Interpretacja indywidualna z dnia 10 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.601.2024.3.MH
Temat interpretacji
Niepodleganie opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży działek.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
2 sierpnia 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 29 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży działek (...).
Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 30 września 2024 r. (data wpływu 3 października).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Osiąga Pani przychody z tytułu emerytury, działalności rolniczej (prowadzi gospodarstwo rolne - produkcja roślinna) oraz z tytułu najmu nieruchomości (najem prywatny). Jest Pani podatnikiem zwolnionym od VAT – ma Pani status rolnika ryczałtowego.
W skład prowadzonego przez Panią gospodarstwa rolnego wchodzą m.in. działki gruntu:
-nr ew. ……… o powierzchni ogółem 97,5880 ha składające się z: gruntów rolnych zabudowanych budynkami gospodarczymi dla rolnictwa, wiatami dla maszyn rolniczych, gruntów ornych, gruntów rolnych zadrzewionych i zakrzewionych, gruntów pod rowami, pastwisk, nieużytków;
-nr ew. ……… o powierzchni 0,3700 ha niezabudowaną, pełniąca funkcję drogi przyległej do działki nr ew. ……..
Pierwotnie:
Działka nr ew. …… została nabyta w ramach darowizny do wspólnego majątku małżonków (wspólność ustawowa) ………, zabudowanej nieruchomości rolnej wraz z parkiem maszynowym na podstawie aktu notarialnego z dn. ……. Rep. A Nr ……. od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej i nie będącej podatnikiem podatku VAT.
Działka nr ew. ……… została nabyta aktem notarialnym z dn. ……. Rep. A nr …….. jako darowizna od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej i niebędącej podatnikiem podatku VAT do wspólnego majątku małżonków. Zgodnie z tym aktem działka ta w rejestrze gruntów określona została jako droga.
Na dzień złożenia niniejszego wniosku jest Pani jest jedynym właścicielem ww. nieruchomości gruntowych związku ze śmiercią małżonka i sporządzonym przez niego testamentem.
Opisane działki sąsiadują bezpośrednio z terenem, dla którego Rada Gminy uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego uchwałą z dn. (...) (publikacja Dziennik Urzędowy Województwa) przeznaczając objęte nim grunty pod zabudowę mieszkaniową, zieleń nieurządzoną, drogi wewnętrzne, ciągi piesze i rowerowe.
Uchwałą z dnia (...) dla działek gruntu nr ew. ……… nr ew. …Rada Gminy uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (publikacja: Dziennik Urzędowy (...)). W planie tym działka nr ew. …… została przeznaczona m.in. na: tereny zabudowy mieszkaniowej, jednorodzinnej, zieleni naturalnej, zieleni urządzonej, dróg wewnętrznych, ciągów pieszo-rowerowych. Obszar działki nr ew. ……, na którym zostały posadowione budynki produkcyjno-usługowe i gospodarcze dla rolnictwa został przeznaczony na teren zabudowy usługowej. Działka nr ew. …… w planie tym pełni funkcję drogi.
Małżonkowie nie składali wniosku o uchwalenie ww. planu zagospodarowania przestrzennego przez Radę Gminy (Uchwała z dnia (...)). Planuje Pani zaprzestanie działalności rolniczej na opisanych działkach i dokonanie jedną transakcją sprzedaży działki nr ew. …… wraz z działką nr ew. ………
Nie ponosiła Pani, ani nie planuje ponosić nakładów na budowę dróg, uzbrojenie terenu w infrastrukturę techniczną działki nr ew. /…... Działka nr ew. ……. stanowi drogę gruntową, na którą nie ponoszono nakładów skutkujących uznaniem ją za budowlę.
Nie będzie Pani wykonywać zorganizowanych i ciągłych czynności promujących planowaną sprzedaż. Nie dokonywała Pani dotychczas żadnych sprzedaży działek gruntu. Uzyskanych ze sprzedaży środków nie będzie Pani przeznaczać na zakup kolejnych działek z zamiarem odsprzedaży. Działki nr ew. ……, nr ew. ……… nie były i nie będą przedmiotem najmu/dzierżawy przez Panią.
