Podstawa opodatkowania dla dotacji i uznanie czynności wykonywanych przez Wnioskodawcę za czynności podlegające/niepodlegające opodatkowaniu podatkiem... - Interpretacja - null

ShutterStock

Podstawa opodatkowania dla dotacji i uznanie czynności wykonywanych przez Wnioskodawcę za czynności podlegające/niepodlegające opodatkowaniu podatkiem... - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Podstawa opodatkowania dla dotacji i uznanie czynności wykonywanych przez Wnioskodawcę za czynności podlegające/niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe, w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest:

- nieprawidłowe w zakresie uznania, że otrzymane przez Państwa dofinansowanie (dotacja od Komisji Europejskiej oraz dotacja od Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu) w części przeznaczonej na pokrycie wydatków związanych z wykonaniem przez Państwa na rzecz MŚP beneficjentów usługi opracowania planu transformacji cyfrowej dla przedsiębiorców produkcyjnych, MŚP Go digital – szkolenie dla menedżerów firm z sektora MŚP, MŚP Go digital - warsztaty demonstracyjne dla menedżerów firm z sektora MŚP, nie stanowi podstawy opodatkowania, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy i w konsekwencji nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy,

- prawidłowe w zakresie uznania, że otrzymane przez Państwa dofinansowanie w części przeznaczonej na pokrycie wydatków związanych z byciem przez Państwa brokerem innowacji, przygotowanie dokumentacji, przygotowanie strategii sprzedaży, przygotowanie i realizacja usług, monitorowanie KPI w projekcie, rozpowszechnianie, w tym promocja, udział i przygotowanie wydarzeń wspierających, prowadzenie socialmediów, strony internetowej nie stanowi wynagrodzenia za dokonanie przez Państwa dostawy towarów ani wynagrodzenia za wykonanie przez Państwa usługi, a tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy i w konsekwencji nie zwiększa podstawy opodatkowania zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy,

- prawidłowe w zakresie uznania, że działania przeprowadzane przez Państwa ramach realizacji Projektu na rzecz Partnerów nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług,

- nieprawidłowe w zakresie uznania, że działania przeprowadzane przez Państwa ramach realizacji Projektu na rzecz Beneficjentów nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

17 lipca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług, który dotyczy podstawy opodatkowania i uznania czynności wykonywanych przez Wnioskodawcę za czynności podlegające/niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

X. S.A. (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest spółką prawa handlowego, działającą na podstawie rozporządzenia …. Wnioskodawca został utworzony w celu wsparcia i przyspieszenia procesów restrukturyzacyjnych oraz stworzenia nowych miejsc pracy w regionie. Wnioskodawca jest …, a także świadczy usługi wspierające działające w strefie podmioty. Spółka jest czynnym podatnikiem VAT, podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

Wnioskodawca jest koordynatorem projektu …. (dalej: „Program” lub „X). Program otrzymał dofinansowania w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, przy czym dofinansowanie pochodzi w 50% od Komisji Europejskiej oraz w 50% od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Poniżej Wnioskodawca szczegółowo wskazuje na warunki dotacji.

a)Dofinansowanie z Komisji Europejskiej

Podstawą dofinansowania otrzymanego z Komisji Europejskiej stanowi umowa „…”. Stronami ww. umowy są Komisja Europejska (dalej: „KE”) oraz Spółka występująca jako „Koordynator” a także:

A.

B.

C.

D.

E.

F.

zwani łącznie „Partnerami”. Wskazane powyżej podmioty wraz z Wnioskodawcą zawarły umowę konsorcjum w dniu 26 lipca 2022 r. do umowy grantowej projektu ...

Dofinansowanie zostało określone na poziomie maksymalnie 50%. Dofinansowanie zostało udzielone w formie przedpłaty - zaliczki.

Umowa zawarta pomiędzy Wnioskodawcą a KE określa ogóle warunki kwalifikowalności kosztów, wśród których wymieniono m.in. wymóg faktycznego poniesienia kosztów przez Partnera (Wnioskodawcę), wymóg poniesienia wydatków w określonym przedziale czasowym, oraz kategorie dopuszczalnych w ramach projektu wydatków.

Każdy z Partnerów jest zobligowany do wypełnienia szczegółowych obowiązków określonych w umowie, przede wszystkim w zakresie sprawozdawczości co do sposobu wydatkowania środków pochodzących z dotacji.

Obowiązki Spółki określone w umowie obejmują m.in.:

monitorowanie prawidłowej realizacji działań,

pośrednictwo we wszelkiej komunikacji między Partnerami a KE, chyba że umowa stanowi inaczej,

rozdzielenie płatności wynikającej z umowy pomiędzy pozostałych Partnerów.

b)Dofinansowanie z PARP

Polska Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (dalej: „PARP”) w ramach działania „…, ogłosiła nabór dla podmiotów pełniących rolę koordynatora w projekcie X. Wnioskodawca złożył stosowny wniosek o dofinansowanie, który to wniosek został pozytywnie oceniony, skutkując przyznaniem wsparcia.

Złożony przez Spółkę w dniu 19 kwietnia 2023 r. wniosek o dofinansowanie części Projektu do PARP z Programu … - (dalej: „Wniosek”), dotyczy projektu Regionalny Hub … (X- …) to skoordynowana grupa podmiotów o komplementarnych kompetencjach i celach non-profit, wspierająca cyfrową transformację przedsiębiorstw w szczególności w województwach …. Wniosek zawiera również wyliczenie partnerów, którzy są tożsami z wymienionymi powyżej we wniosku do KE, Spółka pełni rolę koordynatora w ramach Wniosku.

We Wniosku opisano każdą z usług świadczonych wobec przedsiębiorców. Wykonanie usługi jest potwierdzone protokołami odbioru zrealizowanych usług, a jeżeli przedsiębiorca skorzystał z więcej niż jednej usługi, każda z nich jest odbierana odrębnym protokołem.

Środki finansowe zostaną przekazane przez PARP na rzecz Wnioskodawcy oraz Partnerów, natomiast beneficjenci (małe i średnie przedsiębiorstwa) skorzystają ze wsparcia polegającego na bezpłatności oferowanych usług w ramach programu.

Dokumentacja potwierdzającą liczbę wspartych przedsiębiorstw jest raportowana na podstawie uzupełnionych i podpisanych przez przedsiębiorców, a zweryfikowanych pod względem poprawności przez Spółkę oświadczeń o spełnianiu kryteriów MŚP będących załącznikiem do Umowy o dofinansowanie.

Wśród wydatków przedstawionych we wniosku wskazano m.in.:

a)    Wynagrodzenia - dotyczy wynagrodzenia za ogólne zarządzanie projektem przez Wnioskodawcę, co za tym idzie odnosi się pośrednio do wszystkich usług wyszczególnionych w „USŁUGI X DLA MŚP”.

b)   Podróże służbowe - koszt dotyczy podróży służbowej związanej z ogólnym zarządzaniem projektem przez Koordynatora, co za tym idzie odnosi się pośrednio do wszystkich usług wyszczególnionych w „USŁUGI X DLA MŚP”.

c)   Usługi informacyjno-promocyjne - koszt dotyczy zakupu narzędzi promocyjnych projektu przez Koordynatora, co za tym idzie odnosi się pośrednio do wszystkich usług wyszczególnionych w „USŁUGI X DLA MŚP”.

Kwota dofinansowania wynikająca z programu objętego Wnioskiem wynosi 50% kosztów. Pozostałe 50% jest dofinansowane w ramach umowy zawartej z KE. W rezultacie przedsiębiorcy korzystający z usług w ramach X-… nie ponoszą odpłatności za te usługi.

Zgodnie z regulaminem dofinansowania PARP: „(...) dofinansowanie stanowi pomoc niestanowiącą pomocy publicznej, podlegającą w pełni mechanizmowi transferowania określonemu w umowie o dofinansowanie, (...), przeznaczonej na pokrycie kosztów spełniających warunki kwalifikowalności opisane w § 49 rozporządzenia ws. udzielania przez PARP pomocy finansowej w ramach FENG.

W ramach współpracy z PARP, Wnioskodawca jest zobowiązany do realizacji obowiązków sprawozdawczych, obejmujących informację o realizacji zadań własnych jak realizacji przez Partnerów ich zadań.

Umowa nakłada również obowiązek prowadzenia wyodrębnionej ewidencji księgowej wydatków Projektu w sposób przejrzysty i rzetelny, tak aby możliwa była identyfikacja poszczególnych operacji związanych z Projektem w podziale na odbiorców usług (MŚP, inne niż MŚP). Dokumenty księgowe powinny zostać oznaczone co najmniej odbiorcą usług (MŚP, inne niż MŚP) oraz numerem Umowy, w ramach której wydatek jest realizowany.

Umowa zawarta z PARP określa obowiązek świadczenia usług nieodpłatnie.

W ramach realizacji umowy z PARP doszło do zawarcia umowy o partnerstwie pomiędzy Spółką a pozostałymi projektu X ... W ramach umowy o partnerstwie Spółka występuje w roli Koordynatora, a stronami umowy o partnerstwie są wszyscy partnerzy projektu będący odbiorcami dotacji z KE i PARP. Partnerzy jak i Koordynator zgodnie z §5 umowy o partnerstwie są zobowiązani do dokumentowania ponoszonych przez nich wydatków w ramach realizacji Projektu. Spółce przysługują uprawnienia do weryfikacji prawidłowości wykonywanych obowiązków przez Partnerów oraz żądanie przedłożenia dokumentów potwierdzających poniesione przez nich wydatki lub prawidłowe wykonywanie obowiązków.

Umowa o partnerstwie dotyczy zarówno dofinansowania otrzymanego przez PARP jak i przez KE. Zgodnie z §6 umowy o partnerstwie strony ustaliły, że dofinansowanie otrzymywane w ramach Projektu będzie przekazywane na konto Koordynatora - Wnioskodawcy, który następnie będzie przekazywał każdemu Partnerowi należną mu kwotę (obliczoną proporcjonalnie zgodnie z podziałem, określonym w budżecie Projektu, określonym w Umowie Grantowej oraz we Wniosku) na rachunki bankowe wskazane przez Partnerów w formularzach identyfikacji finansowej przekazanych Koordynatorowi.

Dofinansowanie otrzymane z KE ma co do zasady formę zaliczki (przedpłaty), natomiast dofinansowanie z PARP jest refundacją poniesionych kosztów, rozliczane na zasadzie raportów składanych minimum co sześć miesięcy. Po 18 miesiącach Spółka będzie raportować efekty przeprowadzonych prac do KE łącznie z zatwierdzonymi raportami przygotowywanymi do PARP. Dofinansowanie jest przeznaczone tylko na zadania i czynności opisane we wniosku i zaplanowane w budżecie. Jest możliwe, że Spółka nie wyda całości kwoty określonej w budżecie, informacja ta będzie uzyskana dopiero po zakończeniu projektu, kiedy nastąpią finalne rozliczenia. Wówczas niewykorzystane środki zostaną zwrócone do instytucji, która udzieliła wsparcia.

Wnioskodawcy w ramach realizacji Projektu zostaną przypisane czynności podyktowane potrzebami uczestników Projektu (MŚP) - usługi na ich rzecz dotyczące transformacji cyfrowej dopasowane do uczestników, do których świadczenia Wnioskodawca jest kompetentny. Zadania w Projekcie realizowane przez Wnioskodawcę to m.in. bycie brokerem innowacji, przygotowanie dokumentacji, przygotowanie strategii sprzedaży, przygotowanie i realizacja usług, monitorowanie KPI w projekcie, rozpowszechnianie informacji o projekcie, w tym promocja, udział i przygotowanie wydarzeń wspierających, prowadzenie social mediów, strony internetowej. Wnioskodawca odpowiada również za prowadzenie dokumentacji projektowej. W ramach X … Wnioskodawca będzie realizował - oprócz zadań koordynatora projektu - nieodpłatnie na rzecz MŚP beneficjentów usługi:

opracowanie planu transformacji cyfrowej dla przedsiębiorstw produkcyjnych

MŚP Go digital - szkolenie dla menedżerów firm z sektora MŚP

MŚP Go digital - warsztaty demonstracyjne dla menedżerów firm z sektora MŚP

Oprócz powyższych Wnioskodawca realizuje zadania wewnętrzne, na rzecz Partnerów, ujęte w sekcjach:

■    Zarządzanie i koordynacja: obejmuje zarządzanie projektem, zarządzanie jakością i ryzykiem, zarządzanie finansami i zarządzanie klientami.

■    Komunikacja, rozpowszechnianie i rozwój ekosystemu: obejmuje identyfikację klientów i budowanie relacji w mediach społecznościowych, podnoszenie świadomości, budowanie ekosystemu, rozpowszechnianie i trwałość rezultatów po zakończeniu projektu

■    X… w sieci X: obejmuje zadania związane z pozycjonowaniem X… w sieci X na poziomie krajowej i europejskiej sieci, wymianą dobrych praktyk, transferem wiedzy i rozwojem umiejętności personelu, współpracą z innymi inicjatywami X.

■    DOŚWIADCZENIE - Sztuczna inteligencja, automatyzacja i robotyka: obejmuje podstawowe usługi w zakresie testowania przed zainwestowaniem i rozwojem umiejętności w konkretnym obszarze w oparciu o specjalistyczną infrastrukturę i wiedzę partnerów

■    DOŚWIADCZENIE - Cyberbezpieczeństwo: dotyczy podstawowych usług w zakresie testowania przed dokonaniem inwestycji i rozwoju umiejętności w określonym obszarze w oparciu o specjalistyczną infrastrukturę partnerów

■    DOŚWIADCZENIE - Wytwarzanie przyrostowe: dotyczy podstawowych usług w zakresie testowania przed dokonaniem inwestycji i rozwoju umiejętności w określonym obszarze w oparciu o specjalistyczną infrastrukturze i wiedzy partnerów

■    PLANOWANIE DZIAŁANIA - dotyczy wspierania kierownictwa w planowaniu i wdrażaniu procesu transformacji cyfrowej; budowanie kompetencji zarządów wyższego i średniego szczebla w planowaniu transformacji cyfrowej.

Zarówno działania wewnętrzne, na rzecz Partnerów, jak i usługi na rzecz beneficjentów, realizowane są nieodpłatnie.

Podsumowując, istotą działania X… jest świadczenie nieodpłatnych usług na rzecz przedsiębiorców. Finansowanie zostało zapewnione poprzez dotacje uzyskane w połowie od Komisji Europejskiej, a w połowie od PARP. Wnioskodawca pełni rolę koordynatora, rozdzielając środki w związku z realizacją poszczególnych usług przez członków X… na rzecz ich odbiorców.

W uzupełnieniu do wniosku wskazano, że:

1.   W jaki sposób została wyliczona kwota przyznanego Państwu dofinansowania z Komisji Europejskiej (50%) i PARP (50%) i od czego uzależniona jest jej wysokość? (np. od liczby wykonanych zadań/ świadczeń przypisanych Państwu w Projekcie, ich rodzaju, innych czynników, jakich?)

Odpowiedź Wnioskodawcy:

Poziom dofinansowania został wyliczony w odniesieniu do wysokości kosztów kwalifikowanych. Dofinansowanie otrzymane z KE i PARP stanowi po 50% wartości kosztów kwalifikowanych. Kwota dofinansowania jest określona w szczegółowym budżecie przewidzianych w umowie o dofinansowanie.

