Interpretacja indywidualna z dnia 14 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.418.2024.2.RMA
Temat interpretacji
Zwolnienie od podatku sprzedaży nieruchomości i brak prawa do odliczenia przez nabywcę.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
8 sierpnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 8 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia od podatku sprzedaży nieruchomości i braku prawa do odliczenia podatku naliczonego. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 3 października 2024 r. (wpływ 4 października 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
(...) Sp. z o.o. (dalej: Spółka, Wnioskodawca, (...)) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT prowadzącym działalność gospodarczą m.in. w zakresie realizacji projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków, specjalistycznych robót budowlanych oraz obsługi rynku nieruchomości.
Spółka zamierza nabyć nieruchomość położoną przy zbiegu ul. (...) (dalej: Nieruchomość), której jedynym właścicielem jest obecnie polska spółka, będąca zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT (dalej: Sprzedający; Spółka i Sprzedający zwani dalej jako: Strony).
Nieruchomość składa się z dwóch działek: działki ewidencyjnej o numerze 1 położonej pod adresem ul. (...) (Działka 1) oraz działki położonej pod adresem ul. (...) (Działka 2). Obie działki są ujęte w odrębnych księgach wieczystych.
Na Działce 1 posadowiony jest budynek mieszkalny wybudowany w 1900 r., znajdujący się obecnie w bardzo złym stanie technicznym (dalej: Kamienica, Budynek).
Dotychczasowy właściciel wyburzył ściany wewnętrzne i stropy i obecnie pozostały ściany zewnętrzne oraz dach. Kamienica nie stanowi środka trwałego, w stosunku do którego były lub będą dokonywane ulepszenia przekraczające 30% jej wartości początkowej w trakcie dwóch lat poprzedzających jej nabycie przez Spółkę.
W Kamienicy pierwotnie znajdowały się lokale mieszkalne, lokale użytkowe oraz poddasze niemieszkalne. Wskutek zniszczeń oraz prac budowlanych przeprowadzanych przez obecnego właściciela (wyburzenie stropów i ścian wewnętrznych) obecnie żadna powierzchnia nie nadaje się do użytku.
Nieruchomość jest obecnie wykazywana przez Sprzedającego jako towar handlowy i nie podlega amortyzacji podatkowej, co jest uzasadnione faktem, że Sprzedający obecnie nie wykonuje żadnej działalności gospodarczej (np. polegającej na najmie lub odpłatnym udostępnieniu powierzchni reklamowej) z wykorzystaniem Nieruchomości. Jedynie marginalna część działki wynajmowana jest pod zainstalowany bankomat.
Sprzedający nabył Nieruchomość na podstawie umowy sprzedaży zawartej 29 lutego 2016 r. Nabycie nie było opodatkowane VAT. Według oświadczenia Sprzedającego, poniósł on wydatki na remont Kamienicy w wysokości kilku milionów złotych. Przy nabyciu towarów i usług służących przeprowadzeniu remontu, Sprzedający odliczył VAT.
Obecnie Sprzedający zamierza sprzedać Nieruchomość Wnioskodawcy.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego
Budynek mieszkalny wybudowany w 1900 r., znajdujący się na działce o numerze 1, został zasiedlony. Znajdujące się w przedmiotowym budynku lokale użytkowe są wykorzystywane najprawdopodobniej od samego początku, tj. 1900 r., podobnie jak lokale mieszkalne. Mieszkania i lokale użytkowe były używane nieprzerwanie aż do około roku 2014 (tutaj Spółka nie ma precyzyjnych danych), gdzie z uwagi na stan techniczny budynku budynek został opróżniony z najemców/lokatorów.
Kamienica spełnia definicję budynku.
Pytania
1.Czy transakcja sprzedaży Kamienicy przez Sprzedającego na rzecz Wnioskodawcy będzie podlegała zwolnieniu z VAT przy założeniu, że Strony nie skorzystają z opcji rezygnacji ze zwolnienia, o której mowa w art. 43 ust. 10 ustawy o VAT (tj. nie złożą zgodnego oświadczenia, że wybierają opodatkowanie dostawy Kamienicy ani w akcie notarialnym ani w odrębnym dokumencie złożonym do urzędu skarbowego właściwego dla Spółki)?
