć wyłącznie działalności zwolnionej od podatku,
b) przy nabyciu (imporcie, wytworzeniu) tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
14.Niespełnienie choćby jednego z powyższych warunków oznacza, iż art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT nie może być zastosowany.
15.Z uwagi, iż Przedmiot wniosku nie jest wykorzystywany przez Spółkę wyłącznie do działalności zwolnionej od podatku to pierwszy z warunków umożliwiający skorzystanie ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT nie jest spełniony.
16.Tym samym nie jest konieczne analizowanie czy również drugi z warunków umożliwiający skorzystanie ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT nie jest spełniony.
17.Dostawa budynku wraz z gruntem będących Przedmiotem wniosku nie może korzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT.
18.Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT, zwalnia się z podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
19.Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy VAT, pierwsze zasiedlenie to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:
a)wybudowaniu lub
b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.
20.W stanie faktycznym będącym przedmiotem niniejszego zapytania, analiza definicji pierwszego zasiedlenia powinna ograniczyć się wyłącznie do art. 2 pkt 14 lit. a ustawy VAT, gdyż po wybudowaniu budynków będących Przedmiotem wniosku Spółka nie ponosiła i nie będzie ponosić wydatków na ulepszenie, które stanowiłyby co najmniej 30% ich wartości początkowej.
21.Zgodnie z definicją pierwszego zasiedlenia, owym pierwszym zasiedleniem budynku, budowli lub ich części może być oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków.
22.Pierwszym zasiedleniem jest zatem pierwsze zajęcie budynku, budowli lub ich części do używania po ich wybudowaniu. Pierwsze zasiedlenie następuje zatem z chwilą oddania do użytkowania pierwszemu nabywcy (np. poprzez zawarcie transakcji sprzedaży nieruchomości), oddanie do użytkowania pierwszemu użytkownikowi (np. na podstawie umowy najmu) lub też rozpoczęcie użytkowania budynku na potrzeby działalności gospodarczej (np. prowadzenie biura).
23.Powyższe rozumienie definicji pierwszego zasiedlenia znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: DKIS). Tytułem przykładu, w interpretacji indywidualnej z dnia 28 czerwca 2024 r. znak: 0111-KDIB3-1.4012.194.2024.3.IK, organ wskazał, że: „(...) pierwszym zasiedleniem jest pierwsze zajęcie nieruchomości do używania. Pierwsze zasiedlenie budynku/budowli lub ich części ma więc miejsce zarówno w sytuacji, w której po wybudowaniu budynku/budowli lub ich części oddano je w najem, jak i w przypadku wykorzystywania budynku/budowli lub ich części na potrzeby własnej działalności gospodarczej podatnika - bowiem w obydwu przypadkach doszło do korzystania z budynku/budowli”.
24.Od momentu wybudowania budynków będących Przedmiotem wniosku do momentu ich sprzedaży budynki te nie były i nie będą użytkowane na potrzeby własne przez Spółkę ani nie były i nie będą oddane do użytkowania innym osobom lub podmiotom na podstawie umowy najmu lub innej umowy o podobnym charakterze.
25.Ponoszenie kosztów utrzymania budynków będących Przedmiotem wniosku takich jak m.in. podatek od nieruchomości, ogrzewanie, energia elektryczna, utrzymanie terenu, drobne naprawy i polepszenia, nie oznacza zdaniem Spółki wykorzystywania budynków będących Przedmiotem wniosku na potrzeby działalności gospodarczej. Ponoszenie tych wydatków, albo wynika z przepisów prawa albo jest konieczne do utrzymania budynków będących Przedmiotem wniosku w niepogorszonym stanie. Zatem ponoszenie tych koszów nie stanowi o pierwszym zasiedleniu budynków będących Przedmiotem wniosku.
26.Zatem z uwagi, iż budynki będące Przedmiotem wniosku do dnia ich sprzedaży:
a)nie były i nie będą oddane do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi oraz
b)nie były i nie będą użytkowane na potrzeby własne Spółki to nie doszło do jego pierwszego zasiedlenia przed dniem ich sprzedaży.
