Interpretacja indywidualna z dnia 14 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.585.2024.2.DS
Temat interpretacji
Możliwość zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 14 ustawy w związku ze świadczeniem usług wytwarzania projektów 3D odbudów protetycznych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 sierpnia 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 27 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia od podatku VAT świadczonych usług wytwarzania projektów 3D odbudów protetycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 2 października 2024 r. (wpływ 2 października 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Prowadzi Pani działalność, zajmującą się tworzeniem w systemie (...) projektów 3D uzupełnień protetycznych. Zaprojektowanie konstrukcji protetycznej jest możliwe po ówczesnym złożeniu zamówienia przez gabinet stomatologiczny, bądź laboratorium techniki dentystycznej oraz określeniu, jakiego rodzaju projekt odbudowy chce nabyć, a następnie dołączeniu skanów jamy ustnej danego pacjenta. Zakończona faza (...), a więc wykonany i dostarczony klientowi przez Panią projekt umożliwia rozpoczęcie fazy (...). W fazie (...) wytworzone przez Panią pliki z zaprojektowaną odbudową wysyłane są do frezarki (bądź innego urządzenia) wycinającej zaprojektowane uzupełnienia.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu sprawy
Posiada Pani licencjat Technika Dentystycznego uzyskany na (…), uprawniający Panią do wykonywania zawodu technika dentystycznego.
Do głównych zadań technika dentystycznego należy projektowanie analogowe i cyfrowe oraz wytwarzanie różnego rodzaju protez, np.: protez ruchomych, akrylowych, szkieletowych, kombinowanych, elastycznych oraz protez stałych i bezmetalowych. Technik dentystyczny wykonuje również prace protetyczne takie jak korony, mosty, wkłady koronowo-korzeniowe, licówki, prace implantologiczne. Do zadań technika dentystycznego należy również projektowanie i wykonywanie aparatów ortodontycznych służących do korekty zgryzu.
Usługą finalną świadczoną przez Pani firmę jest dostarczanie protez cyfrowych/sztucznych zębów w formie cyfrowej.
Wszystkie wykonywane przeze Panią, jako technika dentystycznego usługi objęte zakresem wniosku, wykonuje Pani w ramach zawodu technika dentystycznego.
Pytanie
Czy wytwarzanie projektów 3D odbudów protetycznych jest świadczeniem usług przez techników dentystycznych w ramach wykonywania ich zawodu, a więc jest zwolnione z podatku VAT?
Pani stanowisko w sprawie
Uważa Pani, że wytwarzanie projektów odbudów protetycznych 3D w oparciu o system CAD jest świadczeniem usług przez techników dentystycznych w ramach wykonywania ich zawodu, a więc jest zwolnione z podatku VAT.
Tym samym wskazuje Pani, że poruszona problematyka została już zaopiniowana pozytywnie interpretacją indywidualną o numerze UNP: (…) wydanej w ślad za wnioskiem złożonym 2 stycznia 2024 r.
Posiada Pani wykształcenie kierunkowe, ukończyła Pani (…) na kierunku Techniki Dentystycznej, zdobywając tytuł licencjonowanego technika dentystycznego.
Jako technik dentystyczny jest Pani uprawniona do wykonywania uzupełnień protetycznych (korony, mosty, protezy różnego rodzaju, prace kombinowane, prace implantologiczne, aparaty ortodontyczne itp.) zarówno przy użyciu analogowych jak i cyfrowych rozwiązań. Zakres kompetencji zarówno w cyfrowym jak i analogowym projektowaniu odbudów protetycznych jest taki sam. Projektant (...) w dalszym ciągu musi mieć wykształcenie kierunkowe, gdyż to On odpowiada za granicę preparacji, parametry przestrzeni na cement, siły kontaktów interproksymalnych oraz zwarciowych statycznych jak i dynamicznych, minimalną grubość, grubość i kształt rantu korony, usunięcie podcieni, morfologię zębów, kształt i położenie, przebieg i głębokość bruzd, kształt zębów, płaszczyzny styczne, oraz wiele innych ważnych aspektów, dzięki którym pacjent dostanie odbudowę, która nie wyrządzi mu krzywdy, jest funkcjonalna a zarazem estetyczna. Od analogowego wytwarzania uśmiechów odróżniają Państwa jedynie narzędzia, z jakich korzystają Państwo podczas rekonstrukcji uśmiechu pacjenta. Dynamicznie rozwijająca się technologia projektowania 3D usprawniła i udoskonaliła pracę Państwu – technikom dentystycznym.
