Dane zawarte w Fakturach Sprzedażowych oraz prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającej z Faktur Zakupowych wys... - Interpretacja - 0114-KDIP1-2.4012.388.2024.1.AP

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 26 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.388.2024.1.AP

Temat interpretacji

Dane zawarte w Fakturach Sprzedażowych oraz prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającej z Faktur Zakupowych wystawionych na rzecz Spółki.

Interpretacja indywidualna - stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe w zakresie:

  • uznania za prawidłowe danych zawartych w Fakturach Sprzedażowych w wariantach od 2 do 5;
  • prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z Faktur Zakupowych wystawionych na rzecz Spółki w wariantach od 1 do 5;

oraz nieprawidłowe w zakresie:

  • uznania za prawidłowe danych zawartych w Fakturach Sprzedażowych w wariancie 1.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

26 lipca 2024 r. za pośrednictwem ePUAP wpłynął Państwa wniosek z 16 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania za prawidłowe danych zawartych w Fakturach Sprzedażowych oraz prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z Faktur Zakupowych wystawionych na rzecz Spółki.

Opis stanu faktycznego:

(…) B.V. (dalej również jako „Spółka”) jest spółką prawa holenderskiego i posiada siedzibę działalności gospodarczej na terytorium Holandii. Działalność prowadzona jest w formie spółki kapitałowej „Besloten Vennootschap” (w skrócie: „B.V.”) która jest odpowiednikiem polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka jest podmiotem należącym do grupy kapitałowej (…) - producenta rozwiązań komputerowych dla przemysłu, medycyny i logistyki.

W związku z reorganizacją działalności w ramach grupy kapitałowej, w listopadzie 2023 r. Spółka dokonała rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym oddziału przedsiębiorcy zagranicznego w Polsce. Oddział Spółki został zarejestrowany pod nazwą: (…) B.V. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Oddział w Polsce (dalej jako „Oddział”). Spółka nie posiada innych oddziałów w Polsce.

Spółka, za pośrednictwem Oddziału, prowadzi w Polsce działalność polegającą m.in. na produkcji komputerów i urządzeń peryferyjnych oraz sprzedaży hurtowej komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania.

W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz wykonywaniem czynności opodatkowanych VAT, Spółka została zarejestrowana jako podatnik VAT czynny w Polsce. Po zarejestrowaniu Oddziału, w związku z faktem, iż Spółka i Oddział stanowią jeden podmiot, Spółka oraz Oddział posługują się tym samym numerem NIP: (…). Wskazany numer NIP figuruje w rejestrze VAT.

Ponadto Oddziałowi został dodatkowo nadany numer NIP: (…) dla potrzeb wypełniania obowiązków płatnika w stosunku do pracowników zatrudnionych przez Oddział. Wskazany numer NIP nie figuruje w rejestrze VAT ale jest widoczny w rejestrze przedsiębiorców KRS jako numer Oddziału.

W zakresie sprzedaży realizowanej przez Spółkę na terytorium Polski za pośrednictwem Oddziału, Spółka wystawia faktury VAT (dalej jako „Faktury Sprzedażowe”). Faktury Sprzedażowe, w zakresie w jakim wskazują: nazwę podatnika, jego adres oraz numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku VAT, wystawiane są w pięciu różnych wariantach:

1)Faktura Sprzedażowa zawiera: firmę Spółki (tj. „(…) B.V.”), adres siedziby Spółki w Holandii oraz numer NIP pod jakim Spółka została zarejestrowana jako VAT czynny w Polsce (tj. (…)).

2)Faktura Sprzedażowa zawiera: firmę Oddziału (tj. „(…) B.V. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Oddział w Polsce”), adres Oddziału w Polsce oraz numer NIP pod jakim Spółka została zarejestrowana jako VAT czynny w Polsce (tj. (…)).

3)Faktura Sprzedażowa zawiera: skróconą firmę Oddziału (tj. „(…) B.V. Sp. z o.o. Oddział w Polsce”), adres Oddziału w Polsce oraz numer NIP pod jakim Spółka została zarejestrowana jako VAT czynny w Polsce (tj. (…)).

4)Faktura Sprzedażowa zawiera: firmę Spółki (tj. „(…) B.V.”), adres Oddziału w Polsce oraz numer NIP pod jakim Spółka została zarejestrowana jako VAT czynny w Polsce (tj. (...)).

5)Faktura Sprzedażowa zawiera: firmę Spółki (tj. „(…) B.V.”), adres siedziby Spółki w Holandii, numer NIP pod jakim Spółka została zarejestrowana jako VAT czynny w Polsce (tj. (…)) oraz dodatkowe oznaczenie, że towar wysłany został z (bądź usługa świadczona była przez) Oddziału wraz ze wskazaniem adresu Oddziału w Polsce.

Ponadto, w przypadku opisanym w art. 106e ust. 24 lit. a ustawy o VAT, numer NIP pod jakim Spółka została zarejestrowana jako VAT czynny w Polsce, Spółka poprzedza oznaczeniem kraju „PL” (tj. „PL(…)”).

W pozostałym zakresie, warianty Faktur Sprzedażowych nie różnią się od siebie. Wszystkie wymienione warianty Faktur Sprzedażowych, zawierają wszystkie pozostałe elementy wymagane przepisami ustawy o podatku od towarów i usług.

Równocześnie, w ramach działalności Spółki za pośrednictwem Oddziału na terytorium Polski nabywane są towary i usługi od podatników VAT, którzy wystawiają z tego tytułu faktury VAT (dalej: Faktury Zakupowe).

