Nieuznanie sprzedających za podatnika podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży działki niezabudowanej. - Interpretacja - 0112-KDIL3.4012.567.2024.3.EW

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 14 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.567.2024.3.EW

Temat interpretacji

Nieuznanie sprzedających za podatnika podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży działki niezabudowanej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

26 sierpnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 21 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie nieuznania Państwa za podatnika podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży działki niezabudowanej.

Uzupełnili go Państwo pismem z 1 października 2024 r. (data wpływu 3 października 2024 r.).

Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1) Zainteresowany będący stroną postępowania:

A

(…)

2) Zainteresowana niebędąca stroną postępowania:

B

(…)

3) Zainteresowana niebędąca stroną postępowania:

C

(…)

Opis zdarzenia przyszłego

1) W dniu 7 grudnia 2012 roku sprzedający:

·A i C (małżeństwo wspólność ustawowa majątkowa małżeńska w udziale 1/3 części w nieruchomości);

·D i E (małżeństwo wspólność ustawowa majątkowa małżeńska w udziale 1/3 części w nieruchomości);

·B w udziale 1/3 części w nieruchomości;

nabyli działkę o numerze geodezyjnym (...) – powierzchnia (...) m², obręb (...), woj. (…), miejscowość (…), powiat (…), od osób fizycznych prowadzących gospodarstwo rolne nie będących płatnikami podatku od towarów i usług. Sprzedaż ww. działki nie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, na dowód czego przedstawili interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej.

Przedmiot sprzedaży:

·był i jest nieuzbrojony;

·ma dostęp do drogi publicznej;

·ma od 2015 r. miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, podjęty uchwałą nr (…) Rady Miejskiej (...) z przeznaczeniem pod zabudowę mieszkalną jednorodzinną i nieuciążliwe usługi.

2) W chwili obecnej, w księdze wieczystej (…). Aktualna treść w dziale II i właściwy stan to:

·C, udział 1/6 części w prawie własności w nieruchomości. Małżeństwo C i A rozwiązane zostało przez rozwód na mocy wyroku Sądu Okręgowego (...) ustała wspólność majątkowa małżeńska;

·A – udział 2/6 części w prawie własności nieruchomości na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia z dnia (...)2018 roku po zmarłej mamie E i aktu poświadczenia dziedziczenia z dnia (...)2018 r. po zmarłym tacie D;

·B – udział 3/6 części w prawie własności nieruchomości na podstawie powyższych aktów poświadczenia dziedziczenia z dnia (...)2018 r. po zmarłej mamie E i akcie poświadczenia dziedziczenia po zmarłym tacie D z dnia (...)2018 r.

Ponadto, w uzupełnieniu do wniosku udzielili Państwo odpowiedzi na zadane przez Organ pytania:

1. Czy współwłaściciele są czynnymi, zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług? Jeśli tak, to od kiedy i z tytułu prowadzenia jakiej dokładnie działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zwanej dalej „ustawą” (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.)? Odpowiedzi należy udzielić osobno do każdego współwłaściciela.

Odpowiedź: C oświadcza iż nie jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.).

A oświadcza iż nie jest czynnym zarejestrowanym, podatnikiem podatku od towarów i usług, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.).

B oświadcza iż, nie jestem czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.).

2. Czy współwłaściciele prowadzili/prowadzą/będą prowadzić działalność gospodarczą? Jeśli tak, proszę wskazać w jakim okresie lub okresach i w jakim zakresie. Odpowiedzi należy udzielić osobno do każdego współwłaściciela.

Odpowiedź: C oświadcza, iż prowadziła działalność gospodarczą ok. 2012 r. do 2014 r. Profil działalności to handel artykułami spożywczymi. Aktualnie nie prowadzi działalności gospodarczej.

A oświadcza, iż nie prowadził i aktualnie nie prowadzi działalności gospodarczej.

B oświadcza, iż prowadziła działalność gospodarczą parę lat temu, handel odzieżą używaną. Aktualnie działalności gospodarczej nie prowadzi.

3. Czy współwłaściciele prowadzili/prowadzą/będą prowadzić działalność gospodarczą w zakresie usług deweloperskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze? Odpowiedzi należy udzielić osobno do każdego współwłaściciela.

Odpowiedź: C oświadcza, iż nie prowadziła i nie prowadzi i nie będzie prowadzić działalności gospodarczej w zakresie usług deweloperskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze.

A oświadcza, iż nie prowadził, nie prowadzi i nie będzie prowadzić działalności gospodarczej w zakresie usług deweloperskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze.

B oświadcza iż nie prowadziła, nie prowadzi i nie będzie prowadzić działalności gospodarczej w zakresie usług developerskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze.

4. Czy współwłaściciele posiadali/posiadają/będą posiadać status rolnika ryczałtowego w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy, czyli rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych? Jeżeli tak, to proszę wskazać, w jakim okresie. Odpowiedzi należy udzielić osobno do każdego współwłaściciela.

Odpowiedź: C oświadcza, iż nie posiadała, nie posiada i nie będzie posiadać statusu rolnika ryczałtowego w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy, czyli rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy.

A oświadcza, iż nie posiadał, nie posiada i nie będzie posiadać statusu rolnika ryczałtowego w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy, czyli rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy.

B oświadcza iż nie posiadała, nie posiada i nie będzie posiadać statusu rolnika ryczałtowego w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy, czyli rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy.

5. Czy działka była/jest/będzie wykorzystywana przez współwłaścicieli w działalności rolniczej, o której mowa w art. 2 pkt 15 ustawy? Jeżeli, tak to proszę wskazać przez którego ze współwłaścicieli.

Odpowiedź: C oświadcza iż działka nie była, nie jest i nie będzie wykorzystywana w działalności rolniczej, o której mowa w art. 2 pkt 15 ustawy.

A oświadcza iż działka nie była, nie jest i nie będzie wykorzystywana w działalności rolniczej o której mowa w art. 2 pkt 15 ustawy.

B oświadcza iż działka nie była, nie jest i nie będzie wykorzystywana w działalności rolniczej o której mowa w art. 2 pkt 15 ustawy.

6. Czy z tytułu prowadzenia ww. działalności rolniczej którykolwiek ze współwłaścicieli był/jest/będzie zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług? Jeżeli, tak to proszę wskazać który ze współwłaścicieli.

Odpowiedź: C oświadcza iż nie prowadziła, nie prowadzi i nie będzie prowadzić działalności rolniczej i nie jest, nie była i nie będzie zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług w powyższej działalności rolniczej.

A oświadcza iż nie prowadził, nie prowadzi i nie będzie prowadzić działalności rolniczej i nie jest, nie był i nie będzie zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i usług w powyższej działalności rolniczej.

B oświadcza iż nie prowadziła, nie prowadzi i nie będzie prowadzić działalności rolniczej i nie jest, nie była i nie będzie zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług w powyższej działalności rolniczej.

7. Czy z działki były/są/będą sprzedawane płody rolne opodatkowane podatkiem od towarów i usług? Czy też produkty rolne były wykorzystywane na własne potrzeby? Jeżeli, tak to proszę wskazać przez którego ze współwłaścicieli.

Odpowiedź: C oświadcza iż z działki nie były, nie są i nie będą sprzedawane płody rolne opodatkowane podatkiem od towarów i usług, w związku z tym, że nie było produktów rolnych nie były wykorzystywane na własne potrzeby.

A oświadcza iż z działki nie były, nie są i nie będą sprzedawane płody rolne opodatkowane podatkiem od towarów i usług, w związku z tym, że nie było produktów rolnych, nie były wykorzystywane na własne potrzeby.

B oświadcza iż z działki nie były, nie są i nie będą sprzedawane płody rolne opodatkowane podatkiem od towarów i usług w związku z tym że nie było produktów rolnych nie były wykorzystywane na własne potrzeby.

