Zwolnienie od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług dostawy budynku handlowo-usługowego wraz z działką, na kt... - Interpretacja - null
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Zwolnienie od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług dostawy budynku handlowo-usługowego wraz z działką, na której jest on posadowiony.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług dostawy budynku handlowo-usługowego wraz z działką nr 1, na której jest on posadowiony, jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 sierpnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 10 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług dostawy budynku handlowo-usługowego wraz z działką nr 1, na której jest on posadowiony.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
W dniu 13 lipca 2023 r. na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego w ... w związku z licytacją komorniczą z dnia 16 marca 2023 r. została nabyta nieruchomość zabudowana przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą (czynnego podatnika VAT) wraz z małżonką (brak rozdzielności majątkowej).
Podczas licytacji komorniczej na podstawie art. 43 ust. 21 ustawy o VAT do dnia licytacji komornik sądowy nie ustalił czy sprzedaż danej nieruchomości zabudowanej może skorzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a, w związku z powyższym do ceny netto został doliczony podatek VAT, który nie został przez nabywcę odliczony.
Jednocześnie już po licytacji komorniczej do komornika sądowego w dniu 22 września 2023 r. poprzedni właściciel nieruchomości złożył pismo (oświadczenie), z którego wynikało, iż sprzedaż komornicza jego zajętej nieruchomości powinna być zwolniona z podatku VAT.
Jednocześnie na postawie zgromadzonych dokumentów nabywca nieruchomości ustalił następujący stan faktyczny:
1.Poprzedni właściciel nabył nieruchomości zabudowaną od Gminy … w roku 2008 i dokonał jej rozbudowy i przebudowy - nieruchomość została przyjęta do użytkowania w 2009 r.
2.W czasie prowadzonej działalności były dokonywane nakłady modernizacyjne - jednak ich wielkość nie przekraczała 30% wartości nieruchomości przyjętej do używania jako środek trwały w 2009 r.
3.Poprzedni właściciel nieruchomości zakończył działalność gospodarczą w dniu 31 grudnia 2019 r.
Po nabyciu nieruchomości aktualny właściciel nie ponosił żadnych wydatków związanych z nabytą nieruchomością.
W uzupełnieniu wniosku, na pytania Organu o treści:
1.Kogo dotyczą zawarte w opisie sprawy sformułowania „osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą” oraz „aktualny właściciel” (tj. Pana czy innego podmiotu)?
2.Czy jest Pan czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług?
3.Czy Pana małżonka jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług?
4.Czy nabycie nieruchomości zabudowanej nastąpiło do majątku osobistego czy do prowadzonej działalności gospodarczej? Jeśli do działalności gospodarczej, to do czyjej?
5.W jaki sposób, do jakich celów, wykorzystywał/wykorzystuje/będzie wykorzystywał Pan ww. nieruchomość, od dnia nabycia do dnia sprzedaży?
6.Czy wykorzystywał/wykorzystuje/do dnia sprzedaży będzie wykorzystywał Pan ww. nieruchomość do działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024, poz. 361 ze zm.)?
7.Czy ww. nieruchomość była/jest/będzie do dnia sprzedaży udostępniana osobom trzecim na podstawie umów najmu, dzierżawy?
8.Jeśli odpowiedź na pytanie nr 7 jest twierdząca, to należy wskazać:
a)kiedy ww. nieruchomość lub jej część została/zostanie oddana w najem/dzierżawę/użyczenie?
b)czy udostępnianie to miało/ma/będzie miało charakter odpłatny, czy nieodpłatny?
c)kto był/jest/będzie stroną umów (tj. Pan czy Pana małżonka lub oboje Państwo)?
9.Jaki jest numer ewidencyjny działki/działek będącej/będących przedmiotem sprzedaży?
10.Czy w skład nieruchomości, o której mowa we wniosku, wchodzi wyłącznie działka zabudowana (działki zabudowane) czy również działka niezabudowana/działki niezabudowane?
11.Jakie naniesienia budowlane znajdują się na działce/poszczególnych działkach?
12.Czy naniesienia budowlane znajdujące się na działce stanowią budynki w rozumieniu przepisów art. 3 pkt 2 ww. ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 725 ze zm.)? Należy wskazać jakie.
