Kwestia prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z organizacją (X) w 2024 r. oraz w latach następnych. - Interpretacja - null

ShutterStock

Kwestia prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z organizacją (X) w 2024 r. oraz w latach następnych. - Interpretacja - 0111-KDIB3-1.4012.410.2024.4.MG

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Kwestia prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z organizacją (X) w 2024 r. oraz w latach następnych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 lipca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od towarów i usług, który dotyczy kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z organizacją (X) w 2024 r. oraz w latach następnych.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 5 września 2024 r. (wpływ 12 września 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

(…) Sp. z o.o. (dalej Wnioskodawca) to polska firma rodzinna, która działa na rynku od (…) roku. Jest profesjonalnym i zaufanym dostawcą efektywnych rozwiązań dla nowoczesnego (…). Prowadzi kompleksową obsługę producentów (…) w zakresie: doradztwa i sprzedaży środków (…), (…), (…), (…) oraz (…). Dodatkowo obsługuje ponad (…) punktów handlowych. Z klientami współpracuje poprzez sieć własnych oddziałów handlowych oraz doradców terenowych.

Raz do roku Wnioskodawca organizuje (…) (Y) (…) (nazywany potocznie (…), zwany dalej (X)), nazwany w 2024 r. (…) (ta nazwa może się, co roku zmieniać), dla określonej grupy klientów.

Klienci przybywają na (X) po otrzymaniu stosownych zaproszeń. Te zaproszenia przygotowuje oczywiście Wnioskodawca na podstawie informacji uzyskanych od Dyrektorów Regionalnych i Doradców (…) (zwanych dalej Doradcami).

Doradcy sami wskazali klientów, których chcą zaprosić na (Y) w 2024 r (podobnie było i będzie w latach poprzednich/następnych). Zapraszając danego klienta, oprócz aspektów związanych z obrotem z tym klientem w (…) r., historią dokonywanych przez niego zakupów, Doradcy brali pod uwagę tak ważne czynniki jak: potencjał danego klienta, przyszłą z nim współpracę oraz edukację i budowanie relacji z tym klientem. W (X) mogą także brać udział goście (czyli podmioty nie będące jeszcze klientami Wnioskodawcy). Finalnie Doradcy przekazują klientom zaproszenia na imprezę.

Celem (Y) ((X)) jest prezentacja i promocja towarów Wnioskodawcy (jego dostawców) a także edukowanie klientów na temat najnowocześniejszych rozwiązań branży (…) (czyli tej, którą para się Wnioskodawca), dostępnych w portfolio Wnioskodawcy. Towary (które mają być sprzedawane w następstwie organizacji (X)) Wnioskodawca pozyskuje w dwojaki sposób:

1.produkuje je, oraz

2.kupuje od swoich dostawców. Co dostawcy także biorą udział w (X), jako Partnerzy (Y), ponosząc na tę okoliczność odpłatność (za usługę reklamy podczas (Y)).

(X) odbywają się w kilku miejscach Polski i ich program jest w tych miejscach taki sam. W 2024 r. (X) odbyły się w:

1.miejscowości (…) (pole należy do Wnioskodawcy),

2.w miejscowości (…) (województwo (…)) na (…) należącym do innego podmiotu (osoby fizycznej),

3.w miejscowości (…) (województwo (…)) na (…) należącym do innego podmiotu (osoby fizycznej).

Kwestie organizacji (X) są zawarte w sporządzonym na tę okoliczność regulaminie (Y). W tym regulaminie klienci i goście na (X) są zwani Uczestnikami.

Na teren (X) klient (Uczestnik) może wejść wyłącznie po okazaniu zaproszenia. W namiocie rejestracji organizatora każdy uczestnik jest weryfikowany. Uczestnik otrzymuje po wejściu na teren (Y) (…) (w roku 2024 zawartość (…) zawierała: (…) (…) testowy i katalog), ulotkę z rabatami oraz identyfikator z (…) wydarzenia. Zdarza się, że Klient, który otrzymywał imienne zaproszenie na (X), przychodzi na nie z osobą towarzyszącą i wtedy zarówno klient jak i osoba towarzysząca otrzymują od Wnioskodawcy (…). W kolejnych latach będzie to na tej samej zasadzie, przy czym (…) co roku są inne.

Uczestnik udaje się na szkolenie na (…) z doradcami (…).

Uczestnik (X) zwiedza (…) (…) (…) ((…) (X)).