8. W jaki konkretnie sposób działka nr (…), będąca przedmiotem sprzedaży była/jest/będzie przez współwłaścicieli wykorzystywana od chwili wejścia w jej posiadanie do chwili sprzedaży, tj. do jakich czynności (zwolnionych, opodatkowanych, niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług) i przez jaki okres współwłaściciele wykorzystywali ww. działkę? Odpowiedzi należy udzielić osobno do każdego współwłaściciela.

Odpowiedź: C oświadcza, iż działka nr (...) nie jest, nie była i nie będzie wykorzystywana od chwili wejścia w jej posiadanie do chwili sprzedaży na jakąkolwiek działalność objętą podatkiem od towarów i usług: w tym nie grodziła, nie wytyczała dróg dojazdowych, nie ponosiła też kosztów jej dozbrojenia czy kosztów podziału. Teren został kupiony rodzinnie 7 grudnia 2012 r. i jest w trakcie sprzedaży w stanie faktycznym od momentu zakupu do teraz. Zakupiła grunt wydzielony, nieuzbrojony i nieogrodzony i w takim stanie go sprzedaje. Pani C nadmienia, że działka leży odłogiem i nie jest w żaden sposób przez Panią C wykorzystywana.

A oświadcza iż działka nr (...) nie jest, nie była i nie będzie wykorzystywana od chwili wejścia w jej posiadanie do chwili sprzedaży na jakąkolwiek działalność objętą podatkiem od towarów i usług: w tym nie grodził, nie wytyczał dróg dojazdowych, nie ponosił też kosztów jej dozbrojenia czy kosztów podziału. Teren został kupiony rodzinnie 7 grudnia 2012 r. i jest w trakcie sprzedaży w stanie faktycznym od momentu zakupu do teraz. Pan A zakupił grunt wydzielony, nieuzbrojony i nieogrodzony i w takim stanie go sprzedaje. Pan A nadmienia, że działka leży odłogiem i nie jest w żaden sposób przeze Pana A wykorzystywana.

B oświadcza iż działka nr (...) nie jest, nie była i nie będzie wykorzystywana od chwili wejścia w jej posiadanie do chwili sprzedaży na jakąkolwiek działalność objętą podatkiem od towarów i usług: w tym nie grodziła, nie wytyczała dróg dojazdowych, nie ponosiła też kosztów jej dozbrojenia czy kosztów podziału. Teren został kupiony rodzinnie 7 grudnia 2012 r. i jest w trakcie sprzedaży w stanie faktycznym od momentu zakupu do teraz. Pani B zakupiła grunt wydzielony, nieuzbrojony i nieogrodzony i w takim stanie chciałaby go sprzedać. Pani B nadmienia, że działka leży odłogiem i nie jest w żaden sposób przez Panią B wykorzystywana.

9. Czy działka była/jest/będzie wykorzystywana przez współwłaścicieli (przez cały okres jej posiadania, tj. od momentu jej nabycia do momentu planowanej dostawy) na cele prywatne (osobiste)? Jeżeli tak, to proszę wskazać, jakie konkretnie cele prywatne zaspokajały i w jakim okresie? Odpowiedzi należy udzielić osobno do każdego współwłaściciela.

Odpowiedź: C oświadcza iż działka nie była, nie jest i nie będzie wykorzystywana przez cały okres jej posiadania, tj. od momentu jej nabycia do momentu sprzedaży na cele prywatne, ale tylko ma dla mnie walor krajobrazowy z uwagi na położenie w sąsiedztwie (...).

A oświadcza iż działka nie była, nie jest i nie będzie wykorzystywana przez cały okres jej posiadania, tj. od momentu jej nabycia do momentu sprzedaży na cele prywatne, ale ma walor krajobrazowy z uwagi na położenie w sąsiedztwie (...).

B oświadcza iż działka nie była, nie jest i nie będzie wykorzystywana przez cały okres jej posiadania, tj. od momentu jej nabycia do momentu sprzedaży na cele prywatne, ale ma walor krajobrazowy z uwagi na położenie w sąsiedztwie (...).

10. Czy działka była oddawana/będzie oddawana przez współwłaścicieli w najem, dzierżawę lub do używania na podstawie innych umów? Jeżeli tak, to dodatkowo, proszę wskazać:

czy współwłaściciele udostępniali/udostępniają/będą udostępniali ww. działkę odpłatnie czy bezpłatnie?

który ze współwłaścicieli był/jest/będzie stroną umowy?

który ze współwłaścicieli uzyskiwał/uzyskuje/będzie uzyskiwał korzyści z czynszu z tytułu dzierżawy/wynajmu ww. działki?

czy wystąpił podatek należny z tytułu umowy wynajmu/dzierżawy? Jeśli tak:

a) kto rozliczał/rozlicza podatek należny z tytułu wynajmu/dzierżawy ww. działek? Gdy podatek należny z tytułu wynajmu/dzierżawy nie był/nie jest rozliczany, proszę wskazać, z jakiego powodu ten podatek nie był/nie jest rozliczany?

b) kto i w jaki sposób dokumentował umowę? Czy czynsz z tytułu dzierżawy/wynajmu działek był/jest dokumentowany fakturami VAT? Jeśli tak, to kto wystawiał/wystawia faktury?

Odpowiedź: C oświadcza iż działka nie była, nie będzie oddana przez nią w najem, dzierżawę lub do używania na podstawie innych umów.

A oświadcza iż działka nie była, nie będzie oddana przez niego w najem, dzierżawę lub do używania na podstawie innych umów.

B oświadcza iż działka nie była, nie będzie oddana przez nią w najem, dzierżawę lub do używania na podstawie innych umów.

11. Czy wszyscy współwłaściciele zawrą/zawarli przedwstępną umowę sprzedaży z nabywcą zainteresowanym nabyciem działki? Proszę o wskazanie:

a) jakie warunki zawierała/zawiera/będzie zawierała umowa przedwstępna sprzedaży, zawarta z nabywcą, które należy spełnić, aby doszło do zawarcia ostatecznej umowy sprzedaży? Proszę o szczegółowe opisanie, jakie postanowienia dotyczące planowanej transakcji sprzedaży działki wynikają/będą wynikać z zawartej umowy przedwstępnej (np. uzyskanie zgód, pozwoleń, opinii, decyzji itp.).

b) jakie prawa i obowiązki wynikające z postanowień umowy przedwstępnej ciążą na współwłaścicielach, a jakie na stronie Kupującej? Proszę o szczegółowe opisanie.

c) czy w ramach ww. umowy przedwstępnej współwłaściciele udzielili/udzielą jakichkolwiek pełnomocnictw dla Kupującego? Jeżeli odpowiedź na pytanie jest twierdząca, to proszę o wskazanie w jakim zakresie (do jakich czynności) współwłaściciele udzielili/udzielą pełnomocnictwa dla Kupującego (proszę o enumeratywne wymienienie zakresu) w zawiązku z zamierzoną sprzedażą?

d) czy po zawarciu ww. umowy przedwstępnej strona Kupująca na nieruchomości dokonuje/będzie dokonywać inwestycji infrastrukturalnych, które zwiększą jej atrakcyjność, jak np. uzbrojenie terenu w media, ogrodzenie? Jeżeli tak, to proszę o podanie jakich?

e) czy nabywca poniesie/będzie ponosić jakiekolwiek nakłady finansowe związane z działkami od momentu podpisania umowy przedwstępnej do zawarcia umowy finalnej?

f) czy poza zawartą przedwstępną umową sprzedaży współwłaściciele udzielili/udzielą Kupującemu jakichkolwiek pełnomocnictw? Jeżeli tak, to proszę wskazać ich zakres.

Odpowiedzi należy udzielić osobno do każdego współwłaściciela.

