Podatek od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy świadczonych przez Państwa usług w ramach Kursów... - Interpretacja - 0112-KDIL1-1.4012.362.2024.4.MG

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 27 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.362.2024.4.MG

Temat interpretacji

Podatek od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy świadczonych przez Państwa usług w ramach Kursów.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części nieprawidłowe i w części prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie:

·zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy świadczonych przez Państwa usług w ramach Kursów, tj. kursu A, kursu B, kursu D, kursu E oraz kursu F – jest nieprawidłowe;

·zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy świadczonych przez Państwa usług w ramach kursu C – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

3 czerwca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 28 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych przez Państwa usług w ramach Kursów. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwania – pismami z 14 sierpnia 2024 r. (wpływ 14 sierpnia 2024 r.), z 19 sierpnia 2024 r. (wpływ 19 sierpnia 2024 r.) oraz z 6 września (wpływ 6 września 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Spółka A spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Spółka z siedzibą w (...), wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy (...) Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem (...) („Spółka” lub „Wnioskodawca”) prowadzi działalność gospodarczą sklasyfikowaną pod kodem PKD 73.11.Z – działalność agencji reklamowych (przeważający kod działalności).

Spółka prowadzi szereg różnego rodzaju aktywności gospodarczych zgodnie z przedmiotem działalności wskazanym w rejestrze sądowym. Działalnością wiodącą Spółki pozostaje branża (...). Przedmiotem działalności Spółki nie jest PKD 85.59.A – Nauka języków obcych.

Spółka ma status zarejestrowanego, czynnego podatnika podatku od towarów i usług w rejestrze VAT.

Spółka nie posiada statusu jednostki objętej systemem oświaty w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe w zakresie kształcenia i wychowania, czy też statusu uczelni, jednostki naukowej Państwowej Akademii Nauk lub instytutu badawczego. Spółka nie posiada akredytacji w rozumieniu przepisów o systemie oświaty.

Spółka w najbliższym czasie planuje dokonać następujących czynności, określonych jako „Zdarzenie Przyszłe”.

Spółka planuje rozpocząć świadczenie usług w postaci nauczania języków obcych (w szczególności języka angielskiego) na poziomie użytkowania języka obcego stosowanego w głównej branży Spółki, tj. usługach (...). W związku z tym faktem, wspólnicy Spółki planują zmienić jej umowę poprzez dodanie do przedmiotu działalności Spółki kodu PKD 85.59.A – Nauka języków obcych.

Następnie Spółka planuje wprowadzić sprzedaż kursów nauczania języka obcego stosowanego w branży (...) przez świadczenie usług w następujących kursach (Kursy):

1.Kurs A:

Kursant tworzy treści na zadany temat, po czym Spółka je sprawdza i przekazuje swoje wskazówki kursantowi. Kurs będzie składał się z zadań typu: artykuł blogowy, opis promocyjny, opis produktu, artykuł sponsorowany, post na (...).

Kurs A będzie dostępny w dwóch wariantach:

a)początkującym – gdzie ok. X spośród ok. Y zadań będą do wykonania w języku angielskim;

b)zaawansowanym – wszystkie z ok. Y zadań będą do wykonania w języku angielskim.

Warianty kursu będą od siebie niezależne, tj. klient będzie mógł osobno wykupić kurs w wersji początkującej, jak i zaawansowanej – wybór zależy od klienta Spółki. Wybór zadań w języku angielskim będzie fakultatywny – będzie do wyboru opcja zadania w języku polskim. Dodatkowo kursant otrzyma w obu przypadkach słownik polsko-angielski z najpopularniejszymi słowami/zwrotami/idiomami w branży A. W trakcie trwania kursu kursant nauczy się kompleksowo tworzyć treści marketingowe w języku angielskim i weźmie pod uwagę m.in.: odpowiednią strukturę i formatowanie tekstu; nasycenie treści stówami kluczowymi; stosowanie języka korzyści oraz CTA, poprawność językową, ortograficzną i interpunkcyjną; dobór słów kluczowych oraz tytułów do tekstów – w zastosowaniu do języka angielskiego.

2.Kurs B:

Kursant tworzy treści na zadany temat, po czym Spółka je sprawdza i przekazuje swoje wskazówki kursantowi. Kurs będzie składał się z zadań typu: (...).

Kurs B będzie dostępny w dwóch wariantach:

a)początkującym – gdzie ok. X spośród ok. Y zadań będą do wykonania w języku angielskim;

b)zaawansowanym – wszystkie z ok. Y zadań będą do wykonania w języku angielskim.

Warianty kursu będą od siebie niezależne, tj. klient będzie mógł osobno wykupić kurs w wersji początkującej, jak i zaawansowanej – wybór zależy od klienta Spółki. Wybór zadań w języku angielskim będzie fakultatywny – będzie do wyboru opcja zadania w języku polskim. Dodatkowo kursant otrzyma w obu przypadkach słownik polsko-angielski z najpopularniejszymi słowami/zwrotami/idiomami w branży A. W trakcie trwania kursu kursant nauczy się poprawności językowej, interpunkcyjnej i ortograficznej, odpowiedniej struktury tekstu pod pozycjonowanie, warstwy merytorycznej sprawdzanego tekstu, formatowania (m.in. nagłówki, punktory, boldowanie), dostosowania wyglądu tekstu pod wytyczne brandu – w zastosowaniu do języka angielskiego.

3.Kurs C:

W ramach kursu C kursant musi (...) ok. Z różnych zadań (artykuł blogowy, opis produktu, regulamin itp.) w wybranej przez siebie parze językowej (język polski – język obcy). Podczas (...) kursant może konsultować się ze swoim opiekunem, który odpowiada na wszystkie pytania. W trakcie trwania kursu kursant uczy się (...) dowolnego języka obcego na język polski i języka polskiego na dowolny język obcy.

4.Kurs D:

Kursant otrzymuje materiały dot. D, w którym są m.in. również nagrania dotyczące ćwiczenia praktyki odsłuchu. Kursant odsłuchuje nagranie i przepisuje tekst. Część materiałów będzie w języku angielskim, gdzie kursant będzie słuchał mowy w języku angielskim i dokonywał jej (...) w języku angielskim. W trakcie kursu kursant nauczy się słuchu i rozumienia języka angielskiego w mowie oraz dokonywania w języku angielskim (...).

5.Kurs E:

Kursant będzie mieć do wykonania kilka zadań związanych z napisaniem różnych fragmentów (...). Kursant otrzyma ponadto słownik anglicyzmów, czyli angielskich słów, które można użyć w (...) napisanej w nowożytnym języku polskim. W trakcie trwania kursu kursant nauczy się płynnie wykorzystywać anglicyzmy, które ułatwią komunikację i pozwolą używać terminów, które nie występują w języku polskim.

6.Kurs F:

Kursant otrzyma dostęp do nagrań w języku angielskim, które wyjaśniają, jak (...) poszczególne obszary biznesu, np. wystawianie faktur, generowanie umów, wysyłanie e-maili. W trakcie kursu kursant nauczy się stosowanego języka angielskiego stosowanego przy obsłudze/zarządzaniu biura, w szczególności procesach (...) działalności biurowej.

Świadczone przez Spółkę usługi w ramach Kursów, związane z nauką języków obcych, nie będą stanowić usług w zakresie kształcenia i wychowania, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a i b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Ustawa VAT). Wnioskodawca nie posiada statusu jednostki naukowej Polskiej Akademii Nauk oraz instytutu badawczego.

Wykonywane w ramach Kursu usługi, związane z nauką języków obcych, nie będą usługami kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, innymi niż wymienione w pkt 26 Ustawy VAT, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 29 Ustawy VAT.

Usługi w zakresie prowadzenia zajęć w ramach Kursów związanych z nauką języków obcych nie będą stanowiły usług w zakresie kształcenia zawodowego oraz przekwalifikowania zawodowego. Nabyte w ramach Kursów umiejętności, nie będą pozostawały w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem uczestników szkoleń i nie będą miały na celu uzyskania lub uaktualnienia wiedzy do celów zawodowych.

Opisane we wniosku usługi w ramach Kursów nie będą stanowiły usług nauczania prywatnego na poziomie przedszkolnym, podstawowym, ponadpodstawowy i wyższym, świadczonej przez nauczycieli. Usługi świadczone przez Spółkę w ramach Kursów nie są finansowane ze środków publicznych.

Usługobiorcami Kursów będą zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorcy. Wnioskodawca będzie świadczył usługi w ramach Kursów przez osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych. Niektóre z tych osób będą miały wykształcenie z danego języka obcego a inne nie – jednakże, za każdym razem Spółka będzie weryfikowała, czy osoba ta zna dany język obcy na dostatecznym poziomie dla Kursów.

Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego

1.Na pytanie o treści „Czy realizacja usługi (sprzedaż kursów nauczania języka obcego wymienionych w pkt 1-6 opisu sprawy) będzie miała miejsce za pomocą Internetu lub sieci elektronicznej i jej świadczenie będzie zautomatyzowane, a udział człowieka będzie niewielki?”, wskazali Państwo, że:

a)„kurs A: usługa będzie odbywała się za pomocą Internetu, jej świadczenie nie będzie w pełni zautomatyzowane, a bez udziału człowieka świadczenie byłoby niemożliwe;

b)kurs B: usługa będzie odbywała się za pomocą Internetu, jej świadczenie nie będzie w pełni zautomatyzowane, a bez udziału człowieka świadczenie byłoby niemożliwe;

c)kurs C: usługa będzie odbywała się za pomocą Internetu, jej świadczenie nie będzie w pełni zautomatyzowane, a bez udziału człowieka świadczenie byłoby niemożliwe;

d)kurs D: usługa będzie odbywała się za pomocą Internetu, jej świadczenie będzie w pełni zautomatyzowane, więc bez udziału człowieka świadczenie będzie możliwe;

e)kurs E: usługa będzie odbywała się za pomocą Internetu, jej świadczenie nie będzie w pełni zautomatyzowane, a bez udziału człowieka świadczenie byłoby niemożliwe;

f)kurs F: usługa będzie odbywała się za pomocą Internetu, jej świadczenie będzie w pełni zautomatyzowane, więc bez udziału człowieka świadczenie będzie możliwe”.

2.Wykonywanie usługi (sprzedaż kursów nauczania języka obcego wymienionych w pkt 1-6 opisu sprawy) nie będzie możliwe bez wykorzystania technologii informacyjnej.

3.Na pytanie o treści „Czy wykonywanie usługi (sprzedaż kursów nauczania języka obcego wymienionych w pkt 1-6 opisu sprawy) możliwe będzie bez możliwości udziału człowieka (na żywo w określonych porach)?”, wskazali Państwo, że:

a)„kurs A: usługa nie będzie odbywać się na żywo w określonych porach, lecz bez udziału człowieka świadczenie usługi będzie niemożliwe;

b)kurs B: usługa nie będzie odbywać się na żywo w określonych porach, lecz bez udziału człowieka świadczenie usługi będzie niemożliwe;

c)kurs C: usługa będzie częściowo wykonywana na żywo w określonej porze. Oprócz części teoretycznej i zadań praktycznych uczestnik spotka się z opiekunem w wyznaczonym terminie, aby otrzymać indywidualne wskazówki. Bez udziału człowieka świadczenie usługi będzie niemożliwe;

d)kurs D: usługa nie będzie odbywać się na żywo w określonych porach i wykonywanie usługi bez udziału człowieka będzie możliwe;

e)kurs E: usługa będzie częściowo wykonywana na żywo w określonej porze. Oprócz części teoretycznej i zadań praktycznych uczestnik spotka się z opiekunem w wyznaczonym terminie, aby otrzymać indywidualne wskazówki. Bez udziału człowieka świadczenie usługi będzie niemożliwe;

f)kurs F: usługa nie będzie odbywać się na żywo w określonych porach i wykonywanie usługi bez udziału człowieka będzie możliwe”.

