Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu kwoty wadium wpłaconej przez oferenta, który wygrał przetarg - Interpretacja - 0111-KDIB3-1.4012.532.2024.1.KO
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu kwoty wadium wpłaconej przez oferenta, który wygrał przetarg
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zaistniałego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 września 2024 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu kwoty wadium wpłaconej przez oferenta, który wygrał przetarg.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Spółka (dalej również „Spółka” lub „X”) jest podmiotem, którego podstawowym przedmiotem działalności, …, jest ….
Spółka jest czynnym podatnikiem podatku VAT.
Sposób przeprowadzania przez Spółkę przetargu określają następujące dokumenty:
1. Statut Spółki, przyjęty uchwałą Rady Nadzorczej nr … z dnia 12 stycznia 2022 r. (dalej zwany: „statutem”).
2. Regulamin postępowania przy sprzedaży ruchomych składników mienia Spółki,
3. Regulamin postępowania przy sprzedaży nieruchomości Spółki
4. Regulamin postępowania przy sprzedaży surowców wtórnych pozyskanych w wyniku fizycznej likwidacji rzeczowych aktywów Spółki
§ 46 statutu Spółki stanowi m.in.:
Zbycie przez Spółkę składników aktywów trwałych, w rozumieniu ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, o wartości rynkowej brutto powyżej 0,1% sumy aktywów, ustalonych na podstawie ostatniego zatwierdzonego sprawozdania finansowego, odbywa się w trybie przetargu lub aukcji, chyba że wartość rynkowa brutto zbywanych składników nie przekracza … zł.
Warunkiem przystąpienia do przetargu lub aukcji jest wniesienie wadium w wysokości minimum 5% ceny wywoławczej sprzedawanego składnika aktywów trwałych. Regulamin, o którym mowa w ust. 10 może przewidywać wyższą wysokość wadium.
Przed przystąpieniem do przetargu lub aukcji Spółka określa cenę wywoławczą, która w pierwszym przetargu nie może być niższa niż wartość rynkowa, ustalona przez rzeczoznawców; jeżeli wartości tej nie można ustalić, cena ta nie może być niższa od wartości księgowej netto. W przypadku niewyłonienia nabywcy w drodze pierwszego przetargu, za zgodą Zarządu Spółki, wyrażoną w formie uchwały, sprzedaż może nastąpić w drodze kolejnych przetargów z zastosowaniem ceny wywoławczej w wysokości nie niższej niż 2/3 ceny wywoławczej z pierwszego przetargu. Zarząd zobowiązany jest przedkładać Radzie Nadzorczej kwartalne sprawozdania z przeprowadzonych czynności.
Organizatorowi przetargu lub aukcji przysługuje prawo zamknięcia przetargu bez wybrania którejkolwiek z ofert, bez podania przyczyn.
Przetarg lub aukcję wygrywa oferent, który zaoferował najwyższą cenę.
Zgodnie z § 21 ust. 2 pkt 1 statutu- do kompetencji Rady Nadzorczej należy m.in. udzielanie Zarządowi zgody na: rozporządzenie składnikami aktywów trwałych w rozumieniu ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tj. Dz.U. z 2019 r., poz. 351 z późn. zm.), zaliczonymi do wartości niematerialnych i prawnych, rzeczowych aktywów trwałych lub inwestycji długoterminowych, w tym wniesienie jako wkładu do spółki lub spółdzielni oraz ich obciążenie, leasing, jeżeli wartość rynkowa brutto tych składników przekracza … (słownie: … tysięcy) złotych, a nie przekracza kwoty … (słownie: …) złotych, z wyłączeniem zbywania mieszkań zakładowych w trybie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o zasadach zbywania mieszkań będących własnością przedsiębiorstw państwowych, niektórych spółek handlowych z udziałem Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych oraz niektórych mieszkań będących własnością Skarbu Państwa, na rzecz najemcy lub innej osoby uprawnionej w rozumieniu art. 2 pkt 2) ww. ustawy za cenę nie niższą niż 5 % ich wartości rynkowej.
Zgodnie z § 45 ust. 3 pkt 3 statutu - Uchwały Walnego Zgromadzenia wymagają m.in. rozporządzenie składnikami aktywów trwałych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, zaliczonymi do wartości niematerialnych i prawnych, rzeczowych aktywów trwałych lub inwestycji długoterminowych, w tym wniesienie jako wkładu do spółki lub spółdzielni oraz ich obciążenie, leasing, jeżeli wartość rynkowa brutto tych składników przekracza … złotych lub 5% wartości sumy aktywów w rozumieniu ustawy o rachunkowości ustalonych na podstawie ostatniego zatwierdzonego sprawozdania finansowego.
Procedurę zbywania rzeczy ruchomych opisuje regulamin postępowania przy sprzedaży ruchomych składników mienia X
Zgodnie z § 4 tego regulaminu - Sprzedaż ruchomych składników mienia wymaga uchwały Zarządu. Sprzedaż ruchomych składników mienia o wartości przekraczającej … zł odbywa się w drodze przetargu z zastrzeżeniem opisanym w § 11 ust. 1 pkt 2 i 3 regulaminu Zgodnie z § 16 tego regulaminu.
Warunkiem przystąpienia do przetargu jest wniesienie wadium w wysokości 10% ceny wywoławczej sprzedawanych nieruchomości oraz złożenie oświadczenia o nieposiadaniu wymagalnych zobowiązań wobec Spółki.