Kontrahenci w wystawianych Fakturach Zakupowych, w zakresie w jakim wskazują: nazwę nabywcy towarów lub usług, jego adres oraz numer, za pomocą którego nabywca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku VAT, postępują analogicznie, tj. wystawiają Faktury Zakupowe w pięciu następujących wariantach:

1)Faktura Zakupowa zawiera: firmę Spółki (tj. „(…) B.V.”), adres siedziby Spółki w Holandii oraz numer NIP pod jakim Spółka została zarejestrowana jako VAT czynny w Polsce (tj. (…)).

2)Faktura Zakupowa zawiera: firmę Oddziału (tj. „(…) B.V. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Oddział w Polsce”), adres Oddziału w Polsce oraz numer NIP pod jakim Spółka została zarejestrowana jako VAT czynny w Polsce (tj. (…)).

3)Faktura Zakupowa zawiera: skróconą firmę Oddziału (tj. „(…) B.V. Sp. z o.o. Oddział w Polsce”), adres Oddziału w Polsce oraz numer NIP pod jakim Spółka została zarejestrowana jako VAT czynny w Polsce (tj. (…)).

4)Faktura Zakupowa zawiera: firmę Spółki (tj. „(…) B.V.”), adres Oddziału w Polsce oraz numer NIP pod jakim Spółka została zarejestrowana jako VAT czynny w Polsce (tj. (…)).

5)Faktura Zakupowa zawiera: firmę Spółki (tj. „(…) B.V.”), adres siedziby Spółki w Holandii, numer NIP pod jakim Spółka została zarejestrowana jako VAT czynny w Polsce (tj. (…)) oraz dodatkowe oznaczenie, że towar wysłany został do (bądź usługa świadczona była na rzecz) Oddziału wraz ze wskazaniem adresu Oddziału w Polsce.

Ponadto, kontrahenci będący zagranicznymi podatnikami podatku od wartości dodanej, numer NIP pod jakim Spółka została zarejestrowana jako VAT czynny w Polsce, poprzedzają oznaczeniem kraju „PL” (tj. „PL(…)”).

W pozostałym zakresie, Faktury Zakupowe nie różnią się od siebie. Wszystkie wymienione warianty Faktur Zakupowych, zawierają wszystkie pozostałe elementy wymagane przepisami ustawy o VAT.

Faktury Zakupowe dokumentują nabycie towarów i usług wykorzystywanych przez Spółkę do wykonywania czynności opodatkowanych i pozostają w związku z prowadzoną przez Spółkę za pośrednictwem Oddziału działalnością gospodarczą. Nie występują przy tym przesłanki negatywne (tj. określone w art. 88 ustawy o VAT), uniemożliwiające obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego.

Wątpliwości podatnika budzi wyłącznie treść Faktur Zakupowych w zakresie w jakim wskazują: nazwę nabywcy towarów lub usług, jego adres oraz numer, za pomocą którego nabywca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku VAT - w kontekście możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Pytania

1)Czy wskazanie na Fakturach Sprzedażowych: nazwy podatnika, jego adresu oraz numeru, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku VAT, w sposób opisany we wszystkich pięciu wariantach, jest wystarczające do uznania, że Faktury Sprzedażowe spełniają wymagania, o których mowa w art. 106e ust. 1 ustawy o VAT?

2)Czy Spółce będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z Faktur Zakupowych, wystawionych przez kontrahenta Spółki w sposób opisany we wszystkich pięciu wariantach?

Państwa stanowisko w sprawie

Odpowiedź na pytanie 1:

Wskazanie na Fakturach Sprzedażowych: nazwy podatnika, jego adresu oraz numeru, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku VAT, w sposób opisany we wszystkich pięciu wariantach, a także wszystkich pozostałych elementów wymaganych przepisami ustawy o VAT jest wystarczające do uznania, że Faktury Sprzedażowe spełniają wymagania, o których mowa w art. 106e ust. 1 ustawy o VAT.

Faktura dokumentująca sprzedaż powinna zawierać elementy określone w art. 106e ust. 1 ustawy o VAT, w tym m.in. dane dotyczące nabywcy i sprzedawcy, określone w art. 106e ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, tj. imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy. Ponadto faktura powinna zawierać, stosownie do art. 106e ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku.

Na gruncie podatku VAT Spółka i Oddział stanowią jednego podatnika. Oznacza to, że mimo iż na terytorium kraju Spółka zarejestrowała oddział przedsiębiorcy zagranicznego, podatnikiem podatku od towarów i usług pozostaje przedsiębiorca zagraniczny prowadzący działalność za pośrednictwem utworzonego w tym celu oddziału.

Zgodnie z art. 11 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2019 r. poz. 63 z późn. zm., dalej jako „ustawa o NIP”), podatnik jest zobowiązany do podawania numeru identyfikacji podatkowej na dokumentach związanych z wykonywaniem zobowiązań podatkowych oraz niepodatkowych należności budżetowych, do których poboru obowiązane są organy podatkowe lub celne. Spółka, jeszcze przed zarejestrowaniem Oddziału, złożyła zgłoszenie identyfikacyjne i uzyskała NIP który figuruje w rejestrze VAT przypisany Spółce jako podatnikowi czynnemu.

Ustawa o NIP określa również obowiązek uzyskania oraz posługiwania się NIP przez płatników podatków oraz płatników składek ubezpieczeniowych. Ponieważ Oddział zatrudnia pracowników, a więc jest płatnikiem podatków i składek ubezpieczeniowych, Oddział zobowiązany był do złożenia zgłoszenia identyfikacyjnego, skutkującego uzyskaniem numeru NIP przypisanego wyłącznie do Oddziału. NIP figurujący we wpisie Oddziału w rejestrze przedsiębiorców KRS powinien być jednak używany jedynie do czynności związanych z pełnioną przez Oddział rolą płatnika podatków oraz składek ubezpieczeniowych pracowników. Ten numer NIP w ogóle nie figuruje w rejestrze VAT.

