Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktury dokumentującej wynajem lawety oraz zakup paliwa. - Interpretacja - 0114-KDIP4-2.4012.420.2024.4.WH

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 4 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.420.2024.4.WH

Temat interpretacji

Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktury dokumentującej wynajem lawety oraz zakup paliwa.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

3 lipca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 3 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktury dokumentującej wynajem lawety oraz zakup paliwa. Uzupełnił Pan wniosek pismem z 4 września 2024 r. (wpływ 4 września 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Sytuacja 1

Pozyskał Pan klienta na zakup samochodu i od tej sprzedaży właściciel pojazdu wynagrodził Pana prowizją. Zaproponował Pan klientowi dowóz tego samochodu w miejsce wskazane przez niego. Pan jako pośrednik wystawił fakturę za transport na klienta. Transport zrealizował Pan lawetą wyszukaną z giełdy.

Sytuacja 2

Pozyskał Pan klienta na zakup samochodu i od tej sprzedaży właściciel pojazdu wynagrodził Pana prowizją. Zaproponował Pan klientowi dowóz tego samochodu w miejsce wskazane przez niego. Pan jako pośrednik wystawił fakturę za transport na klienta. Transport zrealizował Pan fizycznie na kołach na dwa samochody na dwóch kierowców. Prowadził Pan pojazd od klienta w miejsce wskazane przez niego.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego

Na pytanie, czy jest Pan czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, wskazał Pan, tak jestem czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Na pytanie, co jest przedmiotem Pana działalności gospodarczej, wskazał Pan, głównym profilem działalności jest pośrednictwo w sprzedaży samochodów.

Na pytanie, czy ze sprzedawcą samochodu łączy Pana umowa pośrednictwa lub inna (jeśli tak to jaka) wskazał Pan, tak łączy mnie umowa pośrednictwa ze sprzedawcą samochodu (dealerem samochodów).

Na pytanie, czy wystawia Pan fakturę z tytułu wykonanej usługi na rzecz właściciela samochodu wskazał Pan, tak wystawiam fakturę z tytułu usługi transportowej na rzecz kupującego.

Na pytanie, czy jest Pan stroną transakcji sprzedaży samochodu wskazał Pan, nie jestem stroną sprzedaży.

Na pytanie czy sprzedaż samochodu dokumentowana jest przez właściciela samochodu czy przez Pana wskazał Pan, że sprzedaż dokumentowana przez dealera pojazdu (fakturą sprzedaży na kupującego).

Na pytanie do wykonywania jakich czynności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystał Pan nabytą usługę transportu auta klienta lawetą (sytuacja opisana w pkt 1), tj. czy do czynności:

  • opodatkowanych podatkiem od towarów i usług,
  • zwolnionych z opodatkowania podatkiem od towarów i usług,
  • niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług

wskazał Pan, do opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Na pytanie czy paliwo nabyte do samochodu klienta (sytuacja opisana w pkt 2) jest związane bezpośrednio i wyłącznie ze świadczoną przez Pana usługą transportu tego pojazdu na rzecz klienta podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wskazał Pan, tak paliwo jest nabyte do samochodu klienta (kupującego) i związane tylko i wyłącznie z tą transakcją.

Pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu z 4 września 2024 r.)

Czy VAT z faktury dotyczącej wynajmu lawety (sytuacja 1) oraz zakupu paliwa (sytuacja 2) zgodnie z przepisami ustawy o VAT można rozliczyć w 100 %?

Pana stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu z 4 września 2024 r.)

Sytuacja 1

Pana zdaniem, zgodnie z art. 86a ustawy o VAT może Pan rozliczyć VAT z pełnym odliczeniem.

Sytuacja 2.

Pana zdaniem, zgodnie z art. 86a ustawy o VAT może Pan rozliczyć VAT z pełnym odliczeniem.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a)nabycia towarów i usług,

b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Należy zauważyć, że formułując w art. 86 ust. 1 ustawy, warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną, ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej.

Podkreślić należy, że ustawodawca przyznał podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W świetle art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy:

Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku

Dodatkowo należy wskazać, że kwestie dotyczące prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi zostały uregulowane w art. 86a ustawy.

Zgodnie z art. 86a ust. 1 ustawy:

W przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, stanowi 50% kwoty podatku:

1)    wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika;

2)    należnego z tytułu:

a)    świadczenia usług, dla którego zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 podatnikiem jest ich usługobiorca,

b)    dostawy towarów, dla której zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 podatnikiem jest ich nabywca,

c)    wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów;

3)    należnego, w przypadku, o którym mowa w art. 33a;

4)    wynikającej z otrzymanego dokumentu celnego, deklaracji importowej w przypadku, o którym mowa w art. 33b, oraz z decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34.

Stosownie do treści art. 86a ust. 2 ustawy:

Do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, o których mowa w ust. 1, zalicza się wydatki dotyczące:

1)    nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów oraz nabycia lub importu ich części składowych;

2)    używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową, inne niż wymienione w pkt 3;

3)    nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.

Zatem zgodnie z powyższymi regulacjami podatnikowi przysługuje ograniczone do 50% prawo do odliczenia podatku w odniesieniu do wszystkich wydatków związanych z pojazdami samochodowymi przeznaczonymi do użytku „mieszanego”.