Podczas (Y) ((X)) prezentowane są (…) demonstracyjne z (…) (…) (…) i (…) oraz (…) technologie (…), (…), (…) i (…)opracowane przez ekspertów Wnioskodawcy. (Y) wyróżnia aspekt edukacyjny związany z prezentowaniem i przekazywaniem profesjonalnej wiedzy i (…) w branży (…).

Specjalnie dla klientów są przygotowywane stoiska z doświadczeniami specjalistów z zakresu (…), (…) i (…).

(X) to (Y) łączące (…) dawkę wiedzy, praktycznych obserwacji, warsztatów (…), ale także swobodną dyskusję o (…) i wymianę doświadczeń w branży.

Po zwiedzaniu stacji pokazowych Uczestnicy (Y) kierują się do namiotów bankietowych (namioty z (…)), w których zorganizowany jest poczęstunek w formie grilla oraz konsultacje z Doradcami Wnioskodawcy i Partnerami (Y) (dostawcami towarów).

Koszty, jakie ponosi Wnioskodawca w związku z (X) (na przykładzie (Y) z (…) r., czyli (…)) to:

1.koszty (…),

2.banery reklamowe,

3.ochrona obiektu,

4.zabezpieczenie medyczne,

5.ubezpieczenie,

6.TOITOI,

7.coffe bar,

8.dekoracje florystyczne,

9.fotograf,

10.wywóz śmieci,

11.zaproszenia, katalogi,

12.wynagrodzenie dla (…)- pokaz (…),

13.wypożyczenie rollbaru,

14.kegli z piwem,

15.wideorelacja z wydarzenia,

16.wynajem ławostołów i agregatów prądowych,

17.catering,

18.koszty voucherów do wykorzystania na portalu (…) w kwocie (…) zł dla osób fizycznych, które udostępniły Wnioskodawcy (…) na organizację (X) w miejscowościach (…) i (…) (to taka forma zapłaty za to udostępnienie (…) na organizację (X)),

19.inne koszty z tym związane.

Z tego tytułu Wnioskodawca otrzymuje i będzie otrzymywał faktury/rachunki/umowy - to będą dowody księgowe dotyczące tych wydatków. Oczywiście Wnioskodawca reguluje te wszystkie wydatki.

Generalnie obsługą (X) zajmują się pracownicy Wnioskodawcy, a pomagają im w tym dostawy (Partnerzy) Wnioskodawcy.

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, oraz czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (zwanego dalej podatkiem VAT).

W piśmie z 5 września 2024 r. uzupełnili Państwo opis sprawy opowiadając na poniższe pytania:

Pytanie 1

Czy w ramach prowadzonej działalności wykonują Państwo czynności:

a)opodatkowane,

b)nieopodatkowane,

c)czy zwolnione?

Państwa odpowiedź:

Spółka w ramach wykonywanej działalności wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane podatkiem VAT i podatkiem dochodowym od osób prawnych (zwanym dalej podatkiem CIT). Wyjątkiem może być sprzedać środków trwałych zwolniona z podatku VAT, oraz sprzedaż produktów (…) z (…), która nie podlega podatkowi CIT (podatkowi VAT podlega). Pytania z wniosku o wydanie interpretacji nie mają związku z (…).

Pytanie 2

Z jakich środków zostały/zostaną sfinansowane wydatki związane z organizacją (…) (Y) zakładowego”?

Państwa odpowiedź:

Wydatki na organizację (…) (Y) zakładowego są finansowane ze środków bieżących/obrotowych Spółki.

Pytanie 3

Czy nabyli/będą Państwo nabywali kompleksową usługę organizacji „(…) (Y) zakładowego”, udokumentowaną fakturą i opodatkowaną (…)% stawką podatku VAT?

Państwa odpowiedź:

Nie było zakupu usługi kompleksowej - nabywano poszczególne komponenty (usługi/towary) niezbędne do organizacji (Y) oddzielnie.

Pytanie 4

Czy nabycie towarów i usług w związku z organizacją „(…) (Y) zakładowego” miało/będzie miało związek wyłącznie z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi? Jeżeli nie, to proszę wskazać z jakimi.

Państwa odpowiedź:

Wydatki ponoszone w związku z organizacją dorocznego (Y) mają związek wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT i podatkiem CIT. Skoro te wydatki służą tylko sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT w ramach działalności gospodarczej Spółki to siłą rzeczy jest możliwe ich przyporządkowanie tylko sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT i to w 100 procentach.

Pytanie 5

W sytuacji, gdy w ramach działalności gospodarczej towary i usługi nabywane w związku z organizacją „(…) (Y) zakładowego”, wykorzystywane są/będą zarówno do czynności opodatkowanych podatkiem VAT oraz czynności zwolnionych od podatku VAT, to czy mają Państwo/będą mieli Państwo obiektywną możliwość odrębnego przyporządkowania kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT i z czynnościami zwolnionymi od podatku VAT?