Na pytania Organu zawarte w wezwaniu:
1)Czy jest Pani zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług? Jeżeli tak, to z tytułu jakiej działalności status podatnika tego podatku Pani posiada?
2)Czy działkanr ………….. i/lub znajdujące się na niej budynki oraz działka nr …. były wykorzystywane przez Panią w działalności rolniczej, o której mowa w art. 2 pkt 15 ustawy?
3)W jaki sposób od nabycia do dnia sprzedaży wykorzystywała/będzie Pani wykorzystywała działki nr ….?
4)W jaki sposób pozyskała/zamierza Pani pozyskać nabywcę ww. działek?
5)Czy przed dokonaniem sprzedaży działek nr ……., zawarła Pani z ich nabywcą umowę przedwstępną lub zamierza Pani zawrzeć taką umowę?
6)Jeśli zawarła/zawrze Pani z przyszłym nabywcą umowę przedwstępną, to należy wskazać:
a.jakie prawa i obowiązki wynikające z postanowień ww. umowy zawartej lub które będą zawarte z przyszłym nabywcą, ciążyły/będą ciążyły na Kupującym, a jakie na Sprzedającym?
b.czy w umowie przedwstępnej sprzedaży zostały/zostaną ustalone warunki, które muszą być spełnione w celu zawarcia ostatecznej umowy sprzedaży, przenoszącej własność działek na nabywcę? Jeśli tak, to jakie?
c.czy przed dokonaniem sprzedaży ww. działek udzieliła Pani nabywcy działek/udzieli Pani przyszłemu nabywcy działek pełnomocnictwa (zgody, upoważnienia) w celu występowania w Pani imieniu w sprawach dotyczących ww. działek?
7)Jeżeli odpowiedź na pytanie nr 6 jest twierdząca, to należy wskazać:
a.do uzyskania jakich konkretnie decyzji i pozwoleń udzieliła/udzieli Pani pełnomocnictwa nabywcy do występowania w Pani imieniu?
b.jakich czynności dokonał/dokona nabywca do momentu sprzedaży przez Panią działek w związku z udzielonym pełnomocnictwem?
8)Komu zamierza Pani sprzedać ww. działki nr ….. (np. osobom fizycznym, osobom prowadzącym działalność gospodarczą, osobom prowadzącym gospodarstwo rolne, osobom prawnym)?
9)Czy posiada Pani jeszcze inne nieruchomości przeznaczone w przyszłości do sprzedaży (oprócz opisanych we wniosku), jeśli tak to ile i jakie?
10)Czy w przyszłości planuje Pani nabycie kolejnych nieruchomości, jeżeli tak to kiedy, o jakim charakterze i do jakich celów (działalności rolniczej, celów osobistych, dalszej odsprzedaży)?
11)Prosimy wskazać datę śmierci Pani męża.
wskazała Pani:
1)Pani nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT.
2)Działka nr ew. ……. - wykorzystywanie w działalności rolniczej: grunty rolne zabudowane budynkami gospodarczymi dla rolnictwa - na tych gruntach posadowione są budynki i urządzenia służące produkcji rolnej - jako miejsce przechowywania maszyn, urządzeń, zbiorów (hale, garaże, szopy, stodoły, wiaty, spichlerze);
grunty orne - produkcja roślinna;
grunty rolne zadrzewione i zakrzewione - wykorzystywane technicznie jako miejsce manewrowania i postoju, okresowego przechowywania sprzętu rolniczego i innych środków produkcji podczas prac polowych;
grunty pod rowami - pełnią funkcję urządzeń melioracyjnych dla gruntów wykorzystywanych dla produkcji rolnej;
pastwiska - produkcja roślinna;
nieużytki - wykorzystywane technicznie jako miejsce manewrowania i postoju, okresowego przechowywania sprzętu rolniczego i innych środków produkcji podczas prac polowych.