4.Na pytanie o treści „Czy treść kursu przekazywana będzie przez nauczyciela/eksperta za pomocą Internetu lub sieci elektronicznej w formie zdalnego połączenia (w ramach lekcji zdalnych, realnego połączenia, konsultacji na żywo) lub Internet/podobna sieć elektroniczna wykorzystywana będzie jedynie jako proste narzędzie służące w komunikowaniu się nauczyciela z uczniem – (należy dokładnie opisać w jaki sposób, przy użyciu jakich narzędzi będą odbywały się lekcje/współpraca w trakcie kursu z ekspertami, jaki jest ich udział w szkoleniu, czy ich udział odgrywa znaczącą rolę w kursie, w jaki sposób będzie odbywała się weryfikacja przez eksperta pracy uczestników szkolenia czy eksperci będą przekazywali informacje uczestnikom szkolenia w ramach ,,konsultacji na żywo”, itp.)?”, wskazali Państwo, że:

a)„kurs A: treść kursu nie będzie przekazywana przez nauczyciela za pomocą Internetu w formie zdalnego połączenia, jednak Internet będzie wykorzystywany, jako narzędzie służące w komunikowaniu się nauczyciela z uczniem (uczeń poprzez dedykowaną platformę edukacyjną będzie przesyłał nauczycielowi wykonane zadania w ramach kursu, a nauczyciel będzie je sprawdzał i przesyłał pisemne wskazówki w formie komentarzy). Udział nauczyciela odgrywa istotną rolę w kursie;

b)kurs B: treść kursu nie będzie przekazywana przez nauczyciela za pomocą Internetu w formie zdalnego połączenia, jednak Internet będzie wykorzystywany jako narzędzie służące w komunikowaniu się nauczyciela z uczniem (uczeń poprzez dedykowaną platformę edukacyjną będzie przesyłał nauczycielowi wykonane zadania w ramach kursu, a nauczyciel będzie je sprawdzał i przesyłał pisemne wskazówki w formie komentarzy). Udział nauczyciela odgrywa istotną rolę w kursie;

c)kurs C: treść kursu nie będzie przekazywana przez nauczyciela za pomocą Internetu w formie zdalnego połączenia, jednak Internet będzie wykorzystywany jako narzędzie służące w komunikowaniu się nauczyciela z uczniem (uczeń poprzez pocztę e-mail będzie przesyłał nauczycielowi wykonane zadania w ramach kursu, a nauczyciel będzie je sprawdzał i przesyłał pisemne wskazówki w formie komentarzy. Pod koniec kursu nauczyciel spotka się w uczniem w trybie konsultacji online, aby przekazać dodatkowe wskazówki i odpowiedzieć na ewentualne pytania). Udział nauczyciela odgrywa istotną rolę w kursie;

d)kurs D: treść kursu nie będzie przekazywana przez nauczyciela/eksperta za pomocą Internetu w formie zdalnego połączenia oraz Internet nie będzie wykorzystywany jako narzędzie służące w komunikowaniu się nauczyciela z uczniem.

e)kurs E: treść kursu nie będzie przekazywana przez nauczyciela za pomocą Internetu w formie zdalnego połączenia, jednak Internet będzie wykorzystywany, jako narzędzie służące w komunikowaniu się nauczyciela z uczniem (uczeń poprzez pocztę e-mail będzie przesyłał nauczycielowi wykonane zadania w ramach kursu, a nauczyciel będzie je sprawdzał i przesyłał pisemne wskazówki w formie komentarzy. Pod koniec kursu nauczyciel spotka się w uczniem w trybie konsultacji online, aby przekazać dodatkowe wskazówki i odpowiedzieć na ewentualne pytania). Udział nauczyciela odgrywa istotną rolę w kursie;

f)kurs F: treść kursu nie będzie przekazywana przez nauczyciela/eksperta za pomocą Internetu w formie zdalnego połączenia oraz Internet nie będzie wykorzystywany, jako narzędzie służące w komunikowaniu się nauczyciela z uczniem”.

5.Na pytanie o treści „Czy usługi, które będą Państwo świadczyć (kursy nauczania języka obcego wymienione w pkt 1-6 opisu sprawy) będą stanowiły produkty w formie cyfrowej (łącznie z oprogramowaniem, jego modyfikacjami lub nowszymi wersjami)?”, wskazali Państwo, że: „Dotyczy wszystkich kursów wymienionych w pkt 1-6: kursy będą stanowiły produkt w formie cyfrowej”.

6.Na pytanie o treści „Czy ww. kursy będą świadczone w formie przygotowanych wcześniej nagrań?” wskazali Państwo, że:

a)„kurs A: kurs nie będzie świadczony w formie przygotowanych wcześniej nagrań;

b)kurs B: kurs nie będzie świadczony w formie przygotowanych wcześniej nagrań;

c)kurs C: kurs nie będzie świadczony w formie przygotowanych wcześniej nagrań;

d)kurs D: kurs będzie świadczony również w formie przygotowanych wcześniej nagrań;

e)kurs E: kurs nie będzie świadczony w formie przygotowanych wcześniej nagrań;

f)kurs F: kurs będzie świadczony również w formie przygotowanych wcześniej nagrań”.

2.Na pytanie o treści „Czy w trakcie ww. kursów będzie następowała interakcja między kursantem a lektorem?”, wskazali Państwo, że: „Dotyczy wszystkich kursów wymienionych w pkt 1-6: w trakcie kursów nie będzie następowała interakcja między kursantem a lektorem”.

3.Osoby zatrudnione przez Spółkę do świadczenia usług w ramach kursów będą świadczyć usługi na rzecz Spółki.

4.Na pytanie o treści „W jakim konkretnie zakresie zatrudnione przez Państwa Spółkę osoby będą prowadziły naukę języków obcych w ramach kursów wymienionych w pkt 1-6 opisu sprawy, będących przedmiotem wniosku?”, wskazali Państwo, że:

a)„kurs A: osoby zatrudnione przez Spółkę będą sprawdzać przygotowany przez kursanta tekst w ramach tego kursu w języku obcym oraz wskażą kursantowi ewentualne błędy, czy pola do poprawy;

b)kurs B: osoby zatrudnione przez Spółkę będą sprawdzać przygotowany przez kursanta tekst w ramach tego kursu w języku obcym oraz wskażą kursantowi ewentualne błędy, czy pola do poprawy;

c)kurs C: osoby zatrudnione przez Spółkę będą sprawdzać przygotowane przez kursanta (...) z języka polskiego na język obcy i odwrotnie oraz wskażą kursantowi ewentualne błędy, czy pola do poprawy;

d)kurs D: brak;

e)kurs E: osoby zatrudnione przez Spółkę będą sprawdzać przygotowany przez kursanta tekst w ramach tego kursu w języku obcym oraz wskażą kursantowi ewentualne błędy, czy pola do poprawy;

f)kurs F: brak”.

5.Na pytanie o treści „Kto będzie stroną umów na świadczenie usług, będących przedmiotem wniosku, w przypadku gdy ww. usługi świadczone będą za pośrednictwem osób zatrudnionych przez Państwa Spółkę?”, wskazali Państwo, że: „Stroną takich umów będzie kursant, jako usługobiorca (konsument i/lub przedsiębiorca) oraz Spółka jako usługodawca”.

6.Część osób będzie miała przygotowanie do wykonywania zawodu nauczyciela, a część nie.

Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego (przedstawione w piśmie z 6 września 2024 r.)

1.Na pytanie o treści „Czy głównym celem świadczonych usług wymienionych w pkt 1-6 opisu sprawy będzie nauka języka obcego (w szczególności języka angielskiego)? Jeśli nie, to jaki będzie główny cel usług, które będą Państwo świadczyć w postaci kursów wymienionych w pkt 1-6 opisu sprawy?, wskazali Państwo, że:

a)„kurs A: głównym celem usługi będzie nauka technik A. Dodatkowym celem usługi będzie zaś nauka języka obcego (w szczególności języka angielskiego), który jest ściśle związany z tą branżą;

b)kurs B: głównym celem usługi będzie nauka technik B. Dodatkowym celem usługi będzie zaś nauka języka obcego (w szczególności języka angielskiego), który jest ściśle związany z tą branżą;

c)kurs C: głównym celem usługi będzie nauka języka obcego (w szczególności języka angielskiego);

d)kurs D: głównym celem usługi będzie nauka technik D. Dodatkowym celem usługi będzie zaś nauka języka obcego (w szczególności języka angielskiego), który jest ściśle związany z tą branżą;

e)kurs E: głównym celem usługi będzie nauka E. Dodatkowym celem usługi będzie zaś nauka języka obcego (w szczególności języka angielskiego);

f)kurs F: głównym celem usługi będzie nauka technik F. Dodatkowym celem usługi będzie zaś nauka języka obcego (w szczególności języka angielskiego), który jest ściśle związany z tą branżą”.

2.Na pytanie o treści „Czy głównym celem nabycia świadczonych przez Państwa usług wymienionych w pkt 1-6 opisu sprawy przez kursanta będzie nauka przez niego języka obcego (w szczególności języka angielskiego), czy też zdobycie przez niego innych umiejętności (jeśli tak, to jakich dokładnie?)?”, wskazali Państwo, że:

a)„w przypadku kursu C głównym celem nabycia usługi przez kursanta będzie nauka języka obcego (w szczególności języka angielskiego). W przypadku pozostałych kursów:

·kurs A: nauka technik A;

·kurs B: nauka technik B;

·kurs D: nauka technik (...);

·kurs E: nauka E;

·kurs F: nauka technik F”.

3.Na pytanie o treści „Wykonanie jakich dokładnie usług, oprócz nauki języka obcego (w szczególności języka angielskiego), na rzecz uczestnika kursu w ramach Kursów obejmuje Państwa pytanie zadane we wniosku?”, wskazali Państwo, że: „

a)kurs A: usługi nauki A;

b)kurs B: usługi nauki B;

c)kurs C: jedną usługą jest nauka języka obcego (w szczególności języka angielskiego);

d)kurs D: usługi nauki (...);

e)kurs E: usługi nauki E;

f)kurs F: usługi nauki technik F”.

4.Na pytanie o treści „Czy wszystkie ww. w odpowiedzi na pytanie 3 usługi świadczone w ramach oferowanych przez Państwa Kursów będą służyły nauczaniu języka obcego (w szczególności języka angielskiego)? Jeśli tak, to w jaki sposób? Jeśli nie, to jaki będzie ich cel?”, wskazali Państwo, że:

a)„kurs A: usługa nauki A będzie służyła nauce języka obcego (w szczególności języka angielskiego). Kursant musi być przygotowany na sporządzenie tekstu w języku angielskim, który jest podstawą dzisiejszego rynku (...), w którym głównie wykorzystuje się A. Kursant otrzyma również słownik polsko-angielski z najbardziej przydatnymi anglicyzmami czy idiomami;

b)kurs B: usługa nauki B będzie służyła nauce języka obcego (w szczególności języka angielskiego). Kursant musi być przygotowany na B w języku angielskim lub jego przeredagowanie na odpowiednią strukturę stylistyczna lub gramatyczną, jeśli tekst był przygotowany przez osobę, która nie posługuje się biegle językiem angielskim. Kursant otrzyma również słownik polskoangielski z najbardziej przydatnymi anglicyzmami czy idiomami;

c)kurs C: usługa jest nastawiona jedynie na naukę języka obcego (w szczególności języka angielskiego), będzie więc służyła nauce języka obcego;

d)kurs D: usługa nauki (...) będzie służyła nauce języka obcego (w szczególności języka angielskiego). W branży D nagrania audio/wideo często są w języku angielskim, który wypowiadany jest w różnych, mniej lub bardziej, trudnych do zrozumienia akcentach. Kursant dzięki nagraniom pozna różnice w wymowie angielskiego amerykańskiego a brytyjskiego;

e)kurs E: usługa nauki E będzie służyła nauce języka obcego (w szczególności języka angielskiego). E w języku angielskim zapewni Kursantowi dostęp do większego rynku (...), a także umożliwi Kursantowi rozwinięcie jego warsztatu stylistycznego języka angielskiego jak i również posługiwania się poprawnym językiem angielskim;

f)kurs automatyzacji: usługa nauki technik automatyzacji będzie służyła nauce języka obcego (w szczególności języka angielskiego). Programy służące automatyzacji są niemalże jedynie w języku angielskim. Kursant musi poznać słownictwo w języku angielskim, by wdrażać procesy automatyzacyjne”.

5.Na pytanie o treści „Czy wymienione w odpowiedzi na pytanie 3 usługi świadczone w ramach oferowanych przez Państwa Kursów, będą stanowić narzędzie do jak najlepszego skorzystania z usługi nauki języka obcego (w szczególności języka angielskiego) w postaci Kursów? Odpowiedź prosimy uzasadnić”, wskazali Państwo, że:

a)„kurs A: tak, gdyż w ramach tego kursu najlepszym sposobem nauki języka angielskiego wykorzystywanego w tej branży jest praktyka;

b)kurs B: tak, gdyż w ramach tego kursu najlepszym sposobem nauki języka angielskiego wykorzystywanego w tej branży jest praktyka;

c)kurs C: usługa jest nastawiona jedynie na naukę języka angielskiego;

d)kurs D: tak, gdyż w ramach tego kursu najlepszym sposobem nauki języka angielskiego wykorzystywanego w tej branży jest praktyka;

e)kurs E: tak, gdyż w ramach tego kursu najlepszym sposobem nauki języka angielskiego wykorzystywanego w tej branży jest praktyka;

f)kurs F: tak, gdyż w ramach tego kursu najlepszym sposobem nauki języka angielskiego wykorzystywanego w tej branży jest praktyka”.

6.Na pytanie o treści „Czy wymienione w odpowiedzi na pytanie 3 usługi świadczone w ramach oferowanych przez Państwa Kursów są niezbędne do wykonywania usługi nauki języka obcego (w szczególności języka angielskiego) w postaci Kursów? Jeżeli tak, prosimy uzasadnić”, wskazali Państwo, że:

a)„kurs A: tak, gdyż w ramach tego kursu wykorzystujemy wiele technik i narzędzi A, które wymagają znajomości języka obcego (w szczególności języka angielskiego);

b)kurs B: tak, gdyż w ramach tego kursu wykorzystujemy wiele technik i narzędzi B, które wymagają znajomości języka obcego (w szczególności języka angielskiego);

c)kurs C: tak, gdyż usługa jest nastawiona jedynie na naukę języka obcego (w szczególności języka angielskiego);

d)kurs D: tak, gdyż w ramach tego kursu wykorzystujemy nagrania w języku obcym, które wymagają znajomości języka obcego (w szczególności języka angielskiego);

e)kurs E: tak, gdyż w ramach tego kursu wykorzystujemy narzędzia, które wymagają znajomości języka obcego (w szczególności języka angielskiego);

f)kurs F: tak, gdyż w ramach tego kursu wykorzystujemy narzędzia, które wymagają znajomości języka obcego (w szczególności języka angielskiego)”.