W związku z powyższym, biorąc pod uwagę że każdy z pięciu wariantów Faktur Sprzedażowych, uwzględnia NIP nadany Spółce jako podatnikowi oraz figuruje on w rejestrze VAT, należy uznać, że każdy z wariantów zawiera element o którym mowa w art. 106e ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, a więc numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku.

Jak wskazuje art. 19 pkt 1 ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium RP, przedsiębiorca zagraniczny, który utworzył oddział, jest obowiązany używać do oznaczenia oddziału oryginalnej nazwy przedsiębiorcy zagranicznego wraz z przetłumaczoną na język polski nazwą formy prawnej przedsiębiorcy oraz dodaniem wyrazów „oddział w Polsce”.

Oznaczenie Oddziału jest więc zgodne z ww. ustawą. Co istotne, oznaczenie Oddziału, czy to w pełnej formie (wariant nr 2 Faktury Sprzedażowej) czy też w formie skróconej (wariant nr 3 Faktury Sprzedażowej) zawiera w swojej treści nazwę Spółki, tj. podatnika, a więc zawiera element o którym mowa w art. 106e ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT. Pozostałe warianty Faktur Sprzedażowych zawierają firmę holenderskiej spółki bez dodatkowych oznaczeń.

Przepis art. 106e ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, wskazuje również adres podatnika jako jeden z elementów które powinna posiadać faktura. Ustawodawca nie wskazał jednak o który konkretnie adres podatnika chodzi w przypadku w którym jest ich więcej niż jeden. Część z wariantów Faktur Sprzedażowych zawiera adres siedziby Spółki w Holandii (tj. warianty 1 i 5), część zaś adres Oddziału w Polsce (tj. warianty 2, 3 i 4). Biorąc jednak pod uwagę pozostałe elementy w poszczególnych wariantach Faktur Sprzedażowych, nie może być mowy o braku możliwości powiązania adresu Oddziału z nazwą i numerem NIP Spółki. Cel powyższej regulacji, którym jest identyfikacja podatnika, zostanie spełniony zarówno przy skorzystaniu z wariantów zawierających adres siedziby Spółki w Holandii jak i adres pod jakim prowadzona jest przez podatnika działalność w Polsce tj. adres Oddziału. Powyższe stanowisko potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej min. w interpretacji indywidualnej z dnia 25 kwietnia 2019 r. (0114-KDIP1-2.4012.198.2019.1.KT) czy też w interpretacji indywidualnej z dnia 9 listopada 2021 r. (0113-KDIPT1-2.4012.805.2021.1.IR).

Jak wskazane zostało w opisie stanu faktycznego, w pozostałym zakresie, warianty Faktur Sprzedażowych nie różnią się od siebie i zawierają wszystkie pozostałe elementy wymagane przepisami ustawy o podatku od towarów i usług.

Co tyczy się wariantu nr 5 Faktur Sprzedażowych, żadna norma prawna nie stoi na przeszkodzie, żeby faktura zawierała również dodatkowe informacje, inne niż elementy wymienione w art. 106e ustawy o VAT, np. że towar wysłany został z (bądź usługa świadczona była przez) Oddziału wraz ze wskazaniem adresu Oddziału w Polsce.

Podsumowując, wszystkie warianty Faktur Sprzedażowych, spełniają warunki z art. 106e ust. 1 ustawy o VAT. Każdy z wariantów pozwala bowiem na pełną identyfikację podatnika wystawiającego faktury.

Odpowiedź na pytanie 2:

Spółce będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z Faktur Zakupowych, wystawionych przez kontrahenta Spółki w sposób opisany we wszystkich pięciu wariantach.

Jak stanowi art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Z kolei art. 86 ust. 2 ust. 1 ustawy o VAT wskazuje, że kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika.

Faktura powinna zawierać elementy określone w art. 106e ust. 1 ustawy o VAT, w tym min. Dane dotyczące nabywcy i sprzedawcy, określone w art. 106e ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, tj. imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy. Ponadto faktura powinna zawierać, stosownie do art. 106e ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT, numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej, pod którym otrzymał on towary lub usługi.

Ponieważ wszystkie opisane warianty Faktur Zakupowych, zawierają te same dane identyfikacyjne Spółki (tj. nazwę, adres i NIP) co Faktury Sprzedażowe, tylko umieszczone po stronie nabywcy towarów i usług, zastosowanie znajdą te same argumenty które przytoczone zostały w uzasadnieniu stanowiska na pierwsze pytanie.

Jako numer identyfikacyjny nabywcy powinien zostać wskazany NIP Spółki figurujący w rejestrze VAT. Z kolei wskazanie nazwy Oddziału, który w swojej treści zawiera firmę Spółki i zgodnie z przepisami uzupełniony jedynie o tłumaczenie formy prawnej oraz zwrot „oddział w Polsce”, czyni zadość obowiązkowi wskazania nabywcy towarów lub usług. Również wskazanie w wariancie nr 2, 3 i 4 Faktur Zakupowych adresu Oddziału jako adresu nabywcy, uznać należy za wystarczające w świetle spełnienia celu tego przepisu, a więc identyfikacji podmiotu nabywającego usługi lub towary. Słuszność takiego stanowiska potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej m.in. W interpretacji indywidualnej z dnia 4 grudnia 2018 r. (0114-KDIP1-2.4012.626.2018.1.IG) czy też interpretacji indywidualnej z dnia 10 stycznia 2018 r. (0114-KDIP1-2.4012.675.2017.1.RD).

Co tyczy się wariantu nr 5 Faktur Zakupowych, żadna norma prawna nie stoi na przeszkodzie, żeby faktura zawierała również dodatkowe informacje, inne niż elementy wymienione w art. 106e ustawy o VAT, np. że towar wysłany został do (bądź usługa świadczona była na rzecz) Oddziału wraz ze wskazaniem adresu Oddziału w Polsce.