Nr ew. ….. - wykorzystywanie w działalności rolniczej: pełni funkcję drogi przyległej do działki nr ew. ….. - umożliwia dojazd celem przeprowadzenia prac polowych, miejsce manewrowania dla sprzętu rolniczego.
3)Działka nr ew. ……… - ciągłe wykorzystywanie w działalności rolniczej do dnia sprzedaży w sposób opisany w pkt 2.
Działka nr ew. ……- ciągłe wykorzystywanie w działalności rolniczej do dnia sprzedaży w sposób opisany w pkt 2.
4)Sposób pozyskania nabywcy działki nr ew. …… - ogłoszenie w prasie, w internecie.
Sposób pozyskania nabywcy działki nr ew. …… - ogłoszenie w prasie, w internecie.
5)Działka nr ew. ……. - żadna umowa przedwstępna nie została zawarta, jest zamiar zawarcia takiej umowy.
Działka nr ew. …………. - żadna umowa przedwstępna nie została zawarta, jest zamiar zawarcia takiej umowy.
6)lit. a:
Działka nr ew. …… umowa przedwstępna prawa/obowiązki Sprzedającego: zobowiązanie do sprzedaży nieruchomości we wskazanym w umowie przedwstępnej terminie i ustalonej w tej umowie cenie; prawo do odstąpienia od umowy przez Sprzedającego bez wyznaczenia dodatkowego terminu i zatrzymania zadatku w przypadku niezawarcia przyrzeczonej umowy z przyczyn leżących po stronie Kupującego.
Umowa przedwstępna - prawa/obowiązki Kupującego: zobowiązanie do nabycia nieruchomości we wskazanym w umowie przedwstępnej terminie i ustalonej w tej umowie cenie; prawo do odstąpienia od umowy przez Kupującego bez wyznaczenia dodatkowego terminu i otrzymania sumy dwukrotnie wyższej niż wręczony zadatek w przypadku niezawarcia przyrzeczonej umowy z przyczyn leżących po stronie Sprzedającego; zobowiązanie do zapłaty pozostałej po odliczeniu zadatku części ceny w dniu zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży; poniesienie kosztów zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży i umowy przeniesienia własności.
Działka nr ew. …… umowa przedwstępna - prawa/obowiązki Sprzedającego: zobowiązanie do sprzedaży nieruchomości we wskazanym w umowie przedwstępnej terminie i ustalonej w tej umowie cenie; prawo do odstąpienia od umowy przez Sprzedającego bez wyznaczenia dodatkowego terminu i zatrzymania zadatku w przypadku niezawarcia przyrzeczonej umowy z przyczyn leżących po stronie Kupującego.
Umowa przedwstępna - prawa/obowiązki Kupującego: zobowiązanie do nabycia nieruchomości we wskazanym w umowie przedwstępnej terminie i ustalonej w tej umowie cenie; prawo do odstąpienia od umowy przez Kupującego bez wyznaczenia dodatkowego terminu i otrzymania sumy dwukrotnie wyższej niż wręczony zadatek w przypadku niezawarcia przyrzeczonej umowy z przyczyn leżących po stronie Sprzedającego; zobowiązanie do zapłaty pozostałej po odliczeniu zadatku części ceny w dniu zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży; poniesienie kosztów zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży i umowy przeniesienia własności.
lit. b:
Działka nr ew. …….. - uiszczenie zadatku przez Kupującego.
Działka nr ew. …….. - uiszczenie zadatku przez Kupującego.
lit. c:
Działka nr ew. …: Pani nie udzieliła i nie zamierza udzielić przyszłemu nabywcy pełnomocnictwa (zgody, upoważnienia) do występowania w Jej imieniu w związku z planowaną sprzedażą.
Działka nr ew. ……. Pani nie udzieliła i nie zamierza udzielić przyszłemu nabywcy pełnomocnictwa (zgody, upoważnienia) do występowania w Jej imieniu w związku z planowaną sprzedażą.
7)Odpowiedzi nie udziela się w związku z odpowiedzią udzieloną do pyt. 6) lit. c.
8)Sprzedaż będzie dokonana na rzecz każdej osoby, która uiści uzgodnioną cenę.