Państwa odpowiedź:

Z uwagi na odpowiedź do Ad. 4 i Ad. 6 pytanie jest bezprzedmiotowe.

Pytanie 6

Czy możliwe jest przyporządkowanie nabywanych w ramach organizacji „(…) (Y) zakładowego” towarów i usług w całości do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług wykonywanych w ramach działalności gospodarczej Wnioskodawcy?

Państwa odpowiedź:

Wydatki ponoszone w związku z organizacją dorocznego (Y) mają związek wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT i podatkiem CIT. Skoro te wydatki służą tylko sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT w ramach działalności gospodarczej Spółki to siłą rzeczy jest możliwe ich przyporządkowanie tylko sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT i to w 100 procentach.

Pytanie 7

Czy zgodnie z art. 90 ust. 2 – ust. 9a ustawy o VAT korzystają Państwo z proporcji? Jeżeli tak, to ile wynosi ustalona dla Państwa proporcja?

Państwa odpowiedź:

Z uwagi na odpowiedź, do Ad. 4 i Ad. 6 pytanie jest bezprzedmiotowe.

Pytanie 8

Jeżeli ww. proporcja nie przekroczy 2%, to czy uznają Państwo, iż wynosi ona 0%?

Państwa odpowiedź:

Z uwagi na odpowiedź, do Ad. 4 i Ad. 6 pytanie jest bezprzedmiotowe.

Pytanie 9

Czy towary i usługi nabywane w związku z organizacją „(…) (Y) zakładowego” wykorzystywane są/będą do celów innych niż działalność gospodarcza, z wyłączeniem celów osobistych, do których ma zastosowanie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy o VAT oraz celów, o których mowa w art. 8 ust. 5 ustawy o VAT?

Państwa odpowiedź:

Towary i usługi nabywane w związku z. organizacją (…) (Y) zakładowego są/będą wykorzystywane tylko do działalności gospodarczej Spółki.

Pytanie 10

Czy i w jaki sposób zorganizowany „(…) (Y) zakładowy” przyczynił się/przyczyni się do wzrostu Państwa wyników sprzedażowych?

Państwa odpowiedź:

Organizowany (…) (Y) zakładowy przyczynił/przyczyni się do wzrostu wyników sprzedażowych Spółki, na kilku poziomach ponieważ:

1.   Klienci mogli/będą mogli na własne oczy zobaczyć jak wyglądają (…) (…) prowadzonych w technologiach (…) i wybrać (…), które są najbardziej odpowiednie do ich (…).

2.   Klienci otrzymali/będą otrzymywać (…) w tym roku był to katalog produktowy oraz produkt w ramach kampanii (…) opakowanie (…)l (…) ( dzięki katalogowi mogli jeszcze bardziej zapoznać się z ofertą, a dzięki próbce produktu - mogli go zastosować w swoim (…) lub (…)).

3.   Dzięki ekspozycji produktów w namiotach (…) klienci mieli/będą mieli dodatkowy kontakt z wybranymi (…) co w znaczący sposób może wpłynąć na ich decyzje zakupowe.

4.   (Y) był/będzie szeroko promowany w Internecie i przez lokalne media wpłynęło to na zasięg i zainteresowanie klientów.

5.   W wyniku zorganizowanych promocji Zespół handlowy mógł/będzie mógł zaoferować klientom strategiczne produkty z oferty (…) w promocyjnych cenach/pakietach, co przełożyło się na wzrost sprzedaży.

Pytanie 11

Czy „(…) (Y) zakładowy” stanowił/będzie stanowił dla Państwa element strategii nakierowanej na wzrost wydajności zleceniobiorców i ma on wpływać na zwiększenie sprzedaży u Państwa?

Państwa odpowiedź:

Organizowany (…) (Y) zakładowy stanowił/będzie stanowił element strategii nakierunkowanej na zwiększenie sprzedaży Spółki, co jest oczywiste taki jest sens organizacji tych (Y). Spółka nie rozumie, o jaki element strategii nakierunkowanej na wzrost wydajności u zleceniobiorców chodzi jaki jest sens tego pytania. Kogo ma na myśli organ interpretacyjny zadając to pytanie w tej części i o jaką wydajność tu chodzi.

Spółka uważa, że organizacja (…) (Y) zakładowych spowoduje korzyści dla jego uczestników, w tym dla Partnerów/dostawców towarów Spółki (aczkolwiek oni za udział w evencie także płacą).