Poziom dofinansowana nie jest uzależniony od liczby wykonanych zadań / świadczeń przypisanych Wnioskodawcy w Projekcie, ani od ich rodzaju, lub innych czynników. Co do zasady, nie było wiadomym w momencie rozpisania Projektu, jakie dokładnie czynności będą wykonane i ile ich będzie.

O rzeczywistych działaniach i rezultatach zdecyduje zapotrzebowanie rynku (ilość chętnych podmiotów). Jest możliwość objęcia Projektem nieokreślonej liczby przedsiębiorców, co jednak nie spowoduje proporcjonalnego wzrostu poziomu dofinansowania.

Budżet określa kwoty wydatków kwalifikowanych, jakie mogą być poniesione w ramach realizacji Projektu - m.in. koszty osobowe, podwykonawstwo, delegacje, wyposażenie, inne towary, prace lub usługi (zewnętrzne). Wartości (limity) kosztów kwalifikowanych są określone i wyliczone w budżecie. Wysokość poszczególnych pozycji w budżecie Projektu jest obliczona z góry. Podczas realizacji Projektu będzie następowała weryfikacja kosztów - tego czy zostały poniesione zgodnie z warunkami umowy o dofinansowanie. Weryfikowana będzie zwłaszcza celowość - tj. czy dany wydatek został poniesiony w związku realizacją Projektu. Poniesienie wydatku, który zostanie uznany za niewłaściwy (niecelowy) będzie powodowało zwrot w tej części dofinansowania (zmniejszenie wysokości dofinansowania). Dofinansowanie będzie także częściowo zwracane w razie braku poniesienia wydatków związanych z realizacją Projektu.

Dofinansowanie z PARP zostało zastrzeżone tylko wobec Koordynatorów Europejskiego Hubu (...) (X), przy czym można było otrzymać dofinansowanie do 50% kosztów kwalifikowanych.

Nie ma możliwości zwiększenia poziomu dofinansowania. Jednakże, poziom ten może ulec proporcjonalnemu zmniejszeniu (tj. pomniejszeniu poziomu dofinansowania ulegają wszystkie WP zawarte w Projekcie w takim samym stopniu) na skutek nie zrealizowania jakiegokolwiek zadania zawartego we wnioskach o dofinansowanie PARP i KE.

2.   Czy otrzymane dofinansowanie jest uzależnione od liczby uczestników w Projekcie?

Odpowiedź Wnioskodawcy:

Otrzymane dofinansowanie nie jest uzależnione od liczby uczestników w Projekcie. Budżet projektu, będący maksymalną wysokością kwoty dofinansowania (zarówno z KE jak i PARP), jest z góry określony w umowie. Również poziom dofinansowania (50%) jest przewidziany z góry w umowie. Wynika to z zakupowego charakteru dotacji (dofinansowania), tj. przeznaczenia na wydatki niezbędne dla realizacji Projektu. Jak zostało wskazane w odpowiedzi na pytanie nr 1, poziom jest stały, natomiast sama wartość dofinansowania może być różna (w przypadku realizacji budżetu).

3.   W jaki sposób są wybierani uczestnicy (ostateczni odbiorcy usług - MŚP) w Projekcie?

Odpowiedź Wnioskodawcy:

Sposób rekrutacji zawarty został w Regulaminie naboru do projektu „X…” numer umowy grantowej …- przygotowanym przez Wnioskodawcę. W dokumentacji konkursowej wskazane jest, że każdy z Partnerów (konsorcjantów) zobowiązany jest do aktywnej rekrutacji MŚP, taki zapis znajduje swoje odzwierciedlenie również w umowie konsorcjum. Nadto, na stronie lidera Projektu jest przewidziany formularz zgłoszeniowy. Każdy z Partnerów (konsorcjantów) będzie aktywnie uczestniczył w rekrutowaniu MŚP w zakresie swoich pakietów, jednakże nadzór nad rekrutacją i weryfikacją wniosków o udzielenie pomocy w zakresie wszystkich MŚP sprawuje lider Projektu Wnioskodawca.

Wnioskodawca pragnie podkreślić, iż proces rekrutacji jest jednolity dla wszystkich MŚP, został on opracowany i wdrożony przez Wnioskodawcę.

Odbiorcami usług świadczonych w Projekcie mogą być wyłącznie mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) prowadzące działalność zgodnie z art. 11 Rozporządzenia Wykonawczego Rady (UE) NR 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r., tj. posiadające stałą strukturę w zakresie zaplecza personalnego i technicznego do prowadzenia działalności na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej, zainteresowane skorzystaniem z Usługi, zgodnie z definicjami zawartymi w niniejszym Regulaminie.

Nabór do Projektu ma charakter otwarty i dobrowolny, i jest prowadzony na podstawie zgłoszeń Przedsiębiorców. Nabór do Projektu jest prowadzony od 01.10.2023 r. do 30.09.2026 r. lub do wyczerpania puli finansowej przeznaczonej na realizację Usług. O rozpoczęciu realizacji Usług na rzecz Przedsiębiorcy, w ramach Projektu, Wnioskodawca decyduje na drodze weryfikacji jego statusu MŚP oraz jego potrzeb dotyczących transformacji cyfrowej.

Wnioskodawca wskazuje, iż treść regulaminu jest dostępna pod adresem:

4.   Czy z Klientami Projektu są zawierane umowy? Jeśli tak, to:

-   jakie to są umowy, na jakich zasadach są zawierane i przez kogo dokładnie (między jakimi stronami)?

-   czy warunki umów, na podstawie których realizują Państwo zadania/czynności objęte zakresem Projektu, będą jednakowe dla wszystkich Klientów Projektu?

-   czy umowy z Klientami Projektu przewidują możliwość odstąpienia od umowy zarówno przez podmioty uczestniczące w Projekcie (Klientów), jak i przez Państwa? Jeśli tak, to jakie są przesłanki (uregulowania) odnośnie odstąpienia od umów przez ww. strony?

-   czy w umowie tej określone są konkretne formy wsparcia/świadczenia, jakie zostaną wykonane na rzecz Klienta, z którym zawierana jest umowa?

Odpowiedź Wnioskodawcy:

Tak, z MŚP są zawierane umowy.

Umowa zawiera informację wskazującą, iż jest zawierana pomiędzy Liderem Projektu - Wnioskodawcą i Partnerem - Konsorcjantem oraz Przedsiębiorcą. Wzór takiej umowy stanowi załącznik nr 1 do Regulaminu naboru do Projektu. Jednocześnie w zakresie usług wykonywanych tylko przez Wnioskodawcę, umowa jest dwustronna tzn. jej stronami są tylko Wnioskodawca i MŚP. W przypadku usług realizowanych przez Partnerów, są to umowy trójstronne o składzie opisanym powyżej.

Tak, warunki umów są jednakowe dla wszystkich Przedsiębiorców.

Istnieje możliwość nie tyle odstąpienia od umowy, co zastrzeżenie obowiązku zwrotu wartości świadczenia przez MŚP, uregulowane w § 9 Umowy:

1.   „Jeżeli na podstawie czynności związanych z rozliczeniem Usług lub czynności kontrolnych uprawnionych organów zostanie stwierdzone, że:

1)wartość Usługi została wykorzystana w całości lub części niezgodnie z przeznaczeniem;

2)wartość usługi została wykorzystana z naruszeniem procedur, o których mowa w art. 184 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych;

3) Przedsiębiorca skorzystał z Usługi transformacji cyfrowej nienależnie;

4) Przedsiębiorca złożył dokumenty stwierdzające nieprawdę w celu skorzystania z Usługi;

5) Przedsiębiorca w dniu zawarcia Umowy lub w trakcie korzystania z Usług zawiesił działalność gospodarczą,

Operator wezwie Przedsiębiorcę do zwrotu całości lub części wartości Usługi, wraz z odsetkami, w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych, liczonymi od dnia przekazania środków.”

Tak, w umowie są określone konkretne formy wsparcia które mają zostać wykonane na rzecz MŚP. Poniżej Wnioskodawca prezentuje skrócony wyciąg z załącznika nr 1 do Regulaminu naboru Projektu.

„§ 2 Przedmiot Umowy.

Odpowiedź Wnioskodawcy:

Koordynator oraz Partnerzy nie realizują sprzedaży towaru/usług, natomiast usługi realizowane będą również przez Partnerów Konsorcjum, chyba że dana usługa jest zastrzeżona tylko dla Wnioskodawcy zgodnie z regulaminem. Zgodnie z opisem X… - internetowy spis usług transformacji cyfrowych, oferowanych w ramach Projektu, dostępny na stronie internetowej (...). Usługi i towary będą nabywane również przez Partnerów zgodnie z budżetem Projektu.

5.   Czy wykonują Państwo jakiekolwiek usługi/czynności/zadania dla któregoś z Partnerów Projektu?

Odpowiedź Wnioskodawcy:

Tak, Wnioskodawca realizuje czynności związane z zarządzaniem i koordynacją.

6.   Czy w ramach umowy Konsorcjum Partnerzy Projektu zachowają pełną odrębność i samodzielność jako podmioty prowadzące działalność gospodarczą?

Odpowiedź Wnioskodawcy:

Tak.

7.   Czy możliwa jest sytuacja, w której Partnerzy Projektu nie otrzymają wynagrodzenia za czynności wykonywane w ramach umowy Konsorcjum? Jeśli tak, należy opisać dlaczego.

Odpowiedź Wnioskodawcy:

W żadnej sytuacji Wnioskodawca nie wypłaca wynagrodzenia Partnerom.

Partnerzy Projektu otrzymują zwrot kosztów poniesionych w związku z realizacją zadań na rzecz MŚP. Jedynie w sytuacji nieprawidłowej realizacji zadań, realizacji czynności, które nie są elementem zadań, albo nieprawidłowego udokumentowania usług, Partnerzy nie otrzymają dofinansowania. Poza tym, sumaryczne dofinansowanie obejmuje 100% kosztów kwalifikowanych.

8.   Czy w umowach zawieranych z ostatecznymi odbiorcami usług (MŚP) została zawarta informacja, że ostateczny odbiorca usług (MŚP) zawiera umowę z Konsorcjum, z Państwem jako Koordynatorem, czy z jednym z Partnerów Projektu?

Odpowiedź Wnioskodawcy:

Umowa zawiera informację, że jest ona zawierana pomiędzy Liderem Projektu - Wnioskodawcą i Partnerem - Konsorcjantem z jednej strony, oraz z Przedsiębiorcą. Wzór takiej umowy stanowi załącznik nr 1 do Regulaminu naboru do Projektu. Jednocześnie jak zostało wskazane w odpowiedzi na pytanie nr 4, mogą wystąpić umowy dwustronne tj. (...)SSE - MŚP.

9.   Czy faktury (lub inne dokumenty) wystawiane przez Państwa, jako Koordynatora, na rzecz ostatecznych odbiorców usług (MŚP) dokumentują zarówno świadczenia wykonywane przez Państwa jako Koordynatora, jak również świadczenia wykonane przez poszczególnych Partnerów Projektu?

Odpowiedź Wnioskodawcy:

Jedyną dokumentacją dotyczącą wykonanych usług jest umowa wraz ze stosownymi załącznikami (w tym protokołem odbioru).

10.  Czy Państwo, jako Koordynator, wystawiają faktury (lub inne dokumenty) na rzecz ostatecznych odbiorców usług (MŚP) w swoim imieniu, czy również w imieniu poszczególnych Partnerów Projektu? Jeśli Państwo, jako Koordynator, będą wystawiali faktury również w imieniu Partnerów, to:

a)Czy Partnerzy Projektu upoważnią Państwa, jako Koordynatora, do wystawienia faktur w imieniu i na rzecz Partnerów?

b)Na jakich zasadach regulowane jest wystawianie faktur i czy powyższe zasady wynikają z umów z ostatecznymi odbiorcami usług (MŚP)?

c)Wykonywanie jakich czynności przez Partnerów będą dokumentowały te faktury?

Odpowiedź Wnioskodawcy:

Nie, nie są wystawiane faktury w związku z tym odpowiedzi na pozostałe pytania są bezprzedmiotowe. Jak zostało wskazane w odpowiedzi na pytanie nr 11, Wnioskodawca dokumentuje wykonanie usługi poprzez umowę wraz z załącznikami.

11.  Czy w zakresie Państwa części Projektu ponoszą Państwo odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonanie świadczeń, do których wykonania są zobowiązani w związku z udziałem w Projekcie? Jaka to jest odpowiedzialność i przed kim Państwo ją ponoszą?

Odpowiedź Wnioskodawcy:

Zgodnie z umową z PARP, Wnioskodawca ponosi wyłączną odpowiedzialność wobec osób trzecich za szkody powstałe w związku z realizacją Projektu. Wnioskodawca odpowiada za działania lub zaniechania Partnerów w ramach Projektu jak za własne.

12.  Jaką odpowiedzialność za realizację Projektu i przed kim ponoszą pozostali Partnerzy Projektu w zakresie ich części Projektu?

Odpowiedź Wnioskodawcy:

Partnerzy ponoszą odpowiedzialność wobec Wnioskodawcy jako Koordynatora (Partnerzy przed Liderem). Odpowiedzialność wynika z umowy o partnerstwie. Ponadto, Partnerzy w przypadku niewłaściwych działań narażają się na sankcję w postaci kary umownej.

13.  Czy Partnerzy Projektu uiszczają środki finansowe na Państwa rzecz, tj. na rzecz Lidera? Jeżeli tak, to:

-czy są wystawiane dokumenty na przekazanie wkładów własnych/środków finansowych przez Partnerów Projektu na rzecz Państwa (Lidera)? Należy wskazać, jakie to są dokumenty.

-czy w zamian za przekazanie przez Partnerów Projektu wkładu własnego na rzecz Lidera, Partner Projektu otrzyma jakiekolwiek towary lub usługi od Lidera (Państwa)?

Odpowiedź Wnioskodawcy:

Partnerzy nie uiszczają środków finansowych na rzecz Wnioskodawcy. Jedyna sytuacja polegająca na przelewie środków od Partnerów do Wnioskodawcy, jaka może wystąpić, to zaistnienie przesłanek do naliczenia kary umownej wobec Partnera. Wnioskodawca jest jedynym beneficjentem dofinansowania odpowiedzialnym za prawidłową realizację Projektu, redystrybuującym środki do Partnerów. W przypadku nieprawidłowej realizacji usługi to Wnioskodawca jest zobowiązany zwrócić środki, po czym zgodnie z umową o partnerstwie przysługuje prawo do wystąpienia o zwrot środków przez Partnera.

14.  Czy po realizacji Projektu będą Państwo świadczyć usługi w takim samym zakresie z wykorzystaniem materiałów i infrastruktury wytworzonej w trakcie jego trwania i czy będą miały odpłatny charakter? W jaki sposób będzie wykorzystywana powstała infrastruktura po okresie trwałości Projektu?

Odpowiedź Wnioskodawcy:

Wnioskodawca nie będzie świadczyć usług w takim samym zakresie po zakończeniu Projektu. W trakcie realizacji Projektu Wnioskodawca nie wytworzy infrastruktury.

15.  W jakiej formie dystrybuowane są pomiędzy Państwem a Partnerami środki z dofinansowania z KE, PARP?

Odpowiedź Wnioskodawcy:

W formie przelewu na konto.

16.  Czy Lider oraz każdy z Partnerów Projektu realizuje Projekt indywidualnie, tj. każdy indywidualnie dokonując zakupu towarów i usług w zakresie dotyczącym wyłącznie jego części?

