Brak opodatkowania podatkiem VAT czynności podziału zysku pomiędzy Państwem a inwestorem w związku z zawarciem umowy wspólnego przedsięwzięcia oraz pr... - Interpretacja - null
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Brak opodatkowania podatkiem VAT czynności podziału zysku pomiędzy Państwem a inwestorem w związku z zawarciem umowy wspólnego przedsięwzięcia oraz prawo do odliczenia 100% podatku naliczonego od zakupu nieruchomości oraz materiałów i usług związanych z remontem.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
23 lipca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w kwestii braku opodatkowania podatkiem VAT czynności podziału zysku pomiędzy Państwem a inwestorem w związku z zawarciem umowy wspólnego przedsięwzięcia oraz prawa do odliczenia 100% podatku naliczonego od zakupu nieruchomości oraz materiałów i usług związanych z remontem.
Wniosek został uzupełniony pismem z 26 września 2024 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest polską Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością posiadającą nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce będącą czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek. Spółka nabywa nieruchomości, które następnie remontuje i sprzedaje z zyskiem. Wnioskodawca planuje pozyskać kapitał na realizację dalszych inwestycji w nieruchomości i w tym celu planuje rozpocząć współpracę z podmiotami trzecimi, osobami fizycznymi, dalej zwanymi inwestorami. Planowana współpraca miałaby odbywać się na zasadzie umowy o wspólnym przedsięwzięciu.
W ramach umowy o współpracy inwestor miałby zapewnić środki finansowe na sfinansowanie transakcji zakupu nieruchomości. Przekazanie środków obywać się będzie na rachunek bankowy Wnioskodawcy. Następnie z pozyskanych środków Wnioskodawca nabywałby na rynku pierwotnym i wtórnym nieruchomości we własnym imieniu, ale na wspólną rzecz - swoją i inwestora oraz nabywałby niezbędne do remontu materiały i usługi.
Wnioskodawca w całości odpowiedzialny będzie za przygotowanie transakcji zakupu i sprzedaży nieruchomości, za zorganizowanie remontów czy wykończenia, przy czym Wnioskodawca zobowiązany jest do przedstawiania inwestorowi informacji o stanie realizacji Inwestycji wskazującego w szczególności sposób ulokowania środków. Wnioskodawca będzie ponosił koszty remontów czy wykończenia i będzie ujmował je w swojej ewidencji podatkowej w takiej mierze, w jakiej odpowiadają ustalonej w umowie o współpracy proporcji.
Po sprzedaży nieruchomości Wnioskodawca zwraca otrzymane wcześniej od inwestora środki finansowe. Dodatkowo Wnioskodawca wraz z inwestorem dokonają podziału zysku w przewidzianej w umowie o współpracy proporcji. Wnioskodawca w momencie sprzedaży nieruchomość rozpozna przychód ze sprzedaży w takiej mierze, w jakiej odpowiada ustalonej w umowie o współpracy proporcji.
Następnie Wnioskodawca wystawi notę księgową, w której wskazany zostanie przychód z inwestycji z wyszczególnieniem przychodu inwestora oraz wskazane zostaną koszty przypadające na inwestora. Jednakże zarówno przychód jak i koszty będą już uwzględnione w ewidencji podatkowej Wnioskodawcy i w związku z tym nota księgowa nie będzie stanowiła podstawy do zapisu w ewidencji.
Pismem z 26 września 2024 r. uzupełniono opis sprawy następująco:
a) Czy rozliczeniom między Państwem a Inwestorem wspólnego przedsięwzięcia będzie towarzyszyła jakakolwiek dostawa towarów lub jakiekolwiek świadczenie usług? Jeśli tak, to należy wskazać:
i. jakie czynności/usługi/dostawę towaru w ramach realizowanego wspólnego przedsięwzięcia będą Państwo świadczyć na rzecz Inwestora?