Wadium wnosi się przelewem na rachunek bankowy wskazany w ogłoszeniu o postępowaniu przetargowym. Datą wniesienia wadium jest data wpływu środków na rachunek bankowy Spółki. Komisja przetargowa, niezwłocznie przed wywołaniem licytacji albo po otwarciu ofert sprawdza, czy oferenci wnieśli wadium w należytej wysokości i wyznaczonym terminie, a także czy złożyli stosowne oświadczenie, o którym mowa w ust. 4. Spółka weryfikuje złożone oświadczenie. Złożenie nieprawdziwego oświadczenia, skutkuje wykluczeniem z postępowania.
Wadium przepada na rzecz Spółki, jeżeli żaden z obecnych uczestników licytacji nie zaoferuje ceny wywoławczej.
Wadium złożone przez oferentów, których oferty nie zostaną przyjęte, zostanie zwrócone niezwłocznie po dokonaniu wyboru oferty.
Wadium złożone przez nabywcę zostanie zarachowane na poczet ceny.
Wadium przepada na rzecz Spółki, jeżeli oferent, którego oferta zostanie przyjęta, nie wpłaci całej ceny sprzedaży bądź uchyli się od zawarcia umowy we wskazanym przez Spółkę terminie.
Zgodnie z § 18 tego regulaminu - licytator, niezwłocznie po zakończeniu licytacji, sporządza protokół z jej przebiegu, który powinien zawierać:
1) informacje o sposobie ogłoszenia przetargu,
2) oznaczenie czasu i miejsca licytacji,
3) imię i nazwisko licytatora oraz pozostałych członków komisji przetargowej
4) podstawę prawną przeprowadzenia licytacji,
5) przedmiot przetargu i wysokość ceny wywoławczej oraz minimalnego postąpienia,
6) listę uczestników licytacji, z wyszczególnieniem wysokości i terminu wniesionego wadium oraz dokumenty potwierdzające umocowanie osoby lub osób działających w imieniu uczestnika licytacji,
7) oświadczenie każdego z uczestników licytacji o:
a) zapoznaniu się i akceptacji stanu prawnego i faktycznego, w tym technicznego przedmiotu licytacji,
b) zapoznaniu się i akceptacji postanowień Regulaminu,
c) zapoznaniu się z treścią ogłoszenia,
d) zobowiązaniu do zapłaty należnego podatku VAT z tytułu sprzedaży nieruchomości z uwzględnieniem ewentualnych zmian opodatkowania na każdym etapie procesu sprzedaży,
e) nieposiadaniu wymagalnych zobowiązań wobec Spółki,
f) według wzoru zamieszczonego na stronie internetowej Spółki,
8) przebieg licytacji,
9) imię i nazwisko i miejsce zamieszkania albo firmę i siedzibę nabywcy,
10) cenę zaoferowaną przez nabywcę za nieruchomość,
11) wnioski i oświadczenia osób uczestniczących w licytacji,
12) stwierdzenie konieczności zatwierdzenia wyników licytacji przez Zarząd Spółki w formie uchwały oraz innych organów Spółki, jeśli taka zgoda będzie wymagana,
13) stwierdzenie, że termin zawarcia umowy sprzedaży zostanie ustalony po zatwierdzeniu wyników licytacji przez Zarząd Spółki oraz uzyskaniu zgód organów statutowych Spółki, o których mowa w § 24,
14) określenie warunków wpłaty ceny sprzedaży,
15) wzmiankę o odczytaniu protokołu w obecności uczestników licytacji,
16) podpisy członków Komisji Przetargowej i uczestnika licytacji, który zaoferował najwyższą cenę, albo wzmiankę o przyczynie braku jego podpisu.
§19 tego regulaminu stanowi:
Oferty do przetargu pisemnego składa się zgodnie z formą i na warunkach określonych w ogłoszeniu o przetargu.
Oferta do przetargu pisemnego powinna w szczególności zawierać:
1) firmę lub imię i nazwisko oraz adres oferenta,
2) dowód wniesienia wadium,
3) datę sporządzenia oferty,
4) określenie przedmiotu przetargu, którego oferta dotyczy,
5) oznaczenie oferowanej ceny,
6) oznaczenie terminu związania ofertą, przy czym termin ten nie może być krótszy niż termin podany przez Spółkę w ogłoszeniu o przetargu,
7) oświadczenie oferenta o:
a. zapoznaniu się i akceptacji stanu prawnego i faktycznego, w tym technicznego przedmiotu przetargu,
b. zapoznaniu się i akceptacji postanowień regulaminu, zapoznaniu się z treścią ogłoszenia,
c. zobowiązaniu do zapłaty należnego podatku VAT z tytułu sprzedaży nieruchomości z uwzględnieniem ewentualnych zmian opodatkowania na każdym etapie procesu sprzedaży,
d. nieposiadaniu wymagalnych zobowiązań wobec Spółki,
e. według wzoru zamieszczonego na stronie internetowej Spółki,
8) podpis oferenta lub osoby upoważnionej do składania w imieniu oferenta oświadczeń woli w zakresie praw i obowiązków majątkowych,
9) odpis z właściwego rejestru lub ewidencji działalności gospodarczej oraz inne dokumenty jeżeli z wyżej wymienionych odpisów nie wynika umocowanie do podpisania oferty.
Zgodnie z § 16 ust. 12 tego regulaminu przetarg uznaje się za rozstrzygnięty z chwilą zatwierdzenia jego wyników w formie uchwały przez Zarząd Spółki oraz po uzyskania wymaganych zgód o których mowa w §24.
W § 24 tego ustalono, że po zatwierdzeniu wyniku przetargu przez Zarząd Spółki, w przypadku konieczności spełnienia wymogów zawartych w Statucie Spółki oddział odpowiedzialny za przetarg prowadzi działania zmierzające do:
1) uzyskania zgody lub opinii Rady Nadzorczej,
2) uzyskania zgody Walnego Zgromadzenia.