Odpowiedź Wnioskodawcy:

Tak, Lider oraz każdy z Partnerów Projektu realizuje Projekt indywidualnie, tj. każdy indywidualnie dokonuje zakupu towarów i usług w zakresie dotyczącym wyłącznie jego części.

17.  Jakie towary i usługi nabywają Państwo w związku z realizacją Projektu i czy wszystkie z nich - (a jeżeli nie, to które) finansowane są ze środków publicznych w ramach dotacji z KE oraz z dofinansowania z PARP?

Odpowiedź Wnioskodawcy:

Wnioskodawca nabywa materiały promocyjne oraz ponosi wydatki związane z promocją projektu. Wszystkie są określone w budżecie Projekt jako koszty kwalifikowane, a więc są finansowane ze środków publicznych.

18.  Czy są Państwo wskazani jako nabywca w fakturach dokumentujących zakupy związane z realizacją Projektu tylko w odniesieniu do realizowanych przez Państwa zadań?

Odpowiedź Wnioskodawcy:

Tak.

20.Czy realizacja Projektu, o którym mowa w opisie sprawy, jest po Państwa stronie uzależniona od otrzymania dofinansowania z KE, PARP, tj. czy gdyby nie otrzymali Państwo dofinansowania realizowaliby Państwo przedmiotowy Projekt? Informacji należy udzielić do każdego dofinansowania z KE, PARP oddzielnie.

Odpowiedź Wnioskodawcy:

Realizacja Projektu jest uzależniona od otrzymanego dofinansowania, gdyby Wnioskodawca (oraz Partnerzy) nie otrzymali dofinansowania - zarówno z PARP jak i KE - to nie doszłoby do realizacji przedmiotowego Projektu.

21.Czy gdyby Projekt nie był dofinansowany, czynności wykonywane przez Państwa na rzecz ich beneficjentów byłyby odpłatne, czy w ogóle nie byłyby wykonywane?

Odpowiedź Wnioskodawcy:

Czynności w ogóle nie byłyby wykonywane.

22.Czy otrzymane przez Państwa dofinansowanie może być przeznaczone wyłącznie na realizację przypisanych Państwu w ramach Projektu zadań, czy też może być przeznaczone na inną działalność prowadzoną przez Państwa?

Odpowiedź Wnioskodawcy:

Dofinansowanie może być przeznaczone tylko na realizację przypisanych w ramach Projektu działań.

23.Czy w trakcie realizacji Projektu są Państwo zobowiązani do rozliczania się z otrzymanych środków finansowych? Jeśli tak, to z kim i w jaki sposób?

Odpowiedź Wnioskodawcy:

Tak, Wnioskodawca rozlicza się z otrzymanego dofinansowania w sposób określony w Umowie. Wnioskodawca rozlicza się zarówno z PARP jak i KE. Wnioskodawca jest zobligowany składać raporty z realizacji Projektu oraz o wykorzystanych środkach - półroczne dla PARP oraz co 18 miesięcy dla KE.

24.Czy w przypadku niezrealizowania zadań dotyczących Projektu, są Państwo zobowiązani do zwrotu otrzymanych środków pieniężnych?

Odpowiedź Wnioskodawcy:

Tak, w przypadku niezrealizowanych zadań, Wnioskodawca jest zobowiązany do zwrotu otrzymanych środków - szczegóły zwrotu środków zawarte są w odpowiedzi do pytania 1.

Wnioskodawca podtrzymuje stanowisko, odpowiedzi udzielone na zadane pytania nie powodują jego zmiany.

Pytania

1.Czy otrzymanie przez Wnioskodawcę dofinansowanie z instytucji Unii Europejskiej oraz PARP, będzie stanowić podstawę opodatkowania w rozumieniu art. 29a ustawy o VAT?

2.Czy działania, które Wnioskodawca będzie przeprowadzać w ramach realizacji Projektu wobec Partnerów oraz Beneficjentów będą podlegać opodatkowaniu VAT?

Państwa stanowisko

Ad 1. W opinii Wnioskodawcy, dofinansowanie otrzymane z instytucji Unii Europejskiej oraz PARP nie będzie stanowić podstawy opodatkowania VAT w rozumieniu art. 29a ustawy o VAT.

Ad 2. W opinii Wnioskodawcy, działania, które Wnioskodawca będzie przeprowadzać w ramach realizacji Projektu wobec Partnerów oraz Beneficjentów nie będą podlegać opodatkowaniu VAT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

Ad. 1

Kluczową regulacją w kontekście zapytania Spółki jest art. 29a ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym, podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Przepis ten nakazuje wliczać dofinansowanie do podstawy opodatkowania, ale tylko, jeśli ma ono bezpośredni wpływ na kwotę należną (cenę) z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług. Kryterium uznania dofinansowania za stanowiące podstawę opodatkowania jest więc to, czy jest ono przyznawane w celu sfinansowania konkretnej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast dotacje niedające się powiązać z konkretnymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie stanowią podstawy opodatkowania w rozumieniu przepisu art. 29a ust. 1 ustawy o VAT.

Należy uznać, że opodatkowanie dotacji stanowi wyjątek od zasad ogólnych wspólnego systemu VAT. Nie wszystkie subwencje (dotacje) stanowią element podstawy opodatkowania. Jedynie takie, które są subwencjami (dotacjami) związanymi bezpośrednio z ceną dostawy towarów czy ceną świadczenia usług. Wyjątek ten należy interpretować w sposób ścisły. Wykładnia ścisła prowadzi do wniosku, że tylko subwencje bezpośrednio wpływające na cenę transakcji podlegają opodatkowaniu. Natomiast inne subwencje (dotacje) nie wchodzą tym samym do podstawy opodatkowania.

W celu dokonania prawidłowej wykładni art. 29a ust. 1 ustawy o VAT należy wyjaśnić pojęcie „dotacja bezpośrednio związana z ceną”. Pomocne w tym jest orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W szczególności wyroki w sprawach: C-184/00 (Office des products wallons ASBL v. Belgian State) oraz C-353/00 (Keeping Newcastle Warm Ltd.v. Commisioners of Customs and Excise, w skrócie KNW).

W wyroku C-184/00 Trybunał stwierdził, że pojęcie subwencji (dotacji) bezpośrednio związanych z ceną należy interpretować jako obejmujące wyłącznie subwencje, które stanowią całość lub część wynagrodzenia za dostawę towarów lub świadczenie usług, a które są wypłacane przez podmiot trzeci w stosunku do sprzedawcy lub świadczącego. Trybunał argumentował, że w celu ustalenia, czy dotacja stanowi wynagrodzenie, cena towarów i usług musi, co do zasady, być ustalana nie później, niż w momencie zdarzenia podlegającego opodatkowaniu. Zobowiązanie do zapłaty dotacji dokonane przez osobę, która jej udziela, rodzi korelat, jakim jest prawo beneficjenta do jej otrzymania, ponieważ dokonał on dostawy podlegającej opodatkowaniu. Ten związek pomiędzy dotacją a ceną musi być jednoznacznie widoczny na podstawie indywidualnej analizy okoliczności stanowiących podstawę wypłaty tego wynagrodzenia. Z drugiej strony nie jest konieczne, aby cena towarów lub usług bądź część tej ceny została ustalona. Wystarczy, by możliwe było jej ustalenie. Cena, jaką płaci nabywca, musi być ustalana w taki sposób, że zmniejsza się ona w proporcji do dotacji przyznanej sprzedawcy towarów lub świadczącemu usługi, co zatem stanowi element ustalenia ceny, jakiej żąda ten ostatni. Trybunał w sprawie będącej przedmiotem rozpoznania wskazał sądowi odsyłającemu szereg wskazówek, stwierdzając, że sąd krajowy musi zbadać obiektywnie, czy fakt, że dotacja jest wypłacana sprzedawcy lub świadczącemu pozwala mu sprzedawać towary lub świadczyć usługi po cenie niższej, niż musiałby on żądać w braku takiej dotacji. Nie jest konieczne, by dotacja odpowiadała bezpośrednio zmniejszeniu ceny dostarczanych towarów, wystarczy, by relacja pomiędzy zmniejszeniem ceny a dotacją, która może być wyrażona ryczałtowo, była istotna.

Jak wskazuje się w doktrynie: „(...) warunkiem obciążenia takiej „dopłaty” jest jej bezpośrednie przełożenie na cenę sprzedawanych przez podatnika towarów/usług, a więc musi ona mieć charakter przedmiotowy (por. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 10.07.2013 r., IPTPP1/443-333/13-4/MG, LEX nr 196010; wyrok NSA z 13.08.2021 r., I FSK1849/18; nieprawomocny wyrok WSA w Olsztynie z 13.01.2022 r., I SA/Ol 698/21; nieprawomocny wyrok WSA w Krakowie z 21.07.2022 r., I SA/Kr 519/22; nieprawomocny wyrok WSA w Warszawie z 27.02.2023 r., III SA/Wa 2566/22). Poza VAT pozostaje także dotacja zakupowa, która nie ma wpływu na cenę sprzedawanych towarów i usług.” J. Matarewicz [w:] Ustawa o podatku od towarów i usług. Komentarz aktualizowany, LEX/el. 2023, art. 19(a).

Takie rozumienie zostało również potwierdzone w szeregu orzeczeń NSA (m.in.: z 12 kwietnia 2018 r., sygn. akt I FSK 2056/17; z 27 września 2018 r., sygn. akt I FSK 1875/16 i sygn. akt I FSK 1876/16; z 30 października 2018 r., sygn. akt I FSK 2057/16; z 21 marca 2019 r., sygn. akt I FSK 1363/18; z 2 lipca 2020 r., sygn. akt I FSK 1600/19; z 19 lutego 2021 r., sygn. akt I FSK 1647/20). Stanowisko zaprezentowane w przytoczonych wyrokach wskazuje, że podstawę opodatkowania zwiększają jedynie przedmiotowe dotacje do ceny sprzedaży (u dostawcy towaru lub usługi), nie wchodzą zaś w skład podstawy opodatkowania dotacje przedmiotowe do ceny zakupu (u nabywcy towaru lub usługi). Tym samym dla ustalenia, czy uzyskane dotacje będą przedmiotem opodatkowania VAT (czy kwota dotacji powinna być uwzględniona w podstawie opodatkowania), kluczowe jest ustalenie wpływu dotacji na cenę sprzedaży określonych usług.

W wyroku z 15 lipca 2004 r., sygn. C-381/01 (Komisja Wspólnot Europejskich przeciwko Republice Włoskiej) TSUE stwierdził, że aby subwencja była bezpośrednio związana z ceną danej transakcji, powinna być przede wszystkim przyznawana konkretnie podmiotowi subwencjonowanemu po to, by dostarczał on określonego towaru lub wykonywał określoną usługę. Jedynie w tym przypadku subwencja może być uznana za świadczenie wzajemne względem dostawy towaru lub świadczonej usługi, a w związku z tym podlegać opodatkowaniu. Według Trybunału należy zbadać, czy nabywcy towarów lub usługobiorcy czerpią zysk z subwencji przyznanej jej beneficjentowi. Niezbędne jest również, by cena, którą ma zapłacić nabywca lub usługobiorca, była ustalona w taki sposób, by zmniejszała się w stosunku odpowiadającym subwencji przyznanej sprzedawcy towarów lub świadczącemu usługi, która stanowiłaby element determinujący ceny, jakiej ten ostatni żąda. Należy zatem zbadać, czy okoliczność, że subwencja jest przyznawana sprzedawcy lub świadczącemu usługi, pozwala mu obiektywnie na sprzedaż towarów lub świadczenie usług po cenie niższej od tej, której by żądał, gdyby nie otrzymał subwencji.

Zarówno w piśmiennictwie, jak i na podstawie analizy orzecznictwa Trybunału, podkreśla się też, że stosunkowo proste są sytuacje, gdy podatnik otrzymuje od osoby trzeciej dofinansowanie, jako pokrycie części ceny konkretnego świadczenia lub rekompensatę z tytułu wykonania określonego świadczenia po cenach obniżonych. Wówczas nie budzi wątpliwości, że płatność taka będzie zaliczana do podstawy opodatkowania. Natomiast w przypadku dotacji (subwencji) służących pokryciu w całości lub w części kosztów podatnika, mających umożliwić temu podatnikowi wykonywanie określonych czynności, konieczna jest szczegółowa analiza relacji pomiędzy warunkami otrzymania dotacji a obowiązkiem wykonywania określonych świadczeń i wpływem dotacji na cenę konkretnego świadczenia (B. Niedziółka w: VI Dyrektywa VAT pod red. K. Sachsa, Warszawa 2003, s. 243).

Z kolei jak wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 7 listopada 2018 r., sygn. akt I FSK 1692/16: Kluczowa dla uznania kwoty otrzymanego przez podatnika dofinansowania za składnik podstawy opodatkowania z tytułu dokonanej dostawy towarów lub świadczenia usług jest bowiem możliwość jednoznacznego przyporządkowania kwoty dofinansowania do konkretnej transakcji. Z okoliczności faktycznych transakcji musi wynikać, że dofinansowanie zostało udzielone przez podmiot trzeci jako część wynagrodzenia podatnika z tytułu konkretnej transakcji. W przypadku gdy taki bezpośredni związek nie istnieje należy uznać, że otrzymane przez podatnika dofinansowanie prowadzonej przez niego działalności nie powinno być uwzględniane w podstawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług, nawet, jeśli dzięki opodatkowaniu efektywnie podatnik jest w stanie obniżyć cenę oferowanych towarów lub usług (...). NSA podkreślił, że w świetle art. 29a ust. 1 ustawy o VAT, dotacje mające na celu dofinansowanie ogólnych kosztów działalności, których nie sposób powiązać z konkretnymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu VAT, a więc niezależne od ilości i wartości dostarczanych towarów lub świadczonych usług, nie wchodzą do podstawy opodatkowania. Nie mają one bowiem bezpośredniego wpływu na cenę dostarczanych towarów lub świadczonych usług.

Dofinansowanie otrzymane w ramach Projektu, będzie mieć w części formę zaliczki, a w pozostałym zakresie przyjmuje formę zwrotu, kosztów realnie poniesionych na podstawie dokumentów źródłowych i potwierdzenia wykonanych usług. Przy tym istnieje możliwość wypłaty zaliczki do wysokości 90% całkowitej kwoty dofinansowania Projektu. W czasie udzielenia finansowania, nie jest znany krąg podmiotowy ostatecznych beneficjentów - a więc podmiotów, które skorzystają ze świadczeń realizowanych w ramach Programu. Na etapie udzielania dotacji nie jest możliwa do ustalenia liczba beneficjentów. Nie jest też znany precyzyjny zakres świadczeń. Istotą Programu, jest zebranie w ramach konsorcjum szeregu podmiotów o różnych kwalifikacjach. Podmioty te realizują zróżnicowane usługi, w ramach swoich kompetencji i specjalizacji, oraz w związku z konkretnymi potrzebami ostatecznych beneficjentów, które to potrzeby dopiero zostaną zidentyfikowane.