Odpowiedź: Umowę przedwstępną z zainteresowanymi nabyciem działki: małżeństwo 2 osoby fizyczne, zawarli wszyscy współwłaściciele działki lecz B reprezentował brat A na podstawie pełnomocnictwa notarialnego (...).

a) C oświadcza iż:

Umowa przedwstępna została zawarta 5 sierpnia 2024 r. z terminem zawarcia aktu przenoszącego własność do dnia 30 września 2024 r.

Umowa przedwstępna została aneksowana 13 września 2024 r. w zakresie terminu aktu przenoszącego własność do dnia 30 listopada 2024 r.

Strony ustaliły cenę sprzedaży (...) zł.

Warunki płatności:

kwota (...) zł została uiszczona w dniu podpisania umowy rezerwacyjnej (po (...) zł na rzecz każdego ze Sprzedających);

kwota (...) zł uiszczona zostanie w dniu zawarcia niniejszej umowy, w następujący sposób:

·kwota (...) zł przelewem na rachunek bankowy C;

·kwota (...) zł przelewem na rachunek bankowy A;

·kwota (...) zł przelewem na rachunek bankowy B

       kwota (...) zł zostanie zapłacona przez Kupujących na zasadach określonych w akcie przenoszącym własność (stosownie do wysokości udziałów posiadanych przez Sprzedających), z udzielonego przez Bank Kupującym kredytu hipotecznego w związku z czym termin zapłaty ustalony zostanie według zasad wynikających z umowy kredytowej, a na zabezpieczenie Sprzedającym, Kupujący co do obowiązku zapłaty poddadzą się rygorowi egzekucji w trybie art. 777 KPC.

Opisano sposób zwrotu zadatku

A oświadcza iż:

Umowa przedwstępna została zawarta 5 sierpnia 2024 r. z terminem zawarcia aktu przenoszącego własność do dnia 30 września 2024 r.

Umowa przedwstępna została aneksowana 13 września 2024 r. w zakresie terminu aktu przenoszącego własność do dnia 30 listopada 2024 r.

Strony ustaliły cenę sprzedaży 230.000 zł.

Warunki płatności:

kwota (...) zł została uiszczona w dniu podpisania umowy rezerwacyjnej (po (...) zł na rzecz każdego ze Sprzedających);

kwota (...) zł uiszczona zostanie w dniu zawarcia niniejszej umowy, w następujący sposób:

·kwota (...) zł przelewem na rachunek bankowy C;

·kwota (...) zł przelewem na rachunek bankowy A;

·kwota (...) zł przelewem na rachunek bankowy B

       kwota (...) zł zostanie zapłacona przez Kupujących na zasadach określonych w akcie przenoszącym własność (stosownie do wysokości udziałów posiadanych przez Sprzedających), z udzielonego przez Bank Kupującym kredytu hipotecznego w związku z czym termin zapłaty ustalony zostanie według zasad wynikających z umowy kredytowej, a na zabezpieczenie Sprzedającym, Kupujący co do obowiązku zapłaty poddadzą się rygorowi egzekucji w trybie art. 777 KPC.

Opisano sposób zwrotu zadatku.

B oświadcza iż:

Umowa przedwstępna została zawarta 5 sierpnia 2024 r. z terminem zawarcia aktu przenoszącego własność do dnia 30 września 2024 r.

Umowa przedwstępna została aneksowana 13 września 2024 r. w zakresie terminu aktu przenoszącego własność do dnia 30 listopada 2024 r.

Strony ustaliły cenę sprzedaży 230.000 zł.

Warunki płatności:

kwota (...) zł została uiszczona w dniu podpisania umowy rezerwacyjnej (po (...) zł na rzecz każdego ze Sprzedających);

kwota (...) zł uiszczona zostanie w dniu zawarcia niniejszej umowy, w następujący sposób:

·kwota (...) zł przelewem na rachunek bankowy C;

·kwota (...) zł przelewem na rachunek bankowy A;

·kwota (...) zł przelewem na rachunek bankowy B

       kwota (...) zł zostanie zapłacona przez Kupujących na zasadach określonych w akcie przenoszącym własność (stosownie do wysokości udziałów posiadanych przez Sprzedających), z udzielonego przez Bank Kupującym kredytu hipotecznego w związku z czym termin zapłaty ustalony zostanie według zasad wynikających z umowy kredytowej, a na zabezpieczenie Sprzedającym, Kupujący co do obowiązku zapłaty poddadzą się rygorowi egzekucji w trybie art. 777 KPC.

Opisano sposób zwrotu zadatku

b) C oświadcza iż:

Sprzedający w dniu zawarcia umowy przenoszącej własność przekaże Kupującym w oryginale:

·zaświadczenie z urzędu miasta (...) iż teren jest na dzień sprzedaży objęty MPZP i informacją o przeznaczeniu działki (...) w MPZP;

·wypis z rejestru gruntów z mapą ewidencyjną dla przedmiotu sprzedaży;

·oświadczenie wydane przez Burmistrza Miasta (...), z którego wynikać będzie, że dla działki (...) nie przysługuje prawo pierwokupu, ponieważ na dzień złożenia oświadczenia Urząd Miasta (...) na ww. nieruchomości nie wyznaczono obszaru rewitalizacji i nie opracowuje się dla niej programu rewitalizacyjnego;

·zaświadczenie wydane przez Starostwo Powiatowe, z którego wynikać będzie, iż działka (...) nie jest objęta planem urządzenia lasu ani decyzją Starosty (...) o której mowa w art. 19 ust. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 roku o lasach;

·zaświadczenie z urzędu miasta (...) o braku zaległości w podatku od nieruchomości;

·opinie o możliwości przyłączenia do sieci wodociągowej i warunki techniczne wykonania przyłącza wodociągowego nr (...) dla działki nr (...) położonej w województwie (…), powiat: (...) w miejscowości (…), obręb: (...);

·zapewnienie dostawy energii elektrycznej numer (…) i warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej (…)dla działki gruntu (...) w miejscowości (...), obręb (...) przy czym koszt doprowadzenia ww. przyłączy do działki wraz z skrzynką prądową jest po stronie Kupujących.

Sprzedający zobowiązują się zrobić cesję opisanych warunków przyłączenia do sieci prądowej i aktualizację warunków przyłączenia do sieci wod-kan, dla budynku mieszkalnego jednorodzinnego po zapłacie reszty ceny nieruchomości na Kupujących. Sprzedający ustanowili pełnomocnictwo na Kupujących do podpisania umowy cesji przyłącza prądu i aktualizacji warunków przyłączenia do sieci wodociągowej. Koszty przyłączy wraz z infrastrukturą ponoszą w całości Kupujący. Obowiązki Kupujących co do zapłaty zostały opisane w pdpt a).

c) A oświadcza iż:

Sprzedający w dniu zawarcia umowy przenoszącej własność przekaże Kupującym w oryginale:

·zaświadczenie z urzędu miasta (...) iż teren jest na dzień sprzedaży objęty MPZP i informacją o przeznaczeniu działki (...) w MPZP;

·wypis z rejestru gruntów z mapą ewidencyjną dla przedmiotu sprzedaży;

·oświadczenie wydane przez Burmistrza Miasta (...), z którego wynikać będzie, że dla działki (...) nie przysługuje prawo pierwokupu, ponieważ na dzień złożenia oświadczenia Urząd Miasta (...) na ww. nieruchomości nie wyznaczono obszaru rewitalizacji i nie opracowuje się dla niej programu rewitalizacyjnego;

·zaświadczenie wydane przez Starostwo Powiatowe, z którego wynikać będzie, iż działka (...) nie jest objęta planem urządzenia lasu ani decyzją Starosty (...) o której mowa w art. 19 ust. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 roku o lasach;

·zaświadczenie z urzędu miasta (...) o braku zaległości w podatku od nieruchomości;

·opinie o możliwości przyłączenia do sieci wodociągowej i warunki techniczne wykonania przyłącza wodociągowego nr (...) dla działki nr (...) położonej w województwie (…), powiat: (...) w miejscowości (…), obręb: (...);

·zapewnienie dostawy energii elektrycznej numer (…) i warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej (…)dla działki gruntu (...) w miejscowości (...), obręb (...) przy czym koszt doprowadzenia ww. przyłączy do działki wraz z skrzynką prądową jest po stronie Kupujących.