27.Analogiczne podejście zostało zaprezentowane przez DKIS w interpretacji indywidualnej z dnia 13 grudnia 2021 r. (znak 0114-KDIP1-2.4012.505.2021.2.JO): „W ramach inwestycji deweloperskiej wybudowaliście Państwo i oddaliście 20 sierpnia 2018 r. do użytkowania dziewięć budynków pensjonatowo hotelowych wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, zgodnie z przepisami prawa budowlanego. (...) Na dzień sporządzenia wniosku, nie wydaliście Państwo oraz nie sprzedaliście finalnymi aktami notarialnymi czterech lokali niemieszkalnych oraz garażu w jednym z ww. budynków pensjonatowo hotelowych. W 2016 r. zawarliście Państwo umowy przedwstępne na zakup ww. czterech lokali oraz udziałów w garażu. Nabywcy wpłacili jako zaliczkę część ceny sprzedaży. Do dnia dzisiejszego lokale oraz garaż nie zostały przekazane przyszłym nabywcom. Strony ww. umów przedwstępnych przewidują zawarcie ostatecznych umów sprzedaży w 2022 r., po zapłacie pozostałej ceny sprzedaży i przekazaniu lokali i garażu nabywcom. Tym samym niesprzedane lokale oraz garaż stanowią dla Państwa wyroby gotowe związane z prowadzoną działalnością deweloperską. Nie wykorzystywaliście Państwo oraz nie będziecie wykorzystali ww. lokali oraz garażu na potrzeby własnej działalności gospodarczej, ani nie będą one przedmiotem wynajmu na rzecz osób trzecich. Ponadto, po oddaniu do użytkowania ww. budynku nie ponosiliście Państwo też dodatkowych nakładów na przedmiotowe lokale oraz garaż. Z tytułu wybudowania budynków pensjonatowo hotelowych wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, w których znajdują się niesprzedane lokale oraz garaż mieliście Państwo prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego. (...) Mając na uwadze przedstawione we wniosku okoliczności sprawy na tle przywołanych przepisów prawa, planowana transakcja sprzedaży lokali oraz udziałów w garażu nie będzie korzystała ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Jak Państwo wskazaliście we wniosku lokale oraz garaż po oddaniu do użytkowaniu w 2018 r. nie były oraz nie będą wykorzystywane przez Państwa spółkę ani na potrzeby własnej działalności gospodarczej, ani nie były/nie będą przedmiotem wynajmu na rzecz osób trzecich. Zatem nie dojdzie do ich pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy”.
28.Spółka pragnie w tym miejscu podkreślić, iż w jej ocenie, pierwszym zasiedleniem nie jest również uzyskanie pozwolenia na użytkowanie wydane przez (...)INB. O pierwszym zasiedleniu możemy bowiem mówić m.in. w przypadku faktycznego użytkowania budynku, a nie w sytuacji otrzymania jedynie zgody na takie użytkowanie.
29.Taką wykładnię analizowanego przepisu potwierdził DKIS w interpretacji z dnia 14 lutego 2022 r. znak: 0114-KDIP1-2.4012.533.2021.2.SST, w której organ uznał, iż: „(...) do pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy oraz orzeczenia TSUE, dochodzi w momencie faktycznego rozpoczęcia użytkowania nieruchomości lub też wykorzystywania na potrzeby własnej działalności gospodarczej danego podatnika. Natomiast, samo wydanie pozwolenia na użytkowanie nieruchomości nie jest jednoznaczne z faktycznym rozpoczęciem użytkowania nieruchomości”.
30.W konsekwencji w analizowanym przypadku od momentu wybudowania budynków będących Przedmiotem wniosku do momentu ich sprzedaży wraz z gruntami, na których te budynki są położone nie dojdzie do ich pierwszego zasiedlenia.
31.Zatem dopiero w momencie dostawy Przedmiotu wniosku dojdzie do pierwszego zasiedlenia.
32.Zatem sprzedaż Przedmiotu wniosku, o którym mowa w opisie zdarzenia przyszłego będzie realizowana w ramach pierwszego zasiedlenia.
33.W konsekwencji dostawa Przedmiotu wniosku nie będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT.
34.Należy zatem przeanalizować czy dostawa Przedmiotu wniosku będzie podlegać zwolnieniu z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy VAT.