Jak wskazane zostało w opisie stanu faktycznego, w pozostałym zakresie, warianty Faktur Zakupowych nie różnią się od siebie i zawierają wszystkie pozostałe elementy wymagane przepisami ustawy o podatku od towarów i usług.

Faktury Zakupowe dokumentują nabycie towarów i usług wykorzystywanych przez Spółkę do wykonywania czynności opodatkowanych i pozostają w związku z prowadzoną przez Spółkę za pośrednictwem Oddziału działalnością gospodarczą. Nie występują przy tym przesłanki negatywne (tj. określone w art. 88 ustawy o VAT), uniemożliwiające obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego.

Podsumowując, otrzymane przez Spółkę od kontrahentów Faktury Zakupowe we wszystkich wariantach, pozwolą Spółce na obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Każdy z wariantów Faktor Zakupowych pozwala bowiem na pełną identyfikację nabywcy towarów bądź usług.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 2 pkt 31 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o fakturze - rozumie się przez to dokument w formie papierowej lub w formie elektronicznej zawierający dane wymagane ustawą i przepisami wydanymi na jej podstawie.

Faktury są dokumentami potwierdzającymi rzeczywiste transakcje gospodarcze dokonywane przez podatnika. Faktura pełni szczególną rolę dowodową w prawidłowym wymiarze podatku od towarów i usług, dlatego też niezwykle istotne jest prawidłowe oznaczenie wszystkich elementów faktury.

Zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy:

Podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.

Według art. 106e ust. 1 pkt 1-15 ustawy:

Faktura powinna zawierać:

1) datę wystawienia;

2) kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę;

3) imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy;

4) numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku, z zastrzeżeniem pkt 24 lit. a;

5) numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej, pod którym otrzymał on towary lub usługi, z zastrzeżeniem pkt 24 lit. b;

6) datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury;

7) nazwę (rodzaj) towaru lub usługi;

8) miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług;

9) cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);

10) kwoty wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto;

11) wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);

12) stawkę podatku albo stawkę podatku od wartości dodanej w przypadku korzystania z procedur szczególnych, o których mowa w dziale XII w rozdziałach 6a, 7 i 9;

13) sumę wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku;

14) kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;

15) kwotę należności ogółem.

Z ww. uregulowań wynika, że faktura powinna m.in. jednoznacznie określać imiona i nazwiska lub nazwy podatnika (sprzedawcy) i nabywcy oraz ich adresy. Faktura powinna zawierać dane nabywcy towaru lub usługi i dokumentować rzeczywiste zdarzenia gospodarcze, a jako wystawca i nabywca powinni widnieć faktyczni uczestnicy transakcji.

W tym miejscu należy podkreślić, że celem faktury jest przede wszystkim udokumentowanie rzeczywistego przebiegu zdarzeń gospodarczych, zarówno pod względem przedmiotu transakcji, jak i podmiotów biorących w niej udział.

Faktury są dokumentem o charakterze sformalizowanym. Zatem, co do zasady, faktury muszą być wystawione zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa. Prawidłowość materialnoprawna faktury zachodzi, jeżeli odzwierciedla ona prawdziwe zdarzenie gospodarcze. Oznacza to, że nie można uznać za prawidłową fakturę, gdy sprzecznie z jej treścią wskazuje ona zdarzenie gospodarcze, które w ogóle nie zaistniało. Faktura potwierdza zaistniałe zdarzenia gospodarcze, a jej elementy formalne wymagane przez art. 106e ust. 1 ustawy mają wyłącznie znaczenie dowodowe. Jedynie braki merytoryczne faktury mogą wywołać skutek materialny w postaci zmian w przedmiocie lub podstawie opodatkowania, a także doprowadzić do niewłaściwego określenia wysokości podatku.

Z powyższego wynika, że o prawidłowości faktur wystawianych i otrzymywanych przez podatników powinny decydować przede wszystkim ustalenia, czy dokumenty te potwierdzają rzeczywiste transakcje handlowe. A zatem jeżeli w fakturach dokumentujących transakcje występują tzw. wadliwości mniejszej wagi, należy uznać, że nie ma podstawy do kwestionowania faktur, w tym prawa do odliczenia podatku naliczonego, wyłącznie z powodu braków mających charakter tzw. wadliwości mniejszej wagi. Są to tego rodzaju wadliwości, które, co prawda, powodują, że faktura nie odpowiada wymogom określonym w przepisach, jednakże same w sobie nie wpływają na przedmiot i podstawę opodatkowania.

Prawidłowo wystawiona faktura powinna zawierać nazwę podatnika z jego danymi i numerem NIP. Dodatkowo, w celu łatwiejszej identyfikacji, oprócz danych identyfikacyjnych Spółki, faktury mogą zawierać informacje dodatkowe pozwalające na identyfikację oddziału (np. nazwę jaką posługuje się w obrocie gospodarczym oraz jego adres).

Dane zawarte na fakturze muszą przede wszystkim umożliwiać jednoznaczną identyfikację stron transakcji gospodarczej, zarówno po stronie nabywcy, jak i sprzedawcy. Chociaż faktura powinna zawierać dane dotyczące nabywcy wymienione w art. 106e ustawy, to niewskazanie niektórych z tych informacji nie wyklucza możliwości identyfikacji nabywcy na podstawie pozostałych danych zawartych na fakturze.

Ponadto kwestie dotyczące funkcjonowania oddziału podmiotu zagranicznego działającego w Polsce regulują przepisy ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 470 ze zm.), zwanej dalej ustawą o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych.