Pytanie 12

Jakie inne koszty ponieśli Państwo/przewidują Państwo ponosić w związku z organizacją „(…) (Y) zakładowego”?

Państwa odpowiedź:

Te inne koszty to:

-Usługi elektryczne,

-Napoje dla pracowników,

-Transport klientów,

-Prawa autorskie do muzyki,

-Pranie obrusów.

Ponadto innymi kosztami mogą być inne drobne materiały/artykuły służące do organizacji (Y).

Pytanie 13

Jakie konkretnie wydatki związane z organizacją (…) w 2024 r. pod nazwą „(…)” chcą Państwo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Państwa odpowiedź:

Spółka chce do kosztów zaliczyć uzyskania przychodu w 2024 r. wszystkie wydatki wymienione we wniosku o wydanie interpretacji.

Pytanie 14

Czy wydatki poniesione na organizację (…) ((Y)) w latach następnych, które będą chcieli Państwo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, będą rodzajowo podobne do wydatków, które chcą Państwo zaliczyć jako koszty uzyskania przychodów w związku z organizacją (Y) pod nazwą „(…)”?

Państwa odpowiedź:

Wydatki na organizację (Y) w latach następnych będą podobne rodzajowo do wydatków z 2024 r. poniesionych na (Y) (…).

Pytanie 15

Czy Dostawcy, jako Partnerzy (Y), partycypują w jego kosztach? Jeśli tak, proszę opisać w jaki sposób, jeżeli nie – proszę dokładnie opisać sposób, w jaki Dostawcy pokrywają koszt reklamy podczas (Y).

Państwa odpowiedź:

Dostawy/Partnerzy (Y) partycypują w kosztach organizacji (Y) w taki sposób, że płacą Spółce za usługę reklamy/uczestnictwa na tych (Y), w ustalonej na tę okoliczność kwocie, która będzie wynikać z faktury VAT wystawionej przez Spółkę (z podatkiem VAT).

Pytanie 16

Czy poniesione koszty w związku z organizacją (…) zostaną Państwu w jakikolwiek sposób zwrócone?

Państwa odpowiedź:

Wydatki poniesione przez Spółkę na organizację (Y) (…) nic będą w żaden sposób Spółce zwrócone, z zastrzeżeniem Ad. 15

Pytanie 17

Czy istnieje/będzie istniał związek przyczynowo - skutkowy pomiędzy poniesionymi przez Państwa Spółkę wydatkami a powstaniem, zwiększeniem bądź też możliwością powstania przychodu? Jeżeli tak, proszę go dokładnie opisać.

Państwa odpowiedź:

Istnieje i będzie istniał związek przyczynowo skutkowy między poniesionymi przez Spółkę wydatkami a powstaniem/zwiększeniem przychodu. Na ten temat drobiazgowo Spółka napisała we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej i tę argumentację powtarza poniżej.

Na gruncie podstaw logiki łatwo stwierdzić, iż z punktu widzenia teorii związku przyczynowo - skutkowego jak najbardziej można mówić o zakładanym (a także zrealizowanym) przełożeniu omawianych kosztów na osiągane teraz i w przyszłości przez Spółkę przychody bo:

1.   koszty Spółki poniesione w związku z organizacją (Y) - która to organizacja jest nakierunkowana na utrzymanie relacji z klientami, ich edukację łączącą (…) dawkę wiedzy, praktycznych obserwacji, warsztatów (…), ale także swobodną dyskusję o (…) i wymianę doświadczeń w branży związane są z towarami, które sprzedaje Spółka (to przyczyna w teorii związku przyczynowo - skutkowego),

2.   te koszty powinny się przełożyć na osiągane przez Spółkę przychody ze sprzedaży (…), (…), (…), które uświadomiony w trakcie (Y) klient może od Spółki w wyniku tego kupić. Wynika to z tego, że wiedza zdobyta przez klienta w trakcie (Y) w temacie najnowocześniejszych rozwiązań branży (…) - typu jakie (…) na danym (…) stosować, jakie (…) na danym rodzaju (…) stosować, jaki (…) na dany (…) jest właściwy - może skłonić klienta do zakupu wymienionych towarów, które akurat ma do zaoferowania Spółka (czyli może powstać w związku z tym przychód podatkowy), co uzasadnia te wydatki jako koszty uzyskania przychodu Spółki (to skutek w teorii związku przyczynowo - skutkowego). Pomocniczo można tylko dodać, że rzeczone wydatki (przyczyna) mogą wpłynąć na przychody (skutek) Spółki także, dlatego, że można je uznać za wydatki reklamujące i pokazujące Spółkę jako wiodący w kraju podmiot w branży (…), który dba o relacje ze swoimi klientami zapraszając ich jako gości na organizowane przez siebie (Y), tutaj o charakterze edukacyjnym w branży (…), co wzmacnia obraz Spółki, jako solidnego i poważnego partnera w biznesie. Symbolicznie można tylko wskazać, że Spółka uzyskuje wprost przychody związane z organizacją (Y) - przychody od swoich dostawców towarów za ich reklamę/uczestnictwo podczas (Y).