7.Na pytanie o treści „Czy wymienione w odpowiedzi na pytanie 3 usługi świadczone w ramach oferowanych przez Państwa Kursów będą stanowić usługi ściśle związane z usługami nauczania języka obcego (w szczególności języka angielskiego)? Jeżeli tak, należy wskazać w czym to się będzie przejawiać”, wskazali Państwo, że:

a)kurs A: tak, gdyż w ramach tego kursu wykorzystujemy wiele technik i narzędzi A, które wymagają znajomości języka obcego (w szczególności języka angielskiego);

b)kurs B: tak, gdyż w ramach tego kursu wykorzystujemy wiele technik i narzędzi B, które wymagają znajomości języka obcego (w szczególności języka angielskiego);

c)kurs C: tak, gdyż usługa jest nastawiona jedynie na naukę języka obcego (w szczególności języka angielskiego);

d)kurs D: tak, gdyż w ramach tego kursu wykorzystujemy nagrania w języku obcym, które wymagają znajomości języka obcego (w szczególności języka angielskiego);

e)kurs E: tak, gdyż w ramach tego kursu wykorzystujemy narzędzia, które wymagają znajomości języka obcego (w szczególności języka angielskiego);

f)kurs F: tak, gdyż w ramach tego kursu wykorzystujemy narzędzia, które wymagają znajomości języka obcego (w szczególności języka angielskiego)”.

8.Na pytanie o treści „Czy głównym celem wymienionych w odpowiedzi na pytanie 3 usług świadczonych w ramach oferowanych przez Państwa Kursów jest osiągnięcie przez Państwa dodatkowego dochodu, poprzez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia?”, wskazali Państwo, że: „Nie. Celem wymienionych w odpowiedzi na pytanie 3 usług świadczonych w ramach oferowanych Kursów jest odpowiedź na rosnącą globalizację i zapotrzebowanie rynku. W tych branżach znajomość języków obcych jest niezwykle korzystna, natomiast nasi uczniowie niejednokrotnie zwracali uwagę, że mimo ogólnikowej znajomości języka angielskiego nie są w stanie profesjonalnie wykonywać tych usług w języku obcym. Jest to spowodowane specyficznym stylistycznie i gramatycznie językiem angielskim wykorzystywanym w tych branżach, często wiążącym się z używaniem idiomów. Kursy prowadzone w języku angielskim mają za zadanie odpowiedzieć na zapotrzebowanie uczniów oraz zwiększyć atrakcyjność Kursów”.

9.W opisie sprawy wskazali Państwo, że:

Kurs A będzie dostępny w dwóch wariantach:

a)początkującym – gdzie ok. X spośród ok. Y zadań będą do wykonania w języku angielskim;

b)zaawansowanym – wszystkie z ok. Y zadań będą do wykonania w języku angielskim.

(…)

Kurs B będzie dostępny w dwóch wariantach:

c)początkującym – gdzie ok. X spośród ok. Y zadań będą do wykonania w języku angielskim;

d)zaawansowanym – wszystkie z ok. Y zadań będą do wykonania w języku angielskim”.

Następnie w odniesieniu do obu kursów wskazali Państwo, że:

„Wybór zadań w języku angielskim będzie fakultatywny – będzie do wyboru opcja zadania w języku polskim”.

1)Na pytanie o treści „co dokładnie oznacza, że wybór zadań w języku angielskim będzie fakultatywny?”, wskazali Państwo, że: „Uczeń może pisemne złożyć wniosek o zamianę zadania na język polski, przez co nie będzie musiał wykonywać praktycznych zadań w języku angielskim”.

2)Na pytanie o treści „w przypadku, gdy kursant nie wybierze wykonania zadań w języku angielskim, w jaki dokładnie sposób odbycie tego kursu wpłynie na naukę języka angielskiego przez kursanta?”, wskazali Państwo, że: „W przypadku, gdy uczeń nie wybierze zadań do wykonania w języku angielskim, odbycie kursu wpłynie na naukę języka angielskiego jedynie poprzez zapoznanie się z materiałami teoretycznymi (książką i słownikiem) w języku angielskim”.

3)Na pytanie o treści „dla osób początkujących:

a)dlaczego tylko ok. X spośród ok. Y zadań będą wykonywane w języku angielskim?

b)w jaki sposób wykonanie pozostałych ok. Z zadań w innym języku wpłynie na naukę języka angielskiego przez kursanta?,

wskazali Państwo, że:

a)„dla osób początkujących X spośród Y zadań będzie do wykonania w języku angielskim, a reszta w języku polskim, aby poznać techniki A/B również w języku polskim, co umożliwi uczniom aktywność zawodową na obu rynkach;

b)w żadnym”.

4)Na pytanie o treści „w jaki sposób będzie skalkulowana cena za nauczanie języka obcego (w tym przypadku języka angielskiego) w ramach ww. Kursów, które będą dostępne w dwóch wariantach, m.in. w wariancie początkującym, skoro z ok. Y zadań tylko ok. X będzie do wykonana w języku angielskim? Czy ceny tych kursów będą się różniły od siebie?”, wskazali Państwo, że: „Ceny wariantów nie będą różniły się od siebie. Cena Kursów pozostaje stała, a wybór wariantu wpływa wyłącznie na przydział zadań do wykonania”.

10.

1)Na pytanie o treści „czy usługi, które będą świadczone przez Państwa w ramach kursu D i kursu F będą polegały wyłącznie na przekazaniu materiałów umożliwiających samodzielną naukę języka obcego, czy też będą Państwo prowadzić tą naukę języka obcego w ramach ww. kursów? Jeśli tak, to w jaki sposób ze strony Państwa będzie odbywać się ta nauka języka obcego, prosimy to szczegółowo opisać. Informacji należy udzielić odrębnie w stosunku do każdego ww. Kursu”, wskazali Państwo, że:

a)„kurs D: usługi, które będą świadczone w ramach kursu D będą polegały wyłącznie na przekazaniu materiałów, nagrań oraz ćwiczeń umożliwiających samodzielną naukę języka obcego;

b)kurs F: usługi, które będą świadczone w ramach kursu Fi będą polegały wyłącznie na przekazaniu materiałów, nagrań oraz ćwiczeń umożliwiających samodzielną naukę języka obcego”.

2)Na pytanie o treści „w związku z tym, że zarówno kurs D, jak i kurs F będzie świadczony „również” w formie przygotowanych wcześniej nagrań, to należy wskazać – w jakiej innej formie ww. Kursy będą świadczone przez Państwa? Prosimy je szczegółowo opisać. Informacji należy udzielić odrębnie w stosunku do każdego ww. Kursu”, wskazali Państwo, że:

a)„kurs D: oprócz przygotowanych wcześniej nagrań, przekazują Państwo również materiały teoretyczne oraz ćwiczenia praktyczne;

b)kurs F: oprócz przygotowanych wcześniej nagrań, przekazują Państwo również materiały teoretyczne oraz ćwiczenia praktyczne”.

3)Na pytanie o treści „jaki wpływ będą mieli nauczyciele/eksperci na naukę języka obcego w ramach kursu D, jak i kursu F skoro w uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo, że: „świadczenie będzie w pełni zautomatyzowane, więc bez udziału człowieka świadczenie będzie możliwe, treść kursu nie będzie przekazywana przez nauczyciela/eksperta za pomocą Internetu w formie zdalnego połączenia oraz Internet nie będzie wykorzystywany jako narzędzie służące w komunikowaniu się nauczyciela z uczniem”? Prosimy to wyjaśnić i szczegółowo opisać. Informacji należy udzielić odrębnie w stosunku do każdego ww. Kursu”, wskazali Państwo, że:

a)„kurs D: nauczyciele przygotowali wcześniej materiały i zadania do tego kursu w języku angielskim. Przekazywanie i sprawdzanie zadań jest już całkowicie zautomatyzowane i odbywa się bez udziału nauczycieli na żywo, lecz według przygotowanych przez nich instrukcji;

b)kurs F: nauczyciele przygotowali wcześniej materiały i zadania do tego kursu w języku angielskim. Przekazywanie i sprawdzanie zadań jest już całkowicie zautomatyzowane i odbywa się bez udziału nauczycieli na żywo, lecz według przygotowanych przez nich instrukcji”.

11.

1)Na pytanie o treści „w jaki sposób będzie prowadzona nauka języka obcego w ramach kursu A, kursu B, kursuC i kursu E, które będą świadczone przez Państwa? Prosimy szczegółowo opisać, w jaki sposób ze strony Państwa będzie odbywać się nauka języka obcego. Informacji należy udzielić odrębnie w stosunku do każdego ww. Kursu”, wskazali Państwo, że:

a)„kurs A: uczeń otrzyma materiały po angielsku (branżowa książka oraz branżowy słownik) w momencie zapisania się na kurs. Następnie student wykonuje praktyczne ćwiczenia w postaci tworzenia treści w języku angielskim. Nauczyciel będzie sprawdzał angielskie treści wykonane przez ucznia i każdorazowo będzie przesyłał swoje uwagi oraz wskazówki, dotyczące formy, stylistyki i słownictwa zawartego w tekstach przesłanych przez ucznia. W ten sposób będzie prowadzona nauka języka obcego;

b)kurs B: uczeń otrzyma materiały po angielsku (branżowa książka oraz branżowy słownik) w momencie zapisania się na kurs. Następnie student wykonuje praktyczne ćwiczenia w postaci (...) w języku angielskim. Nauczyciel będzie sprawdzał angielskie treści sprawdzone przez ucznia i każdorazowo będzie przesyłał swoje uwagi oraz wskazówki, dotyczące formy, stylistyki i słownictwa zawartego w tekstach przesłanych przez ucznia. W ten sposób będzie prowadzona nauka języka obcego;

c)kurs C: uczeń otrzyma materiały w wybranym języku obcym (branżowa książka oraz branżowy słownik) w momencie zapisania się na kurs. Następnie student wykona praktyczne ćwiczenia w postaci (...) w języku obcym. Nauczyciel będzie sprawdzał treści (...) przez ucznia i każdorazowo będzie przesyłał swoje uwagi oraz wskazówki dotyczące (...) wykonanych przez ucznia. W ten sposób będzie prowadzona nauka języka obcego;

d)kurs E: uczeń otrzyma materiały po angielsku (branżowa książka oraz branżowy słownik) w momencie zapisania się na kurs. Następnie student wykonuje praktyczne ćwiczenia w postaci tworzenia treści w języku angielskim. Nauczyciel będzie sprawdzał angielskie treści wykonane przez ucznia i każdorazowo będzie przesyłał swoje uwagi oraz wskazówki, dotyczące formy, stylistyki i słownictwa zawartego w tekstach przesłanych przez ucznia. W ten sposób będzie prowadzona nauka języka obcego”.

2)Na pytanie o treści „czy usługi, które będą świadczone przez Państwa w ramach:

·kursu A i kursuB będą polegały wyłącznie na tym, że jak wskazali Państwo w uzupełnieniu wniosku „treść kursu nie będzie przekazywana przez nauczyciela za pomocą Internetu w formie zdalnego połączenia, jednak Internet będzie wykorzystywany, jako narzędzie służące w komunikowaniu się nauczyciela z uczniem (uczeń poprzez dedykowaną platformę edukacyjną będzie przesyłał nauczycielowi wykonane zadania w ramach kursu, a nauczyciel będzie je sprawdzał i przesyłał pisemne wskazówki w formie komentarzy)”,

·       kursu C i kursu E będą polegały wyłącznie na tym, że jak wskazali Państwo w uzupełnieniu wniosku „treść kursu nie będzie przekazywana przez nauczyciela za pomocą Internetu w formie zdalnego połączenia, jednak Internet będzie wykorzystywany jako narzędzie służące w komunikowaniu się nauczyciela z uczniem (uczeń poprzez pocztę e-mail będzie przesyłał nauczycielowi wykonane zadania w ramach kursu, a nauczyciel będzie je sprawdzał i przesyłał pisemne wskazówki w formie komentarzy. Pod koniec kursu nauczyciel spotka się w uczniem w trybie konsultacji online, aby przekazać dodatkowe wskazówki i odpowiedzieć na ewentualne pytania)”,

czy też będą Państwo prowadzić naukę języka obcego w ramach ww. kursów? Jeśli tak, to w jaki sposób ze strony Państwa będzie odbywać się nauka języka obcego, prosimy to szczegółowo opisać.