Procedurę zbywania nieruchomości opisuje regulamin postępowania przy sprzedaży nieruchomości X
Zgodnie z § 4 tego regulaminu - Sprzedaż nieruchomości wymaga uchwały Zarządu. Sprzedaż nieruchomości o wartości przekraczającej … zł odbywa się w drodze przetargu z zastrzeżeniem opisanym w § 11 ust. 1 pkt 2 i 3 regulaminu.
Zgodnie z § 16 tego regulaminu - Warunkiem przystąpienia do przetargu jest wniesienie wadium w wysokości 10% ceny wywoławczej sprzedawanych nieruchomości oraz złożenie oświadczenia o nieposiadaniu wymagalnych zobowiązań wobec Spółki.
Wadium wnosi się przelewem na rachunek bankowy wskazany w ogłoszeniu o postępowaniu przetargowym. Datą wniesienia wadium jest data wpływu środków na rachunek bankowy Spółki. Komisja przetargowa, niezwłocznie przed wywołaniem licytacji albo po otwarciu ofert sprawdza, czy oferenci wnieśli wadium w należytej wysokości i wyznaczonym terminie, a także czy złożyli stosowne oświadczenie, o którym mowa w ust. 4. Spółka weryfikuje złożone oświadczenie. Złożenie nieprawdziwego oświadczenia, skutkuje wykluczeniem z postępowania.
Wadium przepada na rzecz Spółki, jeżeli żaden z obecnych uczestników licytacji nie zaoferuje ceny wywoławczej.
Wadium złożone przez oferentów, których oferty nie zostaną przyjęte, zostanie zwrócone niezwłocznie po dokonaniu wyboru oferty.
Wadium złożone przez nabywcę zostanie zarachowane na poczet ceny.
Wadium przepada na rzecz Spółki, jeżeli oferent, którego oferta zostanie przyjęta, nie wpłaci całej ceny sprzedaży bądź uchyli się od zawarcia umowy we wskazanym przez Spółkę terminie.
Zgodnie z § 18 tego regulaminu - licytator, niezwłocznie po zakończeniu licytacji, sporządza protokół z jej przebiegu, który powinien zawierać:
1) informacje o sposobie ogłoszenia przetargu,
2) oznaczenie czasu i miejsca licytacji,
3) imię i nazwisko licytatora oraz pozostałych członków komisji przetargowej
4) podstawę prawną przeprowadzenia licytacji,
5) przedmiot przetargu i wysokość ceny wywoławczej oraz minimalnego postąpienia,
6) listę uczestników licytacji, z wyszczególnieniem wysokości i terminu wniesionego wadium oraz dokumenty potwierdzające umocowanie osoby lub osób działających w imieniu uczestnika licytacji,
7) oświadczenie każdego z uczestników licytacji o:
a) zapoznaniu się i akceptacji stanu prawnego i faktycznego, w tym technicznego przedmiotu licytacji,
b) zapoznaniu się i akceptacji postanowień Regulaminu,
c) zapoznaniu się z treścią ogłoszenia,
d) zobowiązaniu do zapłaty należnego podatku VAT z tytułu sprzedaży nieruchomości z uwzględnieniem ewentualnych zmian opodatkowania na każdym etapie procesu sprzedaży,
e) nieposiadaniu wymagalnych zobowiązań wobec Spółki,
f) według wzoru zamieszczonego na stronie internetowej Spółki,
8) przebieg licytacji,
9) imię i nazwisko i miejsce zamieszkania albo firmę i siedzibę nabywcy,
10) cenę zaoferowaną przez nabywcę za nieruchomość,
11) wnioski i oświadczenia osób uczestniczących w licytacji,
12) stwierdzenie konieczności zatwierdzenia wyników licytacji przez Zarząd Spółki w formie uchwały oraz innych organów Spółki, jeśli taka zgoda będzie wymagana,
13) stwierdzenie, że termin zawarcia umowy sprzedaży zostanie ustalony po zatwierdzeniu wyników licytacji przez Zarząd Spółki oraz uzyskaniu zgód organów statutowych Spółki, o których mowa w § 24,
14) określenie warunków wpłaty ceny sprzedaży,
15) wzmiankę o odczytaniu protokołu w obecności uczestników licytacji,
16) podpisy członków Komisji Przetargowej i uczestnika licytacji, który zaoferował najwyższą cenę, albo wzmiankę o przyczynie braku jego podpisu.
§ 19 tego regulaminu stanowi:
Oferty do przetargu pisemnego składa się zgodnie z formą i na warunkach określonych w ogłoszeniu o przetargu.
Oferta do przetargu pisemnego powinna w szczególności zawierać:
1) firmę lub imię i nazwisko oraz adres oferenta,
2) dowód wniesienia wadium,
3) datę sporządzenia oferty,
4) określenie przedmiotu przetargu, którego oferta dotyczy,
5) oznaczenie oferowanej ceny,
6) oznaczenie terminu związania ofertą, przy czym termin ten nie może być krótszy niż termin podany przez Spółkę w ogłoszeniu o przetargu,
7) oświadczenie oferenta o:
a. zapoznaniu się i akceptacji stanu prawnego i faktycznego, w tym technicznego przedmiotu przetargu,
b. zapoznaniu się i akceptacji postanowień regulaminu, zapoznaniu się z treścią ogłoszenia,
c. zobowiązaniu do zapłaty należnego podatku VAT z tytułu sprzedaży nieruchomości z uwzględnieniem ewentualnych zmian opodatkowania na każdym etapie procesu sprzedaży,
d. nieposiadaniu wymagalnych zobowiązań wobec Spółki,
e. według wzoru zamieszczonego na stronie internetowej Spółki,
8) podpis oferenta lub osoby upoważnionej do składania w imieniu oferenta oświadczeń woli w zakresie praw i obowiązków majątkowych,
9) odpis z właściwego rejestru lub ewidencji działalności gospodarczej oraz inne dokumenty jeżeli z wyżej wymienionych odpisów nie wynika umocowanie do podpisania oferty.