Sprzedający zobowiązują się zrobić cesję opisanych warunków przyłączenia do sieci prądowej i aktualizację warunków przyłączenia do sieci wod-kan, dla budynku mieszkalnego jednorodzinnego po zapłacie reszty ceny nieruchomości na Kupujących. Sprzedający ustanowili pełnomocnictwo na Kupujących do podpisania umowy cesji przyłącza prądu i aktualizacji warunków przyłączenia do sieci wodociągowej. Koszty przyłączy wraz z infrastrukturą ponoszą w całości kupujący. Obowiązki Kupujących co do zapłaty zostały opisane w pdpt a).

d) B oświadcza iż:

Sprzedający w dniu zawarcia umowy przenoszącej własność przekaże Kupującym w oryginale:

·zaświadczenie z urzędu miasta (...) iż teren jest na dzień sprzedaży objęty MPZP i informacją o przeznaczeniu działki (...) w MPZP;

·wypis z rejestru gruntów z mapą ewidencyjną dla przedmiotu sprzedaży;

·oświadczenie wydane przez Burmistrza Miasta (...), z którego wynikać będzie, że dla działki (...) nie przysługuje prawo pierwokupu, ponieważ na dzień złożenia oświadczenia Urząd Miasta (...) na ww. nieruchomości nie wyznaczono obszaru rewitalizacji i nie opracowuje się dla niej programu rewitalizacyjnego;

·zaświadczenie wydane przez Starostwo Powiatowe, z którego wynikać będzie, iż działka (...) nie jest objęta planem urządzenia lasu ani decyzją Starosty (...) o której mowa w art. 19 ust. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 roku o lasach;

·zaświadczenie z urzędu miasta (...) o braku zaległości w podatku od nieruchomości;

·       opinie o możliwości przyłączenia do sieci wodociągowej i warunki techniczne wykonania przyłącza wodociągowego nr (...) dla działki nr (...) położonej w województwie (…), powiat: (...) w miejscowości (…), obręb: (...);

·zapewnienie dostawy energii elektrycznej numer (…) i warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej (…)dla działki gruntu (...) w miejscowości (...), obręb (...) przy czym koszt doprowadzenia ww. przyłączy do działki wraz z skrzynką prądową jest po stronie Kupujących.

Sprzedający zobowiązują się zrobić cesję opisanych warunków przyłączenia do sieci prądowej i aktualizację warunków przyłączenia do sieci wod-kan, dla budynku mieszkalnego jednorodzinnego po zapłacie reszty ceny nieruchomości na Kupujących. Sprzedający ustanowili pełnomocnictwo na Kupujących do podpisania umowy cesji przyłącza prądu i aktualizacji warunków przyłączenia do sieci wodociągowej. Koszty przyłączy wraz z infrastrukturą ponoszą w całości Kupujący. Obowiązki Kupujących co do zapłaty zostały opisane w pdpt a).

c) C oświadcza iż w ramach umowy przedwstępnej nie udzieliła pełnomocnictwa stronie Kupującej.

Zakres pełnomocnictwa został opisany tylko w formie osobnego umocowania do przepisania warunków przyłączenia do sieci prądowej i aktualizacji warunków przyłączenia do sieci wodociągowej przez A i jej osobę na nowych nabywców, natomiast A został umocowany przez siostrę B na podstawie pełnomocnictwa notarialnego (...) do reprezentowania przed wszystkimi instytucjami w zakresie sprzedaży działki.

A oświadcza iż w ramach umowy przedwstępnej nie udzielił pełnomocnictwa stronie Kupującej.

Zakres pełnomocnictwa został opisany tylko w formie osobnego umocowania do przepisania warunków przyłączenia do sieci prądowej i aktualizacji warunków przyłączenia do sieci wodociągowej przez A i C na nowych nabywców natomiast A został umocowany przez siostrę B na podstawie pełnomocnictwa notarialnego z dnia (...) do reprezentowania przed wszystkimi instytucjami w zakresie sprzedaży działki.

B oświadcza iż w ramach umowy przedwstępnej nie udzieliła pełnomocnictwa stronie Kupującej. Zakres pełnomocnictwa został opisany tylko w formie osobnego umocowania do przepisania warunków przyłączenia do sieci prądowej i aktualizacji warunków przyłączenia do sieci wodociągowej przez A i C na nowych nabywców natomiast A został umocowany przeze mnie na podstawie pełnomocnictwa notarialnego (...) do reprezentowania przed wszystkimi instytucjami w zakresie sprzedaży działki.

 d) C oświadcza iż po zawarciu umowy przedwstępnej strona Kupująca nie będzie dokonywać inwestycji infrastrukturalnych w tym dotyczących mediów ani ogrodzenia terenu.

A oświadcza iż po zawarciu umowy przedwstępnej strona Kupująca nie będzie dokonywać inwestycji infrastrukturalnych w tym dotyczących mediów ani ogrodzenia terenu.

B oświadcza iż po zawarciu umowy przedwstępnej strona Kupująca nie będzie dokonywać inwestycji infrastrukturalnych w tym dotyczących mediów ani ogrodzenia terenu.

 e) C oświadcza iż nabywca nie będzie ponosił jakichkolwiek nakładów finansowych związanych z działką od umowy przedwstępnej do zawarcia umowy finalnej poza kosztami jej zakupu, koszty notarialne.

A oświadcza iż nabywca nie będzie ponosił jakichkolwiek nakładów finansowych związanych z działką od umowy przedwstępnej do zawarcia umowy finalnej poza kosztami jej zakupu, koszty notarialne.

B oświadcza iż nabywca nie będzie ponosił jakichkolwiek nakładów finansowych związanych z działką od umowy przedwstępnej do zawarcia umowy finalnej poza kosztami jej zakupu, koszty notarialne.

 f) C oświadcza iż poza zawartą umową przedwstępną z Kupującymi udzieliła pełnomocnictwa Kupującym w zakresie:

wszelkich spraw z gestorami sieci (...), w tym do:

podpisania umowy cesji z (...) dotyczącą przepisania umowy o przyłączenie do sieci nr (...) w tym aneksów do ww. umowy jej rozwiązywania

podpisania wniosku o wydanie /zmianę/aktualizację warunków przyłączenia do sieci wod-kan dla pojedynczego budynku mieszkalnego jednorodzinnego i do reprezentowania we wszelkich sprawach związanych z przepisaniem mediów: prądu i wody wraz z odbiorem tych dokumentów i reprezentowania we wszystkich sprawach z nimi związanych w tym aneksów do ww. umów, odwołań, cesji uzyskanych warunków przyłączenia do sieci.

A oświadcza iż poza zawartą umową przedwstępną z Kupującymi udzielił Pan pełnomocnictwa Kupującym w zakresie:

wszelkich spraw z gestorami sieci (...), w tym do:

podpisania umowy cesji z (...) dotyczącą przepisania umowy o przyłączenie do sieci nr (...) w tym aneksów do ww. umowy jej rozwiązywania

podpisania wniosku o wydanie /zmianę/aktualizację warunków przyłączenia do sieci wod-kan dla pojedynczego budynku mieszkalnego jednorodzinnego i do reprezentowania we wszelkich sprawach związanych z przepisaniem mediów: prądu i wody wraz z odbiorem tych dokumentów i reprezentowania we wszystkich sprawach z nimi związanych w tym aneksów do ww. umów, odwołań, cesji uzyskanych warunków przyłączenia do sieci.

B oświadcza iż poza zawartą umową przedwstępną z Kupującymi udzieliła pełnomocnictwa notarialnego bratu (…) do reprezentowania jej osoby przed wszystkimi instytucjami.

