Niepodleganie opodatkowaniu czynności nieodpłatnego przeniesienia nieruchomości do majątku osobistego Wspólników. - Interpretacja - 0112-KDIL1-1.4012.608.2024.1.WK

www.shutterstock.com

Interpretacja indywidualna z dnia 16 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.608.2024.1.WK

Temat interpretacji

Niepodleganie opodatkowaniu czynności nieodpłatnego przeniesienia nieruchomości do majątku osobistego Wspólników.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

30 sierpnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 30 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT nieodpłatnego przeniesienia własności Nieruchomości do majątku osobistego Wspólników Spółki.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Spółka Jawna (dalej „Spółka”) jest osobową spółką prawa handlowego z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Spółka jest czynnym podatnikiem VAT.

Wspólnikami Spółki są:

1.Wspólnik 1 będący osobą fizyczną.

2.Wspólnik 2 będąca osobą fizyczną.

Spółkę tworzą wyłącznie osoby fizyczne, a więc do Spółki nie mają zastosowania przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka jest więc transparentna podatkowo.

Wspólnik 1 i Wspólnik 2 (dalej również jako: „Wspólnicy”) są podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych, którzy podlegają obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania (rezydenci podatkowi).

Wspólnicy wnieśli do Spółki wkłady pieniężne o następujących wartościach:

1.Wspólnik 1 – (…) zł, co stanowi udział wynoszący 50%;

2.Wspólnik 2 – (…) zł, co stanowi udział wynoszący 50%.

Udziały w zyskach i stratach Spółki kształtują się następująco:

1.Wspólnik 1 – 50%;

2.Wspólnik 2 – 50%.

Spółka jest właścicielem nieruchomości gruntowej niezabudowanej położonej w A (dalej: „Nieruchomość’’). Spółka nabyła Nieruchomość w części od osoby fizycznej na podstawie warunkowej umowy sprzedaży i w jej wykonaniu umowy przenoszącej własność. Zbywca będący osobą fizyczną nie naliczył podatku VAT należnego. Przy nabyciu przez Spółkę Nieruchomości nie wystąpił zatem podatek VAT, który Spółka mogłaby odliczyć.

Pozostałą część Nieruchomości Spółka nabyła w wyniku umowy zniesienia współwłasności. Stronami umowy o zniesienie współwłasności była Spółka oraz osoba fizyczna, od której Spółka uprzednio nabyła część Nieruchomości na podstawie warunkowej umowy sprzedaży i w jej wykonaniu umowy przenoszącej własność. Zniesienie współwłasności nastąpiło bez dopłat. W związku z nabyciem tej części Nieruchomości w wyniku zniesienia współwłasności również nie wystąpił podatek VAT należny, który Spółka mogłaby odliczyć.

Wspólnicy zamierzają podjąć uchwałę o wycofaniu Nieruchomości z majątku Spółki i przeniesieniu jej do majątków osobistych Wspólników. W wykonaniu powyższej uchwały sporządzonej w formie aktu notarialnego zostanie zawarta w formie aktu notarialnego umowa, w ramach której nastąpi przeniesienie własności, Nieruchomości z majątku Spółki do majątków osobistych Wspólników. Po zawarciu umowy przenoszącej własność Nieruchomości na Wspólników staną się oni współwłaścicielami Nieruchomości w częściach ułamkowych, odpowiadających udziałowi w zyskach Spółki, czyli po 50%.

Przeniesienie własności Nieruchomości z majątku Spółki na rzecz Wspólników odbędzie się nieodpłatnie i nie będzie dokonywane tytułem wypłaty zysku ze Spółki. W związku z przeniesieniem własności Nieruchomości na rzecz Wspólników wkłady Wspólników w Spółce oraz udziały kapitałowe Wspólników nie ulegną obniżeniu. W związku z przeniesieniem własności Nieruchomości na rzecz Wspólników żaden ze Wspólników nie będzie zobowiązany do spełnienia jakiegokolwiek świadczenia wzajemnego na rzecz Spółki lub drugiego wspólnika. Z tytułu przeniesienia własności na rzecz Wspólników Spółka nie uzyska żadnych korzyści majątkowych.

