Interpretacja indywidualna z dnia 7 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.538.2024.1.EW
Temat interpretacji
Uznanie Działu B za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy i w konsekwencji uznanie podziału Spółki Dzielonej przez wydzielenie za czynność wyłączoną z opodatkowania na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 sierpnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 1 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie uznania Działu B za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy i w konsekwencji uznania podziału Spółki Dzielonej przez wydzielenie za czynność wyłączoną z opodatkowania na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
1.Wnioskodawca (dalej: „Spółka Dzielona”) jest spółką kapitałową z siedzibą w Polsce. Spółka Dzielona jest polskim rezydentem dla celów podatkowych podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (dalej: „CIT”) od całości swoich dochodów na terytorium Polski bez względu na miejsce ich osiągania. Spółka Dzielona jest także zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: „VAT”).
2.Spółka Przejmująca jest spółką kapitałową z siedzibą w Polsce. Spółka Przejmująca jest polskim rezydentem dla celów podatkowych podlegającym opodatkowaniu CIT od całości swoich dochodów na terytorium Polski bez względu na miejsce ich osiągania. Spółka Przejmująca jest także zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT.
3.Spółka Dzielona prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług kolokacyjnych. Usługi kolokacji polegają na wynajmie środowiska technicznego w profesjonalnym centrum danych (serwerowni) w celu bezpiecznego utrzymywania fizycznej infrastruktury IT. Usługobiorcy Spółki Dzielonej w zakresie tego obszaru utrzymują na nieruchomościach należących do Spółki Dzielonej własny sprzęt serwerowy, macierze, czy sprzęt sieciowy albo wynajmują dedykowaną infrastrukturę IT. Spółka Dzielona w ramach usługi kolokacji, oprócz środowiska technicznego w komorach serwerowych, udostępnia usługobiorcom także przestrzeń logistyczną (magazyn, dok rozładunkowy oraz strefę warsztatową). Spółka Dzielona świadczy również przede wszystkim usługi chmurowe, usługi telekomunikacyjne (m.in. zapewnienie dostępu do Internetu, czy transmisja danych), tzw. managed services obejmujące m.in.: usługi managed network services, (...), usługi zarządzania infrastrukturą informatyczną w tym monitoring, administracja, zdalne zarządzanie infrastrukturą świadczone przez zespół Smart hands.
4.Spółka Dzielona jest użytkownikiem wieczystym 4-ech działek zlokalizowanych w C:
-Nr działki: 1; numer księgi wieczystej: (…),
-Nr działki: 2; numer księgi wieczystej: (…),
-Nr działki: 3; numer księgi wieczystej: (…),
-Nr działki: 4; numer księgi wieczystej: (…),
dalej łącznie jako „Nieruchomości”. Spółka Dzielona jest również właścicielem budynków i budowli zlokalizowanych na Nieruchomościach.
5.Spółka Dzielona obsługuje dwa nowoczesne obiekty X zlokalizowane w dwóch różnych miejscach w C (dalej: odpowiednio „X1” – który jest przez Spółkę Dzieloną najmowany i „X2” – który stanowi własność Spółki Dzielonej):
a)X1 – budynek zlokalizowany w C o powierzchni technologicznej 800 m² przeznaczonej pod kompleksowe usługi (…). Przydzielona moc całkowita (…).
b)X2 – budynek zlokalizowany w C o powierzchni technologicznej 12 000 m² również przeznaczonej pod kompleksowe usługi (…). Przydzielona moc całkowita (…). Spółka Dzielona planuje rozbudowę X2 polegającą na zainstalowaniu urządzeń (…).
Jednocześnie Spółka Dzielona planuje realizację dwóch inwestycji (dalej odpowiednio: „X3” oraz „X4”).
6.Spółka Dzielona swoje usługi w ramach X1 i X2 oferuje głównie dużym i średnim przedsiębiorstwom. Spółka Dzielona obsługuje przedsiębiorstwa m.in. (…).
7.Na moment składania niniejszego wniosku większościowym wspólnikiem Spółki Dzielonej jest E (dalej: „Wspólnik”) będący cypryjskim rezydentem podatkowym. Mniejszościowym wspólnikiem Spółki Dzielonej jest aktualnie F Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w Polsce, która jest polskim rezydentem podatkowym. Przed dniem podziału Wspólnik zamierza odkupić wszystkie udziały przysługujące mniejszościowemu udziałowcowi w Spółce Dzielonej. W ten sposób przed dniem podziału Wspólnik będzie jedynym udziałowcem Spółki Dzielonej.
8.W Spółce Dzielonej można wyróżnić dwa obszary działalności operacyjnej:
a)Działalność usługowa nakierowana na większych usługobiorców (tzw. usługi kolokacji hurtowej – ang. Y Colocation) i która jest ściśle związana z Nieruchomościami posiadającymi odpowiednią infrastrukturę technologiczną poprzez:
(…).
Usługi kolokacji hurtowej polegają na świadczeniu usług kolokacyjnych na rzecz większych usługobiorców zajmujących znaczną przestrzeń w centrach przetwarzania danych, która jest dopasowana do specyfiki konkretnego usługobiorcy. Ponadto, usługi kolokacji hurtowej charakteryzuje to, że:
(…)
b)Działalność usługowa nakierowana na mniejszych usługobiorców (tzw. usługi kolokacji detalicznej – ang. Z Colocation) oraz skupiająca w sobie pozostałe usługi, które obecnie są świadczone przez Spółkę Dzieloną (tj. usługi chmurowe, usługi telekomunikacyjne oraz usługi zarządzania infrastrukturą informatyczną – tj. usługi manager network services, (…), monitoring i administracja chmurą). Usługi kolokacji detalicznej charakteryzuje to, że:
(…)
9.Spółka Dzielona zatrudnia aktualnie ok. (…) pracowników.
10.Obecnie rozważany jest podział Spółki Dzielonej. W jego wyniku dojdzie do wydzielenia ze Spółki Dzielonej na rzecz Spółki Przejmującej Działu B. Po podziale Spółka Dzielona będzie kontynuować prowadzenie działalności gospodarczej w oparciu o Dział A.
11.Wydzielenie i przeniesienie majątku w zakresie Działu A do Spółki Przejmującej poprzez podział odbędzie się w sposób określony w art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu Spółek Handlowych („KSH”), tj. w ramach podziału przez wydzielenie. Spółka Dzielona jak i Spółka Przejmująca przed podziałem będą posiadać tego samego (jedynego) Wspólnika, który będzie posiadał 100% udziałów zarówno w Spółce Dzielonej jak i w Spółce Przejmującej. Wartość emisyjna udziałów przydzielonych Wspólnikowi Spółki Dzielonej przez Spółkę Przejmującą będzie odpowiadać co najmniej wartości rynkowej majątku Spółki Dzielonej, który zostanie przeniesiony do Spółki Przejmującej oraz będzie wyższa niż wartość nominalna tych udziałów – tak powstała różnica zostanie przekazana na kapitał zapasowy.
12.Podział przez wydzielenie nastąpi poprzez przeniesienie części majątku Spółki Dzielonej w postaci Działu B na Spółkę Przejmującą. W wyniku podziału dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej. Podwyższony kapitał zakładowy Spółki Przejmującej zostanie pokryty majątkiem Spółki Dzielonej w postaci Działu B, którego wartość zostanie wyceniona przez niezależny od Spółki Dzielonej i Spółki Przejmującej podmiot według wartości rynkowej.
13.Poniżej Wnioskodawca przedstawia opis składników majątkowych i niemajątkowych, w tym zobowiązań, które są związane z prowadzeniem odpowiednio Działu A i Działu B.