13.Czy na działce/działkach znajdują się budowle w rozumieniu przepisów art. 3 pkt 3 ww. ustawy Prawo budowlane? Jeśli tak, to jakie?
14.Czy na działce/działkach znajdują się urządzenia budowlane, o których mowa w art. 3 pkt 9 ww. ustawy Prawo budowlane ? Jeśli tak, to należy wskazać, jakie oraz z którym budynkiem/budowlą są one powiązane? Jeśli tak, to jakie?
15.Czy poszczególne budynki/budowle są trwale związane z gruntem?
16.Kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie poszczególnych budynków/budowli lub ich części w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług? Należy wskazać dokładną datę.
17.Jeżeli nastąpiło pierwsze zasiedlenie części poszczególnych budynków/budowli, to należy wskazać, w jakiej w części?
18.Czy pomiędzy pierwszym zasiedleniem poszczególnych budynków/budowli lub ich części a ich dostawą upłynął/upłynie okres dłuższy niż 2 lata?
19.Kiedy nastąpiło zajęcie do używania poszczególnych budynków/budowli? Należy wskazać dokładną datę.
20.Czy budynki/budowle, przed ich nabyciem przez Pana, były wykorzystywane przez poprzednich właścicieli?
Jeżeli w skład nieruchomości, o której mowa we wniosku, wchodzi działka niezabudowana/działki niezabudowane, to należy udzielić odpowiedzi na poniższe pytania:
21.Czy działka/działki na dzień sprzedaży będzie/będą objęta/objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego? Jeżeli tak, to należy wskazać, jakie będzie przeznaczenie działki/działek według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego?
22.W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, należy wskazać, czy dla działki/działek została/zostanie do dnia sprzedaży wydana decyzja o warunkach zabudowy bądź też decyzja o lokalizacji inwestycji celu publicznego zgodnie z art. 4 ust. 2 pkt 1 lub pkt 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1130)?
Odpowiedzi na pytania nr 12-20 należy udzielić odrębnie dla każdego naniesienia posadowionego na nieruchomości objętej zakresem pytania. Natomiast odpowiedzi na pytania oznaczone nr 21-22 należy udzielić odrębnie dla każdej działki niezabudowanej.
wskazał Pan;
Ad. 1. Sformułowanie osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą dotyczy Pana osoby, czyli A.A., NIP ….
Ad. 2. Jest Pan osobą zarejestrowaną jako czynny podatnik podatku od towarów i usług.
Ad. 3. Pana żona również jest zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług.
Ad. 4. Nabycie nieruchomości nastąpiło do Pana działalności gospodarczej (do A.A.).
Ad. 5. Nieruchomość została nabyta i zakwalifikowana jako środek trwały z planami rozszerzenia działalności gospodarczej o nowego rodzaju usługi.
Ad. 6. Do dnia sprzedaży nie nastąpiła realizacja planów związanych z rozszerzeniem działalności gospodarczej o nowe usługi.
Ad. 7. Nieruchomość nie była udostępniana osobom trzecim na podstawie umów najmu, dzierżawy.
Ad. 8. Nie dotyczy.
Ad. 9. Numer ewidencyjny działki: 1, województwo …, miejscowość ….
Ad. 10. W skład nieruchomości wchodzi działka zabudowana budynkiem.
Ad. 11. Na działce zabudowanej znajduje się budynek handlowo-usługowy.
Ad. 12. Tak. Naniesienia budowlane to budynek w rozumieniu przepisów Prawo Budowlane.
Ad. 13. Na działce nie ma budowli w rozumieniu przepisów Prawo Budowlane.
Ad. 14. Na działce nie ma urządzeń budowlanych w rozumieniu przepisów Prawo Budowlane.
Ad. 15. Budynek jest trwale związany z gruntem.
Ad. 16. Pierwsze zasiedlenie w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od nastąpiło w dniu 30 czerwca 2015 r. przez poprzedniego właściciela nieruchomości po przyjęciu przez niego nakładów modernizacyjnych, których wartość przekroczyła 30% wartości nieruchomości, do Ewidencji Środków Trwałych.
Ad. 17. Nie dotyczy.
Ad. 18. Pomiędzy pierwszym zasiedleniem budynku a dostawą upłynął okres 2 lat.