Po wycofaniu Nieruchomości z majątku Spółki i przeniesieniu jej własności na rzecz Wspólników Spółka zamierza nadal kontynuować prowadzoną przez siebie działalność gospodarczą.

Pytanie

Czy nieodpłatne przeniesienie własności Nieruchomości do majątków osobistych Wspólników w częściach odpowiadających udziałom Wspólników w zyskach Spółki, czyli po 50% (1/2) będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Państwa stanowisko w sprawie

Nieodpłatne przeniesienie własności Nieruchomości do majątków osobistych Wspólników w częściach odpowiadających udziałom Wspólników w zyskach Spółki, czyli po 50% (1/2) nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Uzasadnienie stanowiska Spółki

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 UPTU, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 UPTU, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 UPTU, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Z powyższych przepisów wynika, że w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy są towary w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy i gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, mamy wówczas do czynienia z dostawą tych towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 UPTU, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 UPTU, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Ponadto, zgodnie z art. 15 ust. 2 UPTU, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 UPTU, przez dostawy towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1)przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2)wszelkie inne darowizny

– jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega generalnie nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, w tym także wszelkie inne darowizny, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych.

Tym samym, jeżeli podatnik nie miał prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego, to przekazanie lub zużycie towarów bez wynagrodzenia (nieodpłatne przekazanie), nie stanowi dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust.2 UPTU.

Należy więc uznać, że skoro Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia Nieruchomości, to nieodpłatne przeniesienie własności Nieruchomości do majątków osobistych Wspólników w częściach odpowiadających udziałom Wspólników w zyskach Spółki, czyli po 50% (½) nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Dyrektor KIS zajął analogiczne stanowisko w interpretacjach indywidualnych z 25 kwietnia 2022 r. 0113-KDIPT1-1.4012.122.2022.2.WL oraz 30 czerwca 2020 r. 0111-KDIB3-1.4012.85.2020.4.AB.

Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 25 kwietnia 2022 r. 0113-KDIPT1-1.4012.122.2022.2.WL wskazał przykładowo, że:

„W analizowanej sprawie zatem, wycofanie nieruchomości z majątku Spółki i przekazanie jej nieodpłatnie do majątków prywatnych wspólników, nie będzie stanowiło dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy, bowiem zarówno przy nabyciu nieruchomości, jak również przy dokonywaniu nakładów budowlanych na nieruchomość, Państwa Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Tym samym, przeniesienie własności nieruchomości z majątku Spółki do majątku osobistego wspólników proporcjonalnie do ustalonych w umowie Spółki udziałów w zyskach i stratach nie będzie stanowiło czynności opodatkowanej podatkiem VAT”.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.) zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy:

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży - rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów;

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy stanowi:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Z powyższych przepisów wynika, że w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy są towary w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy i gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, mamy do czynienia z dostawą tych towarów w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług, co do zasady podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jedynie wówczas, gdy czynności te są wykonywane odpłatnie.

Ustawodawca jednakże przewidział od powyższej reguły wyjątki, które zostały zawarte – w przypadku dostawy towarów – w art. 7 ust. 2 ustawy.

W myśl art. 7 ust. 2 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1)przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2)wszelkie inne darowizny

– jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega generalnie nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, w tym także wszelkie inne darowizny, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych.

Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego, to przekazanie lub zużycie towarów bez wynagrodzenia (nieodpłatne przekazanie), pozostaje neutralne podatkowo (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania).

Według zapisu art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Państwa wątpliwość dotyczy kwestii, czy przeniesienie własności Nieruchomości do majątków osobistych Wspólników w częściach odpowiadających udziałom Wspólników w zyskach Spółki, czyli po 50%, będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

Należy wskazać, że odpłatności (wynagrodzenia) nie można utożsamiać wyłącznie ze świadczeniem pieniężnym. Także świadczenie o charakterze rzeczowym jest wynagrodzeniem. Przykładowo: zamiana towarów, zamiana towaru na usługę i odwrotnie, wydanie towarów (świadczenie usług) w zamian za wierzytelności itp. będzie uznane odpowiednio za odpłatną dostawę towarów, czy też odpłatne świadczenie usług. Mamy bowiem do czynienia z konkretną korzyścią, która należna jest za dokonywane świadczenie.