Informacji należy udzielić odrębnie w stosunku do każdego ww. Kursu”,

wskazali Państwo, że:

„Niniejszym modyfikuję opis z poprzedniego uzupełnienia wniosku dot. kursów A, B, C oraz E, gdzie zostało wskazane: „treść kursu nie będzie przekazywana przez nauczyciela/eksperta za pomocą Internetu w formie zdalnego połączenia” na niniejszy opis kursów:

a)kurs A: przez nauczyciela nie będzie przekazywana inicjalna część kursu (dane logowania do platformy oraz materiały teoretyczne), ponieważ te dane będą wysyłane automatyczne w momencie zapisania się na kurs. Wskazówki i porady językowe, stanowiące główną i integralną treść kursu, będą przekazywane przez nauczyciela za pomocą Internetu w formie zdalnego połączenia. W związku z tym będą Państwo prowadzić naukę języka obcego w ramach wyżej wymienionego kursu;

b)kurs B: przez nauczyciela nie będzie przekazywana inicjalna część kursu (dane logowania do platformy oraz materiały teoretyczne), ponieważ te dane będą wysyłane automatyczne w momencie zapisania się na kurs. Wskazówki i porady językowe, stanowiące główną i integralną treść kursu, będą przekazywane przez nauczyciela za pomocą Internetu w formie zdalnego połączenia. W związku z tym będą Państwo prowadzić naukę języka obcego w ramach wyżej wymienionego kursu;

c)kurs C: przez nauczyciela nie będzie przekazywana inicjalna część kursu (dane logowania do platformy oraz materiały teoretyczne), ponieważ te dane będą automatyczne w momencie zapisania się na kurs. Wskazówki i porady językowe, stanowiące główną i integralną treść kursu, będą przekazywane przez nauczyciela za pomocą Internetu w formie zdalnego połączenia. W związku z tym będą Państwo prowadzić naukę języka obcego w ramach wyżej wymienionego kursu;

d)kurs E: przez nauczyciela nie będzie przekazywana inicjalna część kursu (dane logowania do platformy oraz materiały teoretyczne), ponieważ te dane będą wysyłane automatyczne w momencie zapisania się na kurs. Wskazówki i porady językowe, stanowiące główną i integralną treść kursu, będą przekazywane przez nauczyciela za pomocą Internetu w formie zdalnego połączenia. W związku z tym będą Państwo prowadzić naukę języka obcego w ramach wyżej wymienionego kursu”.

3)jaki wpływ będą mieli nauczyciele na naukę języka obcego w ramach:

·kursu A i kursu B skoro w uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo, że: „treść kursu nie będzie przekazywana przez nauczyciela (…) Internet będzie wykorzystywany, jako narzędzie służące w komunikowaniu się nauczyciela z uczniem (uczeń poprzez dedykowaną platformę edukacyjną będzie przesyłał nauczycielowi wykonane zadania w ramach kursu, a nauczyciel będzie je sprawdzał i przesyłał pisemne wskazówki w formie komentarzy)”,

·kursu C i kursu E skoro w uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo, że: „treść kursu nie będzie przekazywana przez nauczyciela (…). Internet będzie wykorzystywany jako narzędzie służące w komunikowaniu się nauczyciela z uczniem (uczeń poprzez pocztę e-mail będzie przesyłał nauczycielowi wykonane zadania w ramach kursu, a nauczyciel będzie je sprawdzał i przesyłał pisemne wskazówki w formie komentarzy. Pod koniec kursu nauczyciel spotka się w uczniem w trybie konsultacji online, aby przekazać dodatkowe wskazówki i odpowiedzieć na ewentualne pytania)”?

Prosimy to wyjaśnić i szczegółowo opisać.

Informacji należy udzielić odrębnie w stosunku do każdego ww. Kursu”,

wskazali Państwo, że:

a)„kurs A: nauczyciele będą mieć duży wpływ na naukę języka obcego, gdyż odpowiadają za analizę zdolności językowych ucznia, oceniają pracę ucznia, formułują indywidualne porady i nauczają, w jaki sposób lepiej pisać w języku obcym;

b)kurs B: nauczyciele będą mieć duży wpływ na naukę języka obcego, gdyż odpowiadają za analizę zdolności językowych ucznia, oceniają pracę ucznia, formułują indywidualne porady i nauczają, w jaki sposób lepiej pisać w języku obcym;

c)kurs C: nauczyciele będą mieć duży wpływ na naukę języka obcego, gdyż odpowiadają za analizę zdolności językowych ucznia, oceniają pracę ucznia, formułują indywidualne porady i nauczają, w jaki sposób lepiej pisać w języku obcym;

d)kurs E: nauczyciele będą mieć duży wpływ na naukę języka obcego, gdyż odpowiadają za analizę zdolności językowych ucznia, oceniają pracę ucznia, formułują indywidualne porady i nauczają, w jaki sposób lepiej pisać w języku obcym”.

Pytanie

Czy świadczenie przez Wnioskodawcę usług w ramach Kursów podlega zwolnieniu od opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 Ustawy o VAT?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, opisane we wniosku usługi świadczone w ramach Kursów są usługami zwolnionymi z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 Ustawy VAT.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (co wynika z art. 7 ust. 1 Ustawy VAT).

Natomiast stosownie do art. 8 ust. 1 Ustawy VAT, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 Ustawy VAT.

Przełożenie tych regulacji na przedstawiony stan faktyczny nie pozostawia wątpliwości, że zgodnie z przepisami Ustawy VAT dokonywana przez Spółkę sprzedaż X stanowi odpłatne świadczenie usług.

W celu dokonania klasyfikacji świadczenia usług w ramach Kursów dla potrzeb VAT w pierwszej kolejności należy ocenić charakter usług i poszczególnych wydarzeń i zajęć.

Zgodnie z generalną zasadą, każda czynność powinna być rozpatrywana jako oddzielna i niezależna dla celów opodatkowania VAT Jednakże, gdy kilka czynności łącznie stanowi z ekonomicznego punktu widzenia jedno świadczenie, nie powinno się go sztucznie rozdzielać jedynie dla celów podatkowych. W przypadkach, gdy dwa lub więcej świadczeń (lub działań) wykonanych przez podatnika są tak blisko powiązane, że razem tworzą jedną, gospodarczo spójną całość, a ich rozdzielenie byłoby nienaturalne, wtedy wszystkie te działania traktuje się jako jedno świadczenie w kontekście przepisów Ustawy VAT.

Pojęcie świadczenia kompleksowego nie zostało zdefiniowane ani w krajowych, ani w unijnych regulacjach VAT. Koncepcja tego rodzaju świadczeń została natomiast wypracowana w dorobku orzeczniczym Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: „Trybunał” lub „TSUE”) i aktualnie obejmuje szereg orzeczeń, traktujących między innymi o kryteriach i przesłankach uznania danego świadczenia za złożone.

Tytułem przykładu można przywołać orzeczenie z 27 września 2012 r. w sprawie C-392/11 Field Fisher Waterhouse TSUE uznał m.in., że:

– „(...) jeżeli transakcja obejmuje wiele elementów, powstaje pytanie, czy należy uznać, iż składa się ona z jednego świadczenia, czy też z kilku odrębnych i niezależnych świadczeń, które należy oceniać oddzielnie z punktu widzenia podatku VAT. Z orzecznictwa Trybunału wynika bowiem, że w pewnych okolicznościach formalnie odrębne świadczenia, które mogą być wykonywane oddzielnie, a zatem, odpowiednio, prowadzić do opodatkowania lub zwolnienia, należy uważać za jednolitą czynność, gdy nie są one niezależne (...). W tym zakresie Trybunał orzekł, że jednolite świadczenie występuje w przypadku, gdy co najmniej dwa elementy albo co najmniej dwie czynności dokonane przez podatnika są ze sobą tak ściśle związane, że tworzą obiektywnie tylko jednolite nierozerwalne świadczenie gospodarcze, którego rozdzielenie miałoby charakter sztuczny”.

Polskie sądy administracyjne bezpośrednio odwołują się do stanowiska prezentowanego przez Trybunał. Przykładowo Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 7 lutego 2019 r. o sygn. I FSK 1543/18 podniósł, że:

– „Jak zatem wielokrotnie podkreślał Trybunał, zasadą jest to, że każde świadczenie usług musi być zasadniczo uznawane za odrębne i niezależne. Wyjątek od tej zasady ma miejsce wtedy, gdy świadczenie obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia jedną usługę. W takiej sytuacji nie powinno być sztucznie dzielone, co mogłoby prowadzić do nieprawidłowości w funkcjonowaniu systemu podatku VAT Trybunał akcentował przy tym w szczególności ekonomiczny punkt widzenia oraz ocenę z perspektywy nabywcy”.

Analiza orzecznictwa w tym głównie orzeczeń TSUE – wskazuje zatem, że dla celów VAT jedno świadczenie występuje w przypadku, gdy co najmniej dwa elementy, albo przynajmniej dwie czynności dokonane przez podatnika są ze sobą tak ściśle związane, że tworzą obiektywnie tylko jedno nierozerwalne świadczenie gospodarcze, którego rozdzielenie miałoby charakter sztuczny. Sztuczność takiego rozdzielenia powinna być oceniana z ekonomicznego i praktycznego punktu widzenia konsumenta. Z orzecznictwa wynika, że kryterium potrzeb konsumenta jest jednym z podstawowych narzędzi, którymi powinien posługiwać się podatnik VAT w celu ustalenia, czy realizuje on jedno świadczenie, czy też szereg niezależnych czynności.

Zdaniem Wnioskodawcy, właśnie taka sytuacja ma miejsce w przypadku świadczonej przez niego usług w ramach Kursu. Rozdzielenie poszczególnych wydarzeń/aktywności oferowanych w ramach Kursów, prowadziłoby niewątpliwie do sztucznego wykreowania odrębnych od siebie świadczeń, które w istocie nie są oferowane ani świadczone w niezależnej postaci, a stanowią jedynie części składowe jednej usługi, którą chce świadczyć Wnioskodawca dla swoich klientów.

Jeśli chodzi natomiast o zwolnienie od VAT określone w art. 43 ust. 1 pkt 28 Ustawy VAT – istotne jest podkreślenie, że przepis ten nie wprowadza żadnych ograniczeń dotyczących podmiotów, które mogą korzystać ze zwolnienia (tj. nie określa on, jakie podmioty powinny oferować usługi związane z nauczaniem języków obcych, by móc korzystać z tego zwolnienia).

Regulacja ta ustanawia natomiast dwie przesłanki przedmiotowe – świadczona usługa musi mieć charakter nauczania, a jego przedmiotem musi być język obcy. Jednocześnie jednak przepis ten nie narzuca skonkretyzowanych przesłanek, warunków lub też ograniczeń dotyczących formy i metody świadczenia tego rodzaju usług.

Mając to na uwadze nie ulega wątpliwości, że istotą usług w ramach Kursów jest właśnie nauczanie, a jego przedmiotem jest m.in. język obcy w szczególności język angielski. Niezależnie bowiem od formy prowadzenia zajęć, wszystkie dostępne w ramach Kursów usługi mają m.in. na celu zdobywanie lub utrwalanie umiejętności językowych w dziedzinach A, B czy C.

Różnorodne zajęcia pozwalają na rozwijanie słownictwa, przełamywanie barier językowych w mówieniu i ostatecznie poprawę umiejętności komunikacji w języku obcym, w szczególności języku angielskim. Świadczenia sprzedawane przez Wnioskodawcę stanowią świadczenie usług nauczania języków obcych (świadczenie Kursów), jak i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane – kurs A, kurs B, kurs C, kurs D, kurs E oraz kurs F (zastosowanie języka obcego w tych dziedzinach).

Odnosząc powyższe do stanu sprawy objętego złożonym wnioskiem, w ocenie Wnioskodawcy, świadczone przez Spółkę usługi nauki języków obcych w ramach Kursów podlegają zwolnieniu z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 Ustawy VAT.

Zgodnie z brzmieniem powyższej regulacji, zwolnione z VAT są usługi nauczania języków obcych oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z nimi związane, inne niż wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 26, pkt 27 i pkt 29 Ustawy VAT. Wnioskodawca nie jest jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów ustawy - Prawo oświatowe, nie jest również uczelnią, jednostką naukową Polskiej Akademii Nauk oraz instytutem badawczym. Kursy nie stanowią również świadczonych przez nauczycieli usług prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, ponadpodstawowym i wyższym. Ponadto, usługi świadczone przez Wnioskodawcę na rzecz klientów indywidualnych nie wpisują się w pojęcie usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego.

W świetle powyższego świadczone przez Wnioskodawcę usługi nie mogą korzystać ze zwolnień określonych w regulacjach art. 43 ust. 1 pkt 26, 27 oraz 29 Ustawy VAT.

Należy zatem przeanalizować, czy objęte złożonym wnioskiem usługi nauki języków obcych w ramach Kursów będą mogły korzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 Ustawy VAT.

Należy zauważyć, że regulacja ta odnosi się wprost do czynności nauki języków obcych oraz dostawy towarów i usług ściśle z nią związanych. Zakres zwolnienia został więc scharakteryzowany wyłącznie poprzez odniesienie do faktycznego przedmiotu wykonywanych usług (tj. nauki języków obcych, tak jak ma to miejsce w przypadku usług objętych złożonym wnioskiem). Ustawodawca nie uzależnił możliwości stosowania powyższego zwolnienia od żadnej przesłanki podmiotowej, co oznacza, że nie jest istotny status podmiotu świadczącego usługę czy status podmiotu będącego nabywcą usługi.

Tym samym, zwolnienie to ma charakter wyłącznie przedmiotowy (por. T. Michalik, VAT. Komentarz, Wyd. 16, Warszawa 2021 r.). Nie ma przy tym również znaczenia cel, w którym świadczone są usługi. W związku z tym zwolnieniem będzie objęta zarówno hobbystyczna nauka języków obcych, jak również nauka do celów zawodowych  (por, J. Martini, P. Skorupa. M. Wojda, Podatek od towarów i usług Komentarz, Wyd. 1. Warszawa 2014 r.).