Odpowiedź: Żadne czynności ani żadne dostawy towarów nie będą dokonywane przez żadną ze stron na rzecz drugiej strony umowy.
ii. czy z tytułu wykonywania tych czynności/usług/dostawy towarów, Państwo otrzymają jakąkolwiek zapłatę/wynagrodzenie?
Odpowiedź: Żadne czynności ani żadne dostawy towarów nie będą dokonywane przez żadną ze stron na rzecz drugiej strony umowy i w związku z tym z powyższych tytułów nie będzie przekazywane żadne wypłaty ani wynagrodzenie.
iii. jakie świadczenia w ramach realizowanego wspólnego przedsięwzięcia będzie świadczył Inwestor na rzecz Państwa?
Odpowiedź: Żadne czynności ani żadne dostawy towarów nie będą dokonywane przez żadną ze stron na rzecz drugiej strony umowy.
iv. czy z tytułu realizacji tych świadczeń, Państwo będą dokonywali na rzecz Inwestora jakiejkolwiek zapłaty?
Odpowiedź: Żadne czynności ani żadne dostawy towarów nie będą dokonywane przez żadną ze stron na rzecz drugiej strony umowy i w związku z tym z powyższych tytułów nie będzie przekazywane żadne wypłaty ani wynagrodzenie.
b) Jaką stawką podatku VAT będzie opodatkowana dostawa nieruchomości przez Sprzedającego na rzecz Państwa?
Odpowiedź: Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 u.p.t.u. zwalnia się z podatku dostawę budynków, budowli i ich części z wyjątkiem, gdy dostawa następuje w ramach pierwszego zasiedlenia.
Wnioskodawca będzie nabywał nieruchomości na rynku pierwotnym, w ramach ich pierwszego zasiedlenia i wówczas dla nieruchomości objętych społecznym programem mieszkaniowym stawka VAT wynosi 8%. Dla pozostałych nieruchomości zastosowanie znajduje stawka podstawowa.
Przy zakupie nieruchomości na rynku wtórnym, tj. dla których pierwsze zasiedlenie nastąpiło wcześniej niż w okresie 2 lat przed zbyciem, wówczas taka czynność nie będzie posiadała stawki VAT z uwagi na fakt podlegania zwolnieniu w podatku od towarów i usług.
c) Czy zakup nieruchomości, towarów i usług (o których mowa w pytaniu nr 3) będzie/będą wykorzystywane przez Państwa wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT nie korzystających ze zwolnienia od podatku i czy faktury będą wystawiane na Państwa?
Odpowiedź: Zakup na rynku pierwotnym, tj. w ramach pierwszego zasiedlenia będzie służył wyłączenie wykonywaniu czynności opodatkowanych w postaci sprzedaży nieruchomości ze stawką 8%.
Zakup na rynku wtórnym, tj. nie w ramach pierwszego zasiedlenia będzie służył wyłączenie wykonywaniu czynności zwolnionych. Wówczas wnioskodawca pozbawiony jest w całości prawa odliczenia podatku naliczonego.
d) Czy faktura dokumentująca sprzedaż nieruchomości będzie obejmowała całą wartość sprzedawanej nieruchomości, czy w takiej w jakiej odpowiada ustalonej w umowie o współpracy proporcji?
Odpowiedź: Faktura sprzedaży będzie dokumentowała całą wartość sprzedaży. Sprzedaży będzie dokonywał Wnioskodawca we własnym imieniu, ale na rzecz swoją i inwestora.
Pytania (pytanie nr 2 zostało ostatecznie sformułowane w piśmie z 26 września 2024 r.)
2) Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca wykonują wspólnie zadanie, ale nie świadczy na rzecz inwestora dostaw czy usług i w związku z tym przekazywanie środków z tytułu proporcjonalnego zysku nie podlega podatkowi od towarów i usług?
3) Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca ma prawo do odliczenia 100% podatku naliczonego od zakupu nieruchomości oraz materiałów i usług związanych z remontem?