Dofinansowanie w ramach Projektu jest niezbędne do jego wykonania, przy czym istotą dofinansowania jest umożliwienie stworzenia ram funkcjonowania X oraz realizacji Programu. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na wyrok WSA w Olsztynie z dnia 24 marca 2022 r. o sygn. akt I SA/Ol 88/22 (orzeczenie nieprawomocne): „(...) dofinansowanie będzie stanowiło wyłącznie formę dofinansowania określonych we wniosku zadań. Nie będzie zatem przybierało charakteru dopłaty, bądź innej podobnej formy płatności, do ceny realizowanych usług, czy też rekompensaty z powodu obniżenia ich ceny. Dofinansowanie jest przeznaczone na wydatki niezbędne do wykonania projektu i pozostaje bez wpływu na świadczenia na rzecz uczestników projektu, które z natury podjętego założenia projektu mają walor nieodpłatnych. Tym samym, nie występuje bezpośredni związek pomiędzy wysokością przyznanej dotacji, a odpłatnością (nieodpłatnością) świadczeń dla uczestników - jako docelowej grupy nabywającej wiedzę i umiejętności na podstawie podjętego przez skarżącego działania (...)”.

Analogicznie wypowiedział się ten sam sąd w wyroku z dnia 11 sierpnia 2021 r. o sygn. akt I SA/Ol 402/21: „W okolicznościach faktycznych przedstawionych we wniosku, zdaniem Sądu, dofinansowanie będzie stanowiło wyłącznie formę dofinansowania określonych we wniosku zadań. Nie będzie zatem przybierało charakteru dopłaty, bądź innej podobnej formy płatności, do ceny realizowanych usług, czy też rekompensaty z powodu obniżenia ich ceny. Dofinansowanie jest przeznaczone na wydatki niezbędne do wykonania projektu i pozostaje bez wpływu na świadczenia na rzecz uczestników projektu, które z natury podjętego założenia projektu mają walor nieodpłatnych. Tym samym nie występuje bezpośredni związek pomiędzy wysokością przyznanej dotacji a odpłatnością (nieodpłatnością) świadczeń dla uczestników - jako docelowej grupy nabywającej wiedzę i umiejętności na podstawie podjętego przez skarżącego działania”.

Jednym z kluczowych kryteriów oceny wpływu dotacji na podstawę opodatkowania jest określenie, czy fakt otrzymania przez Wnioskodawcę dotacji pozwala na sprzedaż towarów lub świadczenie usług po cenie niższej od tej, której Spółka oczekiwałaby, gdyby nie otrzymanie dotacji. Analizowana dotacja, zarówno pozyskana poprzez KE jak i PARP dotyczy szczegółowo wymienionych usług w związku z którymi jest przyznawana. Sumarycznie dotacja stanowi 100% wartości usług, które będą świadczone na rzecz MŚP (odpowiednio 50% dofinansowania będzie pochodzić z KE, 50% z PARP).

Środki otrzymane przez Spółkę mogą być przeznaczone tylko i wyłącznie na realizację zadań przypisanych w Projekcie. W przypadku niezrealizowania któregoś z zadań Projektu Spółka jest zobowiązana do zwrotu świadczenia, co jednak nie wpłynie na nieodpłatność tych świadczeń w stosunku do beneficjentów programu. Innymi słowy rozliczenia pomiędzy Wnioskodawcą a podmiotami udzielającymi finansowania czy innymi partnerami programu pozostają każdorazowo bez wpływu na cenę (tj. brak odpłatności) realizowanych świadczeń. Potwierdza to kosztowy charakter dotacji - wsparcie uzyskane z KE oraz PARP umożliwia funkcjonowanie całego programu, przez co pozwala na zrealizowanie określonych usług, nie wpływając jednak na cenę poszczególnych świadczeń.

W ramach realizowanego projektu, w chwili otrzymania dotacji, nie ma też możliwości wskazania grupy zindywidualizowanych odbiorców (możliwe jest jedynie określenie, że będą to MŚP). Uzyskanie dotacji warunkuje możliwość funkcjonowania całego przedsięwzięcia, ale nie warunkuje konkretnej, zindywidualizowanej usługi jaką uzyska określony uczestnik programu (MŚP).

Jak wynika z dokumentów źródłowych w przypadku zmiany kwoty wydatków kwalifikowalnych kwota przyznanego dofinansowania ulega zmianie. Aspekt ten został poruszony w orzeczeniu o sygn. akt I FSK 1600/19, gdzie NSA ocenił, iż „(...) nie można zgodzić się z sądem pierwszej instancji, że nie ma znaczenia dla wykazania takiego związku między opisaną we wniosku dotacją a kwotą należną, okoliczność, że w pewnych sytuacjach przewidzianych w umowie o dofinasowanie, przy niespełnieniu (in minus czy in plus) zakładanych efektów produktu (liczba nowych wspieranych przedsiębiorstw) lub rezultatu (liczba nowych wspartych przedsiębiorstw gotowych do rozpoczęcia działalności rynkowej), wysokość dotacji może ulec zmianie jak to szeroko opisano we wniosku i skardze. Właśnie ta okoliczność wskazuje, że przyznana skarżącej dotacja ma charakter kosztowy i służy pokryciu kosztów realizacji projektu. Nie ma ona jednak wpływu na cenę świadczonych usług (...) należy stwierdzić, że otrzymanego przez skarżącą dofinasowania, które jest przeznaczone na pokrycie wydatków (kosztów) związanych z realizacją projektu, a w jego ramach na wykonanie określonych usług, za które uczestnik projektu nie musi już ponosić żadnych kosztów, nie można uznać za mające bezpośredni wpływ na cenę usług świadczonych w ramach tego projektu”.

Powyższa argumentacja również w odniesieniu do Wnioskodawcy przemawia za uznaniem, że występuje dotacja o charakterze kosztowym. Wynika to z faktu, że również w odniesieniu do Spółki § 6 ust. 7 umowy o dofinansowanie przewiduje ograniczenie dofinansowania (zwrot wydatków) w sytuacji nieosiągnięcia określonych wskaźników rezultatu.

Warto w tym miejscu przywołać Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z 28 lipca 2021 r., sygn.: I SA/Bk 283/21 (wyrok prawomocny), w którym w niemal tożsamym stanie faktycznym sąd stwierdził, iż: „Dla ujęcia kwoty dotacji w wartości podstawy opodatkowania w rozumieniu art. 29a ust. 1 u.p.t.u. nie jest wystarczające to, że dotacja przeznaczona jest na konkretne zadania wykonywane w ramach projektu polegającego na wsparciu przedsiębiorstw typu startup, które są ostatecznymi beneficjentami, usługobiorcami, którzy nie muszą płacić za świadczone im usługi, gdyż ich cena zostaje pokryta przez osobę trzecią, tj. B. Wprawdzie poprzez sfinansowanie kosztów tych usług, stanowiących koszty kwalifikowane, ich odbiorcy - przedsiębiorcy, nie uiszczali kwoty należnej - ceny świadczenia, to jednak otrzymana dotacja nie miała bezpośredniego wpływu na cenę. Stanowi ona bowiem ogólną kwotę na pokrycie wszystkich kosztów realizacji Projektu, niezależnie od faktu bieżącego jej podziału wewnętrznego pomiędzy Lidera i Partnerów Projektu. Powiązanie pomiędzy dotacją a ceną usługi dla beneficjenta, które rodziłoby konieczność zwiększenia obrotu dla celów opodatkowania VAT, zachodziłoby wówczas, jeśli dotacja byłaby kalkulowana jednostkowo oraz przekazywana z określeniem szczegółowego przeznaczenia. W realiach niniejszej sprawy taka kalkulacja jest niemożliwa, m.in. z tego względu, że jak podkreśla autor skargi, w ramach kosztów Projektu przewidziane są działania skierowane do nieokreślonego kręgu adresatów, np. akcje informacyjno-promocyjne lub też działania związane stricte z obsługą administracyjno-finansową Projektu”.

Podkreślenia wymaga także, że ocena realizacji Projektu będzie realizowana w całościowy sposób. Ocena ta będzie oparta o szereg wskaźników, które nie ograniczają się do ilości świadczeń. Ponadto, Projekt na różnych etapach powinien przynieść szereg wymiernych rezultatów, których spełnienie będzie kontrolowane. Stąd nie można powiedzieć, że dofinansowania są udzielane bezpośrednio na wykonanie konkretnych świadczeń.

Końcowo, warto przytoczyć fragment orzeczenia WSA w Poznaniu z 15 grudnia 2023 r. o sygn. I SA/Po 876/23 w tożsamym stanie faktycznym: „Fakt, że uczestnik projektu nie ponosi kosztów świadczonych w ramach Projektu usług, nie ma większego wpływu na ocenę, czy dotacja stanowi obrót w rozumieniu art. 29a ust. 1 u.p.t.u., czy też nie. Istotne jest bowiem to, czy ma ona bezpośredni wpływ na cenę danej usługi. Otrzymana przez Instytut dotacja nie spełnia więc przesłanki określonej w art. 29a ust. 1 u.p.t.u., tj. nie wpływa bezpośrednio na cenę usługi świadczonej przez skarżący Instytut. Sama okoliczności, że dotacja wypłacana jest stronie skarżącej w celu umożliwienia świadczenia usług doradczych (i innych) na rzecz Beneficjentów, nie implikuje jeszcze jej bezpośredniego wpływu na cenę (zob. wyroki: NSA z 2 lipca 2020 r, I FSK 1600/19 oraz WSA w Karkowe z 15 listopada 2022 r., I SA/Kr 949/22).”

Zdaniem Spółki otrzymana dotacja nie zmniejszy kosztów ogólnych Projektu, tylko pokryje ich część odpowiadającą wskazanemu w Umowie procentowi, i to w odniesieniu jedynie do kosztów kwalifikowalnych. Nie przyczyni się ona jednak do ich zmniejszenia. Ponadto fakt otrzymania dotacji nie będzie miał żadnego wpływu na cenę ponieważ od początku Projektu założenie jest takie, aby usługi realizowane były bezpłatnie dla MŚP.

Podsumowując, dotacje mają na celu zrealizowanie całości Projektu, nie dają się powiązać z konkretnymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a więc nieuzależnione od ilości i wartości dostarczanych towarów lub świadczonych usług, nie stanowią podstawy opodatkowania w rozumieniu art. 29a ust. 1 ustawy o VAT, a zatem nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Spółka pragnie nadmienić, że w toku konsultacji przedstawiciele Ministerstwa Finansów wyrazili stanowisko, że dotacje w ramach X zasadniczo nie stanowią obrotu opodatkowanego podatnikiem od towarów i usług - odpowiedź o sygn. PT1.8102.1.2023 na pytania o sygn. DIR-IV.6910.4.2022.EP oraz DIR-111.6910.48.2023.

Pogląd ten znalazł potwierdzenie we wstępnym stanowisku (wskazówkach) Komisji Europejskiej, mówiących o zasadniczym niepodleganiu opodatkowaniu VAT dotacji na rzecz programu X (korespondencja taxud.c.1 (2023)7962367). Podkreślono, że w programach typu X z reguły w momencie przyznawania dofinansowania nie występują skonkretyzowane świadczenia, a ponadto przyszli odbiorcy działań (MŚP) nie są znani.

Podobne stanowisko zostało wyrażone w publicznie dostępnym dokumencie „Freauently Asked Ouestions European Digital lnnovation Hubs Version 6.1 - 12 October 2023”. Dokument ten dotyczy dotacji związanymi z projektami X, został wydany przez Dyrekcję Generalną ds. Sieci Komunikacyjnych, Treści i Technologii - pod adresem: https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/library/faq-european-digital-innovation-hubs.

Ad 2 Brak opodatkowania czynności wykonywanych przez Spółkę

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Tym samym świadczenie o charakterze nieodpłatnym, jako znajdujące się poza zakresem regulacji art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu nie podlega..

Jak zostało to już wskazane, istotą działalności X jest nieodpłatne świadczenie na rzecz beneficjentów (małych i średnich przedsiębiorstw) określonych usług, które jednak są świadczone dla tych beneficjentów nieodpłatnie. Istnieje zewnętrznego źródła finansowania (fundusze europejskie oraz PARP) jednoznacznie potwierdza nieodpłatność tych świadczeń, które Wnioskodawca zrealizuje na rzecz uczestników projektu (beneficjentów).

Na temat bezpośredniego wpływu na cenę towaru lub usługi wypowiadał się również niejednokrotnie NSA, który w wyroku z 27 września 2018 r., sygn. akt I FSK 1875/16, wskazał, że w orzeczeniach Trybunału, w sprawach o sygn. C-154/80, C-89/81, C-16/93 oraz C-498/99 stwierdzono, że za świadczenie usług za wynagrodzeniem, a więc za czynności opodatkowane VAT uważane mogą być takie sytuacje, w których istnieje związek prawny między usługodawcą i usługobiorcą, w ramach którego następuje wzajemne świadczenie. Według NSA nie występuje świadczenie wzajemne w sytuacji, gdy dotacja ma typowo zakupowy charakter. Nie jest wówczas związana bezpośrednio z jakąkolwiek dostawą czy usługą.

Dodatkowo, Spółka zwraca uwagę, że wykonywanie Projektu wpisuje się w jej działalność statutową. Wykonywanie Projektu jest zaś w całości finansowane ze środków publicznych (dofinansowania od KE i od PARP. Odbiorcy działań (MŚP) nie będą uiszczać żadnych należności.

Przyjmuje się, że nieodpłatna działalność statutowa podmiotów takich jak Spółki, zwłaszcza finansowana ze środków publicznych, nie jest objęta podatkiem VAT - ponieważ nie stanowi działalności gospodarczej.

Warto przytoczyć tutaj wyrok WSA w Łodzi z 7 sierpnia 2012 r., sygn. I SA/Łd 721/12 (wyrok prawomocny), w którym wskazano: „Realizacja zadań Spółki, poza przypadkami prowadzenia przez nią działalności gospodarczej związanej z jej celami statutowymi (czynności odpłatne), ma z reguły charakter usługowy - nieodpłatny. Spółka jest zatem podatnikiem VAT w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT, lecz jej statutowe czynności podlegają opodatkowaniu jedynie wówczas gdy są one realizowane za odpłatnością (odpłatne dostawy towarów i odpłatne świadczenie usług), natomiast gdy są wykonywane nieodpłatnie - nie podlegają podatkowi od towarów i usług (por. J. Zubrzycki, Leksykon VAT 2011, UNIMEX, s. 435, 483-4)”. Podobny pogląd wynika z wyroku NSA z 12 kwietnia 2023 r., sygn. I FSK 498/20.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku i usług jest:

- nieprawidłowe w zakresie uznania, że otrzymane przez Państwa dofinansowanie (dotacja od Komisji Europejskiej oraz dotacja od Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu) w części przeznaczonej na pokrycie wydatków związanych z wykonaniem przez Państwa na rzecz MŚP beneficjentów usługi opracowania planu transformacji cyfrowej dla przedsiębiorców produkcyjnych, MŚP Go digital – szkolenie dla menedżerów firm z sektora MŚP, MŚP Go digital - warsztaty demonstracyjne dla menedżerów firm z sektora MŚP, nie stanowi podstawy opodatkowania, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy i w konsekwencji nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy,

- prawidłowe w zakresie uznania, że otrzymane przez Państwa dofinansowanie w części przeznaczonej na pokrycie wydatków związanych z byciem przez Państwa brokerem innowacji, przygotowanie dokumentacji, przygotowanie strategii sprzedaży, przygotowanie i realizacja usług, monitorowanie KPI w projekcie, rozpowszechnianie, w tym promocja, udział i przygotowanie wydarzeń wspierających, prowadzenie socialmediów, strony internetowej nie stanowi wynagrodzenia za dokonanie przez Państwa dostawy towarów ani wynagrodzenia za wykonanie przez Państwa usługi, a tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy i w konsekwencji nie zwiększa podstawy opodatkowania zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy,

- prawidłowe w zakresie uznania, że działania przeprowadzane przez Państwa ramach realizacji Projektu na rzecz Partnerów nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług,

- nieprawidłowe w zakresie uznania, że działania przeprowadzane przez Państwa ramach realizacji Projektu na rzecz Beneficjentów nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Przepis art. 8 ust. 2 ustawy o VAT stanowi:

Za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

1)  użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;

2)  nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Pod pojęciem usługi (świadczenia) należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś na rzecz innej osoby), jak i zaniechanie (nieczynienie bądź też tolerowanie). Przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy mieć na względzie, że ustawa zalicza do „grona” usług każde świadczenie, które nie jest dostawą w myśl art. 7 ustawy.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług będzie podlegało tylko to świadczenie (dostawa lub usługa), w przypadku którego istnieje konsument, tj. odbiorca świadczenia odnoszący z niego choćby potencjalną korzyść. Dopóki nie istnieje podmiot który odnosiłby lub powinien odnosić konkretne korzyści o charakterze majątkowym związanym z danym świadczeniem, dopóty świadczenie to nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Taka konstrukcja definicji świadczenia usług jest wyrazem zasady powszechności opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji dokonywanych w ramach profesjonalnego obrotu gospodarczego.