Niemniej podkreślenia wymaga to, że regulacja art. 43 ust. 1 pkt 28 Ustawy VAT, nie precyzuje, w jakiej formie powinno odbywać się przekazywanie wiedzy z zakresu nauki języków obcych, aby taka usługa mogła korzystać ze zwolnienia od VAT. W szczególności ustawodawca nie wprowadził warunku, aby takie nauczanie musiało odbywać przy fizycznej obecności uczestników zajęć, czy nauczyciela.

Zatem, w ocenie Wnioskodawcy, powyższym zwolnieniem objęte będzie zarówno nauczanie świadczone w sposób tradycyjny (tj. stacjonarnie, na żywo), jak i Online, tj. bez fizycznego kontaktu uczestnika z lektorem, a nawet w sposób w znacznej mierze zautomatyzowany z minimalnym udziałem Wnioskodawcy. Dla możliwości skorzystania z powyższego zwolnienia nie ma zatem znaczenia, w jaki sposób podmiot prowadzi naukę języków obcych. W szczególności nie ma podstaw, aby wyłączyć z zakresu powyższego zwolnienia usługi nauczania języków obcych świadczone na odległość w ramach usług elektronicznych (podobnie: A. Bartosiewicz, VAT, Komentarz, wyd. XVI, WKP 2022 r.).

Zgodnie z komentarzem Matarewicz Jacek. Ustawa o podatku od towarów i usług. Komentarz aktualizowany. Opublikowano LEX/EL 2023 r.: „Do zastosowania zwolnienia nie ma znaczenia, kto świadczy usługę, ani też to, na czyją rzecz usługa jest świadczona. Usługę nauczania języków obcych może świadczyć placówka oświatowa, uczelnia, prywatny nauczyciel, a nawet osoba niemająca żadnych kwalifikacji do nauczania języków obcych. Tak samo odbiorcą może być np. podmiot gospodarczy lub osoba fizyczna. W każdym przypadku nauka języków obcych podlega zwolnieniu z VAT”.

Odnosząc się do kwestii zwolnienia od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art 43 ust. 1 pkt 28 Ustawy VAT, wskazać należy, że zawarte w tym przepisie zwolnienie od podatku jest najbardziej zawężone merytorycznie, ale jednocześnie nie zawiera żadnych ograniczeń podmiotowych.

Skutkiem powyższego, z zawartego w ww. przepisie zwolnienia od podatku VAT skorzystać mogą podmioty realizujące naukę języków obcych. Wobec powyższego, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że świadczenie usług w ramach Kursów, jako że mieszczą się w zakresie pojęciowym usług nauczania języków obcych oraz dostaw towarów i świadczenia usług ściśle z tymi usługami związanych, korzystają ze zwolnienia przedmiotowego z opodatkowania podatkiem VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 Ustawy o VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie:

·zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy świadczonych przez Państwa usług w ramach Kursów, tj. kursu A, kursu B, kursu D, kurs E oraz kursu F – jest nieprawidłowe;

·zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy świadczonych przez Państwa usług w ramach kursu C – jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jak wynika z treści art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Natomiast stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

W myśl art. 2 pkt 26 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o usługach elektronicznych – rozumie się przez to usługi świadczone drogą elektroniczną, o których mowa w art. 7 rozporządzenia 282/2011.

Na podstawie art. 7 ust. 1 rozporządzenia Rady (UE) nr 282/2011 z 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do Dyrektywy 2006/112/WE Rady w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (t. j. Dz. Urz. UE L 77 z 23 marca 2011 r., str. 1 ze zm.) – zwanego dalej rozporządzeniem 282/2011:

Do „usług świadczonych drogą elektroniczną”, o których mowa w dyrektywie 2006/112/WE, należą usługi świadczone za pomocą Internetu lub sieci elektronicznej, których świadczenie – ze względu na ich charakter - jest zasadniczo zautomatyzowane i wymaga minimalnego udziału człowieka, a ich wykonanie bez wykorzystania technologii informacyjnej jest niemożliwe.

Stosownie do art. 7 ust. 2 ww. rozporządzenia Rady (UE) nr 282/2011:

Ustęp 1 obejmuje w szczególności:

a)ogólnie dostawy produktów w formie cyfrowej, łącznie z oprogramowaniem, jego modyfikacjami lub nowszymi wersjami;

b)usługi umożliwiające lub wspomagające obecność przedsiębiorstw lub osób w sieci elektronicznej, takich jak witryna lub strona internetowa;

c)usługi generowane automatycznie przez komputer i przesyłane poprzez Internet lub sieć elektroniczną w odpowiedzi na określone dane wprowadzone przez usługobiorcę;

d)odpłatne przekazywanie prawa do wystawiania na aukcji towarów lub usług za pośrednictwem witryny internetowej działającej jako rynek online, na którym potencjalni kupujący przedstawiają swoje oferty przy wykorzystaniu automatycznych procedur oraz na którym strony są informowane o dokonaniu sprzedaży za pomocą poczty elektronicznej generowanej automatycznie przez komputer;

e)pakiety usług internetowych oferujące dostęp do informacji, w których element telekomunikacyjny ma charakter pomocniczy i drugorzędny (to znaczy pakiety wykraczające poza oferowanie samego dostępu do Internetu i obejmujące inne elementy, takie jak strony, które umożliwiają dostęp do aktualnych wiadomości, informacji meteorologicznych lub turystycznych, gier, umożliwiają hosting witryn internetowych, dostęp do grup dyskusyjnych; itp.);

f)usługi wyszczególnione w załączniku I.

Natomiast z art. 7 ust. 3 rozporządzenia 282/2011 wynika, że:

Ust. 1 nie ma zastosowania do:

a)usług nadawczych;

b)usług telekomunikacyjnych;

c)towarów, w przypadku których zamawianie i obsługa zamówienia odbywają się elektronicznie;

d)płyt CD-ROM, dyskietek i podobnych nośników fizycznych;

e)materiałów drukowanych, takich jak książki, biuletyny, gazety lub czasopisma;

f)płyt CD i kaset magnetofonowych;

g)kaset wideo i płyt DVD;

h)gier na płytach CD-ROM;

i)usług świadczonych przez specjalistów, takich jak prawnicy i doradcy finansowi, którzy udzielają swym klientom porad za pomocą poczty elektronicznej;

j)usług edukacyjnych, w ramach których treść kursu przekazywana jest przez nauczyciela za pomocą Internetu lub sieci elektronicznej (tzn. przez zdalne połączenie);

k)usług fizycznych off-line naprawy sprzętu komputerowego;

l)hurtowni danych off-line;

m)usług reklamowych, w szczególności w gazetach, na plakatach i w telewizji;

n)usług centrum wsparcia telefonicznego;

o)usług edukacyjnych obejmujących wyłącznie kursy korespondencyjne, takie jak kursy za pośrednictwem poczty;

p)konwencjonalnych usług aukcyjnych, przy których niezbędny jest bezpośredni udział, niezależnie od sposobu składania ofert;

q)(uchylona)

r)(uchylona)

s)(uchylona)

t)biletów wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne, zarezerwowanych online;

u)zakwaterowania, wynajmu samochodów, usług restauracyjnych, przewozu osób lub podobnych usług zarezerwowanych online.

Z kolei w punkcie 5 załącznika II do rozporządzenia 282/2011 Dyrektywy 2006/112/WE Rady wymienione zostały następujące usługi, które zalicza się do usług świadczonych drogą elektroniczną:

a)automatyczne nauczanie na odległość, którego funkcjonowanie wymaga użycia Internetu lub podobnej sieci elektronicznej, wymagające niewielkiego bądź niewymagające żadnego udziału człowieka, łącznie z klasami wirtualnymi, z wyjątkiem sytuacji, gdzie Internet lub podobna sieć elektroniczna wykorzystywana jest jako proste narzędzie służące komunikowaniu się nauczyciela z uczniem;

b)ćwiczenia wypełniane przez ucznia on-line i sprawdzane automatycznie, bez udziału człowieka.

W kontekście formy świadczenia usług, należy wskazać, że zgodnie z art. 98 ust. 2 Dyrektywy 2006/112/WE Rady:

Stawki obniżone mają zastosowanie wyłącznie do dostaw towarów i świadczenia usług, których kategorie są określone w załączniku III. Stawki obniżone nie mają zastosowania do usług świadczonych drogą elektroniczną, z wyjątkiem usług określonych w załączniku III pkt 6.

Dyrektywa 2006/112/WE stanowi zatem, że do usług świadczonych drogą elektroniczną nie stosuje się stawek obniżonych. Przepisy ww. dyrektywy nie wprowadzają jednak expressis verbis ograniczenia stosowania zwolnienia w odniesieniu do kategorii usług zwolnionych, świadczonych drogą elektroniczną.

Pojęcie usługi elektronicznej w rozumieniu przepisów ustawy odnosi się wyłącznie do formy świadczenia, a nie do jego treści. Stąd też należy stwierdzić, że identyfikacja danej czynności jako usługi elektronicznej (według nomenklatury unijnej: usługi świadczonej drogą elektroniczną), nie skutkuje zmianą kwalifikacji prawnej tej czynności dla potrzeb stosowania innych przepisów ustawy.

Powyższe oznacza, że usługa nie traci statusu usługi zwolnionej tylko dlatego, że jest świadczona drogą elektroniczną. W konsekwencji, jeżeli określona usługa wymieniona w art. 43 ust. 1 ustawy, będzie świadczona drogą elektroniczną, w odniesieniu do tej usługi zastosowanie znajdzie zwolnienie od podatku VAT.

Zatem, w świetle definicji usług elektronicznych zawartej w rozporządzeniu 282/2011, świadczone przez Państwa kursy D i F w formie przygotowanych wcześniej nagrań, materiałów teoretycznych oraz ćwiczeń praktycznych umożliwiających samodzielna naukę są całkowicie zautomatyzowane i odbywają się bez udziału nauczycieli na żywo według przygotowanych przez nich instrukcji, świadczone jako automatyczne nauczanie na odległość, których funkcjonowanie wymaga użycia Internetu lub podobnej sieci elektronicznej, wymagające niewielkiego (bądź niewymagające żadnego udziału człowieka) oraz ćwiczenia wypełniane przez usługobiorcę (tj. kursanta) on-line i sprawdzane automatycznie, bez udziału człowieka stanowią usługi elektroniczne w rozumieniu art. 7 ust. 1 rozporządzenia 282/2011.

Natomiast, kursy A, B, C, E w zakresie kursów świadczonych przez Państwa nie będą stanowić usług elektronicznych. W analizowanym przypadku nie można uznać, że świadczenie tych kursów będzie zasadniczo zautomatyzowane a udział człowieka w ich świadczeniu będzie minimalny. Jak wskazano we wniosku przez nauczyciela za pomocą Internetu w formie zdalnego połączenia będą przekazywane wskazówki i porady językowe, stanowiące główną i integralną treść ww. kursów. A zatem należy stwierdzić, że kursy A, B, C i E w zakresie kursów świadczonych przez Państwa, które będą Państwo świadczyć w formie on-line nie spełniają przesłanek wskazanych w art. 7 ust. 1 rozporządzenia 282/2011.

Zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział dla niektórych czynności zwolnienie od podatku. Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy:

Zwalnia się od podatku usługi świadczone przez:

a) jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, w zakresie kształcenia i wychowania,

b) uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz instytuty badawcze, w zakresie kształcenia

‒ oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

Z uregulowań zawartych w wyżej cytowanym art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy wynika, że zwolnienie od podatku od towarów i usług obejmuje usługi w zakresie kształcenia i wychowania świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów Prawo oświatowe oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane. Zatem, aby możliwe było skorzystanie ze zwolnienia, przewidzianego w powołanym przepisie ustawy, dany podmiot musi być jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów Prawo oświatowe oraz musi świadczyć usługi w zakresie kształcenia. Natomiast jeśli chodzi o kwestię wychowania, należy wskazać, że jest ona przypisana podmiotom, do których uczęszczanie jest obowiązkowe i regulowane przepisami. Zatem, to szkoły obowiązkowe mają za zadanie realizować program wychowywania. Nie jest przy tym konieczne, by usługa w zakresie kształcenia była jednocześnie usługą w zakresie wychowania. Na podstawie przedmiotowego przepisu zwolnieniem od podatku mogą być objęte zarówno usługi w zakresie kształcenia, jak i usługi w zakresie wychowania.

Ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b ustawy, mogą natomiast korzystać uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz instytuty badawcze, o ile świadczone przez te podmioty usługi są usługami kształcenia.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy:

Zwalnia się od podatku usługi prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, ponadpodstawowym i wyższym, świadczone przez nauczycieli.

Z kolei, w myśl art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy:

Zwalnia się od podatku usługi nauczania języków obcych oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, inne niż wymienione w pkt 26, pkt 27 i pkt 29.