Zgodnie z § 16 ust. 12 tego regulaminu przetarg uznaje się za rozstrzygnięty z chwilą zatwierdzenia jego wyników w formie uchwały przez Zarząd Spółki oraz po uzyskania wymaganych zgód o których mowa w § 24.
W § 24 ustalono, że po zatwierdzeniu wyniku przetargu przez Zarząd Spółki, w przypadku konieczności spełnienia wymogów zawartych w Statucie Spółki oddział odpowiedzialny za przetarg prowadzi działania zmierzające do:
1) uzyskania zgody lub opinii Rady Nadzorczej,
2) uzyskania zgody Walnego Zgromadzenia.
Procedurę zbywania surowców wtórnych opisuje regulamin postępowania przy sprzedaży surowców wtórnych pozyskanych w wyniku fizycznej likwidacji rzeczowych aktywów X
Zgodnie z § 4 tego regulaminu - sprzedaż surowców wtórnych wymaga uchwały Zarządu. Sprzedaż surowców wtórnych odbywa się w drodze przetargu.
Zgodnie z § 20 tego regulaminu - warunkiem przystąpienia do przetargu jest wniesienie wadium w wysokości 10% ceny wywoławczej sprzedawanych nieruchomości oraz złożenie oświadczenia o nieposiadaniu wymagalnych zobowiązań wobec Spółki.
Wadium wnosi się przelewem na rachunek bankowy wskazany w ogłoszeniu o postępowaniu przetargowym. Datą wniesienia wadium jest data wpływu środków na rachunek bankowy Spółki. Komisja przetargowa, niezwłocznie przed wywołaniem licytacji albo po otwarciu ofert sprawdza, czy oferenci wnieśli wadium w należytej wysokości i wyznaczonym terminie, a także czy złożyli stosowne oświadczenie, o którym mowa w ust. 4. Spółka weryfikuje złożone oświadczenie. Złożenie nieprawdziwego oświadczenia, skutkuje wykluczeniem z postępowania.
Wadium przepada na rzecz Spółki, jeżeli żaden z obecnych uczestników licytacji nie zaoferuje ceny wywoławczej.
Wadium złożone przez oferentów, których oferty nie zostaną przyjęte, zostanie zwrócone niezwłocznie po dokonaniu wyboru oferty.
Wadium złożone przez nabywcę zostanie zwrócone niezwłocznie po podpisaniu przez strony umowy sprzedaży.
Wadium przepada na rzecz Spółki, jeżeli oferent, którego oferta zostanie przyjęta, nie wpłaci całej ceny sprzedaży bądź uchyli się od zawarcia umowy we wskazanym przez Spółkę terminie.
Przetarg uznaje się za rozstrzygnięty z chwilą zatwierdzenia jego wyników w formie uchwały przez Zarząd Spółki.
Zgodnie z § 22 tego regulaminu - licytator, niezwłocznie po zakończeniu licytacji, sporządza protokół z jej przebiegu, który powinien zawierać:
1) informacje o sposobie ogłoszenia przetargu,
2) oznaczenie czasu i miejsca licytacji,
3) imię i nazwisko licytatora oraz pozostałych członków komisji przetargowej
4) podstawę prawną przeprowadzenia licytacji,
5) przedmiot przetargu i wysokość ceny wywoławczej oraz minimalnego postąpienia,
6) listę uczestników licytacji, z wyszczególnieniem wysokości i terminu wniesionego wadium oraz dokumenty potwierdzające umocowanie osoby lub osób działających w imieniu uczestnika licytacji,
7) oświadczenie każdego z uczestników licytacji o:
a) zapoznaniu się i akceptacji stanu prawnego i faktycznego, w tym technicznego przedmiotu licytacji,
b) zapoznaniu się i akceptacji postanowień Regulaminu,
c) zapoznaniu się z treścią ogłoszenia,
d) zobowiązaniu do zapłaty należnego podatku VAT z tytułu sprzedaży nieruchomości z uwzględnieniem ewentualnych zmian opodatkowania na każdym etapie procesu sprzedaży,
e) nieposiadaniu wymagalnych zobowiązań wobec Spółki,
f) według wzoru zamieszczonego na stronie internetowej Spółki,
8) przebieg licytacji,
9) imię i nazwisko i miejsce zamieszkania albo firmę i siedzibę nabywcy,
10) cenę zaoferowaną przez nabywcę za nieruchomość,
11) wnioski i oświadczenia osób uczestniczących w licytacji,
12) stwierdzenie konieczności zatwierdzenia wyników licytacji przez Zarząd Spółki w formie uchwały oraz innych organów Spółki, jeśli taka zgoda będzie wymagana,
13) stwierdzenie, że termin zawarcia umowy sprzedaży zostanie ustalony po zatwierdzeniu wyników licytacji przez Zarząd Spółki oraz uzyskaniu zgód organów statutowych Spółki, o których mowa w § 24,
14) określenie warunków wpłaty ceny sprzedaży,
15) wzmiankę o odczytaniu protokołu w obecności uczestników licytacji,
16) podpisy członków Komisji Przetargowej i uczestnika licytacji, który zaoferował najwyższą cenę, albo wzmiankę o przyczynie braku jego podpisu.
§ 23 tego regulaminu stanowi:
Oferty do przetargu pisemnego składa się zgodnie z formą i na warunkach określonych w ogłoszeniu o przetargu.