Państwa stanowisko w sprawie (w zakresie pytania nr 2 zostało ostatecznie sformułowane w piśmie z 26 września 2024 r.)
Ad. 2. Zdaniem Wnioskodawcy na mocy umowy wspólnego przedsięwzięcia oba podmioty wykonują wspólnie zadanie. W ramach tak zawartej umowy nie świadczą sobie dostaw czy usług i tym samym Wnioskodawca nie świadczy na rzecz inwestora żadnej usługi. W związku z tym kwota będąca podziałem zysku pomiędzy stronami, otrzymana przez inwestora, nieodnosząca się do żadnych wykonanych przez Wnioskodawcę czy inwestora usług lub dostawy towarów, pozostaje poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT i tym samym zdaniem Wnioskodawcy art. 8 ust. 1 u.p.t.u. nie znajdzie w niniejszej sprawie zastosowania.
Ad. 3. Zdaniem Wnioskodawcy skoro nabywa nieruchomości oraz materiały i usługi związane z remontem nieruchomości wykorzystywanej w działalności opodatkowanej Wnioskodawca ma zgodnie z art. 86 ust. 1 u.p.t.u. prawo do odliczenia całości podatku wynikającego z otrzymanych faktur zakupu. Fakt, iż przychody i koszty podatkowe są przyporządkowane Wnioskodawcy i inwestorowi w sposób przewidziany w zawartej umowie wspólnego przedsięwzięcia nie stoi na przeszkodzie pełnego odliczenia podatku od towarów i usług.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 361 ze zm.), zwanej dalej ustawą:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Zakres tych czynności sformułowany został odpowiedni w art. 7 oraz w art. 8 ustawy.
Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy:
Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Przez świadczenie usług należy rozumieć każde zachowanie niebędące dostawą towarów i świadczone na rzecz innego podmiotu. Powołane przepisy wskazują, że pojęcie świadczenia usług ma bardzo szeroki zakres, gdyż nie obejmuje wyłącznie działań podatnika, lecz również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonywania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji. Pod pojęciem usługi (świadczenia) należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś), jak i zaniechanie (nieczynienie bądź tolerowanie, znoszenie określonych stanów rzeczy). Należy jednak zaznaczyć, że nie każde powstrzymanie się od działania czy tolerowanie czynności lub sytuacji może zostać uznane za usługę w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.
Z powołanego wyżej art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług, co do zasady, podlega opodatkowaniu VAT wówczas, gdy są wykonywane odpłatnie. Aby uznać dane świadczenie za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Przy czym, przepisy ustawy nie określają postaci wynagrodzenia.
Na gruncie utrwalonej praktyki, w tym orzecznictwa sądów administracyjnych oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (m.in. wyrok NSA z dnia 29 lutego 2012, sygn. akt I FSK 562/11, wyroki TSUE w sprawach: Town&Country Factor LTd C-498/99, Tolsma C-16/93, Hoge Raad C-154/80), wykształcono przesłanki warunkujące uznanie danych czynności za świadczenie usług podlegające opodatkowaniu VAT. Za takie czynności, zgodnie z ugruntowanymi tezami można uznać sytuacje, w których:
-istnieje związek prawny między usługodawcą i usługobiorcą, w ramach którego następuje świadczenie wzajemne;
-otrzymane wynagrodzenie stanowi wartość faktycznie przekazaną w zamian za usługi świadczone na rzecz usługobiorcy;
-istnieje bezpośrednia i jasno zindywidualizowana korzyść po stronie dostawcy towaru lub usługi;
-odpłatność za otrzymane świadczenie (towar lub usługę) pozostaje w bezpośrednim związku z czynnością, która miałaby być opodatkowana tym podatkiem;
-istnieje możliwość wyrażenia w pieniądzu wartości tego świadczenia wzajemnego.