Pytanie w zakresie podatku od towarów i usług oznaczone jak we wniosku

2.Czy Wnioskodawca może odliczać podatek naliczony od wydatków związanych z organizacją (X) w 2024 r. oraz w latach następnych?

Państwa stanowisko w zakresie podatku od towarów i usług

Ad. 2

Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z organizacją (X) w 2024 r. oraz w latach następnych, jeżeli te wydatki są udokumentowane fakturami, z których wynika podatek naliczony.

Stosownie do art. 86 ust. 1 UVAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a UVAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Jako czynny podatnik VAT, Wnioskodawca może korzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 UVAT. Prawo to przysługuje w zakresie, w jakim nabywane przez Wnioskodawcę towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Z uregulowań UVAT wyraźnie wynika, iż dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów i usług, a prowadzoną działalnością opodatkowaną. Przy czym związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć charakter bezpośredni lub pośredni.

0 bezpośrednim związku dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży - towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług, będących przedmiotem dostawy; bezpośrednio, więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

Natomiast o związku pośrednim można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa, mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganymi przez podatnika przychodami. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością, istnieć musi związek przyczynowo - skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług, a powstaniem obrotu. 0 pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania przychodu przez podatnika (np. poprzez ich odsprzedaż), lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości.

Na gruncie przedstawionego stanu faktycznego, wydatki na organizację (X) można wprost przyporządkować do działalności opodatkowanej podatkiem VAT wykonywanej przez Wnioskodawcę. To powiązanie jest tutaj bezpośrednie, ponieważ te wydatki winny się przełożyć na sprzedaż przez Wnioskodawcę (…), (…), (…), która to sprzedaż podlega opodatkowaniu podatkiem VAT (to identyczne przełożenie, co opisane w Ad. 1). Zachodzi tutaj klasyczny związek przyczynowo - skutkowy wymagany dla odliczenia podatku naliczonego, tj.:

1.przyczyna - wydatki Wnioskodawcy na organizację (X), gdzie występuje podatek naliczony,

2.skutek - w wyniku organizacji (X) powinna się pojawić sprzedaż opodatkowana podatkiem VAT (sprzedaż (…), (…), (…) ), czyli pojawi się podatek należny.

Oczywiście - aby odliczyć podatek naliczony - te wydatki muszą wynikać z faktur, gdzie będzie wyszczególniony podatek naliczony, oraz nie mogą zachodzić przypadki wyłączające prawo od odliczenia podatku naliczonego, przewidziane art. 88 UVAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Państwo przedstawili we wniosku w zakresie podatku o towarów i usług, że mają Państwo prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z organizacją (X) w 2024 r. oraz w latach następnych, jeżeli te wydatki są udokumentowane fakturami, z których wynika podatek naliczony - jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą” lub „ustawą o VAT”.

W myśl ust. 1 tego artykułu:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a)nabycia towarów i usług,

b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z powołanych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika. Wskazana zasada wyłącza jednocześnie możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Należy podkreślić, że ustawodawca przyznał podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Stosownie do art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy:

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

Na zakres prawa do odliczeń w sposób bezpośredni wpływa również pojmowanie statusu danego podmiotu jako podatnika podatku od towarów i usług wykonującego czynności opodatkowane. Tylko podatnik w rozumieniu art. 15 ustawy, ma prawo do odliczenia podatku naliczonego. Co do zasady, status podatnika związany jest z prowadzeniem przez dany podmiot działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie do art. 15 ust. 2 tej ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z opisu sprawy wynika, że są Państwo czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach wykonywanej działalności wykonują Państwo wyłącznie czynności opodatkowane podatkiem VAT. Raz do roku organizują Państwo (…) (Y) (…) (nazywany potocznie (…), „(X)”). Celem (Y) ((X)) jest prezentacja i promocja Państwa (i Państwa dostawców) towarów a także edukowanie klientów na temat najnowocześniejszych rozwiązań branży (…), dostępnych w Państwa portfolio. Klienci przybywają na (X) po otrzymaniu stosownych zaproszeń, przygotowanych przez Państwa na podstawie informacji uzyskanych od Dyrektorów Regionalnych i Doradców (…) (Doradców). Zapraszając danego klienta Doradcy brali pod uwagę aspekty związane z obrotem z tym klientem w (…) r., historią dokonywanych przez niego zakupów oraz takie czynniki jak: potencjał danego klienta, przyszłą współpracę oraz edukację i budowanie relacji z tym klientem. W (X) mogą także brać udział goście (czyli podmioty nie będące jeszcze Państwa klientami).