Dział A
14.W skład Działu A wchodzą w szczególności następujące składniki majątkowe i niemajątkowe:
-Prawa i obowiązki wynikające z umów o pracę podpisanymi z pracownikami, (…),
-Prawa do użytkowania wieczystego Nieruchomości oraz prawo własności do budynków (m.in. biurowiec i serwerownia) oraz budowli zlokalizowanych na Nieruchomościach,
-Prawa i obowiązki wynikające z umów o świadczenie kolokacji z dwoma dużymi klientami,
-Prawa i obowiązki wynikające z umów z dostawcami, w szczególności:
(…)
-Rachunki bankowe w różnych walutach oraz środki finansowe zgromadzone na tych rachunkach, prowadzone w (…),
-Prawa i obowiązki wynikające z umowy pożyczki (…) oraz zobowiązanie do spłaty tej pożyczki wraz z odsetkami,
-Prawa i obowiązki wynikające z umów najmu,
-Prawa i obowiązki wynikające z umowy leasingu sprzętu pracowniczego przypisanego do pracowników Działu A,
-Należność wynikająca z umowy z dużym klientem oraz należności od dostawców,
-Zobowiązania związane z Działem A, w szczególności wobec dostawców energii,
-Rozrachunki z pracownikami przypisanymi do Działu A,
-Decyzje i pozwolenia administracyjne związane z Nieruchomościami i X1,
-Prawa i obowiązki związane z dokonanymi wpisami/rejestrami/zgłoszeniami w rejestrach administracyjnych,
-Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne związane z Działem A, w tym prawo do użytkowania wieczystego gruntów, budynki, obiekty inżynieryjne, sprzęt energetyczny, urządzenia ogólnego zastosowania, wyposażenie techniczne, środki transportu (leasingowane), inwestycje w obcym środku trwałym, inne,
-Zabezpieczenie wynikające z otrzymanego poręczenia przez podmiot z grupy w odniesieniu do umowy o świadczenie usług kolokacji na rzecz dużego klienta.
-Część praw autorskich, w szczególności prawa autorskie wytworzone przy wykonywaniu pracy przez pracowników Spółki Dzielonej związane z Działem A,
Znak towarowy związany z firmą Spółki Dzielonej
Do Działu A zostało przypisanych także kilku pracowników związanych z pionem controllingu. marketingu oraz kadrowym (oraz przypisanych do nich składników majątkowych oraz niemajątkowych) z uwagi na ich funkcjonalne zaangażowanie w pracę Działu A.
Dział B
15.W skład Działu B wchodzą w szczególności następujące składniki majątkowe i niemajątkowe:
-Prawa i obowiązki wynikające z umów o pracę podpisanymi z pracownikami, w tym (…),
-Prawa i obowiązki wynikające z umów z klientami o świadczenie usług kolokacji detalicznej,
-Prawa i obowiązki wynikające z umów z dostawcami, w szczególności dotyczące umów umożliwiających świadczenie usług chmurowych, usług telekomunikacyjnych oraz usługi wchodzące w skład tzw. managed services:
(…).
-Rachunki bankowe w różnych walutach oraz środki finansowe zgromadzone na tych rachunkach, prowadzone w (…),
-Prawa i obowiązki wynikające z umów leasingu sprzętu pracowniczego przypisanego do pracowników Działu B,
-Prawa i obowiązki wynikające z umów partnerskich z kluczowymi firmami z branży teleinformatycznej zapewniające odpowiedni dostęp do oferty infrastrukturalnej, rozwiązań technologicznych i kompetencji niezbędnych do budowania rozwiązań dla klientów końcowych,
-Należności od klientów kolokacji detalicznej, usług chmurowych, usług telekomunikacyjnych, oraz usług wchodzących w skład tzw. managed services,
-Zobowiązania związane z Działem B, w szczególności wobec leasingodawców oraz dostawców licencji i sprzętu IT, operatorów telekomunikacyjnych,
-Rozrachunki z pracownikami przypisanymi do Działu B,
-Prawa i obowiązki wynikające z umów B2B z osobami świadczącymi usługi związane z Działem B,
-Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne związane z Działem B w tym urządzenia ogólnego zastosowania, wyposażenie techniczne, środki transportu (leasingowanc), inne,
-Udzielone zabezpieczenie w formie weksla in blanco wobec wierzytelności z umowy leasingu,
-Zabezpieczenie wynikające z otrzymanego poręczenia przez podmiot z grupy w odniesieniu do umowy leasingu sprzętu IT,
-Część praw autorskich, w szczególności chmura obliczeniowa oraz prawa autorskie wytworzone przy wykonywaniu pracy przez pracowników Spółki Dzielonej związane z Działem B,
-Znaki towarowe związane z chmurą obliczeniową.
Wśród ww. składników majątkowych oraz niemajątkowych przypisanych do Działu B są takie, które są związane z pionem wsparcia w sprzedaży i usług Service Desk (tj. punkt kontaktowy dla klientów), a także pionem zajmującym się bezpieczeństwem (…).
Większość pracowników (oraz przypisanych do nich składników majątkowych oraz niemajątkowych) związanych z pionem marketingowym, controllingu oraz kadrowym również została przypisana do Działu B z uwagi na ich funkcjonalne powiązanie z tym działem.
Planowana reorganizacja działalności
16.Spółka Dzielona podjęła decyzję o swoim podziale i wydzieleniu Działu B do Spółki Przejmującej. Podział uzasadniony jest zamiarem oddzielenia dwóch różnych modeli usług kolokacyjnych, co stanowi standard funkcjonowania podmiotów konkurencyjnych na rynku. Aktualna sytuacja, w której dwa różne modele usług są świadczone są przez jeden podmiot, biorąc pod uwagę specyfikę tych usług, jest gospodarczo nieuzasadniona.
Usługi kolokacji hurtowej skierowane są do zupełnie innej grupy klientów niż usługi kolokacji detalicznej. Również charakter ww. usług jest zgoła odmienny. W wyniku podziału Spółka Dzielona uzyska profil spółki stricte świadczącej usługi kolokacji hurtowej, natomiast Spółka Przejmująca stanie się spółką o profilu kolokacji detalicznej świadczącej również inne usługi związane z infrastrukturą informatyczną (tj. usługi chmurowe, telekomunikacyjne oraz zarządzania infrastrukturą informatyczną – tj. usługi managed network services, (…), monitoring i administracja chmurą). W ten sposób dojdzie do rozdziału odmiennych profili gospodarczych i przyporządkowania ich do odrębnych podmiotów, a przez to do dostosowania się do występującego w sektorze kolokacyjnym międzynarodowego standardu świadczenia tych usług. Dzięki temu, podział przyniesie następujące korzyści:
a)Efektywność zarządzania: wyodrębnienie ze Spółki Dzielonej Działu B i przeniesienie go do Spółki Przejmującej pozwoli na bardziej efektywne zarządzanie i lepszą kontrolę nad działalnością każdego działu. Spółka Dzielona skupi się na działalności w zakresie Działu A, podczas gdy Spółka Przejmująca skoncentruje się na świadczeniu usług kolokacji detalicznej w ramach Działu B oraz pozostałych usług, jak chmurowe, telekomunikacyjne oraz usługi zarządzania infrastrukturą informatyczną. Odpowiedzialność zostaje skupiona na konkretnych obszarach, co może przynieść większą skuteczność w podejmowaniu decyzji.
b)Skoncentrowany rozwój: poprzez wyodrębnienie dwóch działów, które będą prowadzone przez dwa odrębne podmioty, można skoncentrować się na specjalizacji i rozwoju każdej jednostki, co może przynieść wzrost efektywności świadczonych usług oraz lepszą obsługę klientów (baza klientów będzie skonkretyzowana, w przeciwieństwie do aktualnej sytuacji, w każdej ze spółek).
c)Rozdział odpowiedzialności prawnej: podział Spółki Dzielonej na dwie oddzielne jednostki może pomóc w uniknięciu sytuacji, w których działania jednego działu wpływają na drugi, co może być szczególnie istotne w kontekście odpowiedzialności prawnej.
d)Klarowność w transakcjach: działające oddzielnie Działy Spółki Dzielonej mogą wyraźniej określić warunki umów handlowych z klientami, co ułatwia prowadzenie negocjacji i zawieranie umów.