W konsekwencji, dla uznania danego świadczenia za opodatkowane na gruncie ustawy o VAT, konieczne jest istnienie stosunku prawnego pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, w ramach którego istnieje świadczenie wzajemne. Usługa musi być świadczona za wynagrodzeniem, a odpłatność ta powinna pozostawać w bezpośrednim związku z czynnością opodatkowaną. Ponadto, po stronie usługodawcy, musi istnieć bezpośrednia i skonkretyzowana korzyść z tytułu świadczenia usługi.
Natomiast kwestia odpłatności była niejednokrotnie przedmiotem rozstrzygania przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jak zauważył Trybunał w wyroku w sprawie C-102/86 Apple and Pear Development Council, EU:C:1988:120: „czynność można uznać za dokonaną odpłatnie, gdy istnieje bezpośrednia i jasno zindywidualizowana korzyść po stronie dostawcy towaru lub usługi, a ponadto odpłatność za otrzymane świadczenie (towar lub usługę) pozostaje w bezpośrednim związku z czynnością, która miałaby być opodatkowana tym podatkiem”.
W świetle powyższego, w celu zweryfikowania czy działania realizowane w ramach wspólnego przedsięwzięcia pomiędzy Stronami stanowią czynności opodatkowane należy przeanalizować, czy w przedmiotowej sprawie spełnione będą wyżej wspomniane przesłanki.
Z opisu sprawy wynika, że są Państwo czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Nabywają Państwo nieruchomości, które następnie remontują i sprzedają z zyskiem. Planują Państwo pozyskać kapitał na realizację inwestycji w nieruchomości i w tym celu planują rozpocząć współpracę z inwestorami. Planowana współpraca miałaby odbywać się na zasadzie umowy o wspólnym przedsięwzięciu.
W ramach umowy o współpracy inwestor miałby zapewnić środki finansowe na sfinansowanie transakcji zakupu nieruchomości. Przekazanie środków obywać się będzie na rachunek bankowy Państwa. Z pozyskanych środków Państwo nabywaliby na rynku pierwotnym i wtórnym nieruchomości we własnym imieniu, ale na wspólną rzecz - swoją i inwestora oraz nabywaliby niezbędne do remontu materiały i usługi.
W całości odpowiedzialni będą Państwo za przygotowanie transakcji zakupu i sprzedaży nieruchomości, za zorganizowanie remontów czy wykończenia. Będą Państwo ponosić koszty remontów czy wykończenia i będą ujmować je w swojej ewidencji podatkowej w takiej mierze, w jakiej odpowiadają ustalonej w umowie o współpracy proporcji.
Po sprzedaży nieruchomości zwracają Państwo otrzymane wcześniej od inwestora środki finansowe. Dodatkowo Państwo wraz z inwestorem dokonają podziału zysku w przewidzianej w umowie o współpracy proporcji. Państwo w momencie sprzedaży nieruchomość rozpoznają przychód ze sprzedaży w takiej mierze, w jakiej odpowiada ustalonej w umowie o współpracy proporcji. Następnie wystawią Państwo notę księgową, w której wskazany zostanie przychód z inwestycji z wyszczególnieniem przychodu inwestora oraz wskazane zostaną koszty przypadające na inwestora.
Żadne czynności ani żadne dostawy towarów nie będą dokonywane przez żadną ze stron na rzecz drugiej strony umowy i w związku z tym z powyższych tytułów nie będzie przekazywane żadne wypłaty ani wynagrodzenie. Faktura sprzedaży będzie dokumentowała całą wartość sprzedaży. Sprzedaży będą dokonywali Państwo we własnym imieniu, ale na rzecz swoją i inwestora.
Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii opodatkowania podatkiem VAT czynności podziału zysku pomiędzy Państwem a inwestorem w związku z zawarciem umowy wspólnego przedsięwzięcia.
Zauważyć należy, że zawieranie porozumień w postaci umowy o współpracę jest dopuszczalne, w ramach swobody umów.
Stosownie do art. 3531 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2027 r., poz. 1061 ze zm.):
Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.