Ad. 19. Przyjęcie do używania budynku przez Pana, tj. A.A. nastąpiło 13.07.2023 r.
Ad. 20. Budynek był przez poprzedniego właściciela wykorzystywany w ramach jego działalności gospodarczej.
Ad. 21. Nie dotyczy.
Ad. 22. Nie dotyczy.
Pytanie
Czy sprzedaż nieruchomości zakupionej w ramach licytacji komorniczej korzysta ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług?
Pana stanowisko w sprawie
W ocenie Wnioskodawcy, na podstawie przedstawionego stanu faktycznego sprzedaż nieruchomości zabudowanej nabytej na licytacji komorniczej korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług ponieważ:
1.Sprzedaż nieruchomości zakupionej na licytacji komorniczej nie jest dokonywana na podstawie pierwszego zasiedlenia lub przed nim.
2.Pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą nieruchomości zabudowanej upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Już sam fakt spełnienia warunków określonych w art. 43 ust. 1 pkt 10 powoduje możliwość skorzystania ze zwolnienia sprzedaży ww. nieruchomości zabudowanej z podatku od towarów i usług. Jednocześnie spełnione są również warunki określone w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy od podatku od towarów i usług.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we w zakresie zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług dostawy budynku handlowo-usługowego wraz z działką nr 1, na której jest on posadowiony, jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Stosownie do art. 2 pkt 22 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
Zgodnie z przedstawionymi przepisami budynki, a także grunty spełniają definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a ich sprzedaż jest traktowana jako dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy, która to czynność podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.
Towarem jest także udział w prawie własności lub użytkowania wieczystego nieruchomości. Jest to zgodne z normami unijnymi, bowiem w myśl art. 15 ust. 2 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 z 11.12.2006 s. 1, ze zm.), zwanej dalej „Dyrektywą 2006/112/WE”:
Państwa członkowskie mogą uznać za rzeczy:
1)określone udziały w nieruchomości,
2)prawa rzeczowe dające ich posiadaczowi prawo do korzystania z nieruchomości,
3)udziały i inne równoważne udziałom tytuły prawne dające ich posiadaczowi prawne lub faktyczne prawo własności lub posiadania nieruchomości lub jej części.
Problematyka współwłasności została uregulowana w art. 195-221 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.).
Zgodnie z art. 195 ustawy Kodeks cywilny:
Własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność).
Jak stanowi art. 196 § 1 ustawy Kodeks cywilny:
Współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną.
W myśl art. 196 § 2 ustawy Kodeks cywilny:
Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy niniejszego działu.
Stosownie do art. 46 § 1 ustawy Kodeks cywilny:
Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.
Art. 198 ustawy Kodeks cywilny stanowi, że:
Każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli.
Rozporządzanie udziałem polega na tym, że współwłaściciel może zbyć swój udział.
W tym miejscu zauważyć, że kwestie stosunków majątkowych pomiędzy małżonkami reguluje ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2809 ze zm.).
Stosownie do art. 31 § 1 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy:
Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez obojga małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
Zatem, istotą wspólności majątkowej małżeńskiej, zarówno ustawowej, jak i umownej, jest to, że każdy z małżonków jest współwłaścicielem poszczególnych składników majątku wspólnego (dorobkowego) na zasadach współwłasności łącznej (bezudziałowej).
W świetle art. 35 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:
W czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie może również rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku.
W myśl art. 36 § 1 oraz § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:
Oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym, w szczególności udzielać sobie wzajemnie informacji o stanie majątku wspólnego, o wykonywaniu zarządu majątkiem wspólnym i o zobowiązaniach obciążających majątek wspólny.
Każdy z małżonków może samodzielnie zarządzać majątkiem wspólnym, chyba że przepisy poniższe stanowią inaczej. Wykonywanie zarządu obejmuje czynności, które dotyczą przedmiotów majątkowych należących do majątku wspólnego, w tym czynności zmierzające do zachowania tego majątku.
Zgodnie z art. 37 § 1 pkt 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:
Zgoda drugiego małżonka jest potrzebna do dokonania czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego, jak również prowadzącej do oddania nieruchomości do używania lub pobierania z niej pożytków.