9)Nieruchomości w przyszłości przeznaczone do sprzedaży:
działka nr …… pow. 1,0497 ha zabudowana: dom jednorodzinny, garaże, biuro budynek gospodarczy, warsztat z zapleczem przystosowanym do napraw maszyn rolniczych, plac, wiata;
działka…..pow. 0,3503 ha - droga wjazdowa przyległa do placu i wiaty.
10)Pani nie wyklucza nabycia w przyszłości nieruchomości dla celów osobistych – mieszkaniowych.
11)Data śmierci męża: 11.12.2023 r.
Pytanie
Czy planowana sprzedaż podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?
Pani stanowisko w sprawie
W ocenie Wnioskodawcy opisana sprzedaż nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT z następujących względów:
Sprzedaż gruntu stanowi odpłatną dostawę towarów na terytorium kraju, ponieważ grunt spełnia definicję towaru zgodnie z treścią art. 2 pkt 6 ustawy o VAT.
Uwzględnić jednak trzeba, że opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów dokonywana przez podmiot mający status podatnika VAT w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT.
Istotne jest więc ustalenie, czy podmiot dokonujący sprzedaży prowadzi działalność gospodarczą w tym zakresie w rozumieniu przepisów art. 15 ust. 2 ww. ustawy.
Dostawa nieruchomości, podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT ) wyłącznie wówczas, gdy czynność podlegającą opodatkowaniu wykona podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik.
Zgodnie z definicją działalności gospodarczej zawartą w art. 15 ust. 2 ww. ustawy, zasadne jest przyjęcie, że działalność rolnicza, zdefiniowana w art. 2 pkt 15 ustawy, mieści się w pojęciu działalności gospodarczej.
Działalnością rolniczą w rozumieniu tego przepisu nie jest sprzedaż gruntów wykorzystywanych w produkcji określonej w art. 2 pkt 15 ustawy o VAT.
Oznacza to, że czynność sprzedaży gruntów stanowi transakcję inną, niż dostawa produktów rolnych i świadczenie usług rolniczych. Transakcja taka powinna zatem podlegać ocenie według zasad ogólnych - bez powiązania z faktem wykonywania działalności rolniczej.
Dla oceny, czy dany podmiot sprzedając działki działa w charakterze podatnika VAT w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku VAT istotne są kryteria określone przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z dnia 15 września 2011 r. w sprawach połączonych C-180/10 i C-181/10.
TSUE wskazał tam, że osoby fizycznej, która prowadziła działalność rolniczą na gruncie nabytym ze zwolnieniem od podatku od wartości dodanej i przekształconym wskutek zmiany planu zagospodarowania przestrzennego niezależnej od woli tej osoby w grunt przeznaczony pod zabudowę, nie można uznać za podatnika podatku od wartości dodanej w rozumieniu art. 9 ust. 1 i art. 12 ust. 1 dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE Nr L 347, str. 1 z późn. zm.), kiedy dokonuje ona sprzedaży tego gruntu, jeżeli sprzedaż ta następuje w ramach zarządu majątkiem prywatnym.
Natomiast, jeżeli osoba ta w celu dokonania sprzedaży podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców, w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi dyrektywy 112 należy uznać ją za podmiot prowadzący działalność gospodarczą, a więc za podatnika podatku od wartości dodanej.
Sprawa C-180/10 rozpatrywana była w związku ze skierowaniem do Trybunału pytania prejudycjalnego na skutek wniesienia przez Ministra Finansów skargi kasacyjnej, w której wyrażony został pogląd, iż grunt będący przedmiotem sprzedaży, nabyty na potrzeby działalności rolniczej, nie był użytkowany wyłącznie w celach prywatnych podatnika, lecz stanowił część jego gospodarstwa rolnego, a więc służył prowadzeniu działalności gospodarczej, co powinno skutkować opodatkowaniem podatkiem VAT takiej sprzedaży. Wyrok ten odnosił się do rolnika ryczałtowego, dokonującego sprzedaży gruntów na których prowadzona była wcześniej działalność rolnicza - będąca działalnością gospodarczą dla celów VAT.