Należy wskazać, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług, pod warunkiem, że są one realizowane przez podatników w rozumieniu ustawy i są wykonywane w ramach działalności gospodarczej.

Pojęcie „dostawa towarów” w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

Z kolei każde świadczenie niebędące dostawą towarów polegające na działaniu, zaniechaniu lub tolerowaniu czyjegoś zachowania stanowi co do zasady usługę w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Niemniej muszą być przy tym spełnione następujące warunki:

w następstwie zobowiązania, w wykonaniu którego usługa jest świadczona, druga strona (wierzyciel/nabywca) jest bezpośrednim beneficjentem świadczenia,

świadczonej usłudze odpowiada świadczenie wzajemne ze strony nabywcy (wynagrodzenie).

Należy podkreślić, że oba ww. warunki winny być spełnione łącznie, aby świadczenie podlegało, jako usługa, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zatem przez pojęcie świadczenia usług należy rozumieć przede wszystkim określone zachowanie się podatnika na rzecz innego podmiotu, które wynika z dwustronnego stosunku zobowiązaniowego, zakładającego istnienie podmiotu będącego odbiorcą (nabywcą usługi), jak również podmiotu świadczącego usługę. Przy czym, o ile dane zachowanie podatnika mieści się w ustawowej definicji świadczenia usług, to – co do zasady - niezbędnym elementem do uznania tego zachowania za czynność podlegającą opodatkowaniu jest spełnienie przesłanki odpłatności.

Odpłatność oznacza wykonanie czynności (dostawy towarów oraz świadczenia usług) za wynagrodzeniem. W znaczeniu potocznym wynagrodzenie to zapłata za pracę, należność. Natomiast odpłatny to taki, który wymaga zapłacenia, zwrotu kosztów, płatny.

Pod pojęciem odpłatności świadczenia usług rozumieć należy prawo podmiotu sprzedającego towar lub świadczącego usługę do żądania od nabywcy towaru, odbiorcy usługi lub osoby trzeciej zapłaty ceny lub ekwiwalentu (np. w postaci świadczenia wzajemnego).

Ponadto zaważyć należy, że usługa o charakterze nieodpłatnym, tj. w ramach której odbiorca świadczenia nie jest obowiązany do żadnego świadczenia ekwiwalentnego na rzecz świadczącego usługę, może podlegać opodatkowaniu, jeżeli świadczenie usługi nastąpi dla celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Należy podkreślić, że przepisy dotyczące funkcjonowania podatku VAT w krajach członkowskich Unii Europejskiej podlegają harmonizacji na zasadach określonych w Dyrektywie 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 str. 1 ze zm.), zwanej dalej Dyrektywą.

Uszczegółowieniem zasad obowiązywania i funkcjonowania podatku VAT określonych w dyrektywie są wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

TSUE, w wyroku z 27 października 2011 r. w sprawie C-93/10 Finanzamt Essen-NordOst przeciwko GFKL Financial Services AG wskazał, że „(...) w ramach systemu podatku VAT czynnościami podlegającymi opodatkowaniu są transakcje między stronami, przewidujące zapłatę ceny lub inne wynagrodzenie. Zatem jeżeli czynność polega jedynie na świadczeniu jednej ze stron, bez bezpośredniego wynagrodzenia, nie ma podstawy opodatkowania, w związku z czym świadczenie takie nie podlega podatkowi VAT (zob. wyrok z 29 października 2009 r. w sprawie C-246/08 Komisja przeciwko Finlandii, Zb. Orz. s. I 10605, pkt 43). W tym świetle świadczenie usługi następuje „odpłatnie” w rozumieniu art. 2 pkt 1 szóstej dyrektywy VAT, a zatem podlega opodatkowaniu, tylko jeżeli pomiędzy usługodawcą a usługobiorcą istnieje stosunek prawny, w ramach którego następuje wymiana świadczeń wzajemnych, gdyż świadczenie otrzymywane przez usługodawcę stanowi rzeczywiste odzwierciedlenie wartości usługi świadczonej usługobiorcy (ww. wyrok w sprawie MKG-Kraftfahrzeuge-Factoring, pkt 47). Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem „świadczenie usług dokonywane odpłatnie” w rozumieniu art. 2 pkt 1 szóstej dyrektywy wymaga bezpośredniego związku między wyświadczoną usługą a otrzymanym wynagrodzeniem (wyrok z dnia 29 lipca 2010 r. w sprawie C-40/09 Astra Zeneca UK, Zb. Orz. s. 1 7505, pkt 27 i przytoczone orzecznictwo)” (pkt 17-19).

W wyroku z 27 marca 2014 r. w sprawie C-151/13 Le Rayon d’Or SARL przeciwko Ministre de l’Économie et des Finances TSUE wskazał, że „(...) aby świadczenie usług mogło być uznane za „odpłatne” w rozumieniu tej dyrektywy, nie wymaga ona, aby świadczenie wzajemne za taką usługę było uzyskane bezpośrednio od jej odbiorcy. Świadczenie wzajemne może pochodzić także od osoby trzeciej (zob. podobnie wyrok Loyalty Management UK i Baxi Group, C-53/09 i C-55/09, EU:C:2010:590, pkt 56)” (pkt 34).

Odpłatność określana jest przez strony umowy i jeśli strony ustalą zapłatę, wówczas wykonane świadczenie staje się odpłatne. W przypadku istnienia świadczenia wzajemnego otrzymanego przez świadczącego usługę, należy uznać czynności wykonywane w ramach zawartej umowy za odpłatne świadczenie usług określone w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Zatem, aby dana czynność (usługa) podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług musi istnieć bezpośredni związek o charakterze przyczynowym, pomiędzy świadczoną usługą a otrzymanym świadczeniem wzajemnym, w ten sposób, że zapłacone kwoty stanowią rzeczywiste wynagrodzenie za wyodrębnioną usługę świadczoną w ramach stosunku prawnego lub dochodzi do wymiany świadczeń wzajemnych. Otrzymana zapłata powinna być konsekwencją wykonania świadczenia. Wynagrodzenie musi być należne za wykonanie tego świadczenia.

Stosownie do art. 29a ust. 1 ustawy:

Podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Zgodnie z art. 29a ust. 6 ustawy:

Podstawa opodatkowania obejmuje:

1) podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku;

2) koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

Z treści tego przepisu wynika, że podstawę opodatkowania w podatku od towarów i usług stanowi wynagrodzenie, które dostawca lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu dostawy towarów albo świadczenia usług. Wynagrodzenie to oznacza wartość rzeczywiście otrzymaną (lub która ma być otrzymana) w konkretnym przypadku.

Dla określenia, czy dane dotacje (subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze) są czy też nie są opodatkowane podatkiem od towarów i usług  istotne są szczegółowe warunki ich przyznawania, określające cele realizowanego w określonej formie dofinansowania.

Kryterium uznania dotacji za stanowiącą podstawę opodatkowania jest zatem stwierdzenie, że dotacja dokonywana jest w celu sfinansowania konkretnej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast dotacje nie dające się powiązać z konkretnymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie stanowią podstawy opodatkowania w rozumieniu przepisu art. 29a ust. 1 ustawy.

Włączenie do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze ma miejsce tylko wówczas, gdy jest to dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana bezpośrednio z dostawą towaru lub świadczeniem usługi. Do podstawy opodatkowania zaliczane są tylko takie dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które są bezpośrednio przeznaczone na dofinansowanie konkretnego towaru czy też konkretnego rodzaju usługi. Nie jest więc podstawą opodatkowania ogólna dotacja (subwencja, inna dopłata o podobnym charakterze) uzyskana przez podatnika, niezwiązana z dostawą towaru lub świadczeniem usługi.

W przypadku natomiast, gdy podatnik otrzyma dofinansowanie, które będzie związane z dostawą lub świadczeniem usług, jako pokrycie części ceny konkretnego świadczenia lub rekompensatę z tytułu wykonania określonego świadczenia po cenach obniżonych, płatność taka będzie zaliczana do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Zatem podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług zwiększa się tylko o takie dotacje, które w sposób bezwzględny i bezpośredni są związane z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług. Jeżeli jednak taki bezpośredni związek nie występuje, dofinansowanie ogólne – na pokrycie kosztów działalności nie zwiększa podstawy opodatkowania, a tym samym nie podlega opodatkowaniu.

Art. 29a ust. 1 ustawy jest odpowiednikiem art. 73 Dyrektywy, zgodnie z którym:

(…) podstawa opodatkowania obejmuje wszystko, co stanowi zapłatę otrzymaną lub którą dostawca lub usługodawca otrzyma w zamian za dostawę towarów lub świadczenie usług od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z subwencjami związanymi bezpośrednio z ceną takiej dostawy lub świadczenia.

Należy uznać, że opodatkowanie subwencji (dotacji) stanowi wyjątek od zasad ogólnych wspólnego systemu VAT. Nie wszystkie subwencje (dotacje) stanowią element podstawy opodatkowania VAT. Jedynie takie, które są subwencjami (dotacjami) związanymi bezpośrednio z ceną dostawy towarów czy ceną świadczenia usług. Wyjątek ten należy interpretować w sposób ścisły. Wykładnia ścisła prowadzi do wniosku, że tylko subwencje bezpośrednio wpływające na cenę transakcji podlegają opodatkowaniu. Natomiast inne subwencje (dotacje) nie wchodzą tym samym do podstawy opodatkowania, a w konsekwencji nie podlegają opodatkowaniu VAT.

Istotne zatem dla wykładni art. 29a ust. 1 ustawy, jest wyjaśnienie pojęcia „dotacja bezpośrednio związana z ceną”.

W tym celu istotne znaczenie ma orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W szczególności wyroki w sprawach C-184/00 (Office des produits wallons ASBL v. Belgian State) oraz C-353/00 (Keeping Newcastle Warm Ltd. v. Commisioners of Customs and Excise, w skrócie KNW).

W wyroku C-184/00 Trybunał stwierdził, że pojęcie subwencji (dotacji) bezpośrednio związanych z ceną należy interpretować jako obejmujące wyłącznie subwencje, które stanowią całość lub część wynagrodzenia za dostawę towarów lub świadczenie usług, a które są wypłacane przez podmiot trzeci w stosunku do sprzedawcy lub świadczącego. Trybunał argumentował, że w celu ustalenia, czy dotacja stanowi wynagrodzenie, cena towarów i usług musi, co do zasady, być ustalana nie później, niż w momencie zdarzenia podlegającego opodatkowaniu. Zobowiązanie do zapłaty dotacji dokonane przez osobę, która jej udziela, rodzi korelat, jakim jest prawo beneficjenta do jej otrzymania, ponieważ dokonał on dostawy podlegającej opodatkowaniu. Ten związek pomiędzy dotacją a ceną musi być jednoznacznie widoczny na podstawie indywidualnej analizy okoliczności stanowiących podstawę wypłaty tego wynagrodzenia. Z drugiej strony nie jest konieczne, aby cena towarów lub usług bądź część tej ceny została ustalona. Wystarczy by możliwe było jej ustalenie. Cena jaką płaci nabywca musi być ustalana w taki sposób, że zmniejsza się ona w proporcji do dotacji przyznanej sprzedawcy towarów lub świadczącemu usługi, co zatem stanowi element ustalenia ceny, jakiej żąda ten ostatni. Trybunał w sprawie będącej przedmiotem rozpoznania wskazał sądowi odsyłającemu szereg wskazówek, stwierdzając, że sąd krajowy musi zbadać obiektywnie, czy fakt, iż dotacja jest wypłacana sprzedawcy lub świadczącemu pozwala mu sprzedawać towary lub świadczyć usługi po cenie niższej, niż musiałby on żądać w braku takiej dotacji. Nie jest konieczne, by dotacja odpowiadała bezpośrednio zmniejszeniu ceny dostarczanych towarów, wystarczy by relacja pomiędzy zmniejszeniem ceny a dotacją, która może być wyrażona ryczałtowo, była istotna.

W wyroku C-353/00 TSUE wyraził pogląd, że niezależnie od tego, czy dofinansowanie spełnia warunek bezpośredniego związku z ceną, czy też nie spełnia takiego warunku, zwiększać będzie podstawę opodatkowania, jeśli osoba trzecia (także organ władzy publicznej) wpłaca pewną kwotę pieniędzy na poczet usług świadczonych na rzecz osoby fizycznej. Orzeczenie to dotyczyło dopłat wypłacanych firmie zajmującej się usługami związanymi z doradztwem w dziedzinie energetyki.

Związek dotacji z ceną nie został szczegółowo przeanalizowany w tym wyroku. Szersze uwagi na ten temat znalazły się natomiast w opinii rzecznika generalnego oraz pisemnym stanowisku rządu Wielkiej Brytanii, które zaaprobował Trybunał. Jak wskazuje rzecznik, dotacje mogą mieć różną formę i charakter. Zwykle przez dotacje (subwencje) rozumie się sumy wypłacane danemu podmiotowi z funduszy publicznych w interesie ogólnym. W praktyce dotacje mogą mieć postać dopłat ogólnych do działalności przedsiębiorstwa (i wówczas nie podlegają opodatkowaniu) albo też stanowić subsydia do konkretnych dostaw lub usług, umożliwiając nabycie ich ostatecznemu odbiorcy po niższej cenie (lub w ogóle bez odpłatności z jego strony). W tym ostatnim przypadku podlegają podatkowi VAT.

Tego rodzaju dotacje występowały w przypadku KNW. Istniał bezpośredni związek pomiędzy usługami podatnika a otrzymywanymi dotacjami (dotacje były korelatem usług i wypłacano je tylko w razie ich świadczenia; również kwotowo zależały od liczby usług). Wpływ na cenę również był oczywisty: ostateczny odbiorca nie musiał płacić za usługę właśnie z powodu pokrycia jej dotacją. Mimo, że dotacje oczywiście wpływały na działalność przedsiębiorstwa i w sensie ekonomicznym pokrywały część kosztów jego funkcjonowania, przede wszystkim były one związane z ceną. Dlatego też nie można było ich traktować jako pozostających poza podatkiem VAT.

Jeżeli otrzymywana dotacja jest w sposób zindywidualizowany i policzalny związana z ceną danego świadczenia (tj. świadczenie dzięki dotacji ma cenę niższą o konkretną kwotę), taka dotacja podlega VAT. Jeżeli natomiast związek tego rodzaju nie występuje i równocześnie dotacja nie jest elementem wynagrodzenia związanego z danymi dostawami towarów lub usług, wówczas można – i należy – potraktować ją jako płatność niepodlegającą podatkowi VAT.