Z uwagi na powyższe regulacje prawne w akcie notarialnym dokumentującym tego rodzaju nabycie nieruchomości wymieniani są oboje małżonkowie, jeżeli istnieje między nimi ustawowa wspólność majątkowa. Wspólność wynikająca ze stosunku małżeństwa jest współwłasnością łączną uprawniającą do współposiadania rzeczy wchodzących w skład majątku wspólnego, a w czasie jej trwania żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego.
Na mocy zapisu zawartego w art. 43 § 1 cyt. Kodeksu:
Oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.
Nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Pojęcia „podatnik” i „działalność gospodarcza”, na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy.
Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Według art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
W kontekście powyższego, uwzględniając definicję działalności gospodarczej należy stwierdzić, że dostawa towarów będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług tylko w sytuacji, gdy dokonana zostanie przez podmiot o statusie podatnika, który działa w takim charakterze w odniesieniu do tej konkretnie czynności. Natomiast dla stwierdzenia, że dla danej transakcji podmiot jest podatnikiem podatku od towarów i usług, konieczne jest prowadzenie przez niego działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy.
Za podatnika należy uznać także osobę, która zadeklarowała zamiar prowadzenia działalności gospodarczej, czyniąc w tym celu pewne nakłady, mimo że sama działalność gospodarcza jeszcze się nie rozpoczęła, nawet w sytuacji jeśli nigdy nie zostanie rozpoczęta. Działalność gospodarcza może składać się z kilku następujących po sobie etapów. Czynności przygotowawcze, takie jak nabycie nieruchomości, które stanowią część tych transakcji, powinny być również traktowane jako działalność gospodarcza. Poniesienie wstępnych wydatków inwestycyjnych w celu i z zamiarem rozpoczęcia przyszłej działalności gospodarczej należy również uznać za działalność gospodarczą.
Z orzecznictwa ETS wynika, że sam zamiar prowadzenia działalności gospodarczej, potwierdzony obiektywnymi dowodami przesądza o potrzebie traktowania danego podmiotu jako podatnika podatku VAT nawet wtedy, gdy przewidywana działalność gospodarcza, która miała prowadzić do transakcji opodatkowanych, nie zostanie zrealizowana (orzeczenie ETS w sprawie C-400/98 pomiędzy Finanzamt Goslar a Brigitte Breitshol).
Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług jest spełnienie dwóch przesłanek: po pierwsze – dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie – czynność wykonywana jest przez podmiot, który działa w charakterze podatnika VAT.
Z opisu sprawy wynika, że jest Pan osobą zarejestrowaną jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Nabył Pan nieruchomość zabudowaną (działka nr 1 zabudowana budynkiem handlowo-usługowym. Nabycie nieruchomości nastąpiło do Pana działalności gospodarczej. Nieruchomość została zakwalifikowana jako środek trwały z planami rozszerzenia działalności gospodarczej o nowego rodzaju usługi. Do dnia sprzedaży nie nastąpiła realizacja planów związanych z rozszerzeniem działalności gospodarczej o nowe usługi.
Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że skoro planował Pan wykorzystywać przedmiotową działkę nr 1 zabudowaną budynkiem handlowo-usługowym do działalności gospodarczej, to nie można mówić o prywatnym celu nabycia nieruchomości. W przedmiotowej sprawie bez znaczenia jest fakt, że w stosunku do działki nr 1 zabudowanej budynkiem handlowo-usługowym nie nastąpiła realizacja planów związanych z rozszerzeniem działalności gospodarczej o nowe usługi. Już z samego Pana zamiaru określonego w momencie zakupu ww. nieruchomości wynika, że celem tego zakupu było wykorzystanie go w działalności gospodarczej.
Uwzględniając powyższe w kontekście analizowanej sprawy należy stwierdzić, że jako osoba prowadząca działalność gospodarczą, dokonując sprzedaży opisanej we wniosku działki nr 1 zabudowanej budynkiem handlowo-usługowym spełnia Pan przesłanki określone w art. 15 ust. 1 i 2 ustawy. W konsekwencji, dostawa działki nr 1 zabudowanej budynkiem handlowo-usługowym będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jako odpłatna dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy. Przedmiotowa transakcja będzie dotyczyła bowiem towaru w rozumieniu ustawy oraz dokonana będzie przez Pana - jako podatnika podatku od towarów i usług, w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej.
Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.
Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest - co do zasady - zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Zatem dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części, kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.
Zgodnie z treścią art. 2 pkt 14 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu - rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:
a)wybudowaniu lub
b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.
Z powyższego przepisu wynika, że pierwszym zasiedleniem jest pierwsze zajęcie budynku budowli lub ich części do używania. „Pierwsze zasiedlenie” budynku/budowli lub ich części ma więc miejsce zarówno w sytuacji, w której po wybudowaniu budynku/budowli lub ich części oddano je do użytkowania pierwszemu nabywcy, oddano je w najem, jak i w przypadku wykorzystywania budynku/budowli lub ich części na potrzeby własnej działalności gospodarczej podatnika, bowiem w tych przypadkach doszło do korzystania z budynku/budowli.
Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga art. 29a ust. 8 ustawy, w myśl którego:
W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.
W świetle tego przepisu, przy sprzedaży budynków lub budowli, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku, jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.
Jednocześnie wskazania wymaga, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia „budynku”. W tym zakresie należy odnieść się do przepisów ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 725 ze zm.).
W myśl art. 3 pkt 2 Prawa budowlanego:
Ilekroć w ustawie jest mowa o budynku, należy przez to rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.
Z opisu sprawy wynika, że w skład nieruchomości wchodzi działka zabudowana budynkiem. Na działce zabudowanej znajduje się budynek handlowo-usługowy. Naniesienia budowlane to budynek w rozumieniu przepisów Prawo Budowlane. Na działce nie ma budowli w rozumieniu przepisów Prawo Budowlane. Na działce nie ma urządzeń budowlanych w rozumieniu przepisów Prawo Budowlane. Budynek jest trwale związany z gruntem. Pierwsze zasiedlenie w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od nastąpiło w dniu 30 czerwca 2015 r. Pomiędzy pierwszym zasiedleniem budynku a dostawą upłynął okres 2 lat. Budynek był przez poprzedniego właściciela wykorzystywany w ramach jego działalności gospodarczej. Po nabyciu nieruchomości aktualny właściciel nie ponosił żadnych wydatków związanych z nabytą nieruchomością.
Analiza przedstawionych okoliczności sprawy oraz treści powołanych przepisów prawa prowadzi do wniosku, że planowana sprzedaż budynku handlowo-usługowego znajdującego się na działce nr 1 nie zostanie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz pomiędzy pierwszym zasiedleniem a jego dostawą upłynie co najmniej 2 lata. W stosunku do ww. budynku handlowo-usługowego znajdującego się na działce nr 1 doszło już do pierwszego zasiedlenia i od pierwszego zasiedlenia do momentu sprzedaży upłynie okres dłuższy niż 2 lata, a ponadto – jak wynika z okoliczności sprawy – nie ponosił Pan żadnych wydatków związanych z nabytą nieruchomością. Zatem dostawa budynku handlowo-usługowego będzie objęta zwolnieniem od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
Jak wskazałem wyżej, na mocy art. 29a ust. 8 ustawy, w sytuacji, gdy budynki, budowle lub ich części korzystają ze zwolnienia od podatku, również sprzedaż gruntu będzie korzystała ze zwolnienia od podatku. Tym samym dostawa działki nr 1, na której posadowiony jest budynek handlowo-usługowy - stosownie do art. 29a ust. 8 ustawy - również będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.
Podsumowując, sprzedaż budynku handlowo-usługowego wraz z działką nr 1 będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
Z uwagi na fakt, iż wywiódł Pan prawidłowy skutek prawny, pomimo częściowo odmiennej argumentacji, Pana stanowisko w zakresie zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług dostawy budynku handlowo-usługowego wraz z działką nr 1 uznałem za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania). Inne kwestie przedstawione we wniosku, które nie zostały objęte pytaniem, w szczególności zastosowanie zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy do dostawy budynku handlowo-usługowego, nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.
Należy zauważyć, że stosownie do art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej:
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).
Zatem należy zaznaczyć, że niniejsza interpretacja nie wywiera skutków prawnych dla Pana małżonki – współwłaścicielki ww. nieruchomości.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
‒Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
‒Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
‒Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
‒w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
‒w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).