Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wynajmie pokoi studentom i młodym pracującym osobom w prywatnym akademiku. Oferowane zakwaterowa... - Interpretacja - null
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Bezgotówkowe rozliczenia a obowiązek stosowania kasy fiskalnej
Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wynajmie pokoi studentom i młodym pracującym osobom w prywatnym akademiku. Oferowane zakwaterowanie obejmuje media i dostęp do stref wspólnych, a płatności są realizowane wyłącznie w formie bezgotówkowej, tj. przelewami bankowymi, przez elektroniczne platformy płatnicze lub kartą płatniczą. Firma świadczy także dodatkowe usługi jak udostępnianie miejsc parkingowych czy sprzątanie, również rozliczane bezgotówkowo.
Spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy w sytuacji, gdy wszystkie płatności za świadczone usługi są dokonywane bezgotówkowo, w szczególności kartą płatniczą przy użyciu terminali, może skorzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na kasie rejestrującej, oraz czy w związku z tym może dokonać jej wyrejestrowania. Firma argumentowała, że płatności kartą stanowią transakcje bezgotówkowe, co uzasadniałoby zwolnienie i likwidację kasy.
Potwierdzenie możliwości wyrejestrowania kas - interpretacja KIS
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził możliwość skorzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej.
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w tym do art. 111 ust. 1, który nakłada obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Zgodnie z art. 111 ust. 8 tej ustawy, Minister Finansów może zwolnić z tego obowiązku określone grupy podatników, o ile spełnione zostaną określone warunki, w tym stosowanie rozliczeń bezgotówkowych.
KIS odwołała się do treści rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, które precyzuje warunki zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych. W szczególności, w przypadku świadczenia usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest otrzymanie zapłaty za usługi w całości za pośrednictwem banku lub innego pośrednika płatniczego, co ma miejsce w przypadku spółki.
„W efekcie uznać należy, że w przypadku realizacji na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej wyłącznie sprzedaży zwolnionej z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej zgodnie z powołanymi wyżej przepisami na podstawie art. 111 ust. 1 ustawy, Spółka będzie mogła zrezygnować z ewidencjonowania sprzedaży na kasach rejestrujących i je wyrejestrować” - podsumował dyrektor KIS.