12. Czy współwłaściciele posiadają inne nieruchomości (działki)? Jeśli tak, proszę podać ile nieruchomości (działek), jakiego rodzaju i wskazać odrębnie dla każdej z tych nieruchomości (działki):

a)kiedy (data), w jaki sposób i w jakim celu współwłaściciele nabyli tę nieruchomość (działkę)?

b)w jaki sposób współwłaściciele wykorzystywali i wykorzystują tę nieruchomość (działkę)?

c)czy nieruchomość (działka) była/jest niezabudowana czy zabudowana? Jeśli jest zabudowana – czy zabudowa ma charakter mieszkalny, czy użytkowy?

d)czy współwłaściciele zamierzają sprzedać pozostałe nieruchomości (działki)?

Odpowiedzi należy udzielić osobno do każdego współwłaściciela.

Odpowiedź: C oświadcza iż nie posiada innej nieruchomości gruntowej.

A oświadcza, iż nie posiada innej nieruchomości gruntowej.

B oświadcza iż nie posiada innej nieruchomości gruntowej.

13. Czy wcześniej współwłaściciele sprzedawali inne nieruchomości (działki)? Jeśli tak – proszę wskazać:

a)jakie to były nieruchomości (działki)? Ile ich było?

b)kiedy współwłaściciele je sprzedali?

Odpowiedzi należy udzielić osobno do każdego współwłaściciela.

Odpowiedź: C oświadcza iż nie sprzedawała wcześniej innej działki.

A oświadcza iż nie sprzedawał wcześniej innej działki.

B oświadcza iż: nie sprzedawała wcześniej innej działki.

14. Czy współwłaściciele dokonali/będą dokonywali od momentu nabycia do momentu sprzedaży inne czynności (ponosili/poniosą nakłady) w celu przygotowania przedmiotowej działki do sprzedaży (np.: uzbrojenie terenu, ogrodzenie, wytyczenie dróg dojazdowych do działki, inne działania zmierzające do zwiększenia wartości bądź atrakcyjności działki, zamieszczenie ogłoszeń o sprzedaży w środkach masowego przekazu, tj. w sieci internetowej, prasie, radiu lub telewizji, inne działania marketingowe itp.)? Jeśli tak, proszę wskazać, jakie były/są/będą to czynności (nakłady)?

Odpowiedzi należy udzielić osobno do każdego współwłaściciela.

Odpowiedzi: C oświadcza iż od momentu nabycia do momentu sprzedaży działki (...) w (...) nie ponosiłam nakładów finansowych w celu przygotowania jej do sprzedaży w tym:

      nie wykonała: ogrodzenia terenu czy wytyczenia dróg dojazdowych, nie ponosiła też kosztów dozbrojenia terenu. Natomiast wystąpiła o opinie do gestorów sieci (...) i wodociągów, jak i o warunki przyłączenia do sieci. Z tym, że koszty dozbrojenia w całości ponosi strona Kupująca, nie wykonywała działań marketingowych, zleciła sprzedaż działki pośrednikowi w obrocie nieruchomościami z uwagi na brak wiedzy w obrocie nieruchomościami w tym zakresie.

A oświadcza iż: od momentu nabycia do momentu sprzedaży działki (...) w (...) nie ponosił nakładów finansowych w celu przygotowania jej do sprzedaży, w tym:

      nie wykonał ogrodzenia terenu czy wytyczenia dróg dojazdowych, nie ponosił też kosztów dozbrojenia terenu. Natomiast wystąpił o opinie do gestorów sieci (...) i wodociągów, jak i o warunki przyłączenia do sieci. Z tym że koszty dozbrojenia w całości ponosi strona Kupująca, nie wykonywał działań marketingowych, zlecił sprzedaż działki pośrednikowi w obrocie nieruchomościami z uwagi na brak wiedzy w obrocie nieruchomościami w tym zakresie.

B oświadcza iż od momentu nabycia do momentu sprzedaży działki (...) w (...) nie ponosiła nakładów finansowych w celu przygotowania jej do sprzedaży w tym:

      nie wykonała ogrodzenia terenu czy wytyczenia dróg dojazdowych, nie ponosiła też kosztów dozbrojenia terenu. Natomiast wystąpiła o opinie do gestorów sieci (...) i wodociągów, jak i o warunki przyłączenia do sieci. Z tym, że koszty dozbrojenia w całości ponosi strona Kupująca, nie wykonywała działań marketingowych. Zleciła sprzedaż działki pośrednikowi w obrocie nieruchomościami z uwagi na brak wiedzy w obrocie nieruchomościami w tym zakresie.

Pytanie

Aktualni właściciele działki w (...) nr geodezyjny (…): C, A i B podpisali umowę przedwstępną w dniu 5 sierpnia 2024 r. na sprzedaż działki budowlanej z małżeństwem będącym osobami fizycznymi (wspólność ustawowa majątkowa małżeńska).

Czy zachodzi VAT przy sprzedaży ww. działki?

Działka nigdy nie była i nie jest majątkiem Firmy i żaden ze współwłaścicieli działki nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest płatnikiem VATu. Działkę zgłosili do sprzedaży pośredników w obrocie nieruchomościami, wystąpili przez pełnomocnika o warunki przyłączenia do sieci prądowej i wodnej. Na życzenie przyszłych nabywców działki ustanawiając pełnomocnikiem pośrednika w obrocie nieruchomości. Przy czym koszty poprowadzenia przyłączy ponoszą w całości przyszli nabywcy – sprzedający nie zawierali okazjonalnie i nie zawierają transakcji związanej z działalnością gospodarczą.

Państwa stanowisko w sprawie

Państwa zdaniem, sprzedawana działka (etap umowy przedwstępnej) nie jest objęta podatkiem od towarów i usług (VAT).

Sprzedaż jako zdarzenie przyszłe, termin aktu przenoszącego własność strony umowy przedwstępnej ustaliły na 30 września 2024 r. Działka w aktualnym stanie jest nieuzbrojona, ma dostęp do drogi publicznej (jak w dniu zakupu) przez sprzedających. Aktualni właściciele nie wystąpili i nie ponoszą kosztów jej dozbrojenia. Ma dostęp do drogi publicznej. Nie była przez aktualnych właścicieli dzielona ani żaden z właścicieli nie ponosił kosztów jej uatrakcyjnienia poprzez budowę drogi, ogrodzenia czy utwardzenie terenu lub doprowadzenie przyłączy, czy jej ogrodzenia.

Sprzedaż jest jednorazowa przez aktualnych właścicieli po 12 latach od jej nabycia i nie ma charakteru ciągłego czy stałego ani znamion prowadzonej działalności gospodarczej, tylko jest jednorazową sprzedażą.

Aktualni właściciele nie prowadzą działalności gospodarczej. Są zatrudnieni na umowę o pracę. Nie są płatnikami podatku VAT. Działka nie jest majątkiem Spółki.

Sprzedający:

·nie prowadzą działalności gospodarczej;

·nabyli i sprzedają nieruchomość jako osoby fizyczne;

·nie kontynuują działalności gospodarczej po zmarłych podatnikach;

·dokonują transakcji sprzedaży gruntu jednorazowo;

·dokonują sprzedaży majątku prywatnego, a nie w charakterze podatnika.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej ustawą:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem” podlegają:

1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2)eksport towarów;

3)import towarów na terytorium kraju;

4)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży – rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Zaznaczenia wymaga, że na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, również zbycie udziału w towarze (np. współwłasności nieruchomości) stanowi odpłatną dostawę towarów. Powyższe potwierdził NSA w uchwale 7 sędziów z 24 października 2011 r., sygn. akt I FPS 2/11.

Należy w tym miejscu wyjaśnić, że prawo dopuszcza, aby własność tej samej rzeczy przysługiwała niepodzielnie kilku osobom. Na tym polega współwłasność w świetle art. 195 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.), zwanej dalej Kodeks cywilny:

Własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność).