Oferta do przetargu pisemnego powinna w szczególności zawierać:
1) firmę lub imię i nazwisko oraz adres oferenta,
2) dowód wniesienia wadium,
3) datę sporządzenia oferty,
4) określenie przedmiotu przetargu, którego oferta dotyczy,
5) oznaczenie oferowanej ceny,
6) oznaczenie terminu związania ofertą, przy czym termin ten nie może być krótszy niż termin podany przez Spółkę w ogłoszeniu o przetargu,
7) oświadczenie oferenta o:
a. zapoznaniu się i akceptacji stanu prawnego i faktycznego, w tym technicznego przedmiotu przetargu,
b. zapoznaniu się i akceptacji postanowień regulaminu, zapoznaniu się z treścią ogłoszenia,
c. zobowiązaniu do zapłaty należnego podatku VAT z tytułu sprzedaży nieruchomości z uwzględnieniem ewentualnych zmian opodatkowania na każdym etapie procesu sprzedaży,
d. nieposiadaniu wymagalnych zobowiązań wobec Spółki,
e. według wzoru zamieszczonego na stronie internetowej Spółki,
8) podpis oferenta lub osoby upoważnionej do składania w imieniu oferenta oświadczeń woli w zakresie praw i obowiązków majątkowych,
9) dokumenty o których mowa w § 20 ust. 1 pkt. 7 oraz inne dokumenty jeżeli z wyżej wymienionych odpisów nie wynika umocowanie do podpisania oferty.
Jak wynika z zaprezentowanych regulaminów - aby wziąć udział w przetargu należy wpłacić wadium. Wadium oferenta który złożył najkorzystniejszą ofertę w każdym razie zostaje zarachowane na poczet ceny. Intencją Spółki jest rozpoznanie właściwego momentu powstania obowiązku podatkowego z tego tytułu.
Pytanie
W jakim momencie powstanie obowiązek podatkowy w podatku VAT z tytułu kwoty wadium wpłaconej przez oferenta, który wygrał przetarg?
Państwa stanowisko w sprawie
Chwilą zaliczenia wadium na zaliczkę, czyli datą powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT z tytułu zaliczki będzie co do zasady dzień podjęcia uchwały o wyborze oferenta przez Zarząd Spółki. Jeżeli z uwagi na kwotowość transakcji wymagana jest dodatkowa zgoda Rady Nadzorczej, obowiązek podatkowy przesuwa się na dzień podjęcia takiej uchwały. Jeśli akceptacja przetargu wymaga dodatkowo zgody Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy, obowiązek podatkowy powstanie dopiero w momencie uzyskania takiej zgody.
UZASADNIENIE
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2024 r., poz. 361, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Towarami, według art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).
Z treści art. 19a ust. 1 ustawy wynika, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.
Jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, z zastrzeżeniem ust. 5 pkt 4 (art. 19a ust. 8 ustawy o VAT).
Według art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury z tytułu:
a. dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego,
b. świadczenia usług:
- telekomunikacyjnych,
- wymienionych w poz. 140-153,174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy,
- najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze
- ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia,
- stałej obsługi prawnej i biurowej,
- dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego z wyjątkiem usług, do których stosuje się art. 28b, stanowiących import usług.
W myśl cyt. wyżej przepisów art. 19a ust. 1 i ust. 8 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy z tytułu dostawy towarów powstaje z chwilą dokonania dostawy tych towarów, tj. z chwilą przeniesienia prawa do rozporządzania nimi jak właściciel. Co do zasady, będzie to miało miejsce w chwili podpisania aktu notarialnego. Jeżeli jednak przed podpisaniem tego aktu będzie miało miejsce wydanie tych towarów, obowiązek podatkowy powstanie z tym dniem. Natomiast jeżeli przed dokonaniem dostawy zostanie uiszczona całość lub część należnej zapłaty, obowiązek powstanie z tą chwilą i w części otrzymanej zapłaty.
W tym miejscu należy wskazać, że zgodnie z cyt. wcześniej art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel (...).
W orzecznictwie i doktrynie podkreśla się przy tym, że z punktu widzenia opodatkowania czynności podatkiem VAT istotne jest nie tyle przeniesienie prawa własności, lecz przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Zatem, chodzi tutaj przede wszystkim o możliwość faktycznego dysponowania rzeczą, a nie rozporządzania nią w sensie prawnym.
Użycie określenia jak „właściciel” oznacza, że moment powstania obowiązku podatkowego nie jest uzależniony od przeniesienia prawa własności rzeczy, ale uzyskania możliwości ekonomicznego dysponowania rzeczą przez nabywcę. Definicję „dysponowania rzeczą jak właściciel”, należy rozumieć szeroko. Wydanie rzeczy rozumieć należy zatem w znaczeniu potocznym, tj. jako fizyczne umożliwienie dysponowania towarem. Niemniej jednak wydanie musi nastąpić w związku z dostawą towarów.
Jak wynika z art. 704 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodek cywilny (Dz.U. z 2018 r. poz. 1025 z późn. zm.), w warunkach aukcji albo przetargu można zastrzec, że przystępujący do aukcji albo przetargu powinien, pod rygorem niedopuszczenia do nich, wpłacić organizatorowi określoną sumę albo ustanowić odpowiednie zabezpieczenie jej zapłaty (wadium).
Wątpliwości Spółki dotyczą kwestii momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu wpłaconego wadium.
Zdaniem Spółki - wadium staje się częścią zapłaty w momencie rozstrzygnięcia przetargu. Zgodnie z § 16 ust. 12 obu regulaminów - zarówno dla ruchomości jak i nieruchomości przetarg uznaje się za rozstrzygnięty z chwilą zatwierdzenia jego wyników w formie uchwały przez Zarząd Spółki oraz po uzyskania wymaganych zgód o których mowa w § 24.