Kwestie organizacji (X) zawarte w regulaminie (Y). W regulaminie klienci i goście na (X) są zwani Uczestnikami. Na teren (X) Uczestnik może wejść wyłącznie po okazaniu zaproszenia. Uczestnik otrzymuje po wejściu na teren (Y) (…), ulotkę z rabatami oraz identyfikator z (…) wydarzenia. Zdarza się, że Klient, który otrzymał imienne zaproszenie na (X), przychodzi na nie z osobą towarzyszącą i wtedy zarówno klient jak i osoba towarzysząca otrzymują od Państwa (…). Uczestnik udaje się na szkolenie na (…) z doradcami (…). Po zwiedzaniu stacji pokazowych Uczestnicy (Y) kierują się do namiotów bankietowych, w których zorganizowany jest poczęstunek w formie grilla oraz konsultacje z Państwa Doradcami i Partnerami (Y) (dostawcami towarów).

Obsługą (X) zajmują się Państwa pracownicy oraz pomagają im Państwa dostawcy (Partnerzy). Wydatki na organizację (…) (Y) zakładowego są finansowane z Państwa środków bieżących/obrotowych.

Wydatki ponoszone w związku z organizacją dorocznego (Y) mają związek wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT. Towary i usługi nabywane w związku z organizacją (…) (Y) zakładowego są/będą wykorzystywane tylko do Państwa działalności gospodarczej.

Państwa wątpliwości w analizowanej sprawie dotyczą prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z organizacją (X) w 2024 r. oraz w latach następnych.

Jak wskazano wyżej, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego, która wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej. Istotna jest intencja nabycia – jeśli dany towar (usługa) ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych wówczas – po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy o VAT wymogów formalnych – odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście prawo to nie przysługuje – nawet gdy określone wcześniej warunki są spełnione – w sytuacji wystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 88 ustawy o VAT.

Podatnik w momencie nabycia towarów lub usług powinien dokonać ich kwalifikacji do określonych rodzajów sprzedaży, z którymi zakupy te są związane. Najistotniejszym bowiem warunkiem, umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego, jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Biorąc pod uwagę, że prawo do odliczenia powinno być realizowane natychmiast po powstaniu podatku naliczonego, decydujące znaczenie dla oceny istnienia prawa do odliczenia będzie miał zamierzony (deklarowany) związek podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Zaznaczyć należy, że ustawodawca nie precyzuje w jakim zakresie i w jaki sposób towary i usługi muszą być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, aby pozwoliło to podatnikowi na odliczenie podatku naliczonego. Związek ten może być bezpośredni lub pośredni.

O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży (towary handlowe) lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy. Bezpośrednio wiążą się więc z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością przedsiębiorcy można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa – mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganym przez podatnika obrotem opodatkowanym. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością podmiotu, istnieć musi związek przyczynowo - skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług, a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podmiot obrotu.

Zatem niezbędnym warunkiem odliczenia VAT jest istnienie związku pomiędzy zakupami a konkretną transakcją opodatkowaną. Prawo do odliczenia podatku naliczonego powinno przysługiwać podatnikowi w takim zakresie, w jakim działalność podatnika daje to prawo. Aby odliczenie podatku było dopuszczalne, transakcja powodująca naliczenie podatku winna pozostawać w ścisłym związku z transakcjami, które rodzą prawo do odliczenia. W ten sposób prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu towarów i usług zakłada, że poczynione wydatki stanowią element cenotwórczy transakcji obciążonych podatkiem należnym, rodzącym prawo do jego odliczenia.