2.Zakładając, że odpowiedź na pytanie nr 1 jest twierdząca, a Sprzedający udokumentuje transakcję fakturą VAT z wykazanym podatkiem według stawki 8% - czy Wnioskodawcy przysługiwać będzie prawo do odliczenia VAT naliczonego od zakupu Kamienicy?
Państwa stanowisko w sprawie
Ad 1.
Dla opodatkowania VAT sprzedaży nieruchomości budynkowej kluczowe znaczenie ma okoliczność, czy jest ona sprzedawana w ramach lub w okresie krótszym niż 2 lata od pierwszego zasiedlenia.
Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, „ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu - rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:
a)wybudowaniu lub
b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej”.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, „zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata”.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, „zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:
a)w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
b)dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów”.
Zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, „podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:
1)są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
2)złożą:
a)przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego lub
b)w akcie notarialnym, do zawarcia którego dochodzi w związku z dostawą tych obiektów
- zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części”.
Zgodnie z art. 43 ust. 11 ustawy o VAT, „Oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:
1)imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;
2)planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części – w przypadku, o którym mowa w ust. 10 pkt 2 lit. a;
3)adres budynku, budowli lub ich części”.
Zgodnie z wyżej przytoczonymi przepisami, opodatkowanie VAT dostawy nieruchomości zabudowanych, tj. budynków, budowli lub ich części (w tym lokali mieszkalnych) uzależnione jest od tego, czy do dostawy nieruchomości może mieć zastosowanie zwolnienie z VAT na podstawie dwóch przepisów: art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy o VAT. W konsekwencji, dla prawidłowego określenia skutków podatkowych należy dokonać analizy, czy w danym stanie faktycznym będzie mieć zastosowanie jedna z powyższych norm prawnych.
Jak wskazano wcześniej, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT możliwe jest zastosowanie zwolnienia z VAT dla dostawy budynków, budowli lub ich części, w sytuacji, gdy upłynęły co najmniej dwa lata od pierwszego zasiedlenia.
Aby nastąpiło pierwsze zasiedlenie, powinno nastąpić oddanie budynków i budowli do użytkowania. W praktyce gospodarczej wystąpienie pierwszego zasiedlenia budynku i budowli powodują najczęściej następujące czynności:
- dostawa dokonana w wyniku zawarcia umowy sprzedaży,
- oddanie w najem lub dzierżawę,
- rozpoczęcie użytkowania przez właściciela na potrzeby własnej działalności gospodarczej.
Zarówno zgodnie z przepisami Dyrektywy 2006/112/WE Rady, jak i w świetle utrwalonego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pierwsze zasiedlenie należy rozumieć szeroko jako „pierwsze zajęcie budynku, używanie”. W efekcie, aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do zajęcia budynku, jego używania, w tym również na potrzeby własnej działalności gospodarczej. W kwestii rozumienia definicji pierwszego zasiedlenia wypowiedział się również Naczelny Sąd Administracyjny (dalej: NSA) w wyroku z dnia 14 maja 2015 r. o sygn. I FSK 382/14 stwierdzając, że: „Wykładnia językowa, systematyczna i celowościowa dyrektywy 112 wskazuje wyraźnie, że ww. pojęcie należy rozumieć szeroko jako „pierwsze zajęcie budynku, używanie”. Zatem w taki sposób powinna być odczytywana definicja przewidziana w treści art. 2 pkt 14 ustawy o VAT.
Jak wskazano w opisie stanu faktycznego, Budynek został wzniesiony w 1900 r. Następnie został zasiedlony - znajdujące się w nim lokale mieszkalne były zamieszkiwane, a lokale użytkowe były wykorzystywane. Sprzedający nabył Budynek w 2016 r., po czym przeprowadził prace budowlane polegające na wyburzeniu wewnętrznych ścian i stropów tak, że obecnie Budynek nie nadaje się do zamieszkania. Budynek nie był zaliczony przez Sprzedającego do środków trwałych i od początku był klasyfikowany jako towar handlowy (z przeznaczeniem do przyszłej sprzedaży).