Jak stanowi art. 196 § 1 i 2 ustawy Kodeks cywilny:

§ 1. Współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną.

§ 2. Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy niniejszego działu.

Jak stanowi art. 198 ustawy Kodeksu cywilnego:

Każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli.

Rozporządzanie udziałem polega na tym, że współwłaściciel może zbyć swój udział.

W myśl art. 210 § 1 Kodeksu cywilnego:

Każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności. Uprawnienie to może być wyłączone przez czynność prawną na czas nie dłuższy niż lat pięć. Jednakże w ostatnim roku przed upływem zastrzeżonego terminu dopuszczalne jest jego przedłużenie na dalsze lat pięć; przedłużenie można ponowić.

Z regulacji art. 211 tej ustawy wynika, że:

Każdy ze współwłaścicieli może żądać, ażeby zniesienie współwłasności nastąpiło przez podział rzeczy wspólnej, chyba że podział byłby sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno -gospodarczym przeznaczeniem rzeczy albo że pociągałby za sobą istotną zmianę rzeczy lub znaczne zmniejszenie jej wartości.

Zatem należy stwierdzić, że w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy są towary w rozumieniu powołanego wyżej przepisu i gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, mamy do czynienia z dostawą w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Należy więc przyjąć, że w oparciu o definicję zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy, zbycie nieruchomości gruntowych (działek oraz udziałów we współwłasności działek), traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy, podlegająca opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Jednak nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Według art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Na mocy art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności, konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik.

Definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto, działalność gospodarczą stanowi wykorzystywanie towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Przez ciągłe wykorzystywanie składników majątku należy rozumieć takie wykorzystywanie majątku, które charakteryzuje się powtarzalnością lub długim okresem trwania. Zatem, czerpanie dochodów ze składnika majątku wskazuje na prowadzenie działalności gospodarczej.

Analizując powyższe przepisy należy stwierdzić, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

W tym miejscu należy również zaznaczyć, że na podstawie art. 9 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 str. 1 ze zm.), zwanej dalej Dyrektywą 2006/112/WE Rady:

„Podatnikiem” jest każda osoba prowadząca samodzielnie w dowolnym miejscu jakąkolwiek działalność gospodarczą, bez względu na cel czy też rezultaty takiej działalności.

„Działalność gospodarcza” obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, włącznie z górnictwem, działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie. Za działalność gospodarczą uznaje się w szczególności wykorzystywanie, w sposób ciągły, majątku rzeczowego lub wartości niematerialnych w celu uzyskania z tego tytułu dochodu.

Jednocześnie w art. 12 ust. 1 lit. b Dyrektywy 2006/112/WE Rady wskazano, że:

Państwa członkowskie mogą uznać za podatnika każdego, kto okazjonalnie dokonuje transakcji związanej z działalnością, o której mowa w art. 9 ust. 1 akapit drugi, w szczególności jednej z następujących transakcji: (…); dostawa terenu budowlanego.

Zgodnie z art. 12 ust. 3 Dyrektywy 2006/112/WE Rady:

Do celów ust. 1 lit. b) „teren budowlany” oznacza każdy grunt nieuzbrojony lub uzbrojony, uznawany za teren budowlany przez państwa członkowskie.

W myśl art. 2 ust. 1 lit. a Dyrektywy 2006/112/WE Rady:

Opodatkowaniu VAT podlegają następujące transakcje: odpłatna dostawa towarów na terytorium państwa członkowskiego przez podatnika działającego w takim charakterze; (…).

Z przytoczonych regulacji prawa wspólnotowego wynika, że podatnikiem podatku od towarów i usług może być każda osoba, która okazjonalnie dokonuje czynności opodatkowanych, przy czym czynności te winny być związane z działalnością zdefiniowaną jako działalność gospodarcza, tj. wszelką działalnością producentów, handlowców i osób świadczących usługi, włącznie z górnictwem, działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie.

Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług w świetle powyższych przepisów jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie – czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Właściwym zatem jest wykluczenie osób fizycznych z grona podatników w przypadku, gdy dokonują sprzedaży, przekazania, bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży, bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej.

W kontekście powyższych rozważań nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej, czy zarejestrowanej działalności gospodarczej, a tylko np. wyzbywa się majątku osobistego. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

Przyjęcie, że dany podmiot sprzedając grunt działa w charakterze podatnika prowadzącego handlową działalność gospodarczą (jako handlowiec) wymaga ustalenia, czy jego działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną). Przejawem zaś takiej aktywności określonej osoby w zakresie obrotu nieruchomościami, która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną może być np.: nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy terenu, czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług deweloperskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym, na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg powyżej przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu wystąpienia pojedynczych z nich.

Zatem, w kwestii podlegania opodatkowaniu sprzedaży działki istotne jest, czy w świetle zaprezentowanego opisu sprawy w celu dokonania sprzedaży działki nr (...), Sprzedający podjęli aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producenta, handlowca i usługodawcę w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, co skutkuje koniecznością uznania Sprzedających za podmioty prowadzące działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatników podatku od towarów i usług, czy też sprzedaż nastąpi w ramach zarządu majątkiem prywatnym.

Dodatkowo należy wskazać, że działalność gospodarcza powinna cechować się stałością, powtarzalnością i niezależnością jej wykonywania, bowiem związana jest z profesjonalnym obrotem gospodarczym. Nie jest natomiast działalnością handlową, a zatem i gospodarczą, sprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży, czy też prowadzenia działalności, ani też w trakcie posiadania nie został wykorzystany do działalności gospodarczej.

Z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych Jarosław Słaby przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) oraz Emilian Kuć i Halina Jeziorska-Kuć przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C-181/10) wynika, że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży nie mogą stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania dyrektywy, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą. Co istotne – jak wskazał TSUE – dla uznania, że czynność sprzedaży działek następuje w ramach zarządu majątkiem prywatnym nie ma znaczenia fakt, że podmiot dokonujący dostawy jest „rolnikiem ryczałtowym”. Według TSUE sprzedaż działek przekształconych z rolnych na budowlane nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, jeżeli następuje w ramach zarządzania majątkiem prywatnym. Trybunał orzekł, że „osoby fizycznej, która prowadziła działalność rolniczą na gruncie nabytym ze zwolnieniem z podatku od wartości dodanej i przekształconym wskutek zmiany planu zagospodarowania przestrzennego niezależnej od woli tej osoby w grunt przeznaczony pod zabudowę, nie można uznać za podatnika podatku od wartości dodanej w rozumieniu prawa UE, kiedy dokonuje ona sprzedaży tego gruntu, jeżeli sprzedaż ta następuje w ramach zarządu majątkiem prywatnym tej osoby”.

Inaczej jest natomiast – wyjaśnił Trybunał – w wypadku, gdy zainteresowany podejmuje aktywnie działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy. Zatem za podatnika należy uznać osobę, która w celu dokonania sprzedaży gruntów angażuje podobne środki wykazując aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem, tj. działania wykraczające poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie analizowanych przepisów ustawy, jednakże wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy, w której zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen v. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego. Przykładem takiego wykorzystania nieruchomości mogłoby być np. wybudowanie domu dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Potwierdzone to zostało również w wyroku TSUE z 21 kwietnia 2005 r., sygn. akt C-25/03 Finanzamt Bergisch Gladbach v. HE, który stwierdził, że majątek prywatny to mienie wykorzystywane dla zaspokojenia potrzeb własnych.

Mając powyższe na względzie należy stwierdzić, że uznanie, że dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług, wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy. Ocenie podlegać muszą przede wszystkim działania, jakie podejmuje zbywca w celu dokonania sprzedaży.