Jak wynika z Państwa wniosku, towary i usługi nabywane w związku z organizacją (…) (Y) zakładowego są/będą wykorzystywane tylko do działalności gospodarczej. Zorganizowany (X) oraz organizowane w przyszłości (X) jak Państwo wskazali, mają/będą miały związek wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT, służą tylko sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT w ramach Państwa działalności gospodarczej. Celem (Y) ((X)) jest prezentacja i promocja towarów Państwa (i Państwa dostawców) a także edukowanie klientów na temat najnowocześniejszych rozwiązań branży (…), dostępnych w Państwa portfolio. Organizowany (…) (Y) zakładowy stanowił/będzie stanowił element strategii nakierunkowanej na zwiększenie Państwa sprzedaży. Wskazali Państwo, że przyczynił/przyczyni się do wzrostu Państwa wyników sprzedażowych, ponieważ:

1.Klienci mogli/będą mogli na własne oczy zobaczyć jak wyglądają (…) (…) i (…) prowadzonych w technologiach (…) i wybrać (…), które są najbardziej odpowiednie do ich (…).

2.Klienci otrzymali/będą otrzymywać (…) w tym roku był to katalog produktowy oraz produkt w ramach kampanii (…) opakowanie (…)l (…) ( dzięki katalogowi mogli jeszcze bardziej zapoznać się z ofertą, a dzięki próbce produktu - mogli go zastosować w swoim (…) lub (…)).

3.Dzięki ekspozycji produktów w namiotach (…) klienci mieli/będą mieli dodatkowy kontakt z wybranymi (…) co w znaczący sposób może wpłynąć na ich decyzje zakupowe.

4.(Y) był/będzie szeroko promowany w Internecie i przez lokalne media wpłynęło to na zasięg i zainteresowanie klientów.

5.W wyniku zorganizowanych promocji Zespół handlowy mógł/będzie mógł zaoferować klientom strategiczne produkty z oferty (…) w promocyjnych cenach/pakietach, co przełożyło się na wzrost sprzedaży.

Przy czym zauważyć należy, że z wniosku wynika, iż nie nabyli Państwo kompleksowej usługi organizacji (Y) zakładowego. Jak wskazali Państwo w opisie sprawy, nabyli Państwo poszczególne komponenty (usługi/towary) niezbędne do organizacji (Y) oddzielnie. Wydatki, jakie ponieśli Państwo/poniosą w latach następnych na organizację (Y) (X) związane były/będą m.in. z zapewnieniem cateringu dla Uczestników oraz napojów alkoholowych (wypożyczenie rollbaru, kegle z piwem).

Aby stwierdzić czy w okolicznościach niniejszej sprawy mają Państwo/będą Państwo mieli prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z nabywanych przez Państwa usług cateringu, należy ustalić czy zachodzą przesłanki wykluczające to prawo, wskazane ww. art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy, tj. czy dochodzi do nabycia usług gastronomicznych.

Należy zatem rozważyć, czy usługi cateringowe różnią się od usług gastronomicznych, czy też rzeczywisty charakter tych usług jest taki sam. Ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje usług gastronomicznych ani usług cateringowych. W konsekwencji, uzasadnione jest odwołanie się do definicji słownikowej tych pojęć. Usługa gastronomiczna zgodnie z definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego PWN (Wydawnictwo Naukowe PWN S.A.), polega na przygotowaniu i podaniu posiłku w miejscu, w którym jest on przyrządzany, tj. w restauracji, czy innym lokalu. Natomiast catering oznacza usługę polegającą na przygotowywaniu i dostarczaniu na zamówienie gotowych potraw w miejsce wskazane przez zamawiającego lub na organizacji przyjęć.

W konsekwencji, wykładnia językowa pojęcia usługi gastronomicznej i cateringowej pozwala na określenie podstawowej różnicy między tymi dwoma kategoriami – usługa gastronomiczna polega na świadczeniu usługi w restauracji (tj. w pomieszczeniu będącym w posiadaniu podmiotu realizującego usługę), podczas gdy catering ma charakter dostarczenia na zamówienie gotowej potrawy do lokalizacji wskazanej przez zlecającego.

W świetle powyższych wyjaśnień uznać należy, że usługi cateringowe stanowią usługę odrębną od gastronomicznej.

Zauważyć również należy, że definicja określająca usługi cateringowe zawarta została w rozporządzeniu wykonawczym Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiającym środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L z 2011 r. Nr 77 str. 1). Zgodnie z art. 6 ust. 1 i ust. 2 tego rozporządzenia, usługi restauracyjne i cateringowe oznaczają usługi polegające na dostarczaniu gotowej lub niegotowej żywności lub napojów albo żywności i napojów, przeznaczonych do spożycia przez ludzi, wraz z odpowiednimi usługami wspomagającymi pozwalającymi na ich natychmiastowe spożycie. Dostarczanie żywności lub napojów lub żywności i napojów stanowi jedynie element większej całości, w której muszą przeważać usługi. Usługi restauracyjne polegają na świadczeniu takich usług w lokalu należącym do usługodawcy, podczas gdy usługi cateringowe polegają na świadczeniu takich usług poza lokalem usługodawcy. Za usługi cateringowe i restauracyjne w rozumieniu ust. 1, nie uznaje się dostawy gotowej lub niegotowej żywności lub napojów albo dostawy gotowej lub niegotowej żywności i napojów, wraz z ich transportem lub bez niego, ale bez żadnych innych usług wspomagających.

