PUP, będący jednostką organizacyjną powiatu zwolnioną z VAT z powodu obrotu poniżej 200 tys. zł rocznie, zainstalował w 2024 r. instalację fotowoltaic... - Interpretacja - null

ShutterStock

Czy odsprzedaż nadwyżki energii elektrycznej wymaga wystawienia faktury VAT?

Temat interpretacji

Odsprzedaż nadwyżki energii — faktura VAT czy rachunek?

PUP, będący jednostką organizacyjną powiatu zwolnioną z VAT z powodu obrotu poniżej 200 tys. zł rocznie, zainstalował w 2024 r. instalację fotowoltaiczną. Nadwyżka energii elektrycznej, której urząd nie wykorzystuje, jest sprzedawana na podstawie umowy, a pierwsze rozliczenie ma nastąpić po zakończeniu 2024 roku. PUP działa jako prosument energii odnawialnej, zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii. Wątpliwości dotyczące sposobu dokumentowania tej sprzedaży skłoniły urząd do złożenia wniosku o interpretację.

W związku z tym, PUP zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy w związku z odsprzedażą nadwyżki energii elektrycznej wprowadzonej do sieci powinien wystawić fakturę VAT, czy rachunek. W ocenie urzędu, ponieważ nie prowadzi on działalności gospodarczej, nie jest czynnym podatnikiem VAT, a jego działalność jest objęta zwolnieniem z VAT z uwagi na niski obrót, dlatego uznał, że właściwym dokumentem do potwierdzenia sprzedaży nadwyżki energii elektrycznej powinien być rachunek, a nie faktura VAT.

Stanowisko KIS: obowiązek wystawienia faktury na żądanie

Dyrektor KIS wyjaśnił, że PUP, mimo że korzysta ze zwolnienia z VAT, w przypadku sprzedaży nadwyżki energii elektrycznej jest zobowiązany do wystawienia faktury na żądanie nabywcy.

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do art. 106b ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, który nakłada na podatnika zwolnionego z VAT obowiązek wystawienia faktury na żądanie nabywcy towaru lub usługi, w tym także energii elektrycznej. W takiej sytuacji faktura musi zawierać wszystkie wymagane elementy przewidziane w przepisach, mimo że podatek VAT nie jest w niej naliczany. Organ podkreślił, że sprzedaż zwolniona z VAT również podlega dokumentowaniu fakturą, jeśli nabywca tego zażąda.

Następnie KIS wyjaśniła, że rachunek, na który powołuje się PUP, nie jest właściwym dokumentem w przypadku sprzedaży towarów lub usług podlegających przepisom ustawy o VAT, nawet jeśli podmiot jest zwolniony z tego podatku. Przepisy Ordynacji podatkowej dotyczące wystawiania rachunków odnoszą się do działalności nierejestrowanej w systemie VAT, natomiast odsprzedaż energii elektrycznej, nawet jeśli jest zwolniona z VAT, musi być dokumentowana fakturą, zgodnie z przepisami ustawy o VAT.

„Zatem w sytuacji, gdy korzystają Państwo ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy, co do zasady nie mają Państwo obowiązku wystawienia faktury z tytułu odprzedaży nadwyżki energii elektrycznej wprowadzonej do sieci, z wyjątkiem przypadku, o którym mowa w ww. art. 106b ust. 3 pkt 2 ustawy. Brak jest również obowiązku wystawienia przez Państwa rachunku. W konsekwencji, będąc podatnikiem zwolnionym od podatku VAT, nie mają Państwo obowiązku udokumentowania odsprzedaży nadwyżki energii elektrycznej wprowadzonej do sieci poprzez wystawienie faktury VAT, bądź rachunku” - podsumował dyrektor KIS.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 7 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.514.2024.2.AK