Ponadto stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy:

Zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26:

a)prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub

b)świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe – wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub

c)finansowane w całości ze środków publicznych

‒ oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

Zgodnie z art. 43 ust. 17 ustawy:

Zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 18, 18a, 22-24, 26, 28, 29, 31, 32 i 33 lit. a, nie mają zastosowania do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, jeżeli:

1)nie są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej, zwolnionej zgodnie z ust. 1 pkt 18, 18a, 22-24, 26, 28, 29, 31, 32 i 33 lit. a lub

2)ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

W myśl art. 43 ust. 17a ustawy:

Zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 18a, 23, 26, 28, 29 i 33 lit. a, mają zastosowanie do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, dokonywanych przez podmioty świadczące usługi podstawowe.

Regulacje przepisu art. 43 ust. 17 i art. 43 ust. 17a odnoszą się do dostawy towarów i świadczenia usług ściśle związanych z usługą podstawową (usługa kształcenia).

Z powołanych przepisów art. 43 ust. 17 i art. 43 ust. 17a ustawy wynika, że zwolnienie określone w art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy ma zastosowanie do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi dokonywanych przez podmioty świadczące usługi podstawowe, jeżeli: są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej, a ich głównym celem nie jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

Zauważyć należy, że określenie „ścisły związek” oznacza, że do wykonania usługi podstawowej niezbędna jest dostawa towarów lub świadczenie usług pomocniczych, przy czym nie może to być jakikolwiek związek, lecz relacja o charakterze wskazującym na nieodzowność tych ostatnich dla prawidłowego przebiegu podstawowej usługi.

Aby ustalić, czy dana czynność (dostawa bądź usługa) ma ścisły związek z usługami kształcenia, należy zastosować w pierwszym rzędzie wykładnię językową przepisu posiłkując się w tym zakresie definicją słownikową. Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego PWN, Warszawa 1996 r., „związek” to stosunek między rzeczami, zjawiskami itp. połączonymi ze sobą w jakiś sposób.

Przepisy krajowe, jak i europejskie, nie definiują dostaw/usług „ściśle związanych”. Niemniej jednak z brzmienia art. 43 ust. 17 ustawy wynika, że nie dotyczą one dostaw towarów lub świadczenia usług, które nie są niezbędne do wykonania usługi podstawowej lub których głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy uznać, że redagując art. 43 ust. 17 i ust. 17a w związku z art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy, polski ustawodawca uwzględnił wnioski wypływające z orzecznictwa TSUE.

Zgodnie z tymi regulacjami zwolnienia dotyczące dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi (usługi kształcenia) mają zastosowanie, jeżeli:

  • usługi te są wykonywane przez podmiot korzystający ze zwolnienia przy świadczeniu usługi podstawowej,
  • usługi te są niezbędne do wykonania usługi podstawowej,
  • ich głównym celem nie jest osiągnięcie dodatkowego dochodu, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

Przy czym wyżej wymienione warunki muszą być spełnione łącznie aby dana usługa mogła być potraktowana jako usługa ściśle związana z usługą kształcenia i mogła korzystać ze zwolnienia od podatku VAT w oparciu o wskazane przepisy.

Stosowanie zwolnień od podatku od towarów i usług ma charakter wyjątkowy i nie podlega wykładni rozszerzającej. W efekcie podatnik uprawniony będzie do zastosowania ww. preferencji jedynie, gdy charakter czynności świadczonych przez niego w sposób jednoznaczny i nie budzący wątpliwości wyczerpuje znamiona ujęte w treści przepisu statuującego jego prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia, czy świadczenie przez Państwa usług w ramach Kursów będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy.

Odnosząc się do kwestii dotyczącej zwolnienia od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy, wskazania wymaga, że zawarte w tym przepisie zwolnienie od podatku jest najbardziej zawężone merytorycznie, ale jednocześnie nie zawiera żadnych ograniczeń podmiotowych. Skutkiem powyższego z zawartego w ww. przepisie zwolnienia od podatku VAT skorzystać mogą podmioty realizujące naukę języków obcych. Warto zwrócić uwagę, że przytoczony przepis nie precyzuje, jakich języków obcych dotyczy zwolnienie, przez co wskazuje na ich szeroki katalog. Przepis art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy obejmuje jednak usługi inne niż wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 26, pkt 27 i pkt 29 ustawy.

Zatem, dla oceny tego, czy świadczone usługi w ramach ww. Kursów są zwolnione od podatku od towarów i usług, na podstawie przepisów art. 43 ust. 1 pkt 26, 27 i 29 ustawy, konieczne jest stwierdzenie:

-czy są to usługi w zakresie kształcenia i wychowania świadczone przez jednostkę objętą systemem oświaty lub

-czy są to usługi w zakresie kształcenia świadczone przez uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz instytuty badawcze lub

-czy są to usługi prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, ponadpodstawowym i wyższym, świadczone przez nauczycieli lub

-czy są to usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego oraz czy są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach lub

-czy są świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty lub

-czy szkolenia finansowane są w całości ze środków publicznych.

Należy wskazać, że z opisu sprawy wynika, że ww. Kursy, które będą świadczone przez Państwa nie będą stanowić usług w zakresie kształcenia i wychowania, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 26 oraz nie będą ich Państwo świadczyć jako jednostka objęta systemem oświaty w rozumieniu ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 737). Ponadto, wykonywane przez Państwa usługi nie będą stanowić usług świadczonych przez uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz instytucje badawcze w zakresie kształcenia w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b ustawy.

W rezultacie świadczone przez Państwa usługi w ramach ww. Kursów nie będą korzystały ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy, ponieważ nie są Państwo podmiotem wymienionym w tym przepisie.

W opisanym przypadku nie znajduje również zastosowania zwolnienie od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy, gdyż – jak Państwo wskazali – opisane we wniosku usługi w ramach Kursów nie będą stanowiły usług nauczania prywatnego na poziomie przedszkolnym, podstawowym, ponadpodstawowy i wyższym, świadczonych przez nauczycieli.

Ponadto, świadczone przez Państwa usługi w ramach ww. Kursów nie będą korzystały również ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy. Wskazali Państwo bowiem, że wykonywane w ramach Kursu usługi, związane z nauką języków obcych, nie będą usługami kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, innymi niż wymienione w pkt 26 ustawy, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy. Usługi w zakresie prowadzenia zajęć w ramach Kursów związanych z nauką języków obcych nie będą stanowiły usług w zakresie kształcenia zawodowego oraz przekwalifikowania zawodowego. Nabyte w ramach Kursów umiejętności, nie będą pozostawały w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem uczestników szkoleń i nie będą miały na celu uzyskania lub uaktualnienia wiedzy do celów zawodowych. Ponadto, nie posiadają Państwo akredytacji w rozumieniu przepisów o systemie oświaty oraz nie są finansowane ze środków publicznych.

Zatem, usługi świadczone przez Państwa w ramach ww. Kursów nie będą stanowić usług wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 26, 27 i 29 ustawy.

Skoro zatem wykluczono zastosowanie zwolnienia od podatku dla usług, które będą świadczone przez Państwa w ramach Kursów na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26, 27 i 29 ustawy, to należy przeanalizować, czy do usług tych znajdzie zastosowanie zwolnienie od podatku VAT określone w art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy.

Z przedstawionego opisu wynika, że mają Państwo status zarejestrowanego, czynnego podatnika podatku od towarów i usług. Planują Państwo rozpocząć świadczenie usług w postaci nauczania języków obcych (w szczególności języka angielskiego) na poziomie użytkowania języka obcego stosowanego w głównej branży Spółki, tj. usługach (...). W związku z tym faktem, planują Państwo wprowadzić sprzedaż następujących kursów nauczania języka obcego stosowanego w branży (...), tj.:

1.Kurs A – usługa będzie odbywała się za pomocą Internetu, jej świadczenie nie będzie w pełni zautomatyzowane, a bez udziału człowieka świadczenie byłoby niemożliwe. Usługa nie będzie odbywać się na żywo w określonych porach. Przez nauczyciela nie będzie przekazywana inicjalna część kursu (dane logowania do platformy oraz materiały teoretyczne), ponieważ te dane będą wysyłane automatyczne w momencie zapisania się na kurs. Wskazówki i porady językowe, stanowiące główną i integralną treść kursu, będą przekazywane przez nauczyciela za pomocą Internetu w formie zdalnego połączenia. W związku z tym będą Państwo prowadzić naukę języka obcego w ramach wyżej wymienionego kursu. Kurs nie będzie świadczony w formie przygotowanych wcześniej nagrań. Osoby zatrudnione przez Państwa będą prowadziły naukę języków obcych w ramach ww. kursu, polegającą na sprawdzaniu przygotowanego przez kursanta tekstu oraz wskazaniu kursantowi ewentualnych błędów, czy pola do poprawy.Głównym celem usługi będzie nauka technik A. Dodatkowym celem usługi będzie zaś nauka języka obcego (w szczególności języka angielskiego), który jest ściśle związany z tą branżą.W przypadku ww. kursu głównym celem nabycia usługi przez kursanta będzie nauka technik A.Usługa nauki A będzie służyła nauce języka obcego (w szczególności języka angielskiego). Kursant musi być przygotowany na sporządzenie tekstu w języku angielskim, który jest podstawą dzisiejszego rynku (...), w którym głównie wykorzystuje się A. Kursant otrzyma również słownik polsko-angielski z najbardziej przydatnymi anglicyzmami, czy idiomami.Usługi świadczone w ramach ww. kursu są niezbędne do wykonywania usługi nauki języka obcego, gdyż w ramach tego kursu wykorzystują Państwo wiele technik i narzędzi A, które wymagają znajomości języka obcego (w szczególności języka angielskiego).Ze strony Państwa będzie odbywać się nauka języka obcego. Uczeń otrzyma materiały po angielsku (branżowa książka oraz branżowy słownik) w momencie zapisania się na kurs. Następnie student wykonuje praktyczne ćwiczenia w postaci tworzenia treści w języku angielskim. Nauczyciel będzie sprawdzał angielskie treści wykonane przez ucznia i każdorazowo będzie przesyłał swoje uwagi oraz wskazówki, dotyczące formy, stylistyki i słownictwa zawartego w tekstach przesłanych przez ucznia. W ten sposób będzie prowadzona nauka języka obcego.Nauczyciele będą mieć duży wpływ na naukę języka obcego, gdyż odpowiadają za analizę zdolności językowych ucznia, oceniają pracę ucznia, formułują indywidualne porady i nauczają, w jaki sposób lepiej pisać w języku obcym.

2.Kurs B – usługa będzie odbywała się za pomocą Internetu, jej świadczenie nie będzie w pełni zautomatyzowane, a bez udziału człowieka świadczenie byłoby niemożliwe. Usługa nie będzie odbywać się na żywo w określonych porach. Kurs B przez nauczyciela nie będzie przekazywana inicjalna część kursu (dane logowania do platformy oraz materiały teoretyczne), ponieważ te dane będą wysyłane automatyczne w momencie zapisania się na kurs. Wskazówki i porady językowe, stanowiące główną i integralną treść kursu, będą przekazywane przez nauczyciela za pomocą Internetu w formie zdalnego połączenia. W związku z tym będą Państwo prowadzić naukę języka obcego w ramach wyżej wymienionego kursu. Kurs nie będzie świadczony w formie przygotowanych wcześniej nagrań. Osoby zatrudnione przez Państwa będą prowadziły naukę języków obcych w ramach ww. kursu, polegającą na sprawdzaniu przygotowanego przez kursanta tekstu oraz wskazaniu kursantowi ewentualnych błędów, czy pola do poprawy.Głównym celem usługi będzie nauka technik B. Dodatkowym celem usługi będzie zaś nauka języka obcego (w szczególności języka angielskiego), który jest ściśle związany z tą branżą.W przypadku kursu B głównym celem nabycia usługi przez kursanta będzienauka technik B. Usługa nauki B będzie służyła nauce języka obcego (w szczególności języka angielskiego). Kursant musi być przygotowany na B w języku angielskim lub jego przeredagowanie na odpowiednią strukturę stylistyczna lub gramatyczną, jeśli tekst był przygotowany przez osobę, która nie posługuje się biegle językiem angielskim. Kursant otrzyma również słownik polsko-angielski z najbardziej przydatnymi anglicyzmami, czy idiomami. Usługi świadczone w ramach kursu B są niezbędne do wykonywania usługi nauki języka obcego, gdyż w ramach tego kursu wykorzystują Państwo wiele technik i narzędzi B, które wymagają znajomości języka obcego (w szczególności języka angielskiego).Kursy B będą stanowić usługi ściśle związane z usługami nauczania języka obcego, gdyż w ramach tego kursu wykorzystują Państwo wiele technik i narzędzi B, które wymagają znajomości języka obcego (w szczególności języka angielskiego). Ze strony Państwa będzie odbywać się nauka języka obcego. Uczeń otrzyma materiały po angielsku (branżowa książka oraz branżowy słownik) w momencie zapisania się na kurs. Następnie student wykonuje praktyczne ćwiczenia w postaci (...) w języku angielskim. Nauczyciel będzie sprawdzał angielskie treści sprawdzone przez ucznia i każdorazowo będzie przesyłał swoje uwagi oraz wskazówki, dotyczące formy, stylistyki i słownictwa zawartego w tekstach przesłanych przez ucznia. W ten sposób będzie prowadzona nauka języka obcego. Nauczyciele będą mieć duży wpływ na naukę języka obcego, gdyż odpowiadają za analizę zdolności językowych ucznia, oceniają pracę ucznia, formułują indywidualne porady i nauczają, w jaki sposób lepiej pisać w języku obcym.