W świetle ww. wyroku TSUE okoliczność uprzedniego prowadzenia działalności rolniczej na zbywanych gruntach jest nieistotna.
Podkreślić również trzeba, że brak jest przepisów uzasadniających uznanie, że dla zakwalifikowania danego składnika majątku do majątku prywatnego jest wymagane dokonywanie w stosunku do takiego składnika majątku aktywnych działań służących zaspokojeniu prywatnych potrzeb. Wystarczający jest sam fakt posiadania danego składnika majątku.
Zgodnie z art. 140 Kodeksu cywilnego, rozporządzenie rzeczą jest drugim, obok czerpania pożytków elementem wykonywania prawa własności.
W związku z powyższym, w przedmiotowej sprawie zasadne jest przyjęcie, że planowana sprzedaż wykonana będzie w ramach zwykłego zarządu nieruchomością i nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które Pani przedstawiła we wniosku, jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Zatem w oparciu o definicję zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy, należy przyjąć, że zbycie nieruchomości gruntowych (działek) traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.
Nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu, musi być wykonywana przez podmiot o statusie podatnika działającego w takim charakterze w odniesieniu do tej czynności.
Pojęcia „podatnik” i „działalność gospodarcza”, na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy.
Według art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
W myśl art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE:
„Podatnikiem” jest każda osoba prowadząca samodzielnie w dowolnym miejscu jakąkolwiek działalność gospodarczą, bez względu na cel czy też rezultaty takiej działalności. „Działalność gospodarcza” obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, włącznie z górnictwem, działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie. Za działalność gospodarczą uznaje się w szczególności wykorzystywanie, w sposób ciągły, majątku rzeczowego lub wartości niematerialnych w celu uzyskania z tego tytułu dochodu.
Jednocześnie w art. 12 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE wskazano, że:
Państwa członkowskie mogą uznać za podatnika każdego, kto okazjonalnie dokonuje transakcji związanej z działalnością, o której mowa w art. 9 ust. 1 akapit drugi, w szczególności jednej z następujących transakcji:
a)dostawa budynku lub części budynku oraz związanego z nim gruntu, przed pierwszym zasiedleniem;
b)dostawa terenu budowlanego.
Na podstawie art. 2 ust. 1 lit. a) Dyrektywy 2006/112/WE:
Opodatkowaniu VAT podlegają następujące transakcje: odpłatna dostawa towarów na terytorium państwa członkowskiego przez podatnika działającego w takim charakterze.
Z przytoczonych regulacji prawa wspólnotowego wynika, że podatnikiem podatku od towarów i usług może być każda osoba, która okazjonalnie dokonuje czynności opodatkowanych, przy czym czynności te winny być związane z działalnością zdefiniowaną jako działalność gospodarcza, tj. wszelką działalnością producentów, handlowców i osób świadczących usługi, włącznie z górnictwem, działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie.
Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług w świetle powyższych przepisów jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie – czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Uznanie, iż dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług, wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.
Z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych Jarosław Słaby przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) oraz Emilian Kuć i Halina Jeziorska-Kuć przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C-181/10) wynika, że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży nie mogą stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania dyrektywy, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą.
Inaczej jest natomiast – wyjaśnił Trybunał – w wypadku, gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy. Zatem za podatnika należy uznać osobę, która w celu dokonania sprzedaży gruntów angażuje podobne środki, wykazując aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem, tj. działania wykraczające poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.
W kontekście powyższego, uwzględniając definicję działalności gospodarczej należy stwierdzić, że dostawa towarów będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług tylko w sytuacji, gdy dokonana zostanie przez podmiot o statusie podatnika, który działa w takim charakterze w odniesieniu do tej konkretnie czynności.