W § 24 obu regulaminów - zarówno dla ruchomości jak i nieruchomości - ustalono, że po zatwierdzeniu wyniku przetargu przez Zarząd Spółki, w przypadku konieczności spełnienia wymogów zawartych w Statucie Spółki oddział odpowiedzialny za przetarg prowadzi działania zmierzające do:
1) uzyskania zgody lub opinii Rady Nadzorczej,
2) uzyskania zgody Walnego Zgromadzenia.
W przypadku postępowania przy sprzedaży surowców wtórnych pozyskanych w wyniku fizycznej likwidacji rzeczowych aktywów X procedurę przetargową kończy uchwała zarządu. W tej sytuacji wadium zostaje zaliczone na poczet należności jako zaliczka i podlega zasadom ustawy o podatku od towarów i usług. Wobec powyższego po stronie dostawcy (Spółki) powstaje obowiązek podatkowy w zakresie podatku od towarów i usług w części obejmującej otrzymaną należność, w dacie zaliczenia kwoty wadium na poczet ceny nabycia na zasadach określonych w art. 19a ust. 8 ustawy o VAT. Wadium należy tu bowiem potraktować jako część należności (zaliczkę) otrzymaną przed wydaniem towaru przez Wnioskodawcę.
Zgodnie z powołanym wyżej przepisem art. 19a ust. 8 ustawy o VAT, przyjęcie w zasadzie każdej płatności przed dokonaniem czynności opodatkowanej w obrocie krajowym, poza przypadkami wyraźnie wskazanymi w ustawie - niezależnie od jej wielkości - powoduje powstanie obowiązku podatkowego. Nie ulega wątpliwości, że pomiędzy otrzymaniem przez podatnika takiej należności, a czynnością opodatkowaną (dostawą towarów lub wykonaniem usługi) musi istnieć bezpośredni związek. Część należności ma bowiem stanowić wynagrodzenie związane z wykonaniem czynności, za którą jest należna. W innym przypadku sam transfer pieniędzy - następujący bez związku z przyszłą czynnością opodatkowaną, na poczet której jest dokonywany - pozostaje obojętny na gruncie VAT (nie stanowi opodatkowanej zaliczki, przedpłaty, raty itp.).
Reasumując, z tytułu wpłaconego wadium, chwilą zaliczenia wadium na zaliczkę, czyli datą powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT z tytułu zaliczki będzie co do zasady dzień podjęcia uchwały o wyborze oferenta przez Zarząd Spółki. Jeżeli z uwagi na kwotowość transakcji wymagana jest dodatkowa zgoda Rady Nadzorczej, obowiązek podatkowy przesuwa się na dzień podjęcia takiej uchwały. Jeśli akceptacja przetargu wymaga dodatkowo zgody Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy, obowiązek podatkowy powstanie dopiero w momencie uzyskania takiej zgody.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą” lub „ustawa o VAT”:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Stosownie do treści art. 8 ust. 1 ustawy:
Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, dla uznania, iż dostawa towarów lub świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług bezwzględnym warunkiem jest „odpłatność” za daną czynność. Odpłatność oznacza wykonanie czynności (dostawy towarów oraz świadczenia usług) za wynagrodzeniem. W znaczeniu potocznym wynagrodzenie to zapłata za pracę, należność, a także odszkodowanie, nagroda. Natomiast odpłatny to taki, który wymaga zapłacenia, zwrotu kosztów, płatny.
Powyższa analiza prowadzi do wniosku, że istotną cechą wynagrodzenia jest istnienie bezpośredniego związku pomiędzy dostawą towarów lub świadczeniem usług i otrzymaną zapłatą. Należy więc stwierdzić, iż czynności podlegają opodatkowaniu jedynie wtedy, gdy zostały wykonane odpłatnie. Czynność można uznać za dokonaną odpłatnie, gdy istnieje bezpośrednia i jasno zindywidualizowana korzyść po stronie dostawcy towaru lub świadczącego usługę.
Kolejnym czynnikiem decydującym o tym czy mamy do czynienia z wynagrodzeniem, jest określenie, czy wynagrodzenie takie było należne z tytułu danego świadczenia. Czynność opodatkowana powstaje bowiem wyłącznie w związku z zaistnieniem stosunku prawnego określonego umową między stronami. Zatem wystąpić musi bezpośredni i niezbędny związek pomiędzy wykonywanymi czynnościami i wysokością otrzymanego wynagrodzenia, oparty o relacje cywilnoprawne pomiędzy podmiotami i jednocześnie wynagrodzenie to może być wyrażone w pieniądzu.
W związku z powyższym, czynność podlega opodatkowaniu jedynie wówczas, gdy wykonywana jest w ramach umowy zobowiązaniowej, a jedna ze stron transakcji może zostać uznana za bezpośredniego beneficjenta tej czynności. Przy czym związek pomiędzy otrzymywaną płatnością a świadczeniem na rzecz dokonującego płatności musi mieć charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można powiedzieć, że płatność następuje w zamian za to świadczenie.
A zatem pod pojęciem odpłatności dostawy towarów lub odpłatności świadczenia usług, rozumieć należy prawo podmiotu dokonującego dostawy towarów lub świadczącego usługę do żądania od nabywcy towaru, odbiorcy usługi lub osoby trzeciej zapłaty ceny lub ekwiwalentu (np. w postaci świadczenia wzajemnego).