35.Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:
a)w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
b)dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.
36.W analizowanym przypadku Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z wydatkami ponoszonymi na budowę budynków będących Przedmiotu wniosku. Wydatki te są bowiem związane z opodatkowaną VAT planowaną dostawą tych budynku, która jest przedmiotem niniejszego wniosku.
37.W konsekwencji dostawa Przedmiotu wniosku nie będzie również korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy VAT.
38.Zatem planowana transakcja zbycia Przedmiotu wniosku, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT i nie korzystała ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy VAT.
39.Innymi słowy, sprzedaż:
a)gruntu (działka ewidencyjna nr 1) wraz z budynkiem związanym trwale z tym gruntem,
b) gruntu (działka ewidencyjna nr 2) wraz z budynkiem związanym trwale z tym gruntem,
c) gruntu (działka ewidencyjna nr 3) wraz z budynkiem związanym trwale z tym gruntem,
podlega opodatkowaniu podatkiem VAT i nie korzystała ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy VAT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Zgodnie z przedstawionymi przepisami, zarówno grunty, jak i budynki spełniają definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a ich sprzedaż jest traktowana jako dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy, która to czynność, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług, pod warunkiem, że są one realizowane przez „podatników” w rozumieniu ustawy i wykonywane w ramach działalności gospodarczej.
Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Stosownie do treści art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności, konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik.
Definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto, działalność gospodarczą stanowi wykorzystywanie towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Z opisu sprawy wynika, że Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W 2022 r. Spółka zrealizowała przedsięwzięcie deweloperskie polegające na wybudowaniu (...) budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z budową (wytworzeniem) (...) budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Wydatki te były bowiem związane z przyszłą opodatkowaną VAT dostawą tych budynków mieszkalnych. W najbliższych miesiącach Spółka planuje dokonać sprzedaży trzech nieruchomości, tj. działki ewidencyjnej nr 1 zabudowanej budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym w zabudowie bliźniaczej o powierzchni użytkowej 149,21 m2, działki ewidencyjnej nr 2 zabudowanej budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym w zabudowie bliźniaczej o powierzchni użytkowej 148,84 m2 oraz działki ewidencyjnej nr 3 zabudowanej budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym w zabudowie bliźniaczej o powierzchni użytkowej 149,04 m2. Tym samym przedmiotem sprzedaży będą trzy budynki wraz z gruntami, na których te budynki są posadowione. Sprzedaż ta zostanie dokonana na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.
Na zaświadczeniu wydanym przez (...)INB z 2024 r. znajduje się informacja, iż budynki wybudowane w ramach Przedsięwzięcia Deweloperskiego, w tym budynki będące Przedmiotem wniosku nadają się do użytkowania zgodnie z przeznaczeniem. Po wybudowaniu budynków do momentu ich sprzedaży: nie były i nie będą one użytkowane na potrzeby własne przez Spółkę ani nie były i nie będą oddane do użytkowania innym osobom lub podmiotom. Spółka nie ponosiła i nie poniesie wydatków na ulepszenie budynków będących przedmiotem wniosku, które stanowiłyby co najmniej 30% ich wartości początkowej. Przedmiot wniosku, tj. trzy budynki wraz z gruntami, na których te budynki są posadowione nie są wykorzystywane przez Spółkę wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.
Państwa wątpliwości dotyczą kwestii czy sprzedaż trzech budynków wraz z gruntami nr 1, 2 oraz 3 nie będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT.
Dokonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług może albo być opodatkowana właściwą stawką podatku, albo może korzystać ze zwolnienia od tego podatku.
Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.
Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich
części upłynął okres krótszy niż 2 lata;
Zatem dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.
Zgodnie z treścią art. 2 pkt 14 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu - rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:
a)wybudowaniu lub
b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.
Z powyższego przepisu wynika, że pierwszym zasiedleniem jest pierwsze zajęcie nieruchomości do użytkowania. Pierwsze zasiedlenie budynku lub jego części ma więc miejsce zarówno w sytuacji, w której po wybudowaniu budynku oddano go w najem, jak i w przypadku wykorzystywania budynku na potrzeby własnej działalności gospodarczej podatnika, bowiem w obydwu przypadkach doszło do korzystania z budynku.