3.Kurs C – usługa będzie odbywała się za pomocą Internetu, jej świadczenie nie będzie w pełni zautomatyzowane, a bez udziału człowieka świadczenie byłoby niemożliwe. Usługa będzie częściowo wykonywana na żywo w określonej porze. Oprócz części teoretycznej i zadań praktycznych uczestnik spotka się z opiekunem w wyznaczonym terminie, aby otrzymać indywidualne wskazówki. Przez nauczyciela nie będzie przekazywana inicjalna część kursu (dane logowania do platformy oraz materiały teoretyczne), ponieważ te dane będą automatyczne w momencie zapisania się na kurs. Wskazówki i porady językowe, stanowiące główną i integralną treść kursu, będą przekazywane przez nauczyciela za pomocą Internetu w formie zdalnego połączenia. W związku z tym będą Państwo prowadzić naukę języka obcego w ramach wyżej wymienionego kursu. Udział nauczyciela odgrywa istotną rolę w kursie. Kurs nie będzie świadczony w formie przygotowanych wcześniej nagrań.Osoby zatrudnione przez Państwa będą sprawdzać przygotowane przez kursanta (...) z języka polskiego na język obcy i odwrotnie oraz wskażą kursantowi ewentualne błędy, czy pola do poprawy.Głównym celem usługi będzie nauka języka obcego (w szczególności języka angielskiego).W przypadku ww. kursu głównym celem nabycia usługi przez kursanta będzie nauka języka obcego (w szczególności języka angielskiego).Usługa jest nastawiona jedynie na naukę języka obcego (w szczególności języka angielskiego), będzie więc służyła nauce języka obcego.Ze strony Państwa będzie odbywać się nauka języka obcego. Uczeń otrzyma materiały w wybranym języku obcym (branżowa książka oraz branżowy słownik) w momencie zapisania się na kurs. Następnie student wykona praktyczne ćwiczenia w postaci (...) w języku obcym. Nauczyciel będzie sprawdzał (...) przez ucznia i każdorazowo będzie przesyłał swoje uwagi oraz wskazówki dotyczące (...) wykonanych przez ucznia. W ten sposób będzie prowadzona nauka języka obcego.Nauczyciele będą mieć duży wpływ na naukę języka obcego, gdyż odpowiadają za analizę zdolności językowych ucznia, oceniają pracę ucznia, formułują indywidualne porady i nauczają, w jaki sposób lepiej pisać w języku obcym.

4.Kurs D – usługa będzie odbywała się za pomocą Internetu, jej świadczenie będzie w pełni zautomatyzowane, więc bez udziału człowieka świadczenie będzie możliwe. Usługa nie będzie odbywać się na żywo w określonych porach. Treść kursu nie będzie przekazywana przez nauczyciela/eksperta za pomocą Internetu w formie zdalnego połączenia oraz Internet nie będzie wykorzystywany jako narzędzie służące w komunikowaniu się nauczyciela z uczniem.Kurs będzie świadczony również w formie przygotowanych wcześniej nagrań. Osoby zatrudnione przez Państwa w ramach tego kursu nie będą prowadziły nauki języków obcych. Głównym celem usługi będzie nauka technik D. Dodatkowym celem usługi będzie zaś nauka języka obcego (w szczególności języka angielskiego), który jest ściśle związany z tą branżą. W przypadku ww. kursu głównym celem nabycia usługi przez kursanta będzie nauka technik (....).Usługa nauki (...) będzie służył nauce języka obcego (w szczególności języka angielskiego). W branży (...) często są w języku angielskim, który wypowiadany jest w różnych, mniej lub bardziej, trudnych do zrozumienia akcentach. Kursant dzięki nagraniom pozna różnice w wymowie angielskiego amerykańskiego, a brytyjskiego.Usługi świadczone w ramach ww. kursu są niezbędne do wykonywania usługi nauki języka obcego, gdyż w ramach tego kursu wykorzystujemy nagrania w języku obcym, które wymagają znajomości języka obcego (w szczególności języka angielskiego).Kursy D będą stanowić usługi ściśle związane z usługami nauczania języka obcego, gdyż w ramach tego kursu wykorzystujemy nagrania w języku obcym, które wymagają znajomości języka obcego (w szczególności języka angielskiego). Kurs D: usługi, które będą świadczone w ramach kursu D będą polegały wyłącznie na przekazaniu materiałów, nagrań oraz ćwiczeń umożliwiających samodzielną naukę języka obcego.Oprócz przygotowanych wcześniej nagrań, przekazują Państwo również materiały teoretyczne oraz ćwiczenia praktyczne.

5.Kurs E – usługa będzie odbywała się za pomocą Internetu, jej świadczenie nie będzie w pełni zautomatyzowane, a bez udziału człowieka świadczenie byłoby niemożliwe. Usługa będzie częściowo wykonywana na żywo w określonej porze. Oprócz części teoretycznej i zadań praktycznych uczestnik spotka się z opiekunem w wyznaczonym terminie, aby otrzymać indywidualne wskazówki. Kurs E przez nauczyciela nie będzie przekazywana inicjalna część kursu (dane logowania do platformy oraz materiały teoretyczne), ponieważ te dane będą wysyłane automatyczne w momencie zapisania się na kurs. Wskazówki i porady językowe, stanowiące główną i integralną treść kursu, będą przekazywane przez nauczyciela za pomocą Internetu w formie zdalnego połączenia. W związku z tym będą Państwo prowadzić naukę języka obcego w ramach wyżej wymienionego kursu. Udział nauczyciela odgrywa istotną rolę w kursie.Kurs nie będzie świadczony w formie przygotowanych wcześniej nagrań.Osoby zatrudnione przez Spółkę będą sprawdzać przygotowany przez kursanta tekst w ramach tego kursu w języku obcym oraz wskażą kursantowi ewentualne błędy, czy pola do poprawy.Głównym celem usługi będzie nauka E. Dodatkowym celem usługi będzie zaś nauka języka obcego (w szczególności języka angielskiego).W przypadku ww. kursu głównym celem nabycia usługi przez kursanta będzie naukaE.Usługa nauki E będzie służyła nauce języka obcego (w szczególności języka angielskiego). (...) w języku angielskim zapewni Kursantowi dostęp do większego rynku (...), a także umożliwi Kursantowi rozwinięcie jego warsztatu stylistycznego języka angielskiego jak i również posługiwania się poprawnym językiem angielskim. Usługi świadczone w ramach ww. kursu są niezbędne do wykonywania usługi nauki języka obcego, gdyż w ramach tego kursu wykorzystujemy narzędzia, które wymagają znajomości języka obcego (w szczególności języka angielskiego).Kursy E będą stanowić usługi ściśle związane z usługami nauczania języka obcego, gdyż w ramach tego kursu wykorzystują Państwo narzędzia, które wymagają znajomości języka obcego (w szczególności języka angielskiego). Nauczyciele przygotowali wcześniej materiały i zadania do tego kursu w języku angielskim. Przekazywanie i sprawdzanie zadań jest już całkowicie zautomatyzowane i odbywa się bez udziału nauczycieli na żywo, lecz według przygotowanych przez nich instrukcji.Ze strony Państwa będzie odbywać się nauka języka obcego. Uczeń otrzyma materiały po angielsku (branżowa książka oraz branżowy słownik) w momencie zapisania się na kurs. Następnie student wykonuje praktyczne ćwiczenia w postaci tworzenia treści w języku angielskim. Nauczyciel będzie sprawdzał angielskie treści wykonane przez ucznia i każdorazowo będzie przesyłał swoje uwagi oraz wskazówki, dotyczące formy, stylistyki i słownictwa zawartego w tekstach przesłanych przez ucznia.Nauczyciele będą mieć duży wpływ na naukę języka obcego, gdyż odpowiadają za analizę zdolności językowych ucznia, oceniają pracę ucznia, formułują indywidualne porady i nauczają, w jaki sposób lepiej pisać w języku obcym.

6.Kurs F – usługa będzie odbywała się za pomocą Internetu, jej świadczenie będzie w pełni zautomatyzowane, więc bez udziału człowieka świadczenie będzie możliwe. Usługa nie będzie odbywać się na żywo w określonych porach. Treść kursu nie będzie przekazywana przez nauczyciela/eksperta za pomocą Internetu w formie zdalnego połączenia oraz Internet nie będzie wykorzystywany, jako narzędzie służące w komunikowaniu się nauczyciela z uczniem. Kurs będzie świadczony również w formie przygotowanych wcześniej nagrań. Osoby zatrudnione przez Państwa w ramach tego kursu nie będą prowadziły nauki języków obcych. Głównym celem usługi będzie nauka technik F. Dodatkowym celem usługi będzie zaś nauka języka obcego (w szczególności języka angielskiego), który jest ściśle związany z tą branżą. W przypadku ww. kursu głównym celem nabycia usługi przez kursanta będzie nauka technik F. Usługa nauki technik F będzie służyła nauce języka obcego (w szczególności języka angielskiego). Programy służące (...) są niemalże jedynie w języku angielskim. Kursant musi poznać słownictwo w języku angielskim, by wdrażać procesy (...). Usługi świadczone w ramach ww. kursu są niezbędne do wykonywania usługi nauki języka obcego gdyż w ramach tego kursu wykorzystują Państwo narzędzia, które wymagają znajomości języka obcego (w szczególności języka angielskiego). Kursy F będą stanowić usługi ściśle związane z usługami nauczania języka obcego, gdyż w ramach tego kursu wykorzystujemy narzędzia, które wymagają znajomości języka obcego (w szczególności języka angielskiego). Usługi, które będą świadczone w ramach kursu F będą polegały wyłącznie na przekazaniu materiałów, nagrań oraz ćwiczeń umożliwiających samodzielną naukę języka obcego. Oprócz przygotowanych wcześniej nagrań, przekazujemy również materiały teoretyczne oraz ćwiczenia praktyczne. Nauczyciele przygotowali wcześniej materiały i zadania do tego kursu w języku angielskim. Przekazywanie i sprawdzanie zadań jest już całkowicie zautomatyzowane i odbywa się bez udziału nauczycieli na żywo, lecz według przygotowanych przez nich instrukcji.

Wskazali również Państwo, że wszystkie kursy nauczania języka obcego wymienione w pkt 1-6 opisu sprawy, które będą Państwo świadczyć, będą stanowiły produkt w formie cyfrowej. Ponadto, osoby zatrudnione przez Państwa do świadczenia usług w ramach kursów będą świadczyć usługi na rzecz Państwa Spółki. Część osób będzie miała przygotowanie do wykonywania zawodu nauczyciela, a część nie. Zaznaczyli Państwo, że stroną umów na świadczenie usług, będących przedmiotem wniosku, w przypadku gdy ww. usługi świadczone będą za pośrednictwem osób zatrudnionych przez Państwa Spółkę będzie kursant, jako usługobiorca (konsument i/lub przedsiębiorca) oraz Państwa Spółka, jako usługodawca. Celem usług świadczonych w ramach oferowanych ww. Kursów jest odpowiedź na rosnącą globalizację i zapotrzebowanie rynku. W tych branżach znajomość języków obcych jest niezwykle korzystna, natomiast Państwa uczniowie niejednokrotnie zwracali uwagę, że mimo ogólnikowej znajomości języka angielskiego nie są w stanie profesjonalnie wykonywać tych usług w języku obcym. Jest to spowodowane specyficznym stylistycznie i gramatycznie językiem angielskim wykorzystywanym w tych branżach, często wiążącym się z używaniem idiomów. Kursy prowadzone w języku angielskim mają za zadanie odpowiedzieć na zapotrzebowanie uczniów oraz zwiększyć atrakcyjność Kursów. Ponadto, wskazali Państwo, że pytanie zadane przez Państwa we wniosku obejmuje oprócz nauki języka obcego (w szczególności języka angielskiego) na rzecz uczestnika kursu w ramach Kursów również kurs A: usługi nauki A, kurs B: usługi nauki B, kurs C: jedyną usługą jest nauka języka obcego (w szczególności języka angielskiego), kurs D: usługi nauki (...), kurs E: usługi nauki E, kurs F: usługi nauki technik F.

W tym miejscu dodać należy, że zasadniczo, każde świadczenie dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług powinno być uznawane za odrębne i niezależne, jednak w sytuacji gdy kilka świadczeń obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia jedną usługę, usługa ta nie powinna być sztucznie dzielona dla celów podatkowych. Jeżeli zatem dwa lub więcej niż dwa świadczenia (lub czynności) dokonane przez podatnika na rzecz konsumenta są tak ściśle związane, że obiektywnie tworzą one w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te świadczenia lub czynności stanowią jednolite świadczenie do celów stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Dla ustalenia, czy w danej sprawie mamy do czynienia z odrębnymi, niezależnymi od siebie usługami, czy też z jedną usługą, należy dokonać analizy okoliczności tej sprawy. Usługę należy uznać za usługę pomocniczą w stosunku do świadczenia zasadniczego, jeśli nie stanowi ona dla klienta celu samego w sobie, lecz jest środkiem skutecznym w wykorzystaniu świadczenia zasadniczego. Ważne jest, czy świadczenia są ze sobą ściśle powiązane w taki sposób, że samodzielnie nie przynoszą wymaganej praktycznej korzyści z punktu widzenia przeciętnego konsumenta. Nie ma znaczenia subiektywny punkt widzenia dostawcy lub odbiorcy świadczenia. Istnienie jednego świadczenia złożonego nie jest wykluczone z tego powodu, że do poszczególnych elementów wykazane są odrębnie ceny. Jeżeli jednak w skład świadczonej usługi wchodzić będą czynności, które nie służą wyłącznie wykonaniu czynności głównej, zasadniczej, lecz mogą mieć również charakter samoistny, to wówczas nie ma podstaw dla traktowania ich jako elementu usługi kompleksowej.