W konsekwencji powyższego należy stwierdzić, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług będzie podlegało tylko to świadczenie, w przypadku którego istnieje konsument, tj. odbiorca świadczenia odnoszący z niego choćby potencjalną korzyść. Dopóki nie istnieje podmiot, który odnosiłby lub powinien odnosić konkretne korzyści o charakterze majątkowym związanym z danym świadczeniem, dopóty świadczenie to nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Z treści art. 19a ust. 1 ustawy wynika, że:
Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 1a, 1b, 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20, art. 21 ust. 1 i art. 138f.
Natomiast stosownie do art. 19a ust. 8 ustawy:
Jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, z wyjątkiem:
1) dostaw towarów, w stosunku do których obowiązek podatkowy powstaje w sposób, o którym mowa w ust. 1b;
2) dostaw towarów i świadczenia usług, w stosunku do których obowiązek podatkowy powstaje w sposób, o którym mowa w ust. 5 pkt 4.
W myśl cyt. wyżej przepisów art. 19a ust. 1 i ust. 8 ustawy, obowiązek podatkowy z tytułu dostawy towarów powstaje z chwilą dokonania dostawy tych towarów, tj. z chwilą przeniesienia prawa do rozporządzania nimi jak właściciel. Natomiast jeżeli przed dokonaniem dostawy zostanie uiszczona całość lub część należnej zapłaty, obowiązek powstanie z tą chwilą i w części otrzymanej zapłaty.
Jak wynika z art. 704 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodek cywilny (Dz.U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.):
W warunkach aukcji albo przetargu można zastrzec, że przystępujący do aukcji albo przetargu powinien, pod rygorem niedopuszczenia do nich, wpłacić organizatorowi określoną sumę albo ustanowić odpowiednie zabezpieczenie jej zapłaty (wadium).
Z opisu sprawy wynika, że sposób przeprowadzania przez Spółkę przetargu określają następujące dokumenty:
- Statut Spółki, przyjęty uchwałą Rady Nadzorczej nr .. z dnia 12 stycznia 2022 r. (dalej zwany: „statutem”).
- Regulamin postępowania przy sprzedaży ruchomych składników mienia Spółki,
- Regulamin postępowania przy sprzedaży nieruchomości Spółki
- Regulamin postępowania przy sprzedaży surowców wtórnych pozyskanych w wyniku fizycznej likwidacji rzeczowych aktywów Spółki
§ 46 statutu Spółki stanowi:
Zbycie przez Spółkę składników aktywów trwałych, w rozumieniu ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, o wartości rynkowej brutto powyżej 0,1% sumy aktywów, ustalonych na podstawie ostatniego zatwierdzonego sprawozdania finansowego, odbywa się w trybie przetargu lub aukcji, chyba że wartość rynkowa brutto zbywanych składników nie przekracza … zł.
Warunkiem przystąpienia do przetargu lub aukcji jest wniesienie wadium w wysokości minimum 5% ceny wywoławczej sprzedawanego składnika aktywów trwałych. Regulamin, o którym mowa w ust. 10 może przewidywać wyższą wysokość wadium.
Procedurę zbywania rzeczy ruchomych opisuje regulamin postępowania przy sprzedaży ruchomych składników mienia X
Zgodnie z § 4 tego regulaminu - Sprzedaż ruchomych składników mienia wymaga uchwały Zarządu. Sprzedaż ruchomych składników mienia o wartości przekraczającej … zł odbywa się w drodze przetargu z zastrzeżeniem opisanym w § 11 ust. 1 pkt 2 i 3 regulaminu Zgodnie z § 16 tego regulaminu.
Warunkiem przystąpienia do przetargu jest wniesienie wadium w wysokości 10% ceny wywoławczej sprzedawanych nieruchomości oraz złożenie oświadczenia o nieposiadaniu wymagalnych zobowiązań wobec Spółki.
Wadium złożone przez nabywcę zostanie zarachowane na poczet ceny.
Wadium przepada na rzecz Spółki, jeżeli oferent, którego oferta zostanie przyjęta, nie wpłaci całej ceny sprzedaży bądź uchyli się od zawarcia umowy we wskazanym przez Spółkę terminie.
Zgodnie z § 16 ust. 12 tego regulaminu przetarg uznaje się za rozstrzygnięty z chwilą zatwierdzenia jego wyników w formie uchwały przez Zarząd Spółki oraz po uzyskania wymaganych zgód o których mowa w §24.
W § 24 tego ustalono, że po zatwierdzeniu wyniku przetargu przez Zarząd Spółki, w przypadku konieczności spełnienia wymogów zawartych w Statucie Spółki oddział odpowiedzialny za przetarg prowadzi działania zmierzające do:
- uzyskania zgody lub opinii Rady Nadzorczej,
- uzyskania zgody Walnego Zgromadzenia.
Procedurę zbywania nieruchomości opisuje regulamin postępowania przy sprzedaży nieruchomości X
Zgodnie z § 4 tego regulaminu - Sprzedaż nieruchomości wymaga uchwały Zarządu. Sprzedaż nieruchomości o wartości przekraczającej … zł odbywa się w drodze przetargu z zastrzeżeniem opisanym w § 11 ust. 1 pkt 2 i 3 regulaminu.
Zgodnie z § 16 tego regulaminu - Warunkiem przystąpienia do przetargu jest wniesienie wadium w wysokości 10% ceny wywoławczej sprzedawanych nieruchomości oraz złożenie oświadczenia o nieposiadaniu wymagalnych zobowiązań wobec Spółki.
Wadium złożone przez nabywcę zostanie zarachowane na poczet ceny.
Wadium przepada na rzecz Spółki, jeżeli oferent, którego oferta zostanie przyjęta, nie wpłaci całej ceny sprzedaży bądź uchyli się od zawarcia umowy we wskazanym przez Spółkę terminie.