Z przywołanych wyżej przepisów wynika, że dostawa towarów (w tym nieruchomości gruntowej) będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy działaniom podmiotu dokonującego tej dostawy można przypisać znamiona prowadzenia działalności gospodarczej, co w efekcie przesądza o uzyskaniu przez niego statusu podatnika. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że powyższe może mieć miejsce również w odniesieniu do czynności dokonanej jednorazowo. Dla uznania czynności za wykonywaną w ramach działalności gospodarczej nie ma bowiem znaczenia częstotliwość jej wykonywania, lecz zamiar, z jakim została zrealizowana i okoliczności w jakich ją wykonano. Oznacza to, że w niniejszej sprawie należy przeanalizować całokształt działań, jakie podjęli/podejmą Sprzedający w odniesieniu do gruntu będącego przedmiotem dostawy.

Państwa wątpliwości dotyczą wskazania, czy w związku ze sprzedażą udziałów w działce nr (...) wystąpi obowiązek zapłaty podatku VAT.

W świetle powyższego, aby wyjaśnić powyższe wątpliwości należy ustalić, czy w okolicznościach niniejszej sprawy Sprzedający będą działać w charakterze podatnika VAT zdefiniowanego w art. 15 ust. 1 ustawy.

Należy w tym miejscu wskazać, że kwestie dotyczące stosunków cywilnoprawnych między podmiotami, w tym kwestie dotyczące przeniesienia własności nieruchomości, reguluje ustawa Kodeks cywilny.

Zgodnie z art. 535 ustawy Kodeks cywilny:

Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.

Moment przeniesienia własności nieruchomości został określony w art. 155 § 1 ustawy Kodeks cywilny, w myśl którego:

Umowa sprzedaży, zamiany, darowizny, przekazania nieruchomości lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły.

Z kolei umowa przedwstępna została uregulowana w art. 389-396 ustawy Kodeks cywilny.

Zgodnie z art. 389 § 1 ustawy Kodeks cywilny:

Umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej.

Stosownie do art. 389 § 2 ustawy Kodeks cywilny:

Jeżeli termin, w ciągu którego ma być zawarta umowa przyrzeczona, nie został oznaczony, powinna ona być zawarta w odpowiednim terminie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej. Jeżeli obie strony są uprawnione do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej i każda z nich wyznaczyła inny termin, strony wiąże termin wyznaczony przez stronę, która wcześniej złożyła stosowne oświadczenie. Jeżeli w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej nie został wyznaczony termin do zawarcia umowy przyrzeczonej, nie można żądać jej zawarcia.

Umowa przedwstępna jest więc jedynie zobowiązaniem do przeniesienia własności, lecz własności nie przenosi. Kupujący nie otrzymuje na mocy tej umowy żadnych uprawnień właścicielskich. Właścicielem zostaje dopiero dzięki zawarciu umowy przyrzeczonej.

Tym samym, zgodnie z powyższymi normami prawa cywilnego – umowa przedwstępna, będąca przyrzeczeniem zawarcia właściwej umowy sprzedaży, nawet jeśli sporządzona została w formie aktu notarialnego, nie powoduje przeniesienia prawa własności nieruchomości.

Należy zwrócić również uwagę na kwestię udzielonego przez Państwa Kupującemu pełnomocnictwa.

Zgodnie z art. 95 § 1 i § 2 Kodeksu cywilnego:

§ 1. Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych albo wynikających z właściwości czynności prawnej, można dokonać czynności prawnej przez przedstawiciela.

§ 2. Czynność prawna dokonana przez przedstawiciela w granicach umocowania pociąga za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego.

W myśl art. 96 Kodeksu cywilnego:

Umocowanie do działania w cudzym imieniu może opierać się na ustawie (przedstawicielstwo ustawowe) albo na oświadczeniu reprezentowanego (pełnomocnictwo).

Stosownie do art. 98 Kodeksu cywilnego:

Pełnomocnictwo ogólne obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu. Do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebne jest pełnomocnictwo określające ich rodzaj, chyba że ustawa wymaga pełnomocnictwa do poszczególnej czynności.

Na mocy art. 99 § 1 i § 2 Kodeksu cywilnego:

§ 1. Jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie.

§ 2. Pełnomocnictwo ogólne powinno być pod rygorem nieważności udzielone na piśmie.

Na podstawie art. 108 Kodeksu cywilnego:

Pełnomocnik nie może być drugą stroną czynności prawnej, której dokonywa w imieniu mocodawcy, chyba że co innego wynika z treści pełnomocnictwa albo że ze względu na treść czynności prawnej wyłączona jest możliwość naruszenia interesów mocodawcy. Przepis ten stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy pełnomocnik reprezentuje obie strony.

Jak stanowi art. 109 Kodeksu cywilnego:

Przepisy działu niniejszego stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy oświadczenie woli ma być złożone przedstawicielowi.

Jak wynika z przepisów art. 95 do art. 109 Kodeksu cywilnego, pełnomocnictwo to jednostronne oświadczenie osoby (mocodawcy), na mocy którego inna osoba (pełnomocnik) staje się upoważniona do działania w imieniu mocodawcy.

Zatem, każda czynność wykonana przez pełnomocnika w imieniu mocodawcy i w zakresie udzielonego pełnomocnictwa, wywoła skutki bezpośrednio w sferze prawnej mocodawcy.

Analiza przedstawionych we wniosku okoliczności sprawy oraz treści powołanych przepisów prawa prowadzi do wniosku, że w stosunku do sprzedaży udziałów w działce brak jest przesłanek pozwalających uznać Państwa za podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Z przedstawionego opisu sprawy nie wynika taka Państwa aktywność, która wykraczałaby poza ramy czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. Z okoliczności sprawy wynika, że w dniu 7 grudnia 2012 roku Sprzedający nabyli działkę o numerze geodezyjnym (...) od osób fizycznych prowadzących gospodarstwo rolne niebędących płatnikami podatku od towarów i usług.

Przedmiot sprzedaży:

·był i jest nieuzbrojony;

·ma dostęp do drogi publicznej;

·ma od 2015 r. miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

C, udział 1/6 części w prawie własności w nieruchomości. Małżeństwo C i A rozwiązane zostało przez rozwód na mocy wyroku Sądu Okręgowego. Ustała wspólność majątkowa małżeńska. A – udział 2/6 części w prawie własności nieruchomości na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia z dnia (...)2018 roku po zmarłej mamie E i aktu poświadczenia dziedziczenia z dnia (...) 2018 r. po zmarłym tacie D. B – udział 3/6 części w prawie własności nieruchomości na podstawie powyższych aktów poświadczenia dziedziczenia z dnia (...)2018 r. po zmarłej mamie E i akcie poświadczenia dziedziczenia. Po zmarłym tacie D z dnia (...)2018 r. Nie są Państwo czynnymi, zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy. Nie prowadzą Państwo działalności gospodarczej. Wskazali Państwo, że nie posiadali, nie posiadają i nie będą posiadać statusu rolnika ryczałtowego. Podali Państwo, że działka nie była, nie jest i nie będzie wykorzystywana w działalności rolniczej. Ponadto, działka nr (...) nie jest, nie była i nie będzie wykorzystywana od chwili wejścia w jej posiadanie do chwili sprzedaży na jakąkolwiek działalność objętą podatkiem od towarów i usług: w tym nie grodzili jej Państwo, nie wytyczali dróg dojazdowych, nie ponosili też kosztów jej dozbrojenia czy kosztów podziału. Teren został kupiony rodzinnie 7 grudnia 2012 r. i jest w trakcie sprzedaży w stanie faktycznym od momentu zakupu do teraz. Działka leży odłogiem i nie jest w żaden sposób przez Państwa wykorzystywana. Działka ma jedynie walor krajobrazowy z uwagi na położenie (...). Ponadto, działka nie była, nie będzie oddana przez Państwa w najem, dzierżawę lub do używania na podstawie innych umów. Natomiast wystąpili Państwo o opinie do gestorów sieci (...) i wodociągów, jak i o warunki przyłączenia do sieci. Zlecili Państwo sprzedaż działki pośrednikowi w obrocie nieruchomościami z uwagi na brak wiedzy w obrocie nieruchomościami w tym zakresie. Wszyscy współwłaściciele działki zawarli umowę przedwstępną z zainteresowanymi nabyciem działki. Umowa przedwstępna została zawarta 5 sierpnia 2024 r. z terminem zawarcia aktu przenoszącego własność do dnia 30 września 2024 r. Umowa przedwstępna została aneksowana 13 września 2024 r. w zakresie terminu aktu przenoszącego własność do dnia 30 listopada 2024 r.