Oprócz powyższego opisywany podział umożliwi uporządkowanie i uproszczenie struktury organizacyjnej Spółki Dzielonej i szybsze dostosowanie się do wymogów stale rozwijającego się rynku usług kolokacyjnych.
Ponadto, podział przez wydzielenie uzasadniony jest nakładami inwestycyjnymi, jakie ponoszone są w związku z inwestycją w X2 i jakie będą ponoszone w związku z realizacją inwestycji w zakresie X3 i X4, a także dalszymi inwestycjami związanymi z tworzeniem kolejnych obiektów X przeznaczonych dla klientów o wymiarze hurtowym. Spółka Dzielona podjęła decyzję, by działalność obejmująca ponoszenie tych nakładów została przypisana do jednej spółki po to, aby skupić tę funkcję, a w szczególności proces decyzyjny, w jednym podmiocie i odciążyć drugi od tego obowiązku. Ponieważ Nieruchomości związane z X2, X3 i X4 zostaną w Spółce Dzielonej, tak jak obiekt X1, naturalną konsekwencją tego jest przypisanie do Spółki Dzielonej działalności polegającej na zarządzaniu infrastrukturą technologiczną zlokalizowaną w X1 oraz obiektami zlokalizowanymi na Nieruchomości (tj. (…), a także zarządzeniu infrastrukturą technologiczną łączącą X1 z X2.
Dodatkowo, skupienie się przez Spółkę Dzieloną na wyżej opisanej działalności inwestycyjnej ułatwi jej starania w zakresie uzyskania od podmiotów trzecich finansowania budowy kolejnych obiektów X. Skonkretyzowanie profilu Spółki Dzielonej jako podmiotu świadczącego usługi kolokacji hurtowej na bazie własnej infrastruktury technologicznej, ponoszącego przy tym znaczące nakłady inwestycyjne na dalszy rozwój tej działalności, wzmocni potencjał inwestycyjny tej spółki w oczach potencjalnych podmiotów finansujących.
Przyporządkowanie Działu A do Spółki Dzielonej i Działu B do Spółki Przejmującej umożliwi również zarządzenie ryzykiem poprzez ponoszenie przez Spółkę Dzieloną oraz Spółkę Przejmującą ryzyka gospodarczego ograniczonego wyłącznie do odrębnych majątków:
a)Przy usługach kolokacyjnych detalicznych usługodawca narażony jest na ryzyko przeszacowania (albo niedoszacowania) w zakresie zatowarowywania sprzętu wykorzystywanego do świadczonych usług. Ryzyko to polega na tym, że usługodawca planuje (i zakupuje) z wyprzedzeniem liczbę agregatów, szaf chłodniczych, zakontraktowanej energii etc. pod szacunki co do liczby klientów detalicznych i mocy energetycznej przez nich konsumowanej. W efekcie może okazać się, że moc energetyczna konsumowana przez faktyczną liczbę klientów detalicznych będzie odbiegała od zakładanej, co spowoduje, że część zakupionego sprzętu nie zostanie finalnie użytkowana (w sytuacji gdy prognozy okazałyby się przeszacowane) albo będzie nieoptymalnie wykorzystana. Tego ryzyka zasadniczo nie ma w modelu kolokacji hurtowej. Usługodawca w toku rozmów negocjacyjnych z większym klientem uzyskuje informacje co do wymogów z jego strony, a następnie zaopatruje się w sprzęt i zakontraktowuje energię w niezbędnym wolumenie. Zatem podział przez wydzielenie umożliwi przeniesienie ryzyka, o którym mowa powyżej, na Spółkę Przejmującą, zwalniając z niego jednocześnie Spółkę Dzieloną. Dodatkowo, usługodawca usług kolokacji hurtowej skupiający się na dużych klientach istotnie ogranicza swoje ryzyko w zakresie konieczności windykacji opłat wobec licznych klientów detalicznych.
b)Z drugiej strony, przypisanie do Spółki Dzielonej segmentów związanych z utrzymaniem i obsługą infrastruktury technologicznej X1 i X2 (tj. (…), a także zarządzenie infrastrukturą technologiczną łączącą X1 z X2) a także pozostawienie w Spółce Dzielonej Nieruchomości sprawi, że Spółka Przejmująca nie będzie ponosić ryzyka związanego z utrzymywaniem infrastruktury technologicznej (w tej części, jaka nic zostanie przydzielona w wyniku podziału do Spółki Przejmującej), ani nic będzie ponosić nakładów na inwestycje w X2, X3 i X4 (ani dalsze przyszłe inwestycje związane z Nieruchomościami).
W ten sposób Spółka Przejmująca stanie się dostawcą usług kolokacji detalicznej oraz pozostałych usług nieposiadającym własnej infrastruktury technologicznej, w rezultacie czego będzie działała w pewnym stopniu podobieństwa do operatorów wirtualnej sieci komórkowej (ang. MVNO – mobile virtual network operator) oferujących swoim klientom usługi związane z telefonią komórkową na bazie infrastruktury telekomunikacyjnej należącej do innego operatora telekomunikacyjnego.
17.W tym kontekście Wnioskodawca wskazuje, że nie jest możliwe przeprowadzenie innego sposobu przeniesienia działalności w zakresie Działu B (np. wniesienie aportem, sprzedaż), aniżeli podział. Wynika to z faktu, że podział przez wydzielenie gwarantuje wstąpienie przez Spółkę Przejmującą w prawa i obowiązki Spółki Dzielonej określone
w planie podziału (vide art. 531 § 1 KSH). Na skutek podziału Spółka Przejmująca, jako sukcesor praw i obowiązków Spółki Dzielonej w zakresie przejmowanych składników majątkowych w odniesieniu do Działu B, wejdzie w prawa i obowiązki wynikające z tych umów, w związku z którymi będzie osiągać przychody z tytułu usług. Dzięki temu Spółka Przejmująca będzie mogła kontynuować działalność rozpoczętą przez Spółkę Dzieloną w zakresie Działu B bez konieczności zawierania nowych umów z dotychczasowymi klientami detalicznymi. W konsekwencji, Spółka Przejmująca nie będzie musiała od początku zdobywać klientów detalicznych, lecz płynnie będzie kontynuować świadczenie usług kolokacyjnych realizowanych do momentu podziału przez Spółkę Dzieloną.
18.W ramach podziału Spółka Przejmująca otrzyma zorganizowany zespół składników majątkowych opisany w pkt 15 powyżej. Spółka Przejmująca dla celów podatkowych przyjmie wartość tych składników w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki Dzielonej. Spółka będzie kierować się zasadą kontynuacji wyceny tych składników majątkowych tworzących zorganizowaną część przedsiębiorstwa.
19.Spółka Przejmująca będzie wykorzystywać otrzymane składniki majątku składające się na Dział B do działalności wykonywanej w Polsce.
20.Wnioskodawca wskazuje ponadto, że pion wsparcia sprzedaży i usług Service Desk (tj. punkt kontaktowy dla klientów), a także pion zajmujący się bezpieczeństwem IT zostaną przypisane do Spółki Przejmującej.
Dodatkowo, większość pracowników (oraz przypisanych do nich składników majątkowych oraz niemajątkowych) związanych z pionem marketingowym, controllingu oraz kadrowym również zostanie przypisana do Spółki Przejmującej z uwagi na funkcjonalny związek z jego działalnością.
