Wnioskodawca, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą jako czynny podatnik VAT, współpracuje z zagranicznymi kontrahentami w ramach grupy niez... - Interpretacja - null

ShutterStock

Czy zakup wody toaletowej na wyposażenie toalet w firmie uprawnia do odliczenia VAT?

Temat interpretacji

Wydatki na zakup wody toaletowej a odliczenie VAT

Wnioskodawca, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą jako czynny podatnik VAT, współpracuje z zagranicznymi kontrahentami w ramach grupy niezależnych firm działających pod wspólną marką. W związku z prowadzoną działalnością ponosi wydatki na wystrój biur, w tym na zakup wody toaletowej z logo firmy, która jest przeznaczona do toalet dla gości i kontrahentów. Celem tych wydatków jest spełnianie standardów międzynarodowych oraz budowanie pozytywnego wizerunku przedsiębiorstwa.

Zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy zakup wody toaletowej na wyposażenie firmowych toalet uprawnia do odliczenia VAT naliczonego z faktury dokumentującej ten wydatek. W swoim stanowisku argumentował, że taki zakup ma na celu dbałość o wizerunek firmy oraz spełnienie oczekiwań zagranicznych klientów, co pośrednio wpływa na sprzyjające warunki negocjacyjne i zawieranie nowych kontraktów.

Brak podstaw do odliczenia VAT – interpretacja KIS

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że wydatek na zakup wody toaletowej nie spełnia warunków do odliczenia VAT.

Organ podatkowy odwołał się do art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi, że odliczenie podatku jest możliwe, gdy zakupione towary lub usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Związek ten może być bezpośredni lub pośredni, jednak musi być realny, a nie tylko potencjalny. Zakupy mające jedynie pośredni wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa nie zawsze uprawniają do odliczenia VAT.

W dalszej części interpretacji KIS podkreśliła, że zakup wody toaletowej, mimo iż może przyczyniać się do budowania wizerunku firmy i zapewnienia odpowiednich warunków dla kontrahentów, nie ma bezpośredniego wpływu na zwiększenie sprzedaży czy zawarcie nowych umów. Organ uznał, że związek między zakupem a działalnością opodatkowaną jest zbyt słaby, aby uznać go za podstawę do odliczenia podatku naliczonego.

„Podsumowując, nie miał Pan prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury zakupu wody toaletowej udokumentowanej fakturą VAT z (…) stycznia 2024 r. kupionej na wyposażenie toalet służbowych mieszczących się w biurze” - zakończył dyrektor KIS.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 3 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.352.2024.2.AKR