Biorąc pod uwagę powyższe wyjaśnienia stwierdzić należy, że usługi cateringowe stanowią odrębne usługi od usług gastronomicznych. Tym samym z uwagi na odmienny charakter tych usług nie można uznać, że do usług cateringowych znajdzie zastosowanie ograniczenie w odliczeniu podatku naliczonego, o którym mowa w art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy.

Biorąc więc pod uwagę okoliczności sprawy przedstawione przez Państwa oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, że skoro nabyli Państwo/będą Państwo nabywali usługi cateringowe, to dla ww. usług nie znajdzie zastosowania ograniczenie w odliczeniu podatku naliczonego, o którym mowa w art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy.

Natomiast w kwestii wydatków ponoszonych na napoje alkoholowe należy zauważyć, że z prawa do odliczenia od wydatków związanych z organizacją festynu zakładowego (X) należy wyłączyć zapewnienie alkoholu. Nabywanie alkoholu nie jest ani wprost ani pośrednio związane z Państwa czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi w ramach działalności gospodarczej. W ocenie Organu nie występuje wystarczający związek pomiędzy nabyciem alkoholu, a celem realizowanego przedsięwzięcia, w szczególności nawiązania i utrzymania rozwoju współpracy z klientami (Uczestnikami). W konsekwencji, świadczenie polegające na zakupie alkoholu nie jest związane z działalnością gospodarczą prowadzoną przez Państwa, a jedynie służy celom osobistym, prywatnym Uczestników. Zakup alkoholu nie ma związku z wykonywanymi przez Państwa czynnościami opodatkowanymi. Zatem nie przysługuje Państwu prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług związanych z napojami alkoholowymi (wypożyczenie rollbaru, kegle z piwem).

W opisie sprawy wskazali Państwo, że zdarza się, że Klient który otrzymywał imienne zaproszenie na (X), przychodzi na nie z osobą towarzyszącą. W kontekście udziału osób towarzyszących wskazać należy, że zdaniem Organu, obecność na festynie zakładowym (X) osób towarzyszących, nie przekłada się na poprawę osiąganych przez Państwa obrotów. Organizacja festynu zakładowego (X) na rzecz osób towarzyszących nie jest czynnością pośrednio związaną z prowadzoną przez Państwa działalnością gospodarczą, ponieważ osoby te nie są związane w żaden sposób z prowadzoną działalnością gospodarczą i obecność tych osób nie przyczynia się do wzrostu Państwa sprzedaży. Zatem, nie przysługuje Państwu prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od wydatków związanych z organizacją (X) w 2024 r. oraz w latach następnych w części dotyczącej udziału osób towarzyszących.

W konsekwencji, należy stwierdzić, że skoro zorganizowany w 2024 r. (Y) zakładowy (X) oraz organizowane w latach następnych (Y) zakładowe (X) na rzecz klientów oraz gości (podmioty niebędące jeszcze Państwa klientami), ma/będzie miał pośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to przysługuje Państwu/będzie Państwu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z organizacją (Y) zakładowego (X) wyłącznie na rzecz klientów oraz gości (podmioty niebędące jeszcze Państwa klientami), z wyłączeniem napojów alkoholowych.

Zatem, Państwa stanowisko w zakresie podatku od towarów i usług, że mają Państwo prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z organizacją (X) w 2024 r. oraz w latach następnych, jeżeli te wydatki są udokumentowane fakturami, z których wynika podatek naliczony należało uznać za nieprawidłowe z uwagi na konieczność wyłączenia z prawa do odliczenia wydatków na zakup alkoholu oraz wydatków w części związanej z udziałem osób towarzyszących.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

-stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia,

-zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Niniejsza interpretacja rozstrzyga w zakresie podatku od towarów i usług. Ocena Państwa stanowiska w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych jest przedmiotem odrębnego rozstrzygnięcia.

Zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym albo opisem zdarzenia przyszłego. Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-   Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

-   Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

-   Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...), (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-    w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-    w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.