Z uwagi na profil Spółki Dzielonej po podziale charakteryzujący się kierowaniem usług do ograniczonego grona usługobiorców oraz ponoszeniem nakładów inwestycyjnych, nie ma potrzeby, by Spółka Dzielona sama posiadała rozbudowane kadry w ww. pionach. Działalność Spółki Dzielonej nie będzie bowiem wymagała zaangażowania wielu osób świadczących pracę w tych właśnie obszarach na pełnym etacie lub w sposób ciągły, lecz będzie polegać na wykonywaniu tych zadań od czasu do czasu. Dlatego w Spółce Dzielonej zostanie adekwatna do jej zmienionych potrzeb liczba pracowników zajmujących się controllingiem, marketingiem i kadrami. Ponadto, funkcje właściwe dla pionu sprzedażowego w Spółce Dzielonej będzie realizować Zarząd Spółki Dzielonej.
Zatrudnienie tych osób na pełnym etacie albo ich większej liczby będzie jednak konieczne w Spółce Przejmującej, której działalność będzie wiązała się ze stałymi czynnościami o charakterze marketingowym, czy też sprzedażowym z uwagi na oferowane usługi oraz znacznie większą liczbę klientów i ich rotację. W związku z tym, po podziale Spółka Dzielona zawrze umowę (umowy) ze Spółką Przejmującą, na podstawie której Spółka Przejmująca będzie świadczyła na rzecz Spółki Dzielonej:
a)usługi marketingowe, usługi wsparcia sprzedaży i usługi Service Desk (tj. punkt kontaktowy dla klientów),
b)usługi back-office rozumiane jako usługi controllingowe, tzw. usługi automatyzacji (dot. funkcjonowania systemów wewnętrznych, przygotowywanie raportów) i kadrowe,
c)usługi bezpieczeństwa IT.
W ten sposób, z ekonomicznych i biznesowych powodów, z perspektywy Spółki Dzielonej ww. usługi będą w całości albo w części wykonywane przez podmiot zewnętrzny (outsourcing), co pozwoli w szczególności zoptymalizować koszty oraz pozwoli uniknąć ryzyka rotacji wewnętrznego personelu.
21.W tym miejscu należy wyjaśnić, że Spółka Przejmująca na moment podziału będzie istniejącą już wcześniej spółką, która będzie m.in. zarejestrowana dla potrzeb podatku VAT.
Funkcjonowanie Działu A po podziale
22.Po podziale, Spółka Dzielona będzie kontynuować wykonywanie działalności w zakresie Działu A. Z tego powodu, w Spółce Dzielonej pozostaną zasoby majątkowe i niemajątkowe, które umożliwią jej samodzielne prowadzenie działalności w zakresie Działu A opisane w pkt 14 powyżej.
23.Po podziale Spółka Dzielona zawrze ze Spółką Przejmującą umowy, na podstawie których będzie świadczyć na jej rzecz przede wszystkim:
a)Usługi kolokacyjne w ramach X1 i X2 uwzględniające zarządzanie obiektem i infrastrukturą technologiczną świadczone przez zespół (…),
b)Usługi zdalnego zarządzania infrastrukturą informatyczną świadczone przez zespół Smart hands,
c)Usługi najmu przestrzeni biurowej i magazynowej zlokalizowanej na Nieruchomościach,
d)Udostępnianie (…).
W wyniku zawarcia umowy kolokacyjnej między Spółką Dzieloną a Spółką Przejmującą, Spółka Przejmująca stanie się dla Spółki Dzielonej dużym klientem A.
Wnioskodawca nie wyklucza, że po podziale Spółka Dzielona będzie udzielała również wsparcia Spółce Przejmującej w zakresie ESG (ang. Environmental, Social and Corporate Governance) i certyfikacji.
24.Wnioskodawca pragnie wskazać, że na moment podziału Dział A oraz Dział B będą wyodrębnione w strukturze Spółki Dzielonej, co będzie potwierdzać uchwała Zarządu tego podmiotu.
Jednocześnie księgi rachunkowe i podatkowe Spółki Dzielonej oraz procesy księgowe umożliwiają identyfikację operacji gospodarczych, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań dotyczących Działu A oraz Działu B.
25.Udziały w Spółce Dzielonej nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów.
26.Przyjęta przez Wspólnika Spółki Dzielonej dla celów podatkowych wartość udziałów przydzielonych przez Spółkę Przejmującą nie będzie wyższa niż wartość udziałów w Spółce Dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez tego Wspólnika, gdyby nie doszło do podziału.
27.Wnioskodawca zwraca również uwagę, że podział nie jest przeprowadzany, jak również niniejszy wniosek nie jest składany, w celu obejścia prawa podatkowego lub unikania opodatkowania. Zostanie on przeprowadzony ze wskazanych powyżej powodów biznesowych i ekonomicznych.
Wnioskodawca nie oczekuje przy tym dokonania przez organ podatkowy oceny, czy planowany podział jest przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, w szczególności czy za jego główny cel (lub jeden z głównych celów) można byłoby uznać uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Wnioskodawca jest świadomy braku możliwości wydania interpretacji indywidualnej w zakresie wskazanym w w art. 14b § 5b Ordynacji podatkowej. Dla celów wydania niniejszej interpretacji Wnioskodawca prosi o przyjęcie założenia, że głównym celem podziału ani jednym z jego głównych celów podziału nie jest uniknięcie ani uchylenie się od opodatkowania.
Pytanie
Czy Dział B będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT i w konsekwencji podział Spółki Dzielonej przez wydzielenie nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT?
Państwa stanowisko w sprawie
Stanowisko Wnioskodawcy przyporządkowane do pytania przedstawionego we wniosku:
Zdaniem Spółki Dzielonej, Dział B będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT i w konsekwencji podział Spółki Dzielonej przez wydzielenie nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy:
1.Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Ze wskazanego przepisu wynika, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania, podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług.
Jednocześnie art. 7 ust. 1 Ustawy o VAT wskazuje, że przez odpłatną dostawę towarów należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Towarami natomiast zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Należy przy tym podkreślić, że zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
2.W ocenie Wnioskodawcy, pojęcie „zbycia” powinno być rozumiane w sposób zbliżony do terminu „dostawy towarów” określonego na gruncie art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, a więc w taki sposób, że „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, tj. m.in. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego.
Powyższe, znajduje potwierdzenie w obszernej literaturze przedmiotu, przykładowo: „W obecnie obowiązującej ustawie o VAT ustawodawca wyeliminował ten problem właśnie poprzez odniesienie się do generalnego pojęcia »zbycia«, a nie »sprzedaży«. Warto podkreślić, iż ustawodawca nie użył żadnego pojęcia definiowanego bądź dookreślonego w ustawie (jak np. sprzedaż czy dostawa), co oznacza, że nie jest istotna forma, lecz samo zadysponowanie przedsiębiorstwem (lub jego zorganizowaną częścią) w taki sposób, że dochodzi do jego zbycia. W związku z tym opodatkowaniem objęta jest zarówno sprzedaż, jak i darowizna przedsiębiorstwa (zorganizowanej części przedsiębiorstwa), a także wszelkie inne zdarzenia prowadzące do jego zbycia. Zbycie należy rozumieć jako jakąkolwiek czynność prowadzącą do przeniesienia własności” (T. Michalik, art. 6 VAT. Komentarz. Wyd. 16, Warszawa 2021).
3.Ustawa o VAT zawiera taką samą definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa jak ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm.; dalej: „Ustawa o CIT”). Zgodnie z nią przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się przez to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania (art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT).
4.Oznacza to, że dla potrzeb regulacji Ustawy o VAT, tak samo jak w przypadku Ustawy o CIT, aby mówić o wydzieleniu przenoszona część przedsiębiorstwa powinna wypełniać następujące przesłanki:
a)musi istnieć wyodrębniony funkcjonalne zespół składników majątkowych, obejmujący składniki o charakterze materialnym i niematerialnym, w tym zobowiązania, przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych.
b)składniki te muszą być organizacyjnie wyodrębnione w istniejącym przedsiębiorstwie,
c)składniki te muszą być finansowo wyodrębnione w istniejącym przedsiębiorstwie, być przeznaczone do realizacji określonych zadań gospodarczych oraz móc stanowić niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze.