Zauważyć należy, że jakkolwiek zdarzają się sytuacje, gdy występuje wielość świadczeń wynikających z jednej umowy i mogą być one potraktowane jako jedna usługa (i opodatkowane jedną stawką podatkową), możliwe jest to tylko i wyłącznie w takich sytuacjach, gdy na taką usługę składa się cały zespół niedających się w istocie wyodrębnić czynności, dających w efekcie ostateczną, jednorodną usługę.

Kwestia kompleksowości usług była wielokrotnie rozstrzygana przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Przywołać można chociażby wyrok z 11 czerwca 2009 r. w sprawie C572/07 RLRE Tellmer Property sro przeciwko Finanční ředitelství v Ústí nad Labem, w którym TSUE stwierdził, że:

(…) z art. 2 szóstej dyrektywy wynika, że każde świadczenie powinno być zwykle uznawane za odrębne i niezależne (…). Co więcej, w pewnych okolicznościach formalnie odrębne świadczenia, które mogą być wykonywane oddzielnie, a zatem które mogą oddzielnie prowadzić do opodatkowania lub zwolnienia, należy uważać za jednolitą czynność, jeżeli nie są od siebie niezależne. Jest tak na przykład w sytuacji, gdy można stwierdzić, że jedno lub więcej świadczeń stanowi świadczenie główne, a inne świadczenie lub świadczenia stanowią jedno lub więcej świadczeń pomocniczych dzielących los podatkowy świadczenia głównego. W szczególności dane świadczenie należy uważać za świadczenie pomocnicze w stosunku do świadczenia głównego, gdy dla klientów nie stanowi ono celu samego w sobie, lecz środek do korzystania na jak najlepszych warunkach z głównej usługi usługodawcy (…). Ponadto można również uznać, że jednolite świadczenie występuje w przypadku, gdy dwa lub więcej elementy albo dwie lub więcej czynności dokonane przez podatnika są ze sobą tak ściśle związane, że tworzą obiektywnie jedno niepodzielne świadczenie gospodarcze, którego rozdzielenie miałoby charakter sztuczny (…).

Podobne wnioski płyną również z wyroku z 21 lutego 2008 r. w sprawie C-425/06 Ministero dell’Economia e delle Finanze przeciwko Part Service Srl.

W konsekwencji, na tle dotychczasowego dorobku orzeczniczego TSUE ukształtowała się definicja świadczeń złożonych, z którymi mamy do czynienia w przypadku gdy:

(i)świadczenie pomocnicze nie stanowi celu samego w sobie, lecz stanowi środek do korzystania na jak najlepszych warunkach z usługi podstawowej,

(ii)poszczególne czynności są ze sobą tak ściśle związane, że ich rozdzielenie miałoby charakter sztuczny,

(iii)kiedy nie istnieje możliwość nabywania danego świadczenia od podmiotów zewnętrznych,

(iv)kiedy nie istnieje możliwość odrębnego fakturowania za daną czynność.

Usługa kompleksowa zawiera zatem kilka czynności (usług) opodatkowanych różnymi stawkami podatku VAT, z tym, że jedna z nich jest usługą główną, przeważającą, nadającą danej usłudze jej główny charakter, przy czym wszystkie zmierzają do bezpośredniego zaspokojenia określonej potrzeby zamawiającego wskazanej w umowie. Usługę należy uznać za pomocniczą, jeśli nie stanowi ona celu samego w sobie, lecz jest środkiem do pełnego zrealizowania lub wykorzystania usługi zasadniczej. Pojedyncza usługa traktowana jest zatem jak element usługi kompleksowej wówczas, jeżeli cel świadczenia usługi pomocniczej jest zdeterminowany przez usługę główną oraz nie można wykonać lub wykorzystać bez usługi pomocniczej usługi głównej.

Tak więc, o świadczeniu złożonym można mówić, gdy istnieje funkcjonalny związek pomiędzy poszczególnymi elementami świadczenia na tyle ścisły, by nie można było wydzielić z tego świadczenia jego poszczególnych elementów i potraktować ich jako świadczeń odrębnych. Muszą one stanowić jedną nierozerwalną całość.

Przenosząc powyższe ustalenia na grunt rozpatrywanej sprawy należy zauważyć, że w przedstawionym opisie sprawy w odniesieniu do kursu A, kursu B, kursu D, kursu E oraz kursuF jednoznacznie wskazali Państwo, że pytanie zadane przez Państwa we wniosku, oprócz nauki języka obcego (w szczególności języka angielskiego) na rzecz uczestnika kursu w ramach Kursów obejmuje usługi świadczone przez Państwa, tj. kursu A: usługi nauki A, kursuB: usługi nauki B, kursu D: usługi nauki (...), kursu E: usługi nauki E, kursu F: usługi nauki technik F.

Jednocześnie wskazali Państwo, że w odniesieniu do kursu:

·A: głównym celem usługi będzie nauka technik A. Dodatkowym celem usługi będzie zaś nauka języka obcego (w szczególności języka angielskiego), który jest ściśle związany z tą branżą. W przypadku ww. kursu głównym celem nabycia usługi przez kursanta będzie nauka technik A;

·B: głównym celem usługi będzie nauka technik B. Dodatkowym celem usługi będzie zaś nauka języka obcego (w szczególności języka angielskiego), który jest ściśle związany z tą branżą. W przypadku ww. kursu głównym celem nabycia usługi przez kursanta będzie nauka technik B;

·D: głównym celem usługi będzie nauka technik D. Dodatkowym celem usługi będzie zaś nauka języka obcego (w szczególności języka angielskiego), który jest ściśle związany z tą branżą. W przypadku ww. kursu głównym celem nabycia usługi przez kursanta będzie nauka technik (...);

·E: głównym celem usługi będzie nauka E. Dodatkowym celem usługi będzie zaś nauka języka obcego (w szczególności języka angielskiego). W przypadku ww. kursu głównym celem nabycia usługi przez kursanta będzie nauka E;

·F: głównym celem usługi będzie nauka technik F. Dodatkowym celem usługi będzie zaś nauka języka obcego (w szczególności języka angielskiego), który jest ściśle związany z tą branżą. W przypadku ww. kursu głównym celem nabycia usługi przez kursanta będzie nauka technik F.

Tym samym, z okoliczności sprawy przedstawionej przez Państwa wynika, że głównym celem usług świadczonych w ramach prowadzonych kursów A, B, D, E oraz F, nie jest nauka języka obcego (w szczególności języka angielskiego). W opisie sprawy sami Państwo bowiem wskazali, że celem głównym świadczonych przez Państwa ww. kursów nie jest nauka języka obcego (w szczególności języka angielskiego), a jedynie zaś dodatkowym celem. W ww. przypadku usługami mającymi charakter dominujący i stanowiącymi główny przedmiot umowy zawartej z kursantem będzie odpowiednio nauka technik A, nauka technik B, nauka technik (...), nauka E i nauka technik F. Jednocześnie planowana przez Państwa nauka języków obcych (w szczególności języka angielskiego) nie będzie niezbędna do wykonania usługi podstawowej jaką jest w przypadku: kursu A nauka technik A; kursu B nauka technik B; kursu D nauka technik D; kursu E nauka E; kursu F nauka technik F.

Zauważyć należy, że świadczenie przez Państwa usługi głównej jaką jest nauka technik A, nauka technik B, nauka technik (...), nauka E i nauka technik F wraz z usługą dodatkową, tj. nauką języka obcego (w szczególności języka angielskiego), składa się na jedno świadczenie, jakim jest w przypadku kursu A nauka A, kursu B nauka B, kursu D nauka (...), kursu E nauka E, kursu F nauka technik F. Wchodzące w ich skład elementy są ze sobą na tyle ściśle powiązane, że obiektywnie, z ekonomicznego punktu widzenia, tworzą jedną całość. Kursant jest również zainteresowany nabyciem jednego (złożonego) świadczenia, nie zaś poszczególnych, odrębnych części.

Mając zatem na uwadze powyższe oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, że czynności podejmowane przez Państwa w związku ze świadczeniem usług w ramach kursów A, B, D, E oraz F, będą stanowić jedno świadczenie kompleksowe. Jednakże – jak wskazano powyżej – usługami głównymi są odpowiednio nauka technik A, nauka technik B, nauka technik (...), nauka E i nauka technik F, a usługą dodatkową nauka języka obcego (w szczególności języka angielskiego).

Odnosząc się do Państwa wątpliwości powtórzenia wymaga, że zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy:

Zwalnia się od podatku usługi nauczania języków obcych oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, inne niż wymienione w pkt 26, pkt 27 i pkt 29.

Jak wskazano powyżej czynności podejmowane przez Państwa w związku ze świadczeniem usług w ramach kursów A, B,D, E oraz F, będą stanowić jedno świadczenie kompleksowe. Natomiast usługami głównymi są odpowiednio nauka technik A, nauka technik B, nauka technik (...), nauka E i nauka technik F, a usługą dodatkową nauka języka obcego (w szczególności języka angielskiego).

W konsekwencji, biorąc pod uwagę przedstawiony opis sprawy oraz powołane przepisy stwierdzić należy, że świadczenie przez Państwa usługi kompleksowe w ramach kursów A, B, D, E oraz F nie podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy, bowiem ich głównym celem nie jest nauczanie języków obcych.

Z kolei, odnosząc się do planowanego przez Państwa świadczenia usług w postaci nauczania języków obcych (w szczególności języka angielskiego) w ramach kursu C należy wskazać, że skoro:

·głównym celem usługi będzie nauka języka obcego (w szczególności języka angielskiego);

·głównym celem nabycia usługi przez kursanta będzie nauka języka obcego (w szczególności języka angielskiego);

·usługa jest nastawiona jedynie na naukę języka obcego (w szczególności języka angielskiego), będzie więc służyła nauce języka obcego;

·będzie odbywał się za pomocą Internetu, jego świadczenie nie będzie w pełni zautomatyzowane, a bez udziału człowieka świadczenie byłoby niemożliwe;

·usługa będzie częściowo wykonywana na żywo w określonej porze. Oprócz części teoretycznej i zadań praktycznych uczestnik spotka się z opiekunem w wyznaczonym terminie, aby otrzymać indywidualne wskazówki. Przez nauczyciela nie będzie przekazywana inicjalna część kursu (dane logowania do platformy oraz materiały teoretyczne), ponieważ te dane będą automatyczne w momencie zapisania się na kurs. Wskazówki i porady językowe, stanowiące główną i integralną treść kursu, będą przekazywane przez nauczyciela za pomocą Internetu w formie zdalnego połączenia. Uczeń otrzyma materiały w wybranym języku obcym (branżowa książka oraz branżowy słownik) w momencie zapisania się na kurs. Następnie student wykona praktyczne ćwiczenia w postaci (...) w języku obcym. Nauczyciel będzie sprawdzał treści (...) przez ucznia i każdorazowo będzie przesyłał swoje uwagi oraz wskazówki dotyczące (...) wykonanych przez ucznia. W ten sposób będzie prowadzona nauka języka obcego. Nauczyciele będą mieć duży wpływ na naukę języka obcego, gdyż odpowiadają za analizę zdolności językowych ucznia, oceniają pracę ucznia, formułują indywidualne porady i nauczają, w jaki sposób lepiej pisać w języku obcym;

należy stwierdzić, mając na uwadze powołane wyżej przepisy prawa i charakter planowanego przez Państwa świadczenia nauki języka obcego (w szczególności języka angielskiego) w ramach kursu C, który będzie odbywał się za pomocą Internetu, że będzie stanowić usługę nauczania języka obcego. Zatem, w ramach świadczenia przez Państwa ww. kursu będą mogli Państwo korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy, zgodnie z którym zwalnia się od podatku usługi nauczania języków obcych, inne niż wymienione w pkt 26, pkt 27 i pkt 29 ustawy.

Podsumowanie

Świadczone przez Państwa usługi kompleksowe w ramach Kursów, tj. kursu A, kursu B, kursu D, kurs E oraz kursu F nie będą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy.

Natomiast, świadczone przez Państwa usługi w ramach kursu C będą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy.

Tym samym, Państwa stanowisko w zakresie:

·zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy świadczonych przez Państwa usług w ramach Kursów, tj. kursu A, kursu B, kursu D, kurs E oraz kursu F należało uznać za nieprawidłowe;

·zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy świadczonych przez Państwa usług w ramach kursu C należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Jednocześnie podkreślam, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Nadmienia się, że w niniejszej interpretacji udzielono odpowiedzi tylko w zakresie zadanego pytania. Inne kwestie nieobjęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa – rozpatrzone.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).