Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych, która posiadała tytuł magistra konserwacji dzieł sztuki, zwróciła się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji ... - Interpretacja - null

ShutterStock

Czy usługi konserwacji zabytków podlegają zwolnieniu z VAT?

Temat interpretacji

Konserwacja zabytków a zwolnienie z VAT

Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych, która posiadała tytuł magistra konserwacji dzieł sztuki, zwróciła się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej. Kobieta prowadziła działalność gospodarczą związaną z konserwacją i restauracją dzieł sztuki, głównie dla kościołów. Jej prace obejmowały konserwację zabytków ruchomych, takich jak obrazy, rzeźby i inne dzieła sztuki. Była czynnym podatnikiem VAT i rozliczała się w formie karty podatkowej. Działalność gospodarczą prowadziła pod kodami PKD 91.03.Z (Działalność historycznych miejsc i budynków oraz podobnych atrakcji turystycznych) oraz 90.03.Z (Artystyczna i literacka działalność twórcza). Ze swoimi klientami zawierała umowy, zgodnie z którymi wraz z zapłatą w formie honorarium za wykonane zadanie następowało przeniesienie praw autorskich na zamawiającego.

Wnioskodawczyni chciała się dowiedzieć, czy świadczone przez nią usługi konserwatorskie i restauratorskie zabytków są zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 Ustawy o VAT. Uważała, że jej usługi powinny być zwolnione z VAT, ponieważ mają charakter twórczy, indywidualny, a ona sam działa jako twórca w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Podkreślała, że jej prace konserwatorskie przyczyniają się do ochrony dziedzictwa kulturowego i mają charakter kulturalny.

Stanowisko organu podatkowego

Krajowa Informacja Skarbowa uznała stanowisko wnioskodawczyni za prawidłowe. Organ podatkowy wyjaśnił, że zwolnienie z VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b Ustawy o VAT, ma charakter przedmiotowo-podmiotowy. Oznacza to, że usługi muszą spełniać zarówno kryterium przedmiotowe (być usługami kulturalnymi), jak i podmiotowe (być świadczone przez indywidualnych twórców lub artystów wykonawców). 

"Zwolnienie to nie dotyczy natomiast przypadków, gdy prace konserwatorskie i restauratorskie obejmują jedynie czynności o charakterze czysto technicznym. Przy czym należy mieć na uwadze, że prace te rzeczywiście muszą mieć twórczy charakter, nosić cechy indywidualne i być wynagradzane za pośrednictwem honorariów w zamian za przeniesienie praw autorskich na zleceniodawców." - wskazano.

Wnioskodawczyni, spełniała te warunki, ponieważ jej prace miały charakter twórczy i były indywidualne, a za swoje usługi otrzymywała wynagrodzenie w formie honorariów w zamian za przeniesienie praw autorskich na zamawiających.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 20 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.429.2024.1.AS