Dla istnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa niezbędnym jest, aby składniki materialne i niematerialne wchodzące w jego skład pozostawały we wzajemnych relacjach w ten sposób, że można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów. Istotne jest, aby w wydzielanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami tak, żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej. Powyższe oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których w przyszłości będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz pewnym zorganizowanym zespołem tych składników, które łącznie służą wykonywaniu ściśle określonych zadań gospodarczych. Warunkiem niezbędnym jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie, które to wydzielenie ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej.
Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość, tj. obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych realizowanych w strukturze przedsiębiorstwa. Po to, aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona – obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki materialne i niematerialne, wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa, muszą więc umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa. Zatem, aby w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.
5.Jak wskazał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: „Dyrektor KIS”): „(...) wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość –obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy” (por. interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z dnia 25 sierpnia 2017 r., nr 0114-KDIP1-2.4012.344.2017.1.PC).
Zorganizowane części przedsiębiorstwa w zakresie Działu B
6.W ocenie Wnioskodawcy, w analizowanym przypadku zespół składników wyodrębnionych w ramach obu segmentów działalności tj. w ramach Działu A jak i Działu B, posiadają zdolność do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych. Zdolność ta jest widoczna w tym, że właśnie w taki sposób zorganizowane składniki materialne i niematerialne były wykorzystywane przez Spółkę Dzieloną do prowadzenia działalności zarówno w zakresie usług kolokacji hurtowej jak i detalicznej, a także w szczególności w zakresie ponoszenia nakładów inwestycyjnych, świadczenia usług zdalnego zarządzania infrastrukturą technologiczną (ang. Smart Hands) oraz fizycznego administrowania infrastrukturą technologiczną, zarządzenia infrastrukturą technologiczną łączącą X1 z X2 (…), świadczenia usług chmurowych, usług telekomunikacyjnych oraz usług zarządzania infrastrukturą informatyczną itd. Oba te zespoły składników stanowią z osobna zbiory elementów powiązanych funkcjonalnie, niezbędnych do realizacji ściśle określonych zadań, wydzielonych w strukturze Spółki Dzielonej pod względem organizacyjnym i finansowym.
7.Jak wskazano w opisie zaistniałego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, zespół składników majątkowych tworzących segment Działu B obejmuje w szczególności:
-Prawa i obowiązki wynikające z umów o pracę podpisanymi z pracownikami, w tym pracownikami dedykowanymi do świadczenia usług kolokacji detalicznej, usług chmurowych, sprzedażowych, zarządzania siecią, Service desk,
-Prawa i obowiązki wynikające z umów z klientami o świadczenie usług kolokacji detalicznej,
-Prawa i obowiązki wynikające z umów z dostawcami, w szczególności dotyczące umów umożliwiających świadczenie usług chmurowych, usług telekomunikacyjnych oraz usługi wchodzące w skład tzw. managed services:
(…)
-Rachunki bankowe w różnych walutach oraz środki finansowe zgromadzone na tych rachunkach, prowadzone w (…),
-Prawa i obowiązki wynikające z umów leasingu sprzętu pracowniczego przypisanego do pracowników Działu B,
-Prawa i obowiązki wynikające z umów partnerskich z kluczowymi firmami z branży teleinformatycznej zapewniające odpowiedni dostęp do oferty infrastrukturalnej, rozwiązań technologicznych i kompetencji niezbędnych do budowania rozwiązań dla klientów końcowych,
-Należności od klientów kolokacji detalicznej, usług chmurowych, usług telekomunikacyjnych, oraz usług wchodzących w skład tzw. managed services,
-Zobowiązania związane z Działem B, w szczególności wobec leasingodawców oraz dostawców licencji i sprzętu IT, operatorów telekomunikacyjnych,
-Rozrachunki z pracownikami przypisanymi do Działu B,
-Prawa i obowiązki wynikające z umów B2B z osobami świadczącymi usługi związane z Działem B,
-Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne związane z Działem B w tym urządzenia ogólnego zastosowania, wyposażenie techniczne, środki transportu (leasingowanc), inne,
-Udzielone zabezpieczenie w formie weksla in blanco wobec wierzytelności z umowy leasingu,
-Zabezpieczenie wynikające z otrzymanego poręczenia przez podmiot z grupy w odniesieniu do umowy leasingu sprzętu IT,
-Część praw autorskich, w szczególności chmura obliczeniowa oraz prawa autorskie wytworzone przy wykonywaniu pracy przez pracowników Spółki Dzielonej związane z Działem B,
-Znaki towarowe związane z chmurą obliczeniową.
Wśród ww. składników majątkowych oraz niemajątkowych przypisanych do Działu B są takie, które są związane z pionem wsparcia w sprzedaży i usług Service Desk (tj. punkt kontaktowy dla klientów), a także pionem zajmującym się bezpieczeństwem IT.
W ocenie Wnioskodawcy, opisany powyżej zespół składników materialnych i niematerialnych przypisany do Działu B pozostaje ze sobą we wzajemnych relacjach i z racji funkcji pełnionych przez ten segment działalności, także tworzy wyodrębnioną całość zdolną do bycia niezależnym i samodzielnym podmiotem realizującym założone cele gospodarcze (tak samo jak ma to miejsce w odniesieniu do składników majątkowych alokowanych do segmentu Działu A).
Wyodrębnienie organizacyjne w istniejącym przedsiębiorstwie
8.Jeśli chodzi o znaczenie wyodrębnienia organizacyjnego, to pomocne w odkodowaniu tego wyrażenia jest orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 11 kwietnia 2019 r. (II FSK 79/17), zgodnie z którym: „Rozważając kwestię wyodrębnienia organizacyjnego należy mieć m. in. na uwadze, czy zorganizowana część przedsiębiorstwa występuje w strukturze podatnika w sposób, który pozwoli samodzielnie realizować określone zadania gospodarcze”.
9.W literaturze przedmiotu wskazuje się, że: „(...) wyodrębnienie organizacyjne oznacza zazwyczaj wyodrębnienie części majątku przedsiębiorstwa (wraz ze składnikami niematerialnymi) w strukturze organizacyjnej całego podmiotu. Takie wyodrębnienie może przybrać formę np. oddziału, biura, zakładu, wydziału, departamentu, działu” [K. Gil, A. Obońska, A. Wacławczyk. A. Walter (red.), Podatek dochodowy od osób prawnych. Komentarz. Wyd. 3, Warszawa 2019, Legalis].
Powyższa konkluzja znajduje potwierdzenie w praktyce interpretacyjnej organów podatkowych. Jak wskazał Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 20 lutego 2018 r. (sygn. 0111-KDIB1-2.4010.419.2017.3.AK): „Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze”.
Jednocześnie, w doktrynie prawa podatkowego wskazuje się, że: „(...) nawet w przypadku, gdy fakt wyodrębnienia składników nie wynika z żadnych zapisów zawartych w dokumentach konstytuujących dany podmiot lub też regulujących jego funkcjonowanie, a takie wyodrębnienie w praktyce jest dostrzegalne i ono, chociaż nie ma oparcia w dokumentach podatnika, faktycznie istnieje – możemy mieć do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstw” [K. Gil, A. Obońska, A. Wacławczyk, A. Walter (red.). Podatek dochodowy od osób prawnych. Komentarz. Wyd. 3, Warszawa 2019, Legalis].
Jak wskazano powyżej, zespoły składników majątku Spółki Dzielonej, które zostały przyporządkowane do segmentu Działu B, są faktycznie wyodrębnione. W ocenie Wnioskodawcy, wyodrębnienie to ma charakter faktyczny i funkcjonuje w przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej. Wyodrębnienie to ma również charakter formalny, ponieważ wyodrębnienie Działu B (podobnie jak Działu A) w strukturze Spółki Dzielonej będzie potwierdzać uchwała Zarządu.