Usługą finalną świadczoną przez Pani firmę jest dostarczenie uzupełnień protetycznych w formie cyfrowej.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
W świetle art. 8 ust. 1 ustawy:
Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).
Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy, przewidują dla niektórych towarów i usług zwolnienie od podatku.
Zastosowanie zwolnienia od podatku, jako odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania, możliwe jest jedynie w przypadku wykonywania czynności ściśle określonych w ustawie oraz w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie jej upoważnienia.
Zakres i zasady zwolnienia od podatku dostaw towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 14 ustawy:
Zwalnia się od podatku świadczenie usług przez techników dentystycznych w ramach wykonywania ich zawodu, jak również dostawę protez dentystycznych lub sztucznych zębów przez dentystów oraz techników dentystycznych.
Powyższe zwolnienie ma charakter podmiotowo-przedmiotowy, przy czym istota podmiotowości sprowadza się do zapewnienia odpowiednich kompetencji osoby (technika dentystycznego) przy świadczeniu usług lub dostawie towarów, w ramach danego podmiotu bez wiązania tych kompetencji z formą prawną podmiotu dokonującego dostawy towarów lub świadczącego usługi.
Aby zastosować ww. zwolnienie od podatku, w oparciu o ww. art. 43 ust. 1 pkt 14 ustawy, nie ma znaczenia forma organizacyjna prowadzonej przez podatnika działalności (osoba prawna, jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej czy osoba fizyczna), ani okoliczność czy podatnik prowadzący działalność jako osoba fizyczna sam posiada kwalifikacje technika dentystycznego, czy jedynie zatrudnia pracowników posiadających takie uprawnienia.
Z opisu sprawy wynika, że:
‒prowadzi Pani działalność, zajmującą się tworzeniem w systemie (...) projektów 3D uzupełnień protetycznych;
‒zaprojektowanie konstrukcji protetycznej jest możliwe po ówczesnym złożeniu zamówienia przez gabinet stomatologiczny, bądź laboratorium techniki dentystycznej oraz określeniu, jakiego rodzaju projekt odbudowy chce nabyć, a następnie dołączeniu skanów jamy ustnej danego pacjenta. Zakończona faza (...), a więc wykonany i dostarczony klientowi przez Panią projekt umożliwia rozpoczęcie fazy (...). W fazie (...) wytworzone przez Panią pliki z zaprojektowaną odbudową wysyłane są do frezarki (bądź innego urządzenia) wycinającej zaprojektowane uzupełnienia;
‒posiada Pani licencjat Technika Dentystycznego uzyskany na (…), uprawniający Panią do wykonywania zawodu technika dentystycznego;
‒usługą finalną świadczoną przez Pani firmę jest dostarczanie protez cyfrowych/sztucznych zębów w formie cyfrowej;
‒wszystkie wykonywane przeze Panią, jako technika dentystycznego usługi objęte zakresem wniosku, wykonuje Pani w ramach zawodu technika dentystycznego.
Zatem w analizowanej sprawie warunki do zastosowania zwolnienia są spełnione, gdyż – jak wynika z opisu sprawy – posiada Pani licencjat Technika Dentystycznego, uprawniający Panią do wykonywania zawodu technika dentystycznego, a usługą finalną świadczoną przez Pani firmę jest dostarczanie protez cyfrowych/sztucznych zębów w formie cyfrowej, w ramach wykonywania zawodu technika dentystycznego.
Mając na uwadze opis sprawy oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, że wytwarzanie projektów 3D odbudów protetycznych jest świadczeniem usług przez techników dentystycznych w ramach wykonywania ich zawodu, a więc jest zwolnione od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 14 ustawy.
Podsumowanie
Wytwarzanie projektów 3D odbudów protetycznych świadczone przez Panią – technika dentystycznego w ramach wykonywania przez Panią zawodu technika dentystycznego jest zwolnione od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 14 ustawy.
Pani stanowisko uznałem za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanym przez Panią w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku – sformułowanego przez Panią pytania. Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy oraz we własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).