Sprzedający w dniu zawarcia umowy przenoszącej własność przekażą Kupującym w oryginale:

·zaświadczenie z urzędu miasta (...), iż teren jest na dzień sprzedaży objęty MPZP i informacją o przeznaczeniu działki (...) w MPZP;

·wypis z rejestru gruntów z mapą ewidencyjną dla przedmiotu sprzedaży;

·oświadczenie wydane przez Burmistrza Miasta (...), z którego wynikać będzie, że dla działki (...) nie przysługuje prawo pierwokupu ponieważ na dzień złożenia oświadczenia Urząd Miasta (...) na ww. nieruchomości nie wyznaczono obszaru rewitalizacji i nie opracowuje się dla niej programu rewitalizacyjnego

·zaświadczenie wydane przez Starostwo Powiatowe, z którego wynikać będzie, iż działka (...) nie jest objęta planem urządzenia lasu ani decyzją Starosty (...), o której mowa w art. 19 ust. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 roku o lasach;

·zaświadczenie z urzędu miasta (...) o braku zaległości w podatku od nieruchomości;

·opinie o możliwości przyłączenia do sieci wodociągowej i warunki techniczne wykonania przyłącza wodociągowego nr (...) dla działki nr (...) położonej w województwo (…), powiat: (...) w miejscowości (...), obręb: (...);

·zapewnienie dostawy energii elektrycznej numer (...) i warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej (...) dla działki gruntu (...) w miejscowości (...), obręb (...) przy czym koszt doprowadzenia ww. przyłączy do działki wraz z skrzynką prądową jest po stronie Kupujących.

Sprzedający zobowiązują się także zrobić cesję opisanych warunków przyłączenia do sieci prądowej i aktualizację warunków przyłączenia do sieci wod-kan, dla budynku mieszkalnego jednorodzinnego po zapłacie reszty ceny nieruchomości na Kupujących. Oświadczają Państwo, że w ramach umowy przedwstępnej nie udzielili pełnomocnictwa stronie Kupującej. Sprzedający ustanowili jedynie pełnomocnictwo na Kupujących do podpisania umowy cesji przyłącza prądu i aktualizacji warunków przyłączenia do sieci wodociągowej. Koszty przyłączy wraz z infrastrukturą ponoszą w całości Kupujący. Zakres pełnomocnictwa został opisany tylko w formie osobnego umocowania do przepisania warunków przyłączenia do sieci prądowej i aktualizacji warunków przyłączenia do sieci wodociągowej przez A i C na nowych nabywców, natomiast A został umocowany przez siostrę B na podstawie pełnomocnictwa notarialnego (...) do reprezentowania przed wszystkimi instytucjami w zakresie sprzedaży działki. Po zawarciu umowy przedwstępnej strona Kupująca nie będzie dokonywać inwestycji infrastrukturalnych w tym dotyczących mediów ani ogrodzenia terenu. Nabywca nie będzie ponosił jakichkolwiek nakładów finansowych związanych z działką od umowy przedwstępnej do zawarcia umowy finalnej poza kosztami jej zakupu, kosztami notarialnymi.

Poza zawartą umową przedwstępną z Kupującymi udzielili Państwo pełnomocnictwa Kupującym w zakresie:

       wszelkich spraw z gestorami sieci (...) w tym do:

       podpisania umowy cesji z (...) dotyczącą przepisania umowy o przyłączenie do sieci nr (...) w tym aneksów do ww. umowy jej rozwiązywania

       podpisania wniosku o wydanie/zmianę/aktualizację warunków przyłączenia do sieci wod-kan dla pojedynczego budynku mieszkalnego jednorodzinnego i do reprezentowania we wszelkich sprawach związanych z przepisaniem mediów: prądu i wody wraz z odbiorem tych dokumentów i reprezentowania we wszystkich sprawach z nimi związanych w tym aneksów do ww. umów, odwołań, cesji uzyskanych warunków przyłączenia do sieci.

W niniejszej sprawie, w odniesieniu do planowanej sprzedaży udziałów w działce nie wystąpił ciąg zdarzeń, które jednoznacznie przesądzają, że sprzedaż działki wypełnia przesłanki działalności gospodarczej. Nie podjęli Państwo takich aktywnych działań w zakresie obrotu nieruchomościami, które świadczyłyby o angażowaniu środków w sposób podobny do wykorzystywanych przez handlowców. Działania podejmowane przez Państwa należą do zakresu zwykłego zarządu majątkiem prywatnym. Przy tym należy podkreślić, że udzielone pełnomocnictwo upoważniało tylko i wyłącznie do wystąpienia w Państwa imieniu do wszelkich spraw z gestorami sieci (...) w tym do podpisania umowy cesji z (...) dotyczącą przepisania umowy o przyłączenie do sieci w tym aneksów do ww. umowy jej rozwiązywania; podpisania wniosku o wydanie/zmianę/aktualizację warunków przyłączenia do sieci wod-kan dla pojedynczego budynku mieszkalnego jednorodzinnego i do reprezentowania we wszelkich sprawach związanych z przepisaniem mediów: prądu i wody wraz z odbiorem tych dokumentów i reprezentowania we wszystkich sprawach z nimi związanych w tym aneksów do ww. umów, odwołań, cesji uzyskanych warunków przyłączenia do sieci, co jednak w opisanej sytuacji nie ma wpływu na kwalifikację Państwa za podatnika podatku VAT.

Należy zatem uznać, że dokonując sprzedaży udziałów w działce nr (...) będą korzystali Państwo z przysługującego prawa do rozporządzania majątkiem osobistym, co nie jest wykonywaniem działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Brak tego statusu pozbawia Państwa cech podatnika podatku VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 cyt. ustawy, w zakresie sprzedaży udziałów w działce, a dostawę – cech czynności podlegającej opodatkowaniu, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy.

W związku z powyższym, sprzedając udziały w przedmiotowej działce będą Państwo korzystać z przysługującego prawa do rozporządzania własnym majątkiem, która to czynność oznacza działanie w sferze prywatnej, do której nie mają zastosowania przepisy ustawy o podatku od towarów i usług.

Podsumowując, mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis sprawy oraz powołane regulacje ustawy o podatku od towarów i usług stwierdzam, że z tytułu sprzedaży działki nr (…), nie będą Państwo działać w charakterze – zdefiniowanego w art. 15 ust. 1 ustawy – podatnika podatku VAT, prowadzącego działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. Zatem, transakcja sprzedaży działki nr (...) nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy. Tym samym, nie będą Państwo mieli obowiązku naliczenia podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży działki nr (…).

W związku z powyższym Państwa stanowisko należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Jestem ściśle związany przedstawionym we wniosku zdarzeniem przyszłym. Ponoszą Państwo ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu zdarzenia przyszłego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. Zatem, należy zaznaczyć, że wydając przedmiotową interpretację oparłem się na wynikającym z treści wniosku opisie zdarzenia przyszłego, w szczególności na informacji, że Nabywca nie będzie ponosił jakichkolwiek nakładów finansowych związanych z działką od umowy przedwstępnej do zawarcia umowy finalnej poza kosztami jej zakupu, kosztami notarialnymi.

W konsekwencji w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź celno-skarbowej zostanie określone odmienne zdarzenie przyszłe, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych. Ponadto, w sytuacji zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

Pan A (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·       w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).