W sytuacji zatem, gdy podatnik dla konkretnej dostawy towarów lub konkretnego świadczenia usług otrzymuje od innego podmiotu dofinansowanie, np. w postaci dotacji stanowiącej dopłatę do ceny towaru lub usługi – tego rodzaju dofinansowanie stanowi, obok ceny, uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia. Natomiast dotacje mające na celu dofinansowanie ogólnych kosztów działalności, nie dające się powiązać z konkretnymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a więc nieuzależnione od ilości i wartości dostarczanych towarów lub świadczonych usług, nie stanowią podstawy opodatkowania w rozumieniu art. 29a ust. 1 ustawy, a zatem nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jednocześnie z art. 29a ust. 1 ustawy wynika, że nie ma znaczenia od kogo dostawca towaru lub świadczący usługę otrzymuje zapłatę – czy od nabywcy czy od osoby trzeciej, ważne jest aby było to wynagrodzenie za dane konkretne świadczenie lub za daną konkretną dostawę.

Z opisu sprawy wynika, że są Państwo spółką prawa handlowego, czynnym podatnikiem VAT, działającą na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów …. Zostali Państwo utworzeni w celu wsparcia i przyspieszenia procesów restrukturyzacyjnych oraz stworzenia nowych miejsc pracy w regionie. Są Państwo zarządcą strefy ekonomicznej, a także świadczą usługi wspierające działające w strefie podmioty.

Są Państwo koordynatorem projektu X …(dalej: „Program” lub „X"). Program otrzymał dofinansowania w ramach Programu …, przy czym dofinansowanie pochodzi w 50% od Komisji Europejskiej oraz w 50% od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Poniżej Wnioskodawca szczegółowo wskazuje na warunki dotacji.

Podstawą dofinansowania otrzymanego z Komisji Europejskiej stanowi umowa „…”. Stronami ww. umowy są Komisja Europejska (dalej: „KE”) oraz Spółka występująca jako „Koordynator” a także inne podmioty zwani łącznie „Partnerami”. Państwo oraz te podmioty zawarły umowę konsorcjum.

Umowa zawarta pomiędzy Wnioskodawcą a KE określa ogóle warunki kwalifikowalności kosztów, wśród których wymieniono m.in. wymóg faktycznego poniesienia kosztów przez Partnera (Wnioskodawcę), wymóg poniesienia wydatków w określonym przedziale czasowym, oraz kategorie dopuszczalnych w ramach projektu wydatków.

Każdy z Partnerów jest zobligowany do wypełnienia szczegółowych obowiązków określonych w umowie, przede wszystkim w zakresie sprawozdawczości co do sposobu wydatkowania środków pochodzących z dotacji.

Natomiast Państwa obowiązki określone w umowie obejmują monitorowanie prawidłowej realizacji działań, pośrednictwo we wszelkiej komunikacji między Partnerami a KE, chyba że umowa stanowi inaczej, rozdzielenie płatności wynikającej z umowy pomiędzy pozostałych Partnerów.

Natomiast jeżeli chodzi o dofinansowanie z PARP, to ... w ramach działania „…, ogłosiła nabór dla podmiotów pełniących rolę koordynatora w projekcie X. Złożyli Państwo stosowny wniosek o dofinansowanie, który to wniosek został pozytywnie oceniony, skutkując przyznaniem wsparcia. Złożony przez Państwa wniosek o dofinansowanie części Projektu do PARP z Programu … - dotyczy projektu Regionalny Hub … to skoordynowana grupa podmiotów o komplementarnych kompetencjach i celach non-profit, wspierająca cyfrową transformację przedsiębiorstw w szczególności w województwach ... Wniosek zawiera również wyliczenie partnerów, którzy są tożsami z wymienionymi powyżej we wniosku do KE, Spółka pełni rolę koordynatora w ramach Wniosku.

Środki finansowe zostaną przekazane przez PARP na rzecz Wnioskodawcy oraz Partnerów, natomiast beneficjenci (małe i średnie przedsiębiorstwa) skorzystają ze wsparcia polegającego na bezpłatności oferowanych usług w ramach programu.

Wśród wydatków przedstawionych we wniosku wskazano m.in.:

-     Wynagrodzenia - dotyczy wynagrodzenia za ogólne zarządzanie projektem przez Wnioskodawcę, co za tym idzie odnosi się pośrednio do wszystkich usług wyszczególnionych w „USŁUGI X DLA MŚP”.

-     Podróże służbowe - koszt dotyczy podróży służbowej związanej z ogólnym zarządzaniem projektem przez Koordynatora, co za tym idzie odnosi się pośrednio do wszystkich usług wyszczególnionych w „USŁUGI X DLA MŚP”.

-     Usługi informacyjno-promocyjne - koszt dotyczy zakupu narzędzi promocyjnych projektu przez Koordynatora, co za tym idzie odnosi się pośrednio do wszystkich usług wyszczególnionych w „USŁUGI X DLA MŚP”.

Kwota dofinansowania wynikająca z programu objętego Wnioskiem wynosi 50% kosztów. Pozostałe 50% jest dofinansowane w ramach umowy zawartej z KE. W rezultacie przedsiębiorcy korzystający z usług w ramach X… nie ponoszą odpłatności za te usługi.

Zgodnie z regulaminem dofinansowania PARP: „(...) dofinansowanie stanowi pomoc niestanowiącą pomocy publicznej, podlegającą w pełni mechanizmowi transferowania określonemu w umowie o dofinansowanie, (...), przeznaczonej na pokrycie kosztów spełniających warunki kwalifikowalności ...

W ramach współpracy z PARP, Wnioskodawca jest zobowiązany do realizacji obowiązków sprawozdawczych, obejmujących informację o realizacji zadań własnych jak realizacji przez Partnerów ich zadań.

Umowa zawarta z PARP określa obowiązek świadczenia usług nieodpłatnie.

W ramach realizacji umowy z PARP  występują Państwo w roli Koordynatora, a stronami umowy o partnerstwie są wszyscy partnerzy projektu będący odbiorcami dotacji z KE i PARP. Partnerzy jak i Koordynator są zobowiązani do dokumentowania ponoszonych przez nich wydatków w ramach realizacji Projektu. Państwu przysługuje uprawnienia do weryfikacji prawidłowości wykonywanych obowiązków przez Partnerów oraz żądanie przedłożenia dokumentów potwierdzających poniesione przez nich wydatki lub prawidłowe wykonywanie obowiązków.

Umowa o partnerstwie dotyczy zarówno dofinansowania otrzymanego przez PARP jak i przez KE. Zgodnie z §6 umowy o partnerstwie strony ustaliły, że dofinansowanie otrzymywane w ramach Projektu będzie przekazywane na konto Koordynatora - Wnioskodawcy, który następnie będzie przekazywał każdemu Partnerowi należną mu kwotę (obliczoną proporcjonalnie zgodnie z podziałem, określonym w budżecie Projektu, określonym w Umowie Grantowej oraz we Wniosku) na rachunki bankowe wskazane przez Partnerów w formularzach identyfikacji finansowej przekazanych Koordynatorowi.

Dofinansowanie otrzymane z KE ma co do zasady formę zaliczki (przedpłaty), natomiast dofinansowanie z PARP jest refundacją poniesionych kosztów, rozliczane na zasadzie raportów składanych minimum co sześć miesięcy.

W ramach realizacji Projektu zostaną przypisane czynności podyktowane potrzebami uczestników Projektu (MŚP) - usługi na ich rzecz dotyczące transformacji cyfrowej dopasowane do uczestników, do których świadczenia Państwo są kompetentni.

Zadania w Projekcie realizowane przez Państwa to m.in. bycie brokerem innowacji, przygotowanie dokumentacji, przygotowanie strategii sprzedaży, przygotowanie i realizacja usług, monitorowanie KPI w projekcie, rozpowszechnianie informacji o projekcie, w tym promocja, udział i przygotowanie wydarzeń wspierających, prowadzenie social mediów, strony internetowej. Odpowiadają Państwo również za prowadzenie dokumentacji projektowej. W ramach X … będą Państwo realizowali - oprócz zadań koordynatora projektu - nieodpłatnie na rzecz MŚP beneficjentów usługi:

-opracowanie planu transformacji cyfrowej dla przedsiębiorstw produkcyjnych

-MŚP Go digital - szkolenie dla menedżerów firm z sektora MŚP

-MŚP Go digital - warsztaty demonstracyjne dla menedżerów firm z sektora MŚP

Oprócz powyższych realizują Państwo zadania wewnętrzne, na rzecz Partnerów, ujęte w sekcjach:

-     Zarządzanie i koordynacja: obejmuje zarządzanie projektem, zarządzanie jakością i ryzykiem, zarządzanie finansami i zarządzanie klientami.

-     Komunikacja, rozpowszechnianie i rozwój ekosystemu: obejmuje identyfikację klientów i budowanie relacji w mediach społecznościowych, podnoszenie świadomości, budowanie ekosystemu, rozpowszechnianie i trwałość rezultatów po zakończeniu projektu

-     X… w sieci X: obejmuje zadania związane z pozycjonowaniem X… w sieci X na poziomie krajowej i europejskiej sieci, wymianą dobrych praktyk, transferem wiedzy i rozwojem umiejętności personelu, współpracą z innymi inicjatywami X.

-     DOŚWIADCZENIE - Sztuczna inteligencja, automatyzacja i robotyka: obejmuje podstawowe usługi w zakresie testowania przed zainwestowaniem i rozwojem umiejętności w konkretnym obszarze w oparciu o specjalistyczną infrastrukturę i wiedzę partnerów

-     DOŚWIADCZENIE - Cyberbezpieczeństwo: dotyczy podstawowych usług w zakresie testowania przed dokonaniem inwestycji i rozwoju umiejętności w określonym obszarze w oparciu o specjalistyczną infrastrukturę partnerów

-     DOŚWIADCZENIE - Wytwarzanie przyrostowe: dotyczy podstawowych usług w zakresie testowania przed dokonaniem inwestycji i rozwoju umiejętności w określonym obszarze w oparciu o specjalistyczną infrastrukturze i wiedzy partnerów

-     PLANOWANIE DZIAŁANIA - dotyczy wspierania kierownictwa w planowaniu i wdrażaniu procesu transformacji cyfrowej; budowanie kompetencji zarządów wyższego i średniego szczebla w planowaniu transformacji cyfrowej.

Zarówno działania wewnętrzne, na rzecz Partnerów, jak i usługi na rzecz beneficjentów, realizowane są nieodpłatnie.

Poziom dofinansowana nie jest uzależniony od liczby wykonanych zadań / świadczeń przypisanych Wnioskodawcy w Projekcie, ani od ich rodzaju, lub innych czynników. Co do zasady, nie było wiadomym w momencie rozpisania Projektu, jakie dokładnie czynności będą wykonane i ile ich będzie. O rzeczywistych działaniach i rezultatach zdecyduje zapotrzebowanie rynku (ilość chętnych podmiotów). Jest możliwość objęcia Projektem nieokreślonej liczby przedsiębiorców, co jednak nie spowoduje proporcjonalnego wzrostu poziomu dofinansowania. Otrzymane dofinansowanie nie jest uzależnione od liczby uczestników w Projekcie.

Każdy z Partnerów (konsorcjantów) zobowiązany jest do aktywnej rekrutacji MŚP, taki zapis znajduje swoje odzwierciedlenie również w umowie konsorcjum. Nadto, na stronie lidera Projektu jest przewidziany formularz zgłoszeniowy. Każdy z Partnerów (konsorcjantów) będzie aktywnie uczestniczył w rekrutowaniu MŚP w zakresie swoich pakietów, jednakże nadzór nad rekrutacją i weryfikacją wniosków o udzielenie pomocy w zakresie wszystkich MŚP sprawuje lider Projektu Wnioskodawca.

Odbiorcami usług świadczonych w Projekcie mogą być wyłącznie mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) prowadzące działalność zgodnie z art. 11 Rozporządzenia Wykonawczego Rady (UE) NR 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r., tj. posiadające stałą strukturę w zakresie zaplecza personalnego i technicznego do prowadzenia działalności na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej, zainteresowane skorzystaniem z Usługi, zgodnie z definicjami zawartymi w niniejszym Regulaminie.

Z MŚP są zawierane umowy. Umowa zawiera informację wskazującą, iż jest zawierana pomiędzy Liderem Projektu - Wnioskodawcą i Partnerem - Konsorcjantem oraz Przedsiębiorcą. Jednocześnie w zakresie usług wykonywanych tylko przez Wnioskodawcę, umowa jest dwustronna tzn. jej stronami są tylko Wnioskodawca i MŚP. W przypadku usług realizowanych przez Partnerów, są to umowy trójstronne.

Koordynator oraz Partnerzy nie realizują sprzedaży towaru/usług, natomiast usługi realizowane będą również przez Partnerów Konsorcjum, chyba że dana usługa jest zastrzeżona tylko dla Państwa zgodnie z regulaminem. Usługi i towary będą nabywane również przez Partnerów zgodnie z budżetem Projektu.

Dla Partnerów Projektu  realizują Państwo czynności związane z zarządzaniem i koordynacją.

W ramach umowy Konsorcjum Partnerzy Projektu zachowają pełną odrębność i samodzielność jako podmioty prowadzące działalność gospodarczą?

W żadnej sytuacji nie wypłacają Państwo wynagrodzenia Partnerom. Partnerzy Projektu otrzymują zwrot kosztów poniesionych w związku z realizacją zadań na rzecz MŚP. Jedynie w sytuacji nieprawidłowej realizacji zadań, realizacji czynności, które nie są elementem zadań, albo nieprawidłowego udokumentowania usług, Partnerzy nie otrzymają dofinansowania. Poza tym, sumaryczne dofinansowanie obejmuje 100% kosztów kwalifikowanych.

Jedyną dokumentacją dotyczącą wykonanych usług jest umowa wraz ze stosownymi załącznikami (w tym protokołem odbioru).

Zgodnie z umową z PARP, ponoszą Pańswto wyłączną odpowiedzialność wobec osób trzecich za szkody powstałe w związku z realizacją Projektu. Wnioskodawca odpowiada za działania lub zaniechania Partnerów w ramach Projektu jak za własne.

Natomiast Partnerzy ponoszą odpowiedzialność wobec Wnioskodawcy jako Koordynatora (Partnerzy przed Liderem). Odpowiedzialność wynika z umowy o partnerstwie. Ponadto, Partnerzy w przypadku niewłaściwych działań narażają się na sankcję w postaci kary umownej.

Partnerzy nie uiszczają środków finansowych na Państwa rzecz. Jedyna sytuacja polegająca na przelewie środków od Partnerów do Państwa, to kara umowna wobec Partnera. To Państwo są jedynym beneficjentem dofinansowania odpowiedzialnym za prawidłową realizację Projektu, redystrybuującym środki do Partnerów..

Po realizacji Projektu nie będą Państwo świadczyć usługi w takim samym zakresie z wykorzystaniem materiałów i infrastruktury wytworzonej w trakcie jego trwania.  

Lider oraz każdy z Partnerów Projektu realizuje Projekt indywidualnie, tj. każdy indywidualnie dokonuje zakupu towarów i usług w zakresie dotyczącym wyłącznie jego części.

