Czy nauka gry na gitarze prowadzona przez dom kultury może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?
Temat interpretacji
Nauka gry na gitarze świadczona przez dom kultury
Dom kultury, będący samorządową instytucją kultury organizowaną przez gminę, prowadzi odpłatne zajęcia nauki gry na gitarze dla dzieci i dorosłych amatorów. Zajęcia odbywają się indywidualnie z instruktorem, który naucza podstaw gry, czytania nut i technik gitarowych. Instytucja samorządowa działa na podstawie statutu, a opłaty za zajęcia pokrywają jedynie wynagrodzenie instruktora. Zajęcia nie mają na celu generowania zysków, a uczestnicy nie otrzymują certyfikatów po ich zakończeniu.
Instytucja zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy opłaty za zajęcia nauki gry na gitarze, organizowane dla dzieci i dorosłych amatorów, mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. W swoim stanowisku wskazała, że świadczona usługa ma charakter kulturalny, co kwalifikuje ją do zwolnienia od podatku. Dom kultury, jako samorządowa instytucja kultury wpisana do rejestru spełnia warunki zwolnienia, ponieważ działalność nie jest prowadzona dla zysku, a jedynie w celu pokrycia kosztów.
Zwolnienie od podatku VAT usług kulturalnych - KIS
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że usługi nauki gry na gitarze świadczone przez dom kultury mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT.
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy o VAT, który przewiduje zwolnienie dla usług kulturalnych świadczonych przez podmioty prawa publicznego oraz instytucje kulturalne. Organ podkreślił, że dom kultury spełnia przesłankę podmiotową, ponieważ jest samorządową instytucją kultury, wpisaną do rejestru prowadzonego przez odpowiedni organ. Z tego względu działalność tej instytucji mieści się w zakresie usług kulturalnych określonych w przepisach ustawy.
KIS przeanalizowała charakter prowadzonej działalności, aby ocenić, czy spełnia ona przesłankę przedmiotową zwolnienia od podatku VAT. Stwierdziła, że nauka gry na gitarze przyczynia się do upowszechniania i ochrony kultury, rozwijając kreatywność uczestników, popularyzując muzykę i umożliwiając przekazywanie wiedzy muzycznej kolejnym pokoleniom. Ponadto, ponieważ dom kultury działa w sposób niekomercyjny, a przychody z zajęć jedynie pokrywają koszty wynagrodzenia instruktora, usługi te mogą być uznane za działania kulturalne na rzecz społeczności.
„W konsekwencji należy stwierdzić, że świadczone przez Państwa - samorządową instytucję kultury – usługi kulturalne polegające na prowadzeniu zajęć nauki gry na gitarze kierowanych dla dzieci i dorosłych (amatorów) korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy” - podsumował dyrektor KIS.