Natomiast art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy stanowi:
Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:
a) w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
b) dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów;
Jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy, należy przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.
Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT:
Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Zwolnienie od podatku, określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów – zarówno nieruchomości, jak i ruchomości – przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu), którym nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych – niezależnie od okresu ich używania przez podatnika – wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.
Analiza przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, regulujących wyżej wskazane prawo do zwolnienia od podatku dostaw budynków, budowli lub ich części, prowadzi do wniosku, że w odniesieniu do tych towarów może wystąpić jedna z ww. podstaw do zastosowania zwolnienia od tego podatku. Istotne jest wobec tego każdorazowe kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących dostawie danego obiektu.
Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga art. 29a ust. 8 ustawy, w myśl którego:
W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.
W zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia, w związku z transakcją sprzedaży nieruchomości należy wskazać, że kluczowym dla ustalenia zasad opodatkowania jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.
Analiza przedstawionych we wniosku okoliczności sprawy oraz treści powołanych przepisów prawa prowadzi do stwierdzenia, że w przedmiotowej sprawie nie dojdzie do pierwszego zasiedlenia budynków opisanych we wniosku przed ich sprzedażą. W opisie sprawy wskazali Państwo jednoznacznie, że budynki nie były użytkowane na potrzeby własne przez Spółkę ani nie były oddane do użytkowania innym osobom lub podmiotom. Fakt wydania przez właściwy organ pozwolenia na użytkowanie budynków nie oznacza, że doszło do pierwszego zasiedlenia sprzedawanych przez Państwa budynków, gdyż budynki te, jak wynika z opisu sprawy, nie były faktycznie użytkowane/zasiedlone przez Państwa.
W związku z powyższym stwierdzić należy, że sprzedaż budynków będzie następować w ramach pierwszego zasiedlenia. Tym samym dostawa budynków, o których mowa we wniosku, nie będzie korzystała ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, gdyż będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia.
Zatem, zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy nie będzie mieć zastosowania do sprzedaży budynków.
Do dostawy budynków należy zatem przeanalizować możliwość zastosowania zwolnienia zawartego w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy.
Należy zauważyć, że zwolnienie, o którym mowa w tym przepisie, dotyczy dostawy budynków, budowli lub ich części nieobjętych zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, m.in. pod warunkiem, że w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Ww. warunek nie jest spełniony. Jak bowiem wskazano w opisie sprawy, Spółce przysługiwało prawo do odliczania podatku VAT naliczonego z tytułu wydatków ponoszonych na realizację inwestycji deweloperskiej, tj. budowę (...) budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej wraz z infrastrukturą towarzyszącą.
Tym samym, planowane dostawy nie będą korzystać ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy.
Natomiast w celu zastosowania zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dla dostawy towarów spełnione muszą być łącznie dwa warunki wskazane w tym przepisie, tj.:
1.towary od momentu ich nabycia do momentu ich zbycia muszą służyć wyłącznie działalności zwolnionej, w żadnym momencie ich posiadania nie można zmienić ich przeznaczenia oraz sposobu wykorzystywania,
2.przy nabyciu (imporcie, wytworzeniu) tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
W sytuacji opisanej we wniosku, budynki nie były wykorzystywane do czynności zwolnionych, ponadto Spółce przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego z tytułu wydatków ponoszonych w związku z realizacją inwestycji deweloperskiej.
Tym samym, zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, również nie będzie mieć zastosowania, do sprzedaży budynków.
Podsumowując, dostawa budynków mieszkalnych znajdujących się na działkach nr 1, 2 oraz 3 nie będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2, pkt 10 i pkt 10a ustawy i będzie podlegać opodatkowaniu z zastosowaniem właściwej stawki podatku od towarów i usług. W konsekwencji, dostawa przez Państwa gruntów, na których znajdują się opisane powyżej budynki, stosownie do art. 29a ust. 8, również będzie opodatkowana właściwą stawką podatku VAT.
Tym samym, Państwa stanowisko należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Jednocześnie wskazujemy, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).