W związku z realizacją Projektu nabywają Państwo materiały promocyjne oraz ponoszą wydatki związane z promocją projektu. Wszystkie są określone w budżecie Projekt jako koszty kwalifikowane, a więc są finansowane ze środków publicznych.

Są Państwo wskazani jako nabywca w fakturach dokumentujących zakupy związane z realizacją Projektu tylko w odniesieniu do realizowanych przez Państwa.

Realizacja Projektu jest uzależniona od otrzymanego dofinansowania, gdyby Państwo (oraz Partnerzy) nie otrzymali dofinansowania - zarówno z PARP jak i KE - to nie doszłoby do realizacji przedmiotowego Projektu.

Gdyby Projekt nie był dofinansowany, czynności wykonywane przez Państwa w ogóle nie byłyby wykonywane.

Dofinansowanie może być przeznaczone tylko na realizację przypisanych w ramach Projektu działań.

Rozliczają się Państwo z otrzymanego dofinansowania w sposób określony w Umowie. Są Państwo zobligowani składać raporty z realizacji Projektu oraz o wykorzystanych środkach - półroczne dla PARP oraz co 18 miesięcy dla KE.

W przypadku niezrealizowanych zadań, Wnioskodawca jest zobowiązany do zwrotu otrzymanych środków.

Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia, czy dofinansowanie (dotacje) otrzymywane przez Państwa będzie stanowić podstawę opodatkowania w rozumieniu art. 29a ustawy (pytanie nr 1) oraz czy działania, które będą Państwo przeprowadzać w ramach realizacji Projektu będą opodatkowane podatkiem VAT (pytanie nr 2).

W odniesieniu do przedstawionych wątpliwości ponownie należy podkreślić, że dotacja podlega opodatkowaniu, jeżeli ma bezpośredni związek z ceną towaru/usługi świadczonej przez otrzymującego dotację. W takiej sytuacji przyjmuje się, że dotacja stanowi składnik tej ceny. Innymi słowy dotacja „uzupełnia” podstawę opodatkowania z tytułu dostawy towaru/usługi i jest opodatkowana na takich samych zasadach jak czynność, której dotyczy.

Bezpośredni związek dotacji z ceną (a więc cenotwórczy charakter) występuje w przypadku, gdy w sposób precyzyjny można określić jej wpływ na poziom ceny konkretnego towaru/usługi. Jest to możliwe w przypadku, gdy dotację można uznać za „korelat” świadczonej usługi lub dostarczanego towaru, tzn. gdy wypłacana jest tylko w razie świadczenia konkretnych usług lub dostawy konkretnego towaru, kwotowo również zależy od ilości świadczonych usług lub dostarczonych towarów. Także wtedy gdy dopłata ustalana jest jako określony procent poniesionych wydatków (określonej kategorii poniesionych wydatków), ma ona proste przełożenie na cenę świadczenia, gdy powoduje redukcję kwoty należnej od świadczeniobiorcy. W przypadku bowiem nieotrzymania dopłaty, odbiorca usług/towarów musiałby zapłacić cenę wyższą od oferowanej przez świadczeniodawcę, którego koszty (część kosztów) finansowana jest z zewnętrznego źródła.

Otrzymanie dofinansowania (dotacji, dopłaty) nie stanowi samo w sobie żadnej czynności, ani też zdarzenia opodatkowanego. Dotacje (dopłaty) podlegają opodatkowaniu jako składnik ceny czynności, z którą są związane. Dotacje, które stanowią dopłatę do ceny sprzedawanych towarów, czy świadczonych usług, są ściśle związane z daną usługą, czy towarem i podlegają opodatkowaniu.    

Ponadto wskazać należy, że umowa konsorcjum nie występuje ani w prawie cywilnym, ani podatkowym. Zawieranie takich porozumień jest jednak dopuszczalne (w ramach swobody umów). Stosownie do art. 3531 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.):

Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

Co do zasady, konsorcjum jest organizacją zrzeszającą kilka podmiotów gospodarczych na określony czas, w konkretnym celu.

Konsorcjum nie jest jednak podmiotem gospodarczym, nie posiada osobowości prawnej ani podmiotowości prawnej, nie musi być rejestrowane, ani mieć odrębnej nazwy czy też siedziby. Podmioty tworzące konsorcjum są, co do zasady, niezależne w swoich dotychczasowych działaniach (czyli w działaniach niezwiązanych z konsorcjum), a w działaniach związanych z konsorcjum, realizują wspólne przedsięwzięcie objęte porozumieniem.

Zawierając umowę konsorcyjną podmioty mogą określić, kto będzie reprezentował konsorcjum na zewnątrz (może to być także osoba trzecia). Co do zasady, konsorcja nie mają też wspólnego majątku (chociaż mogą mieć wspólne konto rozliczeniowe), a wszelkie formy płatności regulowane są przez firmę lub osobę reprezentującą konsorcjum.

Jednocześnie wskazać należy, że aby dana czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług musi być wykonana przez podatnika. Jak wskazuje powołany wyżej art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Natomiast działalność gospodarcza zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy, to działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Konsorcjum – w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego – nie może być uznane za podatnika VAT. Oznacza to, że relacji zachodzących pomiędzy stronami umowy konsorcjum (podatnikami VAT), dla potrzeb podatku od towarów i usług, nie należy oceniać na zasadach wewnętrznych rozliczeń konsorcjum. Powyższego nie zmienia okoliczność, że w przypadku umów konsorcjum dopuszczalne jest zawarcie ustaleń, że rozliczenia gospodarcze i księgowe, w tym dotyczące podpisywania umów i wystawiania faktur za prace wykonane przez uczestników konsorcjum na rzecz podmiotów zamawiających te prace na podstawie zawartego z nimi kontraktu – będzie dokonywał wytypowany przez uczestników konsorcjum podmiot wiodący.

Zatem, przedsiębiorcy działający w ramach konsorcjum są odrębnymi podatnikami VAT. Powyższe oznacza, że działając w ramach konsorcjum, powinni oni do wzajemnych rozliczeń stosować ogólne reguły wynikające z ustawy o podatku od towarów i usług oraz aktów wykonawczych do niej, w tym także w zakresie wystawiania faktur dokumentujących wykonywane przez nich czynności.

Jednocześnie wskazać należy, że okolicznością, która w świetle art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy decyduje o opodatkowaniu, jest odpłatność za świadczoną usługę, którą należy rozumieć jako wynagrodzenie należne za dane świadczenie. Jest ono najczęściej określane umową pomiędzy stronami transakcji i stanowi skutek określonego przysporzenia. Trudno taką cechę przypisywać operacji księgowej dokonywanej przez lidera na rzecz partnera konsorcjum. Brak jest takiego stosunku prawnego, z którego wynikałaby wzajemność świadczenia lidera przybierającego postać rozdziału przychodów całego przedsięwzięcia. Nie jest to zatem świadczenie wzajemne lidera konsorcjum, a jedynie umownie określony obowiązek „rozdziału” przychodów całego przedsięwzięcia. Lider konsorcjum nie pozostaje dłużnikiem partnera z tytułu świadczenia na jego rzecz usługi rozdziału przychodów. Rozdział ten w odpowiednich proporcjach wynika z mocy samej umowy konsorcjum, a nie z jakiegoś świadczenia wzajemnego, do którego zobligowany został jego lider (por. wyrok NSA z 10 października 2014 r., sygn. akt I FSK 1418/13).

Mając zatem na uwadze przedstawione we wniosku okoliczności sprawy, obowiązujące przepisy prawa podatkowego oraz orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej należy stwierdzić, że otrzymane przez Państwa dofinansowanie (dotacja od Komisji Europejskiej oraz dotacja od Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu) w części przeznaczonej na pokrycie wydatków związanych z byciem przez Państwa brokerem innowacji, przygotowanie dokumentacji, przygotowanie strategii sprzedaży, przygotowanie i realizacja usług, monitorowanie KPI w projekcie, rozpowszechnianie, w tym promocja, udział i przygotowanie wydarzeń wspierających, prowadzenie socialmediów, strony internetowej nie stanowi wynagrodzenia za dokonanie przez Państwa dostawy towarów ani wynagrodzenia za wykonanie przez Państwa usługi, a tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy i w konsekwencji nie zwiększa podstawy opodatkowania zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy.

Natomiast otrzymane przez Państwa dofinansowanie (dotacja od Komisji Europejskiej oraz dotacja od Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu) w części przeznaczonej na pokrycie wydatków związanych z wykonaniem przez Państwa na rzecz MŚP Beneficjentów świadczeń obejmujących usługi opracowania planu transformacji cyfrowej dla przedsiębiorców produkcyjnych, MŚP Go digital – szkolenie dla menedżerów firm z sektora MŚP, MŚP Go digital – warsztaty demonstracyjne, stanowi wynagrodzenie za świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy zwiększając podstawę opodatkowania, zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy.

Z kolei czynności jakie wykonują Państwo w stosunku do Partnerów tj. zarządzanie i koordynacja, są czynnościami, które nie podlegają opodatkowaniu VAT. Są to usługi świadczone nieodpłatnie, jednakże świadczą je Państwo w ramach działalności, zatem art. 8 ust. 2 nie ma zastosowania. W konsekwencji czynności zarządzania i koordynacji wykonywane na rzecz Partnerów nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

W ramach opisanego projektu są Państwo brokerem innowacji, przygotowują Państwo dokumentację, strategię sprzedaży, przygotowują i realizują Państwo usługi, monitorują Państwo KPI w projekcie, rozpowszechniają, w tym promują, biorą udział i przygotowują wydarzenia wspierające, prowadzą Państwo socialmedia, strony internetowe. Nabywają Państwo materiały oraz ponoszą wydatki związane z promocją projektu. Te działania nie są skierowane do indywidualnych odbiorców (MŚP). Są to zadania koordynatora projektu.

Zatem w zakresie ww. zadań koordynatora mamy do czynienia z sytuacją, w której występują czynności niemające konkretnego beneficjenta.

Działania wykonywane w ramach zadań koordynatora projektu nie mogą zostać uznane za usługę świadczoną za wynagrodzeniem w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy, z uwagi na to, że brak jest tu bezpośredniego, konkretnego odbiorcy tego świadczenia, który odnosiłby korzyść o charakterze majątkowym.

Odbiorca ww. czynności wykonywanych przez Państwa określony jest w sposób ogólny, a nie jako konkretne osoby fizyczne, prawne lub jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy. Tym samym, działań wykonywanych w ramach zadań koordynatora projektu nie można uznać za czynności podlegające opodatkowaniu, bowiem w tym zakresie nie zostały spełnione przesłanki warunkujące uznanie wykonywanych czynności za odpłatne świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy, podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

W konsekwencji, skoro dofinansowanie dotyczące pokrycia wydatków związanych z działaniami koordynatora Projektu jest przeznaczone na ogólne wydatki niezbędne do wykonania Projektu i nie można w tym przypadku wykazać bezpośredniego związku pomiędzy otrzymanym przez Państwa dofinansowaniem a ceną skonkretyzowanych usług lub ceną dostaw towarów realizowanych na rzecz konkretnych podmiotów, to otrzymane przez Państwa kwoty w tej części nie podwyższają podstawy opodatkowania podatkiem VAT.

Tym samym otrzymane przez Państwa dofinansowanie (dotacja od Komisji Europejskiej oraz dotacja od Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu) w części przeznaczonej na pokrycie wydatków związanych z wykonaniem przez Państwa zadań koordynatora należy uznać za dofinansowanie niemające bezpośredniego wpływu na cenę dostarczonych towarów i  świadczonych usług na rzecz MŚP Beneficjentów, które to dofinansowanie nie stanowi podstawy opodatkowania podatkiem VAT.

Zatem, Państwa dofinansowanie (dotacja od Komisji Europejskiej oraz dotacja od Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu) w części przeznaczonej na pokrycie wydatków związanych z wykonaniem przez Państwa świadczeń obejmujących działania koordynatora nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1  pkt 1 ustawy i nie stanowi podstawy opodatkowania, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy.

Natomiast, w odniesieniu do otrzymanego przez Państwa dofinansowania (dotacji od Komisji Europejskiej oraz dotacji od Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu) w części przeznaczonej na pokrycie wydatków związanych z wykonaniem przez Państwa świadczeń obejmujących usługi na rzecz beneficjentów (MŚP): usługi opracowania planu transformacji cyfrowej dla przedsiębiorców produkcyjnych, MŚP Go digital – szkolenie dla menedżerów firm z sektora MŚP, MŚP Go digital - warsztaty demonstracyjne dla menedżerów firm z sektora MŚP, stwierdzić należy, że istnieje bezpośredni związek otrzymanego przez Państwa dofinansowania ze skonkretyzowanymi świadczeniami, wykonywanymi w ramach Projektu, skierowanymi do konkretnych podmiotów, tj. beneficjentów (MŚP).

Wsparcie udzielane beneficjentom (MŚP) polega na tym, że dany beneficjent – przedsiębiorca będzie odbierał wskazane wyżej działania prowadzane przez Państwa (będzie ich adresatem).

Sposób rekrutacji zawarty został w Regulaminie przygotowanym przez Państwa (Lidera). W dokumentacji konkursowej PARP wskazane jest, że każdy z Partnerów (konsorcjantów) zobowiązany jest do aktywnej rekrutacji MŚP, taki zapis znajduje swoje odzwierciedlenie również w umowie konsorcjum. Nadto, na stronie lidera Projektu jest przewidziany formularz zgłoszeniowy. Każdy z Partnerów (konsorcjantów) będzie aktywnie uczestniczył w rekrutowaniu MŚP w zakresie swoich pakietów, jednakże nadzór nad rekrutacją i weryfikacją wniosków o udzielenie pomocy w zakresie wszystkich MŚP sprawują Państwo.

Wysokość otrzymanych dofinansowań (dotacji otrzymanych od Komisji Europejskiej oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości) jest przewidziana z góry w umowie. Nie ma możliwości zwiększenia poziomu dofinansowania. Jednakże poziom ten może ulec proporcjonalnemu zmniejszeniu  na skutek nie zrealizowania jakiegokolwiek zadania zawartego we wnioskach o dofinasowanie.

Zatem z opisu sprawy wynika, że czynności wykonywane przez Państwa na rzecz Beneficjentów, czyli jak wskazali Państwo we wniosku usługi opracowania planu transformacji cyfrowej dla przedsiębiorców produkcyjnych, MŚP Go digital – szkolenie dla menedżerów firm z sektora MŚP, MŚP Go digital - warsztaty demonstracyjne dla menedżerów firm z sektora MŚP, to skonkretyzowane działania wykonywane przez Państwa na rzecz MŚP (beneficjentów).

Tym samym należy uznać, że w analizowanym przypadku otrzymane przez Państwa dofinansowanie (dotacja od Komisji Europejskiej oraz dotacja od Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu) w części przeznaczonej na pokrycie wydatków związanych z wykonaniem przez Państwa na rzecz beneficjentów (MŚP) usługi opracowania planu transformacji cyfrowej dla przedsiębiorców produkcyjnych, MŚP Go digital – szkolenie dla menedżerów firm z sektora MŚP, MŚP Go digital - warsztaty demonstracyjne dla menedżerów firm z sektora MŚP w istocie ma bezpośredni wpływ na cenę usług świadczonych przez Państwa na rzecz beneficjentów (MŚP) usług, tj. opisanych we wniosku ww. działań.

Czynności te wykonywane przez Państwa na rzecz beneficjentów MŚP jest dla przedsiębiorców MŚP całkowicie bezpłatne.