Dla celów stosowania tego ograniczenia za wykorzystywanie „mieszane” należy rozumieć, że w odniesieniu do pojazdu wykorzystywanego w działalności gospodarczej istnieje możliwość jego użycia również do celów niezwiązanych z tą działalnością, np. do celów prywatnych. Wystarczy przy tym możliwość nawet tylko jednorazowego użycia pojazdu do celów prywatnych, aby uznać, że pojazd może być wykorzystywany w sposób „mieszany”.

Nie jest przy tym istotny moment, w którym użycie to ma miejsce podczas całego okresu użytkowania przez podatnika danego pojazdu, żeby uznać ten pojazd za wykorzystywany do celów „mieszanych”.

Jednakże od wynikającej z art. 86a ust. 1 ustawy zasady przewidziano wyjątki.

W świetle art. 86a ust. 3 ustawy:

Przepis ust. 1 nie ma zastosowania:

1)    w przypadku gdy pojazdy samochodowe są:

a)    wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika lub

b)    konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie;

2)    do towarów montowanych w pojazdach samochodowych i do związanych z tymi towarami usług montażu, naprawy i konserwacji, jeżeli przeznaczenie tych towarów wskazuje obiektywnie na możliwość ich wykorzystywania wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika.

Według art. 86a ust. 4 ustawy:

Pojazdy samochodowe są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli:

1)    sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub

2)    konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Na mocy art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Treść powołanych przepisów ustawy wskazuje, że za podatnika podatku VAT będzie uznany tylko taki podmiot, który dokonuje czynności zmierzających do wykorzystania nabytych towarów i usług do celów działalności gospodarczej.

Zatem odliczyć można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika. Wskazana zasada wyłącza jednocześnie możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

W opisie sprawy wskazał Pan, że jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Głównym profilem Pana działalności jest pośrednictwo w sprzedaży samochodów. Pozyskał Pan klienta na zakup samochodu i od tej sprzedaży właściciel pojazdu wynagrodził Pana prowizją. Zaproponował Pan klientowi dowóz tego samochodu w miejsce wskazane przez niego. W sytuacji 1 transport zrealizował Pan lawetą wyszukaną z giełdy. Natomiast w sytuacji 2 transport zrealizował Pan fizycznie na kołach na dwa samochody na dwóch kierowców. Nabytą usługę transportu auta klienta lawetą (sytuacja opisana w pkt 1), wykorzystał Pan do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Paliwo nabyte do samochodu klienta (kupującego) związane jest tylko i wyłącznie z usługą transportu tego pojazdu na rzecz klienta podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów.

Pana wątpliwości dotyczą ustalenia, czy podatek VAT z faktury dotyczącej wynajmu lawety (sytuacja 1) oraz zakupu paliwa (sytuacja 2) zgodnie z przepisami ustawy o VAT można rozliczyć w 100 %.

Odnosząc się do Pana wątpliwości na wstępie wskazać należy, że wbrew Pana stanowisku, w analizowanym przypadku nie znajdą zastosowania regulacje wskazane w art. 86a ustawy, gdyż jak wynika z okoliczności sprawy nie ponosił Pan wydatków o których mowa w art. 86a ust. 2 ustawy.

Wskazać należy, że przedmiotem Pana działalności gospodarczej jest pośrednictwo w sprzedaży samochodów a ponoszone przez Pana wydatki na wynajem lawety (sytuacja 1) oraz zakup paliwa (sytuacja 2) nie miały związku z użytkowanymi przez Pana pojazdami samochodowymi wykorzystywanymi w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. Jak wskazał Pan w opisie sprawy poniesione przez Pana wydatki na wynajem lawety (sytuacja 1) oraz zakup paliwa (sytuacja 2) były związane ze świadczeniem usług transportu aut klienta.

Zatem w analizowanym przypadku należy przeanalizować możliwość skorzystania przez Pana z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na podstawie art. 86 ustawy, z którego wynika podstawowa zasada odliczenia podatku naliczonego.

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane przez zarejestrowanego, czynnego podatnika podatku VAT w ramach działalności gospodarczej do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Mając zatem na uwadze powołane przepisy należy stwierdzić, że w rozpatrywanej sprawie warunki, o których mowa w art. 86 ust. 1 ustawy, będą spełnione, jest Pan zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i jak Pan wskazał, zarówno nabyta usługa wynajmu lawety jak, i zakupione paliwo były wykorzystywane wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych.

W konsekwencji należy stwierdzić, że będzie przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur wynajem lawety oraz zakup paliwa na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy. Powyższe prawo będzie przysługiwało, o ile nie będą zachodziły wyłączenia zawarte w art. 88 ustawy.

Tym samym Pana stanowisko należy uznać za prawidłowe, ponieważ wywiódł Pan prawidłowy skutek prawny w postaci przysługującego Panu prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury dotyczącej wynajmu lawety (sytuacja 1) oraz zakupu paliwa (sytuacja 2).

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie podatku od towarów i usług. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy. Ponosi Pan ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu zdarzenia przyszłego. Podkreślenia wymaga, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z tym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).