Stosownie do art. 14 ust. 1 ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych:

Dla wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przedsiębiorcy zagraniczni z państw członkowskich mogą tworzyć oddziały z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Pojęcie „oddział” zdefiniowane zostało w art. 3 pkt 4 ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych, jako:

wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywana przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności.

Na podstawie art. 15 ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych):

Przedsiębiorca zagraniczny w ramach oddziału może wykonywać działalność gospodarczą wyłącznie w zakresie, w jakim prowadzi tę działalność za granicą.

W myśl art. 19 pkt 1 ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych:

Przedsiębiorca zagraniczny, który utworzył oddział, jest obowiązany używać do oznaczenia oddziału oryginalnej nazwy przedsiębiorcy zagranicznego wraz z przetłumaczoną na język polski nazwą formy prawnej przedsiębiorcy oraz dodaniem wyrazów „oddział w Polsce”.

Ponadto w tym miejscu wskazać należy, że zgodnie z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, np. w wyroku z 23 marca 2006 r. w sprawie FCE Bank, sygn. C-210/04, Trybunał stwierdził, że stały zakład mający siedzibę w innym państwie członkowskim, niebędący pod względem prawnym podmiotem odrębnym od spółki (będącej nierezydentem), do której należy (…) pozbawiony jest niezależności i stanowi jedynie część składową spółki. Tak więc spółkę oraz jej oddział należy uznać za jednego i tego samego podatnika w rozumieniu art. 4 ust. 1 Szóstej Dyrektywy.

Tezy powyższego wyroku zostały doprecyzowane przez TSUE w wyroku w sprawie C-7/13 Skandia America Corp. wydanym w dniu 17 września 2014 r. Wyrok ten wskazał, że od zasady ogólnej przedstawionej w przytoczonym powyżej wyroku C-210/04, zgodnie z którą świadczenia między centralą podatnika i jego oddziałami pozostają poza zakresem VAT, istnieje wyjątek. Wyjątek ten dotyczy specyficznej sytuacji, gdy oddział jest członkiem tzw. grupy VAT. Wówczas rozliczenia pomiędzy centralą podatnika z państwa trzeciego i jego oddziałem powinny być objęte opodatkowaniem VAT.

Warto w tym miejscu wskazać również na orzeczenie TSUE z 11 marca 2021 r. C-812/19 Danske Bank dotyczący sposobu klasyfikacji w ramach UE świadczeń pomiędzy centralą firmy należącą do grupy VAT oraz jej oddziałem. Trybunał uznał, iż obie jednostki organizacyjne to odrębni podatnicy dla potrzeb rozliczeń z tytułu VAT. Tym samym, TSUE podtrzymał tok rozumowania wyrażony w sprawie C-7/13 Skandia America (który dotyczył relacji z podmiotem spoza UE). TSUE m.in. wskazał, że artykuł 9 ust. 1 i art. 11 dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej należy interpretować w ten sposób, że do celów podatku od wartości dodanej (VAT) zakład główny spółki znajdujący się w danym państwie członkowskim, który należy do utworzonej na podstawie owego art. 11 grupy VAT, oraz oddział tej spółki, który ma siedzibę w innym państwie członkowskim, należy uznać za odrębnych podatników, gdy ów zakład główny świadczy na rzecz wspomnianego oddziału usługi, których koszty przypisuje temu oddziałowi.

W świetle powołanych regulacji prawnych, podmiot zagraniczny prowadzący działalność na terytorium Polski w formie oddziału, zarejestrowany dla potrzeb podatku od towarów i usług, traktowany jest jako jeden podmiot - przedsiębiorca zagraniczny. Rejestracja tego oddziału jest jednoznaczna z rejestracją przedsiębiorcy zagranicznego. Oddział posiada więc jedynie samodzielność organizacyjną (jest wydzielony ze struktur firmy macierzystej), natomiast nie posiada możliwości prowadzenia działalności gospodarczej we własnym imieniu i na własny rachunek, zaś prowadzona działalność stanowi jedynie część działalności gospodarczej przedsiębiorcy zagranicznego. Zatem podmiotem prowadzącym działalność w Polsce pozostaje, pomimo utworzenia i funkcjonowania oddziału w Polsce, przedsiębiorca zagraniczny. W kontekście posiadanej podmiotowości prawnej należy stwierdzić, że oddział nie jest odrębnym podmiotem w stosunku do jednostki macierzystej, lecz jest jej częścią. Zatem oddział nie stanowi odrębnego podatnika podatku od towarów i usług. Przy tym, jak wskazuje cytowany wyżej art. 19 pkt 1 ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych, przedsiębiorca zagraniczny, który utworzył oddział, jest obowiązany używać do oznaczenia oddziału oryginalnej nazwy przedsiębiorcy zagranicznego wraz z przetłumaczoną na język polski nazwą formy prawnej przedsiębiorcy oraz dodaniem wyrazów „oddział w Polsce”.

Ponadto, zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 375), zwanej dalej ustawą o NIP:

Podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 2a, są obowiązani do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego do naczelnika urzędu skarbowego albo organu właściwego na podstawie odrębnych przepisów. Zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje się jednokrotnie, bez względu na rodzaj oraz liczbę opłacanych przez podatnika podatków, formę opodatkowania, liczbę oraz rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej oraz liczbę prowadzonych przedsiębiorstw.

Stosownie do art. 2 ust. 1-3 ustawy o NIP:

1. Osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu.

2. Obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają również inne podmioty niż wymienione w ust. 1, jeżeli na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, oraz płatnicy podatków.

3. Obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają także podmioty będące, na podstawie odrębnych ustaw, płatnikami składek ubezpieczeniowych.