Wspólne przedsięwzięcie charakteryzuje to, że jego uczestnicy są związani ustaleniami umownymi. Umowa o wspólne przedsięwzięcie z reguły wiąże podmioty na czas określony, najczęściej oznaczony osiągnięciem celu, dla którego została zawarta. Podmioty podejmujące współpracę w ramach wspólnego przedsięwzięcia realizują wspólną politykę finansową objętą porozumieniem, a podjęte przez takie podmioty działania nie tworzą podmiotu gospodarczego, który byłby odrębnym podmiotem gospodarczym podlegającym rejestracji. Zatem przedsiębiorcy działający w ramach wspólnego przedsięwzięcia są odrębnymi podatnikami VAT.
W konsekwencji w sytuacjach, w których przedmiotem umowy stron jest wspólna realizacja określonego celu, można przyjąć, że w zakresie działań każdej ze stron, wynikających z ich obowiązków umownych, nie dochodzi do wzajemnego odpłatnego świadczenia usług. Należy podkreślić, że w tego rodzaju przypadkach wszystkie strony umowy osiągają zamierzone cele, z tym że osiągnięcie tych celów nie jest bezpośrednio związane ze świadczeniem innego podmiotu w ramach zawartej umowy.
W analizowanej sprawie, w ramach działań podejmowanych przez Państwa i inwestora, zawarta została umowa o wspólnym przedsięwzięciu.
Z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku nie wynika, aby pomiędzy Stronami, tj. pomiędzy Państwem a inwestorem będzie miało miejsce świadczenie usług czy dostawa towarów w zamian, za które należne byłoby wynagrodzenie. W ramach umowy o współpracy inwestor miałby zapewnić środki finansowe na sfinansowanie transakcji zakupu nieruchomości. Przekazanie środków obywać się będzie na Państwa rachunek bankowy. Następnie z pozyskanych środków Państwo nabywaliby na rynku pierwotnym i wtórnym nieruchomości we własnym imieniu, ale na wspólną rzecz - swoją i inwestora oraz nabywaliby niezbędne do remontu materiały i usługi. Państwo będą w całości odpowiedzialni za przygotowanie transakcji zakupu i sprzedaży nieruchomości, za zorganizowanie remontów czy wykończenia, przy czym będą Państwo zobowiązani do przedstawiania inwestorowi informacji o stanie realizacji inwestycji wskazującego w szczególności sposób ulokowania środków. Po sprzedaży nieruchomości będą Państwo zwracać otrzymane wcześniej od inwestora środki finansowe. Dodatkowo wraz z inwestorem dokonają Państwo podziału zysku w przewidzianej w umowie o współpracy proporcji.
W konsekwencji, jeżeli środki finansowe zostały wniesione przez inwestora na wykonanie wspólnego przedsięwzięcia oraz nie dotyczą żadnych usług czy też dostaw towarów wykonywanych przez jednego z uczestników przedsięwzięcia na rzecz drugiego, nie stanowią one wynagrodzenia, które podlegałoby opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
W analizowanej sprawie nie dochodzi do wzajemnego świadczenia usług pomiędzy Państwem a inwestorem. Inwestor w ramach wspólnego przedsięwzięcia jest zobowiązany do sfinansowania transakcji zakupu nieruchomości. Wnoszony przez inwestora wkład finansowy nie skutkuje koniecznością świadczenia ze strony Państwa na rzecz inwestora. Zatem relacji występujących pomiędzy Państwem a inwestorem, w ramach zawartej Umowy nie można traktować jako odpłatnego świadczenia usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy.
Przechodząc do transferu środków pieniężnych związanego z rozliczeniami dokonywanymi między Stronami, obejmującego podział zysków i ewentualnych strat, jeżeli nie będzie dotyczyć żadnych usług czy też dostaw towarów wykonywanych przez jednego z uczestników przedsięwzięcia na rzecz drugiego, będzie mieć charakter techniczny i będzie dokonywany w celu odzwierciedlenia partycypacji poszczególnych uczestników przedsięwzięcia w przychodach i kosztach generowanych przez wspólne przedsięwzięcie, to sam podział przychodów i kosztów nie będzie stanowił czynności podlegającej opodatkowaniu.