Jednocześnie, poszczególne składniki majątkowe wchodzące w skład Działu B stanowią zespoły funkcjonalnie powiązanych ze sobą składników majątkowych, które po podziale będą kontynuować prowadzenie działalności gospodarczej wynikającej ze specjalizacji przypisanej Działowi B.
Zgodnie z powyższym, segment Działu B (podobnie jak Dział A) stanowi odrębną organizacyjnie całość, dającą się oddzielić w obrębie działalności prowadzonej przez Spółkę Dzieloną. Z tego też powodu, w ocenie Wnioskodawcy, warunek wyodrębnienia organizacyjnego w odniesieniu do Działu B należy uznać za spełniony.
Finansowe wyodrębnienie części przedsiębiorstwa w istniejącym przedsiębiorstwie
11.Pod pojęciem wyodrębnienia finansowego należy rozumieć sytuację, gdy sposób prowadzenia ewidencji zdarzeń gospodarczych danego przedsiębiorstwa pozwala na przyporządkowanie majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do realizowanych zadań gospodarczych. Nie należy jednak utożsamiać tego pojęcia z pełną samodzielnością finansową. „Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa” (por. interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z dnia 25 sierpnia 2017 r., nr 0114-KDIP1-2.4012.344. 2017.1.PC).
Podobnie podkreśla się w doktrynie prawa podatkowego: „W zakresie wyodrębnienia finansowego warunkiem jest, aby do zorganizowanej części przedsiębiorstwa mogły zostać przypisane związane z nim koszty, przychody, należności i zobowiązania. (...) Co także kluczowe, należy zwrócić uwagę, że ustawa nie wymaga, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa była »samodzielna« finansowo (...) ale by była »wyodrębniona« bez jednoczesnego wskazania, na czym to wyodrębnienie ma polegać i jak daleko ma sięgać” [K. Gil, A. Obońska, A. Wacławczyk, A. Walter (red.), Podatek dochodowy od osób prawnych. Komentarz. Wyd. 3, Warszawa 2019].
12.Księgi Spółki Dzielonej oraz procesy księgowe umożliwiają identyfikację operacji gospodarczych, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań dotyczących Działu B (oraz Działu A).
13.W ocenie Wnioskodawcy, wymienione powyżej okoliczności jednoznacznie świadczą o wyodrębnieniu ww. segmentów działalności Spółki Dzielonej pod względem finansowym wewnątrz jej struktury organizacyjnej. W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, warunek wyodrębnienia finansowego w odniesieniu do Działu B należy uznać za spełniony.
Wyodrębnienie funkcjonalnie w istniejącym przedsiębiorstwie
14.Kolejnym warunkiem, który musi zostać spełniony, aby zespół składników majątkowych stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest zdolność do bycia niezależnym przedsiębiorstwem samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze. Aby część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona – obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. „Ponadto, wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie (por. interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z dnia 25 sierpnia 2017 r. 0114-KDIP1 -2.4012.344.2017.1.PC).
15.Do obszaru Działu B przydzielone zostały wszystkie składniki materialne i niematerialne umożliwiające wykonywanie powierzonych funkcji (alokowane składniki zostały wyszczególnione w opisie zaistniałego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego). Wnioskodawca podkreśla przy tym, że ww. składniki majątkowe są wzajemnie powiązane w sposób umożliwiający samodzielne i efektywne realizowanie przypisanych do tego Działu funkcji obejmujących obszar działalności nakierowanej na usługi kolokacji detalicznej, a także usługi chmurowe, usługi telekomunikacyjne oraz usługi zarządzania infrastrukturą informatyczną – tj. usługi managed network service, (…), monitoring i administracja chmurą.
Zgodnie z powyższym, segment Działu B (tak jak Działu A) stanowi funkcjonalnie odrębną całość, przeznaczoną do samodzielnego prowadzenia powierzonych zadań.
Zdolność do samodzielnego stanowienia niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego zadania gospodarcze.
17.Ostatnim elementem determinującym poziom zorganizowana składników majątku w taki sposób, że stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest zdolność do samodzielnego stanowienia niezależnego przedsiębiorstwa, które samodzielnie realizuje zadania gospodarcze.
Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi, obiektywnie oceniając, posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania na rynku jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego, samodzielnego przedsiębiorstwa (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 sierpnia 2018 r. sygn. akt II FSK 2288/16).
Dlatego też przyjmuje się, że zespół składników majątkowych stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, jeżeli te składniki posiadają samodzielność gospodarczą, jeszcze zanim dojdzie do transakcji ich przeniesienia np. w ramach sprzedaży lub aportu. Wydzielona jednostka jeszcze przed zbyciem powinna uzyskać samodzielność gospodarczą i realizować ją w praktyce (por. interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z dnia 7 kwietnia 2017 r., 3063 -ILPP2-2.4512.35.2017.2.EW).
18.Jak zostało wskazane w opisie zaistniałego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, nie ma wątpliwości, że składniki przypisane do segmentu Działu B osiągnęły samodzielność gospodarczą, ponieważ pomimo tego, że funkcjonowały w obrębie jednego przedsiębiorstwa wraz ze składnikami Działu A, to prowadziły w pełni niezależną i samodzielną działalność w zupełnie innych obszarach, w szczególności w zakresie usług kolokacyjnych.
W konsekwencji, nie powinno budzić wątpliwości, że ta samodzielność gospodarcza widoczna w obrębie działalności Spółki Dzielonej pozostanie po podziale. A tym samym, że składniki majątku alokowane do segmentu Działu B (tak jak Działu A), posiadają zdolność do stanowienia niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego zadania gospodarcze, w tym uzyskującego przychody ze świadczonych usług.
19.Jednocześnie, jak wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 4 października 2011 r., sygn. akt 1 FSK 1589/10, brak przeniesienia pracowników związanych np. z obsługą kadrową, informatyczną czy finansową do nowego podmiotu, nie wyklucza przyjęcia, że przenoszony zespół składników materialnych i niematerialnych stanowi ZCP. Podobne stanowisko prezentuje Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 6 sierpnia 2021 r., nr 0111-KDIB1-1.4010.211.2021.2.SG, wskazując:
„W tym kontekście, należy wskazać przykładowo na prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 10 marca 2016 r., sygn. akt 1 SA/Gl 954/15, w którym Sąd uznał że: „brak w przedsiębiorstwie wewnętrznych działów (np. obsługujących jego zadania kadrowe, informatyczne i finansowe) nie pozbawia tegoż przedsiębiorstwa możliwości realizacji określonych zadań gospodarczych”, a także na interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 13 października 2020 r. Znak: 0112-KDIL3.4012.533. 2020.1.LS, w której organ ten, wskazał (powołując się na wyrok NSA z 27 września 2011 r., sygn. akt 1 FSK 1383/10), że: „istotą przedsiębiorstwa, jako zorganizowanego zespołu składników niematerialnych i materialnych, jest bowiem prowadzenie działalności gospodarczej, poprzez realizację określonych zadań gospodarczych, które mogą być wykonywane bez wewnętrznych działów obsługi kadrowej, informatycznej i finansowej przedsiębiorstwa, które to zadania mogą być przedmiotem obsługi dokonywanej przez firmy zewnętrzne (outsourcing). Usługi te bowiem, jako niematerialne, nie decydują o realizacji przez przedsiębiorstwo jego zadań gospodarczych, lecz wspomagają jedynie jego funkcjonowania jako podmiotu gospodarczego Model outsourcingu stanowi popularne rozwiązanie wśród przedsiębiorców pozwalając na optymalizację kosztów, zapewnienie wysokiego poziomu obsługi przez wyspecjalizowanego dostawce usług i brak ryzyka rotacji wewnętrznego personelu”.