Zgodnie z art. 5 ust. 3 ustawy o NIP:

Zgłoszenie identyfikacyjne podatników niebędących osobami fizycznymi zawiera: pełną i skróconą nazwę (firmę), formę organizacyjno-prawną, adres siedziby, numer identyfikacyjny REGON, organ rejestrowy lub ewidencyjny i numer nadany przez ten organ, wykaz rachunków bankowych lub imiennych rachunków w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, z wyjątkiem rachunku VAT w rozumieniu art. 2 pkt 37 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, adresy miejsc prowadzenia działalności, dane prowadzącego dokumentację rachunkową, w tym jego NIP, adres miejsca przechowywania dokumentacji rachunkowej oraz przedmiot wykonywanej działalności określony według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych, a ponadto:

1) w przypadku zakładów (oddziałów) osób prawnych oraz innych wyodrębnionych jednostek wewnętrznych będących podatnikami - NIP oraz inne dane dotyczące jednostki macierzystej;

2) w przypadku spółek cywilnych, osobowych spółek handlowych i podmiotów podlegających wpisowi do rejestru przedsiębiorców na zasadach określonych dla spółek osobowych - dane dotyczące wspólników, w tym również identyfikator podatkowy poszczególnych wspólników;

3) w przypadku podatkowych grup kapitałowych - dane dotyczące spółek wchodzących w skład grupy, w tym również NIP nadane tym spółkom;

4) w przypadku grup VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług - dane dotyczące członków tej grupy.

Podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 2a, są obowiązani do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego do naczelnika urzędu skarbowego albo organu właściwego na podstawie odrębnych przepisów. Zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje się jednokrotnie, bez względu na rodzaj oraz liczbę opłacanych przez podatnika podatków, formę opodatkowania, liczbę oraz rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej oraz liczbę prowadzonych przedsiębiorstw.

Art. 6 ust. 1 ustawy o NIP:

Podatnicy podatku od towarów i usług lub podatku akcyzowego są obowiązani dokonać zgłoszenia identyfikacyjnego przed dokonaniem pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu jednym z tych podatków, z tym że osoby fizyczne są obowiązane dokonać zgłoszenia identyfikacyjnego tylko w przypadku dokonywania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług oraz w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 143, 1137, 1488, 1967 i 2180). Zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje się niezależnie od zgłoszenia rejestracyjnego.

Obowiązek złożenia zgłoszenia identyfikacyjnego, o którym mowa w art. 6 ust. 1 ustawy o NIP, wynika z art. 96 ust. 1 ustawy o VAT:

Podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

Trzeba podkreślić, że numer identyfikacji podatkowej nie może być używany w oderwaniu od nazwy podmiotu, która występuje w decyzji o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej. Numer identyfikacji podatkowej może być przypisany wyłącznie jednemu podatnikowi (płatnikowi). Zgodnie bowiem z art. 11 ustawy o NIP, podatnik jest zobowiązany do podawania numeru identyfikacji podatkowej na dokumentach związanych z wykonywaniem zobowiązań podatkowych oraz niepodatkowych należności budżetowych, do których poboru obowiązane są organy podatkowe lub celne. Inaczej rzecz ujmując, identyfikacja danego podmiotu, a tym samym wynikających z tego tytułu obowiązków, odbywa się na podstawie nadanego mu numeru identyfikacji podatkowej. Konsekwencją decyzji administracyjnej o nadaniu numeru NIP jest jednoznaczna identyfikacja podmiotu poprzez jego NIP, nazwę i adres.

Z wniosku wynika, że jesteście Państwo spółką prawa holenderskiego i posiadacie siedzibę działalności gospodarczej na terytorium Holandii. W związku z reorganizacją działalności w ramach grupy kapitałowej, w listopadzie 2023 r. dokonaliście Państwo rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym oddziału przedsiębiorcy zagranicznego w Polsce. Oddział Spółki został zarejestrowany pod nazwą: (…) B.V. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Oddział w Polsce („Oddział”). Spółka nie posiada innych oddziałów w Polsce.

W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz wykonywaniem czynności opodatkowanych VAT, Spółka została zarejestrowana jako podatnik VAT czynny w Polsce. Po zarejestrowaniu Oddziału, w związku z faktem, iż Spółka i Oddział stanowią jeden podmiot, Spółka oraz Oddział posługują się tym samym numerem NIP. Ponadto Oddziałowi został dodatkowo nadany numer NIP dla potrzeb wypełniania obowiązków płatnika w stosunku do pracowników zatrudnionych przez Oddział. Wskazany numer NIP nie figuruje w rejestrze VAT ale jest widoczny w rejestrze przedsiębiorców KRS jako numer Oddziału.

W zakresie sprzedaży realizowanej przez Spółkę na terytorium Polski za pośrednictwem Oddziału, Spółka wystawia faktury VAT („Faktury Sprzedażowe”) w pięciu różnych wariantach:

1)Faktura Sprzedażowa zawiera: firmę Spółki (tj. „(…) B.V.”), adres siedziby Spółki w Holandii oraz numer NIP pod jakim Spółka została zarejestrowana jako VAT czynny w Polsce.

2)Faktura Sprzedażowa zawiera: firmę Oddziału (tj. „(..) B.V. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Oddział w Polsce”), adres Oddziału w Polsce oraz numer NIP pod jakim Spółka została zarejestrowana jako VAT czynny w Polsce.

3)Faktura Sprzedażowa zawiera: skróconą firmę Oddziału (tj. „(…) B.V. Sp. z o.o. Oddział w Polsce”), adres Oddziału w Polsce oraz numer NIP pod jakim Spółka została zarejestrowana jako VAT czynny w Polsce.

4)Faktura Sprzedażowa zawiera: firmę Spółki (tj. „(…) B.V.”), adres Oddziału w Polsce oraz numer NIP pod jakim Spółka została zarejestrowana jako VAT czynny w Polsce.