Odnosząc się zatem w analizowanej sprawie do przekazywania przez Państwa inwestorowi środków z tytułu proporcjonalnego podziału zysku między stronami, które nie będzie dotyczyć żadnych usług czy też dostaw towarów wykonywanych przez jednego z uczestników przedsięwzięcia na rzecz drugiego, należy stwierdzić, że to przekazanie w związku z podziałem zysku nie będzie stanowić czynności podlegającej opodatkowaniu.
W związku z powyższym stanowisko Państwa w zakresie pytania nr 2 jest prawidłowe.
Kolejne wątpliwości Państwa dotyczą kwestii czy mają Państwo prawo do odliczenia 100% podatku naliczonego od zakupu nieruchomości oraz materiałów i usług związanych z remontem.
Z opisu sprawy wynika, że będą Państwo nabywać nieruchomości na rynku pierwotnym, w ramach ich pierwszego zasiedlenia i wówczas dla nieruchomości objętych społecznym programem mieszkaniowym stawka VAT wynosi 8%. Dla pozostałych nieruchomości zastosowanie znajduje stawka podstawowa. Przy zakupie nieruchomości na rynku wtórnym, tj. dla których pierwsze zasiedlenie nastąpiło wcześniej niż w okresie 2 lat przed zbyciem, wówczas taka czynność nie będzie posiadała stawki VAT z uwagi na fakt podlegania zwolnieniu w podatku od towarów i usług.
Zakup na rynku pierwotnym, tj. w ramach pierwszego zasiedlenia będzie służył wyłączenie wykonywaniu czynności opodatkowanych w postaci sprzedaży nieruchomości ze stawką 8%.
Zakup na rynku wtórnym, tj. nie w ramach pierwszego zasiedlenia będzie służył wyłączenie wykonywaniu czynności zwolnionych. Wówczas pozbawieni są Państwo w całości prawa odliczenia podatku naliczonego.
Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy. Zgodnie z tym artykułem:
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:
Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
a)nabycia towarów i usług,
b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.
Jak wynika z powołanego wyżej art. 86 ust. 1 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.
Ponadto podkreślić należy, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, to jest m.in. tego, że zakupy są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Jak wynika z powołanych przepisów, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane przez zarejestrowanego, czynnego podatnika podatku VAT, w ramach działalności gospodarczej, do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.
Podstawowym warunkiem, którego spełnienie należy analizować w aspekcie prawa do odliczenia podatku VAT, jest związek dokonywanych nabyć towarów i usług ze sprzedażą uprawniającą do dokonywania takiego odliczenia, czyli sprzedażą generującą podatek należny.
Mając na uwadze przedstawiony stan prawny i opis sprawy należy stwierdzić, że będzie przysługiwało Państwu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia nieruchomości oraz materiałów i usług związanych z remontem nieruchomości, których dostawa będzie opodatkowana stawką 8% lub 23%. Czynność nabycia nieruchomości oraz materiałów i usług związanych z remontem nieruchomości będzie związana z Państwa działalnością opodatkowaną.
Natomiast w przypadku dostawy nieruchomości, których dostawa będzie zwolniona od podatku nie będzie przysługiwało Państwu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia materiałów i usług związanych z remontem nieruchomości, gdyż czynność ta będzie służyła wyłączenie wykonywaniu czynności zwolnionych. Jak wskazali Państwo w tej sytuacji pozbawieni są w całości prawa odliczenia podatku naliczonego.
Stanowisko Państwa w zakresie pytania nr 3 jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Ocena stanowiska Państwa w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz podatku dochodowego od osób prawnych zostanie zawarta w odrębnych rozstrzygnięciach.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym albo opisem zdarzenia przyszłego. Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.