W okresie 2 lat przed planowanym zbyciem Kamienicy na rzecz Spółki, Sprzedający nie dokonał i nie dokona w Budynku ulepszeń, których wartość przekraczałaby 30% jego wartości początkowej.
Skoro zatem w niniejszym stanie faktycznym nie zachodzi żadna z dwóch przesłanek wyłączających prawo do zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10, tj. dostawa nie jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia ani przed nim, a pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą Budynku minął okres dłuższy niż 2 lata, a Strony nie zrezygnują ze zwolnienia w oparciu o art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, to zdaniem Wnioskodawcy transakcja sprzedaży Kamienicy na rzecz Wnioskodawcy będzie transakcją zwolnioną z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT.
Ad. 2
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, „w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124”.
Zgodnie natomiast z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT, „nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku”.
Zdaniem Spółki - jak opisano w uzasadnieniu odpowiedzi na pytanie nr 1, transakcja sprzedaży Kamienicy przez Sprzedającego na rzecz Wnioskodawcy będzie podlegała zwolnieniu z VAT. W konsekwencji, w przypadku gdy Sprzedający opodatkuje sprzedaż Kamienicy według stawki 8% VAT, Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego z faktury dokumentującej nabycie Kamienicy.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (...) podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).
Stosownie do art. 2 pkt 6 i pkt 22 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o:
6)towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii;
22)sprzedaży - rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
W świetle powyższego budynki spełniają definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a ich sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.
Podkreślić należy, że dokonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, może albo być opodatkowana, albo może korzystać ze zwolnienia od tego podatku.
Zakres i zasady zwolnienia od podatku zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.
W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy kluczowe jest zatem ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.
Stosownie art. 2 pkt 14 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu - rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:
a)wybudowaniu lub
b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.
W przypadku, gdy po wybudowaniu budynek, budowla lub jego część jest wykorzystywana, w tym używana na potrzeby własnej działalności, okoliczność ta powoduje, że ma już miejsce pierwsze zasiedlenie tego obiektu.
Ponadto w myśl art. 43 ust. 10 ustawy:
Podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:
1)są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
2)złożą:
a)przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego lub
b)w akcie notarialnym, do zawarcia którego dochodzi w związku z dostawą tych obiektów
- zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.
Zgodnie z art. 43 ust. 11 ustawy:
Oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:
1)imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;
2)planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części - w przypadku, o którym mowa w ust. 10 pkt 2 lit. a;
3)adres budynku, budowli lub ich części.
Ustawodawca daje podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – możliwość zrezygnowania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy i opodatkowania transakcji na zasadach ogólnych. Niniejsze prawo zostało zawężone tylko do rezygnacji ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
Z wniosku wynika, że są Państwo zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT prowadzącym działalność gospodarczą m.in. w zakresie realizacji projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków, specjalistycznych robót budowlanych oraz obsługi rynku nieruchomości.
Zamierzają Państwo nabyć nieruchomość, której jedynym właścicielem jest obecnie polska spółka, będąca zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT.
Nieruchomość składa się z dwóch działek: działki ewidencyjnej o numerze 1 oraz działki 2.
Na Działce 1 posadowiony jest budynek mieszkalny wybudowany w 1900 r., znajdujący się obecnie w bardzo złym stanie technicznym. Dotychczasowy właściciel wyburzył ściany wewnętrzne i stropy i obecnie pozostały ściany zewnętrzne oraz dach. Kamienica spełnia definicję budynku.
Budynek mieszkalny wybudowany w 1900 r., znajdujący się na działce o numerze 1, został zasiedlony. Znajdujące się w przedmiotowym budynku lokale użytkowe są wykorzystywane najprawdopodobniej od samego początku, tj. 1900 r., podobnie jak lokale mieszkalne. Mieszkania i lokale użytkowe były używane nieprzerwanie aż do około roku 2014, gdzie z uwagi na stan techniczny budynku budynek został opróżniony z najemców/lokatorów. Kamienica nie stanowi środka trwałego, w stosunku do którego były lub będą dokonywane ulepszenia przekraczające 30% jej wartości początkowej w trakcie dwóch lat poprzedzających jej nabycie przez Spółkę.