5)Faktura Sprzedażowa zawiera: firmę Spółki (tj. „(…) B.V.”), adres siedziby Spółki w Holandii, numer NIP pod jakim Spółka została zarejestrowana jako VAT czynny w Polsce oraz dodatkowe oznaczenie, że towar wysłany został z (bądź usługa świadczona była przez) Oddziału wraz ze wskazaniem adresu Oddziału w Polsce.

Państwa wątpliwości w pierwszej kolejności dotyczą tego, czy Faktury Sprzedażowe spełniają wymagania, o których mowa w art. 106e ust. 1 ustawy VAT.

W świetle powyższych regulacji prawnych należy stwierdzić, że podmiotem identyfikowanym na podstawie numeru identyfikacji podatkowej jesteście Państwo jako spółka macierzysta. Jesteście Państwo zobowiązani do podawania na wszelkich dokumentach związanych z wykonywaniem zobowiązań podatkowych swojej nazwy wraz z numerem identyfikacji podatkowej oraz adresem. Przy tym, faktury pełnią szczególną rolę dowodową w prawidłowym wymiarze podatku od towarów i usług, dlatego też istotne jest prawidłowe oznaczenie wszystkich jej elementów. Prawidłowość materialno-prawna faktury zachodzi wówczas gdy odzwierciedla ona prawdziwe zdarzenie gospodarcze.

Przenosząc powyższe ustalenia na grunt analizowanej sprawy należy wskazać, że prawidłowo wystawiona faktura powinna zawierać nazwę podatnika (Spółki) z jej danymi i numerem NIP. Dodatkowo, w celu łatwiejszej identyfikacji, oprócz danych identyfikacyjnych spółki macierzystej, faktury mogą zawierać informacje dodatkowe pozwalające na identyfikację oddziału (np. nazwę jaką posługuje się w obrocie gospodarczym oraz jego adres). Przy tym, jak wskazuje cytowany art. 19 pkt 1 ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych, przedsiębiorca zagraniczny, który utworzył oddział, jest obowiązany używać do oznaczenia oddziału oryginalnej nazwy przedsiębiorcy zagranicznego wraz z przetłumaczoną na język polski nazwą formy prawnej przedsiębiorcy oraz dodaniem wyrazów „oddział w Polsce”. Natomiast w odniesieniu do adresu jaki w tym przypadku powinien znajdować się na fakturze należy przyjąć, iż wystawiona faktura zasadniczo powinna zawierać adres podmiotu zagranicznego, który może zostać uzupełniony o adres jego oddziału w Polsce.

Odnosząc się do Państwa wątpliwości należy wskazać, że Faktury Sprzedażowe wystawione już po rejestracji Oddziału w Polsce (listopad 2023 r.) w wariancie nr 1 nie spełniają wymogów, o których mowa w art. 106e ust. 1 ustawy w zw. z ustawą o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych. Należy bowiem zauważyć, że Faktury sprzedażowe w wariancie 1 zawierają nazwę, tj. „(…) B.V.”, adres siedziby Spółki w Holandii oraz NIP polski. Tak wystawione faktury nie zawierają więc wskazania, że transakcja jest realizowana poprzez oddział przedsiębiorcy zagranicznego, tym samym nie zawierają prawidłowej (wymaganej przepisami prawa) nazwy podatnika, pod którą wykonuje działalność gospodarczą na terenie Polski.

Faktury Sprzedażowe wystawione w wariantach 2 i 3 zawierają nazwę Oddziału Spółki (lub skróconą nawę Oddziału), nie zawierają adresu siedziby Wnioskodawcy znajdującej się w Holandii, zawierają natomiast adres Oddziału w Polsce. Mając na uwadze powołane przepisy prawa stwierdzić należy, iż w celu jednoznacznej identyfikacji podatkowej, dane podatnika podawane na fakturach powinny być zgodne z danymi identyfikacyjnymi wskazanymi w zgłoszeniach rejestracyjnych w zakresie podatku od towarów i usług. W analizowanym przypadku dane, które podają Państwo kontrahentom jako dane nabywcy - nazwa, numer NIP - pozwalają na jednoznaczną identyfikację Państwa jako strony transakcji, nawet jeśli na fakturze zawarty jest adres Państwa oddziału, a nie siedziby, tym samym faktury w wariancie 2 i 3 spełniają wymagania, o których mowa w art. 106e ust. 1 ustawy.

Faktury Sprzedażowe wystawione w wariancie 4 zawierają firmę Spółki, tj. „(…) B.V.”, numer NIP oraz adres Oddziału, tym samym, o ile wyraźne jest na nich wskazane, że stroną transakcji jest „Oddział w Polsce”, także pozwalają na jednoznaczną identyfikację Państwa jako strony transakcji, a więc również spełniają wymagania, o których mowa w art. 106e ust. 1 ustawy.

Faktury Sprzedażowe wystawione w wariancie nr 5 zawierają firmę Spółki, tj. „(…) B.V.”, adres jej siedziby w Holandii, numer NIP oraz, co istotne, wskazanie, że towar został wysłany (lub usługa zrealizowana) przez Oddział w Polsce wraz ze wskazaniem jego adresu, w związku z czym również spełniają wymagania, o których mowa w art. 106e ust. 1 ustawy.

Podsumowując, Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 jest prawidłowe w zakresie Faktur Sprzedażowych wystawionych w wariantach od 2 do 5 oraz nieprawidłowe w zakresie Faktur Sprzedażowych wystawionych w wariancie nr 1.

Państwa wątpliwości dotyczą również tego, czy na podstawie Faktur Zakupowych, wystawianych w pięciu różnych wariantach, przysługuje Państwu prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającą z tych faktur.

Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy,

w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy,

kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z treści art. 86 ust. 1 ustawy wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Należy zauważyć, że formułując w art. 86 ust. 1 ustawy warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną, ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej.