W § 24 ustalono, że po zatwierdzeniu wyniku przetargu przez Zarząd Spółki, w przypadku konieczności spełnienia wymogów zawartych w Statucie Spółki oddział odpowiedzialny za przetarg prowadzi działania zmierzające do:
- uzyskania zgody lub opinii Rady Nadzorczej,
- uzyskania zgody Walnego Zgromadzenia.
Procedurę zbywania surowców wtórnych opisuje regulamin postępowania przy sprzedaży surowców wtórnych pozyskanych w wyniku fizycznej likwidacji rzeczowych aktywów X
Zgodnie z § 4 tego regulaminu - sprzedaż surowców wtórnych wymaga uchwały Zarządu. Sprzedaż surowców wtórnych odbywa się w drodze przetargu.
Zgodnie z § 20 tego regulaminu - warunkiem przystąpienia do przetargu jest wniesienie wadium w wysokości 10% ceny wywoławczej sprzedawanych nieruchomości oraz złożenie oświadczenia o nieposiadaniu wymagalnych zobowiązań wobec Spółki.
Wadium złożone przez nabywcę zostanie zwrócone niezwłocznie po podpisaniu przez strony umowy sprzedaży.
Przetarg uznaje się za rozstrzygnięty z chwilą zatwierdzenia jego wyników w formie uchwały przez Zarząd Spółki.
Z regulaminów wynika, że aby wziąć udział w przetargu należy wpłacić wadium. Wadium oferenta który złożył najkorzystniejszą ofertę w każdym razie zostaje zarachowane na poczet ceny. Intencją Państwa jest rozpoznanie właściwego momentu powstania obowiązku podatkowego z tego tytułu.
Wątpliwości Państwa dotyczą kwestii momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu wpłaconego wadium.
Zgodnie z powołanym powyżej art. 19a ust. 8 ustawy, przyjęcie w zasadzie każdej płatności przed dokonaniem czynności opodatkowanej powoduje powstanie obowiązku podatkowego. Nie ulega wątpliwości, że pomiędzy otrzymaniem przez podatnika takiej należności, a czynnością opodatkowaną (dostawą towarów lub wykonaniem usługi) musi istnieć bezpośredni związek. Część należności ma bowiem stanowić wynagrodzenie związane z wykonaniem czynności, za którą jest należna. W innym przypadku sam transfer pieniędzy, następujący bez związku z przyszłą czynnością opodatkowaną, na poczet której jest dokonywany, pozostaje obojętny na gruncie VAT (nie stanowi opodatkowanej zaliczki, przedpłaty, raty itp.).
Jeżeli zatem wadium pieniężne oferenta, którego oferta została przyjęta, zostaje zarachowane na poczet ceny nabycia, na co wybrany nabywca, poprzez przystąpienie do przetargu, wyraża zgodę, to niewątpliwie w tym momencie następuje zapłata części ceny za dostawę towaru (lub świadczenie usługi) będących przedmiotem przetargu. Wskutek zaliczenia wadium na poczet ceny nabycia nie traci ono swoich dotychczasowych funkcji, podobnie zresztą jak zadatek czy zaliczka.
Wybór w przetargu oferenta stanowi jednoznaczne określenie dostawy towaru pod względem podmiotowo-przedmiotowym, a gdy towarzyszy mu zaliczenie wadium na poczet ceny nabycia, oznacza uiszczenie części ceny przed wykonaniem dostawy towaru lub świadczeniem usługi, co – stosownie do art. 19a ust. 8 ustawy – rodzi w podatku od towarów i usług powstanie obowiązku podatkowego z tego tytułu.
W konsekwencji, z chwilą wygrania przetargu wadium oferenta, którego oferta została przyjęta, zostaje zarachowane na poczet ceny nabycia, tym samym przybiera postać zaliczki na przyszłą dostawę, z tytułu której powstaje obowiązek podatkowy zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy.
Zatem, z tytułu wpłaconego wadium, w ramach przetargu z tytułu sprzedaży, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą rozstrzygnięcia przetargu, tzn. wyboru i zatwierdzenia oferenta, w myśl art. 19a ust. 8 ustawy.
Wobec powyższego po stronie Państwa powstaje obowiązek podatkowy w zakresie podatku od towarów i usług w części obejmującej otrzymaną należność w dniu podjęcia uchwały o wyborze oferenta przez Zarząd Spółki. Jeżeli z regulaminu wynika, że dla transakcji wymagana jest dodatkowa zgoda Rady Nadzorczej, to obowiązek podatkowy powstaje w dniu podjęcia tej uchwały. Natomiast, jeżeli z regulaminu wynika, że wymagana jest jeszcze dodatkowo zgoda Walnego Zgromadzenia, to obowiązek podatkowy powstanie dopiero w momencie uzyskania tej zgody.
Jak wskazali Państwo w § 24 obu regulaminów (dla ruchomości i nieruchomości) ustalono, że po zatwierdzeniu wyniku przetargu przez Zarząd Spółki, w przypadku konieczności spełnienia wymogów zawartych w Statucie Spółki oddział odpowiedzialny za przetarg prowadzi działania zmierzające do:
- uzyskania zgody lub opinii Rady Nadzorczej,
- uzyskania zgody Walnego Zgromadzenia.
Z kolei w przypadku sprzedaży surowców wtórnych procedurę przetargową kończy uchwała zarządu i wadium zostaje zaliczone na poczet należności jako zaliczka. Zatem po stronie Państwa powstaje obowiązek podatkowy w zakresie podatku od towarów i usług w części obejmującej otrzymaną należność, w dacie zaliczenia kwoty wadium na poczet ceny nabycia na zasadach określonych w art. 19a ust. 8 ustawy o VAT.
W związku z powyższym stanowisko Państwa jest prawidłowe..
Dodatkowe informacje
Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli korzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.