Mając więc na uwadze, że zespół składników majątkowych przyporządkowany do Działu B jest jednocześnie: (i) zespołem składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, który jest (ii) organizacyjnie wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie w postaci odrębnej jednostki organizacyjnej, a także (iii) jest finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie oraz (iv) jest przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych – działalności dotyczącej świadczenia usług kolokacji hurtowej oraz kolokacji detalicznej, i (v) mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze (w tym uzyskiwanie przychodów), to zespół składników materialnych i niematerialnych przyporządkowany do segmentu Działu B, który zostanie przeniesiony na Spółkę Przejmującą stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu regulacji art. 2 pkt 27c Ustawy o VAT.
Mając na uwadze, że składniki majątku, które zostaną przeniesione w ramach podziału na Spółkę Przejmującą będą stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa, to tym samym takie czynności będą stanowić transakcję, która jest wyłączona spod opodatkowania VAT, a w konsekwencji do przedmiotowego podziału nie znajdą zastosowania przepisy Ustawy o VAT.
Co za tym idzie, przeniesienie na Spółkę Przejmującą zespołu składników materialnych i niematerialnych przyporządkowanych do segmentu Działu B nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT, lecz będzie wyłączone spod opodatkowania tym podatkiem.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz.U. z 2024 r., poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem” podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Stosownie do art. 6 pkt 1 ustawy:
Przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…) w tym zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.
Pojęcie „transakcja zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawy towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu. Zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej, w tym także w formie umowy sprzedaży lub aportu.
Przepisy regulujące prawną instytucję podziału spółek stanowią treść działu II ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 18 ze zm.), zwanej dalej „Ksh”.
W art. 529 § 1 Kodeksu spółek handlowych wyróżniono sposoby dokonania podziału spółek kapitałowych. Zgodnie z ww. przepisem:
Podział może być dokonany:
1)przez przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na inne spółki za udziały albo akcje spółki przejmującej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez przejęcie);
2)przez zawiązanie nowych spółek, na które przechodzi cały majątek spółki dzielonej za udziały lub akcje nowych spółek, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez zawiązanie nowych spółek);
3)przez przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na istniejącą i na nowo zawiązaną spółkę albo spółki za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących i nowo zawiązanych, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez przejęcie i zawiązanie nowej spółki);
4)przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę albo spółki za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących, nowo zawiązanych lub spółki dzielonej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez wydzielenie);
5)przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę albo spółki za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących lub nowo zawiązanych, które obejmuje spółka dzielona (podział przez wyodrębnienie).
Przewidziany w art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych podział dokonany przez wydzielenie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub spółki nowo zawiązane powoduje przeniesienie prawa własności wydzielonych części majątku. Złożoność procedur związanych z podziałem spółki nie ma przy tym znaczenia. Istotny jest efekt końcowy – przeniesienie własności.
W świetle powyższych regulacji, dokonany, na podstawie Kodeksu spółek handlowych, podział przez wydzielenie poszczególnych części majątku spółki dzielonej jest, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług, operacją obejmującą zdarzenia podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Wyjaśnić jednak należy, że w sytuacji, gdy w wyniku podziału spółki przez wydzielenie przedmiotem przeniesienia własności jest przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa, to mamy do czynienia z transakcją zbycia w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy, który to przepis wyłącza taką czynność z zakresu regulacji ustawy.
Podkreślenia wymaga, że ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy, powinien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.
Wskazany wyżej przepis art. 2 pkt 27e ustawy stanowi, że:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa – rozumie się przez to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Podstawowym wymogiem dla uznania, że transakcja dotyczy zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest więc to, aby obejmowała ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).
Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze.
Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Ponadto, wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.
Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość – obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.
Aby część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona – obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.
Zatem, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia z zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:
1.istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania;
2.zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;
3.składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;
4.zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.
Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.
Zaznaczenia wymaga, że definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta w przepisie art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, nie jest definicją samoistną, lecz należy rozpatrywać ją m.in. w kontekście uregulowań art. 6 pkt 1 ustawy, który wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie składników majątkowych i niemajątkowych uprzednio wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, nie dotyczy zaś zbycia poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa.
Ponadto, przy ocenie czy składniki majątku powinny być uznane za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy uwzględnić należy następujące okoliczności:
-zamiar kontynuowania przez nabywcę działalności prowadzonej dotychczas przez zbywcę przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem transakcji oraz
-faktyczną możliwość kontynuowania tej działalności w oparciu o składniki będące przedmiotem transakcji.
Wskazanej oceny należy dokonać na moment przeprowadzenia transakcji. Tym samym, w przypadku, gdy konieczne dla kontynuowania działalności gospodarczej jest angażowanie przez nabywcę innych składników majątku, które nie są przedmiotem transakcji lub podejmowanie dodatkowych działań, brak jest możliwości stwierdzenia, że w danym przypadku zespół składników majątkowych stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.
Jak wskazał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 27 listopada 2003 r. w sprawie Zita-Modes C-497/01 „(...) pojęcie zbycia, czy to za wynagrodzeniem, czy też bez lub w charakterze aportu wniesionego do spółki, całości aktywów lub jej części, należy interpretować tak, iż obejmuje ono zbycie przedsiębiorstwa, włącznie z jego rzeczowymi składnikami oraz, w zależności od konkretnego przypadku, składnikami materialnymi, które łącznie, stanowią przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa zdolną do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej, natomiast nie obejmuje ono zwykłego zbycia aktywów, takiego jak sprzedaż zapasów produktów”. Z orzeczenia tego wynika ponadto, że – w świetle tej normy Dyrektywy 2006/112/WE Rady – nabywca całości lub części majątku podatnika powinien mieć zamiar prowadzenia działalności nabytego przedsiębiorstwa lub jego części, a nie działać tylko w celu niezwłocznego zlikwidowania danej działalności oraz sprzedaży ewentualnych zapasów.
Podobnie Trybunał wypowiedział się w wyroku z 10 listopada 2011 r. w sprawie C-444/10 Finanzamt Lüdenscheid przeciwko Christel Schriever, wskazując, że regulacja art. 5 (8) VI Dyrektywy Rady (obecnie art. 19 Dyrektywy 112) obejmuje przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części, w tym składników materialnych i ewentualnie niematerialnych, łącznie składających się na przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa zdolną prowadzić samodzielną działalność gospodarczą, nie obejmuje zaś samego zbycia towarów, jak sprzedaż zapasu produktów. Jak wskazuje Trybunał, stwierdzenie, że nastąpiło przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części w rozumieniu art. 19 Dyrektywy 112, wymaga by całość przekazanych składników pozwalała na prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej. Kwestię, czy całość ta musi obejmować określone dobra, zarówno ruchome, jak i nieruchome, należy rozpatrywać z punktu widzenia charakteru prowadzonej działalności gospodarczej.
Powyższe wskazuje, że zespół składników materialnych i niematerialnych pozwala z uwagi na swoje zorganizowanie, infrastrukturę itp. na prowadzenie określonej działalności gospodarczej. Podkreśla się przy tym, że możliwość stanowienia przez ten zespół składników niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego zadania gospodarcze powinna mieć wymiar rzeczywisty, a nie jedynie potencjalny. Oznacza to, że majątek ten powinien stanowić już u zbywcy zorganizowany zespół składników gotowych realizować określone zadania gospodarcze jako samodzielne przedsiębiorstwo, a po jego zbyciu możliwe musi być kontynuowanie działalności gospodarczej przez nabywcę przedsiębiorstwa.
Zatem o tym, czy nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności.
Wątpliwości Państwa dotyczą kwestii ustalenia, czy Dział Z będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT i w konsekwencji podział Spółki Dzielonej przez wydzielenie nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy.