Z opisu sprawy wynika, że ma Pani status rolnika ryczałtowego. W skład prowadzonego przez Panią gospodarstwa rolnego wchodzą m.in. działki gruntu nr ……. składająca się z gruntów rolnych zabudowanych budynkami gospodarczymi dla rolnictwa, wiatami dla maszyn rolniczych, gruntów ornych, gruntów rolnych zadrzewionych i zakrzewionych, gruntów pod rowami, pastwisk, nieużytków oraz nr ……. niezabudowana, pełniąca funkcję drogi przyległej do działki nr ……. Działka nr …….. oraz nr ……… zostały nabyte w ramach darowizny od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej i nie będącej podatnikiem podatku VAT. Planuje Pani zaprzestanie działalności rolniczej na opisanych działkach i dokonanie jedną transakcją sprzedaży działek nr …... Nie ponosiła Pani, ani nie planuje ponosić nakładów na budowę dróg, uzbrojenie terenu w infrastrukturę techniczną działki nr ……. Działka nr …….. stanowi drogę gruntową, na którą nie ponoszono nakładów skutkujących uznaniem ją za budowlę. Nie będzie Pani wykonywać zorganizowanych i ciągłych czynności promujących planowaną sprzedaż. Zamierza Pani pozyskać nabywcę ww. działek poprzez ogłoszenie w prasie, w internecie. Nie zawarła Pani dla sprzedaży działek nr ……. umowy przedwstępnej. Jednak ma Pani zamiar zawarcia takiej umowy. W umowie takiej zobowiąże się Pani do sprzedaży działek nr …… we wskazanym w umowie przedwstępnej terminie i ustalonej w tej umowie cenie; umowa będzie zawierała prawo do odstąpienia od umowy przez Sprzedającego bez wyznaczenia dodatkowego terminu i zatrzymania zadatku w przypadku niezawarcia przyrzeczonej umowy z przyczyn leżących po stronie Kupującego. Kupujący zobowiąże się do nabycia ww. działek we wskazanym w umowie przedwstępnej terminie i ustalonej w tej umowie cenie; umowa będzie zawierała prawo do odstąpienia od umowy przez Kupującego bez wyznaczenia dodatkowego terminu i otrzymania sumy dwukrotnie wyższej niż wręczony zadatek w przypadku niezawarcia przyrzeczonej umowy z przyczyn leżących po Pani stronie; zobowiązanie do zapłaty pozostałej po odliczeniu zadatku części ceny w dniu zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży; poniesienie kosztów zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży i umowy przeniesienia własności. Nie udzieliła Pani i nie zamierza Pani udzielić przyszłemu nabywcy pełnomocnictwa (zgody, upoważnienia) do występowania w Pani imieniu w związku z planowaną sprzedażą działek nr …. Nie dokonywała Pani dotychczas żadnych sprzedaży działek gruntu. Działki nie były i nie będą przedmiotem najmu/dzierżawy.
Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że z całokształtu okoliczności sprawy nie wynika taka Pani aktywność, która wykraczałaby poza ramy czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. Zatem należy uznać, że dokonana przez Panią sprzedaż działek nr ……, nie będzie stanowiła działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Brak jest bowiem przesłanek świadczących o takiej Pani aktywności w przedmiocie zbycia ww. działek, która jest porównywalna do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem. Nie występuje bowiem ciąg zdarzeń, które jednoznacznie przesądzają, że dostawa przedmiotowych działek będzie stanowiła działalność gospodarczą. Jak wynika z całokształtu okoliczności sprawy, nie podejmie Pani aktywnych działań w zakresie obrotu nieruchomościami, które świadczyłyby o angażowaniu środków w sposób podobny do wykorzystywanych przez handlowców.
Konsekwentnie, z tytułu sprzedaży działek nr ...... nie będzie działała Pani w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. Działania podejmowane przez Panią należą do zakresu zwykłego zarządu majątkiem prywatnym. W związku z tym, będzie Pani korzystała z przysługującego prawa do rozporządzania własnym majątkiem, która to czynność oznacza działanie w sferze prywatnej, do której unormowania ustawy o podatku od towarów i usług nie mają zastosowania.
Wobec powyższego, sprzedaż przez Panią działek nr ….nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2383 ze zm.).