Zatem dzięki dofinansowaniu (dotacji od Komisji Europejskiej oraz dotacja od Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu) uczestnicy Projektu (beneficjenci MŚP) korzystają ze świadczeń realizowanych nieodpłatnie, a w normalnych warunkach rynkowych musieliby zapłacić cenę za usługi w wysokości co najmniej równej wydatkom związanym z ich świadczeniem.

Uczestnicy Projektu (tj. beneficjenci) nie ponoszą kosztów świadczonych dla nich usług w zakresie ww. działań, czyli w rzeczywistości pokrywają Państwo cenę usług z otrzymanego dofinansowania w zakresie wydatków przypisanych do tych świadczeń.

Otrzymane przez Państwa dofinansowanie (dotacja od Komisji Europejskiej oraz dotacja od Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu) w części przeznaczonej na pokrycie wydatków związanych z wykonaniem przez Państwa na rzecz beneficjentów (MŚP) świadczeń tj. usługi opracowania planu transformacji cyfrowej dla przedsiębiorców produkcyjnych, MŚP Go digital – szkolenie dla menedżerów firm z sektora MŚP, MŚP Go digital - warsztaty demonstracyjne dla menedżerów firm z sektora MŚP kształtuje zatem bezpośrednio cenę usługi określoną przez Państwa na rzecz beneficjentów (tj. pozwala na bezpłatne organizowanie ww. świadczeń dla ich odbiorców) i w związku z tym ma charakter cenotwórczy.

W rozpatrywanej sprawie w zakresie usługi opracowania planu transformacji cyfrowej dla przedsiębiorców produkcyjnych, MŚP Go digital – szkolenie dla menedżerów firm z sektora MŚP, MŚP Go digital - warsztaty demonstracyjne dla menedżerów firm z sektora MŚP mamy do czynienia z sytuacją, w której w ramach Projektu występują konkretne czynności realizowane przez Państwa na rzecz konkretnego beneficjenta (MŚP). W zakresie tych świadczeń występuje konkretny odbiorca realizowanych przez Państwa świadczeń, a wykonywane przez Państwa działania należy uznać za świadczoną za wynagrodzeniem usługę w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy.

Co istotne, wykonanie usług świadczonych wobec przedsiębiorców potwierdzone jest protokołami odbioru. Budżet określa kwoty wydatków kwalifikowanych, jakie mogą być poniesione w ramach realizacji Projektu - m.in. koszty osobowe, podwykonawstwo, delegacje, wyposażenie, inne towary, prace lub usługi (zewnętrzne). Wartości (limity) kosztów kwalifikowanych są określone i wyliczone w budżecie. Wysokość poszczególnych pozycji w budżecie Projektu jest obliczona z góry. Podczas realizacji Projektu będzie następowała weryfikacja kosztów – tego czy zostały poniesione zgodnie z warunkami umowy o dofinansowanie. Weryfikowana będzie zwłaszcza celowość – tego czy dany wydatek został poniesiony w związku realizacją Projektu. Poniesienie wydatku, który zostanie uznany za niewłaściwy (niecelowy) będzie powodowało zwrot w tej części dofinansowania (zmniejszenie wysokości dofinansowania). Dofinansowanie będzie także częściowo zwracane w razie braku poniesienia wydatków związanych z realizacją Projektu. Z wniosku wynika zatem, że otrzymane dofinansowanie dotyczy ściśle określonych wydatków, ponoszonych przez Państwa na realizację Projektu, w tym realizację świadczeń na rzecz konkretnych Odbiorców, tj. usługi opracowania planu transformacji cyfrowej dla przedsiębiorców produkcyjnych, MŚP Go digital – szkolenie dla menedżerów firm z sektora MŚP, MŚP Go digital - warsztaty demonstracyjne dla menedżerów firm z sektora MŚP digital.

Otrzymane przez Państwa dofinansowanie (dotacja od Komisji Europejskiej oraz dotacja od Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu) w części przeznaczonej na pokrycie wydatków związanych z wykonaniem przez Państwa na rzecz beneficjentów (MŚP) świadczeń obejmujących usługi opracowania planu transformacji cyfrowej dla przedsiębiorców produkcyjnych, MŚP Go digital – szkolenie dla menedżerów firm z sektora MŚP, MŚP Go digital - warsztaty demonstracyjne dla menedżerów firm z sektora MŚP w sposób zindywidualizowany i policzalny związane jest z wartością danych świadczeń, a więc ich ceną, ustaloną w tym przypadku jako wydatki niezbędne do realizacji poszczególnych pakietów roboczych w ramach Projektu.

Nie ulega zatem wątpliwości, że otrzymane przez Państwa dofinansowanie (dotacja od Komisji Europejskiej oraz dotacja od Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu) w części przeznaczonej na pokrycie wydatków związanych z wykonaniem przez Państwa na rzecz beneficjentów (MŚP) świadczeń jak usługi opracowania planu transformacji cyfrowej dla przedsiębiorców produkcyjnych, MŚP Go digital – szkolenie dla menedżerów firm z sektora MŚP, MŚP Go digital - warsztaty demonstracyjne dla menedżerów firm z sektora MŚP dotyczy konkretnych świadczeń realizowanych przez Państwa na rzecz uczestników Projektu, tj. beneficjentów (MŚP).

Jednocześnie należy podkreślić, że usługobiorca nie musi być podmiotem tożsamym z podmiotem przekazującym wynagrodzenie usługodawcy. Usługodawca (jak i dostawca towaru) może otrzymać zapłatę od osoby trzeciej. Ważne jest, aby było to wynagrodzenie za dane konkretne świadczenie lub za daną konkretną dostawę. Z taką właśnie sytuacją mamy do czynienia w analizowanej sprawie w odniesieniu do świadczeń realizowanych przez Państwa tj. usługi opracowania planu transformacji cyfrowej dla przedsiębiorców produkcyjnych, MŚP Go digital – szkolenie dla menedżerów firm z sektora MŚP, MŚP Go digital - warsztaty demonstracyjne dla menedżerów firm z sektora MŚP. Otrzymane przez Państwa dofinansowanie (dotacja od Komisji Europejskiej oraz dotacja od Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu) stanowi wynagrodzenie otrzymane od podmiotu trzeciego za świadczone przez Państwa na rzecz beneficjentów usługi w zakresie działań usługi opracowania planu transformacji cyfrowej dla przedsiębiorców produkcyjnych, MŚP Go digital – szkolenie dla menedżerów firm z sektora MŚP, MŚP Go digital - warsztaty demonstracyjne dla menedżerów firm z sektora MŚP.

Tym samym, otrzymane przez Państwa dofinansowanie (dotacja od Komisji Europejskiej oraz dotacja od Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu) w części przeznaczonej na pokrycie wydatków związanych z wykonaniem przez Państwa na rzecz beneficjentów (MŚP) świadczeń usługi opracowania planu transformacji cyfrowej dla przedsiębiorców produkcyjnych, MŚP Go digital – szkolenie dla menedżerów firm z sektora MŚP, MŚP Go digital - warsztaty demonstracyjne dla menedżerów firm z sektora MŚP, bezpośrednio wpływające na wartość ww. usług jako wynagrodzenie otrzymane od podmiotu trzeciego (Komisji Europejskiej oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu), stanowi podstawę opodatkowania, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy i w konsekwencji podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Z kolei czynności jakie Państwo wykonują na rzecz Partnerów, są czynnościami nieodpłatnymi. Za czynności te nie otrzymują Państwo wynagrodzenia, jak wskazali Państwo we wniosku czynności te świadczą Państwo na rzecz Partnerów nieodpłatnie. Skoro czynności te są świadczone nieodpłatnie i mają związek z działalnością Państwa, to nie stanowią świadczenia usług w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy w zw. z art. 8 ust. 1 i ust. 2 pkt 2 ustawy, a w konsekwencji nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Czynności będące rozliczeniem pomiędzy Konsorcjantami dokonywane w ramach wspólnego przedsięwzięcia pozostają poza zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Kwota dofinansowania otrzymanego z KE i PARP, w części, która będzie przekazywana konsorcjantom (Partnerom Konsorcjum) nie stanowi po Państwa stronie wynagrodzenia za czynności podlegające opodatkowaniu, a tym samym nie będzie stanowić dla Państwa elementu podstawy opodatkowania, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy.

Jak bowiem wskazali Państwo w opisie sprawy, dofinansowanie w ramach projektu z PARP i KE będzie przekazywane Państwu (koordynatorowi). Państwo następnie będą przekazywać każdemu Partnerowi należną mu kwotę, obliczoną proporcjonalnie zgodnie z podziałem, określonym w budżecie Projektu. Są Państwo beneficjentem dofinansowania odpowiedzialnym za prawidłową realizację Projektu redystrybuującym środki do Partnerów. Partnerzy są zobowiązani do dokumentowania ponoszonych przez nich wydatków w ramach realizacji Projektu, a Państwu przysługują uprawnienia do weryfikacji prawidłowości wykonywanych obowiązków przez Partnerów oraz żądanie przedłożenia dokumentów potwierdzających poniesione przez nich wydatki lub prawidłowe wykonanie obowiązków. Niewykorzystane środki zostaną zwrócone do instytucji, która udzieliła wsparcia. 

Podkreślić należy, że w świetle art. 7 oraz art. 8 ustawy, przekazanie środków pieniężnych nie stanowi czynności, która dla celów ustawy mogłaby zostać zakwalifikowana jako dostawa towarów bądź świadczenie usług, tj. jako czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wynika to z faktu, że środki pieniężne nie spełniają definicji towaru, tym samym ich przekazanie nie może stanowić dostawy towarów, jak również nie można uznać, że samo przekazanie środków pieniężnych stanowi świadczenie usług.

Zatem, z powyższej analizy wynika, że otrzymane przez Państwa dofinansowanie w części, którą przekazujecie Państwo Partnerom Konsorcjum, nie stanowi dla Państwa wynagrodzenia za czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT. Otrzymana w tej części dotacja nie będzie związana z konkretną, oznaczoną dostawą albo usługą dokonywaną przez Lidera Konsorcjum i nie wystąpi bezpośredni związek pomiędzy tą dotacją a świadczeniem usług. W związku z tym, otrzymana dotacja w części, w której jest przekazywana Partnerom Konsorcjum nie będzie stanowić po Państwa stronie wynagrodzenia z tytułu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.

Mając na uwadze przedstawione we wniosku okoliczności sprawy oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że opisane we wniosku rozliczenia pomiędzy Liderem a Partnerami Konsorcjum dokonywane w ramach wspólnego przedsięwzięcia (tj. w ramach Umowy konsorcjum) nie będą stanowić dostawy towarów w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy w zw. z art. 7 ust. 1 ustawy, jak również nie będą stanowić świadczenia usług w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy w zw. z art. 8 ust. 1 ustawy, a w konsekwencji nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Tym samym, dotacja – w części, którą przekazują Państwo Partnerom Projektu – nie zwiększa po Państwa stronie podstawy opodatkowania w trybie art. 29a ust. 1 ustawy, a tym samym nie stanowi wynagrodzenia za żadne czynności podlegające opodatkowaniu zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. Jak już wyżej wskazano, dla Państwa – jako Lidera Konsorcjum – elementem podstawy opodatkowania w rozumieniu art. 29a ust. 1 ustawy, jest dotacja otrzymana od KE, PARP, w jakiej stanowi wynagrodzenie za wykonywanie przez Państwa na rzecz Klientów usług podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, tj. w części odpowiadającej wartości dofinansowania przypadającej na czynności realizowane przez Państwa – jako Lidera Konsorcjum – na rzecz Klientów.

W konsekwencji należy przyjąć, że w przedstawionych we wniosku okolicznościach sprawy otrzymane przez Państwa dofinansowanie (dotacja od Komisji Europejskiej oraz dotacja od Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu) w części przeznaczonej na pokrycie wydatków związanych z wykonaniem przez Państwa świadczeń obejmujących usługi na rzecz beneficjentów MŚP podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy i w konsekwencji zwiększa podstawę opodatkowania zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy.

Zaś czynności wykonywane na rzecz Beneficjentów to czynności, za które otrzymują Państwo wynagrodzenie w postaci dotacji. Zatem nie można przyjąć że czynności te świadczą Państwo nieodpłatnie. Jak już wyżej wskazano dotacja ta kształtuje bezpośrednio cenę usługi, tj. pozwala na bezpłatne organizowanie świadczeń dla Beneficjentów. Tym samym świadczenia wykonywane przez Państwa na rzecz Beneficjentów należy uznać za świadczoną za wynagrodzeniem usługę podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Natomiast dofinansowanie (dotacja od Komisji Europejskiej oraz dotacja od Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu) w części przeznaczonej na pokrycie wydatków związanych z wykonaniem przez Państwa świadczeń obejmujących działania koordynatora nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy i nie stanowi podstawy opodatkowania, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy.

Zaś czynności wykonywane przez Państwa na rzecz Partnerów nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Natomiast czynności wykonywane przez Państwa na rzecz Beneficjentów MŚP za wynagrodzeniem otrzymanym od podmiotu trzeciego podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. 

Tym samym, Państwa stanowisko jest:

- nieprawidłowe w zakresie uznania, że otrzymane przez Państwa dofinansowanie (dotacja od Komisji Europejskiej oraz dotacja od Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu) w części przeznaczonej na pokrycie wydatków związanych z wykonaniem przez Państwa na rzecz MŚP beneficjentów usługi opracowania planu transformacji cyfrowej dla przedsiębiorców produkcyjnych, MŚP Go digital – szkolenie dla menedżerów firm z sektora MŚP, MŚP Go digital - warsztaty demonstracyjne dla menedżerów firm z sektora MŚP, nie stanowi podstawy opodatkowania, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy i w konsekwencji nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy,

- prawidłowe w zakresie uznania, że otrzymane przez Państwa dofinansowanie w części przeznaczonej na pokrycie wydatków związanych z byciem przez Państwa brokerem innowacji, przygotowanie dokumentacji, przygotowanie strategii sprzedaży, przygotowanie i realizacja usług, monitorowanie KPI w projekcie, rozpowszechnianie, w tym promocja, udział i przygotowanie wydarzeń wspierających, prowadzenie socialmediów, strony internetowej nie stanowi wynagrodzenia za dokonanie przez Państwa dostawy towarów ani wynagrodzenia za wykonanie przez Państwa usługi, a tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy i w konsekwencji nie zwiększa podstawy opodatkowania zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy,

- prawidłowe w zakresie uznania, że działania przeprowadzane przez Państwa ramach realizacji Projektu na rzecz Partnerów nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług,

- nieprawidłowe w zakresie uznania, że działania przeprowadzane przez Państwa ramach realizacji Projektu na rzecz Beneficjentów nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Pełna weryfikacja przedstawionych we wniosku okoliczności możliwa jest jedynie w toku postępowania podatkowego lub kontrolnego, prowadzonego przez uprawnione do tego organy, będącego poza zakresem instytucji interpretacji indywidualnej. Postępowanie w sprawie dotyczącej wydania interpretacji indywidualnej jest postępowaniem szczególnym, mającym charakter uproszczony, odrębny od postępowania podatkowego, uregulowanego w dziale IV Ordynacji podatkowej. Wydając bowiem interpretację indywidualną Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przedstawia jedynie swój pogląd dotyczący wykładni treści analizowanych przepisów i sposobu ich zastosowania w odniesieniu do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego bądź zdarzenia przyszłego (którego elementy przyjmuje, jako podstawę rozstrzygnięcia bez weryfikacji).

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-   Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2383 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.

-   Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz.U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”.  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-    w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-    w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.