Jak wynika bowiem z opisu sprawy, rozważany jest podział Spółki Dzielonej. W jego wyniku dojdzie do wydzielenia ze Spółki Dzielonej na rzecz Spółki Przejmującej Działu B. Podziału przez wydzielenie i przeniesienie Działu do Spółki Przejmującej planują Państwo dokonać w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych. Spółka Dzielona, jak i Spółka Przejmująca przed podziałem będą posiadać tego samego (jedynego) Wspólnika, który będzie posiadał 100% udziałów zarówno w Spółce Dzielonej jak i w Spółce Przejmującej.
W skład Działu B wchodzą w szczególności następujące składniki majątkowe i niemajątkowe:
-Prawa i obowiązki wynikające z umów o pracę podpisanymi z pracownikami, w tym pracownikami dedykowanymi do świadczenia usług kolokacji detalicznej, usług chmurowych, sprzedażowych, zarządzania siecią, Service desk,
-Prawa i obowiązki wynikające z umów z klientami o świadczenie usług kolokacji detalicznej,
-Prawa i obowiązki wynikające z umów z dostawcami, w szczególności dotyczące umów umożliwiających świadczenie usług chmurowych, usług telekomunikacyjnych oraz usługi wchodzące w skład tzw. managed services:
(…).
-Rachunki bankowe w różnych walutach oraz środki finansowe zgromadzone na tych rachunkach, prowadzone w (…),
-Prawa i obowiązki wynikające z umów leasingu sprzętu pracowniczego przypisanego do pracowników Działu B,
-Prawa i obowiązki wynikające z umów partnerskich z kluczowymi firmami z branży teleinformatycznej zapewniające odpowiedni dostęp do oferty infrastrukturalnej, rozwiązań technologicznych i kompetencji niezbędnych do budowania rozwiązań dla klientów końcowych,
-Należności od klientów kolokacji detalicznej, usług chmurowych, usług telekomunikacyjnych, oraz usług wchodzących w skład tzw. managed services,
-Zobowiązania związane z Działem B, w szczególności wobec leasingodawców oraz dostawców licencji i sprzętu IT, operatorów telekomunikacyjnych,
-Rozrachunki z pracownikami przypisanymi do Działu B,
-Prawa i obowiązki wynikające z umów B2B z osobami świadczącymi usługi związane z Działem B,
-Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne związane z Działem B w tym urządzenia ogólnego zastosowania, wyposażenie techniczne, środki transportu (leasingowane), inne,
-Udzielone zabezpieczenie w formie weksla in blanco wobec wierzytelności z umowy leasingu,
-Zabezpieczenie wynikające z otrzymanego poręczenia przez podmiot z grupy w odniesieniu do umowy leasingu sprzętu IT,
-Część praw autorskich, w szczególności chmura obliczeniowa oraz prawa autorskie wytworzone przy wykonywaniu pracy przez pracowników Spółki Dzielonej związane z Działem B,
-Znaki towarowe związane z chmurą obliczeniową.
Jak już wyjaśniono, zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jak o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa w momencie ich przekazania (na ile stanowią w przedsiębiorstwie w tym momencie, wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).
Zestawiając przedstawiony przez Państwa we wniosku opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego z przywołanymi przepisami prawa oraz orzecznictwem TSUE, wskazać należy, że wyodrębniana część, tj. Dział B (podział Spółki przez wydzielenie) przenoszona do Spółki Przejmującej będzie stanowiła zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ odznacza się/będzie odznaczać się odrębnością organizacyjną, finansową i funkcjonalną jako odrębny podmiot samodzielnie realizujący określone zadania gospodarcze.
Za wyodrębnieniem organizacyjnym zespołu składników materialnych i niematerialnych składających się na Dział B przemawia fakt, że – jak Państwo podali – na moment podziału Dział A oraz Dział B będą wyodrębnione w strukturze Spółki Dzielonej, co będzie potwierdzać uchwała Zarządu tego podmiotu.
Opisany zespół składników materialnych i niematerialnych składających się na Dział B jest/będzie również wyodrębniony finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, bowiem wskazali Państwo, że księgi rachunkowe i podatkowe Spółki Dzielonej oraz procesy księgowe umożliwiają identyfikację operacji gospodarczych, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań dotyczących Działu A oraz Działu B.
Ponadto, oprócz wyodrębnienia organizacyjnego i finansowego, opisany zespół składników materialnych i niematerialnych składających się na Dział B jest/będzie również wyodrębniony funkcjonalnie w istniejącym przedsiębiorstwie. Bowiem do obszaru Działu B przydzielone zostały wszystkie składniki materialne i niematerialne umożliwiające wykonywanie powierzonych funkcji (alokowane składniki zostały wyszczególnione w opisie zaistniałego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego). Podkreślają Państwo, że ww. składniki majątkowe są wzajemnie powiązane w sposób umożliwiający samodzielne i efektywne realizowanie przypisanych do tego Działu funkcji obejmujących obszar działalności nakierowanej na usługi kolokacji detalicznej, a także usługi chmurowe, usługi telekomunikacyjne oraz usługi zarządzania infrastrukturą informatyczną – tj. usługi managed network service, (…), monitoring i administracja chmurą oraz pracowników.
Podali Państwo również, że po podziale Spółka Dzielona będzie kontynuować prowadzenie działalności gospodarczej w oparciu o Dział A. Natomiast Spółka Przejmująca będzie kontynuować działalność rozpoczętą przez Spółkę Dzieloną w zakresie Działu B bez konieczności zawierania nowych umów z dotychczasowymi klientami detalicznymi. W konsekwencji, Spółka Przejmująca nie będzie musiała od początku zdobywać klientów detalicznych, lecz płynnie będzie kontynuować świadczenie usług kolokacyjnych realizowanych do momentu podziału przez Spółkę Dzieloną.
Zatem, Spółka Przejmująca będzie miała możliwość kontynuowania działalności gospodarczej Działu B, wyłącznie w oparciu o nabyte składniki bez konieczności angażowania innych składników majątku.
W konsekwencji, wyodrębniony Dział B, który zostanie przeniesiony do Spółki Przejmującej, stanowi/będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy, a tym samym transakcja jego przeniesienia do Spółki Przejmującej w myśl art. 6 pkt 1 ustawy, nie podlega/nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Tym samym, Państwa stanowisko należy uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy:
- stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia;
- zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Jestem ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym i zdarzeniem przyszłym. Ponoszą Państwo ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. Zatem, należy zaznaczyć, że wydając przedmiotową interpretację oparłem się na wynikającym z treści wniosku opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego. W konsekwencji w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny i zdarzenie przyszłe, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych. Ponadto, w sytuacji zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Odnosząc się do powołanych przez Państwa interpretacji wskazać należy, że interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnych sprawach podatników i niewątpliwie kształtują sytuację prawną tych podatników w sprawach będących przedmiotem rozstrzygnięcia, lecz dotyczą konkretnych stanów faktycznych oraz konkretnych stanów prawnych i nie mają mocy prawa powszechnie obowiązującego co oznacza, że należy je traktować indywidualnie.
Ponadto, powołane w stanowisku wyroki sądu nie mają mocy powszechnie obowiązującej. Sąd wyrokiem lub postanowieniem rozstrzyga wyłącznie konkretną sprawę co do stwierdzenia naruszenia prawa i skutków prawnych tego naruszenia i jedynie w tej sprawie ma moc wiążącą. Ocena prawna i wskazania co do dalszego postępowania wyrażone w orzeczeniu sądu wiążą w sprawie ten sąd oraz organ, którego działanie lub bezczynność było przedmiotem zaskarżenia, o czym stanowi art. 153 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935, dalej jako „PPSA”). Zatem, powołane wyroki nie posiadają waloru wykładni powszechnej, co w praktyce oznacza, że nie stanowią one podstawy dla analogicznego rozstrzygnięcia przez organy podatkowe.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).