Spółka, która zwróciła się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej, prowadziła przetargi na sprzedaż ruchomych składników majątku, nieru... - Interpretacja - null

ShutterStock

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu wpłaty wadium w przetargu?

Temat interpretacji

Obowiązek podatkowy z tytułu wpłaty wadium w przetargu

Spółka, która zwróciła się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej, prowadziła przetargi na sprzedaż ruchomych składników majątku, nieruchomości oraz surowców wtórnych. W przetargach obowiązywały zasady określone w regulaminach i statucie, które wymagały od uczestników wpłaty wadium tj. zabezpieczenia w wysokości 10% ceny wywoławczej. Wadium to, w przypadku wygranej, było zaliczone na poczet ceny zakupu. Spółka chciała ustalić, kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu tej wpłaty.

Spółka zapytała KIS o moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu VAT za wadium wpłacone przez oferenta, którego oferta zostaje przyjęta.

Zdaniem spółki moment powstania obowiązku podatkowego jest równy momentowi zaliczenia wadium na poczet ceny. Zwykle dzieje się to w dniu, w którym zarząd podejmuje uchwałę o wyborze oferenta. W razie potrzeby, obowiązek podatkowy przesuwa się na dzień podjęcia uchwały przez radę nadzorczą lub walne zgromadzenie, jeśli wymagane są dodatkowe zgody.

Stanowisko organu podatkowego

Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła stanowisko spółki, uznając je za prawidłowe. Organ odniósł się do przepisów art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 19a ust. 8 ustawy o VAT, które mówią, że obowiązek podatkowy powstaje w chwili dostawy towarów lub wykonania usług, a w przypadku zaliczek, w chwili ich otrzymania. Wpłacone wadium stanowi taką zaliczkę, więc obowiązek podatkowy powstaje wraz z jego przekształceniem w część ceny zakupu.

Obowiązek podatkowy pojawia się z dniem zatwierdzenia wyniku przetargu przez zarząd. W przypadku dodatkowych wymagań, takich jak zgoda rady nadzorczej lub walnego zgromadzenia, obowiązek podatkowy przesuwa się odpowiednio do momentu uzyskania tych zgód. Zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT, zaliczenie wadium na poczet ceny uznaje się za zapłatę części należności, która jest podstawą opodatkowania VAT.

Organ podkreślił znaczenie regulaminów przetargowych. Dokumenty te określają procedury, w tym moment zatwierdzenia wyników, co determinuje moment opodatkowania. Zgodnie z regulaminem spółki dla surowców wtórnych wystarczyła uchwała zarządu, natomiast w przypadku nieruchomości i ruchomości mogły być konieczne dodatkowe uchwały organów spółki.

Podsumowując, zgodnie z interpretacją organu, obowiązek podatkowy z tytułu VAT od wadium wpłaconego przez wybranego oferenta powstaje z chwilą jego zaliczenia na poczet ceny nabycia, przy czym decydujący jest dzień podjęcia ostatecznej uchwały przez odpowiednie organy spółki.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 31 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.532.2024.1.KO