Sprzedający nabył Nieruchomość na podstawie umowy sprzedaży zawartej 29 lutego 2016 r. Nabycie nie było opodatkowane VAT. Według oświadczenia Sprzedającego, poniósł on wydatki na remont Kamienicy w wysokości kilku milionów złotych. Przy nabyciu towarów i usług służących przeprowadzeniu remontu, Sprzedający odliczył VAT.
Obecnie Sprzedający zamierza sprzedać Nieruchomość Państwu.
Państwa wątpliwości dotyczą zwolnienia od podatku transakcji sprzedaży Kamienicy przez Sprzedającego na rzecz Państwa przy założeniu, że strony nie zrezygnują ze zwolnienia w oparciu o uregulowania z art. 43 ust. 10 ustawy.
Wymienione powyżej zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy stosuje się w odniesieniu do dostawy całości lub części budynków, budowli, jeżeli w stosunku do nich doszło do pierwszego zasiedlenie, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą nie jest krótszy niż 2 lata. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży nie minęły co najmniej 2 lata.
Odnosząc ww. wskazania do przedstawionej sytuacji należy stwierdzić, że transakcja sprzedaży Kamienicy na Państwa rzecz nie będzie odbywać się w ramach pierwszego zasiedlenia. Jak wynika z wniosku, Kamienica (budynek mieszkalny wybudowany w 1900 r. znajdujący się na działce 1) został zasiedlony - znajdujące się w przedmiotowym budynku lokale użytkowe były wykorzystywane najprawdopodobniej od samego początku, tj. 1900 r., podobnie jak lokale mieszkalne, nieprzerwanie aż do około roku 2014.
Sprzedaż ta nie będzie także odbywać się w okresie krótszym niż 2 lata od pierwszego zasiedlenia. We wniosku wskazano, że Kamienica nie stanowi środka trwałego, w stosunku do którego były lub będą dokonywane ulepszenia przekraczające 30% jej wartości początkowej w trakcie dwóch lat poprzedzających jej nabycie przez Spółkę.
Spełnione będą przesłanki dla skorzystania ze zwolnienia, o których mowa w ww. art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
Zatem jeśli strony opisanej transakcji - Państwo i Sprzedający – stosownie do art. 43 ust. 10 ustawy nie zrezygnują ze zwolnienia od podatku i nie wybiorą opodatkowania transakcji – planowana sprzedaż Kamienicy przez Sprzedającego na Państwa rzecz w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 będzie zwolniona od podatku od towarów i usług.
Stanowisko w zakresie pytania nr 1 jest prawidłowe.
Państwa wątpliwości dotyczą również prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu Kamienicy w sytuacji, gdy Sprzedający udokumentuje transakcję fakturą z wykazanym podatkiem według stawki 8%.
Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy. W myśl tego przepisu:
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Stosownie do treści art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy:
Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego. Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.
W każdym przypadku należy dokonać oceny, czy intencją podatnika wykonującego określone czynności, z którymi łączą się skutki podatkowo-prawne, było wykonywanie czynności opodatkowanych.
Należy podkreślić, że ustawodawca przyznał podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
W myśl art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy:
Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.
Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wskazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.
Jak rozstrzygnięto powyżej, planowana sprzedaż Kamienicy przez Sprzedającego na Państwa rzecz w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy będzie zwolniona od podatku od towarów i usług w sytuacji, gdy strony transakcji nie zrezygnują ze zwolnienia od podatku stosownie do art. 43 ust. 10 ustawy i nie wybiorą opodatkowania transakcji.
Tym sam w sytuacji, gdy Sprzedający udokumentuje sprzedaż fakturą z wykazanym podatkiem według stawki 8% (która to transakcja jest zwolniona od podatku), w myśl ww. art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy nie będzie Państwu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tej faktury.
Stanowisko w zakresie pytania nr 2 jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).