Odnosząc się do okoliczności sprawy należy wskazać, że jak wynika z powołanych powyżej przepisów ustawy w pewnych ściśle określonych przypadkach, również nieodpłatną dostawę towarów należy uznać za spełniającą definicję odpłatnej dostawy towarów, która na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z powołanego wyżej art. 7 ust. 2 ustawy wynika, że czynnością zrównaną z odpłatną dostawą towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy jest także, przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia pod warunkiem jednak, że podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Zatem, aby doszło do uznania czynności nieodpłatnego przekazania towarów za czynność zrównaną z odpłatną dostawą towarów, muszą być spełnione łącznie następujące warunki:

-dokonującym nieodpłatnego przekazania jest podatnik podatku od towarów i usług,

-przekazane przez podatnika towary należą do jego przedsiębiorstwa,

-przedmiotem nieodpłatnego przekazania jest towar (lub jego części składowe), w stosunku do którego podatnikowi przysługiwało w całości lub w części prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy jego nabyciu, imporcie lub wytworzeniu.

Nieodpłatne przekazanie towarów pozostaje poza zakresem opodatkowania (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania), bez względu na cel, na który zostały one przekazane, w sytuacji gdy podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Zatem należy stwierdzić, że mamy do czynienia z sytuacją, gdy dokonującym nieodpłatnego przekazania jest podatnik, bowiem przekazywana Nieruchomość należy do przedsiębiorstwa Spółki. Jednakże, jak wynika z opisu sprawy, przy zakupie nieruchomości Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, gdyż nie wystąpił podatek VAT, który Spółka mogłaby odliczyć. Jak bowiem Państwo wskazali, Spółka nabyła Nieruchomość w części od osoby fizycznej na podstawie warunkowej umowy sprzedaży i w jej wykonaniu umowy przenoszącej własność. Zbywca będący osobą fizyczną nie naliczył podatku VAT należnego. Przy nabyciu przez Spółkę Nieruchomości nie wystąpił zatem podatek VAT, który Spółka mogłaby odliczyć. Pozostałą część Nieruchomości Spółka nabyła w wyniku umowy zniesienia współwłasności. Stronami umowy o zniesienie współwłasności była Spółka oraz osoba fizyczna, od której Spółka uprzednio nabyła część Nieruchomości na podstawie warunkowej umowy sprzedaży i w jej wykonaniu umowy przenoszącej własność. Zniesienie współwłasności nastąpiło bez dopłat. W związku z nabyciem tej części Nieruchomości w wyniku zniesienia współwłasności również nie wystąpił podatek VAT należny, który Spółka mogłaby odliczyć.

W analizowanej sprawie zatem, wycofanie Nieruchomości z majątku Spółki i przekazanie jej nieodpłatnie do majątków prywatnych Wspólników, nie będzie stanowiło dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy, bowiem jak wynika z opisu sprawy przy nabyciu Nieruchomości, Państwa Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Podsumowanie

Nieodpłatne przeniesienie własności Nieruchomości do majątków osobistych Wspólników w częściach odpowiadających udziałom Wspólników w zyskach Spółki, czyli po 50% (1/2) nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Państwa stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Zauważam, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W szczególności dotyczy to informacji, że Spółka nabyła Nieruchomość w części od osoby fizycznej na podstawie warunkowej umowy sprzedaży i w jej wykonaniu umowy przenoszącej własność. Zbywca będący osobą fizyczną nie naliczył podatku VAT należnego. Przy nabyciu przez Spółkę Nieruchomości nie wystąpił zatem podatek VAT, który Spółka mogłaby odliczyć. Pozostałą część Nieruchomości Spółka nabyła w wyniku umowy zniesienia współwłasności. Stronami umowy o zniesienie współwłasności była Spółka oraz osoba fizyczna, od której Spółka uprzednio nabyła część Nieruchomości na podstawie warunkowej umowy sprzedaży i w jej wykonaniu umowy przenoszącej własność. Zniesienie współwłasności nastąpiło bez dopłat. W związku z nabyciem tej części Nieruchomości w wyniku zniesienia współwłasności również nie wystąpił podatek VAT należny, który Spółka mogłaby odliczyć. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Podkreślam, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).