W każdym przypadku należy dokonać oceny, czy intencją podatnika wykonującego określone czynności, z którymi łączą się skutki podatkowo-prawne, było wykonywanie czynności opodatkowanych.

Podkreślić należy, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Na podstawie przepisu art. 88 ust. 4 ustawy:

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Zatem, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Zgodnie z art. 106k ust. 1 ustawy:

Nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę zawierającą pomyłki, z wyjątkiem pomyłek w zakresie danych określonych w art. 106e ust. 1 pkt 8-15, może wystawić fakturę nazywaną notą korygującą.

Na mocy art. 106k ust. 2 ustawy:

Wystawiona nota korygująca wymaga akceptacji wystawcy faktury.

Jak stanowi art. 106k ust. 3 ustawy:

Faktura, o której mowa w ust. 1, powinna zawierać:

1) wyrazy „NOTA KORYGUJĄCA”;

2) numer kolejny i datę jej wystawienia;

3) imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy i numer za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku, a także numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej;

4) dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura, o której mowa w ust. 1, określone w art. 106e ust. 1 pkt 1-6;

5) wskazanie treści korygowanej informacji oraz treści prawidłowej.

Noty korygujące mogą zostać wystawione przez nabywcę towaru lub usługi, w przypadku, gdy otrzymał on fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi (z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w art. 106e ust. 1 pkt 8-15 ustawy).

Z opisu sprawy wynika, że Faktury Zakupowe są wystawiane w 5 analogicznych wariantach jak Faktury Sprzedażowe, tj.:

1)Faktura Zakupowa zawiera: firmę Spółki (tj. „(…) B.V.”), adres siedziby Spółki w Holandii oraz numer NIP pod jakim Spółka została zarejestrowana jako VAT czynny w Polsce.

2)Faktura Zakupowa zawiera: firmę Oddziału (tj. „(…) B.V. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Oddział w Polsce”), adres Oddziału w Polsce oraz numer NIP pod jakim Spółka została zarejestrowana jako VAT czynny w Polsce.

3)Faktura Zakupowa zawiera: skróconą firmę Oddziału (tj. „(…) B.V. Sp. z o.o. Oddział w Polsce”), adres Oddziału w Polsce oraz numer NIP pod jakim Spółka została zarejestrowana jako VAT czynny w Polsce.

4)Faktura Zakupowa zawiera: firmę Spółki (tj. „(…) B.V.”), adres Oddziału w Polsce oraz numer NIP pod jakim Spółka została zarejestrowana jako VAT czynny w Polsce.

5)Faktura Zakupowa zawiera: firmę Spółki (tj. „(…) B.V.”), adres siedziby Spółki w Holandii, numer NIP pod jakim Spółka została zarejestrowana jako VAT czynny w Polsce oraz dodatkowe oznaczenie, że towar wysłany został z (bądź usługa świadczona była przez) Oddziału wraz ze wskazaniem adresu Oddziału w Polsce.

Państwa wątpliwość budzi kwestia czy przysługuje Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego z Faktur Zakupowych wystawionych w sposób opisany ww. pięciu wariantach.

Odnosząc się do ww. wątpliwości należy wskazać, że analogicznie jak w przypadku Faktur Sprzedażowych, Faktury Zakupowe wystawione w wariancie nr 1 nie spełniają wymogów, o których mowa w art. 106e ust. 1 ustawy, gdyż nie zawierają wskazania, że transakcja jest realizowana poprzez oddział przedsiębiorcy zagranicznego, tym samym nie zawierają prawidłowej nazwy podatnika, pod którą wykonuje działalność gospodarczą na terenie Polski. Jednakże, jak już zaznaczono, prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT uzależnione jest nie tylko od spełnienia warunków wynikających z przepisu art. 86 ust. 1 ustawy, ale również od niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Należy w tym miejscu zaznaczyć, iż wskazany art. 88 ustawy nie przewiduje braku prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury zawierającej niepełną nazwę nabywcy (w sytuacji, gdy faktura odzwierciedla prawdziwe zdarzenie gospodarcze i nabyli Państwo towary/usługi wymienione w fakturach).

Wskazali Państwo, że Faktury Zakupowe dokumentują nabycie towarów i usług wykorzystywanych przez Spółkę do wykonywania czynności opodatkowanych i pozostają w związku z prowadzoną przez Spółkę, za pośrednictwem Oddziału, działalnością gospodarczą. Nie występują przy tym przesłanki negatywne (tj. określone w art. 88 ustawy o VAT), uniemożliwiające obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego.

Wobec powyższego stwierdzić należy, że w sytuacji, gdy faktury zawierają niepełną nazwę (wariant 1), to mają Państwo prawo do odliczenia z tych faktur podatku naliczonego na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy.

Jednocześnie należy wskazać, że w sytuacji, gdy nabywca otrzymał fakturę zawierającą błędy w elementach nazwy sprzedawcy lub nabywcy albo oznaczenia towaru lub usługi, może je skorygować notą korygującą. Należy jednak stwierdzić, że przez wystawienie noty korygującej nie można zmienić podmiotu umowy sprzedaży. W przypadku, gdy błędne są wszystkie dane nabywcy towaru lub usługi wskazane na fakturze, nie jest dopuszczalne jej korygowanie przez nabywcę notą korygującą. Jedynym sposobem naprawienia tego typu błędu jest wystawienie faktury korygującej przez sprzedawcę.

Odnośnie Faktur Zakupowych wystawionych w wariantach 2 i 3 należy wskazać, że analogicznie jak w przypadku Faktur Sprzedażowych spełniają one wymagania, o których mowa w art. 106e ust. 1 ustawy. Również z tak wystawionych faktur mają Państwo prawo do odliczenia podatku naliczonego na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2 